Správce kraje - náplň práce [brainstorming]

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Vysocina, Predsedajici

Jan.Brizdala
Krajské předsednictvo
Profese: učitel SŠ
Dal poděkování: 341 poděkování
Dostal poděkování: 384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Vys 1/2020 Správce kraje - náplň práce [brainstorming]

Příspěvek od Jan.Brizdala »

Milan.Dadourek píše:
16 led 2020, 11:01
Jan.Brizdala píše:
15 led 2020, 21:24
... Stávající PKS shledalo, že nyní činnost práce @Ondrej.Tuma neodpovídá původnímu záměru soutěžené pracovní pozice (jednalo se o Správce JiPiCe) ...
To ovšem není nic nového. Když "staré" PKS zjistilo, že je potřeba upravit původní náplň správce JiPiCe, tak konzultovalo s Personálním odborem (Jana Kolaříková), zda je nutné přesoutěžení. Odpověď byla, že to nutné není. OFFTOPIC(Ona totiž i původní soutěžená náplň byla poměrně široká, a není to tak, že byla přímo soutěžená ta náplň, která se později objevila v zadávacím listu - viz viewtopic.php?f=572&t=40196.)
Nemám nic proti tomu, aby PKS přesoutěžilo. Ale důvodem nemůže být to, že současná náplň Správce KS neodpovídá původní náplni Správce JiPiCe. To by implikovalo nějakou nápravu pochybení, ale o žádné pochybení se nejdená. Vědělo se to, diskutovalo se to.
Pokud současné PKS rozhodovalo se znalostí výše uvedených informací, pak je důvod jiný. Asi plánovaná změna náplně Správce KS. Ok. Ale nemlžme takto. Je to vůle PKS, žádná nezbytnost!
Já netvrdím, že bylo povinností PKS tuto pozici přesoutěžit a potvrzuji, že to povinnost není, jak již několikrát zaznělo. Jde jen o to, že členové PKS na jednání dospěli k závěru, že i když to není povinné, tak je to z našeho pohledu vhodné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Brizdala za příspěvky (celkem 2):
Eva.Novakova, Milan.Dadourek
Jan Břížďala
2. místopředseda KS Vysočina, člen MS Třebíč
Třebíč: místopředseda komise pro rozvoj města, člen majetkové komise
Profil na wiki.pirati.cz

Hana.Hajnova
Místní předsednictvo
Profese: projektová manažerka
Dal poděkování: 932 poděkování
Dostal poděkování: 770 poděkování

Re: KF Vys 1/2020 Správce kraje - náplň práce [brainstorming]

Příspěvek od Hana.Hajnova »

Michaela.Vodova píše:
15 led 2020, 18:46
Toto není jednání, je to pouhá diskuze, nemusí ji vést nikdo. Až pokud z diskuze vznikne návrh, předloží ho krajskému fóru k projednání buď orgán (PKS) nebo skupina členů. Proto mi nedává smysl vaše vylučování se z ní. @Ondrej.Tuma a @Roman.Pasek . Naopak! Je třeba znát názor všech, kteří k tomu mají co říct a ví, jak fungujeme a před krajským fórem říci otevřeně své názory a postoje, než začne jednání k určitému návrhu či návrhům.
špatně jsem to napsala, nemyslela jsem, aby se někdo vylučoval z tohoto brainstormingu, ale konkrétně u Romana to směřovalo na jednání PKS 14.1., ze kterého se podle mě měl vyloučit v jednání o tomto bodu. Ale jelikož tato informace není v zápise z uzavřeného jednání PKS ze dne 8.1., pozdě bycha honiti, ale byla bych ráda, aby to měl na paměti do budoucna ;) Brainstormovat mohou všichni :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Hajnova za příspěvek:
Roman.Pasek
kandidátka na hejtmanku (https://vysocina.pirati.cz/lide/hana-hajnova)
vedoucí mediálního odboru na Vysočině
zastupitelka města Telč

