CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 513 poděkování
Dostal poděkování: 2435 poděkování

Re: CF 29/2021 Dodatečná nominace do vlády

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Chápu, že všichni jsou unavení. Ale nezdá se mi, když už jsme se vystavili veřejné kritice a prosadili jsme si další ministerstvo, obsadit je nestraníkem. To ministerstvo existuje čistě kvůli vyvažování pozice v koaliční vládě, o jeho obecné prospěšnosti si dovolím pochybovat. Nicméně v koaličních vládách to takto funguje a v principu to asi ani jinak nejde. Jenom mi ovšem za těchto okolností přijde jeho vybojování úplně zbytečné, když je obsadíme někým na koho nemáme žádný vliv.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni
Martin.Kucera
Člen KS Moravskoslezský kraj
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2162 poděkování
Dostal poděkování: 28935 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera »

A jaký vliv máme na člena strany oproti RegP (předpokládám že Michal Šalomoun je RegP, když už za nás kandidoval), krom toho že člen může být vyloučen?

Ostatně pokud vím tak i v nějakém ideovém či programovém dokumentu máme, že při nominacích na ministry je přednější kompetence a ne stranická knížka.

tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj

Tak za prvé, tohle "ministerstvo" zrovna nějakými kompetencemi neoplývá, protože ani neexistuje. Tudíž otázka kompetentnosti je druhořadá.

Na člena PS pořád CF jakýs takýs vliv má, viz Jakub Michálek.

U nestranického odborníka existuje zásadní problém v tom, že se mu ve vysokých patrech zalíbí a začne si hledat vlastní pozici ve státní správě pro futuro a tím bude nutně potřebovat vyjít se všemi. S ohledem na naše marginální postavení tak s námi nejmíň.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Robert.Magni
Jiri.Kratky
Místní předsednictvo
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 389 poděkování
Dostal poděkování: 94 poděkování

Příspěvek od Jiri.Kratky »

Vojtech.Pikal píše: 16 lis 2021, 17:13
Oznámení moderátora:

1) Pokud nikdo není proti, budeme pokračovat v uzavřeném jednání. Důvodem uzavřenosti je dohoda předsedů stran vládní koalice, že návrhy budou nejprve představeny Prezidentovi a až pak veřejnosti.

To ovšem veřejnost nesmí číst Wikipedii, neboť je tam uvedeno:
V roce 2021 byl navržen na pozici člena rady vlády pro legislativu ve vznikající vládě Petra Fialy.[8]
[8] JANÁKOVÁ, Barbora. Kdo má nahradit Michálka: třebíčský advokát, který za Piráty kandidoval do Evropského parlamentu. Deník N [online]. 2021-11-16

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kratky za příspěvky (celkem 4):
Jan.Zavadil, Ondrej.Kalis, Robert.Magni, Jiri.Princ
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Profese: Product Manager
Dal poděkování: 4201 poděkování
Dostal poděkování: 1442 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Jiri.Janecka píše: 17 lis 2021, 11:15

...To ministerstvo existuje čistě kvůli vyvažování pozice v koaliční vládě, o jeho obecné prospěšnosti si dovolím pochybovat...

Předsedovi LRV a "ministrovi pro legislativu" budou pod rukama procházet všechny vládní návrhy zákonů, lhostejno, z jakého resortu pocházející.

Myslím, že je dobré tam mít zkušeného právníka s pirátským názorovým nastavením, aby se zabránilo nebo alespoň omezila možnost procházení nějakých obzvláště nedobrých "špeků". Ta pozice IMHO bude mít svůj dobrý smysl a je dobré na ni mít alespoň pirátského RegP.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvky (celkem 4):
Ivo.Vlasaty, Petr.Vileta, Jana.Hladova, Robert.Magni
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Jiri.Belsan
Koordinátor/ka krajského sdružení
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1266 poděkování
Dostal poděkování: 807 poděkování

Příspěvek od Jiri.Belsan »

