CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 875
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 1325 poděkování
Dostal poděkování: 1113 poděkování

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Tomas.Tozicka píše:
11 úno 2020, 21:58
Pokud se někomu nelíbí mé názory, vždy jsem ochoten o nich diskutovat. Místo diskuze se ale jen třicet let setkávám s označením komunista, a teď dokonce stalinista. Dokud ale bude normální vše "levicové" označovat za zločinné a kritiku čehokoli "pravicového" za stalinismus, zbavujeme se možnosti diskutovat a měnit svět k lepšímu.
Díky za vyjádření, byť asi jen k části výtek. Zareaguji na tuhle část. Zde já právě vidím ten problém, protože já z těch tweetů měl právě dojem, že ony používají to nálepkování a že tu diskuzi jako takovou neumožňují. Piráti se taky setkávají s celou řadou označení - nejčastěji asi feťáci, ale to neznamená, že se naladím na stejnou vlnu a začnu odpovídat stejně. Jak jsem to uvedl už dříve, mě osobně přišly ty výroky dost za hranou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 5):
Frantisek.Navrkal, Rostislav.Reha, Martin.Morong, Stepan.Drtina, Jiri.Belsan
Dříve vládla ideologie, dnes máme naštěstí data.

Uživatelský avatar
Jakub.Dedek
Koordinátor krajského sdružení
Příspěvky: 875
Registrován: 05 led 2017, 10:46
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 1325 poděkování
Dostal poděkování: 1113 poděkování

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Ještě si dovolím komentář jednoho piráta od nás.
Když si čtu ty výroky, tak mám pocit, že jsem strašná svině. Je chyba ve mně, že nechci, aby naši představitelé takhle mluvili? Já nevím, možná jo. Podle mě to dost narušuje představu o středovosti strany.
Naposledy upravil(a) Jakub.Dedek dne 12 úno 2020, 08:36, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Dedek za příspěvky (celkem 7):
Martin.Morong, Frantisek.Navrkal, Stepan.Drtina, Michael.Polak, Jan.Bednarik, Jindrich.Bartek, Jiri.Belsan
Dříve vládla ideologie, dnes máme naštěstí data.

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3541
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2399 poděkování
Dostal poděkování: 5647 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Michael.Polak »

klivan píše:
11 úno 2020, 20:55
s kapitalismem jsou spojeny nejen negativa, ale i ohromné zrychlení bohatnutí společnosti. Jak popsal již Adam Smith ve svém díle Bohatství národů. ;)
Problém je, že v té éře Adama Smithe ještě bohatství mohlo znamenat nějakou absolutní výši spotřeby či uspokojení reálných životních potřeb. Toto pojetí pak převzal Marx a do jisté míry východní blok s ruskými megatunami oceli a betonu.

Pozdější levicová kritika se zaměřila spíš na to, že bohatství je spíš vyjádřením nerovnosti ve spotřebě a nerovnosti v přístupu ke statusovým symbolům. Víceméně ale moderní velké vyprávění bylo o tom, že toto všechno souvisí s dělbou práce a specializací a je to vlastně pro dobro všech, takže když třeba podnikatel nebo rocková hvězda letěj někam soukromým tryskáčem, tak je to proto, že po tom aby se tak chovali existuje nějaká poptávka, apod.

Jinak jak si všímají intelektuálové, málokdo (kromě bláznivých libertariánů, anarcho-kapitalistů, apod.) se bude zastávat samotného slova "kapitalismus". Většinou jeho obhájci použijí celou řadu abstraktních pojmů chodících okolo horké kaše, a mluví o volném trhu, právním státu, ekonomickém růstu a podobných konstrukcích. Ale už jen to, jestl je nějaký obor ve fázi monopolizace a tedy centralizované kontroly,nebo jestli prochází zrovna fázi volné soutěže, úplně mění obsah slova "kapitalismus".

Kritika kapitalismu je podle mě u Pirátů ok, protože ten systém přece přináší spousta zla... toho času v ČR prakticky neexistuje nezaměstnanost, ale existuje problém s nepoměrem mezd a nájmů, existují exekuce, existuje nástup oligarchie ovládající bývalý socialistický průmysl, existují dopady růstu na životní prostředí... existuje zde zkrátka obrovské množství problémů s kapitalismem úzce souvisejících a řeší je samozřejmě všechny politické strany, nejen Piráti.

Co mi fakt vadí fakt je přímé přejímání rétoriky marx-leninských bolševiků východní bloku: tedy kladení rovnítka mezi kapitalismus a fašismus, nebo kapitalismus a otrokářství v koloniích. To vše jsou témata, se kterými se západní společnost dlouho a bolestivě vyrovnávala - ale nějakým způsobem to přeci jen udělala. Zatímco jiné společnosti často ani nedospěly k tomu, aby si u sebe existenci podobného problému vůbec uvědomily. Západní společnost pracuje s nějaký pocitem viny a nějak se sebereflektuje a dnes prostě koncentrační tábory neprovozuje. Ve srovnání s tím, třeba Turecko dodnes zakazuje mluvit o genocidě Arménů a podobnou cenzuru vlastní historie provozuje řada autoritářských režimů. Pracovat s pocitem viny místo s pouhou hanbou je podstatná dovednost společnosti, ve které žijeme (hanba se od viny liší v dost podstatných detailech, a hlavně v akcích, ke kterým vede: "hanba" vidí řešení v utajení či zakrývání, zatímco "vina" problém přiznává a snaží se řešit). Nejde se v tom nějak bezmezně bahnit, ale je to každopádně nějaký opravný mechanismus, který máme a umíme používat. (asi jako, že program prostě jen nespadne a nespustí se znova, ale že vypíše podrobné chybové hlášení... ehm, tedy vlastně...)

Stejně tak jsem poněkud alergický na výpady proti "maloburžoazii", apod. To je opravdu už komunistický slovník. Můžu na to společně s Petrem Viletou reagovat nějak ironicky a s humorem, ale fakticky žijeme v zemi, kde řada lidí kvůli "buržoaznímu původu" nemohla studovat či dělat kariéru v oboru na který měli talent, či nemohli vycestovat... to prostě není legrace. Jediný, kdo na tohle není háklivý, jsou pochopitelně voliči KSČM. V tomhle směru sice nevidím důvod nebýt tolerantní, pokud nějaký volič přejde od KSČM k Pirátům, proč ne: jenže otázka je, kde jsou nějaké meze a jestli se kvůli tomu fakt máme stát komunisty.

Nejmíň kritický jsem k jakýmkoliv pacifistickým postojům mezi Piráty, jenže zase: vadí mi u toho používání toho komunistického slovníku. Faktem je, že pochybnosti o tom, že mise v Afghanistánu někam směřuje, musí mít po 20 letech i nejskalnější příznivci vojenského řešení podobných situací. Problém je, že se tam z toho stala jakási věčná válka, na okraji zájmu médií, původní záminka přítomnosti (tedy podpora Talibanu útokům na WTC) se stala dávno historií, zejména po dopadení Bin Ládina (v úpllně jiné zemi)... takže diskuze o tom, jaký to vlastně má smysl, se samozřejmě vede všude na Západě a je normální se takhle ptát i u nás, ale v podstatě jednotlivé politické strany v parlamentní demokracii se od sebe liší hlavně nějakou kulturou a stylem komunikace a styl komunikace, který mluví o "žoldácích" vlastně sám sebe staví do situace, kdy jednak nebude do nějaké debaty vůbec přizván, jednak se vylučuje i z možnosti zúčastnit se nějakého procesu, v rámci kterého by třeba získal další a přesnější informace.

Omlouvám se, že to píšu tak sáhodlouze, ale fakticky vidím určité důvody, proč třeba Ivan Bartoš se drží stále v čele naší strany, která se stala 2.nejsilnější v průzkumech, zatímco Tomáš Tožička v životě kandidoval už za minimálně snad 4 různé politické subjekty bez výraznějšího úspěchu - přesto, že oba při bližším přezkoumání říkají vlastně to samé. Obávám se, že Tomáš nedokáže oslovit publikum, na které cílí - a místo toho říká těm, které oslovit dokáže, věci, které jsou sice v zásadě pravda, ale které nechtějí moc slyšet, jazykem, který už vůbec nechtějí slyšet a ke kterému mají značnou averzi - a hlavně, nenabízí podle mě žádná východiska, čímž vyvolává dojem, že pouze obhajuje řešení, která někdo zkoušel v minulosti a s jejichž podstatnými rysy většina z oslovených nesouhlasí. Jinými slovy: celkem návod na politickou sebevraždu. V podstatě jde o snahu nebýt přizván k řešení problému.

