CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2429
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10857 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Zahajuji jednání celostátního fóra k mimořádnému přezkumu rozhodnutí KF Praha 3/2020, kterým byla schválena změna Kodexu zastupitele ZKHMP.

Jednání je zahájeno na základě členského podnětu Adama Jaroše.

Celostátní fórum tímto naplňuje svou výlučnou pravomoc dle stanov Čl. 8 (5) h);
Čl. 8 Celostátní fórum
(5) Celostátní fórum ve výlučné působnosti
h) mimořádně přezkoumává rozhodnutí orgánu strany, pokud to skupina členů strany navrhne předsedovi do dvou týdnů od právní moci rozhodnutí; od toho okamžiku se vykonatelnost rozhodnutí pozastavuje. Celostátní fórum může do dvou týdnů od pozastavení rozhodnutí zrušit. Jinak se rozhodnutí vykoná. Pro účely tohoto ustanovení se skupinou rozumí alespoň pětina, nestanoví-li celostátní fórum ve svém jednacím řádu méně.3)
Přezkoumávané rozhodnutí KF Praha 3/2020 je rozhodnutím krajského fóra krajského sdružení Praha, kterým v souladu s Jednacím řádem změnilo povolební strategii na základě tohoto podnětu.

Strategie byla změněna následovně:
V roce 2020 došlo krajské fórum k závěru, že toto pravidlo vede k rezignaci našich zkušených
politiků ze ZHMP a potom k jejich odvolání v lokálních koalicích.
Proto jsme se rozhodli toto pravidlo do budoucna změnit následovně: Naši zastupitelé nepřijmou více než
jednu exekutivní funkci (funkce ministra, radního, člena statutárního orgánu středního veřejného podniku) nebo
jednu uvolněnou funkci (poslanec, senátor, ministr, veřejný úředník, uvolněný zastupitel apod.).
Účastnilo se 98 hlasujících (40% členů KS Praha)
Navržené usnesení získalo 58 hlasů.
Ukončení jednání bez přijetí usnesení získalo 38 hlasů.

Toto rozhodnutí bylo vyhlášeno 17.2., byla tedy dodržena čtrnáctidenní lhůta pro přezkum.

V souladu s jednacím řádem budeme v jednání postupovat jako při referendu.

Úvodní slovo navrhovatele zde.
Závěrečné slovo odpůrce zde.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Nepejchalova za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Dalibor.Zahora, Roman.Pasek, Adam.Jaros

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Michaela.Nepejchalova
Kontrolní komise
Příspěvky: 2429
Registrován: 12 led 2016, 14:28
Profese: sociální pracovnice
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 10857 poděkování
Dostal poděkování: 4881 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Michaela.Nepejchalova »

Jelikož jednáme v referendu, další návrhy nelze zařadit. Lhůta na rozmyšlenou potrvá v souladu s jednacím řádem 2 dny, tedy do čtvrtka včetně.
Hlasování proběhne na hlasovacím systému strany helios.pirati.cz a to od pátku 21.2. 10:00 do pondělí 24.2. 22:00.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Nepejchalova za příspěvky (celkem 2):
Petr.Benes, Dalibor.Zahora

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

správce FB a Twitteru MRT Návykové chování
What mind-bogglingly pathetic and emotionally stunting little rules they make up. - Graham Chapman
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Uživatelský avatar
Petr.Benes
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 88
Registrován: 03 úno 2018, 20:53
Profese: opoziční zastupitel Praha 10
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Petr.Benes »

Vážené celostátní fórum,

všechny důvody pro a proti návrhu na změnu pražského kodexu zazněly v rozpravě a netřeba je opakovat. Nyní je mnohem podstatnější meritum tohoto hlasování, a to zda má CF zrušit toto rozhodnutí KF, které proběhlo zcela standardně, nebyl porušen žádný předpis a ani nepřišla žádná nová informace, která by nějak měnila podstatu věci.

