CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Stihnu se vyslovit hned, jak to převezmeš, takže předávám předsedání @Martin.Kucera

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Dočasně přebírám předsedání.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ok, tedy, vážení, vážené celostátní fórum.

Tato dovolba, jak jistě víte, je vyvolána tím, že jsem byl zvolen z republikového výboru do republikového předsednictva.
Počet členů výboru zvolených fórem tak poklesl pod minimální počet a je potřeba jej doplnit.

Cílem by však nemělo být nahradit jen to jedno místo.
Kandidoval jsem do výboru i do předsednictva s nějakým programem.
Ten program není možné realizovat, pokud se nebude možné z předsednictva opřít o samostatné a aktivní fungování republikového výboru, pokud nebude možné přenášet zodpovědnosti ven z centra na širší vedení a na skupiny dobře informovaných a zapálených členů. Republikový výbor je centrem strany, je to stranický parlament a je tak stranou v tom malém - jsou tam členové odborů, poslanci, zastupitelé apod.
Ale nemůže sloužit jako například testovací půda pro nové systémy a postupy, pokud dlouhodobě funguje na dolní hranici své kapacity.
Proto je potřeba nyní do republikového výboru zvolit více lidí, než jednoho. Ideálně i více než pět

Chtěl bych tímto zejména doporučit volbu členů výboru, kteří se v minulosti v aktivním fungování ve výboru osvědčili a věřím, že dokáží v tom, aby výbor fungoval na zasedáních a nejen na zasedáních pokračovat. Jsou to zeména @Petra.Smutna, @Jiri.Demel a také @Frantisek.Navrkal . Z jiných setkání vím, že konstruktivní aktivitu můžu očekávat i od kandidátů @Jan.Bednarik , @Vaclav.Zidek.
To určitě nejsou všichni kandidáti které sám podpořím, ale v případě těchto existuje reálná zkušenost s jejich působením ve výboru i jinde a jsem přesvědčen, že tam již odvedli dobrou práci.
Hlasujte prosím pro všechny kandidáty, kteří jsou pro vás přijatelní, RV je kolektivní orgán a i když se s někým neshodnete vždy na sto procent, může být váš dobrý zástupce.

A ať jen blbě nekecám, tak bych se chtěl všech kandidátů zeptat, co si myslí o plánu zavést ve výboru trvalé nebo dočasné podvýbory, zaměřené na nějaký aspekt stranického fungování. Může to fungovat(administrativa, technické systémy, práce se členy, atmosféra, programová tvorba, zastupitelé, ...)? Co by k tomu bylo potřeba? Má to smysl? Jaký podvýbor by jste chtěli?

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Petra.Smutna »

Vojto, trvale podvybory mi vzhledem k proměňujíci se práci RV v posledním období, a zároveň k časovému omezení volebním obdobím přijdou poněkud tezkopadne.
Dobrou praxi v RV byly a jsou neformální pracovní skupiny, které vznikaly a zanikají s novým konkrétním úkolem a jeho vyřešením. Takže se přimlouvám za nevymýšlení kol tam, kde neco funguje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petra.Smutna za příspěvky (celkem 6):
Bara.Soukupova, Dan.Lestina, Frantisek.Navrkal, Jan.Novak, Dana.Balcarova, Daniela.Weissova
Uživatelský avatar
Michaela.Kleslova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 14 črc 2017, 10:37
Profese: Student
Dal poděkování: 161 poděkování
Dostal poděkování: 445 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Michaela.Kleslova »

Vážené celostátní fórum,

tímto doručuji svou nominaci a děkuji všem, kteří mě v ní podpořili!

Profil na lidé: https://lide.pirati.cz/personProfile/553/

Nominační vlákno: viewtopic.php?f=350&t=50734

Nominační řeč: viewtopic.php?f=350&t=50734
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Prosím @Martin.Kucera , aby kandidátku registroval, nebo mi předsedání vrátil.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Já čekal jestli ještě nebudeš potřebovat něco doplnit nebo reagovat.
Pokud ne, předávám zpět předsedání @Vojtech.Pikal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petra.Smutna, Vojtech.Pikal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Dan.Lestina píše: 19 led 2020, 18:24 Měl bych výzvu pro kandidáty:
Zkuste formulovat nějaké pozměňovací návrhy do aktuálně běžících jednání RV. Nebo napište, s jakými podanými (původními nebo alternativními) návrhy souhlasíte.
Sem jich sepsal asi 10 k Pirátské strategii. Pro představu začínají zde.
Vojtech.Pikal píše: 25 led 2020, 17:20 A ať jen blbě nekecám, tak bych se chtěl všech kandidátů zeptat, co si myslí o plánu zavést ve výboru trvalé nebo dočasné podvýbory, zaměřené na nějaký aspekt stranického fungování. Může to fungovat(administrativa, technické systémy, práce se členy, atmosféra, programová tvorba, zastupitelé, ...)? Co by k tomu bylo potřeba? Má to smysl? Jaký podvýbor by jste chtěli?
Nejsem v RV dostatečně dlouho, abych to dokázal posoudit. Když se bude řešit nějaké komplikovanější téma (jako třeba úpravy předpisů které umožní zřízení krajských přezkumných orgánů) tak mi dává smysl, aby se na to zorganizoval menší tým (klidně i s lidmi mimo RV), který nachystá nějaký koncept, než to začne řešit celé RV. Ale jestli mít stabilně nějaké týmy pro určitá témata nevím. To asi vyplyne z nějaké potřeby.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 2):
Dan.Lestina, Vojtech.Pikal

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Vojtech.Pikal píše: 25 led 2020, 17:20 A ať jen blbě nekecám, tak bych se chtěl všech kandidátů zeptat, co si myslí o plánu zavést ve výboru trvalé nebo dočasné podvýbory, zaměřené na nějaký aspekt stranického fungování. Může to fungovat(administrativa, technické systémy, práce se členy, atmosféra, programová tvorba, zastupitelé, ...)? Co by k tomu bylo potřeba? Má to smysl? Jaký podvýbor by jste chtěli?
No možná by dávalo smysl, pokud nejde o něco naléhavého, aby před zahájením jednání na úrovni celého RV věc probral nějaký ad hoc podvýbor, který třeba najmenují jednatelé. Podvýbor by věc projednal, dal stanovisko a případně i nějaký alternativní návrh apod.

Dávalo by mi smysl mít stálé podvýbory pro jednotlivé odbory, RP, kancelář strany, přezkumné orgány (pro KK a RK dohromady jeden) a pak pro jeden podvýbor pro činnost oblastních sdružení. Tam by šlo spíš o kontrolní činnost a strategické řízení formou doporučení, návrhů úkolů pro RP nebo návrhů změn předpisů.

Taky by asi bylo v rámci tvorby předpisů zřídit nějaký stálý podvýbor pro vnitrostranickou legislativu, který by řešil legislativně-technické aspekty návrhů, soulad se stanovami apod. A určitě by bylo dobré mít podvýbor pro dohled nad volbami (tj. pravomoci RV dle volebního řádu).

Vzhledem ke svým zkušenostem s vedením RK, bych rád byl ve stálém podvýboru pro činnost přezkumných orgánů; pak bych rád byl jako vystudovaný ajťák v podvýboru pro činnost TO; no a jako bývalý předseda KS a (asi končící) předseda MS by měl i zajímal podvýbor pro činnost oblastních sdružení.

Mojí obavou ovšem je, že nás nebude v RV dost, abychom to vše stíhali, takže bych se rád připojil k tvému apelu, aby lidé hlasovali pro všechny pro ně přijatelné kandidáty.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2231
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 8754 poděkování
Dostal poděkování: 3666 poděkování

Re: CF 3/2020 Dovolba republikového výboru

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Vážené celostátní fórum,

chtěl bych vás požádat o podporu a nominaci do dovolby Republikového výboru
viewtopic.php?f=350&t=50943&sid=e7a37b1 ... e5a6cc6afe
Ivo.Vlasaty píše: 26 led 2020, 15:00 mnozí z Vás už mne znají, přestože jsem nikdy nezastával veřejnou volenou funkci a i vnitrostranicky jsem cca poslední rok jen řadový člen. Chtěl bych se tedy představit hlavně pro ty, kdo mě neznají. A zároveň dát pár argumentů, proč mě volit či nevolit, i mým zámým :)

V Pirátské straně jsem od roku 2012. Od té doby jsem zanechal otisk jak v jihočeském a budějovickém sdružení, tak i v celostátním programu (jako někdejší garant pro přímou demokracii a později člen RV). V roce, který mámu vstupu předcházel, mě vlna protestních hnutí, která se prohnala světem (o od té doby už nikdy zcela neutichla) a kroky pravicové Nečasovy vlády (kterou jsem ještě o rok dříve volil proti Paroubkovi) vyléčila z mladického naivního přesvědčení o tom, jak je zodpovědné volit pravici. Začal jsem mnohem víc přijímat názory kritické k establishmentu a přemýšlet o nich.

Neztratil jsem tím ale víru v demokratický, liberální, efektivní a spravedlivý stát, ani v důležitost osobní zodpovědnosti a podpory rozvoje potenciálu každého jednotlivce. Naopak, začal jsem se jich od státu a společnosti o to důsledněji dožadovat a chtěl pro to svými silami sám něco udělat. K tehdejším liberálně-konzervativním východiskům jsem začal přibírat inspiraci, přiznávám, hlavně od aktivistické levice. Nesouhlasím sice s tím, že dělení na pravici je překonané. Dnes je ale nefunkční. A politika Pirátské strany je, jak věřím – krom toho, že má smysl sama o sobě – i impuls k obrodě napravo a nalevo od středu. K tomu, aby se těžiště politiky vrátilo od korupce a klientelistických vztahů zpět k idejím a potřebám lidí.

Členství ve straně mi dalo hodně, naučilo mě oceňovat názorovou pestrost, lidi schopné dialogu, i spory, které někdy tvrdohlavě vedeme. Myslím, že spolupráce nás tomu učí všechny, větší empatii a pochopení. Neříkám, že moje myšlení je zcela oproštěné od šablonovitého a ideologického myšlení. Ale věcné diskuse a argumentů si cením nad ideologii. Přeji si, aby Piráti byli široká strana, která hledá nejlepší možná řešení, a členové se vzájemně učili, co je vlastně to pirátství. Pro mě je v dialogu, v nekonformních, kriticky uvažujících lidech a v upřímné snaze je spojit v něco, co nás posouvá dál.

Ještě v listopadu jsem do RV odmítl kandidovat, z osobních důvodů, mimo jiné proto, že mě čekalo hledání práce. Jsem opak workoholika, po práci a rodině mi málokdy zbývá energie ještě na něco dalšího. Od té doby se ale cítím zas o něco jistější svou bezprostřední budoucností, a hlavně, CFko v Ostravě mi dodalo motivaci a chuť dělat pro stranu zas něco trochu víc a systematičtěji, než jen diskutovat na sociálních sítích. (tolik odpověď @Petr.Vileta) Abych sebekriticky doplnil ještě jednu slabinu: nejsem dobrý v organizaci věcí, paralyzuje mě nejistota, vyčerpává domlouvání s lidmi. Pokud ale jde o promýšlení věcí, výměnu argumentů, snahu vidět problémy a řešení komplexně, to mě baví, a proto si myslím, že v Republikovém výboru mohu být nejužitečnější. Intelektuálské kvality a široký všeobecný přehled nejen o politice (chvíli jsem politologii i studoval) mohu doplnit OFFTOPICdíky např. bezradnosti při hledání svého místa na "trhu práce" vyplývající z mé povahy o zkušenosti rodiny s nízkými příjmy, vysokými životními náklady a prekarizovanou prací (třeba takový pražský nájem pro pošťáka se čtyřletým synem a studující přítelkyní, o zkušenostech v širší rodině ani nemluvě ... jistě nejsem jediný, kdo to zná). Osobně znám velmi dobře frustraci z nefunkční poitiky i materiální nejistoty, která prochází velkou částí společnosti, a na kterou jako strana ani navzdory pozitivnímu programu nesmíme zapomínat.

Chci, aby strana neustrnula a dál se vyvíjela. Vnitrostranicky nesmíme být rigidní, zároveň ale budu hlídat, abychom neztratili své základy: Politiku, která se nedá koupit penězi. Stranu jako otevřenou svobodomyslnou platformu, která není svázaná přísnou hierarchií. Inovativní prinicipy organizace, které sami žijeme, a proto je můžeme prosadit i v celostátní politice. Sám bych chtěl změnit způsob volby do RV, například snížením kvóra, pokud se neshodneme na něčem elegantnějším (co by se dalo aplikovat i na KK a RK). Podpořil bych i zjednodušení/zesrozumitelnění Pravidel hospodaření, ale není to moje parketa a sám si na to proto netroufám.

Ani v programové rovině nesmíme ustrnout, musíme do politiky přinášet nové impulsy, kterými si získáme pozornost a nenechat se zahltit běžnou agendou. To je jedna z úloh RV a já tomu chci pomoci. Příkladem může být můj výkop k formulaci ucelenější a ambicióznější zahraniční politiky OFFTOPICtím jsem zároveň splnil svůj nesplněný slib některým spolustraníkům z CF v Táboře, který mi v kandidatuře do RV bránil). Jakkoliv výsledek se může od původního návrhu dost lišit, ta diskuse (i fakt, že může vzejít z členské základny, ne resortních týmů v Sněmovně, že to ještě stále je možné a snad to umíme) je podle mě důležitá.

Snažím se být poctivý pragmatik. Velké ideály a přemýšlení o utopiích je důležité, nebojím se ho, naopak. Myslím si, že svět se musí výrazně změnit, abychom neskončili v dystopii plné bídy a utrpení. Ale většina té změny bude stát na dlouhodobé poctivé práci, za kterou obdivuji lidi, které jako Piráti posíláme do veřejných funkcí. Velké ideje jsou tu k tomu, abychom s odvahou mysleli dopředu a neprosazovali něco, o čem už dnes víme, že to zítra bude zastaralé. Nemá smysl věřit, že za nás zítra všechno vyřeší nějaká revoluce, a to ani při vědomí, že evoluce často probíhá skokově, že se zítra můžeme probudit do změněného paradigmatu a změní se spousta věcí, u kterých jsme to ani nečekali.

Děkuji za pozornost, omlouvám se za délku. A pokud mě v RV chcete, přimluvte se za mě ve svém kraji nebo místním sdružení :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 3):
Frantisek.Navrkal, Petra.Smutna, Daniela.Weissova

Ivo Vlasatý
České Budějovice
ivo.vlasaty@pirati.cz
792446700

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“