Report poslance - František Navrkal

Moderátoři: Poslanecka snemovna - poslanci, Poslanecka snemovna - asistenti poslancu

Odpovědět
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Report poslance - František Navrkal

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

V Ústeckém kraji dosáhli Piráti ve volbách do Poslanecké sněmovny zisku 8,24 % hlasů a jednoho mandátu. Poslancem za Ústecký kraj jsem se stal v červnu 2019, kdy jsem na pozici vystřídal kolegu Mikuláše Peksu, který se funkce vzdal po zvolení do Evropského parlamentu.

Červen
Červen se nesl ve znamení přebírání funkce, které plynule navázalo na mou několikaměsíční přípravu na roli poslance.

Senátní slyšení o koridoru Dunaj – Odra - Labe
V Senátu jsem se zúčastnil veřejného slyšení na téma „Potřebuje Česká republika vodní koridor Dunaj – Odra – Labe?“. Přestože záměr výstavby tohoto megalomanského projektu považuji za zbytečný a přežitý, je to téma, které se týká také Ústeckého kraje a mého rodného Děčína, a proto mě zajímalo, jak se k němu staví odborníci a jeho zastánci.

Schůzka s ředitelem pro sociální začleňování Davidem Beňákem
Na schůzce s ředitelem pro sociální začleňování jsme řešili plánovanou výstavbu kontejnerového bydlení ve vyloučené lokalitě v Chanově.

Interpelace ve věci kontejnerového bydlení v Chanově
20. 6. jsem interpeloval ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou ve věci plánované výstavby kontejnerového bydlení v mosteckém Chanově.

Setkání s vládní zmocněnkyní pro lidská práva
24. června jsem se sešel s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou, probírali jsme zejména téma protiprávních sterilizací romských žen v dobách minulého režimu.

Schůze Stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny
Na setkání s paní Šimůnkovou navázala i schůze Komise pro rodinu rovné příležitosti a národnostní menšiny, kde jsme se věnovali tématu odškodnění protiprávně sterilizovaných žen.

Červenec
Otevření krajské kanceláře
Na začátku července jsem otevřel svou regionální kancelář v Ústí nad Labem.
Středa, 3. července⋅14:30–15:30

Na pivo s poslancem
4. července jsem začal s pravidelnými setkáními s občany. Informace, o připravovaných akcích, kde se se mnou můžete potkat a diskutovat vždy zveřejňuji v dostatečném předstihu na svých facebookových stránkách.

Legislativní řešení dětských dluhů
8. července jsme diskutovali o problematice dětských dluhů a jejich legislativních řešeních. Poslanecká sněmovna o pár dní později přijala pirátskou novelu insolvenčního zákona umožňující snadnější oddlužení těm, kdo se zadlužili ještě jako děti.

Interpelace premiéra Babiše ve věci dluhů nemocnice v Rumburce
11. července jsem interpeloval premiéra vlády ohledně dluhů rumburské nemocnice. Její hrozící zavření považuji za veliké riziko, jelikož by značně zkomplikovalo dostupnost kvalitní zdravotní péče pro tisíce obyvatel Šluknovského výběžku.

Setkání k reformě prezidentských voleb
Schůzka se členy Týmu Demokracie ohledně střednědobého plánu reformy prezidentských voleb.

Článek pro Pirátské listy o jednokolové prezidentské volbě
Na konci července jsem pro Pirátské listy sepsal krátké shrnutí důvodů, proč potřebujeme reformu prezidentských voleb.

Srpen
Na pivo s poslancem
Tentokrát jsem se s občany setkal v Rumburce a v Litvínově, abychom pohovořili o situaci v kraji, řeč přišla i na téma zdravotnictví a situaci v rumburské nemocnici.

Setkání se zástupci Kosova Democratic Institute
14. srpna jsem se setkal se zástupci kosovské neziskové organizace Kosova Democratic Institut. Diskutovali jsme o aktuální situaci v zemi a aktivitách KDI, mezi které patří například boj proti korupci (KDI je součástí Transparency Interntional) a reformě kosovského legislativního systému.

