Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporuji nominaci Jakuba Michálka do republikového výboru

Pro
95
53%
Proti
71
39%
Zdržuji se
14
8%
 
Celkem hlasujících: 180 - Celkem hlasů: 180

Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2429
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10857 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Zuzana.Ujhelyiova píše: 10 dub 2021, 15:47 Konsenzus je synonymem demokracie a proto v tom nevidím problém.
No, obvykle se spíš říká, že demokracie je diskuse a diskuse nemusí nutně dojít ke konsensu.

Jinak se tady mihla otázka, kterou si ráda vezmu za svou:
Jakube, budeš mít na RV čas?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Nepejchalova za příspěvek:
Ondrej.Kalis

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2098 poděkování

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Ahoj Jakube,
vážím si moc tvojí práce v poslanecké sněmovně i v Pirátské straně. Zrovna nedávno si mě opět opravdu příjemně překvapil, když jsem si povídala s jedním naším nováčkem, o tom, jak se mu podařilo navázat komunikaci s RT a mimo jiné jsem se od něj dozvěděla, že ses nabídnul v Praze jako průvodce nováčků a dotyčný se tak s povzděkem k tobě nahlásil. Díky moc za to, protože něco takového může přispět k efektivnějšímu zapojení některých nováčků ve straně.

V souvislosti s tvojí kandidaturou do RV bych ti ráda položila jednu otázku. V současné době jsi členem Koaliční rady a já jsem moc ráda, že tomu tak je, protože jsi podle mého názoru pro takovou funkci asi jeden z nejpovolanějších. Chtěla bych se ale zeptat, jak vnímáš své případné působení ve 2 nejvýznamnějších orgánech, přičemž jeden orgán je především orgánem strany a druhý je nejvyšším orgánem koalice?

Myslím, že kdyby byla situace, že by tě RV doporučilo RP jako člena Koaliční rady a na základě tohoto doporučení bys byl RP nominován, tak by to byl naprosto legitimní proces. Nicméně v téhle situaci momentálně nejsme.

Za odpověď předem děkuju.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Eva.Novakova

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34600
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Robert.Magni píše: 10 dub 2021, 17:09
Petr.Vileta píše: 10 dub 2021, 17:02 Mno, Jakub bude sedmá z devíti jeden z cca 40, takže někdy jeho názor podporu získá, jindy narazí. :)
Ve škole je taky jeden učitel na třicet žáků. A hádej,čí názory vítězí ?
Učitel a všichni žáci mají stejné postavení a o tématu další školní hodiny se hlasuje? :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Belsan, Vojtech.Pikal

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Ondra.kl »

Ivo.Vlasaty píše: 10 dub 2021, 13:02 ... Republikový výbor by se ostatně nenechal, není to slabý orgán a vždycky měl silné osobnosti. Já si ta jednání pamatuji jako věcná a konsensuální...
Petr.Tkadlec píše: 10 dub 2021, 13:06 ... Jakubovi se vesměs nedaří prosazovat jeho vize v RV ...
... že tomu tak bylo v minulosti vůbec neznamená že tomu tak bude i v budoucnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Nepejchalova, Robert.Magni, Vit.Fux
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, předně bych chtěl poděkovat za všechna milá slova. :) Postupně se pokusím odpovědět na dotazy...
Jakube, velmi si Tě vážím pro spoustu věcí, které jmenovali autorky a autoři příspěvků přede mnou včetně tebe. Zatím jsem podpořila Tvou kandidaturu, kdykoliv jsme k tomu měla příležitost. RV ale vnímám především jako konsezuální, kolektivní orgán. Proto se chci zeptat: zvažoval jsi fakt, že síla Tvé osobnosti i zkušeností by mohla narušovat rovnováhu?
Zatím do republikového výboru kandiduje hodně lidí, kteří jsou relativně homogenní skupinou, mají podobné zázemí, akcentují věci významné pro určité skupiny, ale reprezentují pouze část členské základny a já bych chtěl přispět k tomu, aby kandidáti oslovovali pokud možno členskou základnu co nejšířeji. Republikový výbor, jak jsem napsal, by měl obsahovat lidi z různých proudů, aby spolu vedli smysluplný dialog. Proto mi to dává smysl a beru to jako příležitost, jak se naučit tento dialog kultivovaně vést. To je mnohem důležitější. Proto si spíš myslím, že pokud něco, jak moje zapojení obnovení rovnováhy v rámci republikového výboru pomůže.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Kornelia.Gottmannova, Petr.Tkadlec

