RV 37/2020 zářiové zasedání RV v Praze - svolání

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Jednatelé, Předsedající RV

Zamčeno
Uživatelský avatar
Lukas.Cernohorsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1960
Registrován: 05 lis 2009, 21:54
Profese: Projektový manažer
Dal poděkování: 109 poděkování
Dostal poděkování: 1978 poděkování

RV 37/2020 zářiové zasedání RV v Praze - svolání

Příspěvek od Lukas.Cernohorsky »

Vážení členové Republikového výboru,

v souladu s § 37 Jednacího řádu celostátního fóra svolávám zasedání Republikového výboru na termín 19. 9. 2020 10:00 hod - 19:00 hod, v pražském PiCe, organizací pověřuji @Daniel.Mazur (tradičně je to zástupce pořádajícího kraje v RV).
Prosím @Kristina.Kubcova o zadání do kalendáře a pomoc @Daniel.Mazur s organizací.
Program budeme sestavovat zde
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Cernohorsky za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jan.Bednarik
tel. : 601573955
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: RV 37/2020 zářiové zasedání RV v Praze - svolání

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Na základě nepříznivé covidové situace jsme se dohodli, že zasedání RV bude online.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Jiri.Rezek, Michaela.Kleslova, Janka.Michailidu

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: RV 37/2020 zářiové zasedání RV v Praze - svolání

Příspěvek od exasistent.RV »

Ještě dodám, že online znamená na Mumble :) V případě jakýchkoliv problémů mi prosím volejte/pište maily/pište na messengeru :)
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: RV 37/2020 zářiové zasedání RV v Praze - svolání

Příspěvek od exasistent.RV »

Tito uživatelé poděkovali autorovi exasistent.RV za příspěvek:
Frantisek.Kopriva
exasistent.RV
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 271
Registrován: 26 úno 2019, 10:14
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování

Re: RV 37/2020 zářiové zasedání RV v Praze - svolání

Příspěvek od exasistent.RV »

Zápis ze zasedání je publikován zde: https://codimd.pirati.cz/s/bkam9owr3. Pro účely archivace je vložen v OT a nahrán do relevantní složky na mraku. Ty, kteří si na zasedání vzali nějaký úkol, v příštích dnech oslovím a připomenu jim ho.

OFFTOPICZápis Sobota 19.9.2020
Přítomní
Členové: Dana Balcarová, František Kopřiva, Jan Bednařík, Janka Michaillidu, Jiří Rezek, Lukáš Černohorský, Michaela Kleslová, Andrej Ramašeuski, Michal Gill, Michal Marciniszyn, Petr Kapounek, Daniel Mazur, Jan Hošek, Karsten Sachs, Martin Šmída, Marek Řebíček, David Witosz, Dan Leština, Jiří Demel, Martin Šmída, Petra Smutná, Stanislav Štipl
Účastníci: Vojtěch Pikal(RP)
Hosté: Dalibor Záhora, Jiří Snížek, Martin Martin, Josef Bouše, Jana Skopalíková, Štěpán Drtina, Jan Korbel

Vzdálená účast: mumble
0. Zahájení
Čas: 10:05
Předsedající zahájil jednání.

0.1. Určení činovníků
Čas: 10:06
Předsedající: František Kopřiva (1. dva body, pak střídání), Janka Michaillidu, Jan Bednařík, Lukáš Černohorský (odpoledne)
Zapisovatelé: Kristina Marie Kubcová, Jan Bednařík
Ověřovatel: Janka Michaillidu, Lukáš Černohorský

Schváleno konsenzem v 10:09

0.2. Schválení pořadu
Čas:

Navržený pořad

10:00 - 10:05 Určení činovníků, organizace, 5 minut
10:05 - 10:20 Kontrola úkolů z minulého zasedání, 15 minut
10:20 - 10:50 Odborná sekce strany - prezentace shod a neshod v pracovní skupině, nedávná usnesení RP, stav věcí. 30 minut
10:50 - 11:00 Pauza
11:00 - 12:00 Report o přípravě programu 2021, problémy s přípravou, harmonogramem a plánem, na které jsme narazili, transparence a související diskuse, 1 hodina
12:00 - 12:10 Pauza
12:10 - 12:30 Jednací řád RV: délka doby na rozmyšlenou a hlasování, 20 minut, bez usnesení
12:30 - 13:30 Oběd
13:30 - 14:30 Odvolání Petry Smutné, 1 hodina
14:30 - 14:40 Pauza
14:40 - 15:10 Zkušenosti s volebním dohledem ve volbách do zastupitelstev krajů, 30 minut, bez usnesení
15:10 - 15:20 Pauza
15:20 - 16:20 Koordinace vystoupení/pozic na SVÝT, 1 hodina
1. kontrola úkolů, Kristina Marie Kubcová
Staré

Pirátské ceny - čekáme až dá Marek Řebíček do redmine

(Marek Řebíček nepřítomen), řešilo se online, během pár dnů bude v redmine
Upgrade evidence lobbistů - Lukáš Černohorský, hodí večer do podatelny, můžeme začít diskutovat

Lukáš Černohorský nestihl, dá to do podatelny
Krajské komise - (Jan Bednařík, Michaela Kleslová, Janka Michaillidu a Michal Gill) Honza Bednařík posledně říkal, že to není tak horké, je to furt tak? - čekáme na Prahu, tam ještě neskončila rozprava

neřešeno, bude třeba po volbách
Jan Bednařík udělá na fóru vykopnutí k jednacím řádům KS a MS - Vojta má ideu se k tomu dostat, Honza to vykopne

vykopnuto, je třeba posunout dopředu
TO - Odpojit OpenID - dělá se na tom, průběžně se to řeší

posun na začátku srpna, ještě se řeší
Update z volebního výboru.

