Zákaz náboženské obřízky dětí

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Pracovni skupina Rovnopravnost, Resortni tym Lidska prava

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Jakub_jahl
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 18 zář 2019, 18:02
Profese: Youtuber
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Jakub_jahl »

Zdravím vás, milí Piráti a Pirátky. :fet:
Je to už nějakou dobu, co na Pirátském fóru proběhlo hlasování ohledně omezení obřízky u dětí.V tomto hlasování drtivě zvítězil názor na omezení. Je to vlastně vcelku jednoduché - ať se obřezávají dospělí lidé a nedělají to svým dětem jako symbol víry, kterou dané děti ještě ani nechápou. :D
Podstata problému spočívá v tom, že dětem je odejmuta část těla, aniž by o tom mohli rozhodnout. Jde ve většině případů o náboženské nebo jiné iracionální důvody. V Evropě existuje mnoho různých legislativních omezení obřízky, takže nejde o žádný experiment, ale trend, který v duchu sekularismu chrání práva dětí. Jelikož se o téma delší dobu zajímám a tvoří také jedno z témat Komunity, jejímž jsem členem, rozhodl jsem se s týmem přátel-právníků zpracovat jednoduchý legislativní návrh - a to pro lepší debatu v MÍRNĚJŠÍ a PŘÍSNĚJŠÍ verzi.
Zákaz obřízky - mírnější.docx
(15.01 KiB) Staženo 76 x
Zákaz obřízky Přísnější verze.docx
(15.19 KiB) Staženo 73 x
Par. 100 - posouvá hranici pro rozhodováni soudem v připadě nesouhlasu nezletilého ze 14 na 12 let. To znamená, že pokud by dvanáctilety vyjádřil vážny nesouhlas s provedenim obřizky, musel by ji povolit soud, souhlas zákonneho zástupce nestači.

Par. 101 - Zajištuje, aby pro provedeni obřizky na osobě neschopné úsudku (typicky na novorozenci) byl vždy potřeba souhlas soudu a zákrok mohl provadět jedině lékař.

Přisnejsi verze pak zasahuje i do par. 102, kdy rika, ze soud nepovoli zakrok, pokud nema byt proveden ze zdravotniho nebo jineho zavažného duvodu. Tim naboženskou obřizku na dětech de facto zakazuje. Zatimco mirnejsi verze ji pouze váže na povoleni soudem za vyse popsanych podminek.

Díky moc a kdyby cokoliv, ptejte se. :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub_jahl za příspěvky (celkem 8):
Robert.Magni, Viktor.Mahrik, xmorgan, Marek.Necada, Vit.Fux, Ladislav.Dvorak, Ales.Jakl, Olga.Sejrkova
xmorgan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 05 říj 2019, 10:52
Profese: ekonom
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od xmorgan »

Díky Jakube za perfektně zpracované návrhy. Myslím, že je načase otevřít otázku náboženské svobody rodičů vs. práva dítěte na tělesnou integritu. Jestli to chápu správně, novelizace par. 101 NOZ umožňuje soudu, aby provedl test proporcionality a našel rozumný balanc mezi oběma subjektivními právy. To je podle mě rozumná cesta.
Tito uživatelé poděkovali autorovi xmorgan za příspěvek:
Jakub_jahl
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Jako já taky obřízkám v případě absence souhlasu daného člověka vůbec nefandím, jenom existuje obava, že by to napáchalo více škod nežli užitku.

Víme kolik existuje v ČR přibližně případů, kdy byl někdo jako dítě obřezán a posléze s tím sám po čase měl problém?

Existují účinné překážky, aby k těmto věcem nedocházelo nějak pokoutně (tj. mimo zdravotnická zařízení), což by mohlo vést k dalším zdravotním komplikacím?

