Anketa o návrhu nového NDA

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.

Souhlasíte s předloženým zněním základní verze NDA?

Souhlasím
24
65%
Nesouhlasím
13
35%
 
Celkem hlasujících: 37 - Celkem hlasů: 37

Uživatelský avatar
Jan.Korbel
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1800
Registrován: 03 úno 2012, 19:04
Profese: IT
Bydliště: Jílové u Prahy
Dal poděkování: 4184 poděkování
Dostal poděkování: 3068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Korbel »

@Petr.Vileta zaměstnanci by IMHO měli mít šifrování povinné, protože je větší riziko, že jim někdo zčoří počítač (zvlášť pokud mají notes) než že úmyslně vynesou data. Mrzí mne tvoje špatná zkušenost, ale na hardware a zvlášť disk nemůžeš nikdy spoléhat a šifrování s tím nemá co dělat. Zálohuj pořádně, tzn. často, automatizovaně a ideálně po síti někam úplně pryč. Samozřejmě šifrovaně, aby se nikdo, kdo získá kontrolu nad vzdálenými daty nedostal dovnitř.

Jako vedoucímu AO ti s tím někdo určitě rád pomůže. (Nešifrované) flashky pod polštářem fakt ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Korbel za příspěvek:
Janka.Michailidu
Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Prokop »

Nesouhlasím s jakoukoli formou NDA kromě klíčových zaměstnanců, co pracují se strategickými informacemi, pro práci s osobnímy daty stačí pouze školení GDPR a podpis o tom, že člověk co s osobními daty pracuje ho absolvoval.
Pokud dostanu na výběr podepsat něco se smluvní pokutou a složení fukcí, které vykonávám zadarmo ve svém volném čase (předseda KMO, místopředseda MS), složím funkce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Marek.Rebicek
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 10:04 Nesouhlasím s jakoukoli formou NDA kromě klíčových zaměstnanců, co pracují se strategickými informacemi, pro práci s osobnímy daty stačí pouze školení GDPR a podpis o tom, že člověk co s osobními daty pracuje ho absolvoval.
Pokud dostanu na výběr podepsat něco se smluvní pokutou a složení fukcí, které vykonávám zadarmo ve svém volném čase (předseda KMO, místopředseda MS), složím funkce.
V čem je problém smluvní pokuta za prozrazení identity Whistleblowera?

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Prokop »

Jan.Bednarik píše: 08 úno 2020, 16:09 V čem je problém smluvní pokuta za prozrazení identity Whistleblowera?
Tohle by mělo být pouze v tvrdém nda čím méně lidí identitu whistblowera zná tím líp, tj bude stačit, když jí bude znát pouze ten, kdo podepsal tvrdé. Ty lidi, co dělají pouze běžnou agendu s osobními daty (místní předsednictvo) žádnou nda nepotřebují stačí jim pouze gdpr.
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Prokop »

BTW v žádném zaměstnání jsem nikdy žádné nda nepodepisoval a to jsem měl přístup k databázím jedné polikliniky a měl pod správou všechny jejich privátní klíče k podpisovým certifikátům.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 16:49
Jan.Bednarik píše: 08 úno 2020, 16:09 V čem je problém smluvní pokuta za prozrazení identity Whistleblowera?
Tohle by mělo být pouze v tvrdém nda čím méně lidí identitu whistblowera zná tím líp, tj bude stačit, když jí bude znát pouze ten, kdo podepsal tvrdé.
A jak zajistíš, aby se každý whistleblower dostal do kontaktu pouze s lidmi, kteří podepsali NDA?

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Prokop »

Martin.Kucera píše: 08 úno 2020, 17:49
Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 16:49
Jan.Bednarik píše: 08 úno 2020, 16:09 V čem je problém smluvní pokuta za prozrazení identity Whistleblowera?
Tohle by mělo být pouze v tvrdém nda čím méně lidí identitu whistblowera zná tím líp, tj bude stačit, když jí bude znát pouze ten, kdo podepsal tvrdé.
A jak zajistíš, aby se každý whistleblower dostal do kontaktu pouze s lidmi, kteří podepsali NDA?
TJ podepsáním NDA budeme podmiňovat členství? Nebo přímo registraci pro příznivce? Jak jinak zajistíš ochranu whistblowera, pokud se jako první obrátí na řadového člena nebo regp? To se nám ty dobrovolníci fakt pohrnou. Jinak imho whistblowery bysme měli spíš směřovat na nějaké naše spřízněné investigativní novináře, jinak je to riziko, že se s toho stane podobná blamáž jak s JCDecaux.
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 16:54 BTW v žádném zaměstnání jsem nikdy žádné nda nepodepisoval a to jsem měl přístup k databázím jedné polikliniky a měl pod správou všechny jejich privátní klíče k podpisovým certifikátům.
V zaměstnání je NDA obvykle součástí pracovní smlouvy, ani si to třeba neuvědomíš. Samostatně ji podepisují externisté či dodavatelé.
Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 18:36
Martin.Kucera píše: 08 úno 2020, 17:49
Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 16:49 Tohle by mělo být pouze v tvrdém nda čím méně lidí identitu whistblowera zná tím líp, tj bude stačit, když jí bude znát pouze ten, kdo podepsal tvrdé.
A jak zajistíš, aby se každý whistleblower dostal do kontaktu pouze s lidmi, kteří podepsali NDA?
TJ podepsáním NDA budeme podmiňovat členství? Nebo přímo registraci pro příznivce? Jak jinak zajistíš ochranu whistblowera, pokud se jako první obrátí na řadového člena nebo regp? To se nám ty dobrovolníci fakt pohrnou. Jinak imho whistblowery bysme měli spíš směřovat na nějaké naše spřízněné investigativní novináře, jinak je to riziko, že se s toho stane podobná blamáž jak s JCDecaux.
Všichni členové jsou povinni dodržovat NDA vyplývající z §27 (1) OŘ včetně ochrany identity whistleblowerů. OŘ ale neupravuje šíření důvěrných informací. Smlouva NDA podrobněji řeší to, jak s důvěrnými informacemi zacházet a komu je možné je předávat dál.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Vojtech.Pikal

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Korbel píše: 08 úno 2020, 09:19 Petr.Vileta zaměstnanci by IMHO měli mít šifrování povinné, protože je větší riziko, že jim někdo zčoří počítač (zvlášť pokud mají notes) než že úmyslně vynesou data. Mrzí mne tvoje špatná zkušenost, ale na hardware a zvlášť disk nemůžeš nikdy spoléhat a šifrování s tím nemá co dělat. Zálohuj pořádně, tzn. často, automatizovaně a ideálně po síti někam úplně pryč. Samozřejmě šifrovaně, aby se nikdo, kdo získá kontrolu nad vzdálenými daty nedostal dovnitř.

Jako vedoucímu AO ti s tím někdo určitě rád pomůže. (Nešifrované) flashky pod polštářem fakt ne.
A neporadíš mi ty? Já prostě k SW šifrování disků mám silnou nedůvěru. Jo HW šifrování, to je něco jiného. ;) Proti šifrování přenosu dat (např. https) také nic nemám. Také mi není jasné, i kdybych měl šifrovaný disk v PC, jak z něj pomocí šifrovaného přenosu na Google Drive nebo Mrak uložím data zašifrovaně. :?

Když můžu mít pod polštářem veškeré rodinné úspory, proč by tam nemohla být nešifrovaná flaska? :D

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Anketa o návrhu nového NDA

Příspěvek od Jan.Prokop »

Jan.Bednarik píše: 08 úno 2020, 19:38
Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 16:54 BTW v žádném zaměstnání jsem nikdy žádné nda nepodepisoval a to jsem měl přístup k databázím jedné polikliniky a měl pod správou všechny jejich privátní klíče k podpisovým certifikátům.
V zaměstnání je NDA obvykle součástí pracovní smlouvy, ani si to třeba neuvědomíš. Samostatně ji podepisují externisté či dodavatelé.
Jan.Prokop píše: 08 úno 2020, 18:36
Martin.Kucera píše: 08 úno 2020, 17:49
A jak zajistíš, aby se každý whistleblower dostal do kontaktu pouze s lidmi, kteří podepsali NDA?
TJ podepsáním NDA budeme podmiňovat členství? Nebo přímo registraci pro příznivce? Jak jinak zajistíš ochranu whistblowera, pokud se jako první obrátí na řadového člena nebo regp? To se nám ty dobrovolníci fakt pohrnou. Jinak imho whistblowery bysme měli spíš směřovat na nějaké naše spřízněné investigativní novináře, jinak je to riziko, že se s toho stane podobná blamáž jak s JCDecaux.
Všichni členové jsou povinni dodržovat NDA vyplývající z §27(1) OŘ včetně ochrany identity whistleblowerů. OŘ ale neupravuje šíření důvěrných informací. Smlouva NDA podrobněji řeší to, jak s důvěrnými informacemi zacházet a komu je možné je předávat dál.
99% členů ani malých funkcionářů tohle ale vůbec nepotřebuje, potřebujou akorát pracovat s osobnímy daty dle GDPR, aby mohli zpracovávat přihlášky a pracovat s naloděním, jim to dle toho §27 bohatě stačí stejně jako řadovému členovi.
Dělat zbytečnou byro věc kvůli situaci, která je značně nepravděpodobná je postavený na hlavu, hlavně pokud se obrátí whistblower na někoho, kdo tu nda nemá podepsanou, tak nic nemusí předávat, stačí když whistblowerovi řekne obrať se na Honzu Bednaříka, on tohle dělá, tady máš kontakt.

BTW v pracovní smlouvě jsem žádnou pokutu neměl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Snizek, Rostislav.Reha
Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“