V návaznosti na příspěvky @Rostislav.Reha a @Jan.Zavadil mě napadá, že jestli je toto jednání uzavřené jen pro členy, tak s tou nominaci asi Michal jako regP v tomto vlákně souhlasit nemůže.
K nominaci dodám, že pokud chceme opravdu nastavit kurz "Návrat ke kořenům", tak mi přijde skvělá. OFFTOPICA přišla by mi skvělá i bez toho.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Belsan za příspěvky (celkem 5):
Jan.Zavadil, Ladislav.Dvorak, Ivo.Vlasaty, Ondrej.Kalis, Robert.Magni

Vedoucí koordinátorů KS Praha ‖ Člen MS Praha 10 ‖ BDP ‖ SDP ‖ Tel: 778 702 243 ‖ Email: jiri.belsan@pirati.czProfil na lidé

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: politik, informatik
Dal poděkování: 32667 poděkování
Dostal poděkování: 26013 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Zdravím všechny,

nominant dostal práva sem psát už včera (musel jsem kvůli tomu vytvořit skupinu a měnit nastavení oprávnění, ale mělo by to fungivat), takže prosím @Michal1 aby případně napsal že přijímá a dodal pár slov.

Mým technickým zdržením došlo k tomu, že jsem dnes zaspal s podklady; jsou nahrány na mraku.

Jelikož jsem nezaznamenal žádného odpůrce, prodlužuji termín do zítřejších 12:00. Třeba se někdo najde.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Belsan, Rostislav.Reha, Jan.Zavadil, Milan.Klajn, Robert.Magni

člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: politik, informatik
Dal poděkování: 32667 poděkování
Dostal poděkování: 26013 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Přidávám kandidátovy Nominační řeč, kterou mi také ráno zaslal;

Michal Šalomoun píše:

Nominační řeč Michal Šalomoun
Vážené Celostátní fórum, Pirátky a Piráti,

V rámci vyjednání postů ve vládě se ustanovil post ministra pro LRV, který připadl Pirátům.

Naskytla se tak možnost koncepčně udělat něco s právním řádem jako celkem. Je už tak složitý, že se v něm nedá vyznat. K tomu, aby se člověk mohl o právní řád opřít, potřebuje odbornou právní pomoc. Nicméně ani tak nemusí být jeho spolehnutí na právní řád úspěšné, neboť si není jistý, jak bude patřičnou normu vykládat soud. To je ale chybná koncepce. Právo nemá být určeno pro právníky, jako jsou soudci a advokáti, ale pro každého, aby si byl po přečtení nějaké právní normy jasně vědom, jaké je pravidlo chování.

V právním řádu se vyskytují nedomyšlené a nejednoznačně formulované normy, které by bylo nejlépe odstranit. Na druhou stranu jedním z atributů dobrého právního řádu je jeho trvalost a
neměnnost, tak je v tomto ohledu třeba postupovat zdrženlivě.

Bude tak třeba mít vhodnou míru odvahy na odstraňování zbytečných norem, nicméně s jistou mírou opatrnosti a pokory, aby nedošlo k větším škodám než k užitku.
Jsem téměř dvacet let praktikující právník. Nejdříve jsem pracoval na Krajském úřadu Kraje Vysočina jako právník sekretariátu ředitelky za působení hejtmanů Františka Dohnala a následně Miloše Vystrčila. Po dvou letech jsem odešel do advokacie, kde jsem působil nejdříve jako advokátní koncipient a následně jako samostatný advokát. Příležitostně spolupracuji s Právnickou fakultou MU v Brně jako externí vyučující v oblasti práva duševního vlastnictví.

Pokud jde o mé známější případy, podal jsem například žalobu k NSS a Městskému soudu v Praze k několika pandemickým opatřením, která nesplňovala právní náležitosti. Zastupoval jsem několik
lázeňských zařízení ve sporech o vymáhání poplatků za provoz televize v lázeňských pokojích proti kolektivním správcům, které nedokázala justice 10 let vyřešit. Podal jsem podnět ÚHOZ, který
skončil pokutou 10 mil. Kč pro OSA a 20 mil Kč pro Intergram za zneužití monopolního postavení.

Myslím, že mám dostatek zkušeností právě s aplikací právního řádu v praxi. Kdy nejasná nebo nedomyšlená právní norma může způsobit mnoho zlého. Problém práva je jeho nejednoznačný
výklad, kdy se lidé musí obracet na soud právě proto, že se neshodnou na znění právní normy. Pak si někdo u soudu vylosuje Černého Petra, a buď vyhraje, nebo prohraje. Někdy jsou ale překvapení všichni účastníci řízení, protože to soud posoudí nečekaným způsobem. Každopádně k těmto problémům dochází hlavně kvůli nejednoznačnosti právní úpravy, což je třeba řešit.

Dalším problémem je aplikace práva v praxi. Je třeba právní normu přetavit v takový návrh k soudu, aby ho mohl soud přebrat až do výroku rozsudku, který bude smysluplný a vykonatelný. To se mnohdy neděje. Z tohoto úhlu pohledu je žádoucí návrhy právních předpisů posuzovat. V rámci požadavku na personální obsazení LRV tak budu prosazovat, aby v něm měli zastoupení také lidé, kterým bychom mohli říkat dělníci práva. Tím myslím praktikující soudce a advokáty, kteří si dennodenně lámou hlavu, jak určitá práva uplatnit v praxi, aby se projevila ve formě vykonatelného rozsudku. Někdy to ani není možné, protože nějakou situaci nelze dokázat. Pak je na místě se zamyslet nad vhodným zavedením
právních domněnek a fikcí.

Jak již z výše uvedeného vyplývá, v rámci funkce ministra pro LRV je žádoucí, aby to byl právník, nejlépe praktikující advokát, jako tomu bylo již v minulosti, kdy tuto pozici zastávali např. Pavel Rychetský, Karel Čermák, Daniela Kovářová.

Jaké jsou mé cíle ve vedení resortu uvádím níže, více si lze přečíst v mé nominační tabulce.

Mou vizí je zjednodušení a zpřehlednění právního řádu.

Chci hájit lidská práva v opozici ke všemocnému státu. Například řádně naplňovat požadavky pandemického zákona na odůvodnění přijetí opatření proti covidu tak, aby nemusela být rušena NSS.
Přispěji ke kvalitě právního řádu, aby nedocházelo k nejasnému výkladu právní úpravy. Pro to je základem jednoznačná terminologie. V tomto nelze dále přenášet odpovědnost na soudy, které pak musí dovozovat obsah právní regulace výkladem, co měl zákonodárce na mysli.

Mým cílem je očistit právní řád od nedomyšlených věcí. A řešit možnosti, jak účinně se bude neplnění právních povinností vymáhat, ať již v režimu civilního, správního nebo trestního soudnictví.
Chci dohlížet a participovat na plnění slibů vlády v rámci legislativních prací vlády včetně případné změny Ústavy.

Závěrem bych chtěl uvést, že jsem si vědom, že aspiruji na pozici nejen odbornou, ale i politickou.

Vzhledem k tomu, že jsem v minulosti byl kandidátem za Piráty jak do Senátu, tak i například do Evropského parlamentu, tak o mém souznění s pirátskou politikou a principy, které se promítly i do koaličního programu pro následující období, souzním.

Děkuji všem za pozornost

Znovu přidám odkaz na další materiály.

člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Michal.Salomoun
Příznivec Pirátů – Vysočina
Profese: advokát
Dostal poděkování: 58 poděkování

Příspěvek od Michal.Salomoun »

Dobrý den, ahoj,

Vážené pirátské fórum,

děkuji Vojtovi za nahrání mé presentace. Potvrzuji tedy explicitně svůj zájem nominaci přijmout a ujmout se ministerské funkce.

Díky za podporu a držte mi pěsti.

Michal Šalomoun

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj

Vojtech.Pikal píše: 17 lis 2021, 19:40

Jelikož jsem nezaznamenal žádného odpůrce, prodlužuji termín do zítřejších 12:00. Třeba se někdo najde.

Já bych byl odpůrce. I když nejsem zase takový odpůrce, pokud jde o konkrétní navrhovanou osobu. Spíše mi jde o nějaké principiálnější věci a celá ta záležitost se mi zdá jako moc hrr. Bohužel nevím úplně jistě, co má takový potencionální odpůrce dělat. Nechtěl by mi někdo poslat nějaký odkaz na předpis?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Robert.Magni, Alena.Klimtova
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“