Včelařství

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Zemedelstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Zemědělství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ales.Jakl
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 1902
Registrován: 24 kvě 2014, 16:20
Profese: Lesník
Bydliště: Tachov
Dal poděkování: 2500 poděkování
Dostal poděkování: 2624 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od Ales.Jakl »

Roli ČSV vidím negativně i když jsou tam samozřejmě i slušní lidé a dobří včelaři. Důsledky dominance ČSV ve včelařské praxi, státní správě a legislativě jsou nízká odolnost včel k chorobám, rostoucí závislost včelařů na včelařské chemii a snížení genetické diverzity včel. Maximální výnos medu nemůže potlačit všechny ostatní funkce včelstev (odolnost, diverzita). Lepší by bylo, kdyby existovalo několik rovnocenných organizací např. "klátoví včelaři" termosolární včelaři" "ware včelaři, opylaři atd. Měla by se změnit definice ekologického včelaření a podmínky státní podpory. Včelařský výzkum by se měl zaměřit na vliv různých způsobů chovu na odolnost včel k chorobám. Měla by se věnovat i pozornost nebezpečí "nadměrného chovu" včel.

Jinak pozorování včel je výborný relax (mám 2 pozorovací Warre a 1 japonce), vřele doporučuju všem zástupcům "Homo Zuckerbergis. Jako neorganizovaný opylař jsem zatím problém s ČSV neměl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Jakl za příspěvek:
chudejludek

D.Taxis Tramway

Strakovka a veverka

..a nic na tom nemění ani to zúžení.

chudejludek
Příspěvky: 7
Registrován: 27 úno 2020, 22:56
Profese: Kuchař
Bydliště: Uničov 1
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od chudejludek »

Oceňuji Váš pohled na toto téma a myslím, že by se včelařství mělo vydat směrem, který popisujete - jakýkoliv styl včelaření by mohl být zároveň včelařským politickým postojem tzn. nezávislý na Čsv. Tomu se výslovně vyhýbá hnutí Šance pro včely. Vítá alternativní přístupy vedení včelstev, ale monopoly zatěžující (možná zbytečně) státní rozpočet, třeba každoročním vyšetřením včelí měli, už nechává na pokoji. Proč, když to jde jinde i bez vyšetření. Netroufám si soudit nějakou míru nadměrnosti počtu včelstev. Dají se dohledat data s přihlédnutím na nové studie, které jste už linkoval. Podle mne je to to pravé téma pro výzkumný ústav včelařský. Včera jsem zhlédnul článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/bude ... nou-112585
Článek bych si dovolil trochu rozebrat.
Autoři článku citovali vědce z Mendelovy univerzity a zástupce Čsv o tom jak ubývá včelí pastva-zapomněli ale zmínit, že po sametové revoluci významně roste výměra trvalých travních porostů na úkor orné půdy a to s cílenou biodiverzitou bylin. https://ekolist.cz/cz/publicistika/prir ... -porostech.
Dále že je poslední dobou trendem ve městech obecní zeleň nesekat z důvodu ochrany půdní vlhkosti, takže má čas kvést. Hned pod článkem stěžující si na nevyzpytatelné počasí byl článek, který to vyvrací https://www.novinky.cz/pocasi/clanek/le ... i-40330807
a přihlédneme-li k tomu, že u nás chovaná včela je původem ze Slovinska, tak by jí i předešlá horká léta neměla z podstaty vadit. Všudypřítomná chemie, (ikdyž pro někoho kontroverzní téma, ale stojí to za přečtení) kterou čtenář dobře pochopí v tomto linku https://www.osel.cz/10809-rekl-ji-lasko ... -vcel.html.
Já bych jen doplnil, protože to pravděpodobně nepřímo hraje do karet Čsv, že pokud včelař chápe přirozenost včelího životního cyklu a tím je neustálé rojení, kdy nové roje nachází nové a čisté dutiny a je včelařova prvotní vzdělanost častá obměna díla a v lepším případě vytvářet smetence,, do nového,, .To že počasí ovlivňuje medobraní-množství nadbytečného medu, který včelstvům odebíráme je jasné. K čemu tahle masáž je? Nikdy bych nechtěl zlehčovat vážnost nemocí, které včely občas mívají, nebo urážet tímto lidi, kteří se jimi zabývají. Při svém vzdělání na to nemám ani právo. Ale při troše selského rozumu mi to prostě nedává smysl a zahrává si to s domněnkami o účelovosti.

Já jsem vyzkoušel hodně typů úlů. Byla doba, kdy včelstva a úly moc odbyt neměli a bylo v nabídce pár pozůstalostí. Mám tedy úly různých typů. Můj děda říkával, že včely vydrží i v krabici od bot. Dnes to zní skoro jako rouhání v kontextu se současnou mediální rétorikou. Míra svobody ve včelaření bude možná úměrná vzdálenosti od města Brna. Jinak si Váš klid vyložit neumím :).. myšleno jako žert.
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od Dan.Lestina »

(Trvalé travní porosty, obzvláště ty nové, nejsou žádnou zárukou včelí pastvy, mohou být a často jsou prakticky mrtvé z hlediska hmyzu.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
chudejludek

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

chudejludek
Příspěvky: 7
Registrován: 27 úno 2020, 22:56
Profese: Kuchař
Bydliště: Uničov 1
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od chudejludek »

Chtěl jsem to pod tlakem vzpomínek na rozkvetlé louky z výletů do přírody nechat bez reakce. Pak jsem si ale uvědomil, že do přírody nemusíme chodit všichni. Vítám každý nový kousek přirozené krajiny, proto jsem podpořil nedávnou petici České společnosti ornitologické a Českomoravské myslivecké jednoty, která přinese k dnes už budovaným krmným a nektarodárným biopásům další přirozenou zeleň v polích. Nechtěl jsem v minulém příspěvku podceňovat důležitost včelí-hmyzí pastvy, ale pořád zastávám názor, že se tu už mnohé změnilo k lepšímu, vyjma oteplování. Tak jsem jen nepochopil, proč si místo pochvaly nad konečně údajně normálním počasím, kdy vláha dává šanci k tvorbě nektaru, medovici a nad významně přibývající plochou přirozené krajiny jmenovaní stěžují. Na trvalé travní porosty se nedívám tak skepticky a to nejen ze subjektivního pohledu z chalupy uprostřed pastvin a luk, kde se před revolucí pěstovali ve velkém brambory. Určitě mají pro hmyz vyšší hodnotu než dnes obdělávaná orná půda. Pokles stájové živočišné výroby a s tím i pokles krmivářských plodin-pícnin to jen korunuje. Otázkou tedy je, jakou přirozenou krajinu než TTP tady chceme. Vždyť to jsou pastviny, louky, lesy. Pohledem do minulosti-pokud tuhle ne, pak se tedy musíme zaměřit na krajinu středověku, kdy včely žily ještě v dutinách, ale to už taky člověk hospodařil. Nabízí se další otázka, proč jsou problémy se včelími nemocemi plošné, když je ovlivňuje bohatost pastvy. Na závěr trochu dohledaných dat. Trvalé travní porosty se u nás obhospodařují sečením nebo spásáním. Oba způsoby podporují rozmanitost druhů rostlin v TTP a to i těch významných pro hmyz. TTP se samovolně zaplevelují a to včetně obecní zeleně. Zmíním tady zlomek včelařsky zajímavých plevelů, jako je pampeliška lékařská, druhy šťovíku a pryskyřník. Dále je pro zemědělce hospodářsky výhodné louky druhově doplňovat pro kvalitu píce. Z toho lze usoudit, že se tak TTP stává pro hmyz minimálně doplňující pastvou mimo hlavní snůškové zdroje.

použité zdroje: VLIV PASTVY NA DRUHOVOU ROZMANITOST ROSTLIN
IMPACT OF GRAZING TO PLANT DIVERSITY
JAN MLÁDEK
Katedra botaniky, Přírodovědecká fakulta, Univerzita Palackého
https://www.ctpz.cz/vyzkum/regulace-ple ... ostech-968
https://ekolist.cz/cz/publicistika/prir ... ci-klimatu
Wikipedie
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od Dan.Lestina »

Jej, nepochopeno. Jsou to nelesní porosty, které hostí většinu druhů hmyzu u nás, obzvlášť těch ohrožených. Pokud chceme chránit hmyz, musíme se zaměřit zejména na ně. Ale ne všechny. Spousta nově vznikajících "luk" není o tolik lepší než pole. TTP je termín zemědělsko-legislativně-správní, který obsahuje také kde co.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
chudejludek

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

chudejludek
Příspěvky: 7
Registrován: 27 úno 2020, 22:56
Profese: Kuchař
Bydliště: Uničov 1
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 2 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od chudejludek »

Mohlo by situaci posunout jiné nastavení podmínek pro nově zakládané trvalé travní porosty, jako je třeba volba vhodného osiva a metodika různých režimů hospodaření?
Naposledy upravil(a) chudejludek dne 22 črc 2020, 16:15, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3687 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Včelařství

Příspěvek od Dan.Lestina »

OFFTOPICNo, spíš ne, to nejde takhle zahradnicky od stolu naplánovat.

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Odpovědět

Zpět na „Zemědělství“