Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Predsedajici

Podporuji nominaci Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Anketa končí za 23 pro 2021, 23:27

ANO

105
49%

NE

100
46%

ZDRŽUJI SE

11
5%
 
Celkem hlasujících: 216 - Celkem hlasů: 216

Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Vážené kolegyně, Vážení kolegové, registrovaní příznivci, Piráti,

po delší rozvaze si Vás dovoluji oslovit s podporou nominace Martina Jiránka @Martin.Jiranek do Republikového předsednictva strany.

Martinovo členství se datuje od roku 2010, ve straně je tedy již "nějaký ten pátek" prakticky od založení. Jako málokdo si prožil na vlastní kůži, co znamenají vzestupy a pády Pirátů. Silné stránky a momenty Pirátské strany, ale i pochmurné a slabé stránky, a v posledních měsících i zklamání. O Martinovi lze jednoznačně říci, že svůj život a osobní styl spojil právě s Piráty. Je jeden z mála lidí, kteří mohou říci, že se stranou prožili prakticky všechna volební období a její úskalí. Ale co je hlavní? - Martin je jeden z mála členů, který za ta léta může nabídnout reálné hodnocení vnitrostranického a politického vývoje Pirátů, do kterého by nyní mohl zasáhnout v případě získání nominace a zvolení.

S ohledem na to, že k dnešnímu dni máme neuvěřitelných 1.200 členů OFFTOPICuž nejsme malá strana, rosteme 😊 se může stát, že někteří kolegové, členové Martina tolik neznají, proto o něm přikládám pár základních informací přímo zde do nominačního vlákna:

Martinův osobní profil - ZDE, poslanecký profil - ZDE.

A ještě pár čísel o něm:
2014 - komunální volby, získaných 1.273 hlasů mandát v Trutnově - ve funkci - *11. října 2014 – 31. května 2019 OFFTOPICvzdal se mandátu - regiznoval kvůli práci v PSP a souběhu/kumulaci veřejných funkcí
2016 - krajské volby, získaných 742 hlasů ve volbách do krajského zastupitelstva - ve funkci - *8. října 2016 – 3. října 2020 OFFTOPICvzdal se mandátu - regiznoval kvůli práci v PSP a souběhu/kumulaci veřejných funkcí
2017 - parlamentní volby, získaných 1.907 hlasů ve volbách do PSP - mandát - *21. října 2017 – 21. října 2021
2018 - komunální volby, získaných 1.770 hlasů v komunálních volbách [obhajoba mandátu], ve funkci do 31. května 2019 OFFTOPICvzdal se mandátu - regiznoval kvůli práci v PSP a souběhu/kumulaci veřejných funkcí
2021 - parlamentní volby, získaných 3.090 hlasů ve volbách do PSP - [obhajoba mandátu], bez mandátu


V profesním životě je Martin podnikatel, zabývá se tvorbou webových stránek, marketingu a firemního koučinku - mentoringu, viz jeho zmiňovaný profil.


Proč si myslím, že je Martin vhodným kandidátem do RP, a proč jej podpořit?

 • chce se zaměřit na podporu mladých a silných osobností na komunální úrovni, kde si osobně myslím, že je gros politiky obecně
 • v PSP mnohokrát prokázal své kompetence, odvahu a odhodlání prosazovat pirátský program a pirátské hodnoty, viz výstupy na stránkách
 • nebojí se formulovat oponentní názory a věnuje se celostátní politice a zná její konsekvence, což považuji u člena RP za velmi klíčové
 • zná stranu a její vývoj (sám je ve straně jedenáctým rokem), zůstává nohama na zemi a nestaví si vzdušné zámky
 • zažil si, co to znamená práce s lidmi a jak je vést (předseda KS Královehradeckého kraje, lídr kandidátky do PSP 21)
 • ví, jak aplikovat naše předpisy a jak je tvořit (zakladatel MS Trutnovko, člen Republikového výboru)
 • aktivně se zapojuje do vnitrostranické práce a politiky (RT Místní rozvoj a veřejná správa, RT Průmysl a obchod, člen Republikového výboru CF 12/2021)

Závěrem budu velmi rád, když Martin přijme moji nominaci a když CF zváží podporu navrhovaného nominanta do Republikového předsednictva strany.
Myslím si, že Martin je ten typ osobnosti, které v RP potřebujeme. Navíc je to jeden z mála lidí, aktuálně nominovaných členů do RP, kteří mohou nabídnout cenný historický pohled do vnitrostranického života strany, a k tomu odvahu věci měnit směrem ke změně lepší budoucnosti.

PS: anketa je vzhledem k vyhlášení a možnostem CF 30/2021 omezena až do 23. prosince 2021

Martin Jiránek | RP
Martin Jiránek | RP
Martin Jiránek RP+.png (742.11 KiB) Zobrazeno 4286 x
Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 372
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 660 poděkování
Dostal poděkování: 814 poděkování

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Martin.Jiranek »

Moc díky Honzo, jak za nominaci, tak i za toto zpracování. Nominaci přijímám a přidávám svou kandidátskou řeč.


