Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Místo pro pracovní vlákna projektů, které nezastřešuje žádný stranický orgán. Pokud pro práci na projektu potřebujete založit několik vláken, založte je zde a do vnitrostranické diskuze přidejte jedno informační vlákno s odkazy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Toto je sekce pro pracovní vlákna. Obecná diskuze bez konkrétního praktického cíle sem nepatří. Pro pracovní vlákna platí jediná podmínka: Cíl projektu musí být v souladu s Pirátskými ideály. Dodržujte prosím pravidla fóra.

Zásady moderace
  • Nepracovní vlákna budou přesunuta do Vnitrostranické diskuze.
  • Diskuze v pracovních vláknech, která nesouvisí s příslušným úkolem, bude na požádání oddělena do samostatného vlákna ve Vnitrostranické diskuzi.
  • Pokud je z procedurálních důvodů třeba vlákno zamknout, bude na požádání zamčeno. Procedurální podmínky pro zamčení vlákna určuje zakladatel vlákna v úvodním příspěvku.
  • Žádná jiná moderace nebude prováděna.
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Ahoj.

Poslanecký klub mi schválil střednědobý cíl spočívající ve zlepšení standardů a praxe školního stravování a většího důrazu na nákup lokálních potravin.

Povedlo se nám k věci sestavit pracovní skupinu a již proběhla i její úvodní schůzka. Výstupy z ní jsme shrnuli to tohoto dokumentu.

Budeme rádi, když se zapojí více lidí, zejména těch, kteří danou věc budou chtít prosazovat na krajské nebo komunální úrovni.

Děkuji za věnovaný čas.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2453
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3499 poděkování

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Ahoj,
je to výborný záměr, problém je skutečný a je třeba ho řešit.
Dokument jsem četl a dává mi smysl.
Dlouhodobým argumentem pro zmrazený stav byl skutečně tzv. spotřební koš. Někde se ho naučili obcházet, ale to je nesystémové a riskantní.
Piráti jsou asi první strana s reálnou mocí a určitou "inteligencí", která může změnit tuto nešťastnou situaci. Je to tedy velká příležitost.

Co v dokumentu nevidím, je naladění společnosti a zejména rodičů. Stejný problém řešíme v mikroměřítku a problémem jsou zejména rodiče. Pro mnoho je pizza/burger s colou OK a úplně nechápou, že vytvoření dobrých stravovacích návyků je velmi důležité pro zdraví jejich dětí. Tedy jedním z klíčových cílů by měla být i osvěta veřejnosti - rodičů (zaměstnanců kuchyní a škol je asi samozřejmost).

Nadpis (cíl) bych rozšířil i na školky, pokud to tak není.

Držím palce. Nejsem vyžívář ani kuchař, ale o tuto věc se laicky velmi dlouho zajímám. Pro asi největší stravovací subjekt v ČR (2 mil. jídel/rok) jsem připravoval projekt alternativního stravování. Jestli máte zájem o moji pomoc, tak rád pomohu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvek:
Jana.Skopalikova

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Uživatelský avatar
bajtos
Příznivec Pirátů – Královehradecký kraj
Příspěvky: 3
Registrován: 07 říj 2013, 10:23
Profese: Software Engineer
Bydliště: Vysoká nad Labem
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 5 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od bajtos »

Ahoj, vítám tuto iniciativu. O zdravější stravu a životní styl se zajímám už spoustu let a když se děti dostali do školkového a školního věku, tak střet s realitou školních jídelen byl dost bolestivý.

Souhlasím s Antoninem, že by bylo dobré do iniciativy zahrnout i školky a jesle. Dovolil bych si tvrdit, že stravování v předškolních zařízeních je ještě důležitější než ve škole, protože v prvních 7 letech života si dítě vytváří návyky, které mu většinou už zůstanou na celý život.

V úkolech z první schůzky je bod "Zjistit, kdo další se problematikou v současnosti zabývá". Rád bych zmínil projekt Skutečně zdravá škola (http://www.skutecnezdravaskola.cz), který se snaží zlepšit situaci v rámci současných limitů. Naše škola (ZŠ Waldorfská Pardubice) je do programu zapojena a jako rodiče vidíme velký posun k lepšímu.

Pokud si dobře vzpomínám, tak tento projekt rozjela paní Margit Slimáková, viz https://www.margit.cz. Třeba by byla ochotna pomoct svým know-how nebo kontakty na další lidi, kteří se touto problematikou zabývají.
Tito uživatelé poděkovali autorovi bajtos za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Antonino.Milicia, Eva.Havlova
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od klivan »

Zdravé obědy pro děti s nějakou dietou bývá obtížné zajistit. Je nutné částo použít speciální nádobí, speciální školení pro kuchaře, což může být problém i ve větších městech.
Asi se budou muset vytipovat jídelny, které by se mohly specializovat i na dietu např. bez lepkovou nebo např., diabetickou dietu apod., a tam alokovat finanční příspěvek na školení kuchařů, jejich odměny ;) a nákup speciálního nádobí a potravin atd.
V r. 2018 řešili problém dietního stravování v Brně, nevím, jak je na tom Praha nebo Ústí ?
https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se ... e-skolach/
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvek:
Petr.Vileta
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od Jan.Prokop »