(nikdo relevantní není přítomen, Daniela Weissová se omluvila z důvodu krajské kampaně)
Růst strany - Vojtěch Pikal: Čeká se na nalodění

Vojtěch Pikal: nalodění předěláno, dělá se na faceliftu, MO může začít kampaň, už je nějaké video, plán na rozvoj na příští rok
František Kopřiva si na minulém zasedání vzal úkol, že připomenute Olze Richterové: výživné na nezletilé děti a update, jak se to pohnulo

František Kopřiva: není už třeba řešit na RV, vláda bude předkládat, budeme připomínkovat, dávalo by smysl udělat tiskovou zprávu
František Kopřiva si vzal úkol, že poprosí Radka Holomčíka, aby RV dal update ohledně programu a post-covidových prorůstových opatřeních

František Kopřiva: nevím jaké je přesně zadání, covid se řeší neustále, navrhuji úkol odmazat
František Kopřiva si vzal úkol, že za RT RV předložíte aktualizaci stanoviska k migraci

František Kopřiva: už bylo hotové a probrané v RT, ozvalo se RP že to chce vidět, během příštího týdne by to mělo být u RV
Dan Leština: Pokud jsme od CF dostali úkol dát výživné do programu, tak bychom to měli splnit bez ohledu na to, že to řeší vláda.

František Kopřiva: Podívám se jak přesně znělo usnesení CF. Splníme to. Navrhne jednou větou zapracovat, pokud se tím máme podle usnesení CF jenom zabývat, tak úkol pojďme vyškrtnout.

Dan Leština: Úkol ohledně covid je passé. Radek měl dát vědět RV, co se řeší v krajských programech ohledně covidu. Ohledně stanoviska k migraci jsem slyšel debatu RP. Ivan chtěl změnit perex?
František Kopřiva: Ano, ať je tam více důraz na věcnost. Po tomto už bych to předložil RV, kde to můžeme řešit v rámci jednání. Připomínky odborníků jsou již zapracovány.

