3KF ZlK 32/2019 Krajský zástupce do RV /přihlašování/

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Zlinsky kraj, Predsedajici, Odbor ZlK - administrativni

BenjaminPierce
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 327 poděkování

Re: 3KF ZlK 32/2019 Krajský zástupce do RV /jednání/

Příspěvek od BenjaminPierce »

Mám několik dotazů, rozsah a odpovědi i zda je třeba je zodpovědět je na vás.

1)
Osobně jsem překvapen, že v rámci rozložení moci, není RV složeno jak z krajského nominanta voleného KF tak z každého kraje CF nominovaného a voleného člena RV.
Bylo by tak 28 členů (z každého kraje 1+1) a stále by bylo možno mít divoké karty pro 16 dalších volených CF v případě že vyroste politická hvězda.
Co si o tom myslíte?

2)
Viz výše, pro rozumný růst a kvalitu Pirátů v jednotlivých krajích, bych rád viděl jak krajem nominovaného zástupce/zástupkyni tak v souladu s Čl. 9 odst. 2 stanov i dalšího člena za každý kraj voleného CF. Kdy druhá nominace CF by v rámci vyvažování moci měla být dána.

a) nejkvalitnějšímu kandidátu/ kandidátce z vnitřní krajské opozice (v ZLK bych rád viděl i někoho z východní části kraje, která se mi zdá že stagnuje)
b) pokud nejspíše při volbě krajského nominanta ukáže, že jsou dva srovnatelně kvalitní kandidáti, mohl by tím druhým/ druhou
c) popřípadě jiná nominace
Co si o tom myslíte?

3)
Pro efektivní fungování RV, zvláště díky nižšímu počtu jednání RV, bych v případě nerozhodného hlasování (jen k určitým konkrétní působnosti RV) zavedl, zlatý hlas pro předsedu strany, k jehož uplatnění by jej, v určité lhůtě, měla vyzvat 1/3 členů RV a předseda by jen musel ve lhůtě uplatnit.
Co si o tom myslíte?

4)
Povinnost, ve sbírce vnitřních předpisů zveřejňování předpisů i z krajské a místní úrovně. Až od jejich zveřejnění a to do určitého data od schválení by byli platné, resp. nezveřejněním ve lhůtě by byli dočasně neplatné, a k potvrzení platnosti by PKS, PMS, muselo v určené lhůtě požádat konkrétní orgán strany.
Co si o tom myslíte?

5)
Které předpisy, postupy, hlasování a pod. krajských a místních sdružení by měli být celorepublikově jednotné?

6)
Které konkrétní postupy, ustanovení kterých vnitřních předpisů, by si podle vás zasloužili změny?

Předem díky za odpovědi.
R.V.
Tito uživatelé poděkovali autorovi BenjaminPierce za příspěvek:
Michal.Stepanik
„To nejde" neznamená, že to skutečně nejde, jde pouze o nejjednodušší odpověď. V 9ti z 10ti případů to totiž jde.

Daniel.Halamicek
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: Podnikatel,galanterní výroba,merchandise
Dal poděkování: 105 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Příspěvek od Daniel.Halamicek »

Díky Benjamine za sadu dotazů. Pro přehlednost a uživatelskou přívětivost jsem sformátoval dotazy i odpovědi do jednoho textu.

1) Osobně jsem překvapen, že v rámci rozložení moci, není RV složeno jak z krajského nominanta voleného KF tak z každého kraje CF nominovaného a voleného člena RV.
Bylo by tak 28 členů (z každého kraje 1+1) a stále by bylo možno mít divoké karty pro 16 dalších volených CF v případě že vyroste politická hvězda. Co si o tom myslíte?

Domnívám se, ž volba do RV Celostátním fórem nebyla zakladateli Pirátské strany ustanovena jako divoká karta pro politickou hvězdu, ale jako systémový prvek přímé demokracie. Některé kraje jsou lidnatější respektive člensky početnější než jiné. Tedy to dává šanci skupině z jistého teritoria mít vzhledem k svému počtu ekvivalentnější zastoupení. Nejde ovšem jen o místopisný aspekt, například se tímto volebním kanálem můžou do vedení Pirátů dostat zástupci významných politických proudů ve straně. Jako problematický se s rozšiřující členskou základnou ukazuje mechanismus volby CFkem, kdy se v podstatě nedaří navolit potřebný počet členů RV, který podle mého názoru vzhledem k penzi práce by měl být cca 30 lidí. Tento problém jsme se minulý rok v RV snažili vyřešit, bohužel ideální řešení se dosud nenalezlo. Pouze byla zrušena možnost nominace Krajskýma fóry do volby GFkem, což mělo omezit inflaci kandidátů. Samozřejmě je legitimní uvažovat o zabezpečení dostatečného počtu členů RV zdvojnásobením krajských zástupců, jestli ale dobře rozumím tvému návrhu, učinit tak volbou celým Celostátním fórem, nepovažuji toto za dobrý nápad, neboť jen minimum členů se bude zaobírat pro ně absolutně neznámými kandidáty nejen z druhé strany republiky, ale i ze sousedních krajů.

2) Viz výše, pro rozumný růst a kvalitu Pirátů v jednotlivých krajích, bych rád viděl jak krajem nominovaného zástupce/zástupkyni tak v souladu s Čl. 9 odst. 2 stanov i dalšího člena za každý kraj voleného CF. Kdy druhá nominace CF by v rámci vyvažování moci měla být dána.
a) nejkvalitnějšímu kandidátu/ kandidátce z vnitřní krajské opozice (v ZLK bych rád viděl i někoho z východní části kraje, která se mi zdá že stagnuje)
b) pokud nejspíše při volbě krajského nominanta ukáže, že jsou dva srovnatelně kvalitní kandidáti, mohl by tím druhým/ druhou
c) popřípadě jiná nominace podstatě již jsem odpověděl Co si o tom myslíte?

Toto je rozšíření prvního dotazu. Reagoval jsem již v předešlé odpovědi. Tedy, volbu 2. Krajského zástupce Celostátním fórem bych nedoporučil. Minulá praxe je tomu nejlepším argumentem, když nominanti krajů do této volby povětšinou totálně propadli a navíc někteří ani nepřednesli kandidátskou řeč. Snad bych ještě doplnil, že ideální poměr členů RV volených přímo a přes kraje vidím 50%:50%, atˇnedochází k majorizaci přímého a nepřímého zastoupení. V případě zdvojnásobení počtu krajských zástupců a doplnění přímo volenými zástupci na počet 48, by se mi asi RV zdál být již příliš zbytnělým tělesem.

3) Pro efektivní fungování RV, zvláště díky nižšímu počtu jednání RV, bych v případě nerozhodného hlasování (jen k určitým konkrétní působnosti RV) zavedl, zlatý hlas pro předsedu strany, k jehož uplatnění by jej, v určité lhůtě, měla vyzvat 1/3 členů RV a předseda by jen musel ve lhůtě uplatnit. Co si o tom myslíte?

Nedomnívám se, že by bylo dobré přenášet pravomoci z orgánu výkonného, jež představuje u Pirátů Republikové předsednictvo do orgánu zadávacího. V implikaci moci od RP směrem k RV postačuje podle mne pravomoc včleněná do bodu 10 odstavce 2 g), který zní: RP může v odůvodněných případech před hlasováním o návrhu rozhodnout, že návrh projednávaný republikovým výborem musí být usnesen většinou všech členů republikového výboru.
Jen pro dokreslení bych tu rád uvedl, že v prvotních stanovách byl republikový výbor konstituován takto: Členové RP, krajští předsedové, členové volení CFkem. Tedy to připomínalo model známý z doby totalitní, kdy strana měla své vedení v podobě Ústředního výboru a jeho politbyra. Posun k nynějšímu modelu, jehož inspirací je parlamentní mechanismus, mi rozhodně přijde vhodnější.

4) Povinnost, ve sbírce vnitřních předpisů zveřejňování předpisů i z krajské a místní úrovně. Až od jejich zveřejnění a to do určitého data od schválení by byli platné, resp. nezveřejněním ve lhůtě by byli dočasně neplatné, a k potvrzení platnosti by PKS, PMS, muselo v určené lhůtě požádat konkrétní orgán strany.
Co si o tom myslíte?

S takovouto situací jsem se myslím osobně nesetkal. Výše uvedený postup bych považoval za možný a zřejmě i vhodný.

5) Které předpisy, postupy, hlasování a pod. krajských a místních sdružení by měli být celorepublikově jednotné?

Jednotné by měly být v co nejvyšší míře, ideálně všechny. Přechodem z jednoho sdružení do druhého nebo delegováním postupně do různých orgánů by člověk neměl přijít do diametrálně jiného prostředí.

6) Které konkrétní postupy, ustanovení kterých vnitřních předpisů, by si podle vás zasloužili změny?

Doufám, že nechceš, abych zde nasdílel několik odstavců či spíše stránek citace předpisů? Ale vážně. Nemám ambice být činný ve vyhledávání a předkládání legislativních změn. Budu se sebou spokojen, když se odpovědně seznámím s podstatou a všemi aspekty těch návrhů, které jsou z různých stran Republikovému výboru předkládány. Věř mi, málo jich není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Halamicek za příspěvky (celkem 4):
BenjaminPierce, Lucia.Sirinova, Michal.Stepanik, Libor.Adamek
Daniel Halamíček

"Nikdy jsem nechtěl žít nezajímavý život, proto si na jeho útrapy zajisté stěžovat nemůžu"

BenjaminPierce
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Dal poděkování: 100 poděkování
Dostal poděkování: 327 poděkování

Příspěvek od BenjaminPierce »

Přestože jsem přesvědčen, že nominaci do RV má získat krajský člen/členka z toho konkrétního kraje nikoli neúspěšný kandidát z jiného kraje, který má žádat o podporu CF, díky za odpověď Dane.
Tito uživatelé poděkovali autorovi BenjaminPierce za příspěvky (celkem 3):
Lucia.Sirinova, Yveta.Martinkova, Vratislav.Krejcir
„To nejde" neznamená, že to skutečně nejde, jde pouze o nejjednodušší odpověď. V 9ti z 10ti případů to totiž jde.

Lubomir.Dolezal
Profese: Projekt manažer, zastupitel, předseda KK
Dal poděkování: 434 poděkování
Dostal poděkování: 285 poděkování

Příspěvek od Lubomir.Dolezal »

Rozprava měla končit 8.1.2020 ve 24:00. Rozprava byla dost dlouho a proto navrhuji její ukončeni zítra tedy v pondělí 20.1.ve 12:00.
Poté začíná běžet doba na rozmyšlenou následně proběhne hlasování, tedy pokud nikdo nic nenamítá. Volba bude tajná a bude probíhat od úterý 21.1.12:00 do čtvrtka 23.1.12:00.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lubomir.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Yveta.Martinkova, Vratislav.Krejcir
Luba Doležal 739 593 58I

Yveta.Martinkova
Koordinátor krajského sdružení
Profese: koordinátorka
Dal poděkování: 511 poděkování
Dostal poděkování: 758 poděkování

Příspěvek od Yveta.Martinkova »

Díky Lubovi za ukončení rozpravy.
Toto vlákno uzavírám 20.1. ve 12:00.
Koordinátor Zlínského kraje
yveta.martinkova@pirati.cz
+420 770 113 648

Zeptáš-li se, budeš pět minut vypadat jako blbec.
Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.

Daniel.Halamicek
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: Podnikatel,galanterní výroba,merchandise
Dal poděkování: 105 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Příspěvek od Daniel.Halamicek »

@BenjaminPierce
Jak vyplývá z mé zde uveřejněné kandidátské řeči, jsem rodák z Rožnova pod Radhoštěm, kde do současnosti i dílem žiji. Mám zde výrobní větev svého podnikání. Obchodní větev mám pak v Olomouci, kde žiji druhým dílem. S Piráty jsem prvně přišel do kontaktu v Olomouci, tam jsem se i posléze stal členem krajského sdružení. Ovšem v podstatě paralelně, už od dob restartu zdejšího krajského sdružení Pirátské strany se pohybuji i mezi piráty Zlínského kraje. Zúčastnil jsem se zde dvojích primárek a následně byl i na kandidátce Pirátské strany. Na žádnou vnitřně stranickou funkcionářskou pozici jsem zde dosud neaspiroval, toto je má první kandidatura. Nicméně se za ty bezmála 4 roky cítím být pevným článkem tohoto krajského sdružení.
Požadavek ke své osobě, že bych se měl pokusit stát členem RV volbou Cfkem a tím zvýšit pozici kraje v tomto orgánu, jsem dosud nezaznamenal. Každopádně beru to jako výzvu, zvážit, či se nepřihlásit i do této volby, jejíž nominační řízení se nyní znovu otevřelo.

@Hana.Ancincova
Rád bych se ještě vrátil k tvému příspěvku. Mýlíš se ve svém soudu, že se potřebuj vůči tobě vymezit tady v této volbě. Mrzí mě, že jsi nepřijala mou nabídku podiskutovat během konání zasedání CF v Ostravě ( zároveň děkuji těm pirátům, kteří takto učinili). Nepředstavoval jsem si tu debatu jako ostrou konfrontaci názorů, ale naopak jako výměnu pohledů a sdílení zkušeností. Budeme- li totiž oba v prvním kole této volby přípustní (a nevidím důvod, proč by tomu mělo být jinak), staneme se posléze jeden druhému náhradníkem.

Závěrem bych rád všechny Piráty v kraji ubezpečil, že ač se v tomto a příštím roce počítá se značným navýšením celostranických pracovních setkání, kterých bych se měl jako potenciální člen RV zúčastňovat, jsem schopen tomuto časově i s vlastní odpovědnou předchozí přípravou dostát.

Děkuj předem Pirátkám a Pirátům, kteří budou mít ve mě důvěru, za jejich hlasy v této volbě. Všem pak přeji v roce 2020 vše dobré. :-)
Daniel Halamíček

"Nikdy jsem nechtěl žít nezajímavý život, proto si na jeho útrapy zajisté stěžovat nemůžu"

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Zlínský kraj“