Myslíme dost na babičky a dědečky?

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5019 poděkování
Dostal poděkování: 18035 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Na celostátním fóru mě zaujalo, že někteří lidí tleskali myšlence Markéty Gregorové, že nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů, protože tím ohrozíme naše principy. Je možné, že jsem to špatně pochopil, případně mě opravte. Jsem nicméně rád, že se s tím ostatní kandidáti neztotožnili. Rád bych tomuto názoru lépe porozuměl, proto zakládám tuto diskusi. Setkal jsem se s podobným přístupem poprvé tuším rovněž v Ostravě někdy kolem roku 2016, kde mi bylo sděleno, že nesmíme nikdy překročit 5 %, protože bychom se zpronevěřili svým kořenům, čemuž jsem se tehdy pousmál a zbytek historie znáte.

Ve strategii schválené celostátním fórem máme ambici, že chceme uspět v příštích sněmovních volbách, a tedy růst a zvyšovat naši podporu. Z dat, která máme k dispozici, vyplývá, že málo oslovujeme padesátníky, seniory a lidi s menším vzděláním. Faktem je, že pro takový okruh lidí ani nemáme pořádný, promyšlený a konkrétní program, čímž bychom mohli začít a pak už "jen" ho k nim dostat. Budu rád za nápady z této oblasti. Takže ty hlasy, které bychom měli nabrat, leží také u babiček a dědečků, které jsme ještě neoslovili s tím, čím bychom jim pomohli. To samozřejmě platí i pro bezdětné. Ostatně kdo by se měl jiný postarat o seniory, než nastupující generace?

Seděl jsem na cestě z CF ve vlaku se starším párem, trochu jsme si začali povídat a pán se rozčiloval, že pamatuje ještě jak se kdysi vyjednávaly mezinárodní úmluvy o zákazu freonů, že z toho nic nebylo a že to je na nic. Tak jsem trochu zagoogloval, zjistil jsem, že v 80. letech přišel významný chemik na to, jak chlor rozkládá ozonovou vrstvu, na konci 80. let se k tomu podepsala mezinárodní úmluva, během následujích let se k jejímu dodržování dotlačily ostatní státy, pak rapidně klesly koncentrace problémových plynů a nyní máme věrohodné zprávy o zmenšení ozonové díry. Díky úspěšné mezinárodní akci se předešlo cca 280 milionům případů rakoviny (podle odhadů americké agentury pro ochranu životního prostředí). Jde tedy o jeden z mnoha příkladů, jak se svět zlepšuje a my jsme zbytečně moc znepokojeni, jak o tom píše Hans Rosling v knize Faktomluva.

Tato negativní představa o světě je sice maličkost, ale možná bude jedním z mnoha důvodů, proč je nejčastějším problémem našich seniorů deprese a osamělost. A je to právě kompetence pomáhat řešit či zlepšit tyto problémy, co nám může získat podporu a posunout tuto zemi.

Skutečně je to něco, co bychom měli odmítat?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 8):
Marek.Krejpsky, Jan.Hora, Petr.Kopac, Vojtech.Sazel, Petr.Jenik, Jan.Stehlik, Daniela.Weissova, Petr.Karlik
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Michaela.Skokanova
Kontrolní komise
Profese: studentka a sociální pracovnice
Dal poděkování: 5428 poděkování
Dostal poděkování: 2246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Myslíme dost na babičky a dědečky?

Příspěvek od Michaela.Skokanova »

A skutečně máš pocit, že "neměli bychom přizpůsobovat program tomu, aby nás volili i lidi, co teď s námi nesouhlasí" = "odmítáme nenechat seniory osamělé a v depresi"? I don't think so. (Kdyžtak ať mě @Marketa.Gregorova opraví, jestli tu původní myšlenku parafrázuji špatně.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Skokanova za příspěvek:
Dan.Lestina
administrativní podpora KK - 770 193 715 -- 6o7 876 737
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 22730 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jakub.Michalek píše:
12 led 2020, 23:37
Na celostátním fóru mě zaujalo, že někteří lidí tleskali myšlence Markéty Gregorové, že nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů, protože tím ohrozíme naše principy.
A nebylo to spíš "nemáme usilovat o zvýšení naší podpory u voličů takovými způsoby, kterými bychom ohrozili naše principy"? Rozdíl ve formulaci drobný, leč významem zásadní.
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Michaela.Kleslova
Republikový výbor
Profese: Student
Dal poděkování: 117 poděkování
Dostal poděkování: 333 poděkování

Příspěvek od Michaela.Kleslova »

Cituji ze zápisu, opravuji pouze překlepy.
12:39 DFW: Je strop 15% voličů podle vás strop nebo skvělý výsledek pro specifickou lib. stranu
MG: není to skleněný strop, je to ale aktuálně důsledek naší politiky a hodnot. V současné společnosti víc voličů nezískáme, aniž bychom se nevzdali části ideálů, což by bylo zbytečné. Nechtěla bych tlačit procenta na sílu.
To moc nevnímám, jakože na někoho nemyslíme nebo někoho opomíjíme, ale jako, že tlačit procenta na sílu a vymýšlet věci jen proto, abychom se zavděčili někomu, komu se zatím ještě nelíbíme, není úplně košer.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Kleslova za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Skokanova, Petr.Vileta, Adam.Jaros

David.Wagner
Vedoucí zahraničního odboru
Profese: Medituji o liniovém řazení
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 2843 poděkování

Příspěvek od David.Wagner »

Máme program dost dobrý pro všechny věkové skupiny?

Dost možná ne, máme dost málo členů a ještě méně expertů přes určitý věk a nedaří se jim dostávat se do popředí. Určitě je na čem pracovat a osobní zkusenost: mam v Terezine vyrazne starsiho kolegu a i kdyz je slousta veci komplikovanejsi, tak ma na radu veci vpravde unikatni nahled a dokazal presvedcit pro Piraty spoustu vrstevniku (i diky nemu jsme v prakticky vyloucene lokalite vyhrali eurovolby, jaj). Jestli to čte někdo, kdo zápasí s generační bariérou, tak věřte, že to stojí za to.

Můžeme mít program, který dá všechno všem?
No, úplně ne. Třeba pokud chceme rozpočtovou odpovědnost tak nikdy nemůžeme nabídnout tolik peněz co Andrej - ale může to být třeba výzva pro to, pojmout migraci jako snahu o vyrovnání demografické křivky pod heslem "jednou se o vás budou starat" (příběh schválně extremni, ale chtěl jsem ukázat že existují i možná propojení a narativy tam kde by to člověk necekal). Nebo zjistit, jaké administrativní úkony seniory trápí. Nebo realisticky spočítat, kde jak změníme příjmy rozpočtu a jeho výdaje nebo jestli nechceme reformovat věk odchodu do důchodu nebo jinak změnit koncept důchodu či udělat výrazně flexibilnější zdravotní péči.
Mimochodem, jedná z veci, jak překonávat osamělost a deprese pro seniory je třeba cílená komunitní činnost na úrovni krajů a měst, která ani nemusí stát plošně miliardy a můžeme v Evropě hledat spoustu inspirace (řada státu je oproti nám už "starsi").

Uprimne nevím, jak to souvisí s Markéty apelem na hodnoty pred sliby vseho pro vsechny nebo s tím, že se ti líbila Faktomluva a jel jsi vlakem (Já cestou z CF došel za půlku Third Revolution o vzestupu Xi Jinpinga, je to moc pěkný varování o tom, kam se dá dojít s protikorupčním bojem když není kontrolován), ale jsem rád, že jsi toto téma otevřel a posílám ho kolegům dřívějšího roku narození.

Tomas.Pastircak
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 368 poděkování
Dostal poděkování: 1498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Jak už jsem psal ve fóru jinde, osobně mi přijde snaha o výrazné zrychlení růstu preferencí nad organickou úroveň kontraproduktivní - je spousta věcí, které musí růst časem a nedají se dost dobře urychlit. V tuto chvíli považuju za největší výzvu v tomto směru zejména růst kvality členské základny. Snad všichni kandidáti měli ve svých řečech něco o osobním rozvoji - s tím se plně ztotožňuji a dodávám, že takový rozvoj ze dne na den prostě nejde.

Nebezpečí, které vidím v rychlém růstu, je jakási "transformace idey v ideologii", víc dogmatizovaných názorů a méně diskuse s otevřenou myslí, větší lpění na tom, kdo myšlenku vyslovil, než na tom, jaký je její obsah apod. Pevně doufám, že se do takových levelů nedostaneme.

A k babičkám a dědečkům - problém vidím nejvíc v tom, že nám prostě nerozumí a musíme hledat způsoby, jakými s nimi o politických tématech mluvit. Ale to je zase spíš maraton, než sprint, i tady stojí za zvážení, jestli by nebylo lepší prostě přijmout, že nám preference v této kategorii porostou pomalu, ale jistě. Cílit tímto směrem určitě můžeme, ale musíme si dát pozor, aby se nám z toho cílení nerozutekla naše aktuální voličská základna.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 5):
Michal.Stepanik, Petr.Vileta, Vit.Jurasek, Jiri.Baudis, Lenka.Kozlova
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Petr.Rysler
Člen KS Ústecký kraj
Profese: Restaurater
Dal poděkování: 337 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování

Příspěvek od Petr.Rysler »

Ne ,nemyslíme.

Brzy mi bude 60 let a pracoval jsem ve dvou posledních předvolebních kampaních. V těch prvních volbách, komunálních ,coby nový místní politický subjekt se nám zde v Tereíně podařilo získat jeden mandát. Později, při volbách do europarlamentu, se nám zde podařilo porazit hnutí ANO a celkově zvítězit. A to jsme nemohli v přrdvolební kampani slíbit takově věci, jako osobně zde slibovali Babiš s Brabcem. 2 miliardy na opravy Terezína atd.
Blíží se nám další volby a konečně se začalo mluvit i o potřebě získat seniory. Budu psát seniory místo dědečkové a babičky, protože těmi se můžete stát již ve 40-ti letech.
Mám střední vzdělání a ze školy už jsem nějaký pátek,tak odpusťte případné gramatické nedostatky.

1.proč si myslím , že se naám to povedlo-

tak především proto, že jsme s lidmi mluvili tváří v tvář. Mraky lidí nesledují sociální sítě / hlavně právě ti starší/ a zaznamenal jsen, že mnoho lidí tyto sítě opuští z různých důvodů.
A jak to ještě zlepšit? Nejenom tváří v tvář, ale třeba více využívat výlep plakátů na vývěsní místa, které tato generace sleduje. To myslím bude dost důležité do krajských voleb a před volbami do europarlamentu jsem nikoho nepřesvědčil.
Vyvěšovat plachty, ok, ale plakát na vesnice je stejně důležitý.

2.co děsí a odrazuje seniory

a.vulgarismy
když už se přeci jen mrknou na fac , slovo píča či pyča a jim podobné, na mě vyskočí na každém kroku.Mluvím o nás a našich příspěvcích.
Moje a ta starší generace je na to citlivá. Měli bychom to omezit.

b.jazyk
Pro Vás je angličtina běžná, pro naší generaci a tu starší už tak ne. První co jsem udělal po revoluci, dal jsem dceru na jazykovku a platil jí jazykové kursy.
Bolševik mě nechal se učit akorát esperanto.
Trochu možná při komunikaci s angličtinou brzdit.

c.cizá slova a odborné názvy
Jednou jsem si přečetl větu od Davida Wágnera :) o 12 slovech. Osm z nich jsem v žovotě neslyšel a ani nevěděl ,co znamenají.
Co jsem u pirátů ,pořád se vzdělávám :) a při komunikaci s naší mládeží trávem hodně času na wiki :)
O práci s počítačem ani nemluvě,

Takže co musíme udělat -být s nimi trpěliví, vaše děti jednou na vás budou koukat taky jak na tvory z jiné galaxie.To si pište.
Na rozdíl od Vás mladých jeden přesvědčený důchodce tváří v tvář přesvědíčí několik dalších.

A jak na ně?
Tak já bych rád před krajskými volbami se soustředil na dvě základní témata.Vyjma soc. a zdravotních a dalších , ta jsou jasná

1.transparentnost -
to je sllovo, na které naše generace po zkušenostech z minulostu slyší

2.legalizace konopí-
senioři netrpí jen osamělostí,jek píše Jakub Michálek výše, ale většinou i zdravotnímy problémy. A tam by se dalo více zapůsobit.

Proto budu zde v u nás před volbami do krajů navrhovat šňůru přednášek k tématice legalizace a využití konopí k odstranění zdr. problémů nejen pro seniory.
Doufám že se mi to povede, ale já to mohu pouze zorganizovat, vy to musíte vytvořit ;)

Určitě se toho najde i více.

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9150 poděkování
Dostal poděkování: 9197 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil »

do důchodu zbývá 346 dní, pak sem přestanu lízt. slibuju.

Milan.Krch
Člen KS Středočeský kraj
Profese: IT manager
Dal poděkování: 459 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování

Příspěvek od Milan.Krch »

Martin.Shanil píše:
13 led 2020, 10:24
do důchodu zbývá 346 dní, pak sem přestanu lízt. slibuju.
Doufám, že to byl vtip ;) rozesmál mě při pondělku ...

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1033 poděkování
Dostal poděkování: 1251 poděkování

Příspěvek od Antonino »

Jakub.Michalek píše:
12 led 2020, 23:37
- Předně by neměl být cíl politiky zisk hlasů, ale jen důsledek. Zisku hlasů bych se nebránil, ale jen jako důsledek (odměnu) za korektní práci.
- Při prosazování politiky považuji za možné reflektovat dopad na preference, ale analogicky výše uvedenému - jen bez omezení pravdivosti politiky.
- Ohledně seniorů a dalších témat. Pokud se Piráti rozhodli určovat politiku této země, musí mít program (cestu), pro všechny její občany. Není dobré prosazovat politiku ve prospěch určité skupiny a v neprospěch jiné.
- Z praktické roviny. Oslovení seniorů není jen otázka obsahu, ale i formy. Každá komunikace by měla respektovat kanály, které používá ten, s kým chci komunikovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 6):
Vit.Jurasek, Michaela.Skokanova, Ondra.kl, Veronika.Kovarova, Petr.Vileta, Lenka.Kozlova

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“