Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Podporuji členský podnět CF a usnesení

návrh A omluva
60
15%
proti návrhu A
60
15%
návrh B výzva k odstoupení
59
15%
proti návrhu B
68
17%
návrh C apel strany
72
18%
proti návrhu C
42
11%
zdržuji se
32
8%
 
Celkem hlasujících: 164 - Celkem hlasů: 393

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13293
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34294 poděkování
Dostal poděkování: 17429 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ctěné Pirátstvo,
po zralé úvaze dávám členský podnět k zahájení jednání celostátního fóra k nedávným událostem.

V médiích probíhá (např. zde a zde) kauza místostarosty Prahy 3 za Piráty Štěpána Štrébla, o kterém vyšlo najevo, že souběžně se svou uvolněnou funkci místostarosty začal v roce 2020 obchodovat se státními institucemi (např. VZP, Česká pošta) či se samosprávami (Jihomoravský a Karlovarský kraj), celý seznam veřejných zakázek z roku 2020 zde.

Nejedná se sice o nelegální aktivitu, ale o této jeho obchodní činnosti minimálně v řádu desítek miliónů korun až do dnešní doby nebyla veřejnost ani strana informována. Je zde podezření na možný konflikt zájmů.
Dalším rozměr kauzy je zahraničněpolitický, jelikož šlo o dodávky z Číny. Radní Štrébl současně vystupoval jako její kritik, např. při vyvěšování vlajky Tibetu na radnici Prahy 3. Na kritickém postoji k Číně, jako státu, který systematicky nedodržuje lidská práva, je také postavena především pražská pirátská politika, ale kriticky se k Číně staví i celá strana. Dlouhodobým kritikem Číny je například poslanec Jan Lipavský.

Tímto jednáním utrpěla tato zásadová politika na důvěryhodnosti a byla poškozena i pověst Pirátů v oblasti transparence. A to dále faktem, že místo oprávněné kritiky, byly tyto aktivity radního bagatelizovány a hledány zástupné důvody, které měly věc zamlžit a odvést pozornost jiným směrem. Na tom se spolupodíleli i někteří vedoucí představitelé strany. Snaha problém ututlat a ustát vedla k tomu, že Štěpán Štrebl sdělil, že svoji společnost prodá, aby mohl nadále zůstat v politické funkci.

Z výše uvedených skutečností lze dovodit, že Štěpán Štrébl těmito aktivitami a tím, že o nich předem stranu neinformoval vážně poškodil dobré jméno Pirátské strany.

Nemohu souhlasit s argumenty, které tvrdí, že nejprve musíme mít na podobné věci přesná pravidla či že s Čínou dnes obchoduje každý. Politika není jen o pravidlech, je do značné míry i symbolická. A příběh Štěpána Štrébla je symbolický snad až příliš. Symbolizuje trend strany posledních několika let, kdy zisk je vším a to ostatní se nějak uhraje nebo ukecá. Zisk politický či ekonomický. Opravdu má tohle být výsledek a smysl naší politiky. O tohle se více jak deset let společně snažíme?

Samozřejmě asi málokdo z nás je Mirek Dušín a jako Piráti jsme si na ně ani nikdy hrát nechtěli. Byli jsme spíš jako někdejší piráti, kteří se prostě vzbouřili, protože už nechtěli jen otročit systému, kterému nemohli věřit. Ovšem právě těmito věcmi, činíme to, že nebude možno věřit nám.

Proto si nemyslím, že záležitost lze uzavřít jen tím, že obchodní aktivita Štěpána Štrébla bude ukončena. Obávám se i toho, že tento případ je příznakem hlubší krize hodnot ve straně. Jsme schopni omlouvat a krýt něčí čistě soukromé zájmy, ale nejsme schopni s minimálně stejnou nebo větší energií bránit principy, na kterých Piráti vznikli a které mají stále ve stanovách. Principy jako je svoboda projevu.

Ve stanovách a programových cílech skutečně není zmínka o tom, že chceme prosazovat možnost podnikání s kýmkoli včetně státu u politiků ve veřejných funkcích. Piráti vznikli na přesně opačném základu, chtěli politiky kontrolovat. A to včetně politiků vlastních.