Připomínka srpnových událostí z roku 1968 a 1969
V Ústí nad Labem zúčastnil pietní akce na uctění památky obětí sovětské invaze a následné okupace. Připomněli jsme si vůbec první oběť invaze, kterou byl ústecký rodák Petr Fridrich, i význam tohoto výročí s ohledem na současné dění na Ukrajině či v Hong Kongu, kde se občané těchto zemí ještě dnes musejí potýkat s cizí agresí a snahami o oslabení demokracie.

Problematika sucha v České republice
Zúčastnil jsem se kulatého stolu na téma problematiky klimatických změn a sucha v České republice.

Aktualizace krajského programu
23. srpna jsem se sešel s kolegy z editorského týmu, jehož vedením jsem byl pověřen od republikového předsednictva. Naším úkolem byla aktualizace společného krajského program pro nadcházející volby v roce 2020.

Děčínský jez
S kolegy z děčínské pirátské buňky jsme na konci srpna diskutovali o plánované stavbě labského jezu.

Strategický krajský den
30. srpna se konal strategický krajský den, kde jsem představil aktivity editorského týmu.

Září
Resortní tým Spravedlnost
Na prvním poprázdninovém setkání jsme probírali aktuální sněmovní tisky. Jako sněmovní zpravodaj jsem představil tři návrhy ústavních změn (za KSČM, KDU-ČSL, STAN) týkající se problematiky vody a sucha v České republice, což byla témata, kterým jsem se v létě intenzivně věnoval.

Zahraniční výbor
Hlavním bodem setkání zahraničního výboru bylo schválení připojení Severní Makedonie k NATO. Jako Piráti jsme tento krok podporovali, jelikož jsme přesvědčení, že přispěje ke stabilizaci nejen Severní Makedonie, ale celého Balkánu.

Ústavní žaloba na prezidenta
Na začátku září náš klub jednal se senátorem Láskou o ústavní žalobě na prezidenta Zemana. Tomuto tématu jsme se věnovali i na následné schůzi ústavně právního výboru a žalobu jsme jednomyslně podpořili i při hlasování na 34. schůzi Sněmovny.

EZO – Tým pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany
Na setkání našeho týmu jsem otevřel téma plánovaného snížení rozpočtových výdajů na rozvojovou pomoc, což je krom, který považuji za velice nešťastný. Jsem přesvědčení, že rozvojová pomoc je jedním z nejlepších nástrojů, jak efektivně pomáhat v destabilizovaných zemích a zároveň tak předcházet eskalace nejrůznějších krizí, které pak mají dopad i na Evropu a tím i Českou republiku.

Volební komise – Rada ČTK
Na setkání volební komise jsme s kolegou Janem Pošvářem navrhli veřejné hlasování o volbě nových členů Rady ČTK. Kromě Petra Dolínka za ČSSD ovšem náš návrh nikdo další nepodpořil. Jako Piráti jsme přesvědčeni, že občané mají právo vědět, jak jejich volení zástupci hlasují, situace je ovšem mnohdy jiná (jako v tomto případě), čehož vedlejším produktem je i pokračují nerovné zastoupení stran v dozorčích radách.

Setkání k problematice sucha a ochraně vody v ČR
11. září jsem se setkal s jednou z předkladatelek návrhu STAN na ústavní ochranu vody poslankyní Janou Krutákovou. Jednali jsme o problematice, předloženém návrhu i naší možné spolupráci v této oblasti.

Saská kontaktní kancelář
Zúčastnil jsem se setkání pořádané Saskou kontaktní kanceláří, jelikož Svobodný stát Sasko je sousedem Ústeckého kraje, a tím i jeho potenciálním blízkým partnerem. Mým cílem je prohlubování naší vzájemné spolupráce.

34. schůze Sněmovny
9. září bylo zahájena první poprázdninová schůze Poslanecké sněmovny. Podařilo se nám například podpořit připojení Severní Makedonie k NATO, čekalo nás také projednávání ústavní žaloby na prezidenta.

