KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: PKS Olomoucký kraj, Administrativní tým - OlK, Krajsti predsedajici

Uživatelský avatar
Viktor.Tichak
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1091
Registrován: 04 úno 2018, 20:55
Profese: odborný asistent na FF UK
Dal poděkování: 1231 poděkování
Dostal poděkování: 1561 poděkování

KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Viktor.Tichak »

Milé krajské pirátstvo,

analogicky k situaci před dvěma lety svolávám jednání KF ve věci nominace KF do volby Republikového předsednictva, která se uskuteční dne 8. 1. 2022 na zasedání CF v Pardubicích.

Co je Republikové předsednictvo? (§10 OŘ)
Republikové předsednictvo má následující kompetence:
a) vedení a organizace činnosti strany na celostátní úrovni a plnění jejích úkolů, pokud je republikový výbor nebo celostátní fórum nesvěří jinému týmu,
b) ukládání úkolů odborům s výjimkou věcí, které patří do výlučné působnosti některého odboru,
c) příprava strategie strany, její plnění, příprava podkladů k vyhodnocení a aktualizace (§ 2),
d) příprava programových dokumentů na celostátní úrovni – předkládá je republikovému výboru nebo celostátnímu fóru,
e) zastupování strany v otázkách programu jako celku a řízení garantů (§ 2 předpisu o zřízení komisí a odborů),
f) vydávání politických stanovisek strany k aktuálním záležitostem,
g) schvalování smluvních vzorů doporučených pro celou stranu,
h) vyjednávání smluv s ostatními politickými stranami na vnitrostátní úrovni za podmínek volebního řádu,
i) právo účastnit se v rámci zahraničního odboru vyjednávání smluv se subjekty na mezinárodní úrovni,
j) zajištění materiálního zázemí pro volené zástupce na celostátní úrovni,
k) příprava návrhu rozpočtu centrály a další úkoly podle rozpočtových pravidel,
l) úkoly oblastního předsednictva (§ 23) v místech, kde krajské sdružení řádně nepůsobí (§ 20),
m) operativní rozhodování ve sporech mezi týmy (§ 4 odst. 4),
n) projednávání výroční zprávy předsedy strany o činnosti,
o) zajištění odborného právního zastoupení strany v soudních a podobných sporech,
p) krizové řízení (§ 32).
(2) V celostátních televizních debatách a dalších nejdůležitějších mediálních výstupech stranu zastupuje předseda strany, pověřený místopředseda nebo jiný vyslaný člen.

§21 JdŘ CF:

a) Kandidáta do republikového předsednictva, kontrolní komise, rozhodčí komise a nominaci do volby do Evropského parlamentu navrhuje krajské fórum svým usnesením nebo skupina členů.
O nominaci může požádat kterýkoli člen strany.

Pokud není někdo proti, navrhuji následující postup:
Na krajské schůzi 7. 12. proběhne online grilování žadatelů. Jednání poběží do 17. 12. do 23:59, v sobotu 18. 12. neděli 19. 12. od 10:00 bude zahájeno jednokolové hlasování, které poběží do středy 22. 12. 22:00. Všichni kandidáti s nadpoloviční podporou obdrží krajskou nominaci. O krajskou nominaci může požádat kterýkoli člen strany. Stejně tak může kterýkoli člen strany navrhnout jiného člena strany, který musí vyslovit před hlasováním souhlas s návrhem. EDIT: specifikován čas ukončení jednání a upraven čas hlasování

Žadatelé:

Wenn dir ein Vogel aufs T-Shirt kackt, ärgere dich nicht. Freue dich, dass Kühe nicht fliegen können...

dosluhující předseda XOLKu (v rezignaci)
zastupitel v Olomouci
viktor.tichak(at)pirati.cz, OFFTOPIC777 152 528

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Zpráva o postupu vašich nominací ve vlákně Volba RP 8.1.2022 - info. Prosím o kontrolu, opravy, výtky... :-)

Uživatelský avatar
Hana.Hajnova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1086
Registrován: 16 led 2013, 14:38
Profese: projektová manažerka
Bydliště: Telč
Dal poděkování: 1779 poděkování
Dostal poděkování: 1845 poděkování

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Hana.Hajnova »

Vážené krajské fórum Olomouckého kraje,

Ráda bych se ucházela o nominaci a podporu vašeho krajského fóra ve volbě Republikového předsednictva. Ucházím se o post místopředsedkyně a budu ráda, když budete věnovat chvilku pozornosti následujícím řádkům :)

Kdo jsem?
Profesí projektová manažerka a konzultantka, Pirátka od roku 2014, opoziční zastupitelka v Telči od r. 2017 a statutární náměstkyně hejtmana v Kraji Vysočina od listopadu 2020. S Piráty jsem toho už zažila poměrně hodně, aktivně se podílela na volebních kampaních, vedla jsem krajský mediální odbor, působím jako předsedkyně místního sdružení, jako dobrovolnice v několika pirátských projektech, sama jsem k úspěšné realizaci dovedla například projekt z pirátského PaRo Ženy Vysočiny. Poslední rok se věnuji regionálnímu rozvoji, dotační politice, otázkám rozvoje venkova a udržitelnosti služeb na venkově. Více se o mě dozvíte například tady.

Proč se ucházím o místo v republikovém předsednictvu?

Protože věřím, že bych mohla být Pirátům v současné době nápomocná. Má ambice nemíří na předsednický post, ale na post místopředsedkyně. Byla bych ráda, aby ve vedení strany mnohem více zazníval hlas regionů. Regiony vidím také jako místo, kde máme velký nevyužitý potenciál, díky kterému se může celá strana nyní poměrně rychle stabilizovat. Máme v krajích celou řadu schopných a pracovitých lidí, díky úspěchu v krajských volbách v roce 2020 je řada z nich i ve vysokých politických funkcích a to je základna, o kterou bychom se teď měli opřít.
Druhým důvodem mé kandidatury je také pohled na to, jak bychom jako Piráti měli nadále fungovat. Poslední rok pro nás byl velmi hořkou zkušeností, která ale může být i příležitostí, pokud se k tomu tak postavíme. Co k tomu potřebujeme?

