Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.


Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Souhlasíte se zahájením jednání krajského fóra ve věci úpravy povolební strategie pro magistrát?

Ano
49
73%
Ne
16
24%
Zdržuji se
2
3%
 
Celkem hlasujících: 67 - Celkem hlasů: 67

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Vážené krajské fórum,

navrhuji zahájit jednání krajského fóra ve věci úpravy povolební strategie pro magistrát https://praha.pirati.cz/assets/pdf/povo ... e-zhmp.pdf

Jako její spoluautor si dovoluji navrhnout následující změnu věty:
Naši zastupitelé kandidující zároveň na městské části se v souladu s kodexem vzdají od prvního jednání zastupitelstva maximálně do půl roku mandátu na městské části nebo magistrátu, pokud v jiném zastupitelstvu získají uvolněnou funkci.
na
Naši zastupitelé kandidující zároveň na městské části se v souladu s kodexem vzdají od prvního jednání zastupitelstva maximálně do jednoho a půl roku mandátu na městské části nebo magistrátu, pokud v jiném zastupitelstvu získají uvolněnou funkci.
Jedná se tedy o změnu technického parametru v dokumentu schváleném krajským fórem (lhůta se prodlužuje z 0,5 roku na 1,5 roku), kterou navrhuje jeden ze dvou spoluautorů povolební strategie (druhým byl Adam Zábranský).

Zdůvodnění:
1. Důvodem je mimojiné to, že se ukázalo, že lhůta půl roku není dostatečná na prověření stability koalice. Ukazuje se, že je na to potřeba cca. 1,5 roku.
2. Potřebnou lhůtu jsme při původní tvorbě dokumentu odhadli bez zkušeností - některé zkušenosti přicházejí až časem a pardon všem, kteří se museli vzdát magistrátního mandátu “předčasně”, protože jejich koalice na městské části nevydržela
3. Zásadní celostátní princip nekumulace uvolněných funkcí je stále zachován. Já osobně jsem ostatně rezignoval po zvolení na členství ve správní radě VZP. Jde tady jen o specifickou situaci Prahy (a dalších velkých měst), spočívající v kombinaci funkce na magistrátu a na městské části. Vazbu mezi členem zastupitelstva magistrátu a bydlištěm daného zastupitele na městské části ale stejně zcela vymazat nejde. Snažíme se ji jen smysluplně limitovat.
4. Prodloužení lhůty také povede k lepší kontinuitě práce v klubu. Jinak se mění příliš často i obsazení výborů a komisí (zastupitelé jsou z vícero důvodů preferováni před externisty) a to vytváří další problémy.
5. Povolební strategie je primárně smlouva mezi členskou (krajskou) základnou o čem a jak má leader a zastupitelský klub vyjednávat, aby nevypukly vnitřní spory po volbách. Protože situace se dá určitým způsobem předvídat, ale ne samozřejmě ze 100%. Tato dohoda mezi krajským fórem a klubem se pochopitelně může změnit. Dokument je samozřejmě veřejný (jako všechno u nás, že ano), ale to neznamená že je vytesán do kamene a nemůže se v průběhu volebního období změnit.
6. Poslední věta dokumentu zní: “Lze jej změnit pouze se souhlasem Krajského fóra.” takže se samozřejmě od počátku počítalo s tím, že lze povolební strategii změnit v případě, že to krajské fórum uzná za vhodné. Připomínám, že v předchozím volebním období se povolební strategie také změnila, když si klub vyžádal mandát jednat o nové koalici při rozpadu té předchozí
https://praha.pirati.cz/mandat-k-vyjednavani.html
https://wiki.pirati.cz/regiony/praha/po ... _strategie
viewtopic.php?f=349&t=31838
7. Pracuje se paralelně na zpracování legislativního návrhu pro možnost “pozastavení mandátu” z vůle zastupitele. To by problém nevratnosti kroku “vzdání se mandátu” řešilo systémově.