Delegace ústavně právního výboru
Na přelomu září a října jsem se spolu s dalšími zástupci ústavně právního výboru zúčastnil cesty na Slovensko, kde jsme jednali například se slovenským ministrem spravedlnosti Gáborem Gálem.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Re: Report poslance - František Navrkal

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Říjen

Interpelace ve věci mosteckého autodromu
Před časem se na mě obrátili členové spolku Zdraví pro Most, kteří hájí zájmy obyvatel Mostu žijících v okolí mosteckého autodromu. Jeho provozovatel již několik let nedbá zákona ani městských vyhlášek a porušuje povolenou hranici hluku, za což mu byla také vyměřena pokuta, kterou ovšem odmítá zaplatit. Jeho bezohledné jednání má negativně doléhá zejména na zdraví obyvatel přilehlých městských čtvrtích. V této věci jsem proto interpeloval jak ministra zdravotnictví Vojtěcha, tak ministryni spravedlnosti Benešovou. Snažím se o nalezení řešení, které by zabránilo obcházení zákona nejen v tomto, ale i v dalších podobných případech.

Výstavba kontejnerového bydlení v Chanově
Věnoval jsem se otázce plánované výstavby kontejnerového bydlení v Chanově a toto téma se snažím zařadit i na příští schůzi stálé komise pro rodinu, rovné příležitosti a národnostní menšiny.

Obědy do škol - interpelace na ministra školství Plagu
Teprve v tomto roce se Ústecký kraj přidal k programu Obědy do škol, který zajišťuje bezplatné stravování pro žáky mateřských a základních škol ze sociálně slabých rodin. Bohužel v našem kraji program narazil na odpor některých ředitelů, kteří jej odmítají z mnohdy velice podivných důvodů. Zaznívaly například názory, že děti rodičů, kteří kouří cigarety, si nezaslouží bezplatné stravování. Interpeloval jsem proto ministra Plagu a požádal ho, aby celou situaci prověřil a podpořil využití zmíněného programu.

Rozpočet na rozvojovou spolupráci
Na schůzi zahraničního výboru jsem připravil pozměňovací návrh k rozpočtu ministerstva zahraničí na rozvojovou spolupráci. Snižování financí na tuto rozpočtovou položku mi připadá nešťastné, jelikož jde proti zájmům České republiky i našim mezinárodním závazkům. Tento pozměňovací návrh se budu snažit prosadit také na půdě Sněmovny.

Odsouzení turecké agrese v severní Sýrii
Zúčastnil jsem se demonstrace na podporu syrských Kurdů a také jsem podpořil usnesení Sněmovny odsuzující tureckou invazi do severní Sýrie. Kroky turecké vlády, stejně jako rozhodnutí amerického prezidenta o stažení vojenských jednotek z oblasti, které turecké invazi předcházelo, považuji za velkou chybu. Kurdové jsou dlouhodobě jedním z nejspolehlivějších spojenců Západu v regionu a také frakcí, která se výrazně zasadila o porážku Islámského státu.

Usnesení k antisemitismu
Na podnět kolegy Jana Bartoška z KDU-ČSL se Poslanecká sněmovna zabývala a následně přijala usnesení k sílícímu antisemitismu. Přestože odsouzení všech projevů nenávisti vůči Židům považuji za velmi správné, snažil jsem se zabránit přijetí některých problematických bodů, které v konečném důsledku mohou vést k omezování svobody projevu kritiků izraelské politiky.

Členství v podvýborech zahraničního výboru
Vzhledem k tématům, která bych chtěl v Poslanecké sněmovně hájit a prosazovat, jsem se stal členem podvýboru pro rozvojovou spolupráci a podvýboru pro vnější ekonomické vztahy.

Oslavy 101. výročí vzniku Československa
28. října jsem se v Ústí nad Labem zúčastnil oslav vzniku naší republiky. Při této příležitosti jsem pronesl krátký projev.

Na pivo s poslancem
10. a 11. října jsem se setkal s občany v Rumburku a Podbořanech. Na obou místech jsme se bavili převážně o zdravotnictví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Re: Report poslance - František Navrkal

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Listopad

Příprava pozměňovacího návrhu ke státnímu rozpočtu
Během listopadu jsem připravil a předložil pozměňovací návrh k zákonu o státním rozpočtu. Návrh má zabránit snížení výdajů na zahraniční rozvojovou spolupráci a zachovat rozpočet na plánované úrovni, jak s ní počítal střednědobý výhled vlády. Sněmovna o něm bude hlasovat v prvním prosincovém týdnu.

Kybernetická bezpečnost v České republice
Spolu s kolegou Ondřejem Profantem připravujeme zpracování analýzy ke kybernetické bezpečnosti a přípravy manuálu na implementaci vhodných řešení v rámci samospráv i na celostátní úrovni. První výstupy našeho projektu očekáváme již v průběhu prosince.

Novela trestního zákoníku ve věci zapojení do zahraničních nestátních ozbrojených skupin
Jako klubový zpravodaj jsem se věnoval novele trestního zákoníků spočívající v zavedení nového trestného činu – zapojení do nestátních ozbrojených skupin. Toto opatření se má stát nástrojem pro stíhání jednotlivců, kteří se rozhodnou odejít bojovat do zahraničí po boku nestátních aktérů, jako jsou například proruští separatisté na ukrajinském Donbasu. Novelu hodnotím jako vhodnou úpravu dané problematiky.

Schůze ústavně právního výboru
Na listopadové schůzi výboru jsme projednávali rozpočet ministerstva spravedlnosti, Ústavního soudu a Ústavu pro studium totalitních režimů. Mým úkolem bylo připravit krátkou analýzu plánovaného rozpočtu poslední jmenované instituce a příprava usnesení, o němž členové výboru následně hlasovali.

Jednání se zástupci krajské hygienické stanice v Ústí nad Labem
Předmětem naší schůzky byla situace kolem mosteckého autodromu a pokračujícímu porušování zákona ze strany jeho provozovatele. Rozebírali jsme průběh případu a možná legislativní opatření, jež by obdobné případy pomohla řešit rychleji a efektivněji.

Setkání s manželi Kempsonovými k situaci v uprchlickém táboře Moria
S manželi Kempsonovými, kteří působí jako dobrovolníci v řeckém uprchlickém táboře Moria, jsme se bavili o tíživé situaci v tomto táboře. Aktuálně tam hrozí, že kvůli nečinnosti řeckých úřadů budou v zimních měsících umírat lidé na podchlazení. O obdobné situaci v táborech na Balkáně jsme se bavili se zástupci neziskového sektoru působících zejména v Bosně a Hercegovině.

Na pivo s poslancem v Litoměřicích
22. listopadu jsem se již tradičně zúčastnil setkání s občany z Ústeckého kraje, tentokrát se ke mně připojil také kolega europoslanec Mikuláš Peksa. Hlavním tématem byly zejména krajské volby, kromě toho řeč přišla na aktuální dění v Bruselu.

Setkání s novým egyptským velvyslancem Saidem Hindamem
Spolu s Ivanem Bartošem jsme se potkali s novým egyptským asistentem Saidem Hindanem, se kterým jsme diskutovali o stavu egyptské ekonomiky, vzájemné obchodní výměně a české turistice.

Na závěr bych rád uvedl, že z důvodu nemoci jsem se bohužel nemohl zúčastnit několika plánovaných akcí. Jednalo se například o projednávání problematiky kontejnerového bydlení v Chanově, účast na pracovní skupině k zákonu o lobbingu či zapojení do oslav 30. výročí sametové revoluce v Děčíně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Ondrej.Profant
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Re: Report poslance - František Navrkal

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Prosinec

Jednání podvýboru pro exekuce o novele exekučního řádu
V prosinci jsme projednávali změny exekučního řády, které by měla přispět k řešení situace lidí, kteří uvízli v exekuční pasti. Piráti dlouhodobě usilují o prosazení vlastního návrhu, který spočívá v zavedení koncentrace exekucí a principu jeden dlužník – jeden exekutor v místě bydliště. Jeho dalším klíčovým rysem je výběr exekutorů krajskými soudy, aby byla zachována nestrannost a nezávislost exekučního řízení.

Zahraniční výbor
Na zahraničním výboru jsme řešili situaci v Iráku a Hongkongu. Přijali jsme dvě usnesení vyzývající příslušné vlády ke zdržení se násilí. Dále jsme se věnovali plánu na českou kandidaturu do Rady bezpečnosti OSN a bezpečnosti informačních systémů ministerstva zahraničí.