2. Odborná sekce strany - prezentace shod a neshod v pracovní skupině, nedávná usnesení RP, stav věcí. 30 minut
Dan Leština: Přes prázdniny jsme se ve skupině moc nesešli. Jsou body, na kterých se ve skupině názorově potkali. Odborná sekce se asi nebude rovnou dělit na malé akční týmy, ale spíš široké sekce a platformy. Chtěli jsme dát členům takových platforem hlasovací právo o stanoviscích a chtěli je mít široké a otevřené. Zastupitelé by měli být členy. Cílem je, aby se věci neřešily na X místech zvlášť. Zatím není jasný stream pro programové dokumenty, ale nejsou výrazné neshody, které by se musely řešit na RV.
Vojtěch Pikal: Zrušili jsme garanty a jmenovali jsme tři lidi, kteří byli potřeba. Hlavní osobou v programové rovině je vedoucí RT, ale neočekává se, že bude dělat veřejné výstupy. Má koordinovat dlouhodobou politiku. Mediálními osobnostmi jsou gesční poslanci. Jedno relevantní usnesení: https://redmine.pirati.cz/issues/32418. Druhé relevantní usnesení: https://redmine.pirati.cz/issues/32434. Noví garanti jsou lidé, kteří dlouhodobě pracují v dané oblasti a nemají jinou veřejnou stranickou funkci. Potřebujeme vydat předpis který říká, jaké jsou programové dokumenty, jakým způsobem se mění. Ptal se RK na výklad: https://redmine.pirati.cz/issues/32502, a ta řekla, že jediné programové dokumenty, které známe, jsou základní programové dokumenty vydávané CF a RV. Ostatní nejsou všeobecné a nemají obecnou závaznost pro stranu. Chceme takto fungovat? Je rozpor mezi inkluzivitou a akčností. Která rozhodnutí má dělat akční skupina a která široká základna?
Dan Leština: Jde ne o fungování, ale o právní a technické možnosti toho předpisu a podobně. Garant nemusí být mluvící hlava do médií ale nesouhlasím s tím, že by mluvící hlavou musel být poslanec, může být krajský radní, primátor, starosta…
Vojtěch Pikal: Já to tak nemylslel, ale garant je v tuto chvíli v předpisu jako mluvící hlava. Smysl je vzdálit se od toho, že každý, kdo mluví, musí dostat štempl garant.
Jan Bednařík: V tuto chvíli jako RV vydáváme hodně předpisů, které vlastně dělat nemůžeme. Prosím zapojte se do snah o vyjasnění, třeba na zulipu.
Dana Balcarová: Strana si může vybrat koho chce za mluvící hlavu, ale ony si nakonec nejvíc vybírají sama média.
Dan Mazur: Stejně považuji za dobrou věc, aby byli garanti, především pro naše ideově-profilové oblasti.
Michal Marciniszyn: Nechceme mít stínové ministry?
Vojtěch Pikal: Je v běhu vládní tým, ale to je samostatná věc.
Dan Leština: Chci apelovat ty, kteří se přihlásili o politickou zodpovědnost za toto téma, abychom tyto diskuse oživili a posunuli dál.
3. Report o přípravě programu 2021, problémy s přípravou, harmonogramem a plánem, na které jsme narazili, transparence a související diskuse, 1 hodina
Jakub Michálek: Pokud jde o přípravu obsahu, tak máme ke zpracování 35 bodů, z nichž 24 je připraveno k oponentnímu procesu, 7 nedostatečně. 5 z těch hotových má přiděleného opononenta a 3 z nich už prošly. Byl vytvořen kompetenční model, který na třech úrovních definuje, jak by na sobě ti lidé měli pracovat, aby tu svou práci dělali dobře. Na PPK byl schválen záměr na editorskou podporu. Další stream je web, v tom komunikuje Bára Soukupová. Prošlo to první revizí, časově by mělo být dotaženo do konce roku. Další část je e-book, tam jsem vyhodnotil, že je to mimo mé časové možnosti. RP najde někoho a zajistí zpracování na základě obsahové stránky programu. Jakmile je programový bod hotový tak se pošle Honzovi Vrobelovi, ten to pošle grafikovi. Další věcí je průzkum témat, ten ještě nebyl zadán. Bude to řešit s Mikulášem Ferjenčíkem. Byly zrušeny velké společné schůzky k programu z důvodu neefektivity. Schůzky od teď už jen mezi editorem a zpracovatelem. V řádu příštích týdnů by měla odejít na RV první dávka připravených bodů.
Marek Řebíček: Líbí se mi práce Patricka Zandla, nezvažujete s ním spolupracovat jako s editorem?
Jakub Michálek: Děkuji za tip, pošlu to dál.
Janka Michaillidu: Chtěla bych poděkovat za všechnu dosavadní práci na tvorbě programu. Ebook je teď pod RP a neví se, jestli bude?
Jakub Michálek: Kniha je symbolem toho, že máme program a vizi. Já poprosil Mikuláše, aby udělal brainstorm o artefaktu. Něco takového vzniknout musí, ale je to v gesci předsednictva/MO, kterým jsem to předal.
Janka Michailidu: Druhá moje otázka je ke schůzkám. Všechny expertní týmy už se tedy nad programem setkávat nebudou?
Jakub Michálek: Když bude agenda, kterou bude žádoucí řešit v té široké programové skupině (pozn. té, jejíž schůzky byly pro neefektivity zrušeny), tak ji svolám. Kdokoliv mi může dát podnět, co tam budeme řešit.
Jiří Rezek: Budou si lídři volit vlastní témata, nebo jim bude doporučováno něco z tohoto balíčku?
Jakub Michálek: Program je živý a bude růst s objevováním se nových témat. V určitém okamžiku musíme vydefinovat obsah té knihy, což bude klíčový moment.
Dan Leština: Děkuju za dobrou práci na přípravě a pečlivost. Co s těmi tématy, které nejsou mezi prioritami?
Jakub Michálek: Je důležité, aby byly primárně vypracovány ty prioritní body. Co se týče složení knížky, tak nejsem schopen to předvídat. Marketingové zpracování musí dělat lidi, kteří dělají marketing.
Dan Leština: 35 priorit je menšina, pak je většina bodů, u kterých by mě zajímalo, jestli také budou součástí programu a jakým způsobem.
Jakub Michálek: Ten, kdo má hotové priority, může pracovat na dalších a poslat to editorskému týmu. Ten se teda ale bude primárně soustředit na priority.
Dan Leština: Máme potenciál na to, ovlivňovat celou politiku, ostatní strany nám můžou krást témata, což je (neironicky) super. K té pracovní verzi jednotlivých bodů - je pro mě novinka, kolik jich už je zpracováno. Chtěl bych, aby se nějak otevřely pro členskou základnu, aby do toho mohla zasahovat.
Jakub Michálek: Když jsme posuzovali, jak zveřejnovat strategické informace, tak jsme se rozhodli, že to nyní úplně nechceme vypouštět ven ostatním politickým stranám. Zveřejňovat vše v pracovní verzi by nám nepomohlo.
František Kopřiva: Struktura se mi líbí, ale za nás (resortní týmy) to trochu svazuje kreativivtu. Potýkali jsme se s tím, že jsou ty naše priority hodně obsažné. Je tam napsané, že program má schvalovat RV, ale ne ty jednotlivé body. Rozhodila mě také ta krátká anotace. Podle mě by RV mělo body schvalovat celé - ne třeba jen anotaci nebo FAQ. My do anotace prostě nedokážeme shrnout ani všechny ty problémy.