Frantisek.Navrkal píše: 03 úno 2020, 16:00 Povedlo se nám k věci sestavit pracovní skupinu a již proběhla i její úvodní schůzka. Výstupy z ní jsme shrnuli to tohoto dokumentu.
Mrak mi hlásí "nepodařilo se načíst dokument"
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

klivan píše: 11 úno 2020, 14:41 Zdravé obědy pro děti s nějakou dietou bývá obtížné zajistit. Je nutné částo použít speciální nádobí, speciální školení pro kuchaře, což může být problém i ve větších městech.
Asi se budou muset vytipovat jídelny, které by se mohly specializovat i na dietu např. bez lepkovou nebo např., diabetickou dietu apod., a tam alokovat finanční příspěvek na školení kuchařů, jejich odměny ;) a nákup speciálního nádobí a potravin atd.
V r. 2018 řešili problém dietního stravování v Brně, nevím, jak je na tom Praha nebo Ústí ?
https://www.brno.cz/brno-aktualne/co-se ... e-skolach/
V této iniciativě nějaké speciální stravování pro alergiky neřešíme. (byť i to je samozřejmě nedostatečné). Jde nám o změnu pro většinu.

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od klivan »

User story:
• Jako rodič chci, aby moje děti měly možnost se ve škole stravovat zdravě, kvalitně a chutně podle jejich stravovacích potřeb a preferencí a za rozumnou cenu.

S tím samozřejmě souhlasím, jen je třeba si uvědomit, že v ČR má cirka 800 tis lidí exekuci. Jsou rodiny, které maj děti a které si často mohou o nějakém obědu jenom zdát. Bylo by tedy záhodno uvažovat o podpoře obědů pro děti, které si nemohou dovolit žádný oběd, natož ten kvalitní. V některých státech to zavedené je, jako např Finsko, Skotsko či Anglie, oligarchům je to asi jedno ;) , ale podpořilo by to možná sociální soudržnost. :?
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/s- ... i-40262286.
Třeba by se našly peníze aspoň pro nemajetné a jejich děti na 1. stupni.
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

klivan píše: 11 úno 2020, 18:05 User story:
• Jako rodič chci, aby moje děti měly možnost se ve škole stravovat zdravě, kvalitně a chutně podle jejich stravovacích potřeb a preferencí a za rozumnou cenu.

S tím samozřejmě souhlasím, jen je třeba si uvědomit, že v ČR má cirka 800 tis lidí exekuci. Jsou rodiny, které maj děti a které si často mohou o nějakém obědu jenom zdát. Bylo by tedy záhodno uvažovat o podpoře obědů pro děti, které si nemohou dovolit žádný oběd, natož ten kvalitní. V některých státech to zavedené je, jako např Finsko, Skotsko či Anglie, oligarchům je to asi jedno ;) , ale podpořilo by to možná sociální soudržnost. :?
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/s- ... i-40262286.
Třeba by se našly peníze aspoň pro nemajetné a jejich děti na 1. stupni.
Existuje na to dotační program: https://www.mpsv.cz/-/do-projektu-obedy ... y-kraje-cr

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od klivan »

Neziskovky jsou fajn, ovšem otázkou je, zda by se to nemělo řešit jako ve Finsku.
Dalším problémem je, že jsme často papežštější nežli papež ;) , mám na mysli gold-plating, tedy rozšíření obsahu právních norem národními orgány o povinnosti, které přinášejí nové regulatorní zátěže.
Jako příklad lze uvést bezdotykové baterie v umyvadlech pro zaměstnance ve stravovacích zařízeních,

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2001-107#p14-7
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Uživatelský avatar
Jakub.Vaclavovic
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 98
Registrován: 29 lis 2016, 22:48
Profese: pedagog
Bydliště: Kladno
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 149 poděkování

Re: Zdravé a lokálně zdrojované stravování ve školách

Příspěvek od Jakub.Vaclavovic »

klivan píše: 11 úno 2020, 18:05 User story:
• Jako rodič chci, aby moje děti měly možnost se ve škole stravovat zdravě, kvalitně a chutně podle jejich stravovacích potřeb a preferencí a za rozumnou cenu.

S tím samozřejmě souhlasím, jen je třeba si uvědomit, že v ČR má cirka 800 tis lidí exekuci. Jsou rodiny, které maj děti a které si často mohou o nějakém obědu jenom zdát. Bylo by tedy záhodno uvažovat o podpoře obědů pro děti, které si nemohou dovolit žádný oběd, natož ten kvalitní. V některých státech to zavedené je, jako např Finsko, Skotsko či Anglie, oligarchům je to asi jedno ;) , ale podpořilo by to možná sociální soudržnost. :?
https://www.novinky.cz/domaci/clanek/s- ... i-40262286.
Třeba by se našly peníze aspoň pro nemajetné a jejich děti na 1. stupni.
Pro ty ale existuje možnost získat oběd zdarma přes kraj (některé se rozhodli to nevyužít, což je za mě dost děsivý). Adresná pomoc je za mě důležitá, ale obědy zdarma obecně, to když říkala Olga v rozhovoru na Seznam zprávy, mě docela vadilo. Bylo by to spousta peněz, obědy již teď jsou cca z poloviny dotované, pokud chceme líp zaplatit personál jídelen, nabídnout školení ke kvalitě a nutriční vyváženost vedoucím pracovníkům a umožnit kupovat kvalitnější suroviny, to budou taky velké náklady za mě smysluplněji využité, než plošné opatření.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Vaclavovic za příspěvek:
klivan
Odpovědět

Zpět na „Pracovní prostor pro členské iniciativy“