Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Podporuji členský podnět CF a usnesení

návrh A omluva
60
15%
proti návrhu A
60
15%
návrh B výzva k odstoupení
59
15%
proti návrhu B
68
17%
návrh C apel strany
72
18%
proti návrhu C
42
11%
zdržuji se
32
8%
 
Celkem hlasujících: 164 - Celkem hlasů: 393

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2064
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 879 poděkování
Dostal poděkování: 6944 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od David.Wagner »

Mám pocit, že se snažíš napravit nedostatečné zastání někoho tím, že podupeš někoho kdo to zastání dostal. A i když by samozřejmě bylo co reflektovat (primárně fakt si říct, jestli tedy chceme nějak omezovat činnost uvolněných politiků nebo ne), tak to je úplně jiná diskuze než "pojďme ještě potrestat speciálně tady Štěpána". Fakt si nemyslím, že tohle může mít konec který někomu prospěje. Kam to dál tlačit? Štěpán už se firmy zbavuje (čímž naplnil přesně to co chceme po jiných politicích ve střetu zájmů) a pokud se ti zdá, že jeho obhajoba byla blbá nebo ho někdo hájil hloupatě tak to řeš přímo s těma lidma.

Nenapadá mě žádnej dobrej výsledek, kterej z tohodle návrhu jednání může vzejít, jenom symbolický trest. A na ty snad jako strana nejsme nijak zaměřený, nebo jo?

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12305
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5343 poděkování
Dostal poděkování: 20509 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Stepan udelal lidsky chybu, ze nam o tomto svem byznyse nerekl. Pokud svoje kontakty do Ciny vyuzila jeho rodinna firma k tomu, aby sem dovazela levne respiratory v dobe, kdy jich byl nedostatek a vsechno probehlo zcela radne, tak pochybuji, ze by k tomu mel nekdo namitek. Spravne se o tom mel poradit a snad by mu nekdo poradil, ze i kdyz vse bude v poradku, vyvola to podezrivavost. Stepan se rozhodl z toho podnikani vystoupit, coz je rozumna naprava teto chyby v usudku, protoze politik musi myslet nejen na to, aby ferove jednal, ale aby se to tak i na prvni pohled jevilo. Vedeni si s celou veci poradilo velmi dobre. Skandalizovat nekoho za obchod s Cinou, kdyz obchod vyslovne podporujeme, povazuji jen za mlaceni prazdne slamy ve snaze zvysit emocni dopad tematu, ale tato cast neni nosna a nema na ni smysl naskakovat.

Zatim jsem nicmene nezaznamenal, ze by Stepan v teto veci udelal neco nekaleho. To, ze kritizujeme premiera, ktery ridi zemi, schvaluje dotacni tituly a ukoluje ministry a pobira 20 miliard dotaci, nelze srovnavat s komunalnim politikem, kterych jsou tisice a jejich vliv v sousedni obci, kde navic vladne strana oponenta, je nula.

Po pravde tenhle podnet jako zpusob reseni nejake veci se spis jevi jako klasicky pripad utoku na nekoho kvuli historickym animozitam. Je kazdemu jasne, ze kdyz se takovahle vec, zacne verejne vnitrostranicky resit, muze vest k verejne dehonestaci pres media, i kdyz zde neni ani zadna informace o nicem nekalem, coz je z povahy veci dost neferove. A kdyz nekde neni ani duvodne podezreni, tak to neni uplne fer to strelbou na prazdno prizivovat. Uplne stejne by nekdo mohl skandalizovat Daliborovu kauzu, vzpomenme si na ten barak, co prevadela jeho rodina, kdyz se to resilo a pak se vzdal kandidatury na medialni odbor. Ale nikdo to nedela, protoze skandalizovat nekoho plane je minimalne nekolegialni, tedy obdobna uroven prohresku, o kterem se tady bavime.

Chapal bych, kdyby byla snaha vec proverit, coz asi lze u dotcenych samosprav, nebo nastavit jasna doporuceni k prevenci stretu zajmu a zpusob konzultaci, ale tenhle zpusob otevreni veci za stastny nepovazuju, at uz jde o kohokoliv.

A prave o tom to je. Na jednu stranu, aby se lidi poradili, kdyz muze jejich jednani ovlivnit fungovani strany, na druhou stranu, aby se nozem rezalo tam, kde je nemoc, ne jinam, a aby se vsem merilo stejnym metrem.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost a vedoucí jednatel republikového výboru

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34174
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 30917 poděkování
Dostal poděkování: 25391 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Petr.Vileta »

Robert.Magni píše: 19 bře 2021, 12:46 Mě nikdy nesralo že se zakázky rozdávají kámošům.
No vidíš a mě jo. Právě proto, že kámoš se o zakázce dozveděl, ale dalších 10, kteří se neznali se starostou, se to nedozvěděli a neměli šanci se o to ucházet.

Já osobně to beru tak, že když budu stavět počítače a současně jsem zastupitlem v Plzni, tak mohu prodávat do Ostravy nebo Budějovic, ale do Plzně ani šroubek, i kdybych byl objektivně nejlepší a nejlacinější. Je to jako s milenkami "Co je v domě, není pro mě". :D No a stát je vlastně taková obec na celém území ČR. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Robert.Magni, Miloslava.Karfilatova, Jan.Zavadil, Roman.Sedlacek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Pavel.Tauer
Místní předsednictvo
Příspěvky: 312
Registrován: 05 lis 2013, 01:38
Profese: IT specialista
Bydliště: U smaltovny 7, Praha 7
Dal poděkování: 738 poděkování
Dostal poděkování: 643 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Pavel.Tauer »

Byla zpochybněna férovost soutěže? Nikoliv, média předložila fakt, že pirátský politik obchoduje se státem. IMHO zákaz podnikání pro komunální politiky neexistuje a ani by to nic neřešilo. Kdo bude chtít podvádět, tak to bude dělat přes prostředníky nadále. Oznamovací povinnost o podnikatelských aktivitách zastupitelů mi přijde redundantní. Data o jsou k dispozici a pokud vím, tak spolu s kandidaturou do komunálních voleb je i oznamovací povinnost o majetkovém zastoupení ve společnostech. Můžeme navrhnout KK jednou měsíčně kontrolovat ve veřejně dostupných zdrojích podnikatelské aktivity se státem všech dotčených pirátských zastupitelů. Zkušenosti z takovýchto scanů nám pak mohou pomoci při navrhování vlastních řešení VŘ.

Jaká je výhoda politika oproti běžnému podnikateli i když podniká poctivě? Určitě je to i znalost byrokratických postupů. Proč se málokdo dívá navývěsky VŘ? Je to právě to množství dokumentů, které stát požaduje. Tento systém zjednodušit a zároveň zachovat nebo zvýšit férovost soutěže je úkol který čeká přesně na nás.

Výhoda obchodování se státem je celkem vysoká pravděpodobnost, že váš odběratel nezkrachuje a vše zaplatí. Ovšem pokud porušíte smlouvu a stát bude chtít své peníze zpět, tak jeho pozice je jako věřitele o dost silnější než vaše. Pokud tedy nejste AGFA.

Co se čínských produktů týká, tak si uvědomme, že tato debata by nemohla proběhnout bez mnoha součástek vyrobených v Číně. A pokud vím, tak když Štěpán Štrébl nakupoval pro Piráty merch, nikdo neprotestoval. Ani by to nemělo smysl. I kdyby se to koupilo u nás, tak jsou ty tretky stejně všechny z Číny.

A byla zde také zmiňována krátká doba pro doručení nabídky. Nechci nijak předjímat, ale co vám jako úřadu zbývá, když večer v televizi vystoupí mistr chaosu a vy máte dva dny na to sehnat něco, co nikde není.

Vidím v zde snahu dotlačit nás přesně k jedné z navrhovaných reakcí. To ovšem bude může být snadno vnímáno jako popření naší podpory svobodnému podnikání. V tuto chvíli tedy nepodporuji ani jedn z návrhů.

Život máme od toho, abychom jej co nejvíce prožili

Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 497
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 359 poděkování
Dostal poděkování: 2255 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Pavel.Tauer píše: 19 bře 2021, 20:27 ... Můžeme navrhnout KK jednou měsíčně kontrolovat ve veřejně dostupných zdrojích podnikatelské aktivity se státem všech dotčených pirátských zastupitelů...
To myslím fungovat nebude. KK netrpí přetlakem zájemců, přednedávnem rezignovali 2 její členové, a pokud KK hodíme na hrb, aby ještě navíc dobrovolnicky projížděla každý měsíc stovky pirátských zastupitelů, jestli někdo náhodnou nezačal obchodovat se státem (a čelila následné nevoli dotyčných), nebude už do kontrolní komise chtít vůbec nikdo. Je to i tak velmi nevděčná práce, ty lidi nikdo nechválí, spíš dostávají čočku a hejtíčky pod heslem "inkvizice".

Bude-li mít CF zájem, klidně doprogramuju rozšíření Odměn, aby do nich zastupitelé mohli přidat více detailů ve smyslu transparence - třeba právě to obchodování se státem. Ale jestliže nám nestačí veřejné zdroje (a asi nestačí, když během měsíce řešíme už druhou kauzu - řekněme nekompatibilního - pirátského podnikání) a chceme mít jako CF o svých zastupitelích větší přehled, musíme povinnost informovat dát jim. Určitě ne dobrovolníkům.

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Uživatelský avatar
Pavel.Tauer
Místní předsednictvo
Příspěvky: 312
Registrován: 05 lis 2013, 01:38
Profese: IT specialista
Bydliště: U smaltovny 7, Praha 7
Dal poděkování: 738 poděkování
Dostal poděkování: 643 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Pavel.Tauer »

píše:Bude-li mít CF zájem, klidně doprogramuju rozšíření Odměn, aby do nich zastupitelé mohli přidat více detailů ve smyslu transparence - třeba právě to obchodování se státem. Ale jestliže nám nestačí veřejné zdroje (a asi nestačí, když během měsíce řešíme už druhou kauzu - řekněme nekompatibilního - pirátského podnikání) a chceme mít jako CF o svých zastupitelích větší přehled, musíme povinnost informovat dát jim. Určitě ne dobrovolníkům.
Stačilo by tam nalinkovat příslušné VŘ. To by asi nikoho nezabilo. Případy se objevují, protože to důkladné scanování dělá teď naše konkurence :D KK je na debatu samu o sobě a osobně bych se klonil pro odměňování práce v komisi. A rozhodně bych se bránil i pojmu nekompatibilní podnikání. Dokud není důkaz o porušení zákona, tak je to naprosto legální obchod. Tady se nikdo neschovával za nastrčenou firmu napsanou na někoho s bydlištěm na úřadě, jak to dělají ti, kteří na nás ukazují prstem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Tauer za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Frantisek.Dosedel, Michal.Gill

Život máme od toho, abychom jej co nejvíce prožili

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13278
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34176 poděkování
Dostal poděkování: 17404 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Díky za reakci, ale míjíme se...
Pavel.Tauer píše: 19 bře 2021, 20:27
Nikde nepožaduji zákaz podnikání pro politiky (byť je to na diskuzi, jistá omezení třeba u vlády již jsou). Znovu zdůrazňuji základní chybu, že to Štěpán oficiálně nikde neoznámil a s nikým to neprojednal - kdyby toto proběhlo, úroveň řešení by dnes byla o dost jiná.

