Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
 • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
 • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
 • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
 • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
 • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 379
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 688 poděkování
Dostal poděkování: 819 poděkování

Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Martin.Jiranek »

Ahoj Pirátky a Piráti,

po čtrnácti dnech intenzivní práce vám představujeme analýzu - SROVNÁNÍ SAMOSTATNÉ A KOALIČNÍ VARIANTY. Jde o dopracovaný Stream 7 (veřejně známý jako SWOTka) z Analýzy možných postupů pro volby 2021, který jsme doplnili o variantu samostatné kandidátky a provedli srovnání obou možných cest. Předkládáme vám ji nyní tedy ve verzi 2.0.

Jako vedoucí týmu obou verzí analýz hodnotím tuto novou verzi jako propracovanější a odpovídající na mnohem širší paletu otázek. Což bylo dáno i díky vašim podnětům ať už zde na fóru nebo během živých streamů s ostatními řešiteli analýzy. Podstatnou část klíčových otázek jsme zodpověděli již ve verzi 1.0. Avšak tato druhá analýza díky přímému porovnání obou variant v bodě 2.5 na stránkách 12-14 nabízí čtenáři možnost udělat si mnohem důkladnější představu, co jedna či druhá varianta nabízí a v čem jsou naopak nevýhody a rizika.

Na verzi 2.0 jsme po celou dobu spolupracovali s jedním z oponentů, abychom dodali metodicky co nejšířeji přijatelný dokument. Chci zde jemu i dalším spolupracovníkům za výbornou proaktivní práci poděkovat.

Jsme připraveni na otázky. Vrhněte se tedy na to. :-)
Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 379
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 688 poděkování
Dostal poděkování: 819 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Martin.Jiranek »

Zároveň vám zde chci představit i svůj názor na možnou koalici. Doufám, že se tím někoho nedotknu, ale po několikaměsíčním zjišťování a vyhledávání informací a vyšších desítkách hodin analyzování a přemýšlení o silných a slabých stránkách a rizicích obou variant se považuji za člověka, jehož názor k tomuto tématu lze brát jako dostatečně informovaný a tedy relevantní.

V tuto chvíli jsem po všem tom přemýšlení a za nyní známých informacích pro vstup do vyjednávání o koalici.

Co mě k tomuto názoru vede?

Vstupy do analýzy jsem si rozdělil do dvou hlavních skupin. Vnější vlivy a vnitřní vlivy. Vnější vlivy (např. volební systém, aktivity jiných subjektů…) nemůžeme ovlivnit vůbec nebo jen velmi těžko. Naopak vnitřní vlivy (např. priority či rozpory v programu, sestavení kandidátek…) můžeme ovlivnit snadněji a často i dost podstatně.

Hlavním bodem mého uvažování o obou variantách bylo, jak silné budou v případě jednotlivých variant vnější vlivy. V případě, že by proti jedné z variant bylo vnějších vlivů příliš mnoho, musí být tato varianta zcela logicky horší, protože budeme daleko méně schopní výsledný dopad těchto vlivů ovlivnit. A naopak pokud bude jedna z variant v souladu s většinou vnějších vlivů, bude ve výsledku výhodnější, protože nebudeme muset podstupovat energeticky náročné bitvy s vnějšími vlivy a uspořenou energii budeme moci využít k reakci na vnitřní vlivy a samotnou pozitivní kampaň.