Jakub Michálek: Bude to stejně jako minule, když RV schvalovalo resortní programy. RV to bude mít k dispozici, ale pokud potom zjistíme, že je tam nějaký nesmysl, tak potřebujeme mít možnost do toho operativně zasáhnout. Závazná by měla být lidský formulovaná formulace v té anotaci. Program demonstruje naši schopnost dávat prioritu tématům.
František Kopřiva: Jakube já ti cinknu a domluvíme se k tomu mému resortu.
David Witosz: Souhlasím s Jakubem v otázce transparentnosti. Potýkat se s tím, že člověk musí vysvětlovat, že uniklá věc byla jen pracovní verze bere čas a energii.
Dan Mazur: Ptá se na detaily k pracovní pozici „Editorská podpora pro tvorbu celostátní politiky“.
Jakub Michálek: Je to všechno na fóru v sekci Veřejná výběrová řízení.
Dan Mazur: Pouze schvalování anotace RV je podle mě málo. Můžeme na RV schválit anotace někdy brzy, a potom schválit výsledek klidně dva tři měsíce před volbami. Vlákno na forus. Všiml jse si, že to má být poptávkové, nikoliv výběrové, řízení. Mění to něco?
Jakub Michálek: Poptávka je specifičtější ve vztahu k IČO, výběrko je spíš na dlouhodobé pozice. Termíny: moje představa je, že na RV budou předkládané návrhy hotových bodů. Chceme, aby se nám co nejméně stávalo, že narazíme na nedomyšlenosti. První várka (nevím kolik bodů) za několik týdnů bude shrnuto, posláno na RP. Takhle to chci do konce roku odbavit.
Janka Michaillidu: Každá schválená várka by se mohla hodit do subfora k programu, kdyžtak do subsekce, která bude veřejná.
Jakub: Ty schválené body budou určitě publikovány, proto děláme publikační systém. Když to rozdělíme do víc várek, tak dostaneme mediální výstupy. Bod zpracovává zpracovatel, pak s ním jde na resortní tým, pak mu je přidělen editor, se kterým ho upraví do “finální” podoby. V této se zveřejní na fóru a posune do schvalovacích procesů před RP a RV, kde se sbírají schválené do várky k prezentování várky mediálním odborem v rámci místa v mediálním plánu. Mezi zveřejněním a schválením RP a RV bude zhruba měsíc času pro připomínky z řad členské základny.
Dana Balcarová: Bylo by dobré, kdyby to Jakub zauktualizoval v dokumentu. Prostě je dobré to mít akutálně na jednom místě a nejen v zápisu z RV. Jak říkal Dan, když to zveřejníte, a pak budou reagovat odborné kruhy, tak je fajn to konzultovat už při tvorbě. Můžeme zapojit konzultanty z univerzit a mimo piráty.
František Kopřiva: Nechceme si dát za dva tři týdny přeci jen tu společnou schůzku? Navrhnu to. Cílem není čtyřhodinová schůze, ale spíš místo, kde bychom si mohli dát feedback či identifikovat další problémy. Narážíme na to, že mumble míváme každého 3. v měsíci, ale příště jsou volby.
Dan Leština: Prosím o co nejhlubší konzultace už teď, souhlas s Danou, ale vím, že se to ne vždy všem podaří.
František Kopřiva: Prosím o feedback, na kdy přesunout mumble. Návrh: týden po volbách. Měli bychom se interně pobavit jeslti nechceme něco zásdně změnit na tvorbě programu. Dejme si na to feedback.
4. Jednací řád RV: délka doby na rozmyšlenou a hlasování, 20 minut, bez usnesení
Janka Michaillidu: Probíráno na minulém mumble, přibylo několik návrhů. Třeba hlasování od pondělí do pátku jako má CF. Tady jsme se chtěli posunout směrem ke konkrétnějšímu řešení, na kterém bude shoda.
Marek Řebíček: Mně přijde dobrý, jak to řeší Vojta Pikal v návrhu na změnu JdŘ CF. Že by se prodloužila minimální délka doby na rozmyšlenou. Já vím, že bychom měli být akceschopnější než CF, ale… Já prostě spoustě těch věcí, co řešíme, zatím úplně nerozumím a potřebuji mít dost času na to, se s tím seznámit.
Vojtěch Pikal: Jede celá iniciativa kolem členského podnětu. Jde například o to, jestli reformovat test přípustnosti. Otázka, jestli všechny ty návrhy vzít a dát RV na přechroustání, nebo to řešit jako jednotlivé záležitosti. Zajímá mě zpětná vazba.
František Kopřiva: Řeší se to roky. V minulosti jsme řešili třeba že běžely najednou dvě různý hlasování a každý v jiný čas. Zvažovalo se vyhlašování po blocích. Návrhem postupu se s tím dá udělat ledascos. Když se to nevyřešilo systémově, tak to nakonec stejně vždycky vyhaslo. Taky jsme řešili, jestli hlasovat o víkendech, státních svátcích atd. Já myslím, že se můžeme přesunout do režimu orgánu, co si může vzít na věci čas, ale bylo by fér, aby to bylo předvídatelný a my si na všechno automaticky nevyhrazovali měsíc.
Jan Bednařík: Pojďme to zkrátit tam, kde je to potřeba.
Dan Leština: V předpisu mít ideálně možnost to z nějakého reálného důvodu udělat rychle, operativně, mimo termín.
Michal Marciniszyn: Za mě je nejdůležitější, aby to bylo co nejpodobnější ostatním předpisům, samozřejmě s možností eskalace.
František Kopřiva: Víceméně panuje shoda na tom, že by hlasovací bloky měly být shodné s CF - začátek pátek, konec pondělí, at jsou tam všední dny i podnělí. Což znamená konec rozpravy ve středu. Cítím shodu nadesignovat to tak, abychom si mohli na věci vzít čas. Např. pojistka na straně předkladatele.
Vojtěch Pikal: Chcete být orgánem, přes který potečou změny JŘ cf nebo myslíte, že se to má řešit přes členský podnět?
František Kopřiva: Stejně nemůžeme měnit Jdř jinému orgánu.
Vojtěch Pikal: Můžete to přechroustat CF a předložit.
Michal Marciniszyn: Měli bychom se takovými věcmi zabývat.
Stanislav Štipl: Shrňme si návrhy které se za poslední dva roky objevily v různých souvislostech. V tomto jednání jsme nicméně off topic, řešíme tu JdŘ RV.
Dan Leština: Komplexní úprava nerovná se sesbírání drobných nárvhů. K tomu, o čem mluvil Standa: navrhuji, aby si ten úkol někdo vzal a připravil to. Jinak se to samo asi nestane. RV myslím není vhodné plénum, měl by se tím zabývat někdo předtím. Stando, nezajímalo by tě to?
Stanislav Štipl: Jo, můj návrh se týkal CF, tam bych si to vzal. Ale pokud by měl zájem Vojta, je na to asi povolanější osoba. Jednací řád RV není má oblast.
Dan Leština: Já tu část o CF právě chtěl odročit někam jinam.
František Kopřiva: Zapíše se to do agendy jednatelů a osloví se potenciální kandidáti. Na dalším mumble bychom se pobavili, co dál, a rozvrhli si práci.
Marek Řebíček: Rád si to vezmu, ale neznám zákulisí, zvládnu technické věci - lhůty, doby hlasování. Vykopl bych svůj návrh a pak se to může posunovat standartně v jednání.