Já jsem tomuto otevřen, jenom mysleme na to, jaké to bude mít skutečné praktické dopady.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
Stepan.Brich, Hana.Simeckova

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Frantisek.Navrkal píše: 23 led 2020, 16:27 Jako já taky obřízkám v případě absence souhlasu daného člověka…
Tohle mi taky připadá problematické, když obřízky se většinou dělají v raném dětství, od kolika let může mít souhlas dítěte/mladého člověka nějaký význam?
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 5231
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 2002 poděkování
Dostal poděkování: 3083 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Já bych rád připomněl, že faktický zákaz obřízky máme v programu: https://www.pirati.cz/program/dlouhodoby/zdravotnictvi/ (viz Svoboda léčby)
EDIT: samozřejmě tím myslím dětské obřízky. Dospělí ať si do svého těla řezají dle svého uvážení ;)
Naposledy upravil(a) Jiri.Rezek dne 24 led 2020, 12:40, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvky (celkem 4):
Frantisek.Navrkal, xmorgan, Jakub_jahl, Michael.Polak
  1. místopředseda KS Plzeňský kraj tel.: 72tri 175 03devet
    místostarosta Plzeň 1
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Michal.Lupecka píše: 23 led 2020, 21:09
Frantisek.Navrkal píše: 23 led 2020, 16:27 Jako já taky obřízkám v případě absence souhlasu daného člověka…
Tohle mi taky připadá problematické, když obřízky se většinou dělají v raném dětství, od kolika let může mít souhlas dítěte/mladého člověka nějaký význam?
Tak nyní je to 14 let a navrhuje se 12 let.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
xmorgan, Michal.Lupecka

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2455
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2008 poděkování
Dostal poděkování: 3230 poděkování

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Jan.Prokop »

Frantisek.Navrkal píše: 24 led 2020, 10:30
Michal.Lupecka píše: 23 led 2020, 21:09
Frantisek.Navrkal píše: 23 led 2020, 16:27 Jako já taky obřízkám v případě absence souhlasu daného člověka…
Tohle mi taky připadá problematické, když obřízky se většinou dělají v raném dětství, od kolika let může mít souhlas dítěte/mladého člověka nějaký význam?
Tak nyní je to 14 let a navrhuje se 12 let.
Vzhledem k tomu, že se u Židů se obřezává v 8 dnech a u muslimů se doporučuje mezi 7. a 40. dnem, tak to asi moc vliv mít nebude, že imho mezi 12. a 15. se obřezává jenom minimum chlapců.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Frantisek.Navrkal
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Jan.Prokop píše: 24 led 2020, 11:21
Frantisek.Navrkal píše: 24 led 2020, 10:30
Michal.Lupecka píše: 23 led 2020, 21:09

Tohle mi taky připadá problematické, když obřízky se většinou dělají v raném dětství, od kolika let může mít souhlas dítěte/mladého člověka nějaký význam?
Tak nyní je to 14 let a navrhuje se 12 let.
Vzhledem k tomu, že se u Židů se obřezává v 8 dnech a u muslimů se doporučuje mezi 7. a 40. dnem, tak to asi moc vliv mít nebude, že imho mezi 12. a 15. se obřezává jenom minimum chlapců.
Tak já netvrdím, že to hraje roli; jen jsem odpovídal na dotaz.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvky (celkem 2):
xmorgan, V__

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

xmorgan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2
Registrován: 05 říj 2019, 10:52
Profese: ekonom
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od xmorgan »

Jan.Prokop píše: 24 led 2020, 11:21
Frantisek.Navrkal píše: 24 led 2020, 10:30
Michal.Lupecka píše: 23 led 2020, 21:09

Tohle mi taky připadá problematické, když obřízky se většinou dělají v raném dětství, od kolika let může mít souhlas dítěte/mladého člověka nějaký význam?
Tak nyní je to 14 let a navrhuje se 12 let.
Vzhledem k tomu, že se u Židů se obřezává v 8 dnech a u muslimů se doporučuje mezi 7. a 40. dnem, tak to asi moc vliv mít nebude, že imho mezi 12. a 15. se obřezává jenom minimum chlapců.
Vliv mít bude ale to, že u malých dětí bude třeba souhlas soudu.
Jakub_jahl
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 18 zář 2019, 18:02
Profese: Youtuber
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 65 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákaz náboženské obřízky dětí

Příspěvek od Jakub_jahl »

Pánové, četli jste vůbec dané návrhy? Od 12 let by mohl daný chlapec vyjádřit nesouhlas a je nutné přezkoumání soudu, ale je tam jedna celá část o tom, že u osob, které nejsou schopny se rozhodovat (malé děti) se začne obřízka brát jako zásah do integrity a bude nutný taktéž spuhlas soudu. Prosím vždy návrhy prostudovat dřív, než komentujete :))) díky.
Zamčeno

Zpět na „Rovnoprávnost“