Dvoukolové hlasování

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Jak hlasuju v 1. kole

Hlasuji až v 2. kole (hlas nikomu)
3
2%
Hlasuji a priori pro všechny kandidáty (hlas všem)
9
6%
Hlasuji pro všechny mnou přijatelné kandidáty (hlas těm, které si umím ve funkci představit)
86
57%
Hlasuji pouze pro několik svých favoritů (hlas těm, které osobně podporuji)
37
25%
Hlasuji pouze pro svého jednoho favorita (hlas tomu, u koho chci, aby byl zvolen)
15
10%
 
Celkem hlasujících: 105 - Celkem hlasů: 150

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13456
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34835 poděkování
Dostal poděkování: 17681 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Rostislav.Reha píše: 24 led 2021, 13:50
Dalibor.Zahora píše: 24 led 2021, 13:46 Tam jsem i z jiných důvodů zkoušel navrhovat volbu losem části RV (měli bysme dát větší možnost zapojit se i řadovým členům). A letos to hodlám znovu otevřít, ideálně zapracovat na tom, aby se to mohlo realizovat v roce 2022 (po nutné změně stanov), když na tom bude shoda samozřejmě.
No u RV jsem pro posileni poctu zastupcu kraju (a snizeni poctu lidi za CF), coz nam umozni stavajici system zachovat, protoze na urovni kraju jeste fungovat bude.
Riskuješ vznik "kolbiště krajů" či "regionální lobby" a potlačení celostátních témat. Což nám teda tento prvek hrozí aktuálně hrozí i z jiné strany (koalice STAN). Tak bych si na to dal bacha. A neřeší to zapojení více členské základy, která má nárok taky na svůj hlas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Mikulas.Ferjencik, Jan.Hora, Lenka.Kozlova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5263
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7659 poděkování
Dostal poděkování: 8841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Moc nechapu - RV resi pouze celostatni temata. Vsichni clenove KF dohromady tvori CF. Naopak - na urovni volby CF tyhle obavy vznikaji, protoze nema kazdy kraj stejne hlasu. Cili ti muzou vzniknout "koalice pro Prahu" a "koalice proti Praze" (uvadim jen jako priklad, protoze Praha ma dneska skoro 1/4 hlasu v CF).
Volbou pres kraje prave umoznis kvalitnejsimu vysledku 1. kola (a vlastne i 2. kola) volby ve stavajicim systemu, protoze ti lidi se znaji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13456
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34835 poděkování
Dostal poděkování: 17681 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Rostislav.Reha píše: 24 led 2021, 14:01 Moc nechapu - RV resi pouze celostatni temata. Vsichni clenove KF dohromady tvori CF. Naopak - na urovni volby CF tyhle obavy vznikaji, protoze nema kazdy kraj stejne hlasu. Cili ti muzou vzniknout "koalice pro Prahu" a "koalice proti Praze" (uvadim jen jako priklad, protoze Praha ma dneska skoro 1/4 hlasu v CF).
Volbou pres kraje prave umoznis kvalitnejsimu vysledku 1. kola (a vlastne i 2. kola) volby ve stavajicim systemu, protoze ti lidi se znaji.
Ne tak docela - například volební dohled nebo odvolávání kandidátů, regionálních věcí bude více, jen mě teď nenapadají.
Tím že posílíš kraje, ubereš šance členům, kteří třeba v krajích nejsou silní, ale celostátně ano.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Lenka.Kozlova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jaroslav.Kamen
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 250
Registrován: 02 pro 2011, 10:37
Profese: Lektor, designér a programátor
Bydliště: Orlová
Dal poděkování: 636 poděkování
Dostal poděkování: 337 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Jaroslav.Kamen »

Jak už tady zaznělo, nepomohlo by z psychologického hlediska mít všechny kandidáty (možnosti) při hlasování v prvním kole defaultně zaškrtnuté? Akce uživatele by pak byla opravdu vylučovací, tak jak je systémem zamýšleno. Nemusela by to být až tak složitá úprava a mohlo by to pomoci ve správném chápání mechaniky systému.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jaroslav.Kamen za příspěvky (celkem 7):
Marek.Krejpsky, Jan.Zavadil, Michaela.Nepejchalova, Jan.Novak, Michal.Svagerka, Jan.Hora, Lenka.Kozlova

Bio | Facebook | Twitter | LinkedIn | Web | tel: 608 552 333 | mail: jaroslav.kamen@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michaela.Davidova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 162
Registrován: 16 dub 2018, 17:37
Profese: Marketing, komunikace
Bydliště: Frýdek-Místek
Dal poděkování: 203 poděkování
Dostal poděkování: 120 poděkování

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Michaela.Davidova »

Rostislav.Reha píše: 24 led 2021, 12:45 No hele:
1. Odmitam hlasovat v prvnim kole pro nekoho, koho vubec neznam. Neni pro me prijatelny ani podle tech pravidel, porusil bych deminimum.
Pokud má kandidát profil na lidé, napsal kandidátskou řeč a byl grilován, nemůže ho podle mě nikdo označit jako někoho, koho vůbec nezná. Pokud volič chtěl o daném člověku vědět víc, mohl se zeptat ve vlákně nebo na grilování.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Davidova za příspěvky (celkem 4):
MarianB, Jan.Zavadil, Vojtech.Pikal, Lukas.Kohout
Uživatelský avatar
Michaela.Davidova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 162
Registrován: 16 dub 2018, 17:37
Profese: Marketing, komunikace
Bydliště: Frýdek-Místek
Dal poděkování: 203 poděkování
Dostal poděkování: 120 poděkování