František Kopřiva: OK, super, tak udělej souhrn.
Vojtěch Pikal: je na místě, abyste se koukli i na to CF. Je lepší mít návrh, než to dávat dohromady přímo na CF.
František Kopřiva: Stando, prosím, sejdi se na CF s lidmi z AO.
Vojtěch Pikal: Já začnu tím, že dám jako členský podnět RV své návrhy.
5. Odvolání Petry Smutné
Janka Michaillidu: Jde o to, že KF SčK se rozhodlo, že chce odvolat člvoěka, kterého má na pátém místě kandidátky. V této fázi už to nemohou udělat sami, musíme to rozhodnutí posvětit, aby bylo vykonatelné. Proto chceme vyslechnout PKS, aby nám řekli svých pět centů.
Jiří Snížek: Petra Smutná byla přijatelná v primárkách pro 21 lidí ze 41/42 hlasujících někdy před rokem. Nyní v tom našem jednání hlasovalo pro odvolání 34 lidí a proti bylo 10. Petra ztratila velkou podporu. Zbytek nechám na vašich dotazech.
Petra Smutná: Já všechno podstatné napsala do odvolacího vlákna, kde jsem shrnula svůj pohled. Něco jsem k tomu připsala i RV do vlákna v redmine. Za mě dvě věcí. Odvolání proběhlo jako první krok ze strany PKS po mumble, kde jsme řešili věci, které se týkají mého zaměstnání. Honza upozorňuje na mou neaktivitu, pokud jste sledovali podpalubí, mohli jste si přečíst, že honza s daliborem tvrdí, že se problémy se mnou táhnou dva roky. Honza taky argumentoval tím, že jsem nebyla schopná sestavit rozpočet pro SčK. Je tu Vojta, se kterým jsme na tom dělali. Může potvrdit vypracování rozpočtu, viz viewtopic.php?f=314&t=45083. Spolupráce s těmito konkrétními lidmi je problematická.
František Kopřiva: Jsem členem RV i SČK a s Petrou jsem taky v předsednictvu MS. Jsem na toto jednání příliš podjatý. Zároveň nemám o moc víc informací než PKS. Dan Mazur to na fóru shrnul. RV by mělo ctít subsidiaritu krajských for, které už to v tuto chvíli nemohou udělat napřímo.
Jan Bednařík: Ptá se PKS: Jako RV můžeme kandidáta odvolat v mimořádných, odůvodněných případech. Mohli byste to říct/shrnout, co jsou ty mimořádné důvody, kvůli kterým bychom to měli udělat?
Jiří Snížek: Mimořádný důvod je, že už Petra nemá důvěru KF. My Petru pozvali na mumble a ptali jsme se jí na nějaké věci, ona pak podala žádost na vystoupení ze strany. My na tom volebním štábu jsme nebyli pro odvolání, udělali jsme vyjednávací tým, který byl nestranný. Petra řekla, že se s námi nebude bavit, a že je všechno v pořádku. Pro mě byla důležitá zkušenost s Petrou ta, že se skoro vůbec nepodílela na tvorbě programu. Za mě je Petra pasivní člen, který se jenom veze.
Josef Bouše: Nehlasovalo o tom jen KF. Ale když jsme se sešli na volebním štábu, tak vznikla otázka, že pokud by bylo nehůř a bylo odvolání, tak se ta debata vykopne jenom, když nikdo z čela nebude proti. A nikdo neřekl, že by byl proti jejímu odvolání.
Jana Skopalíková: Petra se neúčastní skoro ničeho. Petra nezná ani schválený program. Spoustu drobností dohromady dávají to, že Petra dobře neplní svou úlohu. Petru jsem neviděla na jediné volební akci. Když jsme se to s ní snažili řešit, neozvala se. Snaha řešit opravdu byla.
Marek Řebíček: V PKS došlo ke shodě na tom, že Petra je neaktivní a nekolegiální. KF to potvrdilo. Pojďme se vrátit k procesu. Zastupuju tu SČK, akceptujme rozhodnutí KF, respektujme subsidiaritu.
Štěpán Drtina: Ten rozpočet bychom neměli včas, kdyby se do procesu nezapojil Jirka Snížek.
Vojtěch Pikal: Nemůžu to potvrdit, Petro, nepamatuju si to, ale je pravda, že v tom vláknu se k Petře ne všichni chovají hezky. Petro, podala jsi žádost o ukončení členství, jak to je?
Petra Smutná: Já tu žádost podávala ve chvíli, když už jsem emocionálně nemohla. Došlo tam taky k telefonátu s Tomášem, já tehdy odmítla rezignovat a dneska bych to udělala znova. Já ani tehdy neviděla důvod k rezignaci. Já tu mám ještě spoustu práce k uzavření. Dokážeme spolu ještě efektivně spolupracovat? Neumím si představit, že bych nebyla loajální k pirátům. Snažím se svou aktivitu a komunikaci směrem ke kraji upozaďovat, abych nedráždila, to je pravda.
Petra Smutná: Kdo kromě Martina mě telefonicky kontaktoval s tím, že je nějaký problém?
Jana Skopalíková: Za PKS nikdo, my vytvořili tenhle tým, který tě kontaktoval.
Jiří Snížek: Jako volební štáb jsme zvolili cestu mediace nestranným člověkem, Petrem Tomášem.
Dan Mazur: Je tu někdo z SČK, kdo byl proti odvolání? Petro, souhlasíš s mým shrnutím v jednacím vlákně?
Petra Smutná: Já ještě před zvolením upozornila, že nebudu mít moc času na kampaň. Není pravda, že jsem se nepodílela na programu. S KETem jsme dávali dohromady finanční část. Ano Dane, děkuju za shrnutí faktů.
Dan Leština: Nevidím v tvé kandidátské řeči, že budeš mít málo času na kampaň. Je to někde zaznamenaný tak, aby to viděli voliči?
Petra Smutná: Mělo by být.
Martin Martin: Jsem místopředseda MS Nymburk. Spadá pod to i Lysá. Já pro odvolání hlasoval kvůli způsobu komunikace. Já si neumím představit, že by byla jedna z pěti na kraji. Do Mělníku jsem jezdil za ní já. Jirka přišel s tim, že se jim nedaří spojit s Petrou, že si lidi odebírá z přátel a tak.
Jiří Snížek: Petra nikde nepíše, že bude mít málo času. A žádný připomínky k programu fakt nedávala, lže, každý si tyto dvě věci může ověřit. Petra si ale nemyslí, že lže, ona tomu věří, a to je ten problém.
Dan Leština: Prosím Jirko, chci důkaz o tom, že se Petra nezapojovala do tvorby programu. Petro, od tebe chci důkazy, že jsi psala. že na to nebudeš mít čas.
Jiří Snížek: Na KF to je shrnuté.
Štěpán Drtina: Je to vše v odůvodnění, které jsme podávali RV.
Petr Kapounek: Prosím KF a Petru, aby popsali, o co jde v kontextu že tvrdí, že Petra nedělala svou práci.
Jiří Snížek: Popsal probém se spouštěčem situace, souvisejícím s Petry prací.
Petra Smutná: Jirko, pokuta není jediný správný trest, který může být použit. Ty nemůžeš říkat úředníkům, jak mají dělat svou práci, je třeba přes politiky žádat o změnu zákona.
Janka Michaillidu: Procedurální hlasování o prodloužení rozpravy o dvacet minut:
Andrej Ramašeuski - PRO
Dan Leština - PRO
Dana Balcarová - PRO
Daniel Mazur - PRO
David Witosz - PRO
František Kopřiva - zdržuji se
Jan Bednařík - PRO
Jan Hošek - PRO
Janka Michailidu - PRO
Jiří Demel - PRO
Jiří Rezek - zdržuji se
Karsten Sachs - PRO
Lukáš Černohorský - PRO
Marek Řebíček - PRO
Martin Šmída - PRO
Michaela Kleslová - PRO
Michal Gill - PRO
Michal Marciniszyn - PRO
Petr Kapounek - PRO
Petra Smutná - zdržuji se
Stanislav Štipl - PRO