Vážené Pirátky a Piráti,

po podrobném zvažování jsem se rozhodl kandidovat do Republikového předsednictva na pozici místopředsedy a prosím vás o vaši podporu.

Text je trochu delší, protože považuju při kandidatuře do RP za důležité, aby byly postoje a názory kandidujících vysvětleny podrobněji. Přeci jen členové RP z velké části řídí a reprezentují stranu.
Pokud místo čtení raději posloucháte, zde na Spotify si mou kandidátskou řeč můžete poslat do sluchátek.

Úvod

Jmenuji se Martin Jiránek, je mi 43 let, jsem z Trutnova, vystudoval jsem informační management a celý život jsem podnikal v oblasti analýz, obchodu a marketingu. U Pirátů jsem od roku 2010. Postupně jsem prošel přes krajského předsedu, zastupitele třicetitisícového města, krajského zastupitele a v minulém volebním období jsem reprezentoval Piráty jako poslanec v Poslanecké sněmovně. Zde jsem pracoval v oblastech hospodářství, startupů, telekomunikací a cestovního ruchu. Zároveň jsem členem Republikového výboru. Při rozboru oblastí, kterým se chci v RP věnovat, vycházím ze všech těch více než deseti let zkušeností ve straně a osmi let v politice.

My Piráti jsme nyní na určité křižovatce. Ve volbách jsme sice pomohli změnit směřování země, ale na počet mandátů jsme výrazně neuspěli. I přes to jsme se následně vydali cestou vládní účasti, kterou jsem podpořil, protože si myslím, že je to v aktuální situaci z více úhlů pohledu lepší cesta. Všichni si však uvědomujeme, že to bude cesta složitá nejen s ohledem na naši slabší pozici, ale i kvůli komplikované situaci ve státě i celé Evropě. Ekonomické, energetické a covidové problémy a z nich plynoucí sociální a společenská rizika jsou velkou výzvou s nejistým výsledkem.

V této situaci se my Piráti potřebujeme domluvit a následně stmelit na novém směru. Za poslední rok kampaně i v posledních měsících po volbách jsme se naučili mnoho nového o politice, médiích, našich voličích, našich politických soupeřích, ale i o nás samotných, našich schopnostech, členech i procesech. Byla to často hořká a bolestivá výuka, ale i přes to vlastně díky za ni. Z těchto zkušeností se můžeme poučit a vyjdeme z této situace jako strana politicky zkušenější a kompaktnější a to jak dovnitř, tak navenek. A nebo se poučit nezvládneme, ztratíme sebe i důvěru lidí a z politiky postupně jako sněmovní strana budeme odejiti.

Já to poučení a nalezení jasnějšího směru zvládnout chci, a věřím, že drtivá většina z vás také. A chci k tomu přispět v roli člena RP. Do RP přinesu dlouholeté politické zkušenosti ze všech úrovní politiky v našem státě, ale i zkušenosti z podnikání, kdy jsem velkou část své práce v různých pozicích jednal s lidmi, navrhoval změny a hledal shodu.

V roli člena RP se chci konkrétně zaměřit především na dlouhodobé strategické výzvy.

Je před námi mnoho konkrétních úkolů: další volby, komunální, senátní i prezidentské, práce do strany, hledání talentů atd. A jsem přesvědčen, že vyřešení či alespoň jasný posun v oblastech strategických, nám s těmi konkrétními úkoly výrazně pomohou. Chci tedy řešit tyto tři strategické oblasti:

 • Ujasnění si základů, na kterých jako politická strana, tedy skupina lidí, která oslovuje další lidi, stojíme.

 • Jakou stranou chceme dlouhodobě být z pohledu vlády a z pohledu politického ukotvení, abychom byli pro voliče čitelnější.

 • Jak komunikovat jako strana i jednotlivci tak, aby to bylo ku prospěchu a ne naopak.

1. Ujasnění si základů, na kterých stojíme

Osobně si členy Pirátů, příznivce i naše voliče ve velké většině definuju tak, že jde o lidi, kteří chtějí cítit fyzickou i duševní svobodu a základní systémovou spravedlnost, jsou otevření, chtějí se radovat ze života a chtějí tvořit a spolupracovat pro lepší svět. Nevnímám nás a ani naši voliči nás nevnímají jako lidi, kteří své osobní zájmy nadřazují zájmům společnosti, politikaří a chtějí “vydělávat” na moci.

A právě to, jak vnímáme svět a společnost a proč jsme v politice a jak o ní přemýšlíme, jsou podle mě ty často zmiňované pravé pirátské základy. Jsem si jistý, že na těchto základech můžeme existovat jako moderní, nově smýšlející politická strana, protože jsou to základní hodnotové věci, které se nemění s ekonomickými cykly, ale platí obecně v každé době.