Jak je možné, že omlouváme soukromý byznys našeho politika, ale nepostavíme se dostatečně za vlastní tým, který si dovolil jen to, že si změnil své jméno. Ano, mám na myslí Mladé Piráty, tedy dnes Mladé Pirátstvo. To je dnes také pod mediálním tlakem a jeho představitelé čelí osobním útokům, včetně těch nechutných a dehumanizujících. Ale podobných příkladů by se našlo více. Tento nepoměr může budit dojem, že existuje skupinka privilegovaných, kteří dostávají stále nové a nové šance, ačkoli nás opakovaně poškozují, ale jiní, kteří se ani zdaleka nedopustili něčeho srovnatelného jsou bez milosti házeni přes palubu. Jen za to, že projevili nějaký názor.

Proto by jednání Celostátního fóra nemělo být zúženo jen na konkrétní kauzu, ale mělo by se snažit reflektovat celkové jednání strany a jejich představitelů a orgánů v těchto záležitostech. Je to možnost, jak se zastavit a kriticky nahlédnout na nás samé a je to možnost, tyto věci změnit a začít je dělat znovu v souladu s principy na kterých jsme vznikli a které snad stále chceme prosazovat. Pokud to neuděláme, můžeme se ocitnout na šikmé ploše, možná na ní již jsme. Jednání CF je možnost zjistit, v jakém stavu strana je, na kterých pozicích dnes stojíme a jaké hodnoty jsou pro nás důležité a co jsme pro ně ochotni obětovat.

Přiznávám, že nemám zcela jasný názor na nejvhodnější řešení a předkládám proto návrhy usnesení ve více variantách, z nich jedno považuji za smírné (usnesení A) a nechávám na CF, které usnesení podpoří.

Usnesení A:
Celostátní forum Pirátské strany vyzývá svého člena Štěpána Štrébla ve funkci zastupitele na Praze 3, aby učinil veřejnou omluvu za své jednání v následujícím znění:
"Tímto se veřejně omlouvám, že jsem svými soukromými obchodními aktivitami poškodil dobré jméno Pirátské strany, za kterou jsme byl zvolen zastupitelem městské části Prahy 3 a oznamuji, že jsem tyto aktivity ukončil a již v nich nebudu pokračovat.

Štěpán Štrébl, místostarosta Prahy 3"


Omluva bude otištěna na náklady dotyčného v celostátním deníku jako soukromá inzerce a současně bude zveřejněna také na webu Piratskelisty.cz, součinnost zajistí mediální odbor strany.
Turo verzi usnesení považuji za smírnou. Ani v jednom vyjádření pro veřejnost nezazněla slova omluvy. Nedošlo ani k nějakému uvěřitelnému gestu, například nebyl poskytnut odpovídající dar ze získaného profitu nějaké neziskové firmě, například podporující Tibet.

Usnesení B
Celostátní forum Pirátské strany vyzývá svého člena Štěpána Štrébla ve funkci zastupitele na Praze 3, aby se vzdal svého mandátu zastupitele, protože svými soukromými obchodními aktivitami poškodil dobré jméno Pirátské strany.

Mediální odbor strany zajistí rozeslání tohoto usnesení médiím formou tiskové zprávy.
Usnesení C
Celostátní forum Pirátské strany apeluje na všechny vedoucí či veřejné představitele strany, aby veřejně hájili principy politiky strany, které jsou obsaženy v jejích stanovách, především právo na svobodu projevu a nesnažili se umlčovat či potlačovat názory členů strany, pokud jejich názory stanovy neporušují. Současně apeluje i na širokou členskou základnu, aby se plně seznámila se s obsahem pirátské politiky a jednala a vystupovala s ní v souladu."
P.S. Během kauzy byl Štěpán Štrébl veřejně vyzván, aby se k věci postavil čelem a to jak Jarmilem Halamíčkem, tak i Tomášem Vymazalem. Považuji tyto výzvy jako pokusy o smír, podle mě tuto možnost Štěpán Štrébl nevyužil. To uvádím pro pořádek, pokud by se vyskytly námitky tohoto druhu.
Oznámení moderátora:
Členský podnět byl dne 26.3.2021 rozeslán a má čas na sběr podpory do 26.6.2021

zakládající člen, v letech 2020-23 zástupce za Ústecký kraj v RV a jednatel RV, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz (hostuji také v kraji Středočeském)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18273
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33179 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mě asi těžko někdo bude podezřívat, že bych chtěl Štěpánovi nějak nadržovat.
Nicméně pokud jsme stále ještě strana, která se řídí fakty a ne dojmy, považuji pro posouzení možného konfliktu zájmů za nezbytné, aby k tomu seznamu veřejných zakázek bylo doplněno, jaké jsou v tom kterém případě vazby zadavatele zakázky na Piráty (samozřejmě v době vyhodnocení nabídek, nikoli k dnešnímu datu).

K etickému rozměru (Čína) se rozepíšu později, až budu mít po ruce klávesnici.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4077
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 792 poděkování
Dostal poděkování: 4057 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Ondra.kl »

Nezalozil by nekdo podnet na DZ protoze vazne poskodil jmeno strany protze zde vytvari strach ve spolecnosti? Kdyz uz se tu poradaji hony na carodejnice.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 5):
Vojtech.Pikal, Robert.Magni, Michal.Gill, Bohdana.Hola, Eva.Ticha
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 25851
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36272 poděkování
Dostal poděkování: 29321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Já mám problém s konstrukcí "pokud člen strany obchoduje s (jakoukoliv) veřejnou institutcí, jedná se o poškození dobrého jména strany".

Nevím, jestli bojujeme za minimalistický stát, aby mi tento postoj dával úplně smysl.

Co členové strany, kteří jsou placeni státem, kteří jsou třeba učitelé, lékaři, výzkumníci, zaměstnanci technických služeb, pracují ve firmě, která dodává software pro státní správu, účastní se architektonických soutěží, dělají v nezisku, který funguje ze státních či obecních dotací ? Ti jsou také "těmito aktivitami poškozují dobré jméno strany"?

Nebo jde čistě o rozsah, takže s veřejnou sférou člověk v ekonomickém vztahu být může, ale nesmí to být moc?(A radši má pak místo přenechat i jiným podnikatelům, aby se s někým dalším podělil o úspěch, i když to třeba bude pro stát dražší?)

Protože vše bylo na cenu a podle pravidel, takže i když to "vypadá blbě", tak mám problém tam vidět reálné pochybení, reálnou šanci něco ovlivnit. Aby jsme jako neklouzali opačně špatným směrem - směrem ke snaze zalíbení a nepoškození jména a volebnímu zisku místo k pravdě.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Jakub.Backa
Kontrolní komise
Příspěvky: 2162
Registrován: 06 říj 2013, 14:52
Profese: advokát a insolvenční správce
Dal poděkování: 2036 poděkování
Dostal poděkování: 2941 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Jakub.Backa »

Vojtech.Pikal píše: 19 bře 2021, 09:51 Protože vše bylo na cenu a podle pravidel

On už proběhl nějaký audit těch zakázek? Já tam jen namátkou vidím, že často byl na nabídky jen týden, některé vítězné nabídky byly dodatečně vyřazeny pro nedodání certifikátů, Štěpánova firma taky někdy dodávala certifikáty až dodatečně, Hlavenka se navíc v minulosti nechal slyšet, jak je super, že během nouzáku může kraj nakupovat bez výběrek. Může to být všechno čisté jak lilie, ale taky nemusí. Já bych jako úplně první věc čekal podrobné prověření těch zakázek nějakým nezávislým analytikem, před svoláváním jednáním CFka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Backa za příspěvky (celkem 10):
Robert.Magni, Vit.Fux, Martin.Stanek, Jiri.Ulip, Vojtech.Pikal, Lenka.Kozlova, Pavel.Tauer, Jan.Zavadil, Milan.Dadourek, Jan.Novak
We are all heroes: You and Boo and I. Hamsters and rangers everywhere! Rejoice!
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1317
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9834 poděkování
Dostal poděkování: 2531 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Vit.Fux »

Za mě to střet zájmů není pokud pokud ty zakázky neřídil Štěpán nebo nějaký jeho blízký kolega nebo kamarád. Pokud by to byl Pirát bylo by to na hraně a chtělo by to víc pozornosti. Tzn. mámetu obecné tvrzení "Štěpán je ve střetu zájmů", (validní) protitah "není to střet zájmů pokud nemám jak ovlivnit kdo bude vybrán". Tím je to pro mě uzavřeno pokud někdo nevyhrabe informaci o tom, že Štěpán lhal a na ty zakázky vliv měl nebo mohl mít.