Rozprava prodloužena o 20min.

Vojtěch Pikal: Doporučuju hlasovat až potom, s dobou 48 na rozmyšlenou.
Dan Leština: Vojto takhle je to napsaný na tom fóru při vyhlášení toho jednání RV. Jednat budeme v referendu, doba na rozmyšlenou je do dnes.
Janka Michaillidu: Dneska teda dojedem rozpravu a pak se začne hlasovat na fóru.
Andrej Ramašeuski: Ztrátu důvěry vidím jako velkou překážku ke zvolení. Skutečný důvod je, jak asi víte, jednání Petry jako úředníka. Naše odvolání nemá nic společného se subsidiaritou a vnitrostranickou demokracií. Ale v okamžiku, kdy je kandidátka podána, jednáme podle volebního řádu. Bylo tady řečeno, že Petra pronásleduje lidí, kteří podporují přímou demokracii. Člověk, který podepisuje petici bez oprávnění k tomu, přímou demokracii nepodporuje, ale ohrožuje.
Jan Korbel: Z mého pohledu se Petra zahnala do rohu tím, jak se staví k připomínkám. Komunikuje agresivně, proto ztratila důvěru. To je dobrý důvod, naším cílem je prosazovat politiku na kraji, proto toto všechno děláme. Jak se to bude dařit, když Petra na té kandidátce bude? Podle mě to měla vyhodnotit sama a odstoupit. Petra opakovaně šířila dezinformace, Marek a Dalibor můžou říct víc.
Petr Kapounek: Já si furt říkám, že tohle kdyby byla pravda, tak jste si ji buď nezvolili nebo jste ji odvolali dřív. Podle mě tam u toho úřednictví je pravda na její straně a zbytek už jsou jen emoce. Princip je ten, že kraj je ten, kdo obsazuje kandidátku. Ten ji nechce. Jenže jak říkal Andrej, od toho tu RV není. Dlouhodobě kritizuju, že se někdy chováme jako sekta. Tady mám ten pocit taky. Myslím, že ty argumenty, co padly, nejsou racionální.
Martin Šmída: Já se pořád snažím dobrat toho mimořádného důvodu a pro mě to je to jedno. Podle mě je riziko, že nebude spolupracovat na kraji a i Petra zmínila, že nad tímto hodně přemýšlí. Mě zajímá, jestli bude zvolena Petra, tak jestli hrozí to, že se stane samostatnou jednotkou, nebo nebude hájit pirátský program.
Michal Gill: Petře bych rád vyjádřil podporu v kauze úřednice.
Janka Michaillidu: Rozprava byla prodloužena o 15 minut.
Josef Bouše: Byla chyba, že se nehledělo na to, kdo co dělá a nedělá. A sečetlo se to až na konci, kdy neaktivita vyšla najevo. Na základě toho se sešlo čelo, že s neaktivní Petrou nemůžou fungovat. Bylo to dlouhodobé, ale nikdo to v rámci svého vytížení nesledoval.
Dalibor Záhora: Proč lidi z kraje Petru zvolili, a pak odvolávají? Některý věci jsou nepřenosný, pokud s člověkem nejste v kontaktu a kontinuálně s ním neděláte. Moje zkušenost s Petrou je negativní, protože Petra byla chaotická. Někdy tam byly dezinformace. Já jsem s Petrou měl jeden konflikt, ale dále jsme spolu fungovali. Nevím, za co Petra bojuje, protože teď se jí nikdo nezastal. Členové RV nemají a nemohou mít přímou zkušenost. Myslím, že by bylo lepší, kdyby Petra odstoupila a věnovala se třeba práci v RV, kde si myslím, že jí to jde. Jestli si RV vezme zodpovědnost případné průšvihy ve SČK, jde to pak za ním.
Jan Bednařík: Andrej mluvil o subsidiaritě. Nic proti SčK, nebo jinému kraji, ale ve stanovách máme, že za kandidátní listiny odpovídá RV a nikdo jiný. Úkolem oblastního předsednictva je zabezpečit primární volby. Ale výsledná odpovědnost za kandidátní listinu není ani na KF, ani na PKS, ale RV. Není to nic proti subsidiaritě, tohle je naše odpovědnost a proto to tady důsledně řešíme.
Martin Martin: Histori neznám a neřeším, nicméně v Lysé je koalice ANO, ČSSD a ODS a v opozici jsou křestani, zelení a nezávislí, kteří volí nás. Mně hrozilo reálně, že by to někdo použil proti nám, jak to tehdy bylo.
Dan Leština: Nedostanu se na váš středočeský mrak. Stáhnul jsem si soubory, o kterých Jirka psal v tom vlákně, a tam zatím nevidím Petry vyjádření k tomu. Nejde z toho intuitivně pochopit, jestli Petra nic z toho nepsala. Je důležitý názor z primárek a naše politické rozodnutí, jestli považujeme za zásadnější ten, nebo to nové usnesení. Petro, ty jsi řekla, že máme hlasovat pro tvé odvolání. Zkus nám večer na foru napsat, jestli opravdu chceš, abychom tě odvolali nebo ne.
David Witosz: Jste schopni si podat ruce a jít do toho spolu?
6. 15:15 - 15:45 Zkušenosti s volebním dohledem ve volbách do zastupitelstev krajů, 30 minut, bez usnesení
Jan Bednařík: Většina krajů zanedbala svoje povinnosti v primárních volbách, nezkontrolovali lidi, kteří byli připuštěni ke krajským volbám. Nyní musíme projít výsledky, v redmine visí ještě nepodpořený návrh k tomuto a viděl bych to tak, že příště snad bude technický systém, který umožní efektivnější kontrolu dodržování volebního řádu.
Janka Michaillidu: Všímejte si toho v redmine. Nyní nezbývá, než ty lidi, co nesplnili podmínky z kandidátky odvolat, nebo se dát sami ke KK za porušení předpisů. Další věc je, že ve vlákně o rozpočtu RV jsme s Honzou naťukli aplikaci k volebnímu dohledu. Ta by vyplivla prohlášení prpo úřad. Sloužila by i pro nás jako kontaktní místo, kde bychom všechny informace hledali. Všichni by mohli mít přehled, jaká je situace v daném KS/MS. Měli bychom dát dohromady speicifkace.
Stanislav Štipl: Toto není mimořádné. Pokud by někdo měl odvolat kandidáta, je to volební zmocněnec, ne RV. Ke KK by se měl dát organizátor voleb, ne RV.
Vojtěch Pikal: Ano, pokud dávat někoho ke KK, tak organizátoři voleb.
Lukáš Černohorský: Několik problémů. Není jednoznačně určené místo, kde má volební prezentace být. Spousta krajů nedodala odkazy na profily a my si je dohledávali sami. Ani v hlasovacích vláknech není k dohledání kandidátská řeč.
Jan Bednařík: Odpovědnost máme my. Volební zmocněnec to stažení musí dostat od někoho za úkol. Furt si myslím, že bychom se měli udat KK.
Dan Leština: Nenechávejme to plavat, ale souhlasím s interpretací Standy.
Andrej Ramašeuski: Naráželi jsme ještě na to, že v některých případech bylo procesně v nepořádku i jednání.
Dan Mazur: Kloním se spíš k Honzovi. Sice organizátor kandidátní listiny má zodpovědnost za splnění podmínky, ale v momentě, kdy to poslal k nám, tak se to stává naší věcí. Měli bychom vytrvat, aby to neusnulo tím, že bychom propouštěli kandidátní listiny, které by nesplňovaly naše vlastní pravidla.
Jan Bednařík: Pochybnosti jdou taky za oblastním předsednictvem, které to mělo zařídit tak, aby to bylo správně.
Stanislav Štipl: Může být návrh na předběžné opatření, odvolání z kandidátek. Ale nesmysl vztahovat to k RV.
Vojtěch Pikal: Stanovy předpokládají, že může předsednictvo pro potřeby zřídit volební komisi. Místo delegování na kooridnátory by se to dalo přesunout na zřízené komise, které by se tomu mohly věnovat plně.
Andrej Ramašeuksi: Ti lidi by se měli vyškrtnout, jsou tam omylem, nemají tam co dělat.
Dan Leština: Mně z toho vylézá to, že je lepší tam ty lidi do počtu prostě nemít.
Michal Marciniszyn: Podle mě by bylo divný, kdybychom čtrnáct dní před volbama odvolali desítky lidí.
Lukáš Černohorský: Jde o jEdnotky lidí.
Jan Bednařík: Jde o čistě formální záležitosti, které měly být splněné před primárkami. Já nevím, kolik těch kandidátů reálně je. Myslím, že se nic nestane, kdybychom to vyškrtli. Byl by to jasný signál, že ty věci bereme vážně.
Dan Mazur: Spodní třetina kandidátky - je prakticky nemožné, že by se někdo dostal nahoru.
Dan Leština: Hele tyhle věci se dějou. Zejména pokud tam dole bude někdo hodně kontroverzní. I když je to samozřejmě vzácný. A hlavně svým umístěním na kandidátce reprezentují stranu, potřebujeme vědět, kdo to je.
Petr Kapounek: Tady nám vyškrtnutí nepoškodí výsledek, narozdíl od komunálních voleb, kde to povede ke ztrátě hlasů.
Vojtěch Pikal: To usnesení musí být adresné.
Michal Marciniszyn: Co to takhle zpřísnit pro komunální a rozvolnit pro krajský. Stando, máš pravdu s tím, že je jednodušší lidi zespod zvolit v místních volbách.
Jan Bednařík: To, že bude ve volebních místnostech všude rozvěšený, že jsme odvolali x lidí, nebude mít vliv na volební výsledek - přepočet hlasů na mandáty. Narozdíl od komunálních voleb.
7. 15:20 - 16:20 Koordinace vystoupení/pozic na SVÝT, 1 hodina
Michal: Podle mě není problém, když není povolební strategie.
Bod 1: Povolební strategie a vyjednávací týmy

