RV 52/2019 Rozpočet centrály strany 2020

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Jednatele, Republikovy vybor

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Zamčeno
Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 27891 poděkování
Dostal poděkování: 21192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 52/2019 Rozpočet centrály strany 2020

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 08 lis 2019, 16:38

Dobře, takže já podle návrhu prodlužuji dobu na rozmyšlenou do 11.11. včetně. 12.11. tedy budeme hlasovat.

Návrh A budiž pozměněný návrh předsednictva, který již v nyní tedy nelze změnit.
Návrh X doprovodného usnesení bych po dohodě s Danem reformuloval takto:
Republikový výbor ukládá republikovému předsednictvu
  • aby do 1. 1. 2020 všem řádně zvoleným nebo jmenovaným garantům programových bodů zaslalo výzvu, aby do 1. 2. 2020 stručně představili plán činnosti programové skupiny v r. 2020 a potřebných prostředků na ni, a přidělilo každému dle žádosti až 50 000 Kč, do celkové výše pro všechny garanty 400 000 Kč.
    (V případě zájmu přesahujícího limitní částku ukládá republikový výbor republikovému předsednictvu, aby tuto předsednictvo buď (a) navýšilo dle aktuálních finančních výsledků strany, nebo (b) aby jmenovalo výběrovou komisi s účastí republikového výboru, která by nejpozději v dubnu r. 2020 metodou dle vlastního uvážení určila, které týmy prostředky obdrží. V případě nevyčerpání limitní částky předsednictvo výzvu zopakuje v červnu 2020.)
    Přidělené prostředky budou přesunuty z rezervy do zvláštního nově vytvořené rozpočtové položky s níž bude hospodařit předsednictvo. S přidělenými prostředky pro jednotlivé své záměry hospodaří garant ve shodě s maximálním možným počtem členů projevujících zájem o účast v programové skupině. V případě zásadního sporu rozhoduje předsednictvo.
  • předložit takovou úpravu rozpočtu, která by tento požadavek náležitě zohlednila.
Prosím @Dan.Lestina aby to vzal za své.
U návrhů 3,4,5, na úpravu bych potřeboval informaci, kde se ty prostředky mají vzít, jestli tedy proti rezervě, nebo proti přebytku v daném roce, nebo jestli chcete krátit někde jinde.

Návrhy oddělit jednání o záměrech a prodloužit dobu pro navrhování budou součástí závěrečného hlasování. Návrh na prodloužení návrhové doby lze přiměřeně pozměnit, aby měl v hlasování smysl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Dan.Lestina
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 1753 poděkování
Dostal poděkování: 1381 poděkování

Příspěvek od Dan.Lestina » 08 lis 2019, 16:54

Díky Vojtovi, beru zmíněný návrh za svůj a stahuji svůj předchozí.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5003 poděkování
Dostal poděkování: 17824 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 08 lis 2019, 17:34

Ahoj, rozpocet jsme predstavili 4. rijna, a to online, v dlouhe duvodove zprave, na mumble a na zasedani, takze jsme splnili termin v rozpoctovych pravidlech. Vsichni meli 35 dni na to se s navrhem seznamit a pripravit pozmenovaky. Republikovy vybor ma podle rozpoctovych pravidel povinnost schvalit rozpocet do 5. 11., coz bylo pred tremi dny. Vysli jsme vam vstric, ze jsme uvedeni odlozili az na zasedani. Udelali jsme s Petrem Tkadlecem dohodu, ze pak se bude rozpocet hlasovat a navzdory bylo zase navrzeno prodlouzeni. Ja si pouze preju to, aby strana mela vcas schvaleny rozpocet a mohla podle neho hospodarit.

Uz za mnou byl clovek, ktery si stezoval, ze nemuzou realne planovat, kdyz nevi, jake budou mit zamery. Navic se blizi konec volebniho obdobi republikoveho vyboru a nebylo by dobre, aby se ty veci schvalovaly na posledni chvili. Rozpocet je pripraven dobre a domnivam se, ze republikovy vybor by mel rozpocet odsouhlasit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Andrej.Ramaseuski, Vojtech.Pikal
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 3571 poděkování
Dostal poděkování: 3160 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 08 lis 2019, 17:37

Za mě rozpočet připravený dobře není, viz připomínky výše a další připomínky ze sobotního zasedání. Celkově nemám ho problém schválit, když se ještě navýší AO, KK a vyřeší se garanti. Se záměry pak mám více problémů a ty takto hromadně schválit nechci.

EDIT:OFFTOPIC Navíc jsem teď kdesi četl, že bychom měli trošku zvolnit na místo efektivity a hnaním se za čísly, s čímž souhlasím. Proto bych raději vše řádně prodiskutoval. Tyto tlaky, že někdo čeká na peníze chápu, ale neměl by to být prioritní argument. Byly doby, kdy se schválil rozpočet až po novém roce. Takže, když se schválí třeba do konce listopady, tak to budu brát jako velký úspěch.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 08 lis 2019, 19:04

Jakub.Michalek píše:
08 lis 2019, 17:34
Ahoj, rozpocet jsme predstavili 4. rijna, a to online, v dlouhe duvodove zprave, na mumble a na zasedani, takze jsme splnili termin v rozpoctovych pravidlech. Vsichni meli 35 dni na to se s navrhem seznamit a pripravit pozmenovaky. Republikovy vybor ma podle rozpoctovych pravidel povinnost schvalit rozpocet do 5. 11., coz bylo pred tremi dny. Vysli jsme vam vstric, ze jsme uvedeni odlozili az na zasedani. Udelali jsme s Petrem Tkadlecem dohodu, ze pak se bude rozpocet hlasovat a navzdory bylo zase navrzeno prodlouzeni. Ja si pouze preju to, aby strana mela vcas schvaleny rozpocet a mohla podle neho hospodarit.

Uz za mnou byl clovek, ktery si stezoval, ze nemuzou realne planovat, kdyz nevi, jake budou mit zamery. Navic se blizi konec volebniho obdobi republikoveho vyboru a nebylo by dobre, aby se ty veci schvalovaly na posledni chvili. Rozpocet je pripraven dobre a domnivam se, ze republikovy vybor by mel rozpocet odsouhlasit.
Jednání je prodlouženo, takže je tahle debata celkem bezpředmětná, ale tedy pro forma:

Svou námitku k rozpočtu jsem avizoval hned při představování návrhu RP 4.10., kde jsme ji stručně s Jakubem probrali, tedy bez konsensuálního výsledku, ale někam se to posunulo.
5.10 jsem zapátral v platných předpisech, a našel nesoulad znění ZřKO s usnesením CF13/2018: https://redmine.pirati.cz/issues/23586
8.10. AO opravilo chybu, začal jsem tedy pročítat dlouhá vlákna a zápisy diskusí o garantech, resortních týmech, apod.
viewtopic.php?f=477&t=42453
viewtopic.php?f=638&t=41420
viewtopic.php?f=248&t=42528&start=50#p577569
https://pad.pirati.cz/p/r.8052f033c0399 ... 01756df264
viewtopic.php?f=248&t=40541#p551205
viewtopic.php?f=248&t=40567
a další...

12.10. jsem zkusil dotazem (mj. na členy RP) získat, co se mi nepodařilo sehnat samostatným klikáním:
viewtopic.php?f=638&t=41420&start=10#p642688
viewtopic.php?f=248&t=40503&p=642756#p642756
13.10. mi částečně odpověděl akorát Vojta, že jeden z těch zápisů asi není.

20.10., když se další týden nikdo neozýval, tak jsem o této své rešerši a poptávce po chybějících zápisech informoval ještě RP emailem, kde jsem se zároveň zejména ptal na jejich představu o fungování resortních týmů a programových skupin.
22.10., tedy při nejbližší příležitosti, jsme situaci probrali s ostatními členy RV na mumblu, a zhruba jsme rozmysleli, kudy by se mohlo pokračovat dále.
25.10. mi na předchozí email odpověděl Radek Holomčík takto: "Ahoj, ja to zpracovavam, chci mit navrh pro RP do dvou tydnu.", čili zhruba do dneška.
Pár minut předtím mi stručně odpověděl i Jakub ohledně jeho vnímání současného stavu a obecných principů práce v týmech, za což mu upřímně velmi děkuji, ale nepředstavil konkrétní vizi, kudy dál, a sdělil, že nemá čas se tomu věnovat.
To mi přišlo jako naprosto pochopitelné vzhledem k probíhající kauze.
Nepochopitelné ale je, když teď ten samý Jakub zde argumentuje, že na všechno bylo dost času.