V tomhle aspektu by se Štěpán mohl omluvit tak za to, že nedal vědět do strany dopředu, že se pohybuje na tenkém ledu aby se na to mohlo MO připravit a KK mohla pozorněji koukat na ta výběrka.

V aspektu nákupy z Číny mi to přijde spíš nešťastné a nekonzistentní než vyloženě špatné. To, že chceme ať Čína zavře koncentráky a přestane sledovat každý prd svých občanů a že je s tím budeme prudit kde to jen půjde, je imho docela solidní shoda, ale opravdu máme takovou shodu na tom jak se k Číně chovat do té doby než to udělá (takže neudělá)? Já myslím, že zdaleka ne. To, že máme pár zástupců, kteří mají jasný a vyhraněný názor, který prezentují do médií, neznamená, že máme stranický konsenzus. (pokud máme, prosím nalinkujte ho sem)
Takže v tomhle mi přijde, že se Štěpán pohybuje v šedé nevyjasněné zóně; ne že by udělal něco vyloženě špatně.

Za mě by bylo asi nejčistější zjistit jak na tom jako strana jsme a napsat (aktualizovat) stanovisko. I kdyby v téhle věci mělo skončit tak, že napíšeme dvě varianty a necháme naše zástupce ať se přikloní k jedné nebo druhé verzi ať piráti i voliči ví. Příklad:
VarA: "Odsuzujeme chování číny, ..., ale dokud ji nedonutíme změnit chování nebo nezvedneme evropské embargo, považujeme za přijatelné udržovat obchodní styky"
VarB: "Odsuzujeme chování číny, ..., a dokud ji nedonutíme změnit chování nebo nezvedneme evropské embargo, považujeme udržování obchodních styků nad rámec absolutní nutnosti za morálně pochybné a nevhodné"
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 9):
Martin.Stanek, Robert.Magni, Jiri.Ulip, Vojtech.Pikal, Frantisek.Dosedel, Jiri.Koudelka, Michal.Gill, Jan.Zavadil, Roman.Sedlacek
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2364
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 1886 poděkování
Dostal poděkování: 3063 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Jan.Prokop »

Vit.Jurasek píše: 19 bře 2021, 09:59 Pokud by to byl Pirát bylo by to na hraně a chtělo by to víc pozornosti.
Kde jsou pak ty hranice, pokud je to OK, kdyby byl příjemce neuvolněný zastupitel, řadový člen, kandidát do sněmovny na ocasu, regp, člůen RV, atd..? Co třeba u člověka, který dlouhodobě o veřejné zakázky soutěží se změní status (stane se členem, někam kandiduje)

http://www.svazautoru.org/
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1317
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9834 poděkování
Dostal poděkování: 2531 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Vit.Fux »

Jan.Prokop píše: 19 bře 2021, 10:09
Vit.Jurasek píše: 19 bře 2021, 09:59 Pokud by to byl Pirát bylo by to na hraně a chtělo by to víc pozornosti.
Kde jsou pak ty hranice, pokud je to OK, kdyby byl příjemce neuvolněný zastupitel, řadový člen, kandidát do sněmovny na ocasu, regp, člůen RV, atd..? Co třeba u člověka, který dlouhodobě o veřejné zakázky soutěží se změní status (stane se členem, někam kandiduje)
Pokud je soutěžící i ten kdo vyhlašuje/posuzuje zakázku Pirát, chce to speciální pozornost KK a přípravu MO v každém případě. Problém by to byl pokud by to byli ještě navíc kamarádi, kolegové nebo zakázku vyhlašující pirát by byl nějakým způsobem v podřízeném postavení k tomu kdo se tu zakázku snaží získat (typicky problémová varianta by byla kdyby asistent radního posuzoval zakázky, kde soutěží jeho nadřízený radní)

