Nominace Markéty Gregorové do správní rady Institutu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Ve věci nominace Markéty Gregorové do volby správní rady institutu jsem

PRO
77
73%
PROTI
18
17%
ZDRŽUJI SE
11
10%

Celkem hlasujících: 106 - Celkem hlasů: 106

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Profese: europoslankyňa
Dal poděkování: 1018 poděkování
Dostal poděkování: 2951 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Markéty Gregorové do správní rady Institutu

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Krásný den, přátelé,

jak jsme se usnesli, po několika letech byl oficiálně založen náš politický institut (který si zatím hledá jméno .)). Za poslední roky je to stranická událost, která mi udělala snad největší radost.

Byla jsem u zrození této ideje, i u prvních schůzek. Na rozdíl od Janky a Ivora, kteří si tím prošli a dotáhli to od začátku do konce a patří jim obří dík za všechnu tu práci!, jsem participovala jen občasně. Ale sledovala jsem to. A vkládala naději. Naději, že vznikne platforma, která se bude primárně soustředit na to, co mě na Pirátech přitahovalo od začátku: důraz na budoucnost, dlouhodobost, ideály. Když teď platforma vznikla, ráda bych ji přesně tímto naplnila a pomohla rozvíjet skvělé akademické i dobrovolnické zázemí.

Do off-topicu přikládám, co se dle inzerátu od člena správní rady očekává: OFFTOPIC
Správní rada:
[shrnuti] jmenuje ředitele institutu (na základě výběrového řízení) a může jej i odvolat.
stanovuje dlouhodobou koncepci ústavu, stanovuje úkoly řediteli a kontroluje jejich splnění.
schvaluje rozpočet a finanční plán ústavu.
ve spolupráci s ředitelem fakticky určuje směřování institutu (detaily viz Zakládací listina).[/shrnuti]

Ve správní radě institutu by měly být zastoupeny tyto charakteristiky (ne v jedné osobě!):
[shrnuti]
strategické uvažování, vizionářství, dlouhodobé uvažování
systematičnost, včetně zkušenosti s finančním řízením
zkušenost s dobrovolnictvím či z neziskového sektoru
zápal pro věc institutu - tedy vznik nového politického think-tanku
jasné hodnotové ukotvení a ideová shoda s Piráty
znalost právních procedur
vnitrostranická autorita
komunikační schopnosti na vysoké úrovni
akademické zázemí
zkušenost z celorepublikové několikaúrovňové organizace
a v neposlední řadě i ochota scházet se cca 4x ročně (v předem naplánovaných termínech)[/shrnuti]

Praktické informace:
členství ve správní radě je funkce volená na 5 let
členství ve správní radě není finančně ohodnoceno
správní rada se schází několikrát do roka (minimálně čtyřikrát)

a domnívám se, že mohu nabídnout množství charakteristik. Jsem vizionářka, snad ještě více, než čistě politička; mám zkušenosti s dobrovolnictvím i prací v neziskovém sektoru a vedením nadnárodní organizace. Vyznám se ve stranických strukturách hodnotově, administrativně a - věřím - i lidsky. Poslední necelé dva roky jsem se hodně soustředila na svou politickou práci a pozici v Evropském parlamentu, bez vnitrostranických funkcí. I tak mi to ale nedalo, a ponořila jsem se nedávno do činnosti v rámci MRT Lidská práva a v Mladých Pirátech. Splnila jsem také, co jsem slíbila v řeči vůči koalici se STAN - vehementně jsem se zapojila do tvorby programu a mám na svědomí párek programových bodů. Tím se nejen plácám po rameni, jak by se mohlo zdát ;D, ale především dokazuji, že mám kapacity i velkou vůli se zapojovat, posouvat naši stranu a především zpevňovat její základy, na nichž stojí. Můžeme spolu nesdílet obavy o tyto základy, či prioritizaci toho, co by měla strana dělat. Ale právě proto si myslím, že jestli někde je mé místo, je to Institut, jehož myšlenka naprosto koresponduje s mým celým stranickým bytím.

Děkuji za zvážení vaší podpory a více než ráda zodpovím případné otázky!
Europoslankyňa.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 30301 poděkování
Dostal poděkování: 14848 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Markéty Gregorové do správní rady Institutu

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Když otázky ráda, my dát ti je:
1) Priority? Jakým směrem/směry by se měl institut vydat? Jaká témata, oblasti mají mít důležitost?
2) Jak chceš docílit toho, aby byl inst. skutečně úspěšný? Aby fungoval co nejlépe?
3) Tvoje představa o Akademické radě?
4) Jak vidíš zapojení regionů a jakou by měli mít regionální témata důležitost?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 5):
Vit.Jurasek, Marketa.Gregorova, Radek.Holomcik, Jan.Zavadil, Martin.Martin
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Tomas.Trcka
Člen KS Karlovarský kraj
Profese: tiskař/grafik
Dal poděkování: 361 poděkování
Dostal poděkování: 154 poděkování

Příspěvek od Tomas.Trcka »

Ahoj Markéto,
jak bys institut nazvala?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Trcka za příspěvky (celkem 2):
Marketa.Gregorova, Martin.Martin
Tomáš Trčka
Piráti Sokolov
606 433 887

Georgia.Hejdukova
Krajská rozhodčí komise
Profese: studentka, konzultantka senátorky
Dal poděkování: 640 poděkování
Dostal poděkování: 1594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Já bych tu jen chtěla Markétu veřejně podpořit. Moc oceňuji její neústupnost a bojácnost. Myslím, že takový člověk do SR institutu patří.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvky (celkem 2):
Marketa.Gregorova, Martin.Martin
Ve velení flotily Mladého Pirátstva, místopředsedkyně Krajské rozhodčí komise Praha, Členka MRT Lidská práva, Sekretářka týmu Duševní zdraví, Odborná konzultantka pro senátorku Adélu Šípovou, Helios Trustee, předsedající CF a KF Praha, členka AO
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Dalibor.Zahora píše:
06 bře 2021, 23:24
Když otázky ráda, my dát ti je:
1) Priority? Jakým směrem/směry by se měl institut vydat? Jaká témata, oblasti mají mít důležitost?
2) Jak chceš docílit toho, aby byl inst. skutečně úspěšný? Aby fungoval co nejlépe?
3) Tvoje představa o Akademické radě?
4) Jak vidíš zapojení regionů a jakou by měli mít regionální témata důležitost?
Děkuji za otázky!
1) Prioritou pro správní radu by podle mě mělo být zachovat institut nad každodenní politikou, vytvořit si zdravý vztah s akademickou radu a "opřít se o ni" v prioritizaci témat. Takže si teď netroufám sama říkat, kam by se měl institut konkrétně tematicky vydat, ale myslím si, že pokud to založíme na těchto premisách, tak to minimálně bude dobrý směr.
2) a 3) Potřebuji tyto dvě otázky spojit, protože vidím jako důležitou pro úspěšnost a kvalitu institutu právě akademickou radu, a to ve spolupráci s dobrovolnickým kruhem. Akademická rada by samozřejmě dle zakládací listiny měla kontrolovat kvalitu výstupů a navrhovat správní radě strategii směřování, což už samo o sobě je důležité; ale ideálně by také měla dodávat institutu "dobré jméno" a přitahovat kvalitní lidi a akademiky, kteří mohou přispět k výstupům (ať už těch pár placených, či do dobrovolnického kruhu - kam nedostane skvělé lidi jen záslužná myšlenka, ale právě i dobré zázemí).
4) Už nevím, kdo a kdy to řekl .) ale při jednom vysvětlování rozdílu mezi stranou a institutem někdo použil příměr na Ostravsko: že každé volby je důležité řešit aktuálně nevyhnutelné problémy regionu (znečištění, nezaměstnanost,...) a k tomu jsou strana a politici. V dlouhodobém měřítku je ale potřeba řešit zcela jiné věci - kam se přeorientuje kraj/oblast, až za x dekád dojde uhlí? Z průmyslu na služby? Z fosilních paliv na technologie? Jak to ovlivní generace lidí?
Nemyslím si, že institut je a priori místem pro řešení dílčích regionálních problémů, ale jsem si dost jistá, že dlouhodobé oblasti, na které se může zaměřovat, se konkrétních regionů budou chtě nechtě dotýkat (pro průmyslové regiony to typicky bude téma životního prostředí). Bude podle mě záležet na dlouhodobé strategii a taky odbornících, kteří budou k dispozici.
Tomas.Trcka píše:
07 bře 2021, 09:03
Ahoj Markéto,
jak bys institut nazvala?
Ahoj Tome! Pokud se zadaří vyjednávání s rodinou Aarona Swartze, jsem všemi prsty pro institut pojmenovaný po něm. Pak je bohužel dlouho nic, co bych považovala za vhodný název, a následně mám několik favoritů, kteří padli primárně v dedikovaném vlákně: Institut π, Inovační institut, Ada Lovelace institut (můj favoritní nápad .)) apod. Celkově bych preferovala institut pojmenovaný po vhodné osobnosti, sekundárně pak po něčem, co vykresluje jeho pointu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 7):
Tomas.Trcka, Jiri.Kaderavek, Dalibor.Zahora, Jan.Zavadil, Jan.Licka, Martin.Martin, Michael.Polak
Europoslankyňa.

Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Profese: Politolog, student Evropských studií
Dal poděkování: 2118 poděkování
Dostal poděkování: 1442 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj Markétko,
chtěl bych se zeptat, jaké charakteristiky jsi získala při výkonu europoslankyně, které by mohly být přínosné pro funkci členky správní rady Institutu. Děkuji za odpověď.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 3):
Marketa.Gregorova, Jan.Licka, Martin.Martin
Člen MS Brno, KS Jihomoravský kraj a mediálního odboru JmK. Člen Zahraničního odboru 🌍, předsednictva Evropské pirátské strany a koordinátor pro PP-FI, PP-IS, PP-NO a PP-SE.
lukas.dolezal@pirati.cz
lukas.dolezal@european-pirateparty.eu

Jan.Lejcko
Rozhodčí komise
Profese: Student práv, "ajťák".
Dal poděkování: 390 poděkování
Dostal poděkování: 232 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Lejcko »

Posílám support :-)
Supp.gif

Každopádně si ti dovolím položit dvě otázky, které tu ještě nezazněly;
1) Myslíš si, že by měla být rada obsazena v nějaké větší míře členy/Piráty nebo je to jedno? a proč?
2) Kdo je v tvých očích ideální kandidát na ředitele institutu (vlastnosti, schopnosti, znalosti)? a podotázka měla by to být spíše osoba apolitická/politicky zaměřená? Nebo též osoba z členské základny?

Díky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lejcko za příspěvek:
Marketa.Gregorova

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Lukas.Dolezal píše:
09 bře 2021, 11:17
Ahoj Markétko,
chtěl bych se zeptat, jaké charakteristiky jsi získala při výkonu europoslankyně, které by mohly být přínosné pro funkci členky správní rady Institutu. Děkuji za odpověď.
To je zajímavá otázka! Nejsem si jistá, jestli jsem získala nějaké zbrusu nové charakteristiky, ale možná se mi vyrýsovaly či zesílily již některé existující. Určitě je to rozhodnost. Dříve bych více váhala, zda do takové pozice mám jít, mám-li na to dostatek zkušeností, šanci na zvolení apod. Teď jsem si sama za sebe zvážila, co od sebe v takové pozici očekávám, zdali to mohu přinést a zhodnotila, že do toho chci jít. Nikdo mě netlačil, nepřesvědčoval, a upřímně, beru to jako svůj velký posun.

Pokud půjdu po vlastnostech zmíněných v inzerátu, musím se zastavit u komunikačních schopností. Naučila jsem se lépe mluvit, efektivně vyjednávat, absolvovala jsem rétorická cvičení. Stále mám svůj dominantní styl, kterým je značná přímost a "diplomatičtější" vyjadřování využívám jen tam, kde je to nezbytně nutné (seriózní média, typicky), ale přináší mi to výsledky.

V neposlední řadě zmíním to strategické a dlouhodobé uvažování - předtím jsem pracovala v kolektivu zaměstnanců, čistě sama na sebe či v nehierarchické struktuře, ne jako zaměstnavatel s takhle dlouhodobým výhledem práce (výjimkou by mohlo být vedení zahraničního odboru či PPEU, ale práce s dobrovolníky je jiná, než se zaměstnanci). Teď leží odpovědnost za můj pětiletý výkon na mně, mé strategii a na mém vedení týmu, vč. přijímání jejich vstupů a vyhodnocování potenciálu témat. A musím říct, že jak mi trochu trvalo si na tuto novou roli zvyknout, začínám se v tom cítit jako ryba ve vodě. Beru to tedy jako potenciální přínos i do správní rady. .)
Jan.Lejcko píše:
09 bře 2021, 12:04
Posílám support :-)

Supp.gif

Každopádně si ti dovolím položit dvě otázky, které tu ještě nezazněly;
1) Myslíš si, že by měla být rada obsazena v nějaké větší míře členy/Piráty nebo je to jedno? a proč?
2) Kdo je v tvých očích ideální kandidát na ředitele institutu (vlastnosti, schopnosti, znalosti)? a podotázka měla by to být spíše osoba apolitická/politicky zaměřená? Nebo též osoba z členské základny?

Díky
Děkuji, Honzo!

1) Myslím si, že by to měl být mix, co nejpřirozenější půjde (a doufám, že k tomu bude RV i RP při jejich nominacích přihlížet). Ve správní radě podle mě musí být prevalence ideové shody se stranou samotnou a Pirátstvím jako ideologií - což neznamená krví podepsaný dlouhodobý program, ale spíš jasné hodnotové ukotvení. K tomu se samozřejmě již existující Piráti (členové) nabízí a bude se z nich vybírat nejsnáz (i proto, že bude dohledatelná jejich historie prosazování těchto hodnot), ale nebrání to zapojení externích lidí. Naopak, doufám, že se tací najdou a institut obohatí o další rozměr. Ale jak říkám: balanc je základ.

2) Přiznám se, že nemám preferenci na členství/nečlenství, ale rozhodně mám preferenci apolitičnosti osoby ředitele. Bude to plnoúvazková pozice se zásadní odpovědností vůči institutu a nechceme kumulátory, takže si ani nemyslím, že je realistické, aby ji mohl vykonávat někdo s politickou funkcí. .) Na ideálních charakteristikách bychom se měli shodnout jako celek ve správní radě; osobně by se mi líbilo, kdyby v sobě daný člověk kloubil schopného manažera a "srdcaře", na jehož práci je víra v dané hodnoty poznat. Aby měl nejen výsledky, ale i podporu "zdola" a přirozený respekt dobrovolníků i expertů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 7):
Lukas.Dolezal, Jan.Zavadil, Jan.Lejcko, Dalibor.Zahora, Jan.Hora, Vit.Jurasek, Martin.Martin
Europoslankyňa.

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 30301 poděkování
Dostal poděkování: 14848 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Díky za odpovědi.

Mám další otázky:
5) Co ti na pirátech (jak na České pirátské straně, tak i na celé hnutí) nejvíce vadí, názorově či jinak?
6) Kde vidíš největší slabiny pirátské ideologie?
7) Vzdal by ses funkce ve správní radě například při získání nějaké důležité vládní či jiné funkce, kde by hrozil konflikt zájmů?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Martin.Martin
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Kontaktovat uživatele:

Dalibor.Zahora píše:
11 bře 2021, 12:07
Díky za odpovědi.

Mám další otázky:
5) Co ti na pirátech (jak na České pirátské straně, tak i na celé hnutí) nejvíce vadí, názorově či jinak?
6) Kde vidíš největší slabiny pirátské ideologie?
7) Vzdal by ses funkce ve správní radě například při získání nějaké důležité vládní či jiné funkce, kde by hrozil konflikt zájmů?
5) Populismus, který tu a tam, s čím dál větší kadencí, někde občas vystrčí růžky. [Populismus ve významu cca 'čekání na vyjádření názoru většiny elektorátu před tvorbou/přizpůsobením politiky', ne naslouchání voličům, samozřejmě.] OFFTOPICČástečně to souvisí s orientací na volby, která mi spíše vnitřně nevyhovuje, a kvůli které je Institut naprosto perfektní místo pro mé dlouhodobě-orientované přemýšlení! .D
6) Uf. To je náročná otázka. Ale zkusím všechny slabiny zevšeobecnět: Množství našich základních pilířů - od transparence, přes důraz na soukromí, po přímou demokracii - nám přidává do cesty klacky v podobě výzev, které musíme překonat ("Měli bychom prát svoje špinavé prádlo veřejně?", "Kde končí veřejný zájem transparence a kde začíná naše soukromí?", "Jak máme nabírat členy, abychom neztratili tvář, když o všem mohou hlasovat?",...). Jsou to věci, které typicky standardní politické strany a ideologie vlastně nemusí řešit. A jejich překonání nás vůči nim významně posiluje - ale také na zaškobrtnutí můžeme navždy skončit.
7) Nemám v plánu aspirovat na žádnou vládní funkci, nicméně ano, vzdala bych se funkce při konfliktu zájmů, či pokud by členská základna vyjádřila, že ho vidí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 4):
Jana.Kolarikova, Dalibor.Zahora, Adam.Jaros, Martin.Martin
Europoslankyňa.

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“