Děkuji za podporu.
Naposledy upravil(a) Zdenek.Hrib dne 09 kvě 2020, 20:39, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Georgia.Hejdukova
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1203
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka práv, rešeršistka
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 734 poděkování
Dostal poděkování: 2468 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Georgia.Hejdukova »

Já vím, že mě nejspíše většina Prahy zabije. Ale podobná "úprava" nám již před nějakým časem neprošla.

Proč si myslíš @Zdenek.Hrib, že nám to projde teď?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejdukova za příspěvky (celkem 5):
Tereza.Vovesova, Michaela.Nepejchalova, Frantisek.Dosedel, Karel.Nejedlik, Jan.Bednarik

“It does not do to dwell on dreams and forget to live”
― prof. Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore, O.M
+420 775 864 103 / georgia.hejdukova@pirati.cz
LinkedIn / Facebook / Twitter / Instagram / Web

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

protože tohle něco úplně jiného. neměníme kodex zastupitele, ale jen povolební strategii, tak jako v minulém volebním období. navíc jen v jednom dílčím parametru. takže nečekám problémy.

A sorry že jsem to nenavrhnul už minule jako pozměňovák. Chtěl jsem, ale nebyl čas. Ve výše uvedeném smyslu, jsem se ale vyjadřoval i v rozpravě k členskému podnětu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 6):
Georgia.Hejdukova, Frantisek.Dosedel, Jana.Komrskova, Petr.Benes, Jan.Zavadil, Milan.Minarik
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18635
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Martin.Kucera »

Já se obávám, že minimálně bod 5 bude nutné z odůvodnění vypustit, protože:
Volební řád píše:§ 13 Druhy volebních programů

Volební programy se člení na
a) společné volební programy (§14) a
b) jednotlivé volební programy (§15).

Součástí volebního programu jsou také, pokud jsou schváleny
a) povolební strategie, a
b) kodex pro veřejnou funkci.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2097 poděkování

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Já bych odstanila odkaz na rozpravu o hlasování v bodě 6) protože dotaz na pokračování vyjednávání a hlasování o tomhle usnesení, které rovnou zmiňuje, že případné další kroky budou KF znovu předloženy, podle mého názoru přímo nesouvisí s uzavřením koalice, a proto mi v bodě č.6 přijde zavádějící. Nebo snad má nějakou souvislost rozprava z prosince 2015 se změnou že srpna 2015?

EDIT: Upřesnění, omlouvám se přehlédla jsem na mobilu, že jsou tam odkazy 3.
Naposledy upravil(a) Tereza.Vovesova dne 10 kvě 2020, 00:09, celkem upraveno 1 x.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Dan.Lestina »

1) Neřekl bych, že povolební strategie je nějaké "jen", tou jste se oháněli snad ještě víc. (edit: alespoň myslím, pletu se?)

2) Teprve po chvíli mi došlo, že "stabilitou koalice" myslíš nějaké koalice na městských částech. Doufám, že zde zase nenaskakujeme na tu linku, že jsou nějací nadlidé, kteří prostě musí být buď v zastupitelstvu velké Prahy, nebo ve vedení městské části, že jiní by to dělali automaticky hůř, a že je velká ztráta pro stranu a lidstvo, pokud budou "jen" zastupiteli městské části.

3) Mrzí mě, že se zde naprosto evidentně pokoušíme obcházet usnesení CF, a tváříme se, jako by se nechumelilo. Chumelí, a moc prosím, odvykněme si takovýto politický doublethink, ať si o subsidiaritě obecně nebo tamtom přezkumu myslíme cokoliv. Když to takto uděláme v něčem, co bude zajímat voliče, což toto být nemusí, ale může, bude nás to stát tu jedinou fakt dobrou devízu, se kterou bojujeme - upřímnost a autenticitu. Proč tu není prostě jasně napsáno "CF nám zamítlo jeden způsob, zkusíme ve výsledku to samé maličko jinak."?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 6):
Frantisek.Dosedel, Michaela.Nepejchalova, Karel.Nejedlik, Adam.Jaros, Rostislav.Reha, Jan.Bednarik

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Karel.Nejedlik
Člen KS Praha
Příspěvky: 238
Registrován: 23 črc 2014, 16:36
Profese: Informatik
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2541 poděkování
Dostal poděkování: 578 poděkování

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Karel.Nejedlik »

Martin.Kucera píše: 09 kvě 2020, 18:40
...

Součástí volebního programu jsou také, pokud jsou schváleny
a) povolební strategie, a
b) kodex pro veřejnou funkci.
Vzhledem k tomu, že už nám CF vrátilo změnu kodexu, tak to fakt nevylepšíme změnou strategie.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel.Nejedlik za příspěvek:
Tereza.Vovesova
Dopravní zamyšlení: OFFTOPICIndividuální automobilová doprava - největší omyl lidstva?
O trolech: OFFTOPICObrázek
Uživatelský avatar
Ondrej.Kallasch
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2047
Registrován: 02 říj 2010, 13:37
Profese: Integration Developer
Bydliště: Pod Markétou 82, Praha 22 - Hájek
Dal poděkování: 2523 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Ondrej.Kallasch »

Vážení já si myslím že není vůbec nic špatného na tom, když se časem ukáže že bylo něco chybně byť s dobrým úmyslem vymyšleno, co ve své finální podobě přináší mnohem vyšší škody než užitek. A tak tu chybu přiznat a pokusit se jí opravit. Bohužel mám spíše pocit, že se mnozí točí na teoretické rovině a nebere v potaz tu praktickou s kterou se na zastupitelském klubu Praha musíme vypořádávat.

Ta lhůta půl roku byla nastavená právě proto, že se myslelo že do 6 měsíců budou koalice jasně sestavené a tak si kandidát bude muset rozhodnout na jaké úrovni zůstane. Bohužel výsledky některých členů, kteří post na magistrátu ukončili a přešli pouze na MČ ukazuje, že půl rok je opravdu moc krátká doba. Prosím pojďme tedy reagovat na skutečnost a nežijme v naší pirátské představě ideálního světa, protože oponenti proti kterým stojíme tuto hru s námi opravdu nehodlají hrát.

Telefon: 720474822 ondrej.kallasch@pirati.cz
člen zastupitelstva MČ Praha 22

Uživatelský avatar
Zdenek.Hrib
Republikový výbor
Příspěvky: 1623
Registrován: 03 říj 2013, 09:43
Profese: konzultant
Dal poděkování: 1057 poděkování
Dostal poděkování: 3286 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Zdenek.Hrib »

Martin.Kucera píše: 09 kvě 2020, 18:40 Já se obávám, že minimálně bod 5 bude nutné z odůvodnění vypustit, protože:
Volební řád píše:§ 13 Druhy volebních programů

Volební programy se člení na
a) společné volební programy (§14) a
b) jednotlivé volební programy (§15).

Součástí volebního programu jsou také, pokud jsou schváleny
a) povolební strategie, a
b) kodex pro veřejnou funkci.
Dekuji za upozorneni. Upraveno.

Podstatne ale je ze uz v minulosti dochazelo ke zmenam povolebni strategie v prubehu volebniho obdobi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Hrib za příspěvky (celkem 3):
Petr.Benes, Viktor.Mahrik, Milan.Minarik
Uživatelský avatar
Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 457
Registrován: 08 led 2018, 11:07
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 1079 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Re: Členský podnět - úprava povolební strategie pro magistrát

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Pokud by se měnila povolební strategie, jsem pro to, aby se tak měnila až ta příští a ne měnit pravidla, která byla vnímána jako předvolební slib, během tohoto volebního období. Na toto padlo již mnoho argumentů v jednání KF Pha 3/2020 a CF 5/2020

OFFTOPICNa závěr a trochu bokem bych se chtěl zeptat zda tato opětovná snaha o změnu povolební strategie souvisí s Janou Komrskovou, které 13.05.2020 končí šestiměsíční lhůta od nabytí jejího mandátu zastupitelky hl. m. Prahy, jelikož to načasování se k tomu přímo nabízí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Dvorak za příspěvky (celkem 7):
Michaela.Nepejchalova, Bara.Soukupova, Petr.Springinsfeld, Karel.Nejedlik, Lucie.Vadkerti, Jan.Bednarik, Martin.Stanek
MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Praha“