Nemyslím si, že by to měl být automaticky problém, ale myslím, že je to dost tenký led na to, aby se nad tím nemávnulo rukou a nechávalo se posouzení jestli je to v pohodě na úsudku soutěžícího a soutěženého.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Robert.Magni
Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 7989
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2765 poděkování
Dostal poděkování: 8041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Já jsem dlouhodobě toho názoru, že Štěpán porušil především kodex zastupitele https://wiki.pirati.cz/program/kodex_zastupitele, kde se píše: V případě střetu veřejného a osobního zájmu vždy upřednostním veřejný zájem. Není možné, aby politik vykazoval prudce rostoucí zakázky v době, kdy vykonává zastupitelský mandát. Umocněno tím, že se jedná o zakázky ve věci, kterou má aktuálně řešit. Veřejný zájem je jednoznačný, politik nesmí padnout v podezření, že jeho podnikání v době výkonu mandátu profituje na situaci, na jejímž řešení by se měl podílet. Tady vidím zásadní selhání, které nám bere oprávnění kritizovat např. politiky ODS, z nichž mnozí jsou známí tím, že politiku vnímají jako součást podnikatelského plánu.
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
Pavel.Kralicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 103
Registrován: 26 úno 2017, 22:12
Profese: podnikatel
Dal poděkování: 68 poděkování
Dostal poděkování: 118 poděkování

Re: Jednání CF ke kauze Štrébl a věcem souvisejícím

Příspěvek od Pavel.Kralicek »

Jiri.Kaderavek píše: 19 bře 2021, 10:20 Já jsem dlouhodobě toho názoru, že Štěpán porušil především kodex zastupitele https://wiki.pirati.cz/program/kodex_zastupitele, kde se píše: V případě střetu veřejného a osobního zájmu vždy upřednostním veřejný zájem. Není možné, aby politik vykazoval prudce rostoucí zakázky v době, kdy vykonává zastupitelský mandát. Umocněno tím, že se jedná o zakázky ve věci, kterou má aktuálně řešit. Veřejný zájem je jednoznačný, politik nesmí padnout v podezření, že jeho podnikání v době výkonu mandátu profituje na situaci, na jejímž řešení by se měl podílet. Tady vidím zásadní selhání, které nám bere oprávnění kritizovat např. politiky ODS, z nichž mnozí jsou známí tím, že politiku vnímají jako součást podnikatelského plánu.
A jak přesně porušil veřejný zájem, pokud se jím vlastněná firma účastnila veřejných zakázek mimo jeho sféru vlivu, navíc u zakázek soutěžených na cenu? Dá se to naopak otočit tak, že hájil veřejný zájem tím, že dokázal ochranné pomůcky sehnat nejlevněji (= reálně ušetřil státu peníze).

Tahle situace je fakt hrozně složitá a mnohovrstevnatá (jako spousta věcí v politice), na první pohled působí nešťastně, ale když se člověk ponoří hlouběji, zdá se to spíš jako shoda nešťastných náhod. Zkusím probrat několik argumentů z úvodního příspěvku:
  • Podezření na střet zájmů - Štěpán neměl šanci zakázky nijak ovlivnit (byly soutěžené na cenu) + z vlastní vůle se vyhýbal Praze 3 a Praze obecně, kde působí, aby se tomu vyhnul opravdu
  • Dodával zboží z Číny - je to nešťastné, ale kde jinde měl nakupovat? Zároveň předpokládám, že dodával od soukromých čínských firem, nikoliv čínského státu. Čínská firma nerovná se Čína. Stejně jako moje firma nerovná se český stát.
  • Neinformování předem - to je možná legitimní, ale osobně nevím, pokud bych byl v jeho kůži, koho a jak o tom informovat?
Závěrečná část příspěvku (srovnání s Mladým pirátstvem apod.) mi už přijde skoro až děsivá, protože cítím touhu po exemplárním trestu a řešení možná existujících, možná neexistujících hodnotových problémů strany na konkrétním příkladu a konkrétním jednotlivci.
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“