Eva.Novakova
Krajské předsednictvo
Dal poděkování: 876 poděkování
Dostal poděkování: 510 poděkování

Re: Správce kraje - náplň práce [brainstorming]

Příspěvek od Eva.Novakova »

Dnešní jednání PKS k náplni práce správce se nekoná, protože nemohlo být včas oznámeno. O dalším postupu budeme informovat. Omlouvám se.
Členka Zastupitelstva města Jihlavy
1. místopředsedkyně Místního sdružení Jihlavsko
3. místopředsedkyně Krajského sdružení Vysočina 
https://lide.pirati.cz/personProfile/803/

Blanka.Lednicka
Předseda krajského sdružení
Profese: OSVČ - rodopisec
Dal poděkování: 558 poděkování
Dostal poděkování: 581 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Blanka.Lednicka »

@Ondrej.Tuma Můžeš sem rozepsat tvou aktuální náplň práce? Tedy to, co skutečně děláš, ne jen to, co je v náplni správce dle smlouvy? Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Blanka.Lednicka za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Tuma, Eva.Novakova
Blanka Lednická
předsedkyně KS Vysočina

Ondrej.Tuma
Republikový výbor
Profese: Správce KS Vysočina
Dal poděkování: 728 poděkování
Dostal poděkování: 494 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Tuma »

Blanka.Lednicka píše:
20 led 2020, 10:09
@Ondrej.Tuma Můžeš sem rozepsat tvou aktuální náplň práce? Tedy to, co skutečně děláš, ne jen to, co je v náplni správce dle smlouvy? Díky.
Zrovna před pár dny jsem se to pokusil shrnout Míši, tedy to shrnutí dám i sem:
Správce je tak trochu univerzální spojka - mimo jiné zajišťuje spojení s PKS, KoKS, AO, PO a kanceláří strany. To vesměs na denní bázi. Dále funguje jako kontaktní osoba (to i díky JiPiCi) pro veřejnost i pro Piráty, předává kontakty, informuje, vysvětluje, pomáhá. Organizace, domluvy, zajištění všech druhů akcí v JiPiCi plus jejich dokumentace, medializace, tvorba plakátů a jiné grafiky, zajištění prostor, doplňkový úklid.
Dále pak fyzická správa archívu. Kontrola a moderace fóra. Spolupráce s MO - tvorba materiálů, grafiky, zajištění tiskových služeb, fotodokumentace a prezentace.
Administrativní a technické zajištění jednání PKS, KF a KPT, vytvoření zápisu a jeho následný přenos na fórum. Administrace v Piroplacení, tvorba záměrů, případně registrace a úpravy rozpočtu.(mimo práce hospodáře)
Správa fyzického majetku. A ačkoliv to není v náplni, tak spolupráce na volební kampani, zajištění merche, zajištění outdoorové reklamy plus pár drobností okolo.
Zástup KoKSe v případě potřeby.
Pravděpodobně jsem ještě na něco zapomněl, ale zatím tedy takto.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Tuma za příspěvky (celkem 6):
Eva.Novakova, Marek.Krejpsky, Blanka.Lednicka, Petr.Kozel, Michaela.Vodova, Hana.Hajnova
Najdete mě jako člena MS Jihlavsko, správce KS Vysočina, člena Republikového výboru a oficiálního spambota kraje Vysočina 🤖
FB kontakt: https://www.facebook.com/ondra.tuma.1
Tel. kontakt: 770 113 639

V živote máte dvě možné cesty... sex, drogy a rock & roll nebo masturbaci, antidepresiva a country... tak jsem si vybral metal

Eva.Novakova
Krajské předsednictvo

Prošla jsem si detailní náplň práce správce a dala tam nějaké komentáře. Ondro, mohl bys být na zítra připraven zodpovědět některé dotazy případně vysvětlit nesoulad mezi náplní a skutečným stavem? Jsou tam některé věci, které ty neuvádíš, a naopak je vidět, že děláš řadu věcí navíc, které v náplni nejsou. Byla bych ráda, kdybychom společně porozuměli potřebám a identifikovali problematické oblasti, které je potřeba dořešit. Díky!