Jinak bych si opět dovolil jeden takový meme k tématu, pro ty kdo to nesledují:
Obrázek
Naposledy upravil(a) Michael.Polak dne 11 úno 2020, 23:58, celkem upraveno 7 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 4):
Jan.Novak, Marian.Babic, Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 28687
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 24751 poděkování
Dostal poděkování: 20834 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Petr.Vileta »

Tomas.Tozicka píše:
11 úno 2020, 21:58
Typicky se jedná o kauzu českých vojáků sloužících v zahraničních misích, především v Afganistanu. Pokud jsem mluvil o žoldácích, tak v obecném smyslu, tedy že to není jejich - tedy naše válka. Když jsem to psal, bylo jasné, že je to hrozný průšvih, který stál spousty životů a výsledek je ten, že to tam vypadá, jako před tím s tím, že je o pár desítek tisíc víc mrtvých. Nově odtajněné a zveřejněné dokumenty vlády USA ukazují, že situace je ještě horší, a od počátku provázena propagandistickou lží. Tedy, Armáda ČR se stala žoldácku armádou, která bojuje bez jakéhokoli morálního cíle v zájmech někoho jiného. A to je encyklopedická definice žoldnéřské armády.
Pane Tožičko, při vašem vzdělání a znalosti českého jazyka si jistě uvědomujete, že pojem "žoldnéř" by se dal snad ještě použít pro označení profesionálního vojáka, je to zaměstnání, jako profesionální hasič, nebo policista. Jenže pojem "žoldák" je v českém jazyce jen a jen hrubá nadávka.
Tomas.Tozicka píše:
11 úno 2020, 21:58
Pokud jde o centristickou maloburžoazii - prostě střední třídu a nižší střední třídu, tak do té spadá asi většina z nás. I když nepochybuji, že tu jsou i bohatí. Odborníci na historický fašismus ukazují, že právě z této skupiny se rekrutuje nejvíce voličů krypto- až otevřeně fašistických voličů. To neříká nic o tom, že by se to týkalo např. konkrétně mě, nebo někoho z tazatelů. Jsou to prostě statistické údaje založené na výzkumech.
Nejsem tak vzdělaný jako vy, sice jsem si něco pamatoval z dějepisu a četby, ale raději jsem se podívat na Wikipedii. Podívejte se také a srovnejte s ní vaše tvrzení. https://cs.wikipedia.org/wiki/Fa%C5%A1ismus
Střední třída většinou chce naopak svou vlastní svobodu, chcete-li, tak možnost být sobecká. Nezáviset na státu, nesloužit kolektivu. A německý nacismus, jak se tam můžete také dočíst, vycházel z nacionalismu a socialismu, tedy levicové ideologie. Někdy se to označuje ne tak kontroverzním slovem "komunitarismus". ;)
Tomas.Tozicka píše:
11 úno 2020, 21:58
Místo diskuze se ale jen třicet let setkávám s označením komunista, a teď dokonce stalinista. Dokud ale bude normální vše "levicové" označovat za zločinné a kritiku čehokoli "pravicového" za stalinismus, zbavujeme se možnosti diskutovat a měnit svět k lepšímu.
Já se domnívám, že kdokoliv byl za minulého režimu alespoň pár let starší 18 let a není výslovný stoupenec komunismu, ten už nikdy v životě nechce ten režim prožít znovu. Lidé nejsou včely ani mravenci, většina jich netouží být drobným anonymním článkem úlu nebo mraveniště, nejsme ani Borgové s propojenou myslí. Jestli jste tedy prožil část dospělosti v ČSSR, zažil osobní útrapy od toho režimu, pak vás vůbec nechápu, že stále obhajujete principy, na kterých byl postaven. Kolektiv na prvním místě, jednotlivec nic neznamená a měl by se obětovat pro celek - tohle může hájit fakt jen člověk, kterého pak (asi zkratkovitě) označují za komunistu. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 6):
Michael.Polak, Martin.Morong, Jindrich.Bartek, Jan.Bednarik, Jiri.Belsan, Frantisek.Hagara
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Petr.Daubner
Člen KS Praha
Příspěvky: 148
Registrován: 03 lis 2017, 22:08
Profese: učitel
Bydliště: Praha 9 - Vysočany
Dal poděkování: 513 poděkování
Dostal poděkování: 483 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Petr.Daubner »

Tak on už ten slovník... Centristická maloburžoazie, co to jako je? To je slovník 50. let. A co si pod tím představit? Třeba že já jako učitel jsem centristický malburžoust? A averze vůči NATO je u kandidáta tak zjevná, že ji lze těžko popřít.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Daubner za příspěvky (celkem 2):
Jindrich.Bartek, Michael.Polak

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3541
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2399 poděkování
Dostal poděkování: 5647 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Michael.Polak »

Petr.Vileta píše:
11 úno 2020, 23:01
A německý nacismus, jak se tam můžete také dočíst, vycházel z nacionalismu a socialismu, tedy levicové ideologie. Někdy se to označuje ne tak kontroverzním slovem "komunitarismus". ;)
Tohle je bohužel stejně přitažené za vlasy, jako kladení rovnítka mezi kapitalismus a fašismus :-( už jsem to tady psal... je to obvyklý libertariánský výklad nacismu, ale je to prostě blábol.

Tak zaprvé, fašismus není nacismus. Fašismus bylo prostě jen nové označení pro starý dobrý machiavelismus, nebo pro absolutismus, jak ho znalo 19.století. Pravda, s větší mírou tolerance k politickým vraždám, ale to zrovna v Itálii nebylo nic tak nového, to tam znali už za časů Říma nebo za éry Borgiů. V meziválečném období bylo větší množství evropských zemí spíše nedemokratických, takže to vlastně mohlo být vnímané jako svého druhu roztomilá úchylka.

Nacismus je daleko složitější konstrukce, která se víceméně poučila z toho, že fašismus většina lidí nebrala nějak moc vážně. Skutečně: fašismus dosahuje omezených výsledků na domácí scéně a možná v občanských válkách, ale většina fašistických režimů si o expanzi formátu nacistického Německa mohla nechat jen zdát. Fašismus je ideologie, či pokus o ideologii, podobně jako třeba bolševický komunismus, ale v podstatě je v tomto nekonzistentní a skutečně jaksi "buržoazní", snažící se integrovat protichůdné prvky, historiii a futurismus, dělníky a zbohatlíky, nacionalismus a internacionální pomoc jiným fašistům, apod.

Nacismus stojí na rasismu a antisemitismu, a vychází z hluboce potlačovaných pudů a pohnutek. Antisemitismus je v Evropě přítomný celá staletí, a samotný liberalismus samozřejmě souvisel od počátku s tím, že měšťané židovského původu navzdory bohatství neměli šanci na povýšení do šlechtického stavu, který byl vyhrazený pouze křesťanským poddaným krále (ke změně došlo až v protestantské Anglii, nevím přesně kdy). Lidový odpor vůči kapitalistům či "buržoazii", se kterým pracují komunistické a levicové proudy, je ve skutečnosti velmi snadné přeložit v odpor vůči (bohatým) Židům, které lid pokládal (ne zcela přesně) za ztělesnění finančního kapitálu. V 19.století nebyly antisemistické názory ve společnosti ničím zvláštním, a zajímavé je, že komunistům nevadil Jan Neruda (pouze o jeho antisemitských postojích taktně mlčeli), zatímco vygumovali T.G.Masaryka, který s přesudky bojoval (a ukázalo se, že v tomto ohledu značně předběhl dobu)

Jistá příbuznost mezi levicovými směry, zahrnujícími nenávist, a nacismem by tady byla, stejně jako existuje jistá příbuznost mezi konvenčnějšími fašismy (ten italský měl zpočátku dokonce podporu některých anarchistů) a třeba sociálně-demokratickým hnutím (komunisté socialistům nadávalili do "sociálfašistů"). Hlavním styčným bodem mezi extermismy je obvykle nenávist k demokracii: tu plánují tak či onak zrušit všechny tyhle -ismy.

