Zpráva z nezávislého ověření 2/2020

Moderátoři: KoKS Praha, PKS Praha

Odpovědět
Lukas.Wagenknecht
Senátor
Příspěvky: 139
Registrován: 07 bře 2018, 17:34
Profese: auditor
Bydliště: U Krematoria 2636, Pardubice
Dal poděkování: 162 poděkování
Dostal poděkování: 427 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zpráva z nezávislého ověření 2/2020

Příspěvek od Lukas.Wagenknecht »

Kontrolní tým dokončil nezávislé posouzení hlasovacích práv v personálních věcech hostujících členů strany.

Zpráva byla projednána na úrovni PKS v četně vypořádání jeho připomínek.
2. 2. 2020 byla zpráva projednána na úrovni Kontrolní komise, která vzala závěry na vědomí.

Manažerské shrnutí kontrolních zjištění obsahuje následující informace:

KT identifikoval opakované selhání nastaveného procesu hlasování hostujících členů KS Praha. Z pohledu opakované, resp. vysoké chybovosti ve výši 14 % jde podle názoru KT o systémovou chybu.
U jednoho z hlasování mohlo dojít k ovlivnění výsledku volby. Podle názoru AO a PKS Praha je volba platná, protože i při nejhorší variantě rovnosti hlasů se dle Jednacího řádu CF § 12 odst. 3b (https://wiki.pirati.cz/rules/jdr) uplatňuje pravidlo určení pořadí v druhém kole volby podle počtu hlasů v prvním kole. V prvním kole měli kandidáti různý počet hlasů. V případě druhé volby nemohl jediný hlas ovlivnit výsledky volby. Nicméně v obou případech došlo k porušení stanov.
Současně nastavený systém bez okamžitého zásahu by mohl mít zásadní negativní dopady na připravované primární volby do poslanecké sněmovny. Pokud by se opakovala praxe, kdy by některý z hostujících členů PKS Praha hlasoval a výsledky by rozhodoval jeden hlas, byla by celá volba zpochybněná resp. neplatná. Z tohoto důvodu by se mohl celý proces primárních voleb zkomplikovat. Současně hrozí také mediální riziko spojené s nedostatečným nastavením informačních systémů strany v takto důležité volbě.

PKS přijalo na základě zjištění KT následující opatření k nápravě:

1. Souhlasíme, volbu celostátního lídra opakovat nebudeme.
2. S nutností opakovat dovolbu PKS Praha nesouhlasíme, naše zdůvodnění je následující: Je pravda, že ve 2. kole hlasoval právě jeden člověk bez hlasovacího práva (hostující člen KS) a rozdíl mezi posledním zvoleným a první nezvolenou byl o jeden hlas. Nicméně KS Praha nemá vlastní jednací řád, přiměřeně aplikuje Jednací řád CF a v něm je rozhodující klauzule §12 odst. 3b, věta 3., podle níž "Vybrány jsou možnosti v pořadí podle počtu přednostních hlasů, v případě rovnosti podle počtu hlasů v prvním kole a pak podle losu." Při rovnosti hlasů ve druhém kole rozhoduje pořadí v kole prvním (a teprve při rovnosti tam se rozhoduje losem). Jaromír Beránek dostal v 1. kole o 2 hlasy více než Bára Soukupová, v tomto kole žádný neoprávněný člen nehlasoval, proto neexistuje scénář (v závislosti, jak zahlasoval M.Ketner ve 2. kole), ve kterém by proběhlé hlasování dopadlo jinak.
3. Souhlasíme s nutností řešit proces akutně. Vyřešili jsme to tím, že AO na naši žádost dočasně pozastavila hostování dotčených 4 Pirátů a zavazujeme se dohlédnout na odložení hlasování o nepersonálních věcech v období pražských primárek.
4. Souhlasíme s nutností řešit proces dlouhodobě. Víme, že TO dlouhodobě pracuje na lepším systému administrace hlasování (mimo jiné) a očekáváme jeho spuštění ještě tento rok.
5. Souhlasíme, že je záhodno diskutovat věc i s "provinilým" hostujícím členem. Zatím jsme se nespojili a nevyvozovali důsledky.

Kontrolní tým KS Praha.

Celé znění zprávy si můžete přečíst zde:
Přílohy
Závěrečná zpráva ver. 4 verze k projednání s KK final.pdf
(1.14 MiB) Staženo 54 x
Odpovědět

Zpět na „Kontrolní tým KS Praha“