Michaela.Vodova
Koordinátor krajského sdružení
Profese: osvč
Dal poděkování: 4304 poděkování
Dostal poděkování: 5576 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michaela.Vodova »

Ahoj všem.

Předně se omlouvám, tento příspěvek jsem měla v úmyslu napsat dříveOFFTOPIC, ale "spadl" mi PC a dva dny jsem se mordovala s linuxem až jsem to vzdala.

Mám pár poznámek OFFTOPICtrochu se mi to rozrostlo :), na které bychom v návrzích náplní práce (rozdělení práce na kraji) placených pozic měli imho mysletOFFTOPIC. Vychází mi z toho také pár otázek:

- nejde o zaměstnance KS Vysočina, ale o dodavatele - dodává služby, které KS vyžaduje (potřebuje mít zajištěnou funkčnost kraje i tehdy, nejsou-li dobrovolníci / tím jsou myšleni i! členové, kteří nejsou placení za své aktivity a přesto tráví spoustu času pirátskými schůzemi, jednáními, pomáhají při kampaních, apod.) a dodavatel má schopnosti a znalosti. :) Dodavatel je OSVČ, platí daně a pojištění a k vykonávání požadované práce bude potřebovat pravděpodobně další potřebné věci jako je telefon s paušálem, počítač, auto atp.

- více než časové rozmezí (kolik času se věnuješ Pirátům?) je důležitá kvalita poskytnutých předem definovaných služeb (výstupy). I přesto je třeba časovou náročnost jednotlivých úkolů sledovat, nejen pro předávání úkolů dobrovolníkům (mít přehled o tom, kolik času tomu musí věnovat) ale i pro zpětnou analýzu, a také transprentnost, např. vynakládání veřejných prostředků.

- máme seznam, co vše je na kraji potřeba dělat a kdo nese odpovědnost, z toho jsou některé věci potřeba dělat pořád a to i tehdy, není-li kdo by je udělal (dobrovolnicky) (toto byl důvod rozhodnutí vytvořit pozici správce kraje)

- doba, kdy jsme dělali všechnu činnost dobrovolně ve dvou lidech je pryč a může se tak různá činnost dělit mezi různé týmy (což je skvělé a stále mne to naplňuje úžasem a vděčností). Každý je specifický, má specifické znalosti a dovednosti a my bychom na to měli myslet a umět specifik jednotlivců v týmu využít (pro tým, ne individualisticky - tzn., že každý je platným členem týmu). I přes to jsou některé činnosti, které jsou pro chod kraje nutné, a asi by je zvládl každý, ale ne každého by bavily nebo aspoň né dlouhodobě. Když dobrovolníka jeho aktivita nebaví, nemá důvod ji dělat! No, není to tak jednoduché, ale o motivaci zase jindy. :) Každopádně někdo nese a musí nést odpovědnost. To je v případě krajského sdružení jeho předsednictvo.

- členská základna roste OFFTOPICna začátku roku 2017, kdy nás čekala kampaň do PSP bylo členů asi deset z toho možná dva aktivnía tím se rozšiřuje okruh lidí, kteří potřebují podporu v práci a politice Pirátů a rostou tím i požadavky na konkrétní služby a na institucionální paměť komunity (přenositelnost, poučitelnost apod.)

- ze zkušenosti už víme, že předsednictvo není dobré přehltit a vyčerpat administrativní náplní práce, je potřeba nejen jejich politický potenciál, přesto PKS nese odpovědnost za funkčnost krajského sdružení a také strategii jeho rozvoje

- na základě pirátské strategie, kde je stanoven (mimo stanov) náš cíl, se můžeme zamyslet nad tím, co je tedy nezbytností pro funkčnost kraje a co "počká"
https://www.pirati.cz/assets/pdf/piratska-strategie.pdf

- prozatím máme dle organizačního řádu kraj rozdělen jakž-takž na činnosti předsednictva (přijímání, politika, strategie, vedení), PO (KoKS), AO (SpKS) a MO (vedMO). Z toho jsou PKS dobrovolníci. Vedoucí MO tak napůl, dá-li se to tak říci a nevím v jaké fázi je přerod (momentálně je to DPP). A kraj má dva placené dodavatele, jeden dodává služby KS Vysočina a je placen krajem, druhý (já-druhá) dodává služby centrálně, PO a KS Vysočina a je placen PO. Nemáme zastoupen ZO a TO. A to nemluvím o jednotlivých sdruženích a dobrovolnících v nich. Pořád jsem jen na “kraji”.

- dle mého názoru, a názoru, se kterým jsme s minulým PKS vytvořili tuto pozici OFFTOPICod 6.11.2018 řešíme na jednáních PKS, najdete v zápisech, nemá správce kraje zajistit vše, na co není dobrovolník, ale vše, co je potřebné pro provoz kraje. Správce nedělá “to co se namane”, ale má jasně definovaný úkol (úkoly). Pozice správce je tu proto, jak jsem psala výše, aby byl zajištěn chod krajského sdružení, a aby běžely ty nutné činnosti i bez aktivního/funkčního PKS či dalších dobrovolníků.

Domnívám se, že problém nastal v tom, že Ondra dělá to, o co ho lidé požádají, či kdo mu dá co za úkol a nepředává například činnosti dál, na další schopné lidi (dobrovolníky, kompetentní lidi apod.), neřekne, že to není jeho kompetence (protože se očekává, že jako placený je k ruce) a nedělá své úkoly, které má definované v dodatku zadávacího listu. Problém je i v zadávání úkolů, které nerespektuje pozici a náplň práce správce kraje. A možná to tak má být, a kraj se shodne na tom, že chce placeného člověka k ruce, ale z mojí zkušenosti je těch všech činností takové množství, že je nutné to strukturovat, jinak nepředejdeme vyhoření (což je stav, který člověku bere sílu, motivaci k práci, a následně i k osobnímu životu). Už složité je plánovat si pracovní čas jako dodavatel. Proto ta potřebná struktura a jasnost toho, co je moje práce, co není moje práce/kompetence. A na základě toho mít možnost práci odmítnou je tu v podstatě hygiena předcházení konfliktů a vyhoření.

První krokem tak musí být si znovu definovat všechny činnosti, které děláme a vyfiltrovat ty, které jsou nezbytné pro provoz kraje. Ale tím úplně nejzákladnějším krokem je definovat si, proč máme (a chceme) placenou pozici na kraji. IMHO a dle předchozího rozhodnutí PKS, které je platné, ji máme pro zajištění provozuschopnosti kraje a to dokonce i v časech kampaní a voleb. Zkkušenosti jsou takové, že v časech kampaní ostatní věci stojí, protože aktivní lidé jsou zainteresováni a zapojeni ve volební kampani.

Je možné, že něco zde mnou napsaného bude nejasné, psala jsem to navícekrát, proto se prosím ptejte. OFFTOPICZatím jdu pracovat na aktualizaci sumáře všech činností.

Základní otázky:
1. Chceme placenou pozici, která zajistí funkční kraj i v náročných časech kampaní nebo chceme spíš člověka, který bude k dispozici pro všechno, co je zrovna potřeba?
2. Pokud chceme pozici pro zajištění funkčnosti krajského sdužení, které činnosti jsou pro to nezbytné?
3. Proč nejprve před změnou nezkusíme to, jak je to nyní nastaveno? Správce kraje má jasně nastavenou náplň práce (detailně vč návodů) pro zajištění provozuschopnosti kraje. V tomto složení, které nyní máme, se ještě nezkusilo fungovat (v PKS byl jak správce kraje tak koordinátorka - nyní stojí mimo, mohlo by to být funkční, ale nezkusili jsme to).
Naposledy upravil(a) Michaela.Vodova dne 21 led 2020, 14:31, celkem upraveno 1 x.
Důvod: překlepy
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Vodova za příspěvky (celkem 7):
Eva.Novakova, Milan.Dadourek, Hana.Hajnova, Roman.Pasek, Jan.Posvar, Ondrej.Tuma, Blanka.Lednicka
Michaela Vodová,
Koordinátorka KS Vysočina
tel. 6O2 276 233, michaela.vodova(a)pirati.cz, můj profil