Vybrat si dnes rétoriku poválečného mainstreamového komunismu východního bloku a pustit se s ním do demokratické politiky hned v celé řadě stran (DEU, Strana Zelených, Hnutí Zelení, Hnutí Změna.. vynechal jsem někoho?) je hodně svérázné. Svým způsobem to ale vůbec nemusí znamenat, že je někdo takový špatný člověk: hnutí ANO se například hlásí k "blahobytu" normalizačních let, akorát místo tehdejší opelichané ideologické výbavy volí moderní pí-ár. Vytáhnout žoldáky a kapitalismus a maloburžoazii je tedy svým způsobem retro.... jsou to odložené rekvizity, Babiš je k ničemu nepotřebuje, pokud by přeci jen potřeboval nějaké nostalgiky, co pamatují jiné časy než Michala Davida, tak je nějak outsourcuje Zemanovi či KSČM.

Svým způsobem fakt nevím co s tím. Studená válka samozřejmě nebyla černobílá, oba bloky hrály tvrdě a svým způsobem největší masakry během ní způsobilo to, když na koloniálních frontách nastoupili místo "žoldáků" odvedenci. Já naivně po roce 1990 věřil, že studená válka prostě skončila a že se budou řešit jiná témata. Některá nová témata ovšem dovedou zamotat hlavu... uprchlíci, střet civilizací, islamofobie vs. reálné problémy s islámským fundamentaiismem....globální oteplování... lidi už to nudí, chtějí nějaké pořádné retro. Kuberovi to na severu vyšlo s cigaretama, tak proč nevytáhnout "žoldáky" a "maloburžoazii"... svým způsobem, mohlo by to vyjít.

V Heliosu budu sice hlasovat pro přezkum, ale nicméně, nevidím to tak černě, s těmi žoldáky. Přidal bych ještě amerického brouka, vrahy z Wall Streetu, a nějakého toho Che Guevaru možná, to aspoň byl na rozdíl od toho kavárníka Havla pořádný pistolník. Vietnam je na Západě pořád meme, možná by se mohl někdo vypravit po stopách českých náklaďáků ve službách Vietkongu, či tak něco. Pokud někdo chce vařit historický boršč ve stylu dnešního Ruska, přimíchat se dá kdeco... problém ovšem pořád je, kde vlastně chceme Piráty mít a kde nás naopak chtějí mít ti druzí a jestli jsme to s těma 10ti stranama v parlamentu přeci jen nepřehnali a tak různě :-)
Naposledy upravil(a) Michael.Polak dne 11 úno 2020, 23:54, celkem upraveno 3 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.Polak za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Jitka.Vondrouskova, Petr.Lysek
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1130
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 1634 poděkování

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Já bych se rád pana Tožičky zeptal na jeho interpretaci následujícího tweetu. Zajímalo by mě, proč se chcete ucházet o hlasy voličů v demokratických volbách, pokud vlastně nemohou nic změnit? (doufám, že jsem již případnou odpověď na tuto otázku nepřehlédl). Díky.
Screenshot_20200211-110131133_1.jpg
Nejlepší možnost je ta, která ponechává vždy určitou skulinu pro možnost, že všechno je současně úplně jinak.
- Václav Havel
stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - 775 221 705

Uživatelský avatar
Martin.Morong
Místní předsednictvo
Příspěvky: 208
Registrován: 07 čer 2018, 19:44
Profese: Lékař, doktorand & asistent na LF UP
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 667 poděkování
Dostal poděkování: 400 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Martin.Morong »

