Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 5

Odpovědět

Jsi pro změnu na postu předsedy místního sdružení Piráti Praha 5?

Anketa končí za 15 lis 2020, 18:54

Jsem PRO.
0
Žádná hlasování
Jsem PROTI nebo SE ZDRŽUJI hlasování.
5
100%
 
Celkem hlasujících: 5 - Celkem hlasů: 5

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 748
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Vážené Pirátky a Piráti Prahy 5,

s ohledem na to, že jsem byl zvolen předsedou krajského sdružení hl. m. Praha, nabízí se úvaha, že bych měl dát funkci předsedy místního sdružení k dispozici.

Argumentem PRO tento krok je, že při souběhu této funkce s funkcí předsedy místního sdružení Piráti Praha 5 budu čas od času ve střetu zájmů, zejména při rozhodování o rozpočtu krajského sdružení a při schvalování záměrů na projekty k realizaci místními sdruženími napříč Prahou. Tento střet zájmů by trval přinejmenším do konce řádného volebního období stávajícího PMS, tedy nejméně do 6.12.2021, viz https://wiki.pirati.cz/ao/terminy#hlavni_mesto_praha.
Argumentem PROTI je především to, že tento souběh funkcí žádné předpisy Pirátů ani usnesení jednotlivých našich orgánů za závadný nepovažují.

Proto podávám návrh na mé odvolání z předsednictva MS jako členský podnět na úrovni místního sdružení v souladu s §34 Jednacího řádu CF. Mimo hlasovací ankety je v tomto vlákně je prostor pro diskuzi tohoto podnětu.

Tento členský podnět podávám 7.11. v 18:45 a dávám ho k diskuzi a hlasování do 18:45 v neděli 15.11.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Belsan, Jan.Zavadil

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Karel.Bauer
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 159
Registrován: 04 led 2018, 15:37
Profese: ekonom
Bydliště: Praha 5
Dal poděkování: 53 poděkování
Dostal poděkování: 87 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Karel.Bauer »

Ahoj, ve střetu zájmů budeš zřejmě i jako pouhý člen MS a rozpočet se řeší 1x za rok, navíc ho klidně může předložit někdo z místopředsedů. Spíš je to o tom, kolik času zabere práce předsedy MS a jak to vnímáš ty. Já si myslím, že není nutně potřeba měnit co funguje a když k tomu jsou i schopní místopředsedové, nechal bych to tak.
Karel

Karel Bauer
předseda zastupitelského klubu Pirátů MČ Praha 5
předseda finančního výboru MČ Praha 5
člen finančního výboru SčK

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 484 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Jen formálně: Je procesně mnohem jednodušší udělat anketu o odstoupení a podle ní se zařídit. Ne že by to takhle nešlo, ale zbytečně tím přidáš někomu z předsedajících práci s formalitama případných dvou jednání (jednání o odvolání a jednání o dovolbě předsedy) místo jednoho.

I když koukám, že u vás se na nepředsedání ve vlastní věci moc nejede (přímo zakázané to pokud vím není, ale je to celkem nepraktické vzhledem k tomu, že předsedající se podle §8 JdŘ musí nechat vystřídat, když chce vystoupit v rozpravě), takže tím přidáš práci jen sám sobě. Vaše věc, ale pozor na to, že to bude fungovat jen do doby, než dojde k prvnímu konfliktu - kdy to bude moct kdokoliv využít na zpochybnění procesu.

Je teda standardní vytvářet členské podněty jako otevřené anketní otázky (=se zobrazením průběžných výsledků) tak, aby bylo možné zjistit jeho podporu - takto se nedá zjistit, kdy má podnět podporu podle § 34 JdŘ. A co jde vyloženě proti § 34 je sloučení možnosti proti a zdržuji se do jedné - to je přijatelné u nominací (kde varianta proti má stejný význam jako zdržuji se), ale ne u návrhu na zahájení jednání, neboť takto není možné určit členy, kteří jsou proti - což je nezbytné k případnému nezahájení jednání podle §34.

No big deal, naložte si s tím jak chcete, máte plný právo si vést jednání i s procesními chybami, protože subsidiarita - ale je fajn si to natrénovat na dobu, až někdy nebudete ve shodě a někdo vás bude chtít ušlapat na formalitách.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvek:
Daniel.Mazur
Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 748
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Ahoj @Tomas.Pastircak,

zcela s tebou souhlasím. Členský podnět není správný nástroj k danému účelu. Vysvětlím:
Nástroj ankety je v mých očích devalvovaný, kdybych ho použil, možná bych někomu vyslal chybný signál, že se názorem naší členské základny nemíním řídit.
Vyhlášení hlasování bez zobrazování průběžných výsledků je také neobvyklý mechanismus než u obvyklých členských podnětů, které bez zdržování postupují do projednání, jakmile získají podporu. Hlasování bez průběžného zobrazení výsledků jsem nastavil proto, že jednak není spěch, jednak toužím o vyjádření co nejvíce členů bez ohledu na to, jestli už podnět získal podporu nebo ne.

Dan

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 748
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Karel.Bauer píše: 08 lis 2020, 17:54 Ahoj, ve střetu zájmů budeš zřejmě i jako pouhý člen MS a rozpočet se řeší 1x za rok, navíc ho klidně může předložit někdo z místopředsedů. Spíš je to o tom, kolik času zabere práce předsedy MS a jak to vnímáš ty. Já si myslím, že není nutně potřeba měnit co funguje a když k tomu jsou i schopní místopředsedové, nechal bych to tak.
Karel
Máš pravdu stran rozpočtu a v tom, že z tendenčnosti rozhodování může být podezírán i řadový člen. O projektech jednotlivých MS k financování "z kraje" ale PKS mluví a hlasuje průběžně, není to jen jednou za rok. Samotný čas potřebný k výkonu předsedy MS není mezi všemi ostatními aktivitami dominantní. Úhrnem je daleko delší ten čas jako zastupitel MČ, člen rad, komisí a výborů MČ a HMP. Tyhle aktivity jsou ale čistě na mojí domluvě se zastupitelskými kluby.

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Linda.Neubergova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 147
Registrován: 23 led 2018, 22:09
Profese: Živnostník, reklama a marketig, kouč
Bydliště: Praha 5
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 255 poděkování

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Linda.Neubergova »

A jsem to projela..... Sakra. Hlasovat tedy nemohu. Ale jsem PROTI. Danovi jsem to už dříve psala separatně. Co se týká možného řešení, navrhuji si dát 1 rok a pak vyhodnotit. Budou totiž i volby do poslanecké sněmovny. A pokud by se Dan stal poslancem, tak už se to asi musí řešit. Si myslím.... :)

Tak zdar.

Linda Neubergová
724 886 571


"Montérka (do všeho)"
Nejsem v Rekonstrukci a ani v Renesanci. Aby bylo jasno... :lol:

Uživatelský avatar
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Příspěvky: 748
Registrován: 25 lis 2013, 10:23
Profese: fyzik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Anketa skončila s 5 hlasy proti a 1 navíc proti deklarovaným v diskuzi. Návrh nepodpořil ani jeden hlas. Proto v této věci nebudu z vlastní iniciativy činit další kroky.
Volební období stávajícího PMS skončí cca 6.12.2021, takže vzápětí po sněmovních volbách proběhnou další řádné (!) volby předsednictva, ať bude složení sněmovny jakékoli.
Děkuji za hlasování a za vloženou důvěru!
Dan

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Uživatelský avatar
Stepan.Rattay
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 67
Registrován: 20 bře 2018, 12:59
Profese: Radní MČ Praha 5
Bydliště: V Cibulkách 358/54
Dal poděkování: 55 poděkování
Dostal poděkování: 51 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - Mimořádná volba předsedy MS Piráti Praha 5

Příspěvek od Stepan.Rattay »

Daniel.Mazur píše: 07 lis 2020, 18:54 Vážené Pirátky a Piráti Prahy 5,

s ohledem na to, že jsem byl zvolen předsedou krajského sdružení hl. m. Praha, nabízí se úvaha, že bych měl dát funkci předsedy místního sdružení k dispozici.

Argumentem PRO tento krok je, že při souběhu této funkce s funkcí předsedy místního sdružení Piráti Praha 5 budu čas od času ve střetu zájmů, zejména při rozhodování o rozpočtu krajského sdružení a při schvalování záměrů na projekty k realizaci místními sdruženími napříč Prahou. Tento střet zájmů by trval přinejmenším do konce řádného volebního období stávajícího PMS, tedy nejméně do 6.12.2021, viz https://wiki.pirati.cz/ao/terminy#hlavni_mesto_praha.
Argumentem PROTI je především to, že tento souběh funkcí žádné předpisy Pirátů ani usnesení jednotlivých našich orgánů za závadný nepovažují.

Proto podávám návrh na mé odvolání z předsednictva MS jako členský podnět na úrovni místního sdružení v souladu s §34 Jednacího řádu CF. Mimo hlasovací ankety je v tomto vlákně je prostor pro diskuzi tohoto podnětu.

Tento členský podnět podávám 7.11. v 18:45 a dávám ho k diskuzi a hlasování do 18:45 v neděli 15.11.
Dane, to že jako předseda MS a KS budeš v střetu zájmů jak sám popisuješ je zcela zřejmé. Vlastně mne velice překvapuje, že tento souběh není ošetřen v našich stanovách, které v čl.5 odst.2 definují, že místní sdružení je podřízeno krajskému. Stanovy ti vyhrazují jakožto předsedovi oblastních sdružení je zastupovat na venek a vzhledem k tomu, že ty jsi předsedou jak MS tak i KS, budeš se v těchto situacích jednání sám se sebou jakožto nadřízený s podřízeným a naopak prostě ocitat nebo ještě hůře budeš se jim mít tendenci z důvodu střetu zájmů raději vyhýbat.
Co mne ale na tvém podnětu nejvíce zaujalo je, že zcela opomíjíš otázku, zda a jak výkon fce předsedy MS budeš vůbec stíhat? Tuto otázku pokládám z toho důvodu, že jsi ji sám doposud neotevřel a jelikož jsem členem našeho tříčlenného předsednictva a vážně se obávám, že tzv. avizované přechodové období, kdy nebudeš moci být tím hlavním tahounem v našem MS se poněkud protáhne a tvá práce předsedy natrvalo spadne na nás s LIndou. Dovolím si ti připomenout tvé cíle a záměry, které zmiňuješ ve svých kandidátských řečech, jak na předsedu KS tak i MS, u nichž tě čeká jejich plnění. Současně jsi členem Republikového výboru, přípravného týmu vzdělávacího institutu, referenčního týmu ke koaliční smlouvě se STAN, garantem programového bodu vzdělávání a věda, členem resortního týmu školství a krajských expertních týmů. Do toho tu jsou ještě tvá členství v poradních orgánech MHMP, MČ Praha 5 a strategické řídící skupiny MČP5. Omlouvám se Dane, ale já mám obavy, že to vše při práci na plný úvazek nelze pokrýt a že to bude mít vážné dopady na naše místní sdružení o jehož rozvoj mi teď primárně jde.

Štěpán Rattay

zastupitel MČ Praha 5
předseda Kontrolního výboru

Odpovědět

Zpět na „Místní fórum Praha 5“