S tím merchem máš pravdu, už jsme na to v téhle debatě narazili na Zulipu, díky, že si mi to připomněl.
Myslím, že je to dobrý point se od toho odrazit, zamyslet se nad tím a rozhodnout se jak dál v této oblasti, takže anketa.
Vidím v zde snahu dotlačit nás přesně k jedné z navrhovaných reakcí. To ovšem bude může být snadno vnímáno jako popření naší podpory svobodnému podnikání. V tuto chvíli tedy nepodporuji ani jedn z návrhů.
Tak samozřejmě, že jednání by mělo mít nějaký výsledek, můžeš podat jiný návrh nebo i já jsme ochoten o změně těch návrhů diskutovat. Nemyslím ani, že je to popření svobodny podnikání. Je to o tom, jaké věci považujeme v oblasti politiky a podnikaní za přijatelné a které ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Michael.Polak

zakládající člen, v letech 2020-23 zástupce za Ústecký kraj v RV a jednatel RV, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13278
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34176 poděkování
Dostal poděkování: 17404 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jakub.Michalek píše: 19 bře 2021, 14:36 Stepan udelal lidsky chybu, ze nam o tomto svem byznyse nerekl.
Budiž, proč k tomu nepřistupovat s pochopením. Zkus mi ale vysvětlit, proč s podobným pochopením nepřistupuješ k Mladým pirátům a měl si pro ně jen odsudek? Nebo se to změnilo?
Pokud svoje kontakty do Ciny vyuzila jeho rodinna firma k tomu, aby sem dovazela levne respiratory v dobe, kdy jich byl nedostatek a vsechno probehlo zcela radne, tak pochybuji, ze by k tomu mel nekdo namitek.
To právě nevíme, jaká byla přesně role Štěpána v tom obchodě. Věci by prospělo, kdyby to více vysvětlil.
Víme, že Štěpán byl v inkriminované době jediný jednatel firmy, ale samozřejmě to mohlo být do značné míry formální.
jednatel:
ŠTĚPÁN ŠTRÉBL, dat. nar. 22. listopadu 1990
Školní 714/30, Stará Role, 360 17 Karlovy Vary
Den vzniku funkce: 25. ledna 2012
zapsáno 12. listopadu 2015
vymazáno 19. září 2019

jednatel:

ŠTĚPÁN ŠTRÉBL, dat. nar. 22. listopadu 1990
Ondříčkova 1246/13, Žižkov, 130 00 Praha 3
Den vzniku funkce: 25. ledna 2012
Den zániku funkce: 5. prosince 2020
zapsáno 19. září 2019
vymazáno 5. ledna 2021
jednatel:

ZDENKA ŠTRÉBLOVÁ, dat. nar. 17. května 1951
Školní 714/30, Stará Role, 360 17 Karlovy Vary
Den vzniku funkce: 5. prosince 2020
zapsáno 5. ledna 2021
https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik-f ... &typ=UPLNY
Zatim jsem nicmene nezaznamenal, ze by Stepan v teto veci udelal neco nekaleho. To, ze kritizujeme premiera, ktery ridi zemi, schvaluje dotacni tituly a ukoluje ministry a pobira 20 miliard dotaci, nelze srovnavat s komunalnim politikem, kterych jsou tisice a jejich vliv v sousedni obci, kde navic vladne strana oponenta, je nula.
Já to nesrovnávám, zároveň Babiš není pro nás žádnou mírou, naopak.
Chapal bych, kdyby byla snaha vec proverit, coz asi lze u dotcenych samosprav, nebo nastavit jasna doporuceni k prevenci stretu zajmu a zpusob konzultaci, ale tenhle zpusob otevreni veci za stastny nepovazuju, at uz jde o kohokoliv.
Víš dobře, že tohle je na dlouho, politika někdy vyžaduje rychlejší reakce a to je i tento případ. Ale nevylučuje to aktivitu v tomto směru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova

zakládající člen, v letech 2020-23 zástupce za Ústecký kraj v RV a jednatel RV, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1450
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 477 poděkování
Dostal poděkování: 2848 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Dalibor.Zahora píše: 19 bře 2021, 14:01
Tomas.Pastircak píše: 19 bře 2021, 13:24 ...
Zkusím vysvětlit.
A) V tom se rozcházíme. Já postrádám omluvu či náznak sebereflexe, že z jeho strany mohlo být něco špatně a že něco mohl udělat jinak. Vlastně to, že firmu prodává může být chápáno jako nějaká jeho velkorysost nad rámec. Tenhle přístup a formu komunikace prostě neberu. Ukazuje se na tom přesně jeden ze střetů zájmů, pokud je radní za stranu a jeho byznys nečekaně naroste zvláště ještě za pandemie a řeší se to až když je to téma médií, tak je to špatně. Strana se bohužel musí zabývat tím co dělá, protože je jejím členem a byl za ní zvolen a jeho konání logicky dopadá na nás na všechny. X lidí to již týden řeší, řeší jednoho člena, který si jel čistě soukromou aktivitu a neměl ani tolik kolegiálnosti, aby s tím nedřív někoho seznámil. To mi přijde buď jako čiré sobectví nebo nedostatek vnímavosti, která je v politice prostě nutná.

bod B) je také k bodu A) v opozici, jedno nebo druhé

bod C) Jsem záměrně nekonkrétní, ačkoli bych mohl být konkrétní. Ale stejně jako s omluvou chci dát další šanci, aby lidé měli možnost přehodnotit svůj postoj. Ono se v tom týdnu dělo celkem dost věcí, ale část z nich jen třeba na online setkání a nejsou z nich třeba ani zápisy, nicméně ten message dovnitř strany byl jasným, veřejně tuhle kauzu nekritizovat. Proč to nepovažuji za správné jsem již rozvedl v úvodu.
Je to tak, v A se rozcházíme, i proto jej nepodpořím. Takové ty situace "podejte si ruce a vzájemně se omluvte" si pamatuju možná ze školky a ani tam si nemyslím, že by to fungovalo. Vždycky bude konání nějakého člena dopadat na všechny, ať s tím budeme souhlasit nebo nesouhlasit, ale nedovedu si představit, že bychom takhle pokaždé někoho vyzývali k omluvě, to je prostě ztráta času, a už to, že se to takhle řeší na fóru je docela velký "trest" (zejména v ohledu nějaké vnitrostranické reputace).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 3):
Robert.Magni, Frantisek.Dosedel, Michal.Gill
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13278
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34176 poděkování
Dostal poděkování: 17404 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Tomas.Pastircak píše: 20 bře 2021, 09:21 Je to tak, v A se rozcházíme, i proto jej nepodpořím. Takové ty situace "podejte si ruce a vzájemně se omluvte" si pamatuju možná ze školky a ani tam si nemyslím, že by to fungovalo. Vždycky bude konání nějakého člena dopadat na všechny, ať s tím budeme souhlasit nebo nesouhlasit, ale nedovedu si představit, že bychom takhle pokaždé někoho vyzývali k omluvě, to je prostě ztráta času, a už to, že se to takhle řeší na fóru je docela velký "trest" (zejména v ohledu nějaké vnitrostranické reputace).
To se ale rozcházíme i v tom, že považuješ omluvu za trest. Já tedy omluvu považuji za něco, co naopak umožňuje tu věc uzavřít a jít dál a v té omluvě je tedy v ideálním případě obsaženo i to, že dotyčný souhlasí s tím, že se něco stalo špatně a že si to uvědomil. A právě proto může být ta věc uzavřena a právě i ta omluva přispívá k nápravě.
Jinak konkrétně, já nebudu trvat na tom, aby ta omluva byla přesně tak, jak jsem ji navrhl, jsem přístupen k nějakým kompromisům, je navržena v jisté maximální míře, je to vhodnější, aby byla právě i možnost někam ustoupit, pokud protistrana ukáže dobrou vůli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 5):
Robert.Magni, Michael.Polak, Janka.Michailidu, Michaela.Nepejchalova, Jan.Zavadil

zakládající člen, v letech 2020-23 zástupce za Ústecký kraj v RV a jednatel RV, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“