výdaje na obranu 2% hdp

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Má ČR směřovat k cíli výdajů na obranu ve výši 2% HDP?

Ano
30
57%
Ne
14
26%
Nevím
9
17%
 
Celkem hlasujících: 53 - Celkem hlasů: 53

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mikulas.Peksa píše: 25 led 2021, 21:26 Zmiňovanou reakci, AFAIK, připravil tým @Marketa.Gregorova.
@Mikulas.Peksa URL? :?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Stepan.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 338
Registrován: 16 lis 2016, 11:30
Dal poděkování: 441 poděkování
Dostal poděkování: 872 poděkování

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Stepan.Strebl »

Marketa.Gregorova píše: 25 led 2021, 14:53 Děkuji nicméně za dotaz. Nebudu sem dávat žádná mediální vyjádření, těch jste si určitě mohli všimnout všude spousty. Napíšu to co nejvíc za sebe: Nejsem proti plnění našich závazků a nejsem proti odůvodněným a cíleným výdajům na obranu, klidně i víc, než 2 %. Ale číslo 2 % je ničím nepodložené a jde naprosto proti politice založené na datech, o kterou se dlouhodobě opíráme. Jak lze poznat z našeho hlasování o celé zprávě (PRO), nejsme proti společné obraně a vyhranění se vůči jednom odnikud vytaženému číslu nepovažuji za takové drama, jaké to bohužel způsobilo.
Kde jsou prosím data na podporu závazků níže? Kde je to nějak podložené?

5% HDP na školství
Je to v koaliční smlouvě se STAN i v našem schváleném volebním programu.

2% na umění... nebo 1 %
V našem programu máme, že vyhradíme u státních staveb aspoň 1 % rozpočtu na výtvarná díla. K tomu máme prosímvás data kde? A proč Praha dává 2 % a my máme v programu 1 %? Není to málo, Antone Pavloviči?

0.7% GNI na rozvojovou pomoc
To sice v programu nemáme, ale také to není nějak rozumně datově podložené. Tak bychom se měli asi proti tomu postavit.

Pokud všechno tohle jde "proti politice založené na datech", jak píše Markéta, tak je teda mnoho věcí v našem programu špatně a měli bychom honem upravit náš program v oblasti školství a kultury a přepsat koaliční smlouvu se STAN. Nikde jsem však zatím neviděl, že byste se srdnatě bili proti 5 % na vzdělávání nebo 1 % na umění. Hlasovali byste proti těmto závazkům?

Ty závazky totiž nejsou o datech. Tím, že takovéto cíle podporujeme či nikoli, vyjadřujeme náš postoj k dané oblasti a něco to o nás vypovídá. Stejně jako 5 % HDP na vzdělávání je nějaký zavedený úzus, kdy se investice do vzdělávání považují za dostatečné, tak 2 % na obranu je to samé. Nic víc, nic míň. Chceme dávat dost na vzdělávání? Ano, k tomu závazku se hlásíme a je to pro nás priorita. Holt s obranou to tak asi není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Strebl za příspěvky (celkem 6):
kaze, Petr.Vileta, Jan.Zavadil, Jakub.Backa, Petr.Daubner, Marek.Krejpsky
Uživatelský avatar
Stepan.Strebl
Člen KS Praha
Příspěvky: 338
Registrován: 16 lis 2016, 11:30
Dal poděkování: 441 poděkování
Dostal poděkování: 872 poděkování

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Stepan.Strebl »

Mikulas.Peksa píše: 25 led 2021, 20:02 Bavíme-li se o tom, co bolí evropskou obrannou politiku jako celek, není to v první řadě nedostatek financí. Problém je, že neexistuje fungující společný trh s vojenským vybavením a systém nákupů na něm. Dle Evropské komise udržujeme 178 různých vojenských systémů, včetně např. 20 různých programů vývoje obrněných vozidel OFFTOPICjakože fakt jich potřebujeme tolik?. Pokud EU28 vydávala v úhrnu asi 200 miliard € ročně na zbrojení, tak cca 25 - 100 miliard bylo průběžně na těchto neefektivitách plýtváno.
Až tedy budeme efektivní dle této definice počtu zbraňových systémů a budeme jich mít méně, budeme pak říkat, že my můžeme na obranu dávat jen 1,5 % HDP, protože jsme (už) efektivní?

Ve skutečnosti nějaká efektivita je zástupný argument. Argument snížení počtu zbraňových systémů je validní, ale sám o sobe není důvodem pro rezignaci na cíl 2 % HDP na obranu. Závazek, že dáme 2 % HDP na obranu jednoduše znamená třeba to, že armáda bude nebo nebude mít třetí brigádu (dnes máme dvě). Třetí brigádu si za ty domnělé uspořené prostředky nekoupíš.

Když už se rozhodnete hlasovat s SPD a komunisty, měli jste být připraveni na backlash, stát si za svým rozhodnutím a obhájit si ho. Ale složitě se vykrucovat a říkat tu, že jste to vlastně tak nemysleli... ale ve skutečnosti mysleli. Takové sorry not sorry. :D

OFFTOPICJo a mám střet zájmů, armáda mi už tři roky nedala goretexovou bundu, přestože na ní mám podle výstrojní normy nárok. Proč asi?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Strebl za příspěvek:
Jakub.Backa
Uživatelský avatar
Jan.Zavadil
Člen KS Praha
Příspěvky: 771
Registrován: 04 lis 2017, 17:54
Profese: Product Manager
Bydliště: Praha 10
Dal poděkování: 5127 poděkování
Dostal poděkování: 1669 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Jan.Zavadil »

Stepan.Strebl píše: 26 led 2021, 21:06 Jo a mám střet zájmů, armáda mi už tři roky nedala goretexovou bundu, přestože na ní mám podle výstrojní normy nárok. Proč asi?
Tohle je přesně to, co jsem psal už o blůzách a botách, a najde se XX příkladů. Je to ostuda.

IMHO kladou na efektivitu vynakládání rozpočtů na bezpečnost někteří lidé vyšší nároky, než třeba v jiných oblastech, protože prostě obranu nemají moc rádi :) (lobby existujuje v každém oboru)

Možná by se to dalo řešit nějakým 'fondem obrany', kde by se prostředky koncentrovaly, spořily, nad rámec standardního obranného rozpočtu, a z fondu by se vyplácely "jen" na konkrétní modernizační, výzbrojní či výstrojní aktivity.

Faktem ale je, že by si "evropská armáda" i ta česká zasloužily nové, realistické koncepce, včetně finančních a časových výhledů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Zavadil za příspěvek:
Stepan.Strebl
“There are naive questions, tedious questions, ill-phrased questions, questions put after inadequate self-criticism. But every question is a cry to understand the world. There is no such thing as a dumb question.” Carl Sagan
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Martin.Kucera »

Stepan.Strebl píše: 26 led 2021, 20:59 Kde jsou prosím data na podporu závazků níže? Kde je to nějak podložené?

5% HDP na školství
Je to v koaliční smlouvě se STAN i v našem schváleném volebním programu.

2% na umění... nebo 1 %
V našem programu máme, že vyhradíme u státních staveb aspoň 1 % rozpočtu na výtvarná díla. K tomu máme prosímvás data kde? A proč Praha dává 2 % a my máme v programu 1 %? Není to málo, Antone Pavloviči?
To se asi ptáš na špatném místě - ohledně sněmovního programu 2017 by ses měl ptát tvůrců příslušných pasáží, ohledně koaliční smlouvy příslušného resortního týmu. Nebo zde příslušné lidi aspoň tagnout.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Kucera píše: 26 led 2021, 21:39
Stepan.Strebl píše: 26 led 2021, 20:59 Kde jsou prosím data na podporu závazků níže? Kde je to nějak podložené?

5% HDP na školství
Je to v koaliční smlouvě se STAN i v našem schváleném volebním programu.

2% na umění... nebo 1 %
V našem programu máme, že vyhradíme u státních staveb aspoň 1 % rozpočtu na výtvarná díla. K tomu máme prosímvás data kde? A proč Praha dává 2 % a my máme v programu 1 %? Není to málo, Antone Pavloviči?
To se asi ptáš na špatném místě - ohledně sněmovního programu 2017 by ses měl ptát tvůrců příslušných pasáží, ohledně koaliční smlouvy příslušného resortního týmu. Nebo zde příslušné lidi aspoň tagnout.
Martine, to asi byla řečnická otázka OFFTOPICOtázka, na kterou se nečeká odpověď. a ty dáváš řečnickou odpověď OFFTOPICOdpověď, na kterou se nikdo neptal. :)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Petr.Vileta píše: 26 led 2021, 15:16
Mikulas.Peksa píše: 25 led 2021, 21:26 Zmiňovanou reakci, AFAIK, připravil tým @Marketa.Gregorova.
@Mikulas.Peksa URL? :?
Je v interním dokumentu odpovídačů MO pro sociální sítě. Text kopíruju
Podpořili jsme pozměňovací návrh k výroční zprávě, protože chceme, aby výdaje na bezpečnost odpovídaly reálným bezpečnostním potřebám. Tyto výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %, ale mají reflektovat reálné potřeby armády. Tento pozměňovací návrh neprošel, výroční zprávu jako celek jsme i přesto podpořili, protože je v ní celá řada kvalitních částí. Piráti dlouhodobě podporují v souladu se svým programem předvídatelné financování armády a její modernizaci, členství v NATO a užší spolupráci se spojenci v rámci Evropské unie a v souladu s tímto programovým postojem dlouhodobě jednají jak na půdě Evropského parlamentu, tak v České republice.

Jak jsem pochopil přístup MO, vzhledem k tomu, že zprávu de facto nepřevzala žádná média, nekomunikujeme jí proaktivně ani my (protože prostě nechceme zvyšovat dosah kampaní ODS proti Pirátům).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Vit.Fux, Jan.Zavadil
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
kaze
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 418
Registrován: 30 led 2018, 00:16
Dal poděkování: 374 poděkování
Dostal poděkování: 335 poděkování

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od kaze »

Mikulas.Peksa píše: 27 led 2021, 13:14
Podpořili jsme pozměňovací návrh k výroční zprávě, protože chceme, aby výdaje na bezpečnost odpovídaly reálným bezpečnostním potřebám. Tyto výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %, ale mají reflektovat reálné potřeby armády.
:( to nedává logiku. z toho, že jste chtěli vymazat zmínku o cíli 2% hdp, těžko někdo pochopí, že " výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %".
Tito uživatelé poděkovali autorovi kaze za příspěvek:
Petr.Vileta

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Petr.Vileta »

kaze píše: 27 led 2021, 13:39
Mikulas.Peksa píše: 27 led 2021, 13:14
Podpořili jsme pozměňovací návrh k výroční zprávě, protože chceme, aby výdaje na bezpečnost odpovídaly reálným bezpečnostním potřebám. Tyto výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %, ale mají reflektovat reálné potřeby armády.
:( to nedává logiku. z toho, že jste chtěli vymazat zmínku o cíli 2% hdp, těžko někdo pochopí, že " výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %".
Ani já to z toho nepochopil a to jsem insider :D A už vůbec nechápu strategii MO. Když ODS jede hate proti nám, tak proč mi o tom samém tématu mlčíme? Nemusíme odkazovat na článek ODS, prostě zcela mimoběžně vyvěsíme svůj vlastní, ve které úplně vynecháme, co a jak v tom prováděla ODS. Napíšeme pouze, co a jak jsme prováděli my. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Jan.Zavadil

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: výdaje na obranu 2% hdp

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Petr.Vileta píše: 27 led 2021, 16:14
kaze píše: 27 led 2021, 13:39
Mikulas.Peksa píše: 27 led 2021, 13:14
Podpořili jsme pozměňovací návrh k výroční zprávě, protože chceme, aby výdaje na bezpečnost odpovídaly reálným bezpečnostním potřebám. Tyto výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %, ale mají reflektovat reálné potřeby armády.
:( to nedává logiku. z toho, že jste chtěli vymazat zmínku o cíli 2% hdp, těžko někdo pochopí, že " výdaje mohou být i vyšší než zmíněná 2 %".
Ani já to z toho nepochopil a to jsem insider :D A už vůbec nechápu strategii MO. Když ODS jede hate proti nám, tak proč mi o tom samém tématu mlčíme? Nemusíme odkazovat na článek ODS, prostě zcela mimoběžně vyvěsíme svůj vlastní, ve které úplně vynecháme, co a jak v tom prováděla ODS. Napíšeme pouze, co a jak jsme prováděli my. :D
Záleží. Jakože pokud si mám vybrat "zhádáme se s nimi a uvidí to 1 000 000 lidí" vs. "zhádáme se s nimi a uvidí to 10 000 lidí", je vlastně příjemnější ta druhá varianta. Protože i kdybych si 100x myslel, že mám pravdu, operuju s předpokladem, že část lidí podle logiky "na každém šprochu pravdy trochu" přejme jejich narativ "Piráti jsou komunisti a chtějí nám zrušit armádu". Proto se o tom bavíme tady na fóru a nevisí tiskovka odkazovaná na hlavním webu a Facebooku, protože by ve finále udělalo víc škody než užitku.

Samozřejmě by bylo příjemné nějak atakovat sociální bublinu, která čte info.cz a sleduje tiskovky na alexandrvondra.cz, ale nemáme je jednoduše jak zacílit.

Asi kdyby se nám podařilo prohlasovat někam nějaký náš text, který popisuje, jak to chceme my, určitě bych byl za, abychom se tím pochlubili. V situaci, kdy pouze debatujeme o tom, jak kdo pochopil text, který napsal někdo jiný a na který my jen reagujeme, vlastně není moc dobrých řešení (snad jen zopakovat stanovisko z roku 2017).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Jan.Zavadil
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“