Rozložení místních sdružení

Moderátoři: PKS Liberecky kraj, Predsedajici

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Marek.Forster
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 644
Registrován: 30 črc 2012, 16:39
Profese: IT specialista, OSVČ
Bydliště: Desná
Dal poděkování: 1088 poděkování
Dostal poděkování: 835 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Marek.Forster »

@Jan.Polak, všichni umíme s čísly čarovat. Více než porovnání absolutních čísel nám vypovídají dlouhodobější trendy.

OFFTOPICPřestože Jablonec byl dlouhodobě s výsledky někde jinde než zbytek kraje (ještě dříve, než vy jste se začali u Pirátů angažovat), procenta z loňských eurovoleb by mohla naznačovat, že už se blížíte spíš do krajského průměru.

Česká Lípa 14,00% (7,22%)
Turnov 17,80% (5,96%)
Železný Brod 18,55% (4,93%)
Semily 11,20% (4,01%)
Jablonec nad Nisou 15,84% (7,28%)

Čísla v závorkách jsou výsledky z roku 2014.

Poměrně relevantní ukazatel je porovnání volebního zisku v Eurovolbách samotného města Jablonce ve srovnání s celým okresem. Ještě v roce 2014 mělo město 7,28% a okres celkově 6,78%, v roce 2019 se situace obrátila, město mělo 15,84% ale okres už 16,13%. Okresní preference rostou výrazně rychleji než ve městě Jablonec.


Relevantní data k porovnáni vývoje od komunálních voleb ale nemáme. Můžeme oslovit Behavio aby nám situaci a volební nálady v Jablonci průběžně mapovala. Samozřejmě za nemalý peníz. Subjektivní ukazatele můžou být vodítkem, stagnující členská základna a vnější aktivita jsou jedny z nich.
Netvařme se, že v Jablonci jde jen o volby do zastupitelstva. Nejde. Jablonečáci by se měli aktivně zapojit do konání a do voleb na všech úrovních.

Marek Förster
Předseda libereckého KS
+420 775 688 305
marek.forster@pirati.cz

Jan.Polak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 238
Registrován: 20 bře 2018, 18:27
Profese: strategie a transformační leadership
Dal poděkování: 409 poděkování
Dostal poděkování: 245 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Jan.Polak »

@Marek.Forster
Jaké čarování s čísly, Marku? Co tím myslíš?
Jaké dlouhodobější trendy - kde je můžeme najít? Co konkrétně ukazují?

Hned ze startu jsem napsal, že chápu pocity, které někdo může mít.
Nicméně pro zapojení lidí odjinud než z Jablonce do práce jabloneckého MS, není třeba MS rozšiřovat.
Dále jsem uvedl racionální důvody, proč jsem proti rozšíření. Na argumenty nikdo nereagoval.
Tys jako první zmínil, že nám klesají preference a nastává odliv voličů - oponoval jsem Tvému osobnímu názoru (založenému na rozhovorech s několika Tvými kamarády?) a podložil oponenturu fakty, která jsou zdarma dohledatelná a jsou pravdivá.
Oponoval jsem taky Tvému tvrzení, že za volebním ziskem jablonecké kandidátky je celostátní trend. Je za ním především obrovské nasazení lidí z MS Jablonec, kteří se volbám věnovali. Tvůj komentář znevažuje tuto odvedenou práci. Jako lídr našeho volebního týmu jsem se ohradil a jako příklad uvedl čísla, která ukazují, že ne všude se celostátní trend projevil stejnou měrou.

O co jiného v Jablonci jde? Voliči nám dali hlasy proto, abychom pracovali pro Jablonec.

píšeš, že se mají jablonečáci zapojit do konání voleb na všech úrovních.
Nabídl jsem spolupráci i do krajských voleb, přivedli jsme potenciálního partnera s konkrétním programem, který mohl být pirátům blízký. Osobně jsem strávil nemálo času přípravou a prezentací svojí vize pro Piráty v kraji - na krajském zasedání v Jablonci. Je z toho záznam.

Nicméně odpovědnost za konání voleb je popsána ve stanovách strany zde:
"Za vedení krajských voleb odpovídá příslušné PKS. To si může zřídit podřízené orgány,
které definuje volební řád v § 15a – 15c. Není nutné zřizovat volební výbor,
ale určitě by měl být zřízen volební štáb. Se vším vám bude pomáhat volební
koordinátor a stálý celostátní volební výbor."

Pokud nechceš diskutovat o argumentech, nemá diskuze smysl.

Edit: místo původního: “přivedl potenciálního partnera”
opraveno na “přivedli jsme potenciálního partnera”.
Edit2: upravení cele věty tak, aby dávala smysl
Jan.Lehky
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 142
Registrován: 26 čer 2013, 09:48
Profese: inspektor ČIŽP
Bydliště: Jablonec nad Nisou, 46601
Dal poděkování: 154 poděkování
Dostal poděkování: 117 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Jan.Lehky »

myšlenka má něco do sebe, ale nejsem si jistý, zda bude fungovat jak má. Na jednu stranu má tahle dencetralizace kraje logiku, na druhou stranu ještě víc rozmělní už tak malou členskou základnu. zkrátka nevím...
Hladká řeč a vtíravé chování jsou zřídka částí dobra.
Uživatelský avatar
Jan.Tempel
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 793
Registrován: 15 říj 2016, 08:53
Profese: IT specialista
Dal poděkování: 426 poděkování
Dostal poděkování: 920 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Jan.Tempel »

Jan.Lehky píše: 29 led 2020, 11:36 myšlenka má něco do sebe, ale nejsem si jistý, zda bude fungovat jak má. Na jednu stranu má tahle dencetralizace kraje logiku, na druhou stranu ještě víc rozmělní už tak malou členskou základnu. zkrátka nevím...
Nebo může naopak spojit a přiblížit roztříštěné buňky. Jak ale říkám pořád, jde fakt o nějakou diskusi nad dlouhodobější strategií
Liberecký kraj - zastupitel
Uživatelský avatar
Filip.Mastnik
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 67
Registrován: 27 říj 2013, 20:28
Profese: OSVČ, autodopravce
Dal poděkování: 72 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Filip.Mastnik »

Jan.Tempel píše: 21 led 2020, 02:05 Mně třeba nevadí, že o politice a kandidátce v Brodě spolurozhodovali lidé z České Lípy apod.

Ale abych ti, Honzo, odpověděl na tvou otázku, proč je pohled zvenčí důležitým aspektem. Úplně upřímně ti řeknu, že z většiny osazenstva MS Jablonec mám někdy pocit, že pro ně svět končí za Kokonínem, pro některé i blíž. Proto vidím jako důležitou potřebu toho MSka právě jeho rozmělnění. Je to můj osobní a subjektivní pocit i názor na změnu, ale beru to tak.
Nebude tenhle Tvůj pocit způsobenej třeba tím, že máme doma v Jablonci svých starostí dost a není v našich silách starat se ještě o problémy někde v Semilech, o kterých nevíme ale lautr nic? Ty jsi v tomhle asi jinej, potřebuješ všechno znát, všechno vědět, všude být aspoň dvakrát, mít ke všemu nějaký stanovisko... Asi máš vyšší ambice, než sedět v zastupku v zaprděným Brodě. (Sorry za tuhle poznámku, ale jako z půlky broďák si jí můžu klidně dovolit). Já ti to neberu, ale nemyslíš, že by podnět k rozšíření MS Jablonec měl přijít z MS Jablonec?
MS se zakládají z živočišné potřeby sdružit se do nějakého semknutého uskupení dle potřeb jeho členů. Myslíš si, že kdyby MS Jablonec potřebovalo z nějakého důvodu rozšířit svoje hranice, že by to dávno neudělalo z vlastní iniciativy? Můžeš mi tady tu iniciativu ukázat? Já jsem si nevšiml, že by tu kdokoliv z členů MS Jablonec zakládal vlákna k rozšíření MS JBC. Ani nemáme na stole žádosti přespolních o přijetí do našeho MS - to přeci lze, ale stejně o to nikdo nežádá. Ne, to ty se mícháš do věcí, do kterých ti není vůbec nic ani kdybys byl předseda strany. Pokuď máte v Brodě a Semilech potřebu založit si vlastní MS, tak si založte přípravnej výbor, napište stanovy (nebo okopčete od ostatních MS a upravte na tělo), vytyčte si hranice a předložte k odsouhlasení PKS. Pokuď bude vše v pořádku, jistě Vám nikdo ve vaší vůli bránit nebude a všichni piráti napříč krajem vám budou jistě oporou. Ale nechápu, proč a z jakýho titulu bys nám měl Ty, nebo kdokoliv jinej podsouvat to, že se máme rozšiřovat - že tady v Jablonci máme tu potřebu, ikdyž tady tu potřebu nikdo z nás nevidí. Jen tady mrháš naším časem, protože jsou věci, na který se nějaká reakce holt napsat musí...

K tomu rozparcelování kraje na jednotlivá MS s "rozšířenou působností" - co když si teď v Jablonci řekneme, dle tvých předchozích úvah a návrhů, že naše MS obsáhne i Železnej Brod. Budeš mít něco proti tomu? V brodě žádný MS není ale je tam několik sólo pirátů, který nikdo, krom kraje nesdružuje. A až jich bude tolik, že si budou chtít založit vlastní MS, tak se teda možná můžou odtrhnout. Do tý doby bychom jim mohli z Jablonce diktovat, kdo bude lídrem jejich kandidátky, kde se budou jako členi MS scházet a co budou dělat. Hlasovat o tom a rozhodovat za ně, protože nás je v MSku z Jablonce daleko víc, než v tom Brodě. Nebo že by kluci z brodu řikali nám, koho si máme v Jablonci vybrat na kandidátku? Mně to teda přijde trochu postavený na hlavu. Nebo do toho s náma půjdete??? Proč by to měl být Tanvald a neměl to být Brod? Proč by to neměl být Harrachov? Argument s tou barevnou mapkou u mně neobstojí, pokuď tedy na jedný straně to má být spádově a na druhý straně tak, jak se to někomu hodí do krámu... Proč si Brod nevezme pod křídla taky chudej Tanvald místo bohatýho Harrachova? Tanvald máte na rozdíl od Harrachova na dohled a taky tam byly fabriky co zkrachovaly - máte tedy společná témata...

Pro přespolní co mají zájem - MS je otevřeno pro všechny piráty napříč krajem i republikou, ale nevidim důvod, proč by měli kluci z Tanvaldu, nebo z Český Lípy řešit politiku v Jablonci - pokuď teda vyloženě nechtějí. Pokuď chtějí, jsme rádi za každý smysluplný podnět, ale k tomu přeci nemusejí být nutně členem MS. Takovej @Marek.Forster se na schůzích MS JBC běžně vyskytuje i bez členství, naopak třeba @Petr.Vyhnal se u nás běžně nevyskytuje a nepřiměje ho k tomu ani to, že může být členem MS Jbc. Kdyby měl o Jablonec zájem, tak o něm dávno na našich schůzích víme. To je prostě jen kec, že by někdo, kdo chce pomáhat, tak nemohl, protože není členem MS. Jen se tu mrhá časem na debatu, která není na pořadu dne. Stejně pokud se několik pirátů domluví, tak si založí MS úplně jinak, bez ohledu na to, zda Mamut předem "rozprodá parcely" jednotlivejm MSkům tak, jak se jemu zamlouvá. A pokuď by z toho důvodu MS založit někde nešlo, tak se ty lidi budou scházet i bez MS, pokuď se scházet chtějí. MS je věc, která má vznikat z jeho potřeby a tam, kde je ta potřeba. Nařízením "shora" můžou vznikat taky, ale není k tomu důvod, byly by to jen prázdný schránky navrhnutý od stolu a bez tý potřeby vzniku.

Ještě k tomu náboru nových členů - téměř všichni jak jsme tady, tak jsme se k Pirátům přidali, ještě než v kraji vůbec nějaký MS existovalo, tak mi tu netvrďte, že se k nám nikdo pro absenci MS nepřidá. Pokuď někdo chce být Pirát, tak si cestu najde i bez MS. Stejně jako já, stejně jako 95% pirátů z mýho okolí.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Marek.Forster píše: 28 led 2020, 16:37 @Jan.Polak, všichni umíme s čísly čarovat. Více než porovnání absolutních čísel nám vypovídají dlouhodobější trendy.

OFFTOPICPřestože Jablonec byl dlouhodobě s výsledky někde jinde než zbytek kraje (ještě dříve, než vy jste se začali u Pirátů angažovat), procenta z loňských eurovoleb by mohla naznačovat, že už se blížíte spíš do krajského průměru.

Česká Lípa 14,00% (7,22%)
Turnov 17,80% (5,96%)
Železný Brod 18,55% (4,93%)
Semily 11,20% (4,01%)
Jablonec nad Nisou 15,84% (7,28%)

Čísla v závorkách jsou výsledky z roku 2014.

Poměrně relevantní ukazatel je porovnání volebního zisku v Eurovolbách samotného města Jablonce ve srovnání s celým okresem. Ještě v roce 2014 mělo město 7,28% a okres celkově 6,78%, v roce 2019 se situace obrátila, město mělo 15,84% ale okres už 16,13%. Okresní preference rostou výrazně rychleji než ve městě Jablonec.


Relevantní data k porovnáni vývoje od komunálních voleb ale nemáme. Můžeme oslovit Behavio aby nám situaci a volební nálady v Jablonci průběžně mapovala. Samozřejmě za nemalý peníz. Subjektivní ukazatele můžou být vodítkem, stagnující členská základna a vnější aktivita jsou jedny z nich.
Netvařme se, že v Jablonci jde jen o volby do zastupitelstva. Nejde. Jablonečáci by se měli aktivně zapojit do konání a do voleb na všech úrovních.
Tvrda data by se nam hodila jako sul. Bude stat za to alespon poptat cenu za tyto analyzy. Toto tema ale musime pouzit ke zlepseni nasich vysledku napric krajem. Nechci, abychom to pouzivali jako bic na sebe navzajem.
To, ze oblast s nizsimi preferencemi nekdy zacne rust rychleji, nez misto s vyssimi, je prirozene - je to jako u makroekonomickeho vyvoje, kdy zeme s horsi startovni pozici mohou v prepoctu na procenta rust rychleji (kdyz z 1 udelas 2, je to 50% narust, z 10 na 11 to je 10 % rust, pritom oboje se navysilo shodne o 1).
Jablonec podle mych informaci brzy prijme 3 nove cleny, coz je narust o 25 %.

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jinak vas kolegove prosim o zmirneni tonu a ukonceni ostreho vymezovani. Cilem je rozprava o konceptu MSek a do toho ma co byt vsem clenum. Kazdy jeden clen i MSko ovlivnuje vsechny ostatni.

MSka uzkou spolupraci s KS (jehoz jsou integralni soucasti) muzou jen ziskat, stejne jako to KS. Pokud se budeme vuci sobe vymezovat, ztratime soudrznost a rozpadneme se. Dokud tady budu predsedou, budu usilovat o vzajemne prolnuti, protoze opak narysuje nas konec.

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Jan.Polak píše: 28 led 2020, 23:39 @Marek.Forster
(...)
píšeš, že se mají jablonečáci zapojit do konání voleb na všech úrovních.
Nabídl jsem spolupráci i do krajských voleb, přivedli jsme potenciálního partnera s konkrétním programem, který mohl být pirátům blízký (...)
Honzo ocenuju kazdy prispevek do KS. Je to ode me ted OT, ale pro upresneni pana Sedlbauera jste neprivedli vy. Ten se privedl sam uz nekdy pred letem, kdyz me oslovil stejne jako to udelal uz v roce 2016. Viz evidence kontaktu. A uz okolo toho leta zminoval i KDU ČSL.
Spis me pak prekvapilo, ze jednal s Jabloncem bez vedomi kraje.

Musime zlepsit nasi sounalezitost. To neznamena, ze budeme jednobarevna nudna kase soudruhu. Ale taky nema pro nas byt vetsim partnerem nekdo z jine strany, nez stranicky kolega (pominu pripady osobnich animozit). Takovy clen by pak mel zvazit prestup do strany, kde se citi lepe.
A tady jsme Pirati .-)

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

Jan.Polak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 238
Registrován: 20 bře 2018, 18:27
Profese: strategie a transformační leadership
Dal poděkování: 409 poděkování
Dostal poděkování: 245 poděkování

Re: Rozložení místních sdružení

Příspěvek od Jan.Polak »

Ondrej.Kolek píše: 31 led 2020, 14:03
Jan.Polak píše: 28 led 2020, 23:39 @Marek.Forster
(...)
píšeš, že se mají jablonečáci zapojit do konání voleb na všech úrovních.
Nabídl jsem spolupráci i do krajských voleb, přivedli jsme potenciálního partnera s konkrétním programem, který mohl být pirátům blízký (...)
Honzo ocenuju kazdy prispevek do KS. Je to ode me ted OT, ale pro upresneni pana Sedlbauera jste neprivedli vy. Ten se privedl sam uz nekdy pred letem, kdyz me oslovil stejne jako to udelal uz v roce 2016. Viz evidence kontaktu. A uz okolo toho leta zminoval i KDU ČSL.
Spis me pak prekvapilo, ze jednal s Jabloncem bez vedomi kraje.

Musime zlepsit nasi sounalezitost. To neznamena, ze budeme jednobarevna nudna kase soudruhu. Ale taky nema pro nas byt vetsim partnerem nekdo z jine strany, nez stranicky kolega (pominu pripady osobnich animozit). Takovy clen by pak mel zvazit prestup do strany, kde se citi lepe.
A tady jsme Pirati .-)
...o tom jsem nevěděl. V každém případě jsem osobně strávil cas schuzkou a domluvou toho, aby na našem KS mohl vystoupit. Řešil jsem to s @Helena.Vondrakova. A v rámci vlákna to byla především reakce na výtku, ze se “mame více zapojit do dění KS”. Myslim, ze je tady mnoho těch, kteří se zapojili méně a kritizovali nejsou. Přitom mají třeba z titulů svých funkci odpovědnost přímo definovanou...
Odpovědět

Zpět na „Liberecký kraj“