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Michaela.Davidova »

Mikulas.Ferjencik píše: 24 led 2021, 13:02

Náš stávající systém:
je extrémně jednoduchý pro hlasující
Podporuje hledání konsenzuálních kandidátů, protože sehnat 50 % není sranda.
V druhém kole naopak podporuje výrazné lidi, ti ale museli splnit podmínku přijatelnosti.
Možná tě chytám za slovo, ale v tomto případě to vyznívá tak, že mají kandidáti aktivně hledat podporu. Vést vnitřní kampaň. To ale mnozí Piráti nepovažují za vhodný postupu. Nicméně, mě osobně čekat u další volby na překvapení taky nepřijde jako ideální.

Preferenční volba by tohle možná vyčistila bez nutnosti se nějak koordinovat.
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14678
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12043 poděkování
Dostal poděkování: 20503 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Rostislav.Reha píše: 24 led 2021, 13:37
Mikulas.Ferjencik píše: 24 led 2021, 13:02 Proč máme hlasovací systém jaký máme?
Uprime - z toho tveho postu je relevantnich jen par vet, zbytek se vztahuje k problemum, ktere tu vubec neresime a nechapu proc je vubec zminujes.

Ja rozhodne nerikam, ze je ten system spatny, naopak. Jen rikam, ze je pouzitelny pouze v (parametrove) konkternich volbach a pro jine se nehodi, protoze ma dopady bud na delku volby, nebo nedava nejlepsi vysledky. Proste neni tak univerzalni, jak ho stavime.
Psal jsem to na FB, ale přišlo mi, že je to celkem zajímavý příspěvek i pro lidi, co sledují fórum, proto je to trochu širší než tohle vlákno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Rostislav.Reha

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14678
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12043 poděkování
Dostal poděkování: 20503 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Daniel.Galuszka píše: 24 led 2021, 13:38
Mikulas.Ferjencik píše: 24 led 2021, 13:02 (...) osobně podporuju změny, které by vedly k tomu, že nebude takový převis počtu kandidátů vůči voleným místům, ale vím, že na tom není shoda. K debatě je určitě možnost prezentace kandidátů v primárkách a jejich lepší představování, (...)
Je to problém reálně i jinde než v Praze? Protože třeba u nás by zpřísnění pravidel např. zvýšením počtu hlasů k zisku nominace zapříčinilo úbytek už tak malého počtu kandidátů. OFFTOPICCo třeba speciální předpisy pro Prahu, když už je každý 5. Pirát zároveň členem KF Praha? Ostatně Praha jako město má taky speciální zákony. :D
Je to primárně otázka kultury v jednotlivých sdruženích. Třeba na Vysočině to byl naprostý extrém u volby lídra. Obecně jsem nešťastný z pohledu "čím víc kandidátů, tím víc adidas", který se dost často v debatě objevuje. Já bych preferoval méně kandidátů, kterým se dá dát skutečná pozornost, ale každý to má jinak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 5):
Jan.Lipavsky, Vojtech.Pikal, Ondrej.Profant, Michal.Svagerka, Jan.Hora

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14678
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: Asistent předsedy poslaneckého klubu
Bydliště: Praha Vršovice
Dal poděkování: 12043 poděkování
Dostal poděkování: 20503 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Rostislav.Reha píše: 24 led 2021, 13:50
Dalibor.Zahora píše: 24 led 2021, 13:46 Tam jsem i z jiných důvodů zkoušel navrhovat volbu losem části RV (měli bysme dát větší možnost zapojit se i řadovým členům). A letos to hodlám znovu otevřít, ideálně zapracovat na tom, aby se to mohlo realizovat v roce 2022 (po nutné změně stanov), když na tom bude shoda samozřejmě.
No u RV jsem pro posileni poctu zastupcu kraju (a snizeni poctu lidi za CF), coz nam umozni stavajici system zachovat, protoze na urovni kraju jeste fungovat bude.
Ale je to totálně nedemokratické, ledaže by počet zástupců krajů odpovídal velikosti členské základny, nebo aspoň počtu obyvatel daného kraje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Jan.Lipavsky

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34830
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31738 poděkování
Dostal poděkování: 25783 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvoukolové hlasování

Příspěvek od Petr.Vileta »

Michaela.Davidova píše: 24 led 2021, 14:46 Pokud má kandidát profil na lidé, napsal kandidátskou řeč a byl grilován, nemůže ho podle mě nikdo označit jako někoho, koho vůbec nezná. Pokud volič chtěl o daném člověku vědět víc, mohl se zeptat ve vlákně nebo na grilování.
Troufnu si nesouhlasit. Lidi strašně lžou, obecně, netvrdím že i všichni u Pirátů, ale mohou tu takoví být. Takže slíbit může každý cokoliv, třeba že bude každý týden chodit uklízet černé skládky, ale pokud jsem ho nikdy osobně nepotkal, na žádné akci s ním nebyl, pak se třeba nedozvím, že ten člověk je flegmatik, lenoch a navíc drogově závislý, ať už jde o marihuanu nebo pivo a bez své "hladinky" není schopen fungovat. Nemám nic proti závislostem, jen nechci, aby závislí lidé řídili auto, kolektiv, cokoliv. Já chápu deminimum tak, že ho tedy neznám a nemohu mu ani v prvním kole dát hlas. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“