CF 10/2020 Doplňující volba do Kontrolní komise

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2160 poděkování
Dostal poděkování: 25765 poděkování

Re: CF 10/2020 Doplňující volba do Kontrolní komise

Příspěvek od Martin.Kucera »

Napomínám @Jan.Novak, aby do jednání o dovolbě nezatahoval jiné osoby, než jsou kandidáti. (Je možné, ba pravděpodobné, že se téhož dopustili v dřívějších příspěvcíchi další vystupující, v tom případě nechť si vztáhnou napomenutí i na sebe.)
Napomínám @Jiri.Hoskovec za offtopicování (příspěvek viewtopic.php?p=709248#p709248 nemá s jednáním o dovolbě KK zhola nic společného a bude vyčleněn do zvláštních záznamů).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Dolezal, Jan.Novak, Michaela.Nepejchalova, Vojtech.Pikal, Jakub.Dedek
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Pavel.Sramek
Předseda místního sdružení
Profese: Senior Product Owner v IT
Dal poděkování: 1139 poděkování
Dostal poděkování: 902 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.Sramek »

Milan.Dadourek píše:
24 črc 2020, 20:46
Pavel.Sramek píše:
20 črc 2020, 11:33
Milan.Dadourek píše:
17 črc 2020, 08:42
...
1) Jak se díváte na princip legality ve vztahu ke KK - je KK povinna "stíhat" každý prohřešek, o který zavadí? OFFTOPIC(Osobně si myslím, že dle čl. 13 odst. 2 Stanov to tak nevypadá - když navíc RŘ považuje za přednostní řešení smír, ale nevím.)
...
3) Jaký máte názor na recidivu? Měla by se nějak sledovat? V jakém časovém horizontu (asi musí být nějaký "výmaz")?
Ad1) Jednu věc si musíme vyjasnit. KK nic nestíhá. Spojení stíhat za prohřešek evokuje to, že daný orgán má možnost sankce. Nemá.
KK dle našich stanov jen vysetřuje.
Pokud bych upravil otázku na: Je povinna KK zjišťovat skutkové okolnosti každého nahlášeho podání? Tak ano, ale za součinosti podavatele, není v jejich silách být tím ,,policejní orgánem strany".
A za mě je zásadní, aby KK při podání proti jakékoliv osobě respektovala zásudu presumpce nevinny, a aby šetřením nebyl člen vnitrostranicky ,,bit" a diskriminován.
Byl bych raději, kdybys otázku upravil na to, jak byla položena: Jak se díváš na princip legality ve vztahu ke KK? OFFTOPIC(samozřejmě ve smyslu, jak je vnímán ve vztahu k činnosti státního zastupitelství)
Na princip legality ve vztahu ke KK se dívám pozitivně a kvituji ho. Nemyslím si, že by KK měla činit něco víc, než je jí dovoleno.
Milan.Dadourek píše:
24 črc 2020, 20:46
Pavel.Sramek píše:
20 črc 2020, 11:33
Ad3) Recidivu? Sledování recidivy přeci implikuje to, že KK vynáší ,,rozsudek". To dělá RK, na jejichž volbu by měla otázka směrovat.
Ale pokud to bylo myšleno tak, že by KK měla shromažďovat spisy rozsudků RK a dávat je někam veřejně, tak ne. Za rozsudek je odpovědná RK.
Orgány činné v trestním řízení také nezveřejňují za soudy judikát, to si dělá soud sám.
Otázka nesměřuje na kandidáty do RK, ale do KK. KK mj. navrhuje znění nálezu. Takže kdybys mi v té souvislosti odpověděl, zda podle tebe má KK zohledňovat recidivu a zda by to mělo být omezeno dobou (a jistě, vím, že tu dobu nemůže určovat KK - ale snad si o tom mohou kandidáti něco myslet).
Ne, nemyslím si, že by KK měla při své činnosti zohledňovat recidivu, tu by mělo zohledňovat místní, krajské nebo celostátní fórum. Informovat o ni by měla RK, nikoliv KK.
Předseda MS Plzeň
Pirátský zastupitel města Plzně
Tel: 777 300 508
Email: pavel.sramek@pirati.cz
FB: https://www.facebook.com/Pavel.Sram3k

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 6222 poděkování
Dostal poděkování: 6792 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Jan.Novak píše:
29 črc 2020, 08:12
Honzo, nechtel bych ted jit nijak proti tobe vecne v tvem nazoru, ale jen ciste formalne - v okamziku, kdy se zacneme uvnitr strany titulovat "pan/pani XXX", tak jsme v haji. I kdyz s nim nesouhlasis, tak je to tvuj spolustranik a jmenuje se David (Satke). Diky za to.
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
Junior clen KK.

