Procedura z CF 15/2019 Volba republikového výboru

Vlákno pro námitky, které se týkají procedury a také pro samostatné řešení procedurálních otázek jednotlivých jednání.

Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra
  • Námitku proti proceduře lze podat, pokud nastaly při jednání okolnosti, které by mohly rozhodnutí zpochybnit.
    Námitku je třeba podat bezprostředně, který dá procedurálně hlasovat o námitce. Všechny obdobné návrhy k danému jednání se uplatní najednou.
  • Pokud je usnesení přijato i přes námitku správnosti, může se ten, kdo má hlasovací právo, obrátit na rozhodčí komisi stížností, a požadovat, aby se tato okolnost uvedla do zápisu.
  • Nevykazuje-li usnesení neodstranitelnou vadnost způsobenou absolutním nedostatkem působnosti nebo pravomoci, považuje se za přijaté a může vstoupit v platnost (čl. 6(1) a 6(4) St), což nebrání rozhodčí komisi ve vyslovení neplatnosti, pokud zjistí odstranitelnou vadnost, která by měla vliv na výsledek hlasování.
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Procedura z CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Pro získání nominace na běžícím jednání se počítají pouze hlasy "pro". Hlas "proti" a "zdržuji se" nejsou z hlediska předpisů nutné, ale z pohledu demokratické volby mají svůj význam. Umožňují voličům vyjádřit jak nesouhlas, a vyslat tak signál kandidátovi o jeho šancích. A taky vyjádřit nerozhodnost, pokud třeba o kandidátovi nemají dostatek informací.

Zároveň se nám tu rozmohl takový nešvar hromadných podnětů pro více kandidátů, kde diskuse s nimi se stane nepřehlednou. Zvláště pokud se tam řeší především procedura, což nejvíc poškodí samotné kandidáty.

Je dobrým zvykem mít v nominačních anketách celou škálu možností. A myslím že při volbě celostátních orgánů bychom měli jít příkladem. Proto dávám následující návrh postupu:

Nominace získané v hromadných členských podnětech, a v členských podnětech, kde v anketě chybí možnost vyjádřit se proti a zdržet se, se nepovažují za řádné nominace.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 7):
Vaclav.Zidek, Dalibor.Zahora, Vaclav.Fortik, Tomas.Pastircak, Martin.Rejman, Jakub.Dedek, Filip.Varecha

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Jan.Lipavsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1263
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1626 poděkování
Dostal poděkování: 2323 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Jan.Bednarik píše: 08 lis 2019, 10:59 Pro získání nominace na běžícím jednání se počítají pouze hlasy "pro". Hlas "proti" a "zdržuji se" nejsou z hlediska předpisů nutné, ale z pohledu demokratické volby mají svůj význam. Umožňují voličům vyjádřit jak nesouhlas, a vyslat tak signál kandidátovi o jeho šancích. A taky vyjádřit nerozhodnost, pokud třeba o kandidátovi nemají dostatek informací.

Zároveň se nám tu rozmohl takový nešvar hromadných podnětů pro více kandidátů, kde diskuse s nimi se stane nepřehlednou. Zvláště pokud se tam řeší především procedura, což nejvíc poškodí samotné kandidáty.

Je dobrým zvykem mít v nominačních anketách celou škálu možností. A myslím že při volbě celostátních orgánů bychom měli jít příkladem. Proto dávám následující návrh postupu:

Nominace získané v hromadných členských podnětech, a v členských podnětech, kde v anketě chybí možnost vyjádřit se proti a zdržet se, se nepovažují za řádné nominace.
Tento navrh je proti jednacimu radu a davam proti nemu namitku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lipavsky za příspěvky (celkem 6):
Vojtech.Pikal, Jiri.Hoskovec, Frantisek.Kopriva, Jakub.Michalek, Petr.Tkadlec, Michal.Gill
Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2233
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 8754 poděkování
Dostal poděkování: 3667 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Připojuji se k námitce proti návrhu postupu.

Ivo Vlasatý
České Budějovice
ivo.vlasaty@pirati.cz
792446700

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26171
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36936 poděkování
Dostal poděkování: 30070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Ivo.Vlasaty píše: 08 lis 2019, 11:17 Připojuji se k námitce proti návrhu postupu.
Stačil paleček, řekl bych.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 4):
Vaclav.Zidek, Dalibor.Zahora, Jan.Bednarik, Petr.Tkadlec

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Příspěvky: 644
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Úředník
Dal poděkování: 904 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Jan.Bednarik píše: 08 lis 2019, 10:59 Pro získání nominace na běžícím jednání se počítají pouze hlasy "pro". Hlas "proti" a "zdržuji se" nejsou z hlediska předpisů nutné, ale z pohledu demokratické volby mají svůj význam. Umožňují voličům vyjádřit jak nesouhlas, a vyslat tak signál kandidátovi o jeho šancích. A taky vyjádřit nerozhodnost, pokud třeba o kandidátovi nemají dostatek informací.

Zároveň se nám tu rozmohl takový nešvar hromadných podnětů pro více kandidátů, kde diskuse s nimi se stane nepřehlednou. Zvláště pokud se tam řeší především procedura, což nejvíc poškodí samotné kandidáty.

Je dobrým zvykem mít v nominačních anketách celou škálu možností. A myslím že při volbě celostátních orgánů bychom měli jít příkladem. Proto dávám následující návrh postupu:

Nominace získané v hromadných členských podnětech, a v členských podnětech, kde v anketě chybí možnost vyjádřit se proti a zdržet se, se nepovažují za řádné nominace.
Já se omlouvám, ale v čem je to nešvar? Pro nominaci je potřeba 32 hlasů pro. Proti či zdržel se je zajímavé vědět jako průzkum nálad na fóru, ale žádnou jinou relevanci to nemá. Tento postup se použil i při minulé volbě rv před dvěma lety, opakovaně ho zde vysvětlil i vedoucí AO, já opravdu nechápu, v čem je problém?

Jestli v tom, že jsem ten podnět založil já a nelíbí se ti lidi, které jsem nominoval, tak ten dvojí metr přiznejme a nehrajme si na to, že to je procesně v nepořádku. Cílem nominace je získat podporu definované skupiny členů, ne dělat anketu popularity na fóru. Tu si může zakládat kdo chce, ale není to podmínkou k získání nominace.
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Proti kterému bodu jednacího řádu je konkrétně tato námitka?

Osobně s námitkou souhlasím, nominace "dvanácti lidí v jednom vlákně" je v ohledu hlasování výrazně přehlednější a v ohledu reagování naopak o dost nepřehlednjší, a dává takto nominovaným imho nepřijatelnou výhodu. "Hromadné" vlákno má aktuálně 1403 zhlédnutí, což má konkurenci v jediném vlákně (Záhora), "srovnatelná" čísla mají jen cca 3 další kandidáti (všichni o něco menší a založení před delší dobou). Je-li v jednom vlákně 12 nominací, musí se tam objevit i 12 přijetí nominace a je dvanáctkrát větší šance, že kdokoliv bude chtít na něco zareagovat, udrží lépe vlákno mezi "živými".
Naposledy upravil(a) Tomas.Pastircak dne 08 lis 2019, 11:28, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Zidek, Jiri.Hoskovec, Dalibor.Zahora, Bara.Soukupova, Martin.Rejman
Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1702 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Jiri.Hoskovec píše: 08 lis 2019, 11:22
Jan.Bednarik píše: 08 lis 2019, 10:59 Pro získání nominace na běžícím jednání se počítají pouze hlasy "pro". Hlas "proti" a "zdržuji se" nejsou z hlediska předpisů nutné, ale z pohledu demokratické volby mají svůj význam. Umožňují voličům vyjádřit jak nesouhlas, a vyslat tak signál kandidátovi o jeho šancích. A taky vyjádřit nerozhodnost, pokud třeba o kandidátovi nemají dostatek informací.

Zároveň se nám tu rozmohl takový nešvar hromadných podnětů pro více kandidátů, kde diskuse s nimi se stane nepřehlednou. Zvláště pokud se tam řeší především procedura, což nejvíc poškodí samotné kandidáty.

Je dobrým zvykem mít v nominačních anketách celou škálu možností. A myslím že při volbě celostátních orgánů bychom měli jít příkladem. Proto dávám následující návrh postupu:

Nominace získané v hromadných členských podnětech, a v členských podnětech, kde v anketě chybí možnost vyjádřit se proti a zdržet se, se nepovažují za řádné nominace.
Já se omlouvám, ale v čem je to nešvar? Pro nominaci je potřeba 32 hlasů pro. Proti či zdržel se je zajímavé vědět jako průzkum nálad na fóru, ale žádnou jinou relevanci to nemá. Tento postup se použil i při minulé volbě rv před dvěma lety, opakovaně ho zde vysvětlil i vedoucí AO, já opravdu nechápu, v čem je problém?

Jestli v tom, že jsem ten podnět založil já a nelíbí se ti lidi, které jsem nominoval, tak ten dvojí metr přiznejme a nehrajme si na to, že to je procesně v nepořádku. Cílem nominace je získat podporu definované skupiny členů, ne dělat anketu popularity na fóru. Tu si může zakládat kdo chce, ale není to podmínkou k získání nominace.
Jirko, aktivně jsi se účastnil diskuze kandidátů do EP. Tam se ukázalo, že je to při aktuálním počtu členů a kandidátů dost nepřehledná věc, pokud to nemá samostatné vlákna, kde je možno pokládat případné dotazy na kandidáty.

Mně osobně nejde o lidi, v samostatných vláknech jsem jim ten hlas dal, mně osobně jde o divnou organizací informací k nominacím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 2):
Jan.Bednarik, Vaclav.Fortik

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 558
Registrován: 29 říj 2013, 15:08
Profese: magician
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 384 poděkování
Dostal poděkování: 1163 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Martin.Rejman »

Jan.Bednarik píše: 08 lis 2019, 10:59 Pro získání nominace na běžícím jednání se počítají pouze hlasy "pro". Hlas "proti" a "zdržuji se" nejsou z hlediska předpisů nutné, ale z pohledu demokratické volby mají svůj význam. