KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: PKS Kralovehradecky kraj, Krajsti predsedajici, KoKS Královéhradecký kraj

Odpovědět
Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 423
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 503 poděkování
Dostal poděkování: 701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Vážené pirátky a piráti,

zahajuji tímto v návaznosti na diskusi na krajské schůzi a z pověření PKS jednání ve věci projednání a schválení povolební strategie pro krajské volby 2020.

Dokument k dispozici zde https://docs.google.com/document/d/1pEA ... sp=sharing

Návrh dalšího postupu:
Navrhuji si na projednání nechat čas do čtvrtka a pak se pustit hlasování. Chcete-li více/méně času, dejte návrh na změnu postupu.

Jak bude probíhat diskuse:
 • Drobné chyby, překlepy a stylistické kudrlinky, které nemění smysl dokumentu mi prosím pište jako komentáře přímo do dokumentu, ať tady nezaplevelujeme vlákno - budu opravovat průběžně ve zdrojovém dokumentu (na google). Text vložený do tohoto příspěvku ponechám beze změn, aby bylo vidět, z čeho jsme vycházeli.
 • Požadavky na změnu textu, které mění smysl dokumentu pište prosím ve tvaru: navrhuji zaměnit v části text ... za text: ... ., navrhuji doplnit do odst: .... tento text: ... a podobně. Pokud Váš návrh obdrží dostatečnou podporu členů (palce), budeme o něm hlasovat jako o alternativním návrhu.
 • Na závěr laskavě poprosím @jaroslav.dvorsky o jazykovou korekturu, abychom si nedělali ostudu :-)
Dává tento postup smysl?
Povolební strategie Pirátů
pro volby do zastupitelstva královéhradeckého kraje 2020

Chceme, aby občané, kteří se rozhodnou podpořit svým hlasem Piráty, jasně věděli, jak budeme po volbách pracovat.

Chceme se podílet na správě kraje s kompetentními lidmi a s demokratickými stranami.
Pokud dostaneme důvěru občanů, budeme vyjednávat o koalici se všemi politickými stranami, kromě KSČM a SPD s cílem dostat maximum našich priorit do programu koalice.

Nelpíme na zisku dobře placených funkcí. Jsme připraveni hrát čtyři roky roli kritické, ale konstruktivní opozice.

Naše podpora libovolné Rady je podmíněna tím, že do ní nebudou nominováni lidé nekompetentní nebo lidé trestně stíhaní, či v minulosti odsouzení za korupční jednání.

Hned po volbách
 • Pirátský klub zastupitelů se sejde v neděli po volbách a zvolí si svého předsedu, zvolí vyjednávací tým a domluví se na strategii pro vyjednávání.
 • Vyjednávání vede předseda zastupitelského klubu, asistuje mu při tom vyjednávací tým. Informace o postupu vyjednávacího týmu jsou zasílány na vědomí klubu a Krajskému předsednictvu.
 • Po projednání výsledku vyjednávání s klubem a krajským předsednictvem bude předložen návrh rozhodnutí o konkrétní podobě povolební spolupráce (včetně známých personálií) ke schválení členské základně v královéhradeckém kraji a to na krajském fóru pirátské strany.
Vztah klubu k Radě
Bez ohledu na rozložení mandátů jsme připraveni spolupracovat na prosazení programových priorit se všemi subjekty, které budou v zastupitelstvu.

Různé scénáře spolupráce s ostatními stranami:
Vítězství ve volbách
 • Na hejtmana nominujeme lídra kandidátky. Strany, které oslovíme jako první, si určíme v rámci taktiky vyjednávání s ohledem na jejich program, zvolené zastupitele, důvěryhodnost, vystupování v kampani a historickou zkušenost.
Účast na radě
 • Pokud budeme mít na základě výsledků voleb odpovídající mandát, jsme připraveni jednat o účasti v Radě s cílem prosadit maximum našeho programu.
Tolerance menšinové Rady
 • Pokud budeme jazýčkem na vahách, zvážíme toleranci menšinové Rady výměnou za zohlednění našich politických priorit v programu koalice. Tolerance je podmíněna plněním dohodnutých závazků, otevřeností při vládnutí a průběžnou politickou, veřejnou a odbornou diskuzí k připravovaným záměrům.
Konstruktivní opoziční práce
 • Pokud nebudeme součástí Rady, chceme získat taková místa ve výborech zastupitelstva, abychom měli přístup k aktuálním informacím. Naše opozice bude konstruktivní. Formou připomínek, předkládáním návrhů, prací ve výborech a zveřejňováním informací budeme usilovat o prosazování našeho programu.
Souběh funkcí a obsazování dozorčích rad
 • Budeme usilovat o úpravu odměn v dozorčích radách krajských firem na úroveň přiměřenou kvalifikaci, časové náročnosti a odpovědnosti v dané funkci.
 • Preferujeme, aby své odborné zástupce ve vybraných dozorčích radách měla i opozice pro plnění kontrolní role, nikoliv jako politický handl.
 • Budeme apelovat na ostatní strany a sami půjdeme příkladem, aby do Rady a dalších funkcí (dozorčích rad i úřednických pozic) byly nominovány bezúhonné, kompetentní a důvěryhodné osoby pro kvalitní správu kraje.
 • Budeme prosazovat princip, aby do funkcí byli nominováni pouze takoví kandidáti, kteří nejsou ve střetu zájmů.
 • Souběh funkce našeho zastupitele a členství v jedné dozorčí radě či představenstvu krajské firmy je přípustný za předpokladu, že nominace bude výsledkem otevřeného a transparentního výběrového řízení s důrazem na kvalifikaci uchazeče a jeho schopnost věnovat se důsledně oběma funkcím.
Vnitřní poměry klubu
 • Klub zastupitelů Pirátů tvoří všichni zvolení zastupitelé. Každý zastupitel se řídí schváleným kodexem a volebním programem. Klub usiluje o maximální možnou míru vnitřního konsenzu a jednotu navenek, tedy i při hlasování na Zastupitelstvu.
 • Nelze-li rozhodnout podle programu či jiných schválených dokumentů, může klub konzultovat otázku s odbornými garanty, Krajským předsednictvem, Krajským fórem nebo konkrétním místním sdružením, pokud jde o problém týkající se určitého místa. Stejně tak se tyto orgány mohou obrátit na klub a ten je povinen s nimi věc projednat.
 • Zastupitel Pirátů z principu nezaměstnává své rodinné příslušníky a partnery.
 • Označení hlasování za tzv. zásadní hlasování musí být přijato minimálně 2/3 členů klubu a nesmí být v rozporu s programem strany, případně schváleným programovým prohlášením koalice. V takovém případě se očekává, že klub bude hlasovat na jednání zastupitelstva jednotně.
 • Klub schvaluje rozdělení funkcí a gescí uvnitř klubu, volí a odvolává svého předsedu a případné místopředsedy a schvaluje svůj jednací řád.
Vztah klubu k Pirátské straně
 • Krajské fórum vždy schvaluje koaliční smlouvu nebo jinou podobnou politickou dohodu a rozhoduje o nominacích zástupců Pirátů na funkce v Radě.
 • Klub bude pravidelně informovat členskou základnu a Krajské fórum o své činnosti a výsledcích. Neschválí-li Krajské fórum něco jiného, je klub vázán volebním programem tak, jak byl v platnosti v době voleb.
 • Žádný funkcionář není povinen odvádět část své odměny, jak to bývá u některých jiných stran. Je však vítáno, pokud se dobrovolně rozhodne sponzorovat konkrétní charitativní, pirátskou nebo občanskou aktivitu.
 • Předsednictvo krajského sdružení může navrhnout model odměňování neuvolněných zastupitelů z krajského rozpočtu dle výsledku voleb, koaličního vyjednávání a finančních možností strany.
Vztah klubu k senátorům a poslancům
Piráti se snaží svou práci v politice maximálně sjednocovat. Klub bude usilovat o těsnou a oboustrannou komunikaci se senátním i poslaneckým týmem Pirátů a to zejména v případech využití zákonodárné iniciativy kraje a nebo připomínkování zákonů týkajících se krajské úrovně.

Tento dokument je součástí volebního programu a kandidáti se svou kandidaturou zavazují k jeho dodržení. Lze jej změnit pouze se souhlasem Krajského fóra.

