https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ne ... 47ab5f122/
Zlí imperialisté nemají 21% DPH?Návrh, který voliči schválili, totiž počítá s 6,6 procentní státní daní z prodeje marihuany a obcím umožňuje účtovat další dvouprocentní daň navíc.


Moderátor: Komise předsedajících
Toto je veřejné fórum, které neprezentuje oficiální stanoviska
Diskutujte slušně a respektujte Pravidla internetového fóra
Zlí imperialisté nemají 21% DPH?Návrh, který voliči schválili, totiž počítá s 6,6 procentní státní daní z prodeje marihuany a obcím umožňuje účtovat další dvouprocentní daň navíc.
Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.
(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)
zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz
Vstříc autoritářskému státu. Konec demokracie v druhé nejlidnatější zemi světa?
V Indii pokračuje destrukce sekularismu, který stál u zrodu moderního indického nacionalismu. Hinduistická pravice se rozhodla opustit rozvojový model státu a otevřít se globálnímu kapitalismu. Přinášíme text z aktuálního čísla A2 s tématem Indie bojuje.
…
Rychlá proměna republiky, jež svým občanům ještě před pěti lety zaručovala řadu důležitých práv (na informace, povinné vzdělání, potravinovou bezpečnost a garantované zaměstnání), v místo, které je pro mnoho menšin a sociálně vyloučených skupin, především takzvaných dalitů, doslova peklem, zřejmě mnohé překvapí. Určující rysy současného indického politického zřízení – kriminalizace disentu, zastrašování zástupců opozice, tvrdé zákroky proti studentům a intelektuálům coby nejviditelnějším odpůrcům režimu, pokusy legitimizovat politiku fantastickými příběhy a sílící militarizace veřejného života – jsou k nerozeznání od rysů pravicových autoritářských režimů, jak je známe ze světových dějin. Přesto by ovšem byla chyba vnímat dnešní Indii jako zemi, jež se nachází zcela v sevření pravicové autoritářské vlády. Proces, kterým prochází, je ve skutečnosti průsečíkem tří historických dějů.
…
Hinduistický komunalismus zůstal, na rozdíl od svého muslimského protějšku, pouze okrajovou ideou. Přesto nevymizel a jeho šíření mělo za následek atentát na nejvýznamnějšího indického politického vůdce Mahátmu Gándhího, který prosazoval sekulární Indii a současně se jevil jako největší symbol hinduismu. Bylo tedy zřejmé, že hinduistickému komunalismu nešlo o hinduismus coby náboženství. Tato politická myšlenka byla uvedena do pohybu, aby nahradila ideologické jádro moderního indického národa, tedy sekulární nacionalismus s vizí rovnoprávnější společnosti. Za poslední tři čtvrtiny století si hinduistický komunalismus vytvořil obrovskou základnu podporovatelů, kteří na ideu moderního indického národa spojeného se socialistickým ideálem spravedlivé společnosti vytrvale útočí. Republikánská ústava přitom obsahuje slova sekulární a socialistický přímo v preambuli.
…
Druhým procesem je rychlý rozklad rozvojového modelu, který šel ruku v ruce s nezávislostí Indie, a upozaďování vize, podle níž by Indie měla do budoucna disponovat robustní průmyslovou základnou a sociální politikou spravedlivého rozložení majetku. Od roku 1991 se Indie pomalu, ale jistě zapojuje do procesů globálního kapitalismu, což v praxi znamená naprostou destrukci rozvojového modelu země. V uplynulých sedmdesáti letech byla patrná snaha o zlepšení životních podmínek rozsáhlých ekonomicky či sociálně slabých komunit. Globální kapitál však čím dál víc tlačí na to, aby podobné institucionální mechanismy či státní intervence nebyly přípustné, jelikož to údajně narušuje volný trh. Zároveň sílí hlasy, podle kterých by stát měl vytvořit nový prostor pro soukromé investice, otevřít zemi tržní konkurenci a podpořit maximalizaci zisku pomocí regulačních nástrojů. Nová státní ideologie, v jejímž jádru leží myšlenka hinduistického komunalismu, tak nalezla spojence v globálním kapitalismu.
…
Za třetí si nelze nevšimnout, že se „hinduističtí nacionalisté“ dostali k moci ve stejnou dobu, kdy se začaly – jak uvnitř země, tak mimo ni – objevovat známky krize fungování kapitalismu. Nový kapitál je v krizi, mimo jiné následkem pandemie viru covid-19, a tak potřebuje zadusit veškeré protesty obrovského přebytku lidské pracovní síly. Výsledkem je nástup nátlakového státního aparátu disponujícího moderními prostředky sledování osob. Média, jež byla zároveň ujařmena státem i kapitálem, zásobují publikum „fake news“ a argumenty pro militarizaci, čímž vytěsňují kritiku státu a vládních úřadů právě v době, kdy od nich lidé potřebují největší podporu.
Nedávná hromadná zatýkání a následná obvinění z údajné protinárodní a protivládní činnosti a komunistického či maoistického smýšlení jsou dle odborníků typickým rysem fašismu. Pokud státní moc svou pozici ještě posílí a definitivně se zaplete do procesů nového kapitalismu (což se podle mnohých již stalo), pak do služeb kapitálu odevzdá také poměrně pluralistickou společenskou filosofii: hinduistická náboženství. Ta se změní ve spotřební „víru“ posilující moc kapitálu, který v současné vývojové fázi odhaluje svou nejbrutálnější, nejchamtivější a nejvíce vykořisťovatelskou tvář.
Rakéš Batabyal (překlad Alžběta Ambrožová)
4. listopadu 2020
A2/A2larm
Donald J. Trump
@realDonaldTrump
So ridiculous. Greta must work on her Anger Management problem, then go to a good old fashioned movie with a friend! Chill Greta, Chill!
Greta Thunberg
@GretaThunberg
So ridiculous. Donald must work on his Anger Management problem, then go to a good old fashioned movie with a friend! Chill Donald, Chill!
Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.
(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)
Izrael zbořil celou palestinskou osadu. Den po volbách v USA
Izrael zbořil v údolí Jordánu osadu včetně budov postavených z prostředků Evropské unie. Čin, který je dalším hrubým porušením mezinárodního práva a ženevských konvencí, načasoval na den, kdy se pozornost celého upírala jinam.
Jedna z největších demolic palestinských obydlí za několik posledních let se odehrála 3. listopadu na severu údolí Jordánu kousek od města Tubas v beduínské osadě Kirbet Chumsa. Přes sedmdesát lidí přišlo o své domovy, mezi nimi jednačtyřicet dětí. Demolice postihly jedenáct rodin, zbouráno bylo šestasedmdesát staveb, jak obydlí, tak příbytků pro hospodářská zvířata.
Demolice se odehrála v tu nejnevhodnější dobu, kdy začíná období dešťů. Rodiny tak první noc strávily v dešti bez střechy nad hlavou. Podle statistik OSN se jednalo o největší demolici za poslední čtyři roky. Izrael přitom zboural i stavby, které vznikly za podpory dotací Evropské unie v rámci evropských programů podpory na Západním břehu Jordánu.
Telavivský časopis +972 Magazine cituje svědectví místních, podle nichž do vesnice najelo šest buldozérů za doprovodu asi stovky izraelských vojáků. Vše proběhlo bez jakéhokoli předchozího varování. Lidé dostali od vojáků na evakuaci deset minut.
Pozorovatelé poukazují, že načasování takto rozsáhlých demolic, zřejmě není náhodné. Kromě druhé vlny pandemie, která v současné době svírá Evropu, se zraky celého světa v den demolice upíraly i na americké prezidentské volby. Skandální událost se tak neocitla v ohnisku celosvětové pozornosti.
…
Podle údajů OSN za prvních deset měsíců roku 2020 přišlo o domov téměř devět set Palestinců a zdemolováno bylo téměř sedm set staveb. Byla mezi nimi i klinika a testovací centrum na covid-19 v Hebronu, ve městě, které při obou vlnách pandemie patřilo mezi nejhůře postižená místa na palestinských územích.
Testovací centrum se začalo stavět dva měsíce před tím, než bylo v červenci zdemolováno. Mělo ulevit všem okolním nemocnicím, které byly na pokraji kolapsu. Stavělo se po dva měsíce a izraelské úřady budovu zničily až těsně před dokončením.
…
Postižena nejsou pouze obydlí postavená soukromníky na jejich vlastním pozemku. Často se jedná o stavby, postavené z dotací Evropské unie a přímo v rámci evropských projektů realizovaných na okupovaných palestinských území.
Data za rok 2020 ještě nejsou zveřejněna, ale za rok 2019 bylo dohromady izraelskými úřady zdemolováno přes šest set palestinských obydlí nebo jiných budov, ze kterých bylo osmadevadesát postaveno z prostředků Evropské unie za téměř půl milionu euro. Jedná se téměř o dvojnásobek oproti roku 2018.
Spojené Arabské Emiráty podmínily svůj podpis dohody s Izraelem zastavením anexe palestinských území na Západním břehu Jordánu. Zdá se tak, že jejich záměr selhal. Anexe území oficiálně neleží na stole. Nic to ale nemění na tom, že soustavně pokračuje.
Lucie Šarkadyová
6. listopadu 2020
Deník Referendum