  • rozvíjet se - oslovovat nové lidi/ potenciální členy, pracovat s nimi a motivovat je - ideální příležitostí budou komunální volby 2022, věnujme jim náležitou pozornost

  • snižovat administrativu, zjednodušovat přístup a odbourávat bariéry - nepotřebujeme mít na každý proces samostatný systém, stačí jeden, ale funkční a uživatelsky přívětivý

  • lépe komunikovat - uvnitř i navenek (frustraci a nespokojenost si vyříkávejme “doma”, mezi sebou, ne na sociálních sítích nebo v uzavřených skupinách, hledejme společnou řeč a funkční řešení)

  • dobře zvažovat a prioritizovat, do čeho teď budeme věnovat energii - prioritou jsou pro mě v tomto lidé, zvyšování našich dovedností a kompetencí a motivace aktivně se zapojovat

  • být autentičtí - být sami sebou, politickou stranou, která dokáže řešit skutečné problémy lidí a která dokáže oddělit podstatné od nepodstatného

  • Politika tu byla před námi, bude i po nás, pokud chceme změnit její kurz liberálním směrem, buďme trpěliví a postupujme chytře. K tomu nabízím své zkušenosti.

A čemu bych se v rámci RP chtěla věnovat?

Chci klást důraz na efektivní spolupráci a komunikaci, uvážlivě nakládat s časem i lidskými zdroji, protože lidi a čas, který jsou ochotní Pirátům věnovat, je to nejcennější, co máme.
Ráda bych nejen pro komunální volby navázala na projekt Česko InsPirativní, věnovala se větší spolupráci krajů, našla vhodný nástroj/ systém komunikace mezi RP a RV, který bude vyhovovat oběma stranám, pokračovala v pravidelném setkávání RP s PKS a jistě se najde mnoho dalšího. Hodně to bude záležet na tom, jak se tým RP poskládá, z jakých osobností, s jakými zájmy a možnostmi.

A na všechno ostatní, co vás zajímá, se prosím ptejte :)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Hajnova za příspěvky (celkem 4):
Viktor.Tichak, Zdenka.Dvorakova.Kocourkova, Vaclav.Ranc, Jakub.Knapek

místopředsedkyně pirátské posádky
náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina
https://vysocina.pirati.cz

Uživatelský avatar
Viktor.Tichak
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1091
Registrován: 04 úno 2018, 20:55
Profese: odborný asistent na FF UK
Dal poděkování: 1231 poděkování
Dostal poděkování: 1561 poděkování

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Viktor.Tichak »

Rád bych sám navrhl ještě tři Pirátky na místopředsedkyně strany, které podle mě každá reprezentují jiný proud naší politiky, přesto myslím, že by každý z nich měl být v RP zastoupen.

Jsou jimi (abecedně):

@Andrea.Hoffmannova
Andrea je úspěšná komunální politička s celostátním přesahem. Je výrazná, v regionu známá, je mj. autorkou mnoha statí celostátního koaličního programu v oblasti školství. Od doby, kdy do RP kandidovala před dvěma lety, se značně posunula vnitrostranicky (tehdy jí byla vyčítána např. malá aktivita na fóru).

@Janka.Michailidu
Janka za mě reprezentuje idealistický pohled na pirátskou politiku a tenhle pohled v budoucím RP reprezentován být musí. Zároveň ale není ostrostřelkyně a váží každé své slovo. Byť je autorkou mnoha velmi jasně formulovaných oponentních názorů na různé věci a svým způsobem je kontroverzní (např. ve věcech detabuizace některých témat), umí své vystupování korigovat a jsem přesvědčený, že by dokázala na mediálních honech surfovat, a nikoli se v nich topit.

a @Olga.Richterova
Olga je vedle Ivana hlavní tváří současného RP. Myslím, že jako místopředsedkyně sněmovny by měla dostat příležitost naplnit potenciál této funkce a propojit ji s funkcí vnitrostranickou. Řešili jsme spolu větší zapojení a propojení regionů v rámci různých kulatých stolů a jiných akcí. V tomto si myslím, že by jako místopředsedkyně strany mohla udělat hodně dobré práce i v následujících dvou letech.

Prosím o jejich včasné vyjádření, zda návrh přijímají a chtějí být zařazeny do hlasování KF o nominacích.

Wenn dir ein Vogel aufs T-Shirt kackt, ärgere dich nicht. Freue dich, dass Kühe nicht fliegen können...

dosluhující předseda XOLKu (v rezignaci)
zastupitel v Olomouci
viktor.tichak(at)pirati.cz, OFFTOPIC777 152 528

Samir.Shanaah
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 127
Registrován: 02 čer 2019, 14:42
Dal poděkování: 44 poděkování
Dostal poděkování: 175 poděkování

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Samir.Shanaah »

Vážené krajské fórum OLK, milé pirátky a piráti,

tímto se na vás obracím s možností podpory mé nominace do republikového předsednictva České pirátské strany v rámci celostátního fóra. Pokud se vám má řeč a mé vize, cíle a plány, které v ní představuji budou líbit, budu vděčný za vaší podporu i sdílení. Svou nominaci jsem zároveň přijal ve Středočeském kraji, ve kterém působím, proto se nebudu ucházet o nominaci v ostatních krajích a oslovuji vás s podporou mé nominace v rámci celostátního fóra.

Zde naleznete mou nominační řeč v rámci celostátního fóra a její celé vlákno, kde mě v případě vašeho zájmu můžete podpořit, nebo se mě na cokoli zeptat. Budu vděčný za vaše dotazy a podněty, na které se vynasnažím odpovědět v co nejkratším čase.

viewtopic.php?p=785443#p785443

Děkuji vám za příležitost se ucházet o vaši podporu a přeji vám krásné svátky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Samir.Shanaah za příspěvky (celkem 4):
Viktor.Tichak, Jakub.Knapek, David.Novak, Zdenka.Dvorakova.Kocourkova
Uživatelský avatar
Lucie.Cirkva.Chocholova
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 227
Registrován: 10 bře 2019, 22:25
Profese: uvolněná zastupitelka SČK
Dal poděkování: 368 poděkování
Dostal poděkování: 591 poděkování

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Lucie.Cirkva.Chocholova »

Vážené fórum Olomouckého kraje,
dovoluji si vás požádat o podporu mé nominace na místopředsedkyni RP. Vlákno k mé nominaci na celostátním fóru zde: viewtopic.php?f=350&t=59333