David.Satke
Člen KS Praha
Profese: Advokát
Dal poděkování: 38 poděkování
Dostal poděkování: 238 poděkování

Příspěvek od David.Satke »

Ahoj Pirátky a Piráti,

děkuji za nominaci.

Nejdříve krátké bio:
Je mi 36 let a pocházím z Hodonína na jižní Moravě, ale již 16 let žiji v Praze. Mám za sebou studium Právnické fakulty na UK v Praze a jednoroční studium LLM kurzů na Utrecht University v rámci programu Erasmus.
Pracuji jako advokát ve vlastní advokátní kanceláři. Během studia a povinné koncipientské praxe jsem si ale vyzkoušel i velké mezinárodní advokátní kanceláře.
U Pirátů jsem od podzimu 2016, nejdříve jako registrovaný příznivec a poté jako plnohodnotný člen na Praze 10. Historicky jsem byl garantem programu Justice pro volby do PS v roce 2017. V současnosti jsem neuvolněným zastupitelem na Praze 10 (blíže níže v dotazníku) a členem resortního týmu Spravedlnost.

Proč kandiduji do KK:
Musím se přiznat, že cca měsíc zpět jsem neměl ambici kandidovat do kontrolní komise. S její činností jsem se předtím nijak výrazněji nesetkal a ani jsem to neplánoval.

Nicméně jak někteří z Vás ví, a jak by se ti ostatní zcela jistě dozvěděli z tohoto vlákna, převzal jsem zastupování Klubu Pirátů v Zastupitelstvu hl.m.Prahy v řízení o stížnosti č. 24020 u rozhodčí komise proti kontrolní komisi zastoupenou nejprve Janem Novákem a po jeho rezignaci Michaelou Skokanovou. Osobně jsem se tak setkal s praxí, který nemůžu považovat za akceptovatelný, a to zejména z důvodu nerespektování rozhodčího řádu a elementárních náležitostí na právní dokumenty a jejich přezkoumatelnost. Když jsem pak byl osloven členy místního sdružení, abych kandidoval do kontrolní komise a kritizovanou praxi změnil, po poměrně silném váhání jsem se rozhodnul kandidaturu přijmout. Zastávám názor, že pokud něco kritizuji a můžu to změnit, tak bych se o to měl alespoň pokusit. A to i při vědomí toho, že někteří členové strany s mou kandidaturou z důvodu zastupování ve sporu s kontrolní komisí nemusí souhlasit.

Mám dlouholetou zkušenost s fungováním nejrůznějších předpisů a nařízení a vyjednáváním - ať už konfliktních u soudů nebo konsenzuálních u mimosoudních řešení. Od roku 2016 jsem taky už nabral nějaké zkušenosti s fungováním Pirátů a od roku 2018 taky z reálné politiky na úrovni městské části (co do velikosti se myslím jedná o jedno z top 10 největších měst v ČR). Rád bych své dosavadní zkušenosti z advokacie a politiky uplatnil i vnitrostranicky, a proto kandiduji do KK.

