Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporuji nominaci Šárky Václavíkové do republikového výboru

Anketa končí za 15 dub 2021, 21:33

Ano

61
43%

Ne

62
44%

Zdržuji se

19
13%
 
Celkem hlasujících: 142 - Celkem hlasů: 142

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13419
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17607 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Dámy a pánové!

A máme tu další nominaci: Šárka Václavíková!

Myslím, že by bylo dobré, aby hlas nejen z mladého pirátstva ale i třeba ze skupiny Rovné šance, byl v Republikovém výboru slyšet.

Dovolují si vás požádat o podporu a samozřejmě pokládejte dotazy.

Přílohy
54h9pc.jpg

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 333
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: filosofka
Dal poděkování: 1460 poděkování
Dostal poděkování: 625 poděkování

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Drahé Pirátky a Piráti,

po dlouhé úvaze jsem se rozhodla nominaci do RV přijmout. Nebylo to jednoduché rozhodování. Uvědomuji si, jak je RV důležité a nemohla bych nominaci s čistým svědomím přijmout, kdybych si nebyla jistá, že tomu mohu dát potřebnou energii a čas.

Události posledních týdnů mi ale připomněly, proč jsem před sedmi lety začala být občansky aktivní, a že v tom chci pokračovat.

Smrt Petra Kellner ukázala jasněji než všechny kauzy Andreje Babiše dohromady, že jsme pod vládou oligarchů, jejich moc je přítomna i v myslích našich občanů, našich voličů, dokonce i některých členů Pirátů. Boj proti korupci neskončí touženým volebním úspěchem nadcházejících voleb, teprve tím začne. Chci Pirátské straně pomoci na této cestě.

Trollí nálety na Mladé Pirátstvo kvůli změně názvu na genderově neutrální podobu dokázaly, že boj za rovnoprávnost žen neskončil před sto lety udělením volebního práva. Ženy tvoří více než polovinu populace, ale v řídících a politických funkcích (rozuměj tam, kde lze něco skutečně ovlivňovat) tvoří zhruba čtvrtinu. V Pirátské straně máme pouze 27 % členek a podobný poměr ve volených funkcích. Pokud to myslíme vážně s rovnými příležitosti a svobodou pro všechny, musíme začít sami u sebe. Proto jsem založila pracovní skupinu Rovné šance viewtopic.php?p=742776#p742776 a ráda bych posouvala toto téma dále.

Možná je to trochu neobvyklá kandidátská řeč, ale důležitější než výčet úspěchů a zkušeností mi v tuto dobu připadá ujasnit si naše ideály a vnitřní motivace. Více o mých zkušenostech v Pirátské straně si můžete přečíst zde https://lide.pirati.cz/personProfile/172/.

Děkuji za přečtení a zvážení podpory :)

Zen pičo

Uživatelský avatar
Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 419
Registrován: 20 lis 2017, 10:26
Profese: manažerka podpory prodeje
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 1603 poděkování
Dostal poděkování: 966 poděkování

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova »

Podporuji nominaci Šárky do RV. Kdo jiný, když ne Šárka :-)? Cením si pracovitosti, otevřenosti, ochoty pomoct a odvahy říkat nepopulární věci. Vážím si práce pro Mladé Pirátstvo. Já bych Šárku v RV viděla moc ráda.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kornelia.Gottmannova za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Sarka.Vaclavikova, Romana.Korosi, Michaela.Nepejchalova
Uživatelský avatar
Romana.Korosi
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 85
Registrován: 17 led 2018, 10:48
Profese: Výkonná Asistentka
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 96 poděkování

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Romana.Korosi »

Nominaci Šárky podporuji. Šárku vnímám, jako velmi odvážnou , nebojí se říci svůj názor komukoli , který si také umi obhájit.
Díky jejím morálním hodnotám má za mě palec hore a tento člověk by v RV nemel chybět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Romana.Korosi za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Michaela.Nepejchalova, Jan.Zavadil, Sarka.Vaclavikova

Nezískáš zkušenost na klidném moři.

Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 1647
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 2662 poděkování
Dostal poděkování: 2314 poděkování

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Jakub.Dedek »

1. Jaké konkrétní věci by si ráda realizovala nebo prosazovala v rámci RV.

2. Dále bych se rád zeptal, do jakých pracovních skupin by ses zapojila a proč.

3. Jak podle tebe smrt Kellnera ukázala, že moc oligarchů je v hlavách lidí i členů? Co konkrétně si mám pod tím představit? A co s tím chceš v rámci RV dělat?

4. Jakými konkrétními prostředky by si ráda přispěla v boji proti korupci ve funkci v RV?

5. Jakým způsobem by si ráda chtěla navyšovat počet členek u Pirátů a jak by si ráda prosazovala jejich podíl v orgánech strany? Máš za sebe už případný konkrétní výstup nebo představu?

Díky za odpovědi.
Naposledy upravil(a) Jakub.Dedek dne 10 dub 2021, 13:28, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 4):
Martin.Stanek, Pavlina.Polaskova, Sarka.Vaclavikova, Michal.Soltys

První zásadou je, že nesmíte klamat sami sebe, a že vy jste ten nejsnazší člověk, kterého lze oklamat.

Richard P. Feynman

Uživatelský avatar
Martin.Sterba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 760
Registrován: 01 dub 2018, 15:20
Profese: manažer a stratég on-line komunikace
Bydliště: Praha 8 - Libeň
Dal poděkování: 1426 poděkování
Dostal poděkování: 1020 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Martin.Sterba »

Myslím, že Šárka bude skvělou členskou RV. Plně podporuji! Máš tam hlas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sterba za příspěvek:
Sarka.Vaclavikova

Mgr. Martin Štěrba | předseda MS & ZK Praha 8
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz

Uživatelský avatar
Patrick.Zandl
Republikový výbor
Příspěvky: 277
Registrován: 25 říj 2016, 21:24
Profese: místostarosta
Bydliště: Brandýs nad Labem - Stará Boleslav
Dal poděkování: 292 poděkování
Dostal poděkování: 829 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Patrick.Zandl »

Nerad dávám negativní doporučení, ale tady musím. Šárku Václavíkovou nedoporučuji do RV.

Na Šárku Václavíkovou jsem narazil 2x, vždycky byla tím, kdo na mne zaútočil v diskusi, vždy bylo tématem nějaké její vygenerované genderové stanovisko. Velmi agresivní debata, nerespektování faktů, dokonce i v případě, že ji ostatní upozornili na to, že něco pochopila špatně, neváhala argument dále používat v touze argumentačně zvítězit.

Pro práci v orgánech, kde je nutná věcná diskuse, hledání konsensu a slušnost k ostatním, ji tedy nemohu doporučit.

Je to dnes jediný člen Pirátů, kterého mám zablokovaného na FB, když opakovaně trolila pod tematicky nesouvisejícími komentáři.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Patrick.Zandl za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Cernohorsky, Jan.Wagner
Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 333
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: filosofka
Dal poděkování: 1460 poděkování
Dostal poděkování: 625 poděkování

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Jakub.Dedek píše: 10 dub 2021, 13:18 1. Jaké konkrétní věci by si ráda realizovala nebo prosazovala v rámci RV.

2. Dále bych se rád zeptal, do jakých pracovních skupin by ses zapojila a proč.

3. Jak podle tebe smrt Kellnera ukázala, že moc oligarchů je v hlavách lidí i členů? Co konkrétně si mám pod tím představit? A co s tím chceš v rámci RV dělat?

4. Jakými konkrétními prostředky by si ráda přispěla v boji proti korupci ve funkci v RV?

5. Jakým způsobem by si ráda chtěla navyšovat počet členek u Pirátů a jak by si ráda prosazovala jejich podíl v orgánech strany? Máš za sebe už případný konkrétní výstup nebo představu?