Jmenuji se Lucie Cirkva Chocholová. K Pirátům jsem přišla v roce 2019 s jasným záměrem - změnit podmínky pro kulturu. Postupně jsem se zapojila do KET a RT a nakonec i do vládního týmu. Momentálně jsem uvolněnou zastupitelkou ve Středočeském kraji a předsedkyní Výboru pro památkovou péči, kulturu a cestovní ruch. Myslím, že z tohoto titulu dělám pro kulturu v kraji maximum. Zároveň jsem předsedkyní zastupitelského klubu. Více se o mne dozvíte zde: https://stredocesky.pirati.cz/lide/lucie-chocholova/

Myšlenky na kandidaturu do RP v podstatě tak trošku zaskočily i mě samotnou. Prakticky se jejich počátek zhmotnil na volebním štábu v La Fabrice. Kde se téměř ve vteřině změnila sebevědomá strana v pacienta na JIP. V tu chvíli mi došlo, že naše největší síla je v nás samotných. Jsem si jistá, že po resuscitaci žijeme, ale intenzivní péči ještě nějakou dobu potřebovat budeme. V tuto chvíli intenzivní péči CF nabídnout nemůžu, ale mám následující vizi pro období rehabilitace.

Navzdory všem událostem posledních měsíců jsou pro mě Piráti liberální středová strana s velkým potenciálem. Můj rehabilitační program má tři vzájemně provázané pilíře: PROGRAM, LIDI a KOMUNIKACE.

PROGRAM
Nejsem úplně zastáncem myšlenky návratu ke kořenům v této oblasti. Preferovala bych reflektování současných témat v duchu liberální politiky. Což ne vždy znamená, abychom se vzdali našich core témat, ale abychom je zasadili do současného kontextu. Uvedu na příkladu, kdy transparentnost je součástí našeho DNA, kterého se nebudeme vzdávat, ale je na čase reflektovat také to, že je tématem které dneska používá každý a díky tomu pomalu dochází k jeho vyprázdněnosti.
Dlouhodobý program si dle mého názoru zaslouží revizi a je třeba ho zasadit více do meziresortních souvislostí. V tomto ohledu vnímám práci resortních týmů jako zásadní, více viz. LIDÉ níže. Dle mého náš úspěch tkvěl v jasné vyhraněnosti v několika základních tématech a přirozenými konsenzuálním postoji k nim napříč stranou. To je věc, kterou je třeba reflektovat.

LIDI
Zde se naopak musíme ke kořenům vrátit. Lidský potenciál je to naše největší bohatství a je třeba o něj důsledně pečovat. Nesmí docházet k přetěžování aktivních lidí do takové míry, že v přímém přenosu sledujeme jejich vyhoření. Což bohužel není jev ojedinělý. To, že se někdo rozhodne být aktivní v politice by nemělo znamenat, že se vzdá všeho ostatního. Což je podstatné jak pro psychohygienu, tak i pro zachování kontaktu s reálným životem tam kdesi mimo stranu. Důležitým aspektem je také zamezení vzniku osobních kultů, které se někdy vytváří přirozeně a někdy jsou systematicky budovány. To je věc, které může zamezit každý jeden z nás tím, že se této hry nebudeme účastnit a naučíme se konstruktivní kritice, více viz. KOMUNIKACE.
Odborný aparát a resortní týmy – bude třeba stabilizace a nastavení fungování těchto týmů v nových podmínkách (rozpočet, nastavení procesů fungování RT, podpora pravidelné komunikace RT a KET)
Aktivní politici – podpora sdílení zkušeností a rozvíjení jejich kompetencí, vnitrostranické vytvoření takových podmínek, aby se mohli plně věnovat výkonu politické funkce, obzvláště pokud jsou za ní placení z veřejných peněz
Dobrovolníci – efektivní zapojení, zvýšení prestiže dobrovolnické činnosti

KOMUNIKACE
Toto téma vnímám stejně klíčové jako LIDÉ a má dvě zásadní roviny, a to komunikaci uvnitř strany a komunikaci strany navenek.
Komunikace uvnitř strany: Ta je klíčovým prvkem pro stabilizaci naší strany. Bude nutné nastavit propojení krajů s celostátní politikou a obráceně. Co vnímám jako zásadní, musíme se bezpodmínečně naučit předávat konstruktivní kritiku a realizovat efektivní diskuzi.

Komunikace navenek: Schopnost krizové komunikace máme a v posledních volbách jsme měli mnoho příležitostí se v ní procvičit. Je třeba si uvědomit, že každý jeden z nás tvoří obraz strany. Bude možná dobré naučit se přemýšlet nad tím jak se prezentujeme a možná neuškodí se vždy na vlastní prezentaci podívat optikou vyššího dobra, zjednodušeně položit si otázku „komu tím prospějete“. Slabé místo vnímám v komunikaci strategické. Konkrétně řečeno, je důležité definovat si dlouhodobé cíle na základě kterých je možné systematicky pracovat s informacemi a tvořit značku. Např. když se rozhodneme pro narativ „Piráti jsou pracovití“ musí se to ať už přímo či podprahově objevit v každém našem mediálním výstupu.

ROLE RP
RP vnímám jako srdce strany, které je zodpovědné za okysličování celého těla. A pokud zůstanu o tohoto příměru tak mozkem je pro mne RV. Je asi zřejmé, že jedno bez druhého nemůže tvořit zdravé tělo. Smyslem RP nemá být budování kultu osobnosti ve smyslu "to jsou ti co vše řídí". Jako zásadní vidím, že RP musí mít důvěru CF. Někdy je třeba věci řešit operativně a chyby děláme všichni. Pokud se toto odehrává v prostředí důvěry je snadnější vždy předjímat dobrou vůli. Úkolem RP je všechny takové kroky zdůvodnit a náležitě vysvětlit.

Co mě politika naučila (zatím):
Nic není dílem jednotlivce, vše je týmová práce.
Není nutné mít na vše okamžitě názor.
Chyba či špatná zkušenost je pozitivum v případě, že člověk odejde o toto poznání poučený a silnější.
Snahu hledat konsenzuální řešení i za cenu potlačení vlastního osobního postoje.
Být vstřícná a trpělivě poslouchat opačné názory.

Co bych chtěla do politiky přinést já:
Empatie není slabost.
Komunikace s názorovými oponenty není ztráta času.

Těším se na vaše dotazy.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lucie.Cirkva.Chocholova za příspěvek:
Viktor.Tichak
Uživatelský avatar
Jiri.Knotek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 185
Registrován: 12 úno 2017, 13:17
Profese: Krajský zastupitel
Bydliště: Strání
Dal poděkování: 134 poděkování
Dostal poděkování: 309 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Jiri.Knotek »

Vážení členové krajského fóra,
rád bych vás požádal o podporu mé nominace do republikového předsednictva pirátské strany.
Dovolte mi, abych se vám představil. Tak alespoň stručně něco o sobě v této neformální části úvodního příspěvku:
• Narodil jsem se 20.8.1998
• Pocházím z obce Strání ve Zlínském kraji
• Vystudoval jsem Politologii a Evropská studia na Univerzitě Palackého v Olomouci OFFTOPICBakalářský titul
Zkušenosti
• Aktivně jsem se účastnil několika předvolebních kampaní. Eurovolby, krajské volby a poslední volby do Poslanecké sněmovny. V posledních dvou zmíněných jsem kandidoval.
• Momentálně zastávám politickou funkci krajského zastupitele a jsem i předsedou výboru pro kulturu a památky.
• Také se nestydím naslouchat zkušenějším v kraji. OFFTOPICaktivně jsem komunikoval například s Františkem v průběhu předvolební kampaně . V politice nejsem amatérem.
Jaké budou mé priority na postu místopředsedy Pirátů?
• Budu se snažit vnést do politiky kulturu vyjednávání a diplomacie tak, jak tomu bylo dříve. Politika je důstojným řemeslem a je mi líto, že z ní někteří politici dnešní doby dělají kabaret.
• Budu reprezentovat pirátskou stranu navenek a zapojím se do vnější komunikace.
• Budu pomáhat kandidátům do komunálních voleb s volební kampaní a s konzultací různých předvolebních kroků. Komunální volby budou velkým úkolem, které musí pirátská strana zvládnout. Proto si dávám za cíl úspěch v komunálních volbách. Chtěl bych dosáhnout znásobení počtu komunálních politiků alespoň na 1 000 zastupitelů.OFFTOPICmomentálně 358
• Budu podporovat regiony v jejich dobré pirátské práci. Většina věcí by se neměla rozhodovat z centra, ale měla by být kompromisem celé strany. Regiony musí strana poslouchat! Regiony potřebují víc prostoru. Svět není jenom v Praze a někteří členové snad mají pocit, že mimo středočeský kraj už nic není. Chci se zaručit za to, že hlas regionů bude slyšet. Politicky jsme zde totiž nejslabší, což považuju za chybu.
• Budu reprezentativní část pirátské strany, která naláká mladé a nerozhodnuté voliče k naší volbě.
• Programově bych se chtěl věnovat mezinárodním vztahům.
Je dobré vědět, jaké zastávám postoje. Tak tedy opět stručně zde:
• Jsem liberál, který je na takovém tom nepřesném kompasu pravolevého spektra uložen mírně doprava.
• Zastávám realistický pohled v oblasti mezinárodních vztahů, nicméně nekladu důraz na ústřední roli států a pokrok považuji za důležitý.
• Jsem eurofederalista
• Ateista
Podporuji
◦ Manželství pro všechny
◦ Eutanazii
◦ Sekularismus
Proč bych měl být místopředsedou Pirátů?
• Dokázal bych důstojně reprezentovat stranu
• Můj věk není překážkou, právě naopak. Myslím si, že právě nízký věk zaujme jednak média, tak širokou veřejnost.
• Reprezentoval a zastupoval bych regiony, na které naše vedení zapomíná, nebo na ně nemá čas.
• Zvláště bych se soustředil na reprezentaci pirátské strany navenek. Tím, že bych byl jedním z místopředsedů bych ukázal, že naše strana je stále pro mladé lidi. Jak mají vyjádřit podporu nějaké politické straně, když v jejím vedení není nikdo v jejich věku?
• Otevřel bych debatu o možné reformě určitých stranických pravidel. Zvláště těch, díky kterým jsme pod palbou kritiky a které často dávají pouze munici pro dezinformační weby.
• Budu pravidelně komunikovat s MO ohledně vnější komunikace určitých témat. Je totiž důležité, aby piráti komunikovali věci s rozumem a bez emocí.
• Stranické změny, které bych uvítal?
◦ Částečné uzamknutí fóra, kdy na veřejné fórum půjdou pouze výstupy z hlasování a kde bude probíhat diskuze s příznivci OFFTOPICnebojte se slova uzamknutí prosím. Jedná se spíš o jakousi regulaci, než o omezení
◦ Zmenšení stranické byrokracie
◦ Podpora náboru nových členů a absolutní podpora pro komunální volby.
◦ Nechci, aby naše strana podporovala neexistující kulturní rozbroje OFFTOPIC Výroky o bílých páprdech atp...
◦ Chci, aby pirátská strana byla etablovanou a státotvornou stranou a nedopadla jako Zelení, nebo jako Kramářovi Národní demokraté.
◦ Pirátská strana je liberální stranou. Proto je potřeba, aby strana šla s dobou a postupně se rozvíjela dál. Nepochopím tedy volání k návratu ke kořenům. Kořeny jsou kde? U 2,5% podpory? Nejsme konzervativní, ale liberálové!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Knotek za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Knapek, Martin.Elias
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2909
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3751 poděkování
Dostal poděkování: 5970 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Zdravím vás, bytosti olomouckého krajského fóra!

Omlouvám se, že přicházím s žádostí o nominaci takto na poslední chvíli, ale rozmýšlení, zda a jakým způsobem uchopit svoji nominaci, mi zabralo nějaký ten čas. Předstupuji před vás, protože ctím, že krajská fóra chtějí mít možnost vyslovit svou vůli i explicitněji než pouze hlasováním svých jednotlivých členů v rámci nominací a následné volby na CF, a žádám vás o podporu své nominace na předsedkyni Pirátské strany.

Zde je mé nominační vlákno v členských podnětech: Podpora kandidatury Janky Michailidu do republikového předsednictva - Fórum Pirátské strany

Zde pak to nejdůležitější z mé kandidátské řeči:
Co mě k tomu rozhodnutí přivedlo?

  • Strana je v krizi. Cítím, že jsme letos utrpěli výrazný náraz do reality. Ten náraz byl o to silnější, jelikož se na nás díky němu naplno vyšklebili kostlivci v naší stranické skříni: resty v kultivaci vnitrostranické kultury, v růstu osobností i rozšiřování talentů a odbornosti členů napříč stranou, v nacházení způsobů autentické mediální prezentace, ve vnitřní organizaci, v pěstování ideologického zázemí, apod. Cítím, že je potřeba, aby v této nelehké chvíli strana měla ve svém čele někoho, kdo má jako prioritu dlouhodobou záchovu pirátského hnutí. No a pokud si u sebe můžu být něčím jistá, nejsou to moje kompetence nebo odbornost OFFTOPICimposter syndrome reporting for duty!, ale především moje motivace a čisté úmysly. Vždy nosím srdce na dlani a z téhle cesty jsem za celou dobu svého působení ve straně neuhnula. Moje přesvědčení je, že pirátské myšlenky mají obrovskou relevanci pro nadcházející desetiletí (ne-li staletí); vnímám tedy jako nutné se společně pokusit o to, aby strana tento náraz do reality nejen přežila, ale vyšla z něj silnější než předtím.

  • Idealismus vs. Pragmatismus. Někteří z nás rádi interpretují vnitrostranické spory kmenově a snižují tak jejich význam na osobní rovinu. Za mě je tento popis spíše nepochopením principiálního jevu, který dle mého není ani nový ani extrémně komplikovaný. Jak už to v lidském chápání a přístupu k ovlivňování reality bývá, můžeme zde pozorovat jakýsi dualismus myšlenkových směrů, kde na jedné straně existuje idealismus a na straně druhé pragmatismus. Tento dualismus já chápu jako gradient, přičemž většina z nás se vyskytuje někde uprostřed - někdo více napravo, někdo více nalevo. Myslím, že v posledním roce jsme jako strana hodně vsadili na pomyslného "pragmatického koně" a tato sázka nám nevynesla to, co jsme chtěli. Já nepřicházím s tím, že máme hodit zpátečku a vrátit se zpět k idealismu. Přicházím s tím, že je potřeba přijmout tuto dichotomii a začít s ní efektivně pracovat. Přesně s takovýmto (za mě celkem úspěšným) balancováním nad propastí mám dlouholeté zkušenosti z oblasti komunikace témat Návykového chování. Jako ideální řešení vidím syntézu těchto dvou směrů tak, abychom nejen zachovali, ale i rozvíjeli ideovou autenticitu, a zároveň se politicky nestříleli do nohy.

  • Dlouhodobost vs. Exekutiva. To, co jsem se snažila popsat výše, nejsou dlouhodobé úkoly. Na to, abychom vstali z popela, nebude politická realita čekat roky. Najít cestu skrz skaliska lze pouze s kormidlem v ruce; pokud chci svoji vizi zkusit uskutečnit, je nevyhnutelné, abych opustila své místo v republikovém výboru, ač to mé srdce naplňuje mrzením. Musím nicméně říct, že to, v jakém stavu bych republikový výbor případně zanechala, mě naplňuje nadějí. Stal se z něj totiž silný a akceschopný hráč na poli vnitrostranické politiky - přesně takový, jaký by dle stanov měl být!


Co ode mě můžete v RP čekat?

  • To, co jste viděli doteď. Nekonzistence není úplně moje silná vlastnost.
    • Budu se snažit stranu navigovat směrem adherujícím k základním pirátským hodnotám, tak, jak jsem se o to snažila prozatím v každé své vnitrostranické funkci.
  • Dotáhnutí reformy resortní sekce. Děláme na ní již dva roky a věřím, že v příštím roce ji zvládneme dotáhnout do zdárného... nového začátku! :)
    • Horizontální i vertikální propojení našich odborných a politických týmů, zvýšení demokratičnosti, transparence i možnosti participace, provázání jednotlivých resortů pro dosažení koherentní provázanosti našich výstupů - toto a mnoho dalšího nás čeká při úspěšném zavedení některých ozkoušených příkladů dobré praxe
  • Zapojení do implementace kolektivně vydiskutovaných a žádaných výstupů projektu Respekt je profi!
    • Naše pracovní skupina již začala předžvýkávat výstupy práce Konsentu a pracovní skupiny složené z členů a regP a následně přistoupíme k citlivé aplikaci opatření a principů, na kterých bude široká shoda.
  • Rozhodování v koordinaci s republikovým výborem.
    • V rámci snahy o syntézu pohledů na dlouhodobý a krátkodobý zisk je dle mě naprosto nevyhnutelné, aby RP a RV koordinovali svůj postup. Pro dobro strany je důležité, aby byly tyto přístupy balancovány a aby bylo rozhodováno s přihlédnutím k oběma.
  • Tlak na návrat transparence do stranické diskuse i rozhodování.
    • Budu se snažit o návrat k přístupu: "Vše, kde není konkrétní důvod k utajení, je veřejné. Jakmile důvod k utajení pomine, je věc zveřejněna." Stejně tak se zasadím o větší transparenci a snadnou dohledatelnost zápisů i rozhodování stranických orgánů (toto již řeším na půdě technické skupiny RV).
  • Snahu o nalezení cest, jak mediálně komunikovat autentické pirátství a jak pomalu ale konzistentně zvětšovat pool jádrového voličstva.
    • V rámci svého působení v RP bych se ráda podílela na diskusích o koncepci naší vnější komunikace tak, abychom nalezli způsob, jak komunikovat naše jádrová témata a pokračovali tak v efektivním rozšiřování obzorů a otevírání nových narativů v rámci politické diskuse, a nepřišli přitom o politickou relevanci.
  • Podporu rozvoje technických systémů a zvyšování jejich přívětivosti vůči živým bytostem.
    • Budu se snažit společně s bytostmi technického odboru najít vhodný způsob prioritizace mezi zvyšováním efektivity našich členů i dodavatelů prostřednictvím rozšiřování našeho technologického arzenálu a mezi zvyšováním přívětivosti stávajících systémů tak, aby vykonávání členských povinností nebylo pro nikoho utrpením.
  • Snahu o systemickou změnu v přístupu k dobrovolné práci - našemu největšímu bohatství.
    • V přístupu k dobrovolnické práci vnímám dlouhodobě velký dluh. Cítím, že je důležité, aby se konstruktivní a podporující způsoby komunikace a interakce s dobrovolníky staly součástí pravidelného školení vedoucích osob a funkcionářů ve straně. Budu se také snažit o to, abychom tuto naši přednost vhodně prezentovali veřejnosti - naše politická moc stojí na letech dobrovolnické práce!

Ať už mi svůj hlas dáte, nebo ne, věřte, že se budu snažit nezklamat pirátské ideály!

Díky za pozornost a za zvážení podpory i ve vašem KF :fet:

Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 3):
Jakub.Knapek, Martin.Elias, Tomas.Fabrik

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10308
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4199 poděkování
Dostal poděkování: 18242 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Zdravím všechny Pirátky a Piráty do Olomouckého kraje!

Velmi děkuji za udělení krajské nominace do nadcházející volby republikového předsednictva, kterou s pokorou přijímám. Svou kandidátskou řeč jsem dnes publikoval ve vlákně celostátního fora, kde jsem obdržel potřebný počet hlasů pro nominaci celostátní viz viewtopic.php?p=786951#p786951 a předpokládám, že to bude patrně hlavní vlákno následující diskuse.

Zde její přepis pro vás:

Drazí přátelé, Pirátky, Piráti,

V první řadě bych chtěl poděkovat za nominace do nadcházející volby Republikového předsednictva Pirátů, a to jak z krajských sdružení, tak i za nominaci celostátní skrze členský podnět.

Měl jsem možnost být v čele naší strany v dobách dávno minulých i v předchozích šesti letech, kdy jsme zdolali brány Poslanecké sněmovny, zabodovali v komunále, vyslali do Evropského parlamentu tři naše zástupce a uspěli i ve všech krajích, z nichž nyní devět spoluřídíme.

Uvědomuji si každý den, že tyto úspěchy byly úspěchy společnými a bylo pro mě ctí v pozici předsedy naši stranu v mezidobí i v těchto těžkých bitvách vést.

Stejně tak se čelem stavím k neúspěchu v nedávných sněmovních volbách a k nenaplnění (věřím že sdílené) vize, kterou jsem jako předseda i volební lídr reprezentoval. Naše ambice nebyla naplněna v žádném z pozitivních cílů, pokud neberu zabránění možné vlády SPD a ANO. Řada chyb jde zcela objektivně samozřejmě za mnou jako lídrem, i když jsem dal do své práce opravdu maximum a šel jsem do toho s plným nasazením stejně jako se o to snažím každý den. Bylo bezesporu například třeba více reflektovat řadu dobrých konstruktivních připomínek z řad vás, našich členů. Či již dávno nastavit lepší přehlednější systém organizace i vnitřní komunikace, na jehož absenci jsme pak ve velmi hektickém a náročném období dopláceli. Dále vyjasnit kompetence konkrétních týmů v rámci voleb a lépe nastavit systém řešení případné eskalace problémů a další.

O zmíněném neúspěchu - i svém podílu na něm - jsem měl možnost diskutovat s mnohými z vás na řadě našich platforem i osobně a věřím, že i důsledná analýza, na které se řada z vás podílela a podílí, bude přetavena ve znalosti a hlavně ve změny, které nás posunou. Znalosti, které nám pomohou vyvarovat se chyb, včetně chyb řízení a naplnění rolí, které v životě strany všichni přebíráme. Na tom bych se rád společně s vámi všemi aktivně podílel.

Věřím, že i když je situace nyní těžká, vzejdeme z ní zkušenější a nakonec jako strana i silnější.

Kromě celkového ambiciózního cíle, kterého jsme nedosáhli ani jako koalice, jsme i jako značka Piráti, tak i v počtu zastoupení našich lidí ve Sněmovně, utrpěli těžké rány, z čehož si já osobně beru veliké ponaučení a velmi mě to mrzí.

Stejně tak bolestné jsou i ztráty našich lidí ve sněmovním klubu, ale i ekonomické dopady. Nicméně nebyly to peníze, ale lidé, kteří s námi v přátelské a vlastně skoro-stranické rovině pracovali na odborných tématech a na které jsme prostředky uvolňovali. Moje díky tedy patří všem, kteří i přes tento neblahý vývoj ve své práci pokračují v míře, kterou jím dovolí situace, kterou řada z nás dobře zná, tj. práce dobrovolná pro dobrou věc při klasickém zaměstnání.

Zároveň však musím říci, že síla Pirátské strany se neměří rozhodně pouze počtem poslanců ve Sněmovně, ale naším duchem, silou a odhodláním našich lidí. O tu se opíráme a na té stavíme.

Svou možnou kandidaturu na předsednický post jsem měl možnost probrat z mnohými Piráty a Pirátkami napříč stranou, a to jak z pohledu vnitrostranického, tak z pohledu role, která nám na základě koaliční smlouvy Pirátů a Starostů, tak i koaliční smlouvy vládní v tomto volebním období připadá.

Právě i ona koaliční role vládní strany v jistém ohledu také ovlivňuje mé následující rozhodnutí, ať se již jedná o formát jednání K5 či účast v důležitých orgánech vlády.

Vrátím se k tomu, co jsem vždy říkal, když jsem vstupoval do volby Republikového předsednictva a ucházel se, resp. přijímal jsem nominaci na post předsedy.

Neboť toto se nikdy neměnilo a nemění.

„Dokud budu přesvědčen, že moje působení a práce v této nelehké pozici je pro stranu přínosem, dokud budu cítit, že dokážu mosty budovat spíše než bořit a dokud budu mít elán a sílu tuto vykonávat, budu se u členek a členů o jejich důvěru ucházet a v případě, že ji získám, svědomitě pozici, kterou mi Pirátská strana určí, vykonávat.

A toto budu činit v souladu se svým svědomím, ve prospěch naší myšlenky, ve prospěch lidí, pro které je naše politika insPirativní a pro členy a členky Pirátů, kteří se na tuto nelehkou životní cestu a práci vydali.


Přijímám tedy vámi udělenou nominaci s pokorou a potvrzuji tak svou kandidaturu do republikového předsednictva na post předsedy Pirátské strany.


4. hlavní priority

Mezi hlavní priority, tak jak je vnímám jak z chodu strany, tak v kontextu naší politiky směrem k lidem ve výkonu funkcí na celostátní i nižší úrovni i uvnitř Pirátské strany patří dle mého přesvědčení následující úkoly:

  • stabilizace Pirátů v nové vládní roli a práce na plnění programu, který jsme voličům slíbili a hodláme i plnit,

  • transformace a konsolidace strany spojená s posílením role krajské úrovně, odbornosti a profilace našich lidí a práce s talenty obecně,

  • profesionalizace politické i mediální strategie a její uvedení do praxe v každodenní činnosti na všech úrovních s ohledem na vládní angažmá a naše priority i směrem k senátním a komunálním volbám,

  • stmelování naší strany bez toho, aby se vytratila názorová diverzita, dobře nastavený systém vzájemné komunikace, spolupráce, zodpovědnosti a budování konstruktivní otevřené atmosféry vzájemné důvěry.