Návrh jsem tedy představil na zasedání v PrazeOFFTOPIC, bohužel jen přes Jitsi (zasedání proběhlo v termín, který nevyhrál v anketě, přestože jsem na přihlížení k anketě, spíše než k nějakým stanoveným termínům, apeloval na zasedání v Rožnově: https://codimd.pirati.cz/s/rv_201909_zapis ; těžko se tedy dala očekávat fyzická účast).
Ivan na to naprosto pochopitelně říkal, že s návrhem musí nejdříve seznámit RP.
4.11. jsem byl náhodou připojen i na RP, a když o návrhu Ivan neinformoval, připomněl jsem ho já. viewtopic.php?f=61&t=35129&p=652787#p651275
Členové RP na něj reagovali odkazy na zde výše zmíněná vlákna, která dobře znám, a zamítli nabídky na podrobnější vysvětlení návrhu s tím, že na to není čas, což bylo zase naprosto pochopitelné, protože měli další schůzky.
Opět, pochopitelné ale není, když zde Jakub argumentuje tím, že bylo dost času.

OFFTOPIC(Perlička je, že jsem teprve 6.11. dosáhl toho, aby se to objevilo v zápise - tímto se omlouvám @Sarka.Altmanova za opruz s tím doplňováním, ale přesně jsem čekal, že si tu budu muset obhajovat, že jsem to RP říkal...)

edit: hele, co jsem našel v zápisu z jednání RV v Mariánských lázních 16.6.2019 https://docs.google.com/document/d/1NTx ... E3Nfs/edit
zápis píše:Sběr požadavků na rozpočet 2020
Dan Leština: Sbíráte požadavky i od resortních týmů?
Jakub Michálek: Můžeme je oslovit. Ale nemyslím si, že bychom měli platit garantům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 7):
Vaclav.Zidek, Janka.Michailidu, Andrej.Ramaseuski, Daniela.Weissova, Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal, Michaela.Skokanova
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 3571 poděkování
Dostal poděkování: 3160 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 11 lis 2019, 14:57

Petr.Tkadlec píše:
02 lis 2019, 10:08
Navrhuji do rozpočtu přidat 186.000 do položky KK zatím bez záměru.

Vzhledem k tomu, že naše asistentka má (měla by mít od příštího roku) 10.000,- pevnou a 4.000,- pohyblivou částku mzdy, tak bych pro tento případ navrhl to samé + 1.500/měsíc doprava.
Doplňuji a specifikuji svůj návrh.
Republikový výbor navyšuje výdaje v položce Kontrolní komise o 186.000,- to jest z 30.000,- bude celkový výdaj 216.000,-, bez záměru.
Záměr bych chtěl ať představí KK a po té pak projde normální schvalovacím procesem.
Příjmy budou poníženy o 186.000,- v položce "SALDO z roku 2021 na rok 2022."
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5003 poděkování
Dostal poděkování: 17824 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 11 lis 2019, 21:39

Ahoj, děkuji za dotazy, podněty a připomínky. Pokusím se na ně věcně reagovat.

Pokud jde o záměry do 100 000 Kč (např. informační systém SMS apod.), ty RV neschvaluje a zvládáme je realizovat v gesci RP z rozpočtové rezervy.

Pokud jde o přesuny kontrolní komisi, pak bych chtěl uvést, že předsednictvo na svém zasedání schválilo, že požádáme o poradenství zkušené auditory, aby nám pomohli aktuální situaci vnitřního auditu (ať už v gesci RP nebo KK) zhodnotit a případně navrhnout lepší nastavení a teprve v návaznosti na tato doporučení by bylo na místě dělat další změny; do té doby jsme zapracovali do návrhu rozpočtu pouze rezervu 100 000 Kč, kterou pak případně do KK rozpustíme (viz zápis z RP zde). Navýšení RK jsme vyhověli viz tamtéž, stejně tak jako novou položku týkající se supervize, mediace a poradenství. Prosím předsedajícího, aby tyto změny, jejichž začlenění do návrhu bylo schváleno RP, byly zohledněny v našem návrhu rozpočtu a výhledu na vrub salda (předseda strany to měl učinit dle usnesení RP, nicméně tak neučinil patrně kvůli zaneprázdněnosti).

Pokud jde o garanty, republikové předsednictvo podporuje koncept týmové spolupráce garantů v rezortních týmech, přičemž přehled možností čerpání financí byl schválen RP již v březnu minulého roku. Hlavní ideou, která vyšla ze zasedání klubu a RV v Lipnici minulý rok bylo, aby nedocházelo k dvoukolejnosti mezi garanty a gesčními poslanci, proto se tyto věci řeší v resortních týmech a tuto ideu považujeme za nadále správnou. Přehled o možnostech využití financí resortními týmy rozesílala Šárka na garanty programových bodů volebního programu a gesční poslance 8. 11. 2019 (viz příloha), takže resortní týmy to vědí, proběhla řada úspěšných akcí (např. RT doprava nebo zdravotnictví). Zatím jsme se nesetkali s relevantními požadavky, které by nebyly uspokojeny, takže vyčleňovat 400 000 Kč na činnosti, o kterých zatím nic nevíme, nepovažujeme v tento okamžik za opodstatněné, protože stávající systém financování funguje, což jsme Danovi na RP sdělili. Pokud jde o přípravu programu pro další volby, tak s tou začínáme, ale není to otázka peněz, ale spíš schopnosti sestavit kvalitní tým kvalifikovaných lidí a mít naše podstatné návrhy podložené analýzami.
Věřím, že jsme na vznesené připomínky dostatečně odpověděl a za RP si vás dovoluji požádat o podporu návrhu RP ve znění úprav, kterými jsme reagovali na vaše připomínky.
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Janka.Michailidu
Profese: PhD student (Biotechnologie)
Dal poděkování: 2234 poděkování
Dostal poděkování: 3223 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Janka.Michailidu » 11 lis 2019, 23:10

Jakub.Michalek píše:
11 lis 2019, 21:39
Pokud jde o garanty, republikové předsednictvo podporuje koncept týmové spolupráce garantů v rezortních týmech, přičemž přehled možností čerpání financí byl schválen RP již v březnu minulého roku. Hlavní ideou, která vyšla ze zasedání klubu a RV v Lipnici minulý rok bylo, aby nedocházelo k dvoukolejnosti mezi garanty a gesčními poslanci, proto se tyto věci řeší v resortních týmech a tuto ideu považujeme za nadále správnou. Přehled o možnostech využití financí resortními týmy rozesílala Šárka na garanty programových bodů volebního programu a gesční poslance 8. 11. 2019 (viz příloha), takže resortní týmy to vědí, proběhla řada úspěšných akcí (např. RT doprava nebo zdravotnictví). Zatím jsme se nesetkali s relevantními požadavky, které by nebyly uspokojeny, takže vyčleňovat 400 000 Kč na činnosti, o kterých zatím nic nevíme, nepovažujeme v tento okamžik za opodstatněné, protože stávající systém financování funguje, což jsme Danovi na RP sdělili. Pokud jde o přípravu programu pro další volby, tak s tou začínáme, ale není to otázka peněz, ale spíš schopnosti sestavit kvalitní tým kvalifikovaných lidí a mít naše podstatné návrhy podložené analýzami.
Zdravím. vím, že toto je vlákno k jednání RV, ale jelikož jsem garant, nedá mi to, abych se alespoň krátce nevyjádřila. Příjde mi, že stále zdárně ignoruješ(/ignorujete?) to, co tady na foru (i u vás v podatelně na redmine) již padlo xkrát, a tedy mezirezortnost některých programových bodů. Pro mě například to prakticky znamená, že doteď jsem musela shánět finance ze tří zdrojů (RP, MO, poslanecké expertovné) a teď bych měla podle "rezortní příslušnosti" shánět finance ještě navíc z RT spravedlnost, vnitro, zdravotnictví, školství a sociální věci..? Je to fakt docela nepřiměřená logistická zátěž navíc, když vezmu v úvahu, že oproti rezortním týmům garanti fungujou veskrze dobrovolnicky..

To o "na činnosti, o kterých zatím nic nevíme" budu radši ignorovat.. o právních analýzách, soc. průzkumech a informačních preventivních kampaních naší pracovní skupiny ti přece asi nemusím vykládat - všecky byly financované přes výše zmíněné zdroje a byly zmíněné v reportu o činnosti garantů, který jste po nás chtěli a na který jsem doteď nedostala žádnou reakci..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 2):
Daniela.Weissova, Michaela.Skokanova

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 12 lis 2019, 01:52

Jakub.Michalek píše:
11 lis 2019, 21:39

Gmail - Jak žádat o finance pro resortní tým.pdf
Jakube, nepřijde ti to trochu v kruhu...?
"není to otázka peněz, ale spíš schopnosti sestavit kvalitní tým kvalifikovaných lidí a mít naše podstatné návrhy podložené analýzami."
Je to samozřejmě i otázka peněz, to sestavení kvalitního týmu a podložení návrhu analýzami.
Když se podíváš na ten návrh, tak je koncipován tak, aby garanty/týmy/programové skupiny motivoval k práci. O peníze si budou moct požádat tím, že zašlou plán činnosti. Tím to navyšuje těch směšných 10 000 Kč, které jste jim nabídli vy, na pořád ještě dost směšných 50 000 Kč. Nevím, jak to mají garanti, ale částku okolo 10 000 Kč do Pirátů ročně narvu ani nemrknu, ale 50 000 Kč už by mi v životě dost chybělo. Je to fakt pro normálního člověka rozdíl.

Nepředpokládám, že by se celá částka vyčerpala, někde jsou ty týmy mimo sněmovnu vyloženě nefunkční a tak o nic žádat nebudou. Nebo je to ponoukne k činnosti, a tím lépe.
Každopádně pokud to necháme hnít v současném stavu, nestane se nic, směřování politiky a programu v jednotlivých resortech dál bude určovat těch pár lidí, kteří se v r. 2017 dostali do sněmovny (nebo jsou těmito zaměstnáni, ale to z tohoto pohledu není o velký rozdíl), a o nějaké participaci nebo dokonce profesionalizaci si budeme moct nechat zdát.
Koordinace členské základny, KETů, zastupitelských klubů všech úrovní a především externích odborníků je spousta práce, která se sama neudělá, a už vůbec jí neudělají poslanci a jejich asistenti. Ti mají své práce dost na aktuálních tiscích a jestli ne, tak jí nedělají dobře.
Mimochodem, zápis z Lipnice jsem samozřejmě četl, a doporučuji pozornosti zejména následné usnesení CF, které se k té koncepci celkem jasně vyjadřuje :)
viewtopic.php?f=477&t=42453

Velmi souhlasím s tím, že hodit na něco peníze není řešení, to se musí hledat jinde, a nejspíš bude různé pro různé resorty. Navrhuji jen to, aby se případný maximální přidělený objem financí alespoň o kousek posunul směrem od téměř nuly k nějakému životnímu minimu pro důstojný odborný tým. Přestože i tak zůstane strašlivě daleko.

Na závěr mi dovolte připomenout ten milion korun https://redmine.pirati.cz/issues/23408, který se najednou našel v rozpočtu centrály na přilepšení krajským sdružením, když jsme tu schválili návrh viewtopic.php?f=248&t=48892, ze kterého vyplývalo, že se narovná nepoměr v rozdělení stálého příspěvku mj. mezi Prahou a malými kraji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Daniela.Weissova, Michaela.Skokanova
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 27891 poděkování
Dostal poděkování: 21192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 12 lis 2019, 22:26

Návrhy záměrů na rozesílání SMS členům nenechám hlasovat jako nicotné (RV by si osobovalo pravomoc, která mu nepřísluší, v hospodaření má pravomoc kontrolní/dohledovou, nikoliv kreační - první by to mělo jít za)

Návrh na prodloužení lhůty pro navrhování do 11.11. nezískal po námitce nemá zřejmou podporu skupiny členů a v daný moment nedává moc smyslu, nicméně jej jako procedurální návrh zařadím.
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Zamčeno

Zpět na „Republikový výbor“