Úprava volebního zákona

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
pvy
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 59
Registrován: 15 čer 2018, 03:29
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od pvy »

Pokud nerozdělíte rovnoměrně hlasy po krajích, je to neústavní nerovnost hlasu.

Pokud platí jiné podmínky v každém kraji, jako třeba za minulého volebního zákona, kdy volič malé strany v malém kraji musel dávat hlas své straně s vědomím, že tím pomáhá v onom kraji silným stranám a sám nemá vliv na výběr kandidáta své strany, je to neústavní nerovnost hlasu. (Rychetský a spol. v posledním rozsudku tvrdí opak, ale to jsou zpolitizovaní diletanti a ten rozsudek byl zjevně účelový.)

Na všech těchto vašich diskuzích je vidět, jak se snažíte ohýbat realitu a vymýšlet krokolomné složitosti namísto přijmout jednoduché a čisté řešení: jeden celorepublikový volební obvod.

Chcete-li posílit regionální význam, regionální prvek je zastoupen v Senátu, posilte tedy jeho pravomoci. Klidně ať jsou si obě komory ve všem rovny. Klidně ať mají stejný počet zastupitelů, třeba 99 každá. Klidně, ať mají volby v jeden termín a stejnou délku mandátu.
Ale Sněmovna reprezentuje celý stát a není důvod se to snažit měnit ani maskovat za kraje.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26261
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37067 poděkování
Dostal poděkování: 30243 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Souhlasím s vám, zvedali jsme to při opravě volebního zákona (to že voliči neúspěšných stran odměňují svůj kraj více mandáty, čímž můžou přihrát mandát těm, PROTI kterým reálně volili), ale nebyla žádná vůle z ostatních stran to řešit (zejména a argumentem, že tato část nebyla ÚS zpochybněna).

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25781 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od Petr.Vileta »

pvy píše: 20 říj 2021, 08:23

Na všech těchto vašich diskuzích je vidět, jak se snažíte ohýbat realitu a vymýšlet krokolomné složitosti namísto přijmout jednoduché a čisté řešení: jeden celorepublikový volební obvod.

Popravdě si neumím představit tu plachtu se 346 jmény :)
https://volby.cz/pls/ps2021/ps111?xjazy ... &xv=1&xt=2

A i pokud si tu plachtu nějak představím, pak lidé určitě nebudou znát kandidáty z jiných krajů, možná nějakého bývalého ministra, hejtmana nebo starostu, takže logicky o nich mohou těžko hlasovat. Jeden volební obvod by potřeboval zase alespoň 20-30 povolených kroužků.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

pvy
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 59
Registrován: 15 čer 2018, 03:29
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od pvy »

Petr.Vileta píše: 20 říj 2021, 15:19

Popravdě si neumím představit tu plachtu se 346 jmény :)
https://volby.cz/pls/ps2021/ps111?xjazy ... &xv=1&xt=2

A i pokud si tu plachtu nějak představím, pak lidé určitě nebudou znát kandidáty z jiných krajů, možná nějakého bývalého ministra, hejtmana nebo starostu, takže logicky o nich mohou těžko hlasovat. Jeden volební obvod by potřeboval zase alespoň 20-30 povolených kroužků.

1) volby do EP mají také jeden celorepublikový obvod
2) nemá smysl plachtu, stejně nikdo nedostává víc než 30%. Máte jednu cca A5ku na kandidátku a tam se z obou stran vejde řekl bych tak stovka lidí. Navíc klidně můžete Sněmovnu zmenšit na nějaké ideálně liché číslo. A samozřejmě udělat změnu volebního zákona tak, že při přesahu 100 lidí na kandidátce přebytečné mandáty nepropadnou ale je někde předem nekroužkovatelný seznam náhradníků.
3) že budou kandidovat naopak osobnosti s celorepublikovým přesahem vnímám u Sněmovny jako výhodu. Regionální politici mají Senát.
4) u kroužků stačí klidně čtyři pět a zrušit podmínku na 5%, místo toho vždy seřadit kandidáty podle absolutního pořadí kroužkování

Já nevím, kolik lidí jste kroužkoval vy. Vždy jsem zatím kroužek dával, ale jen výjimečně čtyři. Právě proto, že z regionu je pro nestraníky obvykle těžké vybrat a ty co bych kroužkoval odjinud bez cestování nemohu.
A než mne sestřelíte, že asi volím špatné strany bez politiků, tak se zamyslete, jak se právě v těchto volbách chovali voliči Pirátů a proč jste teď bez poslanců...

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25781 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od Petr.Vileta »

pvy píše: 20 říj 2021, 15:42

1) volby do EP mají také jeden celorepublikový obvod
2) nemá smysl plachtu, stejně nikdo nedostává víc než 30%. Máte jednu cca A5ku na kandidátku a tam se z obou stran vejde řekl bych tak stovka lidí. Navíc klidně můžete Sněmovnu zmenšit na nějaké ideálně liché číslo. A samozřejmě udělat změnu volebního zákona tak, že při přesahu 100 lidí na kandidátce přebytečné mandáty nepropadnou ale je někde předem nekroužkovatelný seznam náhradníků.
3) že budou kandidovat naopak osobnosti s celorepublikovým přesahem vnímám u Sněmovny jako výhodu. Regionální politici mají Senát.
4) u kroužků stačí klidně čtyři pět a zrušit podmínku na 5%, místo toho vždy seřadit kandidáty podle absolutního pořadí kroužkování

Já nevím, kolik lidí jste kroužkoval vy. Vždy jsem zatím kroužek dával, ale jen výjimečně čtyři. Právě proto, že z regionu je pro nestraníky obvykle těžké vybrat a ty co bych kroužkoval odjinud bez cestování nemohu.
A než mne sestřelíte, že asi volím špatné strany bez politiků, tak se zamyslete, jak se právě v těchto volbách chovali voliči Pirátů a proč jste teď bez poslanců...

U voleb do EP se v celé ČR volí 28 kandidátů, protože do EP se dostane za celou ČR jen 21 osob ze všech stran. Navíc europoslanci nerozhodují pouze o ČR, ale o celé Evropě, což snad voliči také zohledňují. Navíc účast ve volbách do EP je tradičně menší, než ve volbách do Sněmovny.

Senát není shromáždění krajských zastupitelů, nemohou moc ovlivňovat zákony a už vůbec "přihrávat" výhody nebo peníze "svému" kraji. Naopak Sněmovna by měla být shromážděním krajských zastupitelů a měla by tvořit zákony i na základě "lobingu" poslanců z toho či onoho kraje.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
3b-fly
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 40
Registrován: 29 lis 2018, 16:44
Profese: vývojář webových aplikací
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od 3b-fly »

Petr.Vileta píše: 20 říj 2021, 15:19

A i pokud si tu plachtu nějak představím, pak lidé určitě nebudou znát kandidáty z jiných krajů, možná nějakého bývalého ministra, hejtmana nebo starostu, takže logicky o nich mohou těžko hlasovat. Jeden volební obvod by potřeboval zase alespoň 20-30 povolených kroužků.

Tady bych doporučoval být opatrný. V mé sociální bublině sleduju přesný opak (včetně mne). Lidé by většinou volili kandidáty aktivní na celorepublikové úrovni. Kandidáty z vlastního kraje buďto neznají nebo by je v žádném případě nevolili. Systém jim tedy neumožňuje si svobodně vybrat kandidáta, který by zastupoval jejich názory.

Stejný problém vidím i ve velbách do EP. Považuju za naprostý nesmysl abych si musel vybrat českého kandidáta, který moje názory reprezentovat nebude a nemohl volit např. kandidáta z francie ve kterémho mám maximální důvěru.

Tito uživatelé poděkovali autorovi 3b-fly za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25781 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od Petr.Vileta »

3b-fly píše: 25 lis 2021, 16:37

V mé sociální bublině sleduju přesný opak (včetně mne).
...
Stejný problém vidím i ve velbách do EP. Považuju za naprostý nesmysl abych si musel vybrat českého kandidáta, který moje názory reprezentovat nebude a nemohl volit např. kandidáta z francie ve kterémho mám maximální důvěru.

To musí být zvláštní bublina :D
Neříkej mi, že si tady nevybereš jedno jediné jméno https://volby.cz/pls/ep2019/ep211?xjazyk=CZ&xv=1&xt=1
A schválně, koho by sis vybral v té Francii?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
3b-fly
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 40
Registrován: 29 lis 2018, 16:44
Profese: vývojář webových aplikací
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od 3b-fly »

Petr.Vileta píše: 25 lis 2021, 21:33
3b-fly píše: 25 lis 2021, 16:37

V mé sociální bublině sleduju přesný opak (včetně mne).
...
Stejný problém vidím i ve velbách do EP. Považuju za naprostý nesmysl abych si musel vybrat českého kandidáta, který moje názory reprezentovat nebude a nemohl volit např. kandidáta z francie ve kterémho mám maximální důvěru.

To musí být zvláštní bublina :D
Neříkej mi, že si tady nevybereš jedno jediné jméno https://volby.cz/pls/ep2019/ep211?xjazyk=CZ&xv=1&xt=1
A schválně, koho by sis vybral v té Francii?

U EP to byl příklad :D Vadí mi to principielně.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34827
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25781 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od Petr.Vileta »

3b-fly píše: 26 lis 2021, 01:43
Petr.Vileta píše: 25 lis 2021, 21:33

Neříkej mi, že si tady nevybereš jedno jediné jméno https://volby.cz/pls/ep2019/ep211?xjazyk=CZ&xv=1&xt=1
A schválně, koho by sis vybral v té Francii?

U EP to byl příklad :D Vadí mi to principielně.

No dobrá, příklad. Tak podle tvého profilu jsi z Liberce. To si ve volbách do Sněmovny fakt nedokážeš v Libereckém kraji vybrat jednu kandidátku a případně tam zakroužkovat 4 jména? Schválně jsem dal odkaz na rok 2017, protože letos to byla trochu zvláštní situace.
https://volby.cz/pls/ps2017/ps311?xjazyk=CZ&xkraj=7
To bys chtěl vybírat u nás v Plzni? Nedáme. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
3b-fly
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 40
Registrován: 29 lis 2018, 16:44
Profese: vývojář webových aplikací
Bydliště: Liberec
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava volebního zákona

Příspěvek od 3b-fly »

Petr.Vileta píše: 26 lis 2021, 04:07
3b-fly píše: 26 lis 2021, 01:43
Petr.Vileta píše: 25 lis 2021, 21:33

Neříkej mi, že si tady nevybereš jedno jediné jméno https://volby.cz/pls/ep2019/ep211?xjazyk=CZ&xv=1&xt=1
A schválně, koho by sis vybral v té Francii?

U EP to byl příklad :D Vadí mi to principielně.

No dobrá, příklad. Tak podle tvého profilu jsi z Liberce. To si ve volbách do Sněmovny fakt nedokážeš v Libereckém kraji vybrat jednu kandidátku a případně tam zakroužkovat 4 jména? Schválně jsem dal odkaz na rok 2017, protože letos to byla trochu zvláštní situace.
https://volby.cz/pls/ps2017/ps311?xjazyk=CZ&xkraj=7
To bys chtěl vybírat u nás v Plzni? Nedáme. :)

To není o tom, jestli si dokážu vybrat, ale o kvalitě. V kraji si vyberu kandidáty se kterými jsem spokojený cca na 80% a to po nemalém množství práce vynaloženém na zjišťování informací o kandidátech na jedné klandidátce. Celorepublikově by si vybral se 100% spokojeností jen na základě pasivního pozorování v průběhu posledních 4 let.

Popravdě si myslím, že konkrétně v Libereckém Kraji zná široká veřejnost z kandidátky PirSTAN 2021 Honzu Farského a když jim ukážete fotografii Tomáše Martínka, tak vám řeknou, že je to nějaký politik. Tím to končí. Pokud bychom ale měli na kandidátce celorepublikově známé osobnosti, jen třeba v každém kraji jinak seřazené, tak by podle mne byl letošní výsledek naprosto jiný.

Odpovědět

Zpět na „Demokracie“