Nyní bych šířeji některé priority rozvedl…

Naše vládní, sněmovní, senátní, komunální, krajská a evropská mise

  1. Naším hlavním cílem směrem k občanům je v maximální míře naplnit náš program - náš slib voličům, tedy uspět ve vládním angažmá a prosadit co nejvíce změn jak z našeho, tak z koaličního programu. (I kompromisní řešení směrem k cíli, dosažené v široké platformě pěti koaličních stran, je krokem k naplnění změny.)


  2. Získat zpět důvěru lidí, kterou jsme měli v průběhu našeho působení ve Sněmovně v minulém volebním období a kterou jsme si z řady důvodů neudrželi (v říjnu 2020 Pirátům některé průzkumy přisuzovali 20 % voličských preferencí, ANO mělo 25 %, ODS 11,5 %). Cestou je kvalitní práce, dobrá a srozumitelná komunikací i osobní disciplína a vzájemná podpora napříč naší politickou reprezentací i se spolupracující odbornou veřejností či neziskovým sektorem.


    Věřím, že tato důvěra se úplně neztratila a je stejně jako u jiných stran dynamická tak, jak společnost i politika čelí výzvám i krizím.


    Potvrďme znovu fakt, že Piráti jsou liberální, středovou úspěšnou stranou s kvalitním programem bránícím svobodu lidí, vzdělanost a soudržnost společnosti.


  3. Je naprosto nezbytné dnes a denně skutečně propojovat naši práci vládní, sněmovní, senátní, evropskou i regionální tak, aby byl náš hlas slyšet. Naše kroky i naše realizovaná politika, která je obsahově velice kvalitní, musí být v mediální prostoru silnější, než například mediální prezentace úryvků z našeho otevřeného vnitrostranického fóra. Fórum musí sloužit jako stěžejní nosič naší důležité vnitrostranické diskuze, nikoliv jako nekonečná studnice útočných citací pro média.

Volební rok 2022

Souběžně s konsolidací a přijetím nové vládní role je naším cílem představit lidem jak dobrý program, tak dobré kandidátky a kandidáty do Senátu i do vedení měst, a to ve svižné srozumitelné a dobře zvládnuté kampani, která navrátí lidem důvěru v Pirátskou stranu a naši politiku.

Vnitrostranické

  1. I skrze výsledky interního výzkumu projektu Respekt je profi musíme realizovat změny, které povedou ke zlepšení naší vzájemné stranické komunikace i atmosféry, tak abychom se my všichni i naši politici od komunální úroveň po tu vládní opírali o silné a zdravé zázemí Pirátské strany. Stejně tak, aby nám kromě práce Pirátská strana poskytovala i radost a prostředí, které je sice kritické, řešíme- li složité problémy, ale vždy konstruktivní a tvůrčí. Systémově, byrokraticky i komunikačně strana narazila na své limity. Je potřeba podpořit to, co funguje a v minulosti fungovalo a zároveň změnit, nebo odhodit praxi, která se ukazuje jako nefunkční, brzdná nebo dokonce škodící.


  2. Je naprosto nezbytné dokončit transformaci odborných sekcí včetně vzniku Rady RT a ustavit struktury vhodné pro užší spolupráci našich krajů na specifické platformě (třeba v Radě krajů s pravidelným setkáváním, jasným programem a cíli v návaznosti na cíle Pirátů i vládní programové prohlášení, které budeme z pozice vládní strany průběžně doplňovat).


  3. Je nezbytné uspořádat celostátní fyzické programové a “socializační” setkání strany a následně navázat na jeho výsledky znovu ideálně v polovině roku, a to ze dvou zásadních důvodů:


    1. Doba “covidová” v řadě případů zcela odosobnila naši komunikaci a kromě kampaně a pirátského tábora jsou to již dva roky, co jsme se jako strana a jako přátelé měli možnost naposledy osobně vidět a probrat věci, které nás tíží. Na osobní setkávání jsme byli zvyklí z insPirativních a vždy sjednocujících Celostátních for.

    2. Pirátská strana prošla za více než dekádu zásadním vývojem (stejně jako technologie, které její vznik provázely). Strana dospěla (i když to s sebou přineslo řadu jizev). Je třeba tento vývoj reflektovat a řešit náš vlastní růst a další profesionalizaci. Sbírané zkušenosti i společenský vývoj je třeba promítnout do toho, co jsme třeba doposud považovali za neměnné, a to s maximálně upřímností k sobě samým a bez ztráty našich ideálů.

K volbě nového vedení Pirátské strany bych chtěl říci několik dle mého názoru důležitých věcí:

Nové předsednictvo bude mít ještě výrazně těžší roli než každé vedení předchozí. Bude to právě naše/vaše důvěra, o kterou se bude moci a musí opírat.

Efektivní spolupráce napříč stranou je jedna ze zásadních podmínek dobrého fungování tohoto napřímo voleného orgánu, nikoliv však jediná.

S naší volbou Celostátní fóra předáváme lidem ve vedení strany důvěru, že jsou nejen ochotni, ale i schopni skrze nástroje naší strany dostát role jakéhosi správce, ale že také dokáží reprezentovat stranu a její myšlenky lidem dovnitř i navenek. Jsou těmi nejvíce nasvícenými a jednoznačně musí obstát v soutěži/nebo chcete-li konfrontaci s politiky ve vedení ostatních stran na české politické scéně. Tuto roli, ačkoliv ji třeba někdy nejsme ochotni úplně akceptovat v našem uvažování, je třeba brát v potaz, ať již z pohledu zástupnosti, tak i z pochopení dynamiky českého mediálního prostředí a pozice Pirátské strany na politické scéně.

Tato dvojrole (a možná několik dalších :-)) je velmi náročná a vyžaduje v pozici Republikového předsednictva Pirátky nebo Piráty, kteří jsou ochotni nejen diskutovat, ale stejně tak následně udělat rozhodnutí, které potřebnou změnu přivede v život a dovnitř či navenek věc posune. K tomu jsou kromě osobní integrity, týmového ducha a schopnosti nadchnout ostatní pro sdílenou vizi benefitem i zkušenosti z politiky reálné, ať už z jakékoliv úrovně.