Podnět na změnu pražského kodexu prošel demokratickou volbou již dvakrát. Nejdříve na schůzi MS Praha 10 ze dne 13.1.2020, kde bylo v poměru 11:0 schváleno usnesení o podání členského podnětu jménem našeho sdružení. Následně KF rozhodlo jasně v poměru 58 hlasů pro navržené usnesení a 38 pro ukončení bez přijetí usnesení. Navržené usnesení nejde proti žádným vnitřním předpisům a je plně v kompetenci krajského sdružení, které taky jako jediné mělo zkušenost s takto přísným kodexem. Tento kodex nás oslabil na mnoha frontách, jak v magistrátním zastupitelstvu, tak na městských částech a patrně právě proto a na základě této zkušenosti rozhodlo KF o úpravě kodexu. Nejedná se o revoluční změnu, ale o úpravu vycházející ze základů schváleného celostátního kodexu. Princip nekumulace uvolněných funkcí je stále zachován a žádoucí.

Tato úprava vznikla na základě nepřenositelné zkušenosti jak místního sdružení tak následně krajského fóra, které svoji vůli dalo jasně najevo. Já tímto prosím CF o zachování principu subsidiarity krajského sdružení a respekt k jeho rozhodnutí.

Co mě na tomto podnětu štve dávám pro nadšence OFFTOPIC OFFTOPIC
Mrzí mě, že vnitrostraničtí odpůrci návrhu nevyužili svých základních možností ve 14 denní rozpravě, nenavrhli alternativní variantu (např. platnost až od dalšího volebního období), ale až v momentě kdy se jim nelíbil výsledek otevřeli přezkum na CF bez jediného nového argumentu. Není náhodou, že po všech zkušenostech otevřelo podnět právě MS Praha 10 a není náhoda, že se k nám přidala většina ostatních hlasujících členů KS Praha. Jako spoluautor návrhu mohu říci, že o potřebě tohoto podnětu jsme diskutovali řadu měsíců, následně prošel diskusí a volbou na MS, poté stejné kolečko na KF. Ale to co předvádějí kolegové z P4, a to že dají hodinu po volbě právě oni podnět k přezkumu CF, když se jim nehodí výsledek (dalším náhradníkem byl jejich člen) je to pro mě pošlapání mnoha hodin práce na podnětu a respektu k výsledku volby.
Petr Beneš
- člen MS Praha 10
- místostarosta Praha 10
- tel: 736 603 957
Uživatelský avatar
Petr.Benes
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 88
Registrován: 03 úno 2018, 20:53
Profese: opoziční zastupitel Praha 10
Dal poděkování: 397 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Petr.Benes »

Michaela.Skokanova píše: 18 úno 2020, 23:25
Přezkoumávané rozhodnutí KF Praha 3/2020 je rozhodnutím krajského fóra krajského sdružení Praha, kterým v souladu s Jednacím řádem změnilo povolební strategii na základě tohoto podnětu.

Strategie byla změněna následovně:
Prosím @Michaela.Skokanova o opravu v úvodním textu. NEMĚNÍ se povolební strategie schválená zde, ale pouze se upravuje pražský kodex kandidáta schválený zde . Omlouvám se za slovíčkaření, ale myslím, že právě zde je to velmi podstatné a mohlo by to někoho zmást.

Děkuji
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Benes za příspěvky (celkem 7):
Jiri.Belsan, Jana.Komrskova, Michal.Gill, Vojtech.Pikal, Frantisek.Dosedel, Kornelia.Gottmannova, Tereza.Hubackova
Petr Beneš
- člen MS Praha 10
- místostarosta Praha 10
- tel: 736 603 957
Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1909
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3871 poděkování
Dostal poděkování: 3266 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Michal.Gill »

Dovolím si svoji trošku do mlýna, protože přímo ve členském podnětu jsem to už nestihl:

Např. na Praze 4 jsem byl svědkem toho, jak se Tibor Vansa právě v souladu s kodexem vzdal místa v zastupitelstvu na magistrátě (protože byl v té době místostarostou na Praze 4) jen proto, aby o pár dní později bez varování (jak jinak) lidoveckou zradou padla koalice na Praze 4 a on je tak nyní neuvolněným zastupitelem na MČ a nic víc. A tento stav se opakuje a bude opakovat neustále, ježto koalice s Piráty jsou ze své podstaty blokační developerským a korupčním choutkám dinosaurů, takže snahy někoho si koupit a koalice s námi zničit (nejen) v Praze tu vždy budou. Proto Adamovi namítnu na jeho hlavní výhradu, proč měníme kodex během volebního období: protože se objevil problém, řada našich nejlepších lidí opustila magistrátní zastupitelstvo prakticky bezdůvodně a je blbost čekat, až na náš zastaralý předpis doplatí další.

Objevil se problém k okamžitému řešení a byl bezodkladně vyřešen.
'
Subsidiaritou se snad ani ohánět nemusím, stačí se ohnat selským rozumem, protože tak tvrdou definici kumulace má málokterý kraj, takže by si nejdřív měli všichni zjistit, jak to v praxi funguje u nich v kraji, než se budou snažit zasahovat do rozhodnutí pražského KF, které tímto krokem neudělalo nic jiného, než se uvedlo do souladu se stejným předpisem třeba v Ostravě, kde být radním na MČ a zároveň neuvolněným zastupitelem na magistrátě není nic nenormálního. Děkuji.

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Adam.Jaros
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 928
Registrován: 30 dub 2012, 17:26
Profese: Teoretický alchymista
Dal poděkování: 2233 poděkování
Dostal poděkování: 2361 poděkování

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Adam.Jaros »

Vítám @Petr.Benes ve straně, kde je projednávání takovýchto věcí na půdě celostátního fóra zcela běžnou záležitostí. Rád bych poznamenal, že si lze odpustit ad hominem "kolegové z Prahy 4 totok a hentok". Členský podnět získal větší podporu k projednání než je celkový počet hlasujících KF Praha, takže to evidentně není můj kratochvilný vrtoch, ale legitimní přezkum.

Chtěl jsem zde mínit všechny podstatné příspěvky, ale předsedající to již udělala při svolání, takže jen stručně:
Prosím celostátní fórum, aby si prošlo zmíněné rozpravy (nejsou nijak zvlášť dlouhé) a zhodnotilo, zdali je okay měnit takhle zásadní sliby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Jaros za příspěvky (celkem 4):
Jan.Bednarik, Roman.Pasek, Dalibor.Zahora, Michaela.Nepejchalova
Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2444
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 4042 poděkování
Dostal poděkování: 2936 poděkování

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Jan.Novak »

Jedna věc je nastavit si tvrdá pravidla. Druhá věc je měnit v průběhu daného volebního období. První věc působí problémy hlavně té části strany, která si schválí tyto pravidla. Druhá věc ovlivnuje všechny, tedy nyní si všude budeme říkat "jo, vono to není jaký jsme mysleli? Tak to svoje lsiby voličům klidně zahoďme!", nebudu mluvit ani o tom jak se nám (před krajskými volbami) vysmějí média.
Takže ty argumentační fauly ala Michal Gill si prosím odpusťme (ať již na subsidiaritu, či na odvolávání se na lidi, kteří vyjádřili nesouhlas s tím to měnit).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 8):
Adam.Jaros, Jan.Bednarik, Roman.Pasek, Dalibor.Zahora, Ladislav.Dvorak, Michaela.Nepejchalova, Petr.Daubner, Ivo.Vlasaty

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
Pavel.Nevrkla
Místní předsednictvo
Příspěvky: 476
Registrován: 11 srp 2017, 15:25
Profese: advokát
Dal poděkování: 405 poděkování
Dostal poděkování: 746 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Pavel.Nevrkla »

Michal.Gill píše: 19 úno 2020, 08:59 Subsidiaritou se snad ani ohánět nemusím, stačí se ohnat selským rozumem, protože tak tvrdou definici kumulace má málokterý kraj, takže by si nejdřív měli všichni zjistit, jak to v praxi funguje u nich v kraji, než se budou snažit zasahovat do rozhodnutí pražského KF, které tímto krokem neudělalo nic jiného, než se uvedlo do souladu se stejným předpisem třeba v Ostravě, kde být radním na MČ a zároveň neuvolněným zastupitelem na magistrátě není nic nenormálního. Děkuji.
Prosím, neporovnávej Prahu a Ostravu - Hlavní město Praha je zároveň město a kraj. Pokud připodobňovat, tak ke kumulaci krajského a městského zastupitele. MČ v Praze mají vlastní právní subjektivitu a tedy jejich podřízenost "velké" Praze je nižší než MČ v Ostravě "velké" Ostravě. Já jsem od počátku chápal tvrdost vašeho předpisu právě ve vztahu k tomu, že je to jiná kumulace než "velké" zastupitelstvo/zastupitelstvo MČ.

Přesto se domnívám, že předpis skutečně máte tvrdý. Ale tvrdý jste si ho udělali sami...

V rámci principu proporcionality tu tedy poměřujeme tvrdost předpisu, subsidiaritu a změnu kodexu v době jeho "garantované" účinnosti.
Samostatně by, dle mého mínění, proti "garantované účinnosti" ani tvrdost, ani subidiarita neobstáli, ale společně jsem na vážkách.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nevrkla za příspěvky (celkem 3):
Jan.Novak, Jan.Bednarik, Roman.Pasek
mail: pavel.nevrkla@gmail.com
tel. 724 905 975
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Jan.Hora »

Vzhledem k tomu že jsem ve střetu zájmů, nechtěl jsem se nijak zapojovat. Nicméně byl jsem nařčen z účelového a podlého jednání, takže mi nezbývá než onen střet zájmů popsat.

V aktuální chvíli jsem nejen 1. náhradníkem pro pozici v zastupitelstvu a neuvolněným členem zastupitelstva na Praze 4, ale také kontraktorem magistrátu, kdy pečuji o projekty Změňte.to, Digitalizace dat o stavebním řízení, ePetice a Digitalizace předzápisu do mateřských školek (pilotní projekt). Práce pro magistrát vychází zhruba na půlúvazek. Okrajově pak pracuji na drobnostech kolem projektu MEPNET (řádově hodiny měsíčně)

Pokud bych získal mandát, získal bych tak nové povinnosti, ale musel bych se okamžitě vzdát kontraktu pro magistrát (samozřejmě není akceptovatelné aby zastupitel ještě pobíral peníze od města jakoukoliv formou). To znamenýá že by mi přibyly další povinosti k těm co nyní plním, ale musel bych si najít práci abych uživil sebe i rodinu - velmi pravděpodobně by to znamenalo že bych musel opustit zmíněné projekty, protože bych to už nebyl schopen časově zvládat a nějak se uživit musím.

Případný přezkum rozhodnutí a můj eventuální zisk mandátu na úkor Jany je tak krajně nevýhodný nejen pro klub, který, by přišel o Janu a její možnost přispět a zároveň o mou participaci na projektech. Je nevýhodný i pro mne osobně, protože by představoval velký propad příjmu, který si nemůžu dovolit bez toho abych provedl ve svém profesním životě velké změny.

Vlastně rovnou můžu zveřejnit i informaci poskytnutou zastupitelskému klubu na ZHMP, tedy že jsem ochoten k poslednímu dni v měsíci opustit všechny projekty a ukončit kontrakt a jsem také ochoten v případě úspěchu tohoto přezkumu vzdát se mandátu ihned po jeho získání, abych odstranil jakékoliv pochybnosti o svých úmyslech.

Nemám potřebu lpět na funkcích či práci kterou dělám a rozhodně nemám potřebu jakkoliv manipulovat piráty kolem sebe.