Piráti fungují již déle než 10 let. Za tu dobu jsme se jak my, tak svět kolem nás změnili. Velká část nových členů nikdy neřešila třeba torrenty a do strany vstupují s chutí měnit často jiné věci než my v letech 2009 a 2010. Je dobře, že se vyvíjíme se a měníme. Už nejsme strana stahovačů a ajťáků, jak si nás mnozí ještě dnes značkují. Ujasněme si tedy, na jakých lidských, hodnotových základech stojíme a proč jsme v politice, a začněme s tím výrazně víc pracovat. Spojení na hodnotové bázi, tedy s lidmi podobně naladěnými, kteří mají podobné proč, je trvalejší a silnější. Když dokážeme srozumitelně předávat naše základní PROČ, pomůže nám to jak k udržení naší vnitřní integrity, mezilidské nálady a kultury ve straně, tak pro účinnější hledání a přitahování podobně smýšlejících lidí, nových členů a voličů, externích spolupracovníků i sponzorů.

2. Jakou stranou chceme být z pohledu vlády a politického ukotvení, abychom byli pro voliče čitelnější

Tento bod rozdělím na dvě oblasti, které však spolu úzce souvisí.

První oblast začnu otázkou: Jakou stranou chceme být z pohledu vlády?

Z pohledu účasti na vládě můžeme být cíleně strana:

 • Opoziční, tedy vědomě přijmout fakt, že jsou nám bližší ideály než politické kompromisy, a že proto budeme mít malý koaliční potenciál. Ale že na ty ideály dokážeme zaujmout určitou pevnou část voličstva.

 • Vládní hlavní, tedy takzvaná catch-all party, která má za cíl vyhrávat volby a mít premiéra či premiérku, ale je nucena v zájmu oslovení většího počtu lidí “změkčovat” svůj program.

 • Vládní menší, tedy strana, která necílí na premiéra, ale má jasný příběh a program a díky tomu i pevné voličské jádro. Často je jazýčkem na vahách, díky čemuž i s menším počtem poslanců a poslankyň dokáže zájmy svých voličů hájit dostatečně silně.

Všechny tři varianty považuji za relevantní. SPD a KSČM nám ukazují, že lze dlouhodobě, vcelku efektivně, snadno a bez nutnosti vládnich kompromisů fungovat v opozici. ANO a historicky i ČSSD a ODS ukazují možnosti, síly i slabiny velkých vládních stran včetně velkého kolísání počtu voličů. A lidovci a nebo například malé německé strany ukazují možnosti varianty číslo 3.

Za sebe a to jak z pohledu zkušeností především z posledního roku, tak se znalostí Pirátské strany zevnitř, považuju za pro Piráty nejvhodnější variantu číslo 3. Dělat politiku pro účast v opozici nechci a jsem si jistý, že to nechtějí ani naši voliči. A být catch-all party pro nás možná nikdy nebude a pokud ano, musíme se to nejdřív naučit. Proto varianta 3. Menší, pevně ukotvená, sjednocená, moderní liberální strana, která se chce účastnit na vládě a zastupuje zájmy zhruba 12 až 16 procent voličů. Voličů, kteří vidí svět, společnost a politiku podobně jako my, rozumí naší komunikaci, chápou nutnost kompromisů spojených s vládnutím a dokáží nás díky tomu srozumitelně obhajovat ve svém okolí.

Druhou oblastí je základní politické ukotvení, identita Pirátů, kterou si voliči se stranou okamžitě spojí.

Jednou z věcí, která dělá Piráty moderní stranou je, že se nijak fixně neumisťujeme na pravolevém spektru. Naše hodnoty a postupy jsou modernější a reagují na potřeby současné společnosti primárně podle dat a ne pravicových a levicových dogmat či marketingových průzkumů aktuálních nálad ve společnosti. To nás činí atraktivní pro lidi, kteří chápou, že dogmatické rozdělení na pravici a levici, a s ním spojené často ponižující či zesměšňující nálepkování, není cestou vpřed. V politických opatřeních podporujeme politiku založenou na datech, a proto prosazujeme prostě to, pro co máme důkazy, že funguje.

Osobně jsem přesvědčen, že středové, efektivní řízení státu a změny systému dělané na základě dat a trendů je dlouhodobě nejvhodnější systém vedení státu. V tomto přesvědčení mě utvrdily zkušenosti z Hospodářského výboru Sněmovny, kdy se mimo zraky médií často jednalo racionálně na základě reálných potřeb státu bez ideologických tlaků. Ideologické tlaky se tam pak bohužel často vrátili na sále Sněmovny. A potvrzuje to i zkušenost z minulosti, kdy pravicové vlády musely často pod tlakem reality a čísel dělat levicové věci a naopak. Základním postojem vlád, který bychom měli prosazovat, by proto mělo být primárně kvalitní procesní řízení a ne pravolevé ideje. Veřejné finance by efektivně měly směřovat bez ohledu na ideologickou nálepku tam, kde z nich má společnost největší užitek a kam ty soukromé samovolně neplynou.

Jenže v naší společnosti je pravolevé dělení hodně “zažrané”. Pro lidi je snadněji uchopitelné a jednodušeji se s ním ztotožňují. Naše středovost a správa státu podle dat je pro běžného voliče, který logicky nemá čas studovat kvanta materiálů a argumentů, hůře čitelná. Občas podpoříme něco, co v osobním nastavení například levicový člověk pochopí a ocení, a jindy něco, co je pro něj moc pravicové a tedy silně nepřijatelné. Přitom by náš pohled často i přijal, ale jelikož nemá naše data, proč jsme se rozhodli tak a tak, a zpravidla proletí u článků jen titulky či perexy, nepochopí nás. A to nás dlouhodobě oslabuje.

Proto musíme jak sobě, tak hlavně voličům usnadnit naši čitelnost v této zásadní otázce, ve které s tradičními stranami v jednoduchosti pohledu na politiku prohráváme. Musíme se naučit, jak představit a obhájit, že náš způsob správy státu je lepší a pro společnost výhodnější. A jak to udělat tak, aby naši voliči dokázali naší středovost v nedělní rodinné politické debatě se zastánci pevněji pravolevě ukotvených stran předat a obhájit. Aby každý náš volič dokázal být dobrým vysílačem a byl tím vysílačem rád.

3. Jak komunikovat jako strana i jednotlivci tak, aby to bylo ku prospěchu a ne naopak

S větší čitelností a srozumitelností pro voliče souvisí velmi úzce komunikace. Vedle lepší komunikace pozitivních témat, která zvyšují kladné vnímání naší strany u voličů, se musíme naučit pochopit a zvládnout mediální svět, který jde zhusta proti nám.

Stovky lidí pracovaly na programu, který jsme měli nejpropracovanější ze všech, a další stovky lidí pracovaly na kampani, abychom mohli představovat voličům naše základní programové teze. A přes to se největším s Piráty spojeným mediálním tématem jarní a letní fáze kampaně stalo, že Piráti chtějí zvednout daň z nemovitosti o 1 % a lidi budou muset za běžnou 3+1 ročně platit i 50 tisíc korun. Přitom jsme to v programu neměli a žádná naše mluvící hlava to nikdy neřekla. To si jen jeden Pirát usmyslel, že je vhodné při startu kampaně zároveň vystřelit s žádným ekonomickým expertním týmem neřešenou a nekonzultovanou analýzu nepodmíněného příjmu a v něm jako hlavní zdroj peněz uvést extrémní nárůst daně z nemovitosti. Celé jaro a léto jsme to pak museli v médiích vysvětlovat, protože se na to každý novinář ptal. Místo představování programových důvodů, proč jsme pro lidi nejlepší volba, jsme museli stále odpovídat, že “ne, daně lidem z bytů zvedat nechceme.” V kampani to pak s námi vydrželo až do voleb, když to Andrej Babiš, SPD a některá média neustále cíleně živila. A to je jen jeden příklad toho, jak jsme se nejen v této kampani, ale v posledních letech stříleli mediálně do nohy. Tedy kdy jsme cíleně podle strategie nenastavovali témata spojená s Piráty my, ale kvůli našim komunikačním chybám je proti nám nastavovali a využívali soupeři.

Musíme si ve straně jednou pro vždy ujasnit, že už nejsme ta mimoparlamentní strana, kterou nikdo nebere moc vážně a každý člen může psát cokoliv kamkoliv. Budeme mít ministry, bojovali jsme o premiéra, jsme v Parlamentu. A přílišná otevřenost v komunikaci, rozbory vnitřních rozporů a hádek na veřejnosti, lehce zneužitelné teoretizování o řešení problémů světa nám prostě škodí. Teorie o tom, že můžeme společnost edukovat, že otevřenost je fajn, že to pak společnost pochopí a bude naše veřejné hádání, pomlouvání se a teoretizování chápat, je prostě mylná. Musíme se naučit, jak funguje svět médií, jak mít jednotnou komunikaci minimálně v době voleb, jak být i vypadat komunikačně stmelení. Protože takové chyby v nevhodnou dobu, třeba před blížícími se komunálními volbami, mohou zmařit několikaměsíční práci celé strany. Protože lidi prostě nechtějí, aby jim stát řídily a daně a zákony nastavovaly strany rozhádané a myšlenkově rozevláté. Jasných příkladů, kdy se strany veřejně hádali personálně i programově, a voliči toto chování následně odmítli, máme z minulosti dost. Věci veřejné, ČSSD či Zelení.

Pochopme proto politicko-mediální svět kolem nás a naučme se podle toho jednat a komunikovat. Pak budeme nejen mnohem efektivněji prezentovat to, co chceme a potřebujeme, protože budeme lepší v agenda setting, ale náš politický život bude zároveň mnohem lehčí, protože naše nohy nebudou neustále prostřílené.

Závěr

V RP chci tedy řešit tři strategické věci:

 • Ujasnění si základů, na kterých stojíme, a následnou práci s nimi.

 • Politicko-vládní ukotvení strany, kdy půjdeme směrem čitelné a moderní, menší liberální strany, která míří do vládních lavic s politikou založenou na datech.

 • A zvládnutí politické komunikace hlavních představitelů i běžných členů pod drobnohledem často nepřátelských médií.

Vyřešení těchto strategických bodů nám následně umožní zaměřit se výrazně efektivněji na:

 • komunikaci a spolupráci uvnitř strany,

 • komunální a senátní volby,

 • prezidentské volby,

 • hledání a rozvoj politických osobností ve straně,

 • i nábor nových členů.

Díky za důvěru i váš čas. Těším se na případné otázky.

Místopředseda strany

Uživatelský avatar
Jan.Lejcko
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 623
Registrován: 02 čer 2017, 18:33
Profese: Student práv, "ajťák".
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 1328 poděkování
Dostal poděkování: 804 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Podcast - kandidátská řeč, kterou si můžete pustit na SPOTIFY ZDE vítám SUPR nápad 💪👍 - velmi dobře zpracováno

Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 771
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 886 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Lukas.Blazej »

K Martinově nominaci aktuálně probíhá kampaň, která je v rozporu s Etikou kampaňování ve vnitrostranických volbách, konkrétně spamování jednotlivých členů s žádostí o podporu. Už to samo o sobě by mě vedlo k pozastavení nad tím, zda Martina podpořit do orgánu, který má všeobecnou odpovědnost za stranu a značný podíl na jejím směřování.

K nepodpoření nominace mám ale jiný důvod: Martinovo opakované zneužívání funkce poslance k nátlaku na řadové členy směřujícímu k cenzuře jejich názorů a mazání příspěvků. Tři příklady za všechny:

1) @Katerina.Stojanova napsala příspěvek kritizující, že Sněmovna během povinné karantény neodsouhlasila plnou náhradu nemocenské. Martin jí obratem vyzval ke smazání příspěvku, neboť byl „zbytečně negativní proti poslancům“. Příspěvek je bohužel smazaný, takže na něj neodkážu, nicméně kritika směřovala na Sněmovnu jako celek, příspěvek měl řadu pozitivních reakcí a kritizoval postup, který byl v rozporu s naším programem.
2) @Marketa.Gregorova napsala tweet kritizující Nord Stream 2. Martin požadoval jeho smazání kvůli kritice zástupců průmyslu. Později se přitom ukázalo, že ani náš RT Průmysl a obchod nepodporuje Nord Stream 2.
3) Jako vedoucí RT Životní prostředí jsem byl opakovaně dotazován na postup našich poslanců během projednávání stavebního zákona po vrácení Senátem. Protože žádná veřejná odpověď neexistovala, položil jsem dotaz ve fóru „Diskuse - poslanecký klub“. Dával jsem si pozor na formulace, účelem bylo, abych mohl na vlákno odkazovat. Obratem mi volal Martin s tím, že bych měl dotaz smazat, protože by prý stačilo, kdyby někdo vyložil příspěvek tak, že pochybuji o krocích pirátského klubu, a mohlo by nás to stát 5 % na preferencích, kdyby o tom natočila reportáž Prima. Telefonát byl velmi nátlakový a Martin budil dojem, že volá z pověření klubu. Přišlo mi absurdní, že nelze ani položit dotaz, nicméně nakonec jsem souhlasil se smazáním vlákna - pod podmínkou, že Martin založí členskou anketu týkající se míry autocenzury a budoucnosti fóra. Nakonec se ukázalo, že klub o smazání dotazu nejednal a Martina ničím nepověřil, a Martin svůj slib k založení ankety nikdy nesplnil. S ohledem na Martinovu kandidaturu tudíž bude jako anketa o budoucím směřování sloužit právě volba RP.

Martinovo systematické zastrašování členů mi přijde lidsky odporné a do Pirátské strany takové chování nepatří, natož na pozici s ještě vyšší vnitrostranickou autoritou. Skutečnost, že Martin své chování nejen nepřehodnotil, ale dokonce ho dle kandidátní řeči chce prosazovat celostranicky (OFFTOPICstrategický cíl „zvládnutí politické komunikace hlavních představitelů i běžných členů“ s komentáři jako „Musíme si ve straně jednou pro vždy ujasnit, že už nejsme ta mimoparlamentní strana, kterou nikdo nebere moc vážně a každý člen může psát cokoliv kamkoliv“, „přílišná otevřenost v komunikaci, rozbory vnitřních rozporů a hádek na veřejnosti, lehce zneužitelné teoretizování o řešení problémů světa nám prostě škodí“ a „Musíme se naučit, jak funguje svět médií, jak mít jednotnou komunikaci minimálně v době voleb, jak být i vypadat komunikačně stmelení), je důvodem, proč Martinovu nominaci podpořit nemůžu, a na rozdíl od jeho podporovatelů tak činím v nominačním vláknu, v souladu s etikou kampaňování.

Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34234
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 30996 poděkování
Dostal poděkování: 25436 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Petr.Vileta »

@Martin.Jiranek I tobě položím svoji obligátní otázku.
Mohl bys, prosím, vyplnit tenhle test https://politicalcompass.org/test/cz a dát sem výsledek?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2164
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2044 poděkování
Dostal poděkování: 2946 poděkování

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Jakub.Backa »

@Lukas.Blazej píšeš o zastrašování běžných členů a pak jmenuješ krajskou zastupitelku a europoslankyni. *thinking emoji*

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Backa za příspěvky (celkem 4):
Jan.Lejcko, Robert.Magni, Simon.Barczi, Vojtech.Pikal
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 429
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 524 poděkování
Dostal poděkování: 720 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Lukas.Blazej píše: 12 pro 2021, 19:05

K Martinově nominaci aktuálně probíhá kampaň, která je v rozporu s Etikou kampaňování ve vnitrostranických volbách, konkrétně spamování jednotlivých členů s žádostí o podporu. Už to samo o sobě by mě vedlo k pozastavení nad tím, zda Martina podpořit do orgánu, který má všeobecnou odpovědnost za stranu a značný podíl na jejím směřování.
...

Martinovo systematické zastrašování členů mi přijde lidsky odporné a do Pirátské strany takové chování nepatří, natož na pozici s ještě vyšší vnitrostranickou autoritou.

Ta kampaň je nešťastná a odesílatel by si to měl uvědomit ... Martina podporuji, ale tohle se nedělá.

Nemyslím, že jednání @Martin.Jiranek je zastrašování, natož lidsky odporné. Má nějaký pohled na svět a je to markeťák - a vidí naživo, jak na naše nesmyslné posty a komentáře (nejen) na fóru reagují média a naši voliči. A myslím, že s tím jasně souvisí, mimochodem celkem pěkne popsaná, 3 možná východiska. Buď budeme programově opoziční stranou, pak můžeme být transparentní, otevření až dna půdu, můžeme si na fóru psát, co se nám zlíbí, tu o bytech pro imigranty, tu o zbytečnosti očkování, tu se mezi sebou veřejně dohadovat, osočovat a napadat. Nebo chceme být stranou, která se chce podílet na vládě - a pak budeme muset malinko změnit systém, jak dnes fungujeme, mít větší kázeň v tom kdo kde co napíše / řekne, víc přemýšlet, jakou reakci to může vyvolat.

Vyzkoušeli jsme si, že kombinace obojího je sebevražedná. Jsme pro média i konkurenty neuvěřitelně laciná kořist (a to nás stojí spoustu hlasů) a pro ostatní strany velmi složitý koaliční partner.

A to je myslím otázka, na kterou musíme jako piráti najít odpověď. Jakou stranou chceme být? Jakou politiku (a s jakou ambicí) chceme dělat? Co nám v té misi pomáhá a co nám ji komplikuje?

Držím nám všem palce, ať najdeme ten správný vítr ...

Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 10):
Petr.Lysek, Roman.Semik, Jan.Lejcko, Dusan.Plch, Petr.Vileta, Petr.Polacek, Ondrej.Moskal, jirifiedler3, Vojtech.Pikal, Martin.Tomasek
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 372
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 660 poděkování
Dostal poděkování: 814 poděkování

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Martin.Jiranek »

Lukas.Blazej píše: 12 pro 2021, 19:05

K Martinově nominaci aktuálně probíhá kampaň, která je v rozporu s Etikou kampaňování ve vnitrostranických volbách, konkrétně spamování jednotlivých členů s žádostí o podporu. Už to samo o sobě by mě vedlo k pozastavení nad tím, zda Martina podpořit do orgánu, který má všeobecnou odpovědnost za stranu a značný podíl na jejím směřování.

K nepodpoření nominace mám ale jiný důvod: Martinovo opakované zneužívání funkce poslance k nátlaku na řadové členy směřujícímu k cenzuře jejich názorů a mazání příspěvků. Tři příklady za všechny:

1) @Katerina.Stojanova napsala příspěvek kritizující, že Sněmovna během povinné karantény neodsouhlasila plnou náhradu nemocenské. Martin jí obratem vyzval ke smazání příspěvku, neboť byl „zbytečně negativní proti poslancům“. Příspěvek je bohužel smazaný, takže na něj neodkážu, nicméně kritika směřovala na Sněmovnu jako celek, příspěvek měl řadu pozitivních reakcí a kritizoval postup, který byl v rozporu s naším programem.
2) @Marketa.Gregorova napsala tweet kritizující Nord Stream 2. Martin požadoval jeho smazání kvůli kritice zástupců průmyslu. Později se přitom ukázalo, že ani náš RT Průmysl a obchod nepodporuje Nord Stream 2.
3) Jako vedoucí RT Životní prostředí jsem byl opakovaně dotazován na postup našich poslanců během projednávání stavebního zákona po vrácení Senátem. Protože žádná veřejná odpověď neexistovala, položil jsem dotaz ve fóru „Diskuse - poslanecký klub“. Dával jsem si pozor na formulace, účelem bylo, abych mohl na vlákno odkazovat. Obratem mi volal Martin s tím, že bych měl dotaz smazat, protože by prý stačilo, kdyby někdo vyložil příspěvek tak, že pochybuji o krocích pirátského klubu, a mohlo by nás to stát 5 % na preferencích, kdyby o tom natočila reportáž Prima. Telefonát byl velmi nátlakový a Martin budil dojem, že volá z pověření klubu. Přišlo mi absurdní, že nelze ani položit dotaz, nicméně nakonec jsem souhlasil se smazáním vlákna - pod podmínkou, že Martin založí členskou anketu týkající se míry autocenzury a budoucnosti fóra. Nakonec se ukázalo, že klub o smazání dotazu nejednal a Martina ničím nepověřil, a Martin svůj slib k založení ankety nikdy nesplnil. S ohledem na Martinovu kandidaturu tudíž bude jako anketa o budoucím směřování sloužit právě volba RP.

Martinovo systematické zastrašování členů mi přijde lidsky odporné a do Pirátské strany takové chování nepatří, natož na pozici s ještě vyšší vnitrostranickou autoritou. Skutečnost, že Martin své chování nejen nepřehodnotil, ale dokonce ho dle kandidátní řeči chce prosazovat celostranicky (strategický cíl „zvládnutí politické komunikace hlavních představitelů i běžných členů“ s komentáři jako „Musíme si ve straně jednou pro vždy ujasnit, že už nejsme ta mimoparlamentní strana, kterou nikdo nebere moc vážně a každý člen může psát cokoliv kamkoliv“, „přílišná otevřenost v komunikaci, rozbory vnitřních rozporů a hádek na veřejnosti, lehce zneužitelné teoretizování o řešení problémů světa nám prostě škodí“ a „Musíme se naučit, jak funguje svět médií, jak mít jednotnou komunikaci minimálně v době voleb, jak být i vypadat komunikačně stmelení“), je důvodem, proč Martinovu nominaci podpořit nemůžu, a na rozdíl od jeho podporovatelů tak činím v nominačním vláknu, v souladu s etikou kampaňování.

Lukáši, opravdu moc děkuji za tento tvůj příspěvek. Upřímně, bez ironie, i když je proti mně velmi ofenzivní. Je to totiž přesná ukázka toho, že to, o čem píšu a co z mé řeči správně cituješ, vidím jako zásadní výzvu k řešení.

 1. Nikdy, opravdu nikdy bych na veřejné fórum, které je, jak velmi dobře víš, pod drobnohledem médií, nenapsal takhle stylizovaný příspěvek. A to o žádném Pirátovi či Pirátce, natož o veřejně známém Pirátovi či Pirátce. A to ani kdybych je fakt neměl rád. A to prostě proto, že skandalizováním v médiích nepoškodím jen daného člověka, ale i stranu. Myslím, že si všichni dobře pamatujeme situaci před dvěma lety s veřejným, dlouhé týdny trvajícím rozborem pracovních vztahů v poslaneckém klubu.
 2. "Zneužívání funkce poslance", "Nátlak na řadové členy", "Cenzura", "Systematické zastrašování členů", "To, co dělá, je lidsky odporné". Výborná slova do novinových titulků o bývalém poslanci, kandidátovi na ministra a možná členovi předsednictva strany (možná také samozřejmě ne, což ale na věci nic nemění).
 3. To, že je to jen tvůj názor a pocit, ale pravda ne, média nezajímá. Ta zajímá primárně počet kliků a čtenost.

A ještě stručné vysvětlení:

 1. Jak je vidět z tvých příkladů, oslovoval jsem významné mluvící hlavy, europoslankyni, krajskou zastupitelku, kandidáta na ministra životního prostředí. A vyjádření mluvících hlav u strany, která byla většinu volebního období v průzkumech druhá nejsilnější, mluví se v její souvislosti o účasti na vládě a o které novináři i stakeholdeři vědí, že má ambice na premiéra, jsou brána jako velmi důležitá vyjádření. Mají totiž velký dopad na to, jak nás lidé, zájmové skupiny, firmy, asociace, neziskovky a další vnímají, jak je mohou znepokojovat naše protichůdná vyjádření atd.
 2. Nikdy jsem nezastrašoval. Marketingově, tedy možným dopadem, jsem argumentoval, to jistě, to ostatně dělám téměř pořád, jak určitě potvrdí víc lidí. Přeci jen marketingu a politickému marketingu se věnuju roky. Ale nikdy jsem nezneužíval pozici poslanec nějakým vyhrožováním. Natož pak systematicky. Nejčastěji v této souvislosti používám slovo prosím. Prosím o editaci, prosím o smazání. Argumentuji negativní dopady a u toho prosím.
 3. Tweet Katky si bohužel nepamatuju přesně. Vím, že jsem ji volal, ale už uběhlo dost času, takže nemohu komentovat, i když bych rád, protože vím, že když už jsem v těch několika jednotkách případů za 4 roky zvedl telefon, že to bylo důležité.
 4. Tweet Markéty si také přesně nepamatuju, ale jen těžko mohu "vyhrožovat" z pozice jednoho z mnoha poslanců europoslankyni. Jestli si dobře vzpomínám, tak důsledek naší debaty byl konstruktivní v tom, že jsme se domluvili, že případné kritické komentáře směrem do průmyslu, kde jsem byl brán jako kontakt na Pirátskou stranu mnoha stakeholdery, bude vhodné nejdřív probrat. Takovou dohodu jsme ostatně udělali s celým eurotýmem. Právě proto, aby nevznikaly nepříjemné situace, kdy nám pak s Petrem Třešňákem, který řešil energetiku, volají lidé, jestli to, co někdo důležitý ve straně někde komentuje, je opravdu názor i náš a strany... a my ani nevěděli, na co se nás ti lidé ptají, protože o daném komentáři jsme vůbec nevěděli.
 5. Tvůj příspěvek byl v dané situaci napsán hodně nevhodně, to si pamatuji. To, že si dáváš pozor na formulace neznamená, že je to napsané nezneužitelně. Naopak to bylo hodně silné. Což dokazuje i fakt, že jsi na moje argumenty přistoupil a nakonec ho smazal. V té době jsi byl kandidát na ministra, čili určitě ne někdo, na koho bych mohl nějak mocensky tlačit. Navíc zrovna u tebe si to, že bys podlehl mocenskému tlaku, nedokážu moc představit. Na tu anketu jsem v předvolebním shonu zapomněl. To přiznávám a omlouvám se. A je to škoda, protože je vidět, že diskuze o naší otevřenosti zde na fóru i na sockách je třeba.

Na závěr uvedu příklad, jak do nás média jdou a jak jim právě zbytečně nabíháme.
Republikový výbor aktuálně řeší možné nominace na náměstky. Budou je mít všechny strany, je to tedy úplně normální věc. Jenže my různé rozpory, které určitě řeší všechny strany vládní koalice, opět řešíme veřejně a zbytečně tak umožníme napsat další článek s negativním vyzněním. "Upichujeme neúspěšné kandidáty". Lukáš Bartoň svůj pohled komentuje střízlivě, ale stejně z článku kvůli dobře zvolenému nadpisu vyjde bohužel jako ukřivděný. A největší prostor dostane Ondřej Dostál, který ze sebe dělá bojovníka a my že ho dehonestujeme. Ach jo. A přitom stačilo si tuto poměrně citlivou věc vyříkat uzavřeně.
https://cnn.iprima.cz/pirati-miri-na-mi ... aty-52918

Čili je vidět, že i z celkem nevinné diskuze lze dobře poskládanými slovy a nadpisy vytvořit článek proti nám, který si na titulce Primy přečtou tisíce, spíš desítky tisíc lidí. A proto bychom se měli učit, jak komunikovat tak, aby nám to prospívalo, a ne se střílet do nohy.

Místopředseda strany

Uživatelský avatar
Dusan.Plch
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 358
Registrován: 15 led 2018, 09:10
Profese: IT specialista
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 525 poděkování
Dostal poděkování: 219 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Dusan.Plch »

@Lukas.Blazej tomu co jsi napsal já říkám zneužití fóra, je třeba se zamyslet nad tím co píšeš, až si tohle novináři najdou vidím pěkné palcové titulky.
Tohle co jsi provedl je přesně to co říkám už rok, že některé sekce fóra mají být neveřejná.
Proč si vlastně @Martin.Jiranek nekontaktoval už v době kdy si věci zjistil? Tohle mi přijde hodně ubohé.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Dusan.Plch za příspěvky (celkem 6):
Petr.Polacek, Petr.Lysek, Jan.Lejcko, Ondrej.Moskal, Martin.Jiranek, Jan.Halasz

Plch D.
MS Královéhradecko

Marek.Stoklaska
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 35
Registrován: 06 říj 2020, 13:48
Dal poděkování: 54 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování

Re: Nominace Martina Jiránka do Republikového předsednictva

Příspěvek od Marek.Stoklaska »

Já naopak tuto nominaci podporuji. Někteří Piráti (napříč celou republikou) by skutečně potřebovali zbroják na svůj facebook, fórum a jiná média. Jak jsem říkal i v průběhu kampaně "Piráti jsou přeborníci ve střílení se do vlastní nohy". Pokud nové předsednictvo půjde trochu i tímto směrem, bude to pro Piráty krok vpřed k úspěchu a krok zpět od aktivismu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Stoklaska za příspěvky (celkem 7):
Dusan.Plch, Petr.Lysek, Jan.Lejcko, Ondrej.Moskal, jirifiedler3, Martin.Jiranek, Jakub.Michalek

Člen rezortního týmu Vnitro a bezpečnost
Člen pracovní skupiny pro minoritní sporty (esport)

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“