Vážené CF,
budu se opakovat a taky bych rád odkázal na Jakuba Dedka a ZDE screeny Twitteru. Souhlasím prakticky se vším, co napsal @Petr.Vileta. Ale nejprve pár reakcí:
David.Drobny píše:
11 úno 2020, 20:26
Závěrem: Tímto se nesnažím nijak hájit názory TT, ale hájím názor a hlavně rozhodnutí KS Ústeckého kraje o jejich kandidátovi.
Na to ti odpovím jinou citací:
Jan.Bednarik píše:
11 úno 2020, 13:47
CF delegovalo svoji pravomoc volit kandidáty na oblastní fóra a mají v tom plnou důvěru. Ale zároveň je zachována přímá demokracie a CF si ponechalo opravné prostředky v případě mimořádné potřeby zasáhnout mimořádným přezkumem. (Navíc zodpovědnost nad kandidátními listinami CF svěřilo republikovému výboru, ať CF nemusí prověřovat a řešit každého kandidáta do všech voleb.)
Sice pro Parlament existují volební obvody, ale Parlament je celostátní úroveň politiky a proto zástupce v Parlamentu reprezentuje celou stranu. Lidi by s tím konfrontovali nás všechny a já musím říct, že jeho kandidaturu bych nebyl schopen obhájit a ani bych se o to nesnažil, protože s ním zásadně nesouhlasím. Teď, když to bylo převedeno ne celostranickou úroveň už to JE problém nás všech, chtě - nechtě.
David.Drobny píše:
11 úno 2020, 20:26
Jedním z důvodů existence krajských a místních sdružení je, aby se sdružovali a vybírali si své kandidáty mezi sebou, dle jejich nejlepšího úsudku. Znovu se zopakuji, znají se, vědí o sobě, čeho jsou a nejsou schopní, co umí a neumí, co dělají a nedělají, jak pracují.. a tak dále. Jsem pro to, aby si senátní kandidáty vybírali členové strany daného volebního obvodu, resp. KS, protože kandidáta znají nejlépe.
Nejsem dobře znalý místních poměrů, přiznávám. Avšak: Tomáš Tožička byl nominován Ivanem Bartošem, není člen, je RegP Praha a tudíž KS ÚsK jej nevybralo ze svého středu.
Georgia.Hejduk píše:
11 úno 2020, 17:35
OFFTOPICVelevážené CF,

Upozorňuji, že kandidát Tomáš Tožička byl řádně schválen Ústeckým krajem. Byl grilován a dostal podporu.

Nemohu podpořit tento podnět ze tří důvodů
[list][*]Praktický
[*]Principiální
[*]Důvod udržitelnosti
[/list]

Praktický

Nepřijde mi jakkoliv praktické odvolávat našeho již zvoleného a jediného kandidáta do Senátu ČR. Toto bych považovala za přiměřené pouze pokud by kandidát například byl důvodně obviněn z korupce či z praní špinavých peněz nebo spáchal trestný čin. To, že někde podal nějaké vyjádření opravdu není důvod někoho odvolávat. Kór když se jedná o vyjádření na sociálních sítích aještě když si tohoto kandidáta schválil kraj. Zejména v případě že se jedná o Senát, kde ho volí místní lidé a je důležitá především jeho lokální známost považuji toto rozhodnutí za nepřijatelné.

Principiální

Obecně si nemyslím, že je vhodné odvolávat kandidáty na základě vyjádření na sítích. Kandidát navíc své postoje vysvětloval již na grilování. Ano některé výroky by stály určitě za diskuzi, nicméně nemyslím si, že jsou hned na odvolávání. Opět bych zde zdůraznila jeho lokální známost a činy, které za svého života vykonal. Dále tento kandidát již na kadidátce byl a nevyvolal žádný zásadní poprask. Navíc tímto nastavujeme nebezpečný precedent na základě kterého by v budoucnu mohl být odvolán kdokoliv, kdo se odchílí od standartních vyjádření a řekne svůj názor. Což mi nepřijde vhodné.

Udržitelnost

Pokud budeme odvolávat každého jen na základě jeho názorů budu se nám na kanditátky dostávat lidi, kteří vlastně nikomu nevadí a moc nevyčuhují. Naším cílem je aby naši kandidáti se svůj názor říct nebáli a svůj postoj vyjádřili. Piráti se snaží témata otevírat, projevovat se a nebát se hrabat do věcí do kterých se ostatní hrabat bojí. Pokud se naši kandidáti budou bát vyjádřit, aby je náhodou někdo neodvolal toto ztratíme. A ztratíme i chuť lidí chodit na kandidátky.