Co bych chtěl v KK dělat, pokud budu zvolen:
1) Chtěl bych kontrolní komisi vrátit funkci, která ji přísluší podle stanov, tedy kontrolního orgánu strany, který vyšetřuje důvodné stížnosti a případně je předkládá k rozhodnutí rozhodčí komisi. Kontrolní komise není inkvizice, která vyšetřuje, rozhoduje a odsuzuje v jednom. V ideálním případě by stížnost měla být vyřešena smírem, ale to při neprofesionalitě a podezření z podjatosti (viz níže) lze poměrně těžko.
2) Byť se jedná o volený orgán, tak bych chtěl, aby výstupy KK komise byly na profesionální úrovni. Nemůže se podle mě stát, že ve stížnosti budou ignorovány její náležitosti, nebude z ní vůbec zřejmé, kdo je odpůrce, čím a jaké předpisy měly být porušeny, zda a pokud je podávána ve veřejném zájmu a odpověď na repliku bude sada nesouvisejících poznámek. Jedná se o důležitý orgán ve stranické hierarchii a není podle mého názoru přijatelné, aby se člen kontrolní komise teprve učil psát podání a sám ignoroval předpisy.
3) Nejsem příliš aktivní diskutující na fóru a ani na Zulipu a u toho bych chtěl i po případném zvolení zůstat. Kontrolní komise by měla být orgán především nezávislý a pokud se členové kontrolní komise zaujatě vyjadřují na stranických sítích k živým věcem, aniž by k tomu existovalo rozhodnutí rozhodčí komise, je to špatně. Pak může být vyšetřování kontrolní komise těžko vnímáno jako nestranné.
4) Rozhodčí řád zná tři typy stížností: 1) Individuální stížnost bez potřeby hájit veřejný zájem, 2) individuální stížnost s potřebou hájit veřejný zájem a 3) stížnost KK podaná ve veřejném zájmu. Mám za to, že tyto typy nejsou dostatečně rozlišovány a využívány a chtěl bych se zasadit o to, aby se to změnilo, což podle mého názoru může přispět k vyjasnění a urychlení jednotlivých řízení. A odbřemenění komise od ryze individuálních sporů.
5) Dnes jsem zjistil, že členka KK je za své členství skrytě vyplácena jako "administrativní podpora", a to za plného souhlasu minimálně předsedy KK. Podle výkazu činnosti a dohodnuté odměny je odměna cca 636 Kč na hodinu (což by odpovídalo při fulltime výkonu mzdě ve výši cca 100.000,- Kč měsíčně). Navíc je odměna vyplácena bez existence odpovídající smlouvy. Nemám nic proti tomu, aby členové komise, nebo jakéhokoliv jiného orgánu strany byly za svoji práci odměněni, ale považuji za nepřípustné, aby se tak dělo skrytě, bez dokladů a za nestandardně vysoké částky. V případě zvolení bych takovou praxi nepodporoval.

Přikládám odpovědi na otázky položené všem kandidátům:
1) Jak se díváte na princip legality ve vztahu ke KK - je KK povinna "stíhat" každý prohřešek, o který zavadí?
Viz. můj program v bodě 4 výše. Rozhodčí řád zná tři stupně vstupu kontrolní komise. Ta tedy nemusí nijak zvláště "stíhat" ryze soukromé spory, ale při sporech, kde je třeba hájit veřejný zájem, by měla jednat. V ideálním případě by však i takový vstup měl končit smírem.

2) Měla by KK hodnotit subjektivní stránku činu a volit třeba různé postupy? Nebo vždy stejně - zcela podle toho, co se stalo?
KK by měla postupovat citlivě, jelikož ve výsledku jsme všichni příslušníci jedné strany a i rozhodčí nález je vynutitelný jen uvnitř strany. Takže inkviziční postupy kontrolní komise nikdy nemohou vést k dobrému výsledku. Ve stejných případech by se však mělo postupovat stejně.

3) Jaký máte názor na recidivu? Měla by se nějak sledovat? V jakém časovém horizontu (asi musí být nějaký "výmaz")?
Z pohledu KK a její činnosti tato otázka podle mého názoru není relevantní. Ale pokud je to myšleno co do návrhu rozhodčího nálezu, tak recidiva by měla být posuzována jako přitěžující okolnost. Doba výmazu podle konkrétního případu.

4) A trocha provokace: Nebyla by funkce KK lépe patrná, kdyby se jmenovala třeba "Kontrolní a smírčí komise"?
Nemyslím si, že název KK je to, co ji momentálně nejvíce trápí. Nicméně, abych nebyl jen vážný, můj oblíbený název by byl "Komise pro Legalizaci Integrace Teroristických Organizmů a jejich Rehabilitaci ve Společnosti" :P

5) Jak by podle vás měla být v souladu s RŘ a Stanovami (čl. 13) řešena stížnost brojící proti špatnému postupu KK? (RK má věc řešit na základě návrhu KK, ale ta se v tomto případě jeví systémově podjatá.)
V tomto případě bude vždy nějaký navrhovatel a z povahy věci tak odpadá možnost anonymního podání a nutnosti podat stížnost ve veřejném zájmu kontrolní komisí. V takovém případě si myslím, že nejčistší řešení je, aby KK poslala stížnost rovnou před RK. Případně je zde možnost, aby navrhovatel rovnou podal návrh na odvolání konkrétního člena KK nebo celé KK přímo celostátnímu fóru.

Děkuji za přečtení a za případně obdržený hlas.

David

Dotazník na funkce:
posty politické:
= zastupitel MČ Praha 10
posty v komisích a výborech veřejné správy:
= MČ Praha 10 - předseda Komise majetkové a nebytových prostor, předseda Návrhového výboru, člen Kontrolního výboru

posty odborné v Pirátech:
= garant programového bodu Justice pro volby do sněmovny v roce 2017
= člen resortního týmu Spravedlnost
post v Pirátech na celostátní úrovni:
= žádný
post v Pirátech na úrovni kraje:
= žádný
post v Pirátech na úrovni MS:
= člen MS Piráti Praha 10
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Satke za příspěvky (celkem 4):
Milan.Dadourek, Jan.Zavadil, Jana.Kabelova, Roman.Moravek

Jan.Bednarik
Republikový výbor
Profese: vývojář SW
Dal poděkování: 4187 poděkování
Dostal poděkování: 5271 poděkování

Příspěvek od Jan.Bednarik »

David.Satke píše:
29 črc 2020, 23:43
Musím se přiznat, že cca měsíc zpět jsem neměl ambici kandidovat do kontrolní komise. S její činností jsem se předtím nijak výrazněji nesetkal a ani jsem to neplánoval.
...
1) Chtěl bych kontrolní komisi vrátit funkci, která ji přísluší podle stanov, tedy kontrolního orgánu strany, který vyšetřuje důvodné stížnosti a případně je předkládá k rozhodnutí rozhodčí komisi. Kontrolní komise není inkvizice, která vyšetřuje, rozhoduje a odsuzuje v jednom. V ideálním případě by stížnost měla být vyřešena smírem, ale to při neprofesionalitě a podezření z podjatosti (viz níže) lze poměrně těžko.
2) Byť se jedná o volený orgán, tak bych chtěl, aby výstupy KK komise byly na profesionální úrovni. ...
Na to, že jsi ještě před měsícem s činností KK výrazněji nesetkal, jsou to docela silná vyjádření. Mám k tomu pár otázek:

1) Mohl by jsi upřesnit, jakou funkci KK podle tebe vykonává, když ne tu, která jí přísluší dle Stanov?
2) Máme tvé vyjádření chápat tak, že se domníváš, že KK je teď inkvizice, která vyšetřuje, rozhoduje a odsuzuje v jednom?
3) Četl jsi rozhodčí řád a myslíš si, že rozumíš rozdílu mezi KK a RK a jejich rolím v rozhodčím řízení?
4) Můžeš uvést, kolik stížností (přesněji sporů), dejme tomu za poslední rok, nebylo vyřešeno smírem z důvodů podezření z podjatosti KK? A pokud je to více než nula, tak jaký je to poměr ku sporům úspěšně vyřešeným smírem, a všem vyřešeným sporům za stejné období?
5) Můžeš uvést třeba dva příklady již uzavřených stížností za poslední rok, kde podle tebe výstupy KK nebyly na profesionální úrovni? A co by jsi v těch případech udělal jinak, aby to profesionální bylo?

Děkuji předem za odpovědi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 7):
Ivor.Kollar, Michaela.Nepejchalova, Lukas.Dolezal, Jan.Novak, Martin.Smida, Jakub.Dedek, Ivo.Vlasaty
„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • jednatel RV • dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

David.Satke
Člen KS Praha

Jan.Bednarik píše:
30 črc 2020, 01:19
David.Satke píše:
29 črc 2020, 23:43
...
2) Byť se jedná o volený orgán, tak bych chtěl, aby výstupy KK komise byly na profesionální úrovni. ...
Na to, že jsi ještě před měsícem s činností KK výrazněji nesetkal, jsou to docela silná vyjádření. Mám k tomu pár otázek:

1) Mohl by jsi upřesnit, jakou funkci KK podle tebe vykonává, když ne tu, která jí přísluší dle Stanov?
2) Máme tvé vyjádření chápat tak, že se domníváš, že KK je teď inkvizice, která vyšetřuje, rozhoduje a odsuzuje v jednom?
3) Četl jsi rozhodčí řád a myslíš si, že rozumíš rozdílu mezi KK a RK a jejich rolím v rozhodčím řízení?
4) Můžeš uvést, kolik stížností (přesněji sporů), dejme tomu za poslední rok, nebylo vyřešeno smírem z důvodů podezření z podjatosti KK? A pokud je to více než nula, tak jaký je to poměr ku sporům úspěšně vyřešeným smírem, a všem vyřešeným sporům za stejné období?
5) Můžeš uvést třeba dva příklady již uzavřených stížností za poslední rok, kde podle tebe výstupy KK nebyly na profesionální úrovni? A co by jsi v těch případech udělal jinak, aby to profesionální bylo?

Děkuji předem za odpovědi.
Ahoj Honzo,

škoda, že jsi otázky nepoložil dříve, když má kandidatura tady leží víc jak týden (a sám ses k ní několikrát vyjadřoval). Takhle bohužel nemám čas odpovídat na stále podobné otázky nebo dělat nějaké analýzy stížností za poslední rok. Nemám k tomu asistentku za 1000 Kč na hodinu jako má stávající kontrolní komise, takže na dotazy odpovídám sám.

Chápu, že jsem si svým postojem ke stávající komisi mezi jejími členy a podporovateli stávajícího fungování mnoho příznivců neudělal. Navíc, co jsem včera upozornil na neoprávněné a nezákonné čerpání odměn v rámci KK v řádu desetitisíců korun.

Nicméně i tak věřím, že členové CF mají dostatek informací, aby se rozhodli, zda jsou spokojení se stávajícím stavem nebo by chtěli změnu. Obě volby jsou legitimní a obě budu respektovat.

David

David.Satke
Člen KS Praha

@Martin.Kucera prosím o prolink na mou kandidátskou řeč. Díky

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 28587 poděkování
Dostal poděkování: 13851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

A protože se nám rozprava chýlí k závěru, dáme si znalostní otázku na všechny kandidující, takový politický AZ kvíz.
-- a prosím bez google --

K čemu se v českém politickém žargonu váže pojem "zátoka sviní" a proč?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Ladislav.Dvorak, Ivo.Vlasaty
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Jiri.Hoskovec
Mediální odbor
Profese: Úředník
Dal poděkování: 620 poděkování
Dostal poděkování: 1030 poděkování

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Dalibor.Zahora píše:
30 črc 2020, 22:11
A protože se nám rozprava chýlí k závěru, dáme si znalostní otázku na všechny kandidující, takový politický AZ kvíz.
-- a prosím bez google --

K čemu se v českém politickém žargonu váže pojem "zátoka sviní" a proč?
Jak jsou přezdívky pražských městských částí z konce Bémovy dekády relevantní k volbě KK?
Zástupce vedoucího a hospodář mediálního odboru, zastupitel MČ Praha 6, jiri.hoskovec@pirati.cz

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 28587 poděkování
Dostal poděkování: 13851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Třeba proto, že je dobré si osvěžit paměť a připomenout si kam, až se může strana zřítit a jakým procesy k tomu dochází.

Aktuální průběh dovolby KK takové asociace z této, ne zas tak vzdálené doby, nutně vyvolává. Těžko se jim ubránit.
Naposledy upravil(a) Dalibor.Zahora dne 31 črc 2020, 10:02, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“