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Díky za všechny dotazy.
V souvislosti s tvojí kandidaturou do RV bych ti ráda položila jednu otázku. V současné době jsi členem Koaliční rady a já jsem moc ráda, že tomu tak je, protože jsi podle mého názoru pro takovou funkci asi jeden z nejpovolanějších. Chtěla bych se ale zeptat, jak vnímáš své případné působení ve 2 nejvýznamnějších orgánech, přičemž jeden orgán je především orgánem strany a druhý je nejvyšším orgánem koalice?

Myslím, že kdyby byla situace, že by tě RV doporučilo RP jako člena Koaliční rady a na základě tohoto doporučení bys byl RP nominován, tak by to byl naprosto legitimní proces. Nicméně v téhle situaci momentálně nejsme.
V koaliční radě jsem v souladu s koaliční smlouvou jako předseda poslaneckého klubu, abych věci tam dohodnuté přenášel do fungování klubu. Složení zástupců v koaliční radě určuje koaliční smlouva a prováděcí předpis k ní schválený celostátním fórem, který konkrétní složení dává do gesce republikového předsednictva. S republikovým výborem to nijak nesouvisí. Princip koalice vyžaduje, aby v koaliční radě seděli právě nejvyšší zástupci stran, statutárních orgánů a poslaneckých klubů, tedy je to přesně tak, jak to má být.
Michaela.Nepejchalova píše: 10 dub 2021, 08:57 Jakub má dost podivné představy o tom, co by RV měl a neměl dělat, viz dále viewtopic.php?p=754473#p754473, a desi mě některé věci, které píše, že chce prosazovat. Je to z mého pohledu i proto, že potřebuje, aby bylo všechno ve straně po jeho a podle jeho přání a když není, tak je to špatně a znamená to pro něj, že dotyční, kteří se mu nepodvolí, nedělají dobrou práci. Člověka s takovým přístupem k ostatním nemůžu podpořit do vnitrostranické funkce. Myslela jsem, že na konci Jakubova minulého období v RP byla napříč stranou shoda, že Jakubovy specifické talenty patří do veřejných volených, nikoliv vnitrostranických funkcí, a chtěla bych to připomenout.
To, že máme každý jiné představy, je podstata diskuse a demokracie a je jejím zázrakem, že se dovedeme domluvit a dělat něco užitečného pro naši společnost. Přijde mi legrační, že jsem zde obviněn z toho, že si uzurpuju jedinou pravdu, aby byl tento příspěvek ukončen prohlášením, že nepatřím do vnitrostranické funkce jako jeden ze čtyřiceti lidí - to totiž přesně dělají lidé, kteří si uzurpují jedinou pravdu. Takže takhle prosím ne. Dovoluji si připomenout, že před téměř dvěma roky celostátní fórum neschválilo neschválilo návrh na mé odvolání a úspěšně jsem dokončil mandát místopředsedy. Od té doby jsme dále ukončili spor s Janou Koláříkovou, přičemž součástí mediační dohody je, že veřejná prezentace v médiích neodpovídala situaci a spolupracujeme na společných věcech, jak jsme se dohodli.

Jakube, budeš mít na RV čas?
Pokud jde o dotazy k tomu, zda na to budu mít čas, připomínám, že jsem byl jako předseda poslaneckého klubu souběžně nějaký čas i místopředseda strany a myslím, že časově jsem to zvládl skvěle. To bylo daleko časově náročnější, protože když někdo vykonává funkci v republikovém předsednictvu a soustředí se na ty těžké a náročné věci, je to velmi vytěžující. Pokud se nám zadaří nastavit pravidla jednání republikového výboru tak, aby se ho mohli účastnit i lidé, kteří mají práci a rodinu nebo jiné politické role a budeme mít dobře připravené a předjednané podklady, nemám pochyby, že to časově zvládnu. Tím nevylučuji, že pokud bych získal nové povinnosti a odpovědnost nebo se situace jinak změnila a časově bych to pak nestíhal, mohl bych svoje členství přehodnotit.
Nebudu zpochbňovat Jakubovu pracovitost a zkušenosti. Ale jeho kandidátská řeč bohužel skutečně působí dojmem "republikový výbor začal příliš aktivně plnit svou roli svěřenou mu stanovami, je potřeba ho umravnit". Je tedy na místě si v rámci rozboru některých pasáží jeho řeči stanovy připomenout.
Pokud jde o Martinovy připomínky, tak ty směřují ke kompetencím republikového výboru ve stanovách. Nikdy není na škodu si je znovu připomenout, protože stanovy jsou základ. Ty nijak nezpochybňuji. Jediné, co dělám, je, že popisuji svou představu, jak by měl republikový výbor tyto své kompetence vykonávat, jaké si nastavit priority a postupy, abychom fungovali profesionálně a efektivně. To, že někdo má kompetenci, neznamená, že je vhodné ji vykonávat takovým či onakým způsobem. To je přeci základním úkolem každého, kdo do republikového výboru kandiduje, aby vysvětlil svou představu výkonu funkce, popsal co dělat bude a co naopak dělat nebude a to jsem také zcela transparentně uvedl.

V tom se opírám o 7 let, které jsem vedl zastupitelský klub v Praze a poslanecký klub a troufám si říci, že v obou případech úspěšně - výsledkem celého týmu a samozřejmě sdružení, resp. strany, je, že v prvním případě jsme ztrojnásobili volební výsledek na 17,5 % a ve druhém případě jsme se dostali celostátně do vedení se STAN na 30 %, jak jsme si o několik let dříve načrtli v celostátní strategii. To jsou věci, které nepřišly samy od sebe, ale bylo nutné je promyslet a sledovat priority, které k tomu vedou, aby lidé byli s naší prací spokojení. Kdyby vedení nepostupovalo moudře a nemělo ve svých záměrech podporu členské základny, která si uvědomuje zodpovědnost nás všech vůči společnosti, tak se nikdy nedostaneme tam, kde nyní jsme.

Skutečně platí, že méně je někdy více. Diskuse o prioritách je něco, na co se v republikovém výboru těším a věřím, že se nám podaří najít řešení, aby prostředí v republikovém výboru bylo inkluzivní. I ta mravnost je důležité téma a myslím, že by měla prozařovat do chování všech našich orgánů a členů včetně republikového výboru, nicméně zde očekávám, že nějakou inspiraci přinesou doporučení Konsentu.
Je to tak, Jakubovi se vesměs nedaří prosazovat jeho vize v RV, ale zároveň dodá pohled i z té "druhé" strany, která je taky důležitá a část jeho připomínek je zohledněna. Určitě bude pro RV přínos.
Jsem daleko od toho, abych se někde chlubil, jen chci říci, že ač některé mé připomínky zůstaly nevyslyšeny, prosadil jsem či napsal téměř všechny nyní platné vnitřní předpisy republikového výboru a celostátního fóra (ne novely), naposledy koaliční smlouvu a prováděcí předpis, prosadil několik rozpočtů a strategii strany. Stálo mě to spoustu tvrdé i měkké práce a jsem na to hrdý. Tedy nelze mě označit za někoho, komu se nedaří prosazovat vize. Naopak v těch podstatných věcech si myslím, že moje působení bylo velmi úspěšné.

Jsem připraven spolupracovat s každým, kdo má dobrou vůli a jde mu o budoucnost Česka, naší celé společnosti, koalice a Pirátů, zejména bych rád přispěl k tomu, abychom měli kompetentní a čestné politiky, kteří pracují na věcech důležitých pro společnost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Jan.Hora, Kornelia.Gottmannova, Petr.Tkadlec

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Jakub.Michalek píše: 12 dub 2021, 17:06
Jakube, budeš mít na RV čas?
Pokud jde o dotazy k tomu, zda na to budu mít čas, připomínám, že jsem byl jako předseda poslaneckého klubu souběžně nějaký čas i místopředseda strany a myslím, že časově jsem to zvládl skvěle. To bylo daleko časově náročnější, protože když někdo vykonává funkci v republikovém předsednictvu a soustředí se na ty těžké a náročné věci, je to velmi vytěžující. Pokud se nám zadaří nastavit pravidla jednání republikového výboru tak, aby se ho mohli účastnit i lidé, kteří mají práci a rodinu nebo jiné politické role a budeme mít dobře připravené a předjednané podklady, nemám pochyby, že to časově zvládnu.
Jakube, momentálně je program RV přizpůsoben tomu, že většina jeho členů jsou dobrovolníci, kteří mají práci, rodinu a politické funkce. Zasedání děláme co dva měsíce mimo pracovní dny o víkendech, a pokud je děláme fyzicky, tak v různých místech ČR aby se spravedlivě prostřídalo, kdo to má daleko. Pravidelné měsíční porady celého RV 3. den v měsíci bývají večer po práci, a když to vychází třeba mezi svátky, tak termín posuneme, ať si lidi můžou užít dny volna. Mimořádná setkání se dělávají taky po večerech nebo o víkendech. Pracovní skupiny se setkávají obvykle taky po večerech, v zásadě vše se organizuje dle anket a doodle tak, aby to vycházelo co nejvíce lidem (ať už členů RV, tak i dalších spolupracujících dobrovolníků). Včetně toho, že se často přizpůsobujeme třeba mimořádným schůzím sněmovny, které rozbíjí harmonogram poslancům. Zbytek věcí se řeší a jedná online tak, aby se každý mohl zapojit jak mu to vyhovuje. Kde v tom vidíš prostor pro změny nebo zlepšení?

Vím že se angažuješ v přípravách volebních programů, tak by mi přišlo logické, že se v RV zapojíš do programové skupiny, kde bys to téma mohl řešit přímo s mandátem člena RV, které za ty programové dokumenty nese ve finále zodpovědnost. Plánuješ se zapojit do programové skupiny?

Při přípravě rozpočtu na tento rok se narazilo na zádrhel, že už nejsi v RP, kde bylo zřejmě dříve zvykem, že si návrh rozpočtu bereš na starost, a projednání a schválení neprobíhalo zrovna hladce. Letos jsme to v rámci rozpočtové skupiny začali řešit s RP, odbory, kanceláří a dalšími týmy a orgány, které se na návrhu rozpočtu podílejí, s dostatečným předstihem, aby rozpočet šel k RV už dobře předjednaný a připravený a stíhaly se termíny. Nicméně tvoje znalosti a zkušenosti s přípravou rozpočtu jsou cenné. Měl bys čas a chuť se v rámci RV zapojit do rozpočtové skupiny? Případně měl bys čas a chuť se do přípravy rozpočtu zapojit i kdyby jsi do RV zvolen nebyl?

Díky za odpovědi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 4):
Michaela.Nepejchalova, Eva.Novakova, Robert.Magni, Vit.Fux

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2098 poděkování

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Jakub.Michalek píše: 12 dub 2021, 17:06
V souvislosti s tvojí kandidaturou do RV bych ti ráda položila jednu otázku. V současné době jsi členem Koaliční rady a já jsem moc ráda, že tomu tak je, protože jsi podle mého názoru pro takovou funkci asi jeden z nejpovolanějších. Chtěla bych se ale zeptat, jak vnímáš své případné působení ve 2 nejvýznamnějších orgánech, přičemž jeden orgán je především orgánem strany a druhý je nejvyšším orgánem koalice?

Myslím, že kdyby byla situace, že by tě RV doporučilo RP jako člena Koaliční rady a na základě tohoto doporučení bys byl RP nominován, tak by to byl naprosto legitimní proces. Nicméně v téhle situaci momentálně nejsme.
V koaliční radě jsem v souladu s koaliční smlouvou jako předseda poslaneckého klubu, abych věci tam dohodnuté přenášel do fungování klubu. Složení zástupců v koaliční radě určuje koaliční smlouva a prováděcí předpis k ní schválený celostátním fórem, který konkrétní složení dává do gesce republikového předsednictva. S republikovým výborem to nijak nesouvisí. Princip koalice vyžaduje, aby v koaliční radě seděli právě nejvyšší zástupci stran, statutárních orgánů a poslaneckých klubů, tedy je to přesně tak, jak to má být.
Ahoj Jakube,

děkuju za odpověď.

Ptala jsem se čistě na tvůj názor na případný souběh působení v Koaliční radě a v Republikovém výboru, tj. dvou významných orgánech, když ke každé té funkci budeš mít mandát z jiného "titulu", jenom proto, že jsem chtěla vědět, jestli jsi uvážil, že něco takového nastane.
Tvoji odpověď chápu, jako že jsi uvážil. :)

Rozhodně jsem nezpochybňovala žádný proces. Jak smlouvu tak prováděcí předpis jsem četla, prováděcí předpis jsem i připomínkovala.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Eva.Novakova, Robert.Magni

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12336
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5377 poděkování
Dostal poděkování: 20687 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj, díky za další dotazy, na které zkusím odpovědět.
Jakube, momentálně je program RV přizpůsoben tomu, že většina jeho členů jsou dobrovolníci, kteří mají práci, rodinu a politické funkce. Zasedání děláme co dva měsíce mimo pracovní dny o víkendech, a pokud je děláme fyzicky, tak v různých místech ČR aby se spravedlivě prostřídalo, kdo to má daleko. Pravidelné měsíční porady celého RV 3. den v měsíci bývají večer po práci, a když to vychází třeba mezi svátky, tak termín posuneme, ať si lidi můžou užít dny volna. Mimořádná setkání se dělávají taky po večerech nebo o víkendech. Pracovní skupiny se setkávají obvykle taky po večerech, v zásadě vše se organizuje dle anket a doodle tak, aby to vycházelo co nejvíce lidem (ať už členů RV, tak i dalších spolupracujících dobrovolníků). Včetně toho, že se často přizpůsobujeme třeba mimořádným schůzím sněmovny, které rozbíjí harmonogram poslancům. Zbytek věcí se řeší a jedná online tak, aby se každý mohl zapojit jak mu to vyhovuje. Kde v tom vidíš prostor pro změny nebo zlepšení?
Nemám přesný seznam věcí, které by se měly udělat, spíš vizi, jakým směrem by to mělo jít a chtěl bych to prodiskutovat. Tak napíšu jen pár nápadů, které k tomu mám. Určitě by se mělo vyjít z předchozího volebního období a projít, čím se trávil čas a dát si zpětnou vazbu, nakolik to bylo účelné. Tam by mohlo dojít k prioritizaci, např. ohodnocením priority jednotlivý bodů ze strany účastníků jednání, případně dalšími zkušenými lidmi. Na základě toho by mohla vzejít určitá organizační kultura (např. koncentrovat jednání o záměrech, umožnit delegaci věcí tam, kde je relevantní skupina s autoritou, vědomě se soustředit na snížení počtu jednání online, omezit opakovaná jednání o jednacím řádu apod.). Osobně si myslím, že porady jsou u orgánu legislativního typu nevhodné, protože jsou obcházením transparentnosti a že by bylo vhodné místo toho mít za čtvrtletí jedno fyzické zasedání (1 den víkendu) a jedno virtuální (pracovní den podvečer), u drtivé většiny požadovat relevantní podklady od příslušného výkonného týmu projednané předsednictvem, vést z jednání řádný zápis a pověřit skupinu, která program sestaví, přičemž u priorit by mělo mít velké slovo vedení strany. Tyto termíny by měly být známé celý rok dopředu, aby se jim mohl každý přizpůsobit. Mimořádná zasedání bych nechal jen, pokud je svolá v souladu se stanovami v urgentní záležitosti předseda strany.
Vím že se angažuješ v přípravách volebních programů, tak by mi přišlo logické, že se v RV zapojíš do programové skupiny, kde bys to téma mohl řešit přímo s mandátem člena RV, které za ty programové dokumenty nese ve finále zodpovědnost. Plánuješ se zapojit do programové skupiny?
Své zapojení do skupin zatím neřeším, ale stavím se k tomu tak, že preferuji, aby vstupy pro RV vznikaly na půdorysu výkonných týmů, předkládalo je primárně předsednictvo (což ho tak trochu nutí k prioritizaci) a RV pak byl vlastně i určitým druhem fokusky, která vyjadřuje zájmy členské základny a už jenom dolaďuje výstup, který byl se všemi členy předem konzultován výkonným orgánem připravujícím podklad nebo který byl připraven pracovní skupinou v rámci dohledu (přičemž zde bych usnesení formuloval přednostně jako žádosti, výjimečně úkoly na předsednictvo, jejichž kontrola probíhá v pravidelném bodě kontrola úkolů) anebo samozřejmě dal - spíše výjimečně - najevo, že daný návrh je nepotřebný či veskrze mylný. Případnou pracovní skupinu si vyberu podle toho, kde budu užitečný, kolik budu mít aktuálně času a kde budu já nebo kolegové z výboru vidět největší deficit.
Při přípravě rozpočtu na tento rok se narazilo na zádrhel, že už nejsi v RP, kde bylo zřejmě dříve zvykem, že si návrh rozpočtu bereš na starost, a projednání a schválení neprobíhalo zrovna hladce. Letos jsme to v rámci rozpočtové skupiny začali řešit s RP, odbory, kanceláří a dalšími týmy a orgány, které se na návrhu rozpočtu podílejí, s dostatečným předstihem, aby rozpočet šel k RV už dobře předjednaný a připravený a stíhaly se termíny. Nicméně tvoje znalosti a zkušenosti s přípravou rozpočtu jsou cenné. Měl bys čas a chuť se v rámci RV zapojit do rozpočtové skupiny? Případně měl bys čas a chuť se do přípravy rozpočtu zapojit i kdyby jsi do RV zvolen nebyl?
Minulý nebo předminulý rok pokud vím republikové předsednictvo předložilo rozpočet po termínu a několikrát jsem to s předsednictvem řešil, protože jsem se bál, že nebudu moci zaplatit lidem v poslaneckém klubu za jejich práci, což by mi vůči nim přišlo nesolidní, a určitě podobně zodpovědně k tomu přistupuje personální odbor a další orgány strany. Proto jsem uvedl včasné schvalování rozpočtu mezi své priority a o to jsem se snažil i v pozici místopředsedy. A tehdy jsme také vytvořili kulturu rozpočtové odpovědnosti a rezervy, které nám teď pomáhají a díky kterým je financování udržitelné.

Určitě podporuji, aby byl rozpočet dobře připraven a mohu předsednictvu poradit či konzultovat, když to bude užitečné, ale myslím, že to předsednictvo celkem zvládá dobře a nemyslím si, že by mělo mou ambicí do jeho přípravy nějak zasahovat s výjimkou kapitoly poslaneckého klubu, na jejímž zpracování se podílím, i když rozpočet má primárně na starosti Lukáš Kolářík. Je to primárně odpovědnost RP po politické stránce, aby rozpočet připravilo, ostatně velmi dobře rozpočtová pravidla uvádějí, že navrhovatelem rozpočtu je příslušné předsednictvo. Jako člen republikového výboru bych toto nechtěl měnit, ale spíš bych se ptal na kontrolní otázky, zda je rozpočet v souladu se strategií strany, zda je jeho bilancování nastaveno dlouhodobě správně a zda podporuje klíčové rozvojové cíle strany. Nevím, zda je třeba kvůli tomu být v pracovní skupině. Pokud vím, má to na starosti Vojta Pikal a protože ho vidím docela často, protože je místopředseda sněmovny a já předseda klubu a za Piráty jsme členy grémia Poslanecké sněmovny, tak mu své připomínky říkám průběžně a je úplně na něm, jak s nimi naloží, a zdá se mi, že to celkem funguje, je to efektivní, aniž bych na tom tratil moc času.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Jan.Bednarik

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jakuba Michálka do republikového výboru

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Jakub.Michalek píše: 15 dub 2021, 19:08 Osobně si myslím, že porady jsou u orgánu legislativního typu nevhodné, protože jsou obcházením transparentnosti a že by bylo vhodné místo toho mít za čtvrtletí jedno fyzické zasedání (1 den víkendu) a jedno virtuální (pracovní den podvečer), u drtivé většiny požadovat relevantní podklady od příslušného výkonného týmu projednané předsednictvem, vést z jednání řádný zápis a pověřit skupinu, která program sestaví, přičemž u priorit by mělo mít velké slovo vedení strany.
V překladu to znamená, že RV se vzdá podstatné části vlastní aktivity a sejde se jednou za čtvrtletí, aby odsouhlasil věci připravené a prioritizované předsednictvem, tj. pěti lidmi.
Zároveň (trošku vytrhuji z tvé kandidátské řeči) bude týmž lidem poskytovat "uctivou" zpětnou vazbu (mimochodem, to nyní může každý člen, dokonce i neuctivě)
Řečeno bez obalu, z RV by se stal sbor kývalů.

Samozřejmě máš právo, jako každý člen CF, navrhovat směrování Pirátů kterýmkoliv směrem chceš.
Ale nemusíme si to oslazovat: znamená to citelné oslabení vnitřní demokracie a změnu Pirátské strany na stranu centrálně řízenou.

(a protože taky kandiduju do RV, musím dodat, že podle mne by to znamenalo v delším výhledu konec Pirátů; stali bychom se jen aparátčickou stranou, jakých je v Česku 13 do tuctu. Jedno dvě volební období by to ještě vydrželo, ale proto snad tady nejsme. Takže pokud bychom se do RV dostali oba, mou podporu v této oblasti určitě mít nebudeš, naopak. Ačkoliv rozumím tvé snaze o efektivitu, určitá "pomalost" RV je vyvažující demokratická vlastnost a protiváha akčního RP. Poslední obecná poznámka: vadí mi tahanice o moc; jsem sice dalek iluzím o svorném postupu silných pirátských osobností, ale měli bychom se přednostně starat o zvětšení koláče, ne o to kdo si z něj ukousne větší kus. RP a RV nejsou protivníci, jedni nesmí být podřízeni druhým, pokud CF ve stanovách nerozhodne jinak.)

(Poslední poslední poznámka: pod půlku tvé kandidátské řeči bych se klidně podepsal; např věci o zefektivnění procesů. Nesmí to být ale na úkor rovnováhy moci)

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“