Děkuji za pozornost.
Praktický: Takže nebudeme uplatňovat přímou demokracii, protože je to nepraktické? :shock:
Principiální: Tohle mě rozhořčuje nejvíc. Kde jinde se mají vyjádřit, aby to bylo dostatečně důvodné? OFFTOPICSociální sítě jsou taky veřejný prostor a dokazuje to fakt, že za vyjádření na sítích byli lidé pravomocně odsouzeni.
Udržitelnost: Proč by se měl někdo bát, když si za svými názory stojí? Ostatně i Tomáš i za svými názory stále stojí. Takže tohle mi vůbec nepřipadá jako validní argument. Tomáš čelí kritice, protože skupina členů považuje jeho ideový rozchod se stranou nepřiměřený.

Obecně tato tvrzení, že jde o zkratkovité vyjádření, že tomu chybí kontext a že máme názory Tomáše poznat víc vnímám pouze jako snahu zdiskreditovat názorové oponenty stejně jako tvrzení, že jde pouze o debatu vyhrocenou novináři, ODSkou nebo Zahradilem, jsou nepřijatelná bagatelizace a opravdu mě urážejí! Co říkají novináři nebo ODS je mi naprosto ukradené. Já - Martin Morong - Pirát, nesouhlasím s názory a postoji Tomáše Tožičky a nemyslím si, že je vhodný reprezentant Pirátské strany v Senátu. A věřím, že téhož názoru je @Petr.Vileta, na základě svého osobního vyhodnocení a ne "protože novináři nebo Zahradil".
Pro Kristovy rány! Vždyť ten člověk označuje centrismus jako rodiče OFFTOPICať jsem genderově neutrální fašismu a při tom Pirátská strana se sama považuje za středovou stranu! Jsme snad my to zlo, ze kterého se zrodí fašismus? Já jsem vstoupil do Pirátské strany, která je středová, protože je konstruktivní! Chceme lidem zaručit maximum osobní svobody (STANOVY!!!) a zároveň chápeme, že dnešní svět není tak jednoduchý ani černobílý a mít fungující sociální systém je zcela žádoucí. A to nemusím vůbec mít bůhvíjaké sociální cítění, to je prostě racionální. Jsem přesvědčen, že fungující sociální systém úplně klidně můžeme mít i za kapitalismu. A stejně tak jsem přesvědčen, že Piráti mají pro tento účel naprosto nejlepší program, který zejména Olga prosazuje IMHO naprosto špičkově.

Kritizovat kapitalismus je samozřejmě naprosto v pořádku. Ale je to podle mě spíše akademická debata, která musí mít patřičný analytický a politologický background a rozhodně to není téma senátních voleb. Piráti stojí jasně proti korporativismu a daňovým rájům. Náš program je v tomto naprosto dostačující. S výroky ve smyslu, že kapitalismus může za nějaké mrtvé se absolutně neztotožňuji. Za tyhle smrti může nanejvýš vláda patřičného státu, která není dostatečně schopna / ochotna zajistit fungující sociální systém.
Potvrzením kandidatury Tomáše Tožičky do Senátu popírá Česká pirátská strana své postavení v politickém středu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Morong za příspěvky (celkem 8):
Jiri.Koudelka, Jindrich.Bartek, Jan.Bednarik, Stepan.Drtina, Petr.Lysek, Jiri.Belsan, Frantisek.Hagara, Petr.Vileta
2. místopředseda MS Olomouc; Prorok totální apokalypsy 2020 Profil na Pirati.cz. PolitiScales Politický kompas.

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Rozhodčí komise
Příspěvky: 553
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník, doktorand veřejného práva
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 435 poděkování
Dostal poděkování: 773 poděkování

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od Viktor.Derka »

Nepotřebuji to tu spamovat něčím dlouhým, tudíž jen sděluji, že se věcně shoduji s argumentací @Yossi a budu hlasovat pro zrušení přezkoumávaného rozhodnutí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Viktor.Derka za příspěvky (celkem 5):
Jindrich.Bartek, Jan.Bednarik, Jakub.Dedek, Jan.Hora, Petr.Vileta
Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Zastupitel MČ Praha 4
viktor.derka@pirati.cz
Profil na lide.pirati.cz

Uživatelský avatar
David.Drobny
Místní předsednictvo
Příspěvky: 81
Registrován: 29 zář 2017, 22:19
Profese: Student VŠ, Pedagogická fakulta UJEP
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 101 poděkování
Dostal poděkování: 111 poděkování

Re: CF 4/2020 Přezkum schválení kandidátky do doplňovacích senátních voleb obvod č. 32

Příspěvek od David.Drobny »

Martin.Morong píše:
12 úno 2020, 00:19
Vážené CF,
budu se opakovat a taky bych rád odkázal na Jakuba Dedka a ZDE screeny Twitteru. Souhlasím prakticky se vším, co napsal @Petr.Vileta. Ale nejprve pár reakcí:
David.Drobny píše:
11 úno 2020, 20:26
Závěrem: Tímto se nesnažím nijak hájit názory TT, ale hájím názor a hlavně rozhodnutí KS Ústeckého kraje o jejich kandidátovi.
Na to ti odpovím jinou citací:
Jan.Bednarik píše:
11 úno 2020, 13:47
CF delegovalo svoji pravomoc volit kandidáty na oblastní fóra a mají v tom plnou důvěru. Ale zároveň je zachována přímá demokracie a CF si ponechalo opravné prostředky v případě mimořádné potřeby zasáhnout mimořádným přezkumem. (Navíc zodpovědnost nad kandidátními listinami CF svěřilo republikovému výboru, ať CF nemusí prověřovat a řešit každého kandidáta do všech voleb.)
Sice pro Parlament existují volební obvody, ale Parlament je celostátní úroveň politiky a proto zástupce v Parlamentu reprezentuje celou stranu. Lidi by s tím konfrontovali nás všechny a já musím říct, že jeho kandidaturu bych nebyl schopen obhájit a ani bych se o to nesnažil, protože s ním zásadně nesouhlasím. Teď, když to bylo převedeno ne celostranickou úroveň už to JE problém nás všech, chtě - nechtě.
David.Drobny píše:
11 úno 2020, 20:26
Jedním z důvodů existence krajských a místních sdružení je, aby se sdružovali a vybírali si své kandidáty mezi sebou, dle jejich nejlepšího úsudku. Znovu se zopakuji, znají se, vědí o sobě, čeho jsou a nejsou schopní, co umí a neumí, co dělají a nedělají, jak pracují.. a tak dále. Jsem pro to, aby si senátní kandidáty vybírali členové strany daného volebního obvodu, resp. KS, protože kandidáta znají nejlépe.
Nejsem dobře znalý místních poměrů, přiznávám. Avšak: Tomáš Tožička byl nominován Ivanem Bartošem, není člen, je RegP Praha a tudíž KS ÚsK jej nevybralo ze svého středu.
Díky za tvojí reakci.

Samozřejmě, že jednání přešlo na CF, to ale neznamená, že bychom měli kategoricky odmítnout rozhodnutí KS. To, že je někdo RegP. neznamená, že musí být nutně v daném městě / oblasti ke kterému je jako RegP přidružen. (V tomto případě nevím jak to je, pouze polemizuji). To, že ho nominoval Ivan Bartoš se mi nezdá jako nijak extra validní, protože je to právě KS, kdo hlasoval, odhlasovali si ho, nemuseli. Dali mu podporu, nemuseli.

O členství se zmíním jen okrajově: máme spoustu RegP, kteří s námi dlouhodobě spolupracují a kandidují, ale nechtějí nebo nespěchají vstoupit. Já jich mám v MS hned několik. Ono členství ve finále dá jen hlasovací právo, které pro někoho, kdo se kupříkladu zajímá jen o dění v daném městě není tak důležité, protože pro ně dění v KF nebo CF není nijak podstatně důležité.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Drobny za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Ivo.Vlasaty
David Drobný
Asistent poslance, Piráti Česká Lípa
Tel: 732 867 901, E-mail: david.drobny@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů