Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Spravedlnost

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Spravedlnost. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 884
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Jakože většinou, Petře, s tebou mám spíše ideologický spor, ale tady jsi podle mě hlavně fakticky hodně vedle. (a s tebou každý, kdo tohle říká - byť nepochybuji, že část lidí to teď takto interpretuje účelově)

Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

1) ministr do Sněmovny stejně chodit musí. Jednak na interpelace, jednak na projednávání vládních návrhů zákonů. Tedy je tam přítomen jako ministr i jako poslanec

No tak ale práce poslance (jakýhokoli) snad není pouze sedět ve sněmovně na plénu a mačkat tlačítka podle toho, jak mu ukazuje předseda klubu. Jakože uvědomuju si, že to tak často funguje, ale to snad není ten potřebný pirátský standard. Poslanec v první řadě do úmoru pracuje ve výborech (což je přeci to gró poslanecké práce!), měl by studovat návrhy zákonů ve své gesci, účastnit se práce klubu směrem k celkové projednávané agendě na plénu. Měl by samozřejmě přinášet vlastní iniciativu, návrhy, pozměňovací návrhy (a to bez ohledu na to, jestli je opoziční nebo vládní). A v neposlední řadě by se měl věnovat práci v regionu, od toho si je volíme po krajích.
To fakt není o tom, jestli ministr stíhá být ve sněmovně nebo ne.
Stranou ponechávám fakt, že tam ty ministři v praxi spíš nejsou než jsou.

Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

2) pokud něco předloží opozice a není to předjednané a odsouhlasené koalicí, tak to stejně neprojde, tudíž tam vládní poslanci vůbec nemusí sedět. Vulgárně řečeno, jestli tam opozice bude žvatlat celý den, nikoho z vládních poslanců to nezajímá.

Sám říkáš, že tohle není správná praxe. Takže by to asi PIRÁTŠTÍ poslanci neměli praktikovat ne? Ostatní strany ať si to dělají, jak chtějí.

Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

Ergo kladívko, ministr je práce na full-time, kdežto vládní poslanec je pro ministra taková menší brigáda, kterou zvládne (časově) levou zadní.

Tohle za prvé VŮBEC není pravda (viz. výše) a že se tak občas děje je moc špatně. Ale hlavně teda asi nedává smysl, že pokud vládní poslanec opravdu má tak málo práce (opět a ještě jednou - není to pravda), tak proč jeho čistý plat včetně nárokových náhrad se pohybuje někde na úrovni 5x průměrného platu? Jedno tady asi nesedí. Buď ta práce ve správném a ideálním případě zabere mnohem více času a nebo je to krádež v přímém přenosu, který by se asi Piráti neměli účastnit.

Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

Bylo by sice pěkné a správné, když opozice předloží návrh, aby o tom Sněmovna diskutovala, hledala argumenty pro a proti a podle toho se rozhodla, ale ono to tak nikdy nefungovalo a nikdy fungovat nebude.

Z tohohle už mě docela pálí oči. Je to špatná praxe, tak se asi pirátští poslanci budou chovat tak, jak se chovat mají a jak se sluší. Budou posuzovat všechny návrhy totožně a téhle taškařice 'potopíme návrh protože je z opozice' se fakt účastnit nebudou. A to ani když budou vládní poslanci. Problem solved, ne?

Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

Jo a vzpomeňte na komunál v Praze. Dan Mazur se jako starosta městské části vzdal mandátu na magoši a hned potom ho obvod odvolal, takže mu nezůstalo nic.

Jo, takže následně nemohl tři roky sedět jako neuvolněný zastupitel v zhmp a místo toho ho nahradil jiný Pirát. Strašná ztráta pro Prahu a Českou republiku.
To prosím není vůbec nic proti Danovi, určitě by byl super zastupitel. Ale tahle argumentace, že jako popřeme všechny svoje zásady a ideály, protože by se mohlo stát, že někdo přijde o mandát (konec!!) mě fakt vytáčí. Pardon.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Petr.Vileta »

Lukas.Hejduk píše: 11 lis 2021, 16:02

Jo, takže následně nemohl tři roky sedět jako neuvolněný zastupitel v zhmp a místo toho ho nahradil jiný Pirát. Strašná ztráta pro Prahu a Českou republiku.

Hele, já je v Praze všechny neznám a netuším, kdo nastoupil po Danovi, ale fakt je Pirát jako Pirát? Dovedeš si třeba představit, že bych po Hřibovi nastoupil jako náhradník já? S mými názory, mými vlastnostmi, mým chováním, mými schopnostmi? :?: :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 884
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 16:53
Lukas.Hejduk píše: 11 lis 2021, 16:02

Jo, takže následně nemohl tři roky sedět jako neuvolněný zastupitel v zhmp a místo toho ho nahradil jiný Pirát. Strašná ztráta pro Prahu a Českou republiku.

Hele, já je v Praze všechny neznám a netuším, kdo nastoupil po Danovi, ale fakt je Pirát jako Pirát? Dovedeš si třeba představit, že bych po Hřibovi nastoupil jako náhradník já? S mými názory, mými vlastnostmi, mým chováním, mými schopnostmi? :?: :lol:

Ano. Pokud by Zdeněk měl neuvolněný mandát na MČ, rezignoval by a následně by ho vyšachovali z pozice primátora, tak by myslím nebyl úplně zásadní problém, kdybys ho v roli neuvolněného zastupitele MČ nahradil ty nebo jakýkoli jiný autentický Pirát.

Mrzí mě, že Dana odvolali tehdy z pozice starosty P5, to naprosto objektivně byla škoda pro MČ a věřím, že by tam odvedl mnoho dobré práce. Ale se vším respektem k němu (a ke komukoli jinému) - to že takto přišel o pozici neuvolněného koaličního zastupitele v zhmp prostě žádná tragérie pro Prahu nebo pro stranu není.

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

daled
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 23
Registrován: 12 říj 2021, 16:44
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od daled »

Přiznám se, že tato pirátské fixace na to, co považují za kumulaci mandátů považuji za naprosto nepochopitelnou. Je to totiž fetiš bez jakékoliv praktické důležitosti.

Faktem je, že naprosto špatně je i dlouhodobý program kde se hovoří o důsledném oddělení exekutivy a legislativy. To je ale naprosté nepochopení toho, jak funguje parlamentní systém! Ten vychází z toho, že vláda se zodpovídá parlamentu a je na jeho důvěře existenčně závislá. Až do příchodu firemní strany ANO bylo dlouhodobým problémem české politické scény slabost vlád. Pokud by ve vládě neseděli žádný poslanci, tento problém by byl ještě horší. Jinak to, jak vypadá vláda v níž většina ministrů nejsou poslanci nám v posledních 4 letech ukazoval Andrej Babiš...

Jediný způsob jak důsledně oddělit tyto dvě moci by bylo zavést prezidentský systém, částečně by tohoto cíle mohl dosáhnout systém poloprezidentský. Tato diskuse je jen dalším dokladem toho, že Piráti nutně potřebují "dospět" a opustit nerealistický pohled na skutečné poměr. Na závěr ještě mohu připomenout, že existuje poměrně dost zemí, kde se ministrem může stát jen člen parlamentu a žádnou katastrofu to nepůsobí.

Tito uživatelé poděkovali autorovi daled za příspěvky (celkem 2):
Petr.Lysek, Roman.Semik
Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Jiri.Janecka »

daled píše: 11 lis 2021, 18:46

To je ale naprosté nepochopení toho, jak funguje parlamentní systém!

Naopak. Jde o jasnou ukázku, nakolik parlamentní systém zdegeneroval. Předkladatelem většiny zákonů je vláda a parlament je jenom prostředkem jejich legalizace. Skutečná příčina je ale v přehnané adoraci a financování politických stran a systému volebních krajů. Při jednomandátových malých volebních okrscích by postavení člena parlamentu bylo daleko silnější i vůči vlastní straně a mohl by si dovolit i určitou míru opozice vůči ní. Při závislosti poslance na straně je představa hlasování podle nejlepšího vědomí a svědomí čirou iluzí. Ale to je teorie. Za současného stavu bych považoval za nejrozumnější podle výsledku voleb přidělit předsedům strany příslušný počet akcií a parlament zrušit.

Naposledy upravil(a) Jiri.Janecka dne 11 lis 2021, 20:31, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Vcelica, vojtech.drapal
Vaclav.Vcelica
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 188
Registrován: 30 čer 2014, 11:11
Profese: stavební projektant
Bydliště: Malý Skalník 1632, 75501 Vsetín
Dal poděkování: 103 poděkování
Dostal poděkování: 306 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Vaclav.Vcelica »

A já hlupák jsem napodruhé vystupoval ze strany, protože mi přišel Kodex veřejného zastupitele neslučitelný se zákonem o obcích,v části, kde se hovořilo o tom, že budu v zastupitelstvu hlasovat, jak po mě strana žádá, kdežto podle zákona má zastupitel jednat podle svého nejlepšího vědomí a svědommí ve prospěch lidu, a nebyl jsem ochoten jej podepsat před krajskými volbami. Teď stejný člověk, který jej defakto sepsal, tvrdí, že vlastně závazný nikdy nebyl, a že jej pro kandidátku v koaličním uskupení nikdy ani nepodepsal (asi protože věděl, že bude v rozporu s jiným ustanovením kodexu a bude brzo kumulovat - viz novinky.cz).

Ok, lepší být chvíli hlupákem, než jím být celý život.

Čekám na onen překvapivý výsledek všeobecného hlasování o vládním angažmá pirátských, nikým nenahraditelných, superstar a následné uvědomění si své pošetilosti u pirátského staršovstvaOFFTOPIC teď nemyslím Viletu, ten tu bude i po smrti a jejich odchod ke statusu "Uživatel fóra - není člen Pirátů". Zde pak budou z povzdálí sledovat stranu, která už nebude jejich. Jenže u příštích voleb budou mít zase ono dilema, koho volit a hra na menší zlo, začne odznovu.

Jiri.Janecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1809
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 516 poděkování
Dostal poděkování: 2445 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Jiri.Janecka »

A tak je to v životě furt. Pořád abys volil mezi nějakýma možnostma. Jenom někteří holt mají za to, že mají nárok na to mít to svoje jistý.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Janecka za příspěvek:
Janek.Wagner
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Petr.Vileta »

Lukas.Hejduk píše: 11 lis 2021, 17:03
Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 16:53

Hele, já je v Praze všechny neznám a netuším, kdo nastoupil po Danovi, ale fakt je Pirát jako Pirát? Dovedeš si třeba představit, že bych po Hřibovi nastoupil jako náhradník já? S mými názory, mými vlastnostmi, mým chováním, mými schopnostmi? :?: :lol:

Ano. Pokud by Zdeněk měl neuvolněný mandát na MČ, rezignoval by a následně by ho vyšachovali z pozice primátora, tak by myslím nebyl úplně zásadní problém, kdybys ho v roli neuvolněného zastupitele MČ nahradil ty nebo jakýkoli jiný autentický Pirát.

No vidíš, a dokonce ani já si neumím představit sám sebe jako náhradníka Hřiba. Já třeba jsem od 15 let řidičem, motorovou individuální dopravu (byť v budoucnu elektrickou či vodíkovou) považuji za výraz osobní svobody jednotlivce a výraz technického pokroku. Tedy, bych třeba podvědomě, inklinoval k podpoře automobilismu, parkovacích míst a sice i rozvoji MHD, ale odklizení cyklistů a koloběžkářů mimo silnice a prostor pro chodce. :lol: Navíc mám jen středoškolské vzdělání technického směru, jsem až nepříjemně upřímný (každému řeknu do očí svůj názor). Takže ne, ačkoliv jsem členem České pirátské strany, nebyl bych vhodným náhradníkem, kdyby Hřiba odvolali. A možná to podobně je i s některými členy vládního týmu. Jsou tam, protože je zvolilo CF, ale to nemusí nic říkat o jejich odborných, organizačních, nebo třeba řečnických schopnostech. Vzpomeň na e-e-e Kulhánka, ministra zahraničí. Jeho několik prvních veřejných projevů byl fakt trapas. Vzpomněl jsem si na film Králova řeč ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vera.Marusiakova
Člen KS Praha
Příspěvky: 162
Registrován: 09 bře 2016, 22:33
Profese: Parlamentní zpravodajka ministra
Dal poděkování: 176 poděkování
Dostal poděkování: 274 poděkování

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Vera.Marusiakova »

Martin.Kucera píše: 11 lis 2021, 15:47
Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

ministr do Sněmovny stejně chodit musí. Jednak na interpelace, jednak na projednávání vládních návrhů zákonů.

A tohle skutečně stoprocentně fungovalo, funguje a fungovat bude?

Ano, takto funguje Poslanecká sněmovna. Pokud se ministr omluví z jednání sněmovny (např. z důvodu zahraniční cesty) při projednávání / hlasování o svém zákoně, příslušný sněmovní tisk se zařadí na projednání v jiném termínu. Stejně tak se ministři účastní projednávání svých zákonů také ve výborech. Ústní interpelace jsou pak pravidelně každý čtvrtek jednacího týdne od 14,30 do 18,00. Andrej Babiš se jim za poslední čtyři roky snažil vyhýbat, na poslance byl sprostý (na Olgu pravidelně). Taky měl dlouhé období, kdy je bojkotoval a ukázal se na nich až po medializaci. Dá se očekávat, že nový premiér nepůjde v jeho stopách.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vera.Marusiakova za příspěvek:
Jan.Zavadil
Uživatelský avatar
Jiri.Vavrina
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 327
Registrován: 10 říj 2021, 14:07
Profese: invalidní důchodce
Bydliště: Čáslav
Dal poděkování: 560 poděkování
Dostal poděkování: 297 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Věcná debata ke klouzavému mandátu a neslučitelnosti

Příspěvek od Jiri.Vavrina »

Vera.Marusiakova píše: 12 lis 2021, 08:45
Martin.Kucera píše: 11 lis 2021, 15:47
Petr.Vileta píše: 11 lis 2021, 15:37

ministr do Sněmovny stejně chodit musí. Jednak na interpelace, jednak na projednávání vládních návrhů zákonů.

A tohle skutečně stoprocentně fungovalo, funguje a fungovat bude?

Ano, takto funguje Poslanecká sněmovna. Pokud se ministr omluví z jednání sněmovny (např. z důvodu zahraniční cesty) při projednávání / hlasování o svém zákoně, příslušný sněmovní tisk se zařadí na projednání v jiném termínu. Stejně tak se ministři účastní projednávání svých zákonů také ve výborech. Ústní interpelace jsou pak pravidelně každý čtvrtek jednacího týdne od 14,30 do 18,00. Andrej Babiš se jim za poslední čtyři roky snažil vyhýbat, na poslance byl sprostý (na Olgu pravidelně). Taky měl dlouhé období, kdy je bojkotoval a ukázal se na nich až po medializaci. Dá se očekávat, že nový premiér nepůjde v jeho stopách.

Otočej se role, a to bude TV zajímat.

J.V.LITRFREE: Dosahovat ve stanovený čas stanoveným způsobem stanovených cílů.

Odpovědět

Zpět na „Spravedlnost“