po zralé úvaze dávám členský podnět k zahájení jednání celostátního fóra k nedávným událostem.
V médiích probíhá (např. zde a zde) kauza místostarosty Prahy 3 za Piráty Štěpána Štrébla, o kterém vyšlo najevo, že souběžně se svou uvolněnou funkci místostarosty začal v roce 2020 obchodovat se státními institucemi (např. VZP, Česká pošta) či se samosprávami (Jihomoravský a Karlovarský kraj), celý seznam veřejných zakázek z roku 2020 zde.
Nejedná se sice o nelegální aktivitu, ale o této jeho obchodní činnosti minimálně v řádu desítek miliónů korun až do dnešní doby nebyla veřejnost ani strana informována. Je zde podezření na možný konflikt zájmů.
Dalším rozměr kauzy je zahraničněpolitický, jelikož šlo o dodávky z Číny. Radní Štrébl současně vystupoval jako její kritik, např. při vyvěšování vlajky Tibetu na radnici Prahy 3. Na kritickém postoji k Číně, jako státu, který systematicky nedodržuje lidská práva, je také postavena především pražská pirátská politika, ale kriticky se k Číně staví i celá strana. Dlouhodobým kritikem Číny je například poslanec Jan Lipavský.
Tímto jednáním utrpěla tato zásadová politika na důvěryhodnosti a byla poškozena i pověst Pirátů v oblasti transparence. A to dále faktem, že místo oprávněné kritiky, byly tyto aktivity radního bagatelizovány a hledány zástupné důvody, které měly věc zamlžit a odvést pozornost jiným směrem. Na tom se spolupodíleli i někteří vedoucí představitelé strany. Snaha problém ututlat a ustát vedla k tomu, že Štěpán Štrebl sdělil, že svoji společnost prodá, aby mohl nadále zůstat v politické funkci.
Z výše uvedených skutečností lze dovodit, že Štěpán Štrébl těmito aktivitami a tím, že o nich předem stranu neinformoval vážně poškodil dobré jméno Pirátské strany.
Nemohu souhlasit s argumenty, které tvrdí, že nejprve musíme mít na podobné věci přesná pravidla či že s Čínou dnes obchoduje každý. Politika není jen o pravidlech, je do značné míry i symbolická. A příběh Štěpána Štrébla je symbolický snad až příliš. Symbolizuje trend strany posledních několika let, kdy zisk je vším a to ostatní se nějak uhraje nebo ukecá. Zisk politický či ekonomický. Opravdu má tohle být výsledek a smysl naší politiky. O tohle se více jak deset let společně snažíme?
Samozřejmě asi málokdo z nás je Mirek Dušín a jako Piráti jsme si na ně ani nikdy hrát nechtěli. Byli jsme spíš jako někdejší piráti, kteří se prostě vzbouřili, protože už nechtěli jen otročit systému, kterému nemohli věřit. Ovšem právě těmito věcmi, činíme to, že nebude možno věřit nám.
Proto si nemyslím, že záležitost lze uzavřít jen tím, že obchodní aktivita Štěpána Štrébla bude ukončena. Obávám se i toho, že tento případ je příznakem hlubší krize hodnot ve straně. Jsme schopni omlouvat a krýt něčí čistě soukromé zájmy, ale nejsme schopni s minimálně stejnou nebo větší energií bránit principy, na kterých Piráti vznikli a které mají stále ve stanovách. Principy jako je svoboda projevu.
Ve stanovách a programových cílech skutečně není zmínka o tom, že chceme prosazovat možnost podnikání s kýmkoli včetně státu u politiků ve veřejných funkcích. Piráti vznikli na přesně opačném základu, chtěli politiky kontrolovat. A to včetně politiků vlastních.