Interpelace na ministra zahraničních věcí Petříčka
V návaznosti na setkání se dobrovolníky z uprchlických táborů na Balkáně a v Řecku jsem interpeloval ministra zahraničí ve věci naléhavé humanitární pomoci v těchto místech. Zajímalo mě, jak se ministerstvo chystá postavit této naléhavé situaci a hrozící humanitární krizi.

Schůze ústavně právního výboru
Na ústavně právním výboru jsme se věnovali rozsáhlé agendě. Projednávali jsme řadu bodů – mezi nimi například novelu zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu, volby do Evropského parlamentu či velmi důležitý zákon o celostátním referendu, na jehož tvorbě jsme se intenzivně podíleli.

Stravování ve školách
Po diskuzi s odborníky na nutriční výživu ze Státního zdravotního ústavu jsem se začal věnovat možnostem zlepšení podmínek stravování ve školách a nemocnicích. V nejbližších týdnech se chystám zaměřit na přípravu podkladů na toto téma a předložení střednědobého cíle na změnu stravování ve školách a nemocnicích.

Krabice od bot
Před Vánocemi jsem se v Děčíně a Ústí nad Labem zapojil do rozdávání dárků dětěm ze sociálně slabých rodin v rámci charitativního projektu “Krabice od bot”.

Kulatý stůl k pomoci obětí turecké agrese v Sýrii
Na schůzi se zástupci Kurdského občanského sdružení, které zastřešuje zájmy kurdské minority v České republice, jsme se bavili o aktuální postavení Kurdů na Blízkém východě. Kromě dění v severní Sýrii po invazi tureckých vojsk do oblasti jsme probírali také situaci v iráckém Kurdistánu.

Resortní tým Evropské unie, zahraničí a obrany
Na resortním týmu jsme hlavně plánovali naše cíle na nový rok a také volili nového vedoucího týmu, jímž se stal František Kopřiva.

Kybernetická bezpečnost
S Ondrou Profantem jsme v samém závěru prosince rozjeli práci na projektu ke kybernetické bezpečnosti. První výstupy přijdou začátkem nového roku.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Report poslance - František Navrkal - leden 2020

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Leden 2020

Vytvoření pracovní skupiny zdravá a lokální výživa ve školách
Během ledna jsem dal dohromady pracovní skupinu k reformě školního stravování. Podařilo se mi zapojit řadu odborníků na stravování a také pirátských členů a zastupitelů, kteří již mají s podobnými projekty zkušenosti na komunální úrovni. Naším cílem je vytvořit koncepci zdravého stravování pro školy, která respektuje nejnovější poznatky nutriční vědy a hlavně umožní připravovat dětem zdravá a zároveň chutná a cenově dostupná jídla.

Zachování rovnosti hlasu voličů a zakonzervování senátních obvodů
V lednu se Sněmovna vrátila k projednávání novely, jejímž smyslem je pomocí ústavního zákona docílit zakonzervování senátních obvodů. Jelikož by taková změna vedla k narušení rovnosti hlasu voličů, začal jsem připravovat pozměňovací návrhy, které by tomu měly zabránit. Ve spolupráci s Vojtou Pikalem jsme se také pustili do přípravy kompromisního návrhu, který zajistí jak rovnost volebního práva, tak stabilitu senátních obvodů.
Úskalí vládního návrhu jsem se snažil vysvětlit ve svém krátkém komentáři.

Jednání ústavně právního výboru s ministryní spravedlnosti
Na začátku měsíce jsme se s dalšími kolegy z ústavně právního výboru sešli s ministryní Benešovou a jednali jsme o plánech vlády pro nadcházející rok. Konkrétně jsme se zabývali například novelou zákona o soudech a soudcích, zákonem o hromadných žalobách či, pro Piráty velice důležitou, novelu exekučního řádu.

Kulatý stůl k problematice sexuálního zneužívání
Na kulatém stole pořádaném Markem Bendou jsme s právníky a kardinálem Dukou diskutovali o možném zlepšení právní ochrany obětí sexuálního zneužívání. Novela navrhovaná kardinálem měla ovšem řadu nedostatků. V praxi by totiž znamenala povinnost důvěrníků obětí (včetně přátel, lékařů a dalších) oznamovat případy zneužití, čímž by v konečném důsledku došlo ke zhoršení situace obětí. Shodli jsme se, že ke zlepšení ochrany reálných i potenciálních obětí zneužití je potřeba hledat jiné prostředky.

Setkání se senátorem Linhartem
Na schůzce se senátorem Zbyňkem Linhartem, který byl zvolen za můj rodný Děčín, jsme řešili hlavně problémy trápící náš region, jako je dopravní spojení, špatná dostupnost lékařské péče či vylidňování obcí.

Péče o seniory v České republice
Péče o seniory a kvalita jejich života je jedním z velkých sociálních témat, o které se Piráti zajímají. Na pražském magistrátu jsme se sešli se zájemci o spolupráci, kteří by nám v budoucnu mohli v této věci pomáhat a hledat řešení, která přinesou konkrétní zlepšení situace našich seniorů.

Resortní tým spravedlnost
Na prvním letošním resortního týmu jsme bilancovali o naší práci za uplynulý rok a stanovili si naše priority na nadcházející období. Dále jsme se zabývali konkrétními novelami zákonů, jako je lidovecký návrh na změnu volebního zákona, novela zákona o mezinárodní justiční spolupráci nebo novelou zákona soudních tlumočnících připravenou Olgou Richterovou.

Přijetí starosty Tchaj-pei
V návaznosti na podepsání partnerské smlouvy mezi Prahou a Tchaj-pei jsme v Poslanecké sněmovně přivítali starostu hlavního města Tchaj-wanu pana Wen-je Ko.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Report poslance - František Navrkal - únor 2020

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Únor 2020

Během února se mi spolu s Vojtou Pikalem podařil zásadní úspěch. Ministerstvo vnitra jsme přesvědčili, aby ustoupilo od svého záměru na zabetonování senátních obvodů a místo toho připravilo návrh, který bude respektovat pro nás zcela zásadní principy - stálost senátních obvodů a zároveň rovnost hlasu voličů Tomuto úspěchu předcházela řada jednání, která popisují následující tři body.
  • Ústavně právní výbor
    Na jednání ústavně právního výboru jsme projednávali několik důležitých bodů včetně posílení pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu. Dále jsme se zástupci ministerstva vnitra otevřeli velice důležitou otázku reformy senátních obvodů. Probírali jsme především hrozící narušení rovnosti voličského práva, ke kterému by došlo v případě zafixování obvodů.
  • Setkání se senátorem Zdeňkem Hrabou
    Ve snaze zabránit prosazení vládního návrhu na reformu senátních obvodů jsme oslovili několik senátorů a sešli se s místopředsedou senátní Stálé komise pro Ústavu České republiky Zdeňkem Hrabou. Chtěli jsme ho především seznámit s naším postojem a úskalími předložené vládní novely.
  • Stálá komise pro ústavu České republiky
    Jednání komise navázalo na otázku reformy senátních obvodů, které jsme se věnovali na jednání ústavně právního výboru. V rámci jednání se nám podařilo prosadit naše stanovisko a zástupci ministerstva nám potvrdili, že od záměru na zabetování senátních obvodů hodlají ustoupit.
Problematika invalidních důchodů - setkání s Václavem Krásou
Vzhledem k tomu, že současné nastavení invalidních důchodů nefunguje úplně dobře a mnoho lidí nechává takřka živořit, rozhodl jsem se najít způsob, jak tyto nedostatky odstranit. V této souvislosti jsem se také sešel s předsedou Národní rady pro zdravotně postižené Václavem Krásou, abych se dozvěděl víc o problémech, které handicapované lidi v České republice trápí.

Stravování ve školách
Během února úspěšně pokračovala moje práce na přípravě změny stravování ve školních jídelnách. Mimo jiné jsem se setkal s profesorem Jiřím Ruprichem, který patří mezi přední odborníky na tuto problematiku u nás. Diskutovali jsme o studiích, které na toto téma prováděl a o krocích, jak dosáhnout postupného zlepšení stravování ve školních jídelnách.

Vzdělávání dětí ze sociálně vyloučených lokalit
Na konci února jsem se potkal s ředitelem Střední školy TGA Jiřím Mladým. Tříleté vzdělávací obory, které jeho škola provozuje v Kadani, jsou uzpůsobeny dětem zejména z vyloučených lokalit a pomáhají jim získat potřebné vzdělání a následně uplatnění na pracovním trhu. Téměř 100% úspěšnost absolventů je příkladem dobrých výsledků školy a rád bych, aby se stala pro další školy v Ústeckém kraji i jinde v České republice.

Jednání o hluku z mosteckého autodromu
Na výboru pro zdravotnictví jsem vystoupil, abych se zastal obyvatel žijících v okolí mosteckého autodromu. Kromě toho jsem také oslovil ministra zdravotnictví, aby se vyjádřil k činnosti krajské hygienické stanice, která podle dostupných informací nejedná dost rázně, čehož důsledkem je oprávněná nespokojenost místních s nadměrným hlukem ze sportoviště.

Na pivo s poslancem
Jako každý měsíc i v únoru jsem se potkal s občany u piva. Nejprve v Děčíně a o týden později v Praze, kde se ke mně připojil i Mikuláš Peksa, jsme se bavili o volbě nového ombudsmana, střetu zájmů premiéra Babiše a volbách ve Spojených státech.

Interpelace na ministryni Dostálovou k centrálnímu registru dotací
Způsob rozdělování dotací je v současnosti je pro malé a střední podniky, pro které jsou dotace primárně určeny, nepřehledný. Interpeloval jsem proto ministryni místního rozvoje, abych se dozvěděl víc o připravovaném Centrálním dotačním systému, který by měl nešvary současného stavu odstranit.

Volba ombudsmana - komentář
Piráti dlouhodobě prosazují transparentní rozhodování politiků, aby jejich voliči vždy věděli, jak jejich volení zástupci rozhodují. Nedostatky současné praxe, kdy poslanci vybírají představitele významných institucí a členy dozorčích rad tajným hlasováním, naplno ukázalo zvolení Stanislava Křečka ombudsmanem. Problémy spojené s tajným hlasováním jsem se také pokusil krátce vysvětlit ve svém komentáři.

Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku
V rámci podvýboru jsme na ministerstvu vnitra probírali pokračující práce na projektu digitalizace justice, jehož cílem je zpřístupnit vznik a platné znění zákonů široké veřejnosti.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 4537
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr a poslanec
Dal poděkování: 9248 poděkování
Dostal poděkování: 5282 poděkování

Report poslance - František Navrkal - březen 2020

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Březen 2020
Začátek března probíhal v Poslanecké sněmovně vcelku normálně a podle toho vypadal taky běžný program poslanců. Naše aktivity se nicméně výrazně změnily spolu se zhoršením situace kolem koronaviru. Přes počáteční obtíže se nám i celé Sněmovně ale nakonec podařilo vcelku rychle adaptovat na nové pracovní posmínky a veškerá jednání se úspěšně přesunula na internet.

Pravidelná kontrola vlády
Na začátku března jsem se ujal kontroly pravidelných jednání vlády. Prvním významným úspěchem v této nové roli bylo upozornění na pokoutné zařazení zákona o evidenci skutečných majitelů na pořad jednání vlády v době vyhlášení nouzového stavu. Kvůli následnému mediálnímu tlaku nakonec vláda tento zákon šitý na míru zájmům premiéra Babiše stáhla.

Setkání s Ladislavem Zambojem k nedobrovolným sterilizacím
Na setkání jsme probírali otázku nedobrovolných sterilizací, ke kterým docházelo v době minulého režimu. Zároveň jsme se bavili o návrhu zákona, který by měl, jak je to jen možné, kompenzovat takto postiženým ženám způsobenou újmu.

Schůze Stálé komise pro Ústavu
Během jednání (navazovalo na naše předchozí debaty na ústavně právním výboru a výboru pro místní a regionální rozvoj) jsme se snažili zástupce ministerstva přimět k tomu, aby přehodnotili záměr na zabetonování senátních obvodů. To se nám nakonec taky povedlo a nová podoba návrhu zákona by už měla reflektovat naše návrhy, zejména respekt k rovnosti volebního práva.

Setkání s Karlou Zbořilovou ze Svazu tělesně postižených
Hlavním tématem schůzky byla situace invalidních důchodců u nás. Paní Zbořilové jsem se ptal na problémy, které osoby se zdravotním postižením trápí. Probírali jsme také opatření, která by jejich situaci mohla výrazně zlepšit.

Schůze rezortního týmu Evropa, zahraničí, obrana (EZO)
Na schůzi jsme řešili zejména evropskou a celosvětovou reakci na pandemii CoViD19. Věnovali jsme se opatřením z jiných zemí a možnostmi, jak je využít u nás. Kromě toho jsme také diskutovali o zhoršující se politické situaci v Maďarsku a o postupu, jak na ni zareagovat. Probírali jsme také otázku uzavřených hranic, což bylo téma velice citlivé i u nás v Ústeckém kraji, kde tisíce lidí dojíždějí za prací do sousedního Německa. Problémy pendlerů jsem se osobně zabýval a snažil jsem se jim v této zhoršené situaci pomáhat.

Duben 2020

Interpelace na premiéra Babiše ve věci nákupu zdravotního vybavení od českých firem
Premiéra Babiše jsem požádal o vysvětlení, proč jeho vláda upřednostnila nákup předraženého a nekvalitního zboží z Číny před zadáním zakázek českým podnikům. Ptal jsem se taky na to, jak se chystá podpořit soběstačnost ve výrobě zdravotního vybavení v Česku i v rámci EU.

Setkání podvýboru pro problematiku exekucí
Hlavním cílem schůze bylo zareagovat na zhoršenou situaci, která výrazně dolehla také na sociálně slabé skupiny obyvatelstva. Na následnném jednání se podařilo konečně dospět k dohodě a prosadit pirátský návrh „1 dlužník – jeden exekutor přidělený soudem dle místní příslušnosti.“

Schůze zahraničního výboru
Na prvním dubnovém zahraničním výboru jsme řešili především mezinárodní dohody, jež byly výboru přikázány k projednání. V roli sněmovního zpravodaje smlouvy proti dvojímu zdanění mezi Českou republikou a Botswanou jsem členy výboru seznámil s jejím obsahem a svým hodnocením.

Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku
Na pravidelném jednání jsme se věnovali postupu na digitalizačních projektech.

Schůze ústavně právního výboru
V reakci na legislativní opatření vlády stran krizové situace se výbor sešel během dubna hned několikrát. Hlavním předmětem schůzí bylo např. projednání vládního návrhu zákona o opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na osoby účastnící se soudního řízeníí či zákona o prodloužení lhůt pro konání doplňkových voleb do senátu. K projednávání běžné agendy jsme se vrátili na schůzi konané 29. dubna.

Pirátská datová platforma
I ve zhoršených podmínkách způsobených social distancingem jsem se snažil postupovat s prací na svých projektech. Podařilo se mi tak sesbírat nápady a dát dohromady spoustu podkladů pro připravovanou Pirátskou datovou platformu.

Zdravá výživa
Dalším projektem, se kterým se mi i přes počáteční paralýzu povedlo hnout, je plán na reformu stravování ve školách. Mému týmu se podařilo navázat oficiální spolupráci s experty ze Státního zdravotního ústavu, kteří by se měli podílet na tvorbě projektu.

Zahraniční výbor
Dvěma velkými tématy dubnové schůze bylo vměšování se Ruska do vnitřních záležitostí České republiky a také tzv. „čínský dopis“, tedy výhružný dopis adresovaný senátoru Kuberovi. Kromě toho jsem byl opět sněmovním zpravodajem dalšího mezinárodního dokumentu, tentokrát jím byla smlouva o spolupráci v boji proti trestné činnosti mezi ČR a Gruzií.
Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil

Odpovědět

Zpět na „Reporty z jednání klubu“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů