Myslíme dost na babičky a dědečky?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1033 poděkování
Dostal poděkování: 1251 poděkování

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Antonino »

Ještě mne napadla velmi důležitá poznámka:

Oslovování nových skupin voličů neznamená jen změnu politiky a nové sliby. Je to i schopnost nalézt ve svém současném programu témata pro různé skupiny a umět jim je komunikovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 4):
Lukas.Dolezal, Veronika.Kovarova, Simona.Bartova, Petr.Rysler

Milan.Krch
Člen KS Středočeský kraj
Profese: IT manager
Dal poděkování: 459 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování

Příspěvek od Milan.Krch »

Jakub.Michalek píše:
12 led 2020, 23:37
Na celostátním fóru mě zaujalo, že někteří lidí tleskali myšlence Markéty Gregorové, že nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů, protože tím ohrozíme naše principy. Je možné, že jsem to špatně pochopil, případně mě opravte. Jsem nicméně rád, že se s tím ostatní kandidáti neztotožnili. Rád bych tomuto názoru lépe porozuměl, proto zakládám tuto diskusi. Setkal jsem se s podobným přístupem poprvé tuším rovněž v Ostravě někdy kolem roku 2016, kde mi bylo sděleno, že nesmíme nikdy překročit 5 %, protože bychom se zpronevěřili svým kořenům, čemuž jsem se tehdy pousmál a zbytek historie znáte.

Ve strategii schválené celostátním fórem máme ambici, že chceme uspět v příštích sněmovních volbách, a tedy růst a zvyšovat naši podporu. Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že málo oslovujeme padesátníky, seniory a lidi s menším vzděláním. Faktem je, že pro takový okruh lidí ani nemáme pořádný, promyšlený a konkrétní program, čímž bychom mohli začít a pak už "jen" ho k nim dostat. Budu rád za nápady z této oblasti. Takže ty hlasy, které bychom měli nabrat, leží také u babiček a dědečků, které jsme ještě neoslovili s tím, čím bychom jim pomohli. To samozřejmě platí i pro bezdětné. Ostatně kdo by se měl jiný postarat o seniory, než nastupující generace?

Seděl jsem na cestě z CF ve vlaku se starším párem, trochu jsme si začali povídat a pán se rozčiloval, že pamatuje ještě jak se kdysi vyjednávaly mezinárodní úmluvy o zákazu freonů, že z toho nic nebylo a že to je na nic. Tak jsem trochu zagoogloval, zjistil jsem, že v 80. letech přišel významný chemik na to, jak chlor rozkládá ozonovou vrstvu, na konci 80. let se k tomu podepsala mezinárodní úmluva, během následujích let se k jejímu dodržování dotlačily ostatní státy, pak rapidně klesly koncentrace problémových plynů a nyní máme věrohodné zprávy o zmenšení ozonové díry. Díky úspěšné mezinárodní akci se předešlo cca 280 milionům případů rakoviny (podle odhadů americké agentury pro ochranu životního prostředí). Jde tedy o jeden z mnoha příkladů, jak se svět zlepšuje a my jsme zbytečně moc znepokojeni, jak o tom píše Hans Rosling v knize Faktomluva.

Tato negativní představa o světě je sice maličkost, ale možná bude jedním z mnoha důvodů, proč je nejčastějším problémem našich seniorů deprese a osamělost. A je to právě kompetence pomáhat řešit či zlepšit tyto problémy, co nám může získat podporu a posunout tuto zemi.

Skutečně je to něco, co bychom měli odmítat?
Já jsem tam necítil (myšleno na CF), že by to někdo odmítal. Možná z toho co tu čtu Jakube cítím, že sis vzpomněl na "kdysi před 3-4lety" na situaci, která ti přišla podobná, ale podle mě není. Ale mohu se mýlit.

Mám z toho prohlášení Markéty G. pocit, že to myslela tak abychom nepodléhali svým hodnotám Pirátské strany a neměnili je pod tlakem a honbou za vyššími % ve volbách. A nepodbízeli se jen proto, že "jízdné zdarma pro seniory" nám zaručí vyšší %. To bych podepsal. To určitě není cesta.

Na druhou stranu skvěle otvíráš téma "dědečků a babiček" k zamyšlení nad tím, proč to tak v naší české společnosti máme. Důvodů proč se cítí senioři vyloučeni ze společnosti bude asi hodně, nejsem odborníkem v této oblasti, ale myslím, že základy všeho jsou v našich rodinách a hodnotách které nastavujeme svým dětem a které nám nastavovali naši rodiče a jim zase jejich rodiče...V hodnotách jak se stavět k chybám, konfliktům, úspěchům atd...

A to nejdůležitější je otevřená komunikace v rodinách... jak směrem k seniorům tak od seniorů zpět k mladším ... vzpomněl jsem si na jednu moudrost, kterou jsem viděl jednou napsanou u Mandaly (kdyby někdo neznal https://cs.wikipedia.org/wiki/Mandala)

"Pokud se budeš na své cestě často ohlížet zpět, snadno zakopneš a zabloudíš.
Dívej se raději vpřed, s úsměvem, otevřeným srdcem a myslí."

A to myslím platí obecně pro všechny generace...

Pojďme za vyššími cíli, ale ne za každou cenu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Krch za příspěvky (celkem 5):
David.Wagner, Jan.Hora, Dan.Lestina, Petr.Rysler, Lenka.Kozlova

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 2372 poděkování
Dostal poděkování: 2907 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora »

Já si třeba myslím, že už teď máme v programu hodně věcí, které stojí seniorům za to, aby Piráty volili. Dokonce některé z těch cílů jsou formulované jednoduše, srozumitelně, tedy jsou atraktivní i pro voliče, kteří se nechtějí seznamovat s Piráty do nejmenších detailů a prostě se ptají "a co z toho budu mít, když vás budu volit?"

To co se nám ale nedaří, je dostat k nim ten program. Natož ho k nim dostat takovou formou, že začnou reálně přemýšlet o tom, že opustí aktuální názor že Piráti jsou <doplň oblíbenou mediální zkratku> a začnou přemýšlet, že by to těm Pirátům hodili.

V posledních dnech si díky datům z výzkumu spokojenosti čtenářů radničního časopisu, který máme v ruce začínám myslet, že v této úloze budou naprosto klíčové papírové pirátské listy (resp. obecně papírová forma komunikace jako taková - noviny, časopisy, občasníky, zpravodaje). Protože tohle čtou a pozitivně (!!!) hodnotí dokonce i když to má příšernou vizuální i obsahovou hodnotu.

První krok tedy pro mě není hledání toho, co bychom měli nabídnout seniorům (a s tím spojená debata o tom, jestli se nezpronevěřujeme zásadám), ale změna způsobu, jak k nim dostáváme informace o tom, co už pro ně v programu máme a jak jim vysvětlujeme detailněji obsah našich programových bodů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 8):
Michaela.Skokanova, Antonino, Vit.Jurasek, Milan.Krch, Petr.Rysler, Jiri.Baudis, Petr.Jenik, Lenka.Kozlova
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1033 poděkování
Dostal poděkování: 1251 poděkování

Příspěvek od Antonino »

Jan.Hora píše:
13 led 2020, 11:56
Rozhodně souhlas. Viz co jsem napsal před tebou a co jsem vykopl zde: viewtopic.php?f=632&t=48459 (Informační letáčky pro občany s návody k Pirátským tématům).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
Simona.Bartova

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Profese: europoslankyňa
Dal poděkování: 875 poděkování
Dostal poděkování: 2584 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Jakub.Michalek píše:
12 led 2020, 23:37
Na celostátním fóru mě zaujalo, že někteří lidí tleskali myšlence Markéty Gregorové, že nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů, protože tím ohrozíme naše principy. Je možné, že jsem to špatně pochopil, případně mě opravte. Jsem nicméně rád, že se s tím ostatní kandidáti neztotožnili. Rád bych tomuto názoru lépe porozuměl, proto zakládám tuto diskusi. Setkal jsem se s podobným přístupem poprvé tuším rovněž v Ostravě někdy kolem roku 2016, kde mi bylo sděleno, že nesmíme nikdy překročit 5 %, protože bychom se zpronevěřili svým kořenům, čemuž jsem se tehdy pousmál a zbytek historie znáte.

Ve strategii schválené celostátním fórem máme ambici, že chceme uspět v příštích sněmovních volbách, a tedy růst a zvyšovat naši podporu. Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že málo oslovujeme padesátníky, seniory a lidi s menším vzděláním. Faktem je, že pro takový okruh lidí ani nemáme pořádný, promyšlený a konkrétní program, čímž bychom mohli začít a pak už "jen" ho k nim dostat. Budu rád za nápady z této oblasti. Takže ty hlasy, které bychom měli nabrat, leží také u babiček a dědečků, které jsme ještě neoslovili s tím, čím bychom jim pomohli. To samozřejmě platí i pro bezdětné. Ostatně kdo by se měl jiný postarat o seniory, než nastupující generace?

Seděl jsem na cestě z CF ve vlaku se starším párem, trochu jsme si začali povídat a pán se rozčiloval, že pamatuje ještě jak se kdysi vyjednávaly mezinárodní úmluvy o zákazu freonů, že z toho nic nebylo a že to je na nic. Tak jsem trochu zagoogloval, zjistil jsem, že v 80. letech přišel významný chemik na to, jak chlor rozkládá ozonovou vrstvu, na konci 80. let se k tomu podepsala mezinárodní úmluva, během následujích let se k jejímu dodržování dotlačily ostatní státy, pak rapidně klesly koncentrace problémových plynů a nyní máme věrohodné zprávy o zmenšení ozonové díry. Díky úspěšné mezinárodní akci se předešlo cca 280 milionům případů rakoviny (podle odhadů americké agentury pro ochranu životního prostředí). Jde tedy o jeden z mnoha příkladů, jak se svět zlepšuje a my jsme zbytečně moc znepokojeni, jak o tom píše Hans Rosling v knize Faktomluva.

Tato negativní představa o světě je sice maličkost, ale možná bude jedním z mnoha důvodů, proč je nejčastějším problémem našich seniorů deprese a osamělost. A je to právě kompetence pomáhat řešit či zlepšit tyto problémy, co nám může získat podporu a posunout tuto zemi.

Skutečně je to něco, co bychom měli odmítat?
Já jsem moc ráda, že se téma oslovení širší věkové skupiny voličů otevřelo i na fóru (na CF k tomu bylo několik otázek na kandidáty, ale je dobré to probrat jako strana). Nicméně nerozumím tomu, proč se mluví o mně. Já mluvila o našich hodnotách, ne babičkách a dědečcích, z nichž mnozí přirozeně mohou sdílet a sdílejí naše hodnoty, stejně jako jakákoli jiná věková kategorie. Mrzí mě, pokud si z toho někdo vzal, že mluvím o starší generaci - protože to znamená, že ten člověk nevnímá u starší generace naše hodnoty; ale pojďme na tomto dojmu zapracovat. Já ho rozhodně nesdílím. .)
Europoslankyňa.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 24762 poděkování
Dostal poděkování: 20838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mno, možná si na sebe právě pletu bič, ale jako čerstvý důchodce
1) mám teď víc času
2) nevypadám jako střelený mlaďoch ;)
3) trochu mluvit snad také umím :?
4) kromě cyklistiky naše hodnoty vyznávám 8-)

ergo kladívko bych to asi generaci 60+ dokázal vysvětlovat přijatelněji, než "nějaký chlapec" OFFTOPICzdravím @Jakub.Michalek :) . Nechci lítat po republice každý den, od toho máme předsedu, ale jednou za čas ... když bude zájem ... jsem ochoten a schopen se dostavit na nějakou besedu někam. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 7):
Jan.Hora, Simona.Bartova, Milan.Krch, Vit.Jurasek, Antonino, Jiri.Baudis, Lenka.Kozlova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Milan.Krch
Člen KS Středočeský kraj
Profese: IT manager
Dal poděkování: 459 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování

Příspěvek od Milan.Krch »

Petr.Vileta píše:
13 led 2020, 14:18
Mno, možná si na sebe právě pletu bič, ale jako čerstvý důchodce
1) mám teď víc času
2) nevypadám jako střelený mlaďoch ;)
3) trochu mluvit snad také umím :?
4) kromě cyklistiky naše hodnoty vyznávám 8-)

ergo kladívko bych to asi generaci 60+ dokázal vysvětlovat přijatelněji, než "nějaký chlapec" OFFTOPICzdravím @Jakub.Michalek :) . Nechci lítat po republice každý den, od toho máme předsedu, ale jednou za čas ... když bude zájem ... jsem ochoten a schopen se dostavit na nějakou besedu někam. ;)
Krásný přístup pozitivního myšlení...skvělé...a na otázku pana soudruha Faltýnka "kolik je vám roků chlapče?!" bys odpověděl jistě správně :-))) 60+ :-)
díky

Petr.Vileta
Vedoucí administrativního odboru
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Dal poděkování: 24762 poděkování
Dostal poděkování: 20838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milan.Krch píše:
13 led 2020, 15:08
Krásný přístup pozitivního myšlení...skvělé...a na otázku pana soudruha Faltýnka "kolik je vám roků chlapče?!" bys odpověděl jistě správně :-))) 60+ :-)
Odpověděl bych "Jsem o 6 let starší než vy, mládenče." :lol:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 4):
Vit.Jurasek, Jan.Hora, Jan.Bednarik, Lenka.Kozlova
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Katerina.Stojanova
Předseda místního sdružení
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 273 poděkování
Dostal poděkování: 860 poděkování

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Mísí se tu dvě podstatná a zároveň poměrně odlišná témata dohromady.

Cílit na generaci důchodců - ano.
Už teď máme myslím zejména v sociální a zdravotní oblasti velmi kvalitní program, který může při realizaci životy důchodců významně zlepšit, jen ho neumíme dostatečně prezentovat, protože si holt videa na Youtube nepouští, Facebookové statusy nelajkují a na Barrandově je nás pomálu.

Překračování pomyslného stropu x % - ne.
Ať se to někomu líbí nebo ne, s programem a ideologií, ke kterým se stále ještě hlásíme, máme svoje limity. Můžeme je posunout, ale bude to něco stát. Osobně budu stokrát raději sice ve středně velké, ale za to stabilní straně, než v catch-all party se 30 %, která je ale plná příznivců a členů, kteří zrovna jen na chvíli obrátili svůj nekritický pohled ze zbožštěného Babiše na jiný kult osobnosti, přestože je klíčová témata a myšlenky, na kterých tato strana vznikla, naprosto míjí.

Elektorát máme ze všech parlamentních stran nejméně stabilní (co do nějaké volební loajality) a z hlediska volební účasti nejméně spolehlivý. Nejdříve se zaměřme na ně a dokažme jim, že za to dlouhodobě stojíme. Pak se pojďme ohánět vidinami velkých čísel.
Kateřina Stojanová
-
Místopředsedkyně krajského sdružení Ústeckého kraje
Předsedkyně místního sdružení Litoměřicko

Petr.Jenik
Předseda místního sdružení
Profese: účetní, zastupitel, ajťák, novinář
Dal poděkování: 138 poděkování
Dostal poděkování: 200 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Jenik »

Ahoj všem,
cílit kampaň (nikoli upravovat program či se dokonce od něj odklánět) i na jiné voliče než je našich 10-15% skalních je určitě správně a to pochopitelně vč. cílení na lidi v seniorském věku.
Jak to tady čtu, tak spor, který tu cítím, pramení právě jen v záměně pojmů "cílení kampaně" a "upravení programu".
Už nyní máme spoustu témat, která se seniorů týkají. Jak @Ivan.Bartos velmi trefně říkal na fóru, tak máme dokonce velkou spoustu témat společných s tím, co hlásá, leč nedělá ANO. A tudy myslím vede cesta k oslovení dalších voličských skupin.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Jenik za příspěvky (celkem 6):
Vit.Jurasek, Vaclav.Zidek, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Jan.Bednarik, Lenka.Kozlova
Kandidát do senátu v obvodu Českolipsko. Více o mě na mém webu

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“