P.S. děkuji @Pavel.Vrbicky, @Adam.Valenta, @Pavel.Bulicek, @Ales.Dohnal, @Dusan.Plch za spolupráci při tvorbě návrhu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 7):
Stanislav.Stipl, Ondrej.Calovka, Adam.Valenta, Petr.Polacek, Dusan.Plch, Pavel.Bulicek, Jana.Patkova
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Pavel.Vrbicky
Místní předsednictvo
Příspěvky: 328
Registrován: 30 bře 2017, 08:42
Profese: technický poradce - strojírenství
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 379 poděkování
Dostal poděkování: 392 poděkování

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Pavel.Vrbicky »

Vážené krajské fórum,

prostřednictvím návrhu změny textu, vám předkládám protinávrh k Povolební strategii, kterou zde zveřejnil @Arnost.Stepanek a žádám vás o podporu mého návrhu. V textu navrhuji změnit, respektive doplnit pouze tento jeden bod:

Původní text:
"Chceme se podílet na správě kraje s kompetentními lidmi a s demokratickými stranami.
Pokud dostaneme důvěru občanů, budeme vyjednávat o koalici se všemi politickými stranami, kromě KSČM a SPD s cílem dostat maximum našich priorit do programu koalice."

Navrhuji doplnit o větu:

"Koalici s ANO vyjednáme pouze v případě, že si Andrej Babiš prokazatelně vyřeší střet zájmů (ideálně prostřednictvím novelizace Lex Babiš) a prodá svá média."

Podporu vyjadřujte lajkem nebo textem. Předem vám děkuji.

Pavel

Svět patří těm, co se neposerou.
(Charles Bukowski)

Uživatelský avatar
Dusan.Plch
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 358
Registrován: 15 led 2018, 09:10
Profese: IT specialista
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 525 poděkování
Dostal poděkování: 218 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Dusan.Plch »

Drobné opravy navržené přímo v dokumentu, jedná se spíše textovou korekturu, takže drobnosti.
Naposledy upravil(a) Dusan.Plch dne 02 pro 2019, 09:24, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dusan.Plch za příspěvek:
Arnost.Stepanek

Plch D.
MS Královéhradecko

Uživatelský avatar
Ales.Dohnal
Vedoucí krajského odboru
Příspěvky: 242
Registrován: 04 dub 2018, 09:28
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 341 poděkování
Dostal poděkování: 326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Ales.Dohnal »

Lajknul jsem @Pavel.Vrbicky protinávrh ne kvůli tomu, že s ním souhlasím, ale protože si myslím, že by se o něm mělo hlasovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Dohnal za příspěvky (celkem 7):
Dusan.Plch, Arnost.Stepanek, Ondrej.Calovka, Pavel.Vrbicky, Petr.Polacek, Pavel.Volk, Jana.Patkova
Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 423
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 503 poděkování
Dostal poděkování: 701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Mám to stejně jako @Ales.Dohnal. Ten návrh si zaslouží hlasování. Můj palec pod návrhem @Pavel.Vrbicky znamená, že má dostatečnou podporu skupiny členů a budeme o něm hlasovat jako o alternativě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Calovka, Ales.Dohnal, Pavel.Vrbicky
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Adam.Valenta
Krajský zastupitel
Příspěvky: 421
Registrován: 10 čer 2010, 08:33
Profese: analytik, webdesigner
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 409 poděkování
Dostal poděkování: 542 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Adam.Valenta »

Přidávám taky palec, byť teď už symbolicky, ale jsem také pro hlasování.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Valenta za příspěvky (celkem 4):
Arnost.Stepanek, Ales.Dohnal, Pavel.Vrbicky, Lubomir.Spacek
Jan.Hoder
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 79
Registrován: 18 dub 2018, 09:12
Profese: právník
Dal poděkování: 161 poděkování
Dostal poděkování: 120 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Jan.Hoder »

Pavel má pro svůj návrh moji plnou podporu. Úplně se nebráním spolupráci s ANO na konkrétních projektech, ale koalice je, dle mého názoru, něco zcela jiného. Osobně mám pochybnosti i o demokratičnosti celého hnutí ANO, viz jejich heslo "Řídit ANO jako firmu".

Ale zpět k těm možným koaličním partnerům. Na čem je založeno partnerství? Na společných hodnotách, důvěře, úctě, programových průnicích...blabla. Viděno touto optikou, ANO nemá koaliční partnery. AB použil, používá a použije hlasy jakékoliv strany nebo přeběhlíka, pokud se mu to bude hodit. To, že jsou některé strany přijatelnější než jiné a snáze se to prodává a vysvětluje, je vedlejší. V byznyse hold taky vždycky neděláte jen to, co se vám líbí, důležitý je výsledek.

Dokud AB vlastní média, je to on, kdo diktuje, o čem se bude nebo nebude psát. Tím, že se zbaví vlastnictví médií, se sice trochu vyrovnají síly, ale ANO, upřímně, demokratičtější nebude. Možná to bude takový "socialismus s lidskou tváří".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hoder za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Unger, Libuse.Verisova, Pavel.Vrbicky
Uživatelský avatar
Tomas.Unger
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 135
Registrován: 22 říj 2017, 14:56
Profese: Živnostník
Bydliště: Náchod
Dal poděkování: 299 poděkování
Dostal poděkování: 221 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Tomas.Unger »

Souhlasím také s Pavlem a i s Jan Hoder. Určitě nejen hlasovat ale i diskuse je nutná.
Kdo chce hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. :) remove before flight :)
Uživatelský avatar
Petr.Polacek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 169
Registrován: 09 úno 2018, 11:27
Profese: OSVČ, krajský zastupitel
Bydliště: Zd. Nejedlého 638, 518 01 Dobruška
Dal poděkování: 243 poděkování
Dostal poděkování: 199 poděkování

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Petr.Polacek »

Souhlasím jak s @Pavel.Vrbicky , tak @Jan.Hoder v tom, že ANO se nechová demokraticky. Vždy jsem byl odpůrce koalice z tímto hnutím. Byť jsem stále přesvědčen, že po krajských volbách budou možné různé koaliční varianty (tedy i bez ANO), nejsem přesvědčen o tom, že by bylo rozumné se tímto směrem vyhranit už nyní. Ač je to málo pravděpodobné (ale nelze to vyloučit), může během první poloviny roku i díky auditům a stále většímu tlaku na AB dojít k nějakému nepatrnému posunu (ať na tu či onu misku vah). I možní koaliční partneři, kteří momentálně více preferují tu či onu variantu koalice, se na stejnou věc mohou dívat za půl roku úplně obráceně - a to budeme stále ještě teprve PŘED volbami. Co teprve po volbách? O možné koalici bude stejně nakonec rozhodovat krajské fórum až podle toho, jaké bude složení krajského zastupitelstva. Politika je o kompromisu. A je-li naším cílem (jak to z navržené povolební strategie vyplývá) snaha o prosazení co nejvíce z našeho programu, pak nejsem přesvědčen o tom, že je rozumné si velmi zásadně snižovat vyjednávací pozici již téměř rok před volbami. Krajské fórum může po volbách a v reakci na momentální situaci spolupráci s kýmkoliv s díky odmítnout. Z tohoto důvodu budu hlasovat pro původní návrh. Hnutí ANO bych prozatím tedy ke KSČM a SPD nepřidával. A to i vzhledem k tomu, že se to nechystá takto předem deklarovat velmi pravděpodobně ani žádný jiný kraj a nevyžaduje to ani RV. Babiše od nás z kraje zkrátka "nesundáme" (byť by to bylo krásné), na to je třeba mnohem větší síla a tlak.

Pokud by to někomu pomohlo a stačilo, třeba by bylo přijatelné přidat do povolební strategie následující větu:
"Preferovanou variantou budoucí krajské koalice, je pro Piráty koalice demokratických stran bez hnutí ANO."

Tato věta by byla umístěna za větu, ve které se píše o "nepřijatelnosti" KSČM a SPD. Co na to především @Pavel.Vrbicky ? Stačila by tato formulace? Nebo bys za ní byl rád tak jako tak? A co na to prosím eventuálně ostatní..?
Díky, Petr
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Polacek za příspěvky (celkem 3):
Dusan.Plch, Adam.Valenta, Ondrej.Calovka
Uživatelský avatar
Adam.Valenta
Krajský zastupitel
Příspěvky: 421
Registrován: 10 čer 2010, 08:33
Profese: analytik, webdesigner
Bydliště: Trutnov
Dal poděkování: 409 poděkování
Dostal poděkování: 542 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF KHK 18/2019 - Povolební strategie krajské volby 2020

Příspěvek od Adam.Valenta »

Díky Petře, přesně takhle to vnímám i já. Na jednu stranu lze namítat, že taková formulace nestanovuje jasnou hranici, ale na stranu druhou jasně definuje naše preference. A mě to takto pro tuto chvíli stačí, protože jak píšeš, změnit se může cokoliv.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Valenta za příspěvek:
Martina.Vagner.Dostalova
Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Královéhradecký kraj“