Jak je možné, že omlouváme soukromý byznys našeho politika, ale nepostavíme se dostatečně za vlastní tým, který si dovolil jen to, že si změnil své jméno. Ano, mám na myslí Mladé Piráty, tedy dnes Mladé Pirátstvo. To je dnes také pod mediálním tlakem a jeho představitelé čelí osobním útokům, včetně těch nechutných a dehumanizujících. Ale podobných příkladů by se našlo více. Tento nepoměr může budit dojem, že existuje skupinka privilegovaných, kteří dostávají stále nové a nové šance, ačkoli nás opakovaně poškozují, ale jiní, kteří se ani zdaleka nedopustili něčeho srovnatelného jsou bez milosti házeni přes palubu. Jen za to, že projevili nějaký názor.
Proto by jednání Celostátního fóra nemělo být zúženo jen na konkrétní kauzu, ale mělo by se snažit reflektovat celkové jednání strany a jejich představitelů a orgánů v těchto záležitostech. Je to možnost, jak se zastavit a kriticky nahlédnout na nás samé a je to možnost, tyto věci změnit a začít je dělat znovu v souladu s principy na kterých jsme vznikli a které snad stále chceme prosazovat. Pokud to neuděláme, můžeme se ocitnout na šikmé ploše, možná na ní již jsme. Jednání CF je možnost zjistit, v jakém stavu strana je, na kterých pozicích dnes stojíme a jaké hodnoty jsou pro nás důležité a co jsme pro ně ochotni obětovat.
Přiznávám, že nemám zcela jasný názor na nejvhodnější řešení a předkládám proto návrhy usnesení ve více variantách, z nich jedno považuji za smírné (usnesení A) a nechávám na CF, které usnesení podpoří.
Usnesení A:
Turo verzi usnesení považuji za smírnou. Ani v jednom vyjádření pro veřejnost nezazněla slova omluvy. Nedošlo ani k nějakému uvěřitelnému gestu, například nebyl poskytnut odpovídající dar ze získaného profitu nějaké neziskové firmě, například podporující Tibet.Celostátní forum Pirátské strany vyzývá svého člena Štěpána Štrébla ve funkci zastupitele na Praze 3, aby učinil veřejnou omluvu za své jednání v následujícím znění:
"Tímto se veřejně omlouvám, že jsem svými soukromými obchodními aktivitami poškodil dobré jméno Pirátské strany, za kterou jsme byl zvolen zastupitelem městské části Prahy 3 a oznamuji, že jsem tyto aktivity ukončil a již v nich nebudu pokračovat.
Štěpán Štrébl, místostarosta Prahy 3"
Omluva bude otištěna na náklady dotyčného v celostátním deníku jako soukromá inzerce a současně bude zveřejněna také na webu Piratskelisty.cz, součinnost zajistí mediální odbor strany.
Usnesení B
Usnesení CCelostátní forum Pirátské strany vyzývá svého člena Štěpána Štrébla ve funkci zastupitele na Praze 3, aby se vzdal svého mandátu zastupitele, protože svými soukromými obchodními aktivitami poškodil dobré jméno Pirátské strany.
Mediální odbor strany zajistí rozeslání tohoto usnesení médiím formou tiskové zprávy.
P.S. Během kauzy byl Štěpán Štrébl veřejně vyzván, aby se k věci postavil čelem a to jak Jarmilem Halamíčkem, tak i Tomášem Vymazalem. Považuji tyto výzvy jako pokusy o smír, podle mě tuto možnost Štěpán Štrébl nevyužil. To uvádím pro pořádek, pokud by se vyskytly námitky tohoto druhu.Celostátní forum Pirátské strany apeluje na všechny vedoucí či veřejné představitele strany, aby veřejně hájili principy politiky strany, které jsou obsaženy v jejích stanovách, především právo na svobodu projevu a nesnažili se umlčovat či potlačovat názory členů strany, pokud jejich názory stanovy neporušují. Současně apeluje i na širokou členskou základnu, aby se plně seznámila se s obsahem pirátské politiky a jednala a vystupovala s ní v souladu."
Oznámení moderátora:Členský podnět byl dne 26.3.2021 rozeslán a má čas na sběr podpory do 26.6.2021