V naší straně máme schopné politiky a političky s talentem, strategickým uvažováním, výsledky i zkušenostmi získanými praxí ve vedení krajů i početných týmů, politice na krajích i obcích a samozřejmě již i v exekutivě.

Nové předsednictvo, které se bude těšit vaší důvěře, bude mít velmi náročnou práci v první linii, aby naplnilo nejen vysoké očekávaní směrem k našemu vládnímu angažmá, politice v regionech i směrem ke komunálním volbám, ale musí mít i důvěru strany k činění změn (ve spolupráci s dalšími orgány strany a vedením krajů), kterými Pirátská strana musí projít. Předsednictvo musí být dobrým týmem, který po nalezení shody táhne za jeden provaz a posouvá nás dál k našemu cíli, kterou je změna a lepší budoucnost nás všech.

Politika je prostředkem změny, nikoliv cílem. Na to prosím ve svých úvahách nesmíme zapomínat.

Děkuji velice všem za podporu. Děkuji rovněž za nominace i vyjádřenou důvěru pro mou osobu do volby nového vedení Pirátů. Velice si všech těchto věcí vážím!

Závěrem chci říci, že se zároveň velmi těším i na naše setkání začátkem ledna, ať již proběhne jakkoliv, a to i s výhledem na lepší časy, které nás i díky naší společné práci věřím čekají.

Ivan

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 4):
Tomas.Fabrik, Jan.Lejcko, Viktor.Tichak, Zdenka.Dvorakova.Kocourkova
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5079
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF OlK 22/2021 Nominace KF do volby RP

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Milé krajské Pirátstvo,

rád bych vás tímto požádal o nominaci na místopředsedu strany a pokud možno i o váš individuální hlas v členském podnětu pro nominaci skupinou členů:

viewtopic.php?f=350&t=59473

Následuje moje kandidátská řeč, která je stejná jako v členském podnětu:

Náš koráb narazil ve sněmovních volbách na útes. Asi je každému jasné, že nekonečný růst neexistuje a že jak v životě, tak v politice jsou časy, kdy se tak nějak nedaří. Ale asi nikdo nečekal, že se během pár měsíců podaří kompletně smazat postupný a odpracovaný růst strany ve volebních preferencích a ještě se propadnout. Všechny nás to bolí, protože ten růst stál krev a pot nejen naše statečné námořníky u poslaneckých, zastupitelských a senátorských kormidel, ale taky ty, kteří odvádějí na palubě práci, která není na veřejnosti vidět.

Piráti ale nesedí s hlavou dlaních. Máme před sebou plno práce: spravit díru do lodi a vyplout opět na moře. Přijít jak to společně provést, bude bezpochyby největším úkolem nového předsednictva. Dovolte mi tedy představit mou vizi.

Její základ tvoří politika, kterou mají Piráti prosazovat. Pirátská politika vždy stavěla na pilířích svobody informací a ochrany občanských svobod a práv, zejména pak práva na soukromí. V širším kontextu Piráti prosazují sociálně-liberální politiku, která myslí na budoucnost a nenechá lidi na pospas ani zvůli státu, ani zájmům nadnárodních korporací. Pokud chceme v dlouhodobém horizontu uspět, musíme být schopni tuto politiku nabídnout a důsledně prosazovat.

Koneckonců průzkumy jasně ukazují, že pro takovou politiku je v Česku místo. Průzkumy totiž potvrzují, že pro zhruba čtvrtinu všech českých voličů je nejzásadnější politické téma ochrana životního prostředí.

Voliči současně hledají řešení pro udržitelnou budoucnost u nás. Podle našeho interního průzkumu 81 % voličů, kteří zvažovali volbu koalice PirSTAN souhlasí, že Green Deal je způsob jak přeměnit Česko z montovny na mozkovnu.

Ovšem současně podle průzkumů IPSOS pouze 13 % vidí Piráty jako stranu, která nabízí efektivní řešení. Překvapivě stejně jako ANO. Bohužel ochrana životního prostředí není jediným tématem, ve kterém nás voliči nevnímají jako lídra. Pár čísel z průzkumu IPSOS:

Otázka: “Která politická strana má nejlepší program v této oblasti:”

  • Klimatická změna: Zelení 33 %, ANO 13 %, Piráti 13 %
  • Boj proti nízkým mzdám: ANO 25 %, ČSSD 16 %, Piráti 12 %
  • Dostupnost bydlení: ANO 19 %, STAN 14 %, Piráti 11 %

Máme tedy zjevně co dohánět, aby lidé vnímali, co skutečně děláme. Je třeba, aby naše politka vycházela z hodnot, na kterých stojíme. Tím se i jasně odlišíme od ostatních politických stran, přičemž jedno z velkých rizik, kterému čelíme, je ztráta značky. Hrozí, že se nedokážeme odlišit v rámci pětikoalice. Ve skutečnosti ale žádná jiná relevantní liberální strana v Česku není a na tom musíme stavět.

Jakkoli hlasování ve vnitrostranických referendech ukazuje opak, na veřejnosti jsme vnímáni jako rozdělená strana. Nešťastné výroky někdy až extrémního charakteru chápu jako odpor vůči homogenizaci demokratické scény, který byl ovšem kontraproduktivní stejně jako snaha příliš nevyčnívat v konzervativním mainstreamu. Pokud dokážeme lépe udržet naše sociálně-liberální hodnoty, dokážeme zasypat i tento ideový příkop.

Kromě reflexe v rovině politik a komunikace, bude potřeba, aby se volební debakl odrazil i v rovině organizační. Zázemí v Poslanecké sněmovně se smrsklo a strana musí stavět také na ostatních politických úrovních. Resortní týmy organizované kolem poslaneckého týmu nemohou být funkční a je třeba zajistit, aby se zátěž více rozložila také na Evropský parlament, Senát a kraje.

Příští Republikové předsednictvo se bude muset vyrovnat s řadou nástrah, jež na nás čekají v situaci, která je pro nás úplně nová. Nejdůležitější úkol z mého pohledu je nalezení nejen podpory, ale také konsenzu ve straně. V minulosti jsem se v drtivé většině případů snažil najít na problém řešení takové, které nesleví z našich základních hodnot, ale současně nebude vytvářet příkopy ve společnosti. A tak bych chtěl přispět i k hledání konsenzu uvnitř Pirátské strany.

Mějte se fajn, těším se na vaše otázky a budu moc rád za vaši podporu. Ahoj!

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvek:
Viktor.Tichak

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Olomoucký kraj“