Viditelnost hlasujících v heliosu

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Ve věci projednání tohoto usnesení jsem:

Pro
50
31%
Proti
95
60%
Zdržuji se
14
9%

Celkem hlasujících: 159 - Celkem hlasů: 159

Tomas.Trcka
Republikový výbor
Profese: tiskař/grafik
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 130 poděkování

Re: Viditelnost hlasujících v heliosu

Příspěvek od Tomas.Trcka » 09 pro 2019, 21:15

Přece nebudeme rušit "výkladní skříň transparentnosti", jenom pro selhání jednotlivce.
Seznam hlasujících sám o sobě nikoho neomezuje.
Proč by chtěl kdokoli skrývat svoje svobodné rozhodnutí hlasovat, či nehlasovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Trcka za příspěvky (celkem 5):
Petr.Tkadlec, Petr.Vileta, Martin.Stanek, Roman.Pasek, Ivo.Vasicek
Tomáš Trčka
Piráti Sokolov
606 433 887

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 28538 poděkování
Dostal poděkování: 22027 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 10 pro 2019, 00:20

Nechápu, co na veřejném seznamu kdo hlasoval je "výkladní skříň transparentnosti".
Transparentnost chceme tam, kde z informační asymetrie vzniká prostor pro zneužití moci nebo pro korupci.
Cílem je vidět na rozhodování a toky veřejných peněz - https://wiki.pirati.cz/program/transparence

Co z toho naplňuje kdo hlasoval nebo nehlasoval v interním hlasování členské základny v politické straně?

Já uznávám, že ten seznam musí někteří vidět, aby mohli řešit případné chyby v hlasování a pro větší důvěru ve výsledky. Ale to je trade-off, to není ideál.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Vaclav.Kubaljak
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Petr.Tkadlec
Vedoucí krajského odboru
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 3576 poděkování
Dostal poděkování: 3177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 10 pro 2019, 03:12

Když chceme prosazovat transparentnost, tak se to prostě bude dělat líp, když ji v co největší míře budeme uplatňovat sami na sobě. Jako já bych byl osobně pro jmenovité hlasování (u těch neosobnostních záležitostí), tak jak je to na zastupitelstvech a nejraděj bych to dotáhl na všechny obecní či krajské rady. Je mi ale jasné, že to je technicky velmi komplikované a asi prakticky nemožné. To, že jde vidět alespoň toto, beru jako nějaký kompromis.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Vojtech.Pikal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 10 pro 2019, 07:41

Ale na zastupitelstvu i na radě jsi zvolený činitel hlasující v zastoupení svých voličů. To je prostě něco jiného.
Jako člen jsi prostý volič.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Kubaljak, Josef.Spak
člen RP, AO, PO, ZO, FT;

Petr.Tkadlec
Vedoucí krajského odboru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 10 pro 2019, 07:46

Vojtech.Pikal píše:
10 pro 2019, 07:41
Ale na zastupitelstvu i na radě jsi zvolený činitel hlasující v zastoupení svých voličů. To je prostě něco jiného.
Jako člen jsi prostý volič.
Já tě Vojto chápu, co říkáš (četl jsem tvé příspěvky). Nemusíme se furt opakovat.

Já to ale prostě beru jinak, jako členskou politickou činnost a když chceme něco prosazovat výše, tak to prve máme aplikovat na sobě. A nic špatného na tom prostě nevidím. (buzeraci členů, že nehlasovali, nepodporuji!)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 3):
Roman.Pasek, Pavel.Kamenik, Dalibor.Zahora

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 568 poděkování
Dostal poděkování: 2924 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 10 pro 2019, 08:33

Petr.Tkadlec píše:
10 pro 2019, 03:12
Když chceme prosazovat transparentnost, tak se to prostě bude dělat líp, když ji v co největší míře budeme uplatňovat sami na sobě
... pošli nám sem přístup ke všem svým (soukormým) bankovním účtům ... a všem účtům na sociálních sítích a fórech, eshopech atd. ... budeš transparentnější ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 2156 poděkování
Dostal poděkování: 1967 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 10 pro 2019, 08:34

Petr.Tkadlec píše:
10 pro 2019, 03:12
Když chceme prosazovat transparentnost, tak se to prostě bude dělat líp, když ji v co největší míře budeme uplatňovat sami na sobě. ...
Petr.Tkadlec píše:
10 pro 2019, 07:46
...
Já to ale prostě beru jinak, jako členskou politickou činnost a když chceme něco prosazovat výše, tak to prve máme aplikovat na sobě. A nic špatného na tom prostě nevidím. (buzeraci členů, že nehlasovali, nepodporuji!)
Podle mne (a zdá se mi i podle Stanov) chceme "na prvním místě" prosazovat "striktní ochranu soukromí občana jako odraz změněné reality informační společnosti 21. století".
A naprostý souhlas - začněme u sebe. Ukažme na sobě, jak si vážíme a chráníme soukromí. Člen strany je především občan. Pouze aktivně realizuje své základní právo spolurozhodovat o směřování společnosti (nebo chceme občanům vzkázat "odvol a dál se do toho nepleť?").
Chceme "prosazovat a podporovat ... maximální zapojení veřejnosti do rozhodování" - takže jí nechceme klást zbytečné překážky nebo podmínky.
Samy u sebe ukazujme, že chceme "všemi zákonnými prostředky bojovat proti zneužívání zákonů k omezování svobody,..." Jako modelový příklad můžeme pojmout naše vnitřní předpisy ;) :D

EDIT PS Nic osobního, snad to tak nevyzní...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 5):
Vojtech.Pikal, Jan.Bednarik, Petr.Tkadlec, Vaclav.Kubaljak, Jakub.Nepejchal
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Petr.Tkadlec
Vedoucí krajského odboru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 10 pro 2019, 10:43

@Milan.Dadourek v pořádku, ale vnímám to jinak. Občan je občan v roli občana.
A stanovy hned na začátku píšou:
Základní ustanovení
Čl. 1 Úvodní ustanovení
(1) Název politické strany je Česká pirátská strana.
z čehož teda asi právem můžu usoudit, že jsme politickou stranou a ne žádnou občanskou iniciativou. Samotní členové jsou pak politici, když v rámci strany cokoliv vykonávají.

Politik je politikem v roli politika a znovu opakuji, že hlasování beru jako jeho politickou činnost a znova ještě zopakuji, že budu rád kdyby hlasování (ta neosobnostní) byla jmenovitá tak, jak to stanovy umožňují. Respektive si nikdo nikdy nežádá o jejich tajnou volbu, tak se ty stanovy porušují.
(6) Hlasování probíhá pokud možno elektronicky, korespondenčně a s prodlouženou dobou hlasování. Celostátní fórum a oblastní fóra hlasují tajně v osobnostních hlasováních a primárních volbách a kdykoliv o to některý člen požádá; volené orgány hlasují tajně pouze v případě, že by vyznačení jmen mohlo členy vystavit pronásledování kvůli prosazování politiky strany a orgán se na tom před hlasováním usnese.
Takže standardní nastavení volby má být jmenovité hlasování a až si o to někdo požádá, tak se to má dělat tajně. Kdyby si o to někdo žádal pokaždé, tak by pak samozřejmě stálo za úvahu ty stanovy změnit. Dneska podle mě jmenovitě nehlasujeme, protože nám to systémy neumožňují. (Manuální sčítání si nedokážu představit.)

Občan = ochrana soukromí
Politik = transparentnost

@Ondra.kl, kdybych byl volený politik v jakékoliv "státní" funkci, tak dodám majetkové přiznání = politik.

Na sociálních síti jsem na sebe práskl všechno a v e-shopech jsem si kupoval asi 3x nějaké blbůstky na czc.cz = občan.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 2):
Martin.Stanek, Dalibor.Zahora

Vojtech.Pikal
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 10 pro 2019, 12:42

Klidně budu pravidelně žádat o tajnost těch členských hlasování ve všech příslušných jednáních, jestli tě to uklidní.

Členství v politické straně je projev aktivního občanství. Nedochází tam (aspoň u nás) k žádnému zásadnímu ovlivňování budoucího směřování země a nakládání s veřejným majetkem. (Tam kde nakládáme s majetkem, včetně veřejného, máme nastavené transparentní procesy a jasnou hospodářskou i politickou zodpovědnost.)

Pokud tedy považuje veřejné seznamy hlasujících ve straně za dobro (přes možné negativní důsledky a projevy) a považujeme vysokou hlasovací účast za obecně pozitivní, a "silně doporučenou"(povinnou), pojďme najít hlasovací systém, v němž mohu odevzdat jednoduše "prázdný lístek/obálku" - hlas, který nemůže ovlivnit výsledek, ale občanská povinnost byla splněna.

Ad majetkové přiznání - jsi ve republikovém výboru - závisle na výkladu v druhém nejvyšším orgánu strany.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Jan.Bednarik, Ondra.kl, Roman.Pasek, Jan.Bartko, Vaclav.Kubaljak
člen RP, AO, PO, ZO, FT;

Petr.Tkadlec
Vedoucí krajského odboru
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 10 pro 2019, 13:48

No alespoň se dostáváme k jádru problému.

Takže se neshodneme na tom, co je to aktivní občanství a co je to politik.

Jestli chceme hlasovací systém, kdy prázdná obálka nezvýší kvórum - nevím, to je na samostatnou debatu.

V RV jsem a asi bych se nebál rozjet debatu o majetkovém přiznání pro jejich členy. V minulosti se ukázali některé jednání za ne úplně dobře schválené - ať už to byl ten "sběrný panel", na který se nedělalo výběrko nebo třeba na ty účetní služby, u kterých se pak ukázalo, že to jde udělat mnohem lépe. Z toho by se dalo říct, že tam může existovat i nějaký korupční potenciál a majetkové přiznání tedy smysl může mít, byť by v důsledku asi nic nevyřešilo. Ale to je taky na samostatnou debatu.

EDIT: Kdyby někdo dokola navrhoval tajnou volbu, tak bych rozhodně chtěl změnit ty stanovy a buď pro tajnou volbu zpřísnil podmínky, že by se musela schválit, a nebo bych zavedl, aby teda tajná volba byla standardní, ale dal bych možnost zavést volbu jmenovitou také přes schválení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 2):
Roman.Pasek, Dalibor.Zahora

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“