Úkol: Pokud nezazní že máme společnou povolební strategii, zmínit pro ty, kdo si neschválili vlastní. https://wiki.pirati.cz/program/volebni/ ... _strategie
Bod 2: Progres v analýze na základě usnesení CF12/2020, volební postup 2021 (koalice se STAN do parl. voleb)

Dan Leština: RV by mělo mít přehled o programových věcech.
Dan Mazur: Myslím si, že to bude o aspektu historické spolupráce. Mimo to řešíme analýzu překryvu programu. Doslechl jsem se, že zatímco my k analýze překryvů programu dostali seznam vedoucích komisí STANu a garantů, STAN to samý pro naši stranu nedostal.
Vojtěch Pikal: Stanovený to máme, jsou to vedoucí RT. Není pravda, že mu na jeho výtku nebylo jasně odpovězeno.
Dan Mazur: Nemyslel jsem, že by u nás neexistovaly zodpovědné osoby, ale spíš že se ke STANu nedostal seznam. Můžem to prosím proštouchnout?
Dan Leština: Mě zajímá, co se z programu STANu vyhodnocuje a kým. Tu tabulku máme imho právo vidět, jak to probíhá.
Jan Bednařík: Za RV je v editorském týmu Dan Mazur. Já myslím, že ten dohled probíhá dobře.
Janka Michaillidu: Neporovnávají se jen volební programy, máme porovnávat i dlouhodobý program a programová stanoviska.
Dan Mazur: Mně přijde důležitý věřit s tímhle vedoucím RT. Sežen prosím tabulku od Ondry.
Bod 3: Zpětná vazba PKSkům z volebního dohledu (co se musí do voleb 2021 zlepšit)

Janka Michaillidu: Má někdo přednést za nás s Vojtou.
Vojtěch Pikal: Hlavně, ať tam někdo je. Asi by bylo dobrý tam dát nějaký výstup -
Janka Michaillidu: Musíme informovat o usnesení na redmine.
Jan Bednařík: Já to řeknu. Otevřít diskuzi o tom, co udělat, aby to v parlamentních volbách nedopadlo stejně.
Michal Marciniszyn: Nechci, aby vznikl dojem, že chce celé RV dávat PKS ke KK. To je za mě overreact. Pokud chcete říct to, co teď říkal Honza. S tím souvisí: pojďme se poučit z chyb a ty nejhorší případy vyřešit, klidně přes tu KK. Pojďme se radši bavit, ne posílat se k soudům.
David Witosz: Prosím nezahlcujme KK, radši to dvakrát zvažme.
Dana Balcarová: Když prezentujeme názor RV, tak bychom na to měli mít usnesení.
Dan: Pojďme tam informovat o tom, že se sbírá podpora pro toto jednání. Ne prezentovat názor rv, ten nemáme.
Jan Bednařík: KK nám může zakázat dělat volební dohled, to by byl problém, diskvalifikovali bychom stranu z parlamentních voleb.
Lukáš Černohorský: Zažívám deja vu od 2012 a nerozumím, proč by se měla zjednodušovat pravidla. Je to stále stejně už roky. Ve VŘ jsou to dva nebo tři odstavce, které říkají, co je třeba mít splněno.
Jan Hošek: Příště začít dřív.
Janka Michaillidu: Sepíšeme do padu, co všechno bylo špatně.
Bod 4: Fungování TO v souvislosti s prioritními projekty a rozpočtem 2021

Problémy s aplikacemi jako „lidé“
Jan Bednařík: Ráda bych si to vzal na sebe, ale možná mám střet zájmů.
Janka Michaillidu: Já tam budu a určitě budu podporovat systémy pro vnitrostranické fungování.
Další body - diskuse oddělených skupin a poté prezentace závěrů.

Na KOKS půjde za RV Jan Bednařík, Jiří Demel

Systemazice podpory ZK, odborná právní pomoc: Dan Mazur, Dan Leština

Média: Janka Michaillidu

Voliči nad 50 + ANO - Michal Marciniszyn

Dobrovolníci - Dan Leština, Janka Michaillidu

Výběr + vzdělávání kandidátů - Dan Mazur

Rozpočet 21 - Jan Bednařík

Necháme to tak a tito lidé dají report, když si budou myslet, že by něco z toho mohlo zajímat RV.

Dan Mazur: Pojďme založit dokument, kam bychom udělali zápis.

Vojtěch Pikal: To by mělo vzniknout ve skupinách.

Téma: Rozpočet 2021

Janka Michaillidu: Už dlouho se na RV řeší, že rozpočty mají mít záměry jen na neoddiskutovatelné věci (opakující se výdaje apod.), ty ostatní položky jenom jako vyhrazené prostředky. Někteří hospodáři si nafrkali spoustu velkých záměrů, které jde použít v podstatě na cokoliv.
Dan Leština: Chci, aby záměry měly dostatečné podklady na to, abychom na sebe mohli vzít politickou zodpovědnost.
Vojtěch Pikal: Doporučuju, abyste to hlasovali zvlášť rozpočet+výhled, nesporné záměry, PRAH nedávno zpřísnil, co je záměr.
Různé
Stanislav Štipl: Děkuju PK za dokument ke covidu. Jaký je postoj pirátů/poslanců ke konání voleb za dva týdny? Můžeme ochránit lidi v komisích?
Vojta Pikal: To by musel schválit senát. Já si myslím, že by se neměl dělat globální odklad voleb, ta situace není v celé zemi stejná. Co se týče ochranných pomůcek, budou metodické pokyny k pomůckám a ochraně.
Lukáš Černohorský: Od Šlechtové to nikdo nechytnul, protože celou dobu měla roušku a dodržovala všechna opatření. Ten systém testování se mírně zbortil včera a je možné, že výhledově nebudeme vědět, kolik těch nakažených máme. Časově se odklad voleb nestíhá, musí se tam totiž podepsat i prezident. Ale ta diskuse proběhla.
Dan Mazur: Riziko je podobné, jako když jdou lidi do obchodu, ranice si to hodně hlídají. Otázka kolapsu se nebude lámat na dvou dnech voleb.
Dan Leština: V Bavorsku byly okresní volby 15.3, mohli by mít cenné zkušenosti. Napíše Vojtovi mail.
Tito uživatelé poděkovali autorovi exasistent.RV za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“