V současné době vnější vlivy nepřejí samostatné cestě a naopak přejí cestě koaliční.
 • Volební systém zvýhodňuje větší celky, tedy koalici.
 • Velmi silná poptávka velké části našich potenciálních voličů (celkem 1,5 milionu lidí) požadující konec Andreje Babiše ve vedení státu i konec vlády založené na podpoře komunistů, kterou samostatná cesta neuspokojí. A nejen, že ji neuspokojí, ale může se otočit v negativní přemýšlení o Pirátech.
 • Mediální tlak velké části i nám nakloněných influencerů a novinářů na spojování opozice. Je celkem jisté, že v případě samostatné cesty podstatná část komentátorů bude celý emočně vypjatý volební rok upozorňovat na vinu Pirátů, kteří “nechtějí porazit vládu Andreje Babiše”. V případě, že by pak volby dopadly tak, že si ANO udrží vládní pozici o jednotky poslanců, které by v případě naší koalice se STAN nemělo ANO, ale my, tak budeme celé volební období těmi, kteří za to budou moct.
 • Koaliční dohoda ODS, KDU, TOP 09 jde naproti volebnímu systému, veřejné poptávce i možnosti mít premiéra a mít tak největší vliv na směřování případné vlády. V případě koalice máme šanci být úspěšnější, ale v případě samostatné cesty naše šance na silné slovo v možném povolebním vyjednávání i vládě výrazně klesají.
 • Možný vznik projektu Mikuláše Mináře, který bude úspěšnější, když se opoziční strany nespojí. A pokud bychom byli my ti jediný, kdo spojování stran odmítnou, bude možný projekt MM přetahovat velkou část našich potenciálních ale i skalních voličů, kteří budou s naším rozhodnutím pro samostatnou cestu nespokojení.
 • Již předložená nabídka STANu k vyjednávání, kdy se čeká na naši reakci. My budeme muset vysvětlovat, proč jsme do koalice šli či nešli. Na nás je nyní upřena hlavní pozornost a v případě odmítnutí koalice budeme vnímáni negativně, protože STAN a mnoho komentátorů prezentují koalici jako pozitivní cestu.
V komentářích zde na fóru i v otázkách, které jsme dostávali při video prezentacích, se nejvíc objevovaly obavy z náročné přípravy kandidátek, možných nepřijatelných lidí na kandidátkách, možného přeskakování našich kandidátů či rozporů v některých programových bodech. Ano, to vše v případě samostatné cesty odpadá. Do hlavních výhod samostatné cesty a naopak do možných rizik koalice jsme to s ještě dalšími argumenty v analýze umístili. Na druhou stranu jsou to ale de facto všechno vlivy vnitřní, které můžeme už při možném vyjednávání o koalici výrazně ovlivnit či úplně eliminovat.

Z mého pohledu jsme však nedokázali najít jediný podstatný vnější vliv, který by výrazně podporoval samostatnou cestu a byl proti koalici. Dnes v noci jsem si položil otázku, co bych odpověděl tomu jednomu a půl milionů potenciálních voličů na jejich případnou otázku: “Proč jste koalici se STAN a větší šanci uspět ve volbách a porazit ANO odmítli?” A silnou, jasnou a pro voliče pochopitelnou odpověď jsem nenašel. “Bojíme se přeskákání na kandidátkách. Máme v některých bodech programu rozpor. Někteří lidé ve STANu nám nevyhovují. Chceme budovat vlastní značku…” Nic z toho mi ve srovnání s větší šancí na poražení současné vlády, o kterém i my sami vlastně celé volební období mluvíme, nepřijde obhajitelné.

Pokud tedy vyhodnocuji vše, co jsme v posledních měsících zanalyzovali, pak mi vzhledem k celkově vnímané situaci dává koalice rozhodně větší smysl. Věřím, že stejně jako jsme dokázali zespoda vybudovat druhou nejsilnější stranu v zemi, která kvalitně pracuje ve Sněmovně i mnoha městech a nyní výrazně uspěla v krajských volbách, tak že si poradíme i s koalicí. Kvalitní lidi, energii i morální a znalostní zázemí na to určitě máme.
Naposledy upravil(a) Martin.Jiranek dne 11 lis 2020, 21:15, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Ahoj Piráti,
váhal jsem, zda za novým Stream 7 doplnit i svůj osobní postoj na vznesenou ústřední otázku o postupu samostatném či v koalici. Protože by mohl ovlivnit můj úsudek, považuji za korektní ho transparentně uvést. Od počátku jsem přemýšlel nestranně a otevíral argumenty na jednu i druhou variantu. Sám jsem dlouho na dané téma názor neměl a ani o něj neusiloval – šlo mi o objektivní proces tvoření názoru. Na konci tohoto procesu jsem dospěl přece jen ke stanovisku, jaké bych učinil, kdybych právo volby měl (nejsem člen strany).

Hrát můžeme jen s kartami, které máme. Našimi současnými kartami jsou mimo jiné očekávání společnosti, příležitost si vyzkoušet spojit se, oslabení nepřátel z důvodu krize, kterou zavinili, příležitost zvítězit. I když jsem před nějakým časem preferoval spíše zaměření na vnitřní rozvoj strany, aktuální situace vyzývá k ofenzívě, která může být vítězná. Další podobná příležitost nemusí přijít. Volil bych tedy cestu koalice se STAN. I proto, že je to cesta nová, kde se lze něco dalšího naučit, včetně umění koaličně spolupracovat; je zde obecně větší potenciál dosáhnout více a získat více, příležitost otevřít se dosud neosloveným voličům. Koalici se STAN bych přirovnal k volbě člověka se zdravou sebedůvěrou, který se dívá do budoucnosti a nemá strach čelit obtížím. Ano je to ta těžší cesta, ale ta obvykle znamená i růst. Pokud to vezmeme jako příležitost, jít po té těžší cestě a ještě více pracovat na sobě a pro tuto zemi, znovu nás to spojí.

V okamžicích, kdy jsem psal tyto řádky, probíhala diskuse o programových rozdílech mezi Piráty a STAN. Zde bych si dovolil poznamenat, že i dobří manželé, kteří mají mnoho společného, tak nejsou identičtí, mají své rozdíly, o kterých ví a respektují je. Totéž doporučuji i Pirátům – nesnažme se vidět potřebu mít všechny hodnoty s partnerem stejné. Takový cíl není reálný a nemá ani smysl. Ani si nemyslím, že je nutné komunikovat jednotný volební program – mediální strategie může být založena na demonstraci jednoty v hlavním a pestrosti v ostatním. A může to být i součást našeho poselství k občanům.

Na závěr zopakuji, co jsem napsal v oponentuře staré i v této nové „SWOT“. Jsou zde dvě varianty postupu a obě nabízejí přijatelné rozhodnutí a možnost dále rozvíjet agendu Pirátské strany. Co je nesmírně důležité – úspěch každé předpokládá jinou strategii a práci s jinými riziky. Nekončí to tedy rozhodnutím o alternativě, která nám více vyhovuje, ale ještě důležitější je vybrat si i vhodný postup, jakým se po této cestě vydáme.

Antonino Milicia

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26208
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36988 poděkování
Dostal poděkování: 30150 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Když vidím tu tabulku multifaktorového modelu, mohl bych požádat o závazek její aktualizace po hlasování v vstupu do vyjednávání?

Některé hodnoty (vnitrostranických nálad) budou v tu chvíli IMHO známější.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Robert.Magni

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Vojtech.Pikal píše: 11 lis 2020, 22:07 Když vidím tu tabulku multifaktorového modelu, mohl bych požádat o závazek její aktualizace po hlasování v vstupu do vyjednávání?

Některé hodnoty (vnitrostranických nálad) budou v tu chvíli IMHO známější.
OFFTOPICPůvodním úmyslem bylo udělat pokusného králíka z tebe, ale ty jsi byl nějak mimo.
My jsme si s ní velmi mnoho hodin hráli, ale nakonec dospěli k názoru, že její vyplnění nebude oficiálním výstupem, protože je velmi složité ji nastavit 100% objektivně/ pravdivě (i proto, že vlastně ani nevíme, jak moc nevíme). Je to tedy nástroj pro ty, kdo si takto chtějí vybrousit stanovisko a udělat si svůj subjektivní názor podle svých osobních priorit. Našim cílem nebylo dát odpověď, ale podklady pro samostatnou zodpovědnou odpověď každého, kdo bude hlasovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Vladimir.Dubovy, Petr.Vileta

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 379
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 688 poděkování
Dostal poděkování: 819 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Martin.Jiranek »

Antonino píše: 11 lis 2020, 22:20
Vojtech.Pikal píše: 11 lis 2020, 22:07 Když vidím tu tabulku multifaktorového modelu, mohl bych požádat o závazek její aktualizace po hlasování v vstupu do vyjednávání?

Některé hodnoty (vnitrostranických nálad) budou v tu chvíli IMHO známější.
OFFTOPICPůvodním úmyslem bylo udělat pokusného králíka z tebe, ale ty jsi byl nějak mimo.
My jsme si s ní velmi mnoho hodin hráli, ale nakonec dospěli k názoru, že její vyplnění nebude oficiálním výstupem, protože je velmi složité ji nastavit 100% objektivně/ pravdivě (i proto, že vlastně ani nevíme, jak moc nevíme). Je to tedy nástroj pro ty, kdo si takto chtějí vybrousit stanovisko a udělat si svůj subjektivní názor podle svých osobních priorit. Našim cílem nebylo dát odpověď, ale podklady pro samostatnou zodpovědnou odpověď každého, kdo bude hlasovat.
Souhlasím s tím, co píše Antonino. Každopádně můžeme si na to pak sednout a probrat to detailně. Uvidíme, co by se dalo dělat.
kaze
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 418
Registrován: 30 led 2018, 00:16
Dal poděkování: 374 poděkování
Dostal poděkování: 335 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od kaze »

skvělá práce, klobouk dolů.
jediné čeho jsem si všiml: Klíčový faktor Posílení konkurenční pozice STAN:
– Odmítnutí spolupráce poškodí více nás a STAN naopak vyjde posílen, protože veřejnosti ukáže, že je ochoten se domluvit.
nebere v potaz (málo pravděpodobnou) variantu, že spolupráci v průběhu vyjednávání nebo při schvalování návrhu koaliční smlouvy celostátním výborem odmítne STAN.
Tito uživatelé poděkovali autorovi kaze za příspěvky (celkem 3):
Antonino.Milicia, Martin.Jiranek, Jan.Zavadil

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2456
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3179 poděkování
Dostal poděkování: 3500 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Antonino.Milicia »

kaze píše: 12 lis 2020, 01:12 skvělá práce, klobouk dolů.
jediné čeho jsem si všiml: Klíčový faktor Posílení konkurenční pozice STAN:
– Odmítnutí spolupráce poškodí více nás a STAN naopak vyjde posílen, protože veřejnosti ukáže, že je ochoten se domluvit.
nebere v potaz (málo pravděpodobnou) variantu, že spolupráci v průběhu vyjednávání nebo při schvalování návrhu koaliční smlouvy celostátním výborem odmítne STAN.
Ano, to je hypoteticky možné. Takových podobných věcí bude spousta a proto je ta metodika maximálně otevřená, aby si tam každý mohl doplnit, co ho napadne. V tomto konkrétním případě by to ale nemělo mít vliv na naše rozhodování. Asi to neděláme jako past na STAN, že to třeba odmítne a poškodí se. Z našeho úhlu pohledu (pro naše rozhodování A vs. B) je taková příležitost asi irelevantní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 3):
Martin.Jiranek, kaze, Jan.Zavadil

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
Martin.Jiranek
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 379
Registrován: 03 čer 2010, 09:53
Profese: analytik, marketingový specialista
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 688 poděkování
Dostal poděkování: 819 poděkování

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Martin.Jiranek »

kaze píše: 12 lis 2020, 01:12 skvělá práce, klobouk dolů.
jediné čeho jsem si všiml: Klíčový faktor Posílení konkurenční pozice STAN:
– Odmítnutí spolupráce poškodí více nás a STAN naopak vyjde posílen, protože veřejnosti ukáže, že je ochoten se domluvit.
nebere v potaz (málo pravděpodobnou) variantu, že spolupráci v průběhu vyjednávání nebo při schvalování návrhu koaliční smlouvy celostátním výborem odmítne STAN.
Díky. :-)

K postřehu. Tento faktor je určen pro naše aktuální hlasování o možném vyjednávání, ke kterému už STAN souhlas dal. Čili, když ho odmítneme, teze platí.
Pokud pak v průběhu nebo na konci případného vyjednávání STAN spolupráci odmítne a nebude pro to mít dostatek relevantních důvodů, může nastat tebou zmíněná varianta, že odejde poškozen on.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Jiranek za příspěvky (celkem 2):
kaze, Jan.Zavadil
Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5261
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7653 poděkování
Dostal poděkování: 8840 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová SWOT analýza - Srovnání samostatné a koaliční varianty

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Jako uprimne se mi moc nelibi ta celkem hype argumentace odhadem soucasneho "medialniho" stavu - nechci byt tlacen do rozhodovani nejakym posuzovanim dopadu toho, co jsme si my sami zpusobili. Protoze pak bych prijimal tezi, ze predchozim souhlasem CF s tim, ze se vubec ma analyza udelat, byla tahle vytvorena (umyslne ci neumyslne) past na to, abychom uz v podstate nemeli moznost si to na zaklade te analyzy svobodne posoudit. A to by bylo hodne spatne.
V ramci analyzy jsem moc nepochopil tu implikaci v tabulce 2.2 "Ztráta přízně části "skalních" voličů", ktera dovozuje z udaje pruzkumu, ze kdyz dnes prevazna cast volicu podporuje ci nema problem s koalici, tak jeji odmitnuti by jim vadilo. A dokonce tak hodne, ze by od nas odesli. To je z prominutim zaver zcela vycucany z palce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvky (celkem 7):
Michal.Zachar, Milan.Dadourek, Robert.Magni, Ivo.Vasicek, Ivor.Kollar, Dalibor.Zahora, Michaela.Nepejchalova

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“