Tolik tedy k zmíněnému obvinění, které se mě dotklo

Vzhledem k tomu, že jsem byl přinucen toto veřejně vysvětlit a poskytnout tak možné střelivo médiím a nejen jim, tak už můžu rovnou napsat i vlastní názor na celé téma - kdybych nebyl střetem zájmů nucen se zdržet, pravděpodobně bych vůbec nehlasoval. Jana je skvělá posila magistrátního klubu a byl bych rád, aby pokračovala, ale mám obavu z poškození naší důvěryhodnosti u veřejnosti. A protože se nedokážu k jedné z variant přiklonit, nezapojil bych se vůbec do hlasování, abych neovlivnil kvórum ani výsledek.

Jediné co si z řešení tohoto tématu odnesu pro sebe, je ošklivá pachuť přísloví "podle sebe soudím tebe". A to je škoda, protože Jana je skvělá pirátka a tenhle útok zbytečně zanechá dojem, že ve skutečnosti nejde o změnu kodexu, ale o boj dvou lidí o volenou funkcí, který nepoškodí jen mě, ale zrovna tak i jí - aniž by za to mohla.

Velmi mě mrzí, že @Petr.Benes upřednostnil veřejný útok křivým a ničím nepodloženým obviněním před tím, že by mi zavolal a ověřil si svou divokou konspirační teorii. Mohl jsem mu tu informaci podat soukromě, probrat to v klidu a bez osobních útoků. Tomu všemu se dalo vyhnout, stačil jeden telefonát nebo krátká schůzka.

Ale teď je to všechno veřejně a bůhví co z toho všeho bude.

Gratuluju :(
Naposledy upravil(a) Jan.Hora dne 19 úno 2020, 14:19, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 6):
Jan.Bednarik, Roman.Pasek, Michaela.Nepejchalova, Jiri.Rezek, Ivo.Vlasaty, Roman.Moravek

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: CF 5/2020 Přezkum rozhodnutí KF Praha ve věci Kodexu zastupitele

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Petr.Benes píše: 18 úno 2020, 23:54 Mrzí mě, že vnitrostraničtí odpůrci návrhu nevyužili svých základních možností ve 14 denní rozpravě, nenavrhli alternativní variantu (např. platnost až od dalšího volebního období), ale až v momentě kdy se jim nelíbil výsledek otevřeli přezkum na CF bez jediného nového argumentu.
Vnitrostraničtí odpůrci návrhu doufali, že si to prodiskutujete v rámci KS Praha a zamítnete. Nový argument je, že jste to schválili a zadělali na průser který může poškodit celou stranu. Blíží se krajské volby, kde vztah krajských a komunálních zastupitelstev je podobný jako ZHMP a zastupitelstev MČ v Praze. Ve všech krajích budeme mít nějak nastavené podmínky pro souběh funkcí. A poslední co potřebujeme je to, aby se nám kvůli změně kodexu zastupitele v KS Praha novináři a veřejnost vysmáli.
Petr.Benes píše: 18 úno 2020, 23:54 Ale to co předvádějí kolegové z P4, a to že dají hodinu po volbě právě oni podnět k přezkumu CF, když se jim nehodí výsledek (dalším náhradníkem byl jejich člen) je to pro mě pošlapání mnoha hodin práce na podnětu a respektu k výsledku volby.
To že podnět podal člen P4 je čistě náhoda a nerozváděj nějaké konspirační teorie prosím. Věř tomu, že kdyby to nepodal on, tak bych to určitě podal já. A členský podnět podpořilo 68 členů (než bylo hlasování zamknuto). Dle vnitrostranických principů ten podnět v tuto chvíli podává skupina těch 68 členů a i kdyby Adam Jaroš změnil názor, stále ho podáváme my ostatní, co jsme hlasovali pro.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 7):
Roman.Pasek, Dalibor.Zahora, Adam.Jaros, Michaela.Nepejchalova, Jan.Hrubes, Petr.Daubner, Ivo.Vlasaty

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“