KS Vysočina: wiki kraje, web kraje , web JiPiCe
nejrychlejší způsob jak mne kontaktovat je zavolat, dále sleduji email a Zulip
pracovní doba: 10-14 (+nonstop na telefonu a naplánované aktivity v kalendáři Vysočiny v odpoledních hodinách + naplánované víkendy)

Eva.Novakova
Krajské předsednictvo

Michaela.Vodova píše:
21 led 2020, 13:06
- máme seznam, co vše je na kraji potřeba dělat a kdo nese odpovědnost, z toho jsou některé věci potřeba dělat pořád a to i tehdy, není-li kdo by je udělal (dobrovolnicky) (toto byl důvod rozhodnutí vytvořit pozici správce kraje)
Můžeš sem hodit ten seznam, pls?

Eva.Novakova
Krajské předsednictvo

Michaela.Vodova píše:
Domnívám se, že problém nastal v tom, že Ondra dělá to, o co ho lidé požádají, či kdo mu dá co za úkol a nepředává například činnosti dál, na další schopné lidi (dobrovolníky, kompetentní lidi apod.), neřekne, že to není jeho kompetence (protože se očekává, že jako placený je k ruce) a nedělá své úkoly, které má definované v dodatku zadávacího listu. Problém je i v zadávání úkolů, které nerespektuje pozici a náplň práce správce kraje. A možná to tak má být, a kraj se shodne na tom, že chce placeného člověka k ruce, ale z mojí zkušenosti je těch všech činností takové množství, že je nutné to strukturovat, jinak nepředejdeme vyhoření (což je stav, který člověku bere sílu, motivaci k práci, a následně i k osobnímu životu). Už složité je plánovat si pracovní čas jako dodavatel. Proto ta potřebná struktura a jasnost toho, co je moje práce, co není moje práce/kompetence. A na základě toho mít možnost práci odmítnou je tu v podstatě hygiena předcházení konfliktů a vyhoření.

První krokem tak musí být si znovu definovat všechny činnosti, které děláme a vyfiltrovat ty, které jsou nezbytné pro provoz kraje. Ale tím úplně nejzákladnějším krokem je definovat si, proč máme (a chceme) placenou pozici na kraji. IMHO a dle předchozího rozhodnutí PKS, které je platné, ji máme pro zajištění provozuschopnosti kraje a to dokonce i v časech kampaní a voleb. Zkkušenosti jsou takové, že v časech kampaní ostatní věci stojí, protože aktivní lidé jsou zainteresováni a zapojeni ve volební kampani.
Díky, podobně to vidím taky, jen jsem to nedokázala tak dobře vyjádřit. I proto si myslím, že před rozhodnutím o náplni práce a úvazku manažera je potřeba si udělat pořádek v tomhle.

Michaela.Vodova
Koordinátor krajského sdružení
Profese: osvč
Dal poděkování: 4304 poděkování
Dostal poděkování: 5576 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michaela.Vodova »

Eva.Novakova píše:
21 led 2020, 13:15
Michaela.Vodova píše:
Můžeš sem hodit ten seznam, pls?
to mi uteklo, doplněn odkaz
Michaela Vodová,
Koordinátorka KS Vysočina
tel. 6O2 276 233, michaela.vodova(a)pirati.cz, můj profil

KS Vysočina: wiki kraje, web kraje , web JiPiCe
nejrychlejší způsob jak mne kontaktovat je zavolat, dále sleduji email a Zulip
pracovní doba: 10-14 (+nonstop na telefonu a naplánované aktivity v kalendáři Vysočiny v odpoledních hodinách + naplánované víkendy)

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Vysočina“