Díky za odpovědi.
Díky za podnětné dotazy,

snažila jsem se být stručná, ale výsledek je lehce grafomanský :D

1.
Rovnost a různorodost - Chci prosazovat zastoupení ve funkcích všech lidí - žen, mužů, aktivních politiků, dělníků, bohatých, chudých, etnických či náboženských menšin, LGBT, atd., a rovné zacházení se všemi. Ideálem je zastoupení ve funkcích všech lidí dle jejich zastoupení ve společnosti, což si přiznejme, momentálně se k tomu ani nepřibližujeme. Nějaké náznaky tu jsou, například jsem moc ráda, že lidé z LGBT komunity u nás snad nacházejí útočiště a šanci na vlastní politické angažmá, ať už vnitrostranické, tak vnější. Také považuji za úspěch, že manželství pro všechny se stalo prioritou CF do volebního programu. Před rokem jsme navázali spolupráci s Konsentem, jehož výsledky šetření očekáváme v tomto měsíci.
Nicméně poslední primárky do PSP 2021 ukázaly, že zastoupení žen je u nás žalostné, ačkoliv v populaci ženy tvoří 52 %, jsme tedy většina. Proč tomu tak je a jak to změnit je na odborné šetření. Založila jsem k tomu pracovní skupinu Rovné šance, momentálně čekáme na výsledky šetření Konsentu, protože jejich práce se z velké (ne však celé) části překrývá s naší. Na základě těchto výsledků a návrhů řešení pak chceme udělat další, širší šetření. S Konsentem jsem na toto téma za Rovné šance mluvila a vyšlo nám z toho, že by bylo ideální, aby právě skupina členů pokračovala v tom, co začali. Konkrétní návrhy na změny či nadstavby přineseme ve chvíli, kdy budeme mít v rukou alespoň základní výsledky šetření, což doufám bude do tří měsíců (v tomto měsíci budou zveřejněny výsledky Konsentu, pak si nechávám nějaký časový prostor pro nastudování, diskuzi a návrhy funkčních řešení ve skupině RŠ). Zatím jsme se shodli, že prvním krokem bude uspořádání nějaké konference na toto téma, kde představíme výsledky našich šetření a zahájíme diskuzi se členskou základnou s odbory o návrzích řešení. Chceme debatu opět vést na základě dat a analýz, žabomyší války na sociálních sítích tyto nároky rozhodně nesplňují. Dále nechci nadhazovat něco, co se nezakládá na faktech, ale jen mých domněnkách. Takové náznaky lidé rádi vytrhávají z kontextu a používají jako bič na “genderový džíhád”, čehož se chci logicky na půdě CF vyvarovat.
Ačkoliv v úvodu říkám, že chci usilovat o rovné zastoupení všech, angažuji se nejvíce v otázce zastoupení žen. Je to historický problém, který stále překonáváme a ještě to několik desetiletí bude trvat. Dokud si všichni jako absolutní většina nepřiznáme, že ženy tvoří lehčí většinu české i světové populace, ale stále čelí podhodnocování, nízkému až nulovému zastoupení v politických a rozhodujících funkcích (tedy tam, kde lze skutečně něco efektivně měnit a ovlivňovat), pak nikdy úplně nepřijmeme fakt, že rovné příležitosti a zacházení si zaslouží také lidé všech menšin.

2.
Odkaz na seznam pracovních skupin RV viewtopic.php?p=752903#p752903
Programová pracovní skupina - pro Pirátskou stranu jsem dva roky pracovala jako volební koordinátorka a manažerka, vždy jsem tak přišla do blízkého kontaktu s volebním programem a zjistila jsem, že ačkoliv to vypadá jako hrozná nuda, mě to fakt bavilo. Možnost přetavit ideje do něčeho konkrétního, co naši zvolení politici pak mohou prosazovat, je něco, co jsem jako aktivistka čtyři roky hledala, ale na ulici jsem to fakt nikdy nenašla, nebo ne tak, aby mi to připadalo dostačující.
Nejsem sice odborník s několika tituly a akademickými úspěchy, jsem idealistka, aktivistka a někdo, kdo si ve svém krátkém životě opravdu hodně prožil, pocházím z dělnické rodiny z moravskoslezských sudet na Bruntálsku a myslím, že i hlas takových lidí odspodu by mělo RV reprezentovat.

3.
Konkrétně tím mám na mysli reakce ve stylu “byl úspěšný, takže si zaslouží obdiv a ne kritiku”, “o mrtvých jen dobře” a na to navázané kritizování lidí, kteří se nebáli připomenout jaké zlo Kellnerovy počiny byly. Naprosto přehnané pak bylo hejtování Olgy Richterové za její zcela normální tweet, kde napsala jen “peníze nejsou vše”. Prezident dokonce chce Kellnerovi udělit Řád Bílého lva, to už mi připadá naprosto úchylné, pardon, lepší výraz jsem pro to nenašla. Co všechno ten člověk dělal a proč je to nejen špatné ale vyložené zlé, popsali přede mnou mnohem lépe jiní, např. https://denikreferendum.cz/clanek/32521-obcan-k-nezije
V RV s tím asi nic moc konkrétně neudělám, kromě toho, že zde budu hájit ty, kteří se nebojí oligarchy ukazovat v reálnějším světle, než jak o nich píšou jejich vlastní média. A to si myslím, že není úplně málo. Náš strmý růst preferencí a toužené vítězství v nadcházejících volbách na nás vyvíjí nepřiměřený tlak, se kterým jsme se dosud nesetkali. Přirozeným chováním většiny lidí teď je ubrat na svých ideálech, snažit se vyhovět voličům a médiím, zkrátka podléháme autocenzuře. Do jisté míry je to jistě záchranný prvek, když se to však přežene, může se z nás stát jen další konformní strana plná, jak se u nás na ostravsku říká, přizdisráčů. Chci pomoci tento konformismus vyvažovat snad přiměřenou dávkou rebelství a punku :)

4.
RV schvaluje rozpočtová pravidla, pravidla hospodaření, rozpočet strany, výsledky hospodaření. Tady si myslím, že máme pravidla nastavená dostatečně a ostatní strany by se od nás mohly (měly) učit. Svou kandidátskou řeč jsem záměrně psala spíš ideově, aby si členky a členové, kteří mě neznají, udělali obrázek, na jaké “straně barikády” stojím a jaké jsou mé motivace. Jak už jsem psala, ale zopakuji znovu a trochu jinak, RV by nemělo být jen o byrokracii (a kdyby mělo, nepřijala bych kandidaturu), mělo by zde být zastoupení co nejširšího spektra lidí. Proto mi připadalo důležitější říct své ideje, které se snažím hájit. Jako aktivistka jsem bojovala proti zkorumpovaným politikům v ulicích a na náměstích (v Brně jsem organizovala červené karty proti Zemanovi v roce 2014, následovali protesty proti Babišovi ve spolupráci s Milion Chvilek, spoluzaložila jsem k tomu dodnes aktivní spolek Společně Brno, dostali jsme do ulic tisícovky lidí, odpověděli jsme nesčetně novinářům do mediálních článků a televizních reportáží), na sociálních sítích jsme stvořili virál s natočeným videem, kde se dožaduji podpisu Andreje Babiše do knihy Boss Babiš, on odmítá urážkami na autora knihy Jaroslava Kmentu a “nasrat jako”. Abych to shrnula, v RV budu zastávat přísnou kontrolu našich politiků a hospodářů. Od dob aktivismu jsem se však posunula a byť mi to nemusíte věřit, většinu svých radikálních nápadů podrobuji přísné sebekritice a snažím se pohybovat ve straně trochu opatrněji, byť stále mám silné postoje a odvahu říct nahlas to, co se ostatní bojí jen pomyslet.

5.
Osobně si myslím, že bude potřeba promyšlená profi marketingová kampaň zacílená na nábor členek. Nejdřív musíme zjistit, na koho jsou zaměřené naše výstupy (dle hodnocení krajské kampaně jsou naše FB příspěvky úspěšnější u mužů než u žen, zatím však nevíme proč tomu tak je, nemám data k obecným “mezivolebním” příspěvkům). Pozvali jsme na schůzi Rovných šancí MO, snad se nám podaří navázat spolupráci. K tomu je nutné přijmout nějaká záchranná opatření na pomoc obětem šikany a obtěžování. Výsledky šetření a návrhy řešení dodá tento měsíc Konsent. Na nás bude vzít to vážně a naučit se fungovat jako komunita trochu lépe. K tomu, aby mohlo vzniknout bezpečnější a přívětivější prostředí pro ženy (nebo i citlivější muže, kterým macho svět taky škodí), je potřeba naše členy a funkcionáře vzdělávat, jaké jsou ty neviditelné bariéry a jak každý z nás může přispět k pozitivní změně. K tomu chceme naplánovat semináře a workshopy, jakmile to situace dovolí, tak bude nejlepší tohle dělat osobně v krajích a místních sdruženích. V neposlední řadě jsme se ve skupině RŠ shodli, že by bylo také dobré zjistit, jak jsou tématicky zaměřené jednotlivé body našeho programu, zda více cílí na muže či ženy (je to stereotypní, ale stále platí, že obecně ženy více zajímají např. sociální otázky, rodinná politika, inkluze, atp., u mužů převládají např. finance, doprava, atp.). Také můžeme pozorovat, že i u nás (můj názor, zatím to nemám podloženo daty z vnitřního šetření, což se snad brzy změní) ženy obecně čelí mnohem vyšší míře kritiky a hodnocení osobního a intimního života než muži. Tohle se také bude měnit velmi pomalu a pomohou tomu snad vzdělávací programy, diskuze, sdílení osobních zkušeností žen. Zde si dovolím citovat Markétu Gregorovou, “Rovnost nastane, až bude v politice stejné zastoupení neschopných žen jako mužů” :). Tím nechci o sobě tvrdit, že jsem neschopná a proto si zasloužím stejné zastoupení jako neschopný muž, ale že ženy nejsou dokonalé, ačkoliv nároky na jejich kvalifikaci do funkcí jsou neúměrně vyšší než u mužů a děje se to jak veřejnou kritikou, tak i podvědomě. Tento jev je popsán například v této studii https://www.researchgate.net/publicatio ... by_Lawyers

Díky všem, že dočetli až na konec. Další odpovědi na otázky z vlákna Volba republikového výboru dodám postupně.
Naposledy upravil(a) Sarka.Vaclavikova dne 13 dub 2021, 22:13, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Sarka.Vaclavikova za příspěvky (celkem 5):
Martin.Martin, Michaela.Nepejchalova, Dalibor.Zahora, Kornelia.Gottmannova, Romana.Korosi

Zen pičo

Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2424
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10857 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Patrick.Zandl píše: 10 dub 2021, 16:37 Je to dnes jediný člen Pirátů, kterého mám zablokovaného na FB, když opakovaně trolila pod tematicky nesouvisejícími komentáři.
Tyjo, já si teda pamatuju z té diskuse hlavně to, jak ti x lidí vysvětlovalo, že když žena používá své jméno nepřechýlené, tak jí ho nemáš přechylovat, ty sis to nechtěl nechat vysvětlit a akorát ses hádal, a to zdaleka nejen se Šárkou. Jestli mám z té diskuse nějaký negativní závěr, tak se netýká Šárky...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Nepejchalova za příspěvky (celkem 5):
Martin.Martin, Jan.Mares, Dalibor.Zahora, Sarka.Vaclavikova, Romana.Korosi

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Sarka.Vaclavikova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 333
Registrován: 22 bře 2018, 15:45
Profese: filosofka
Dal poděkování: 1460 poděkování
Dostal poděkování: 625 poděkování

Re: Nominace Šárky Václavíkové do Republikového výboru

Příspěvek od Sarka.Vaclavikova »

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 09 dub 2021, 09:57

Objevují se stížnosti, že není moc otázek, tak jednu rozehřívací a zkusíme vynést na světlo jedno sice okrajové, ale přece jen vypovídající téma.

Pokud byste byli v RV a měli byste rozhodovat, zda podpořit, aby náš pirátský obchod začal uplatňovat zásady odpovědného podnikání a nakupoval a prodával zboží, které nebude ze sweatshopů, či problematických zemí a podobně. Podpořili byste tento směr? Ano či ne? (odpovídejte prosím ve svých nominačních vláknech, díky)
Určitě ano. Ideální by i bylo podpořit lokální výrobce, což se imho částečně děje, ale zatím jen v režii jednotlivých krajů či MS.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Sarka.Vaclavikova za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Alena.Klocova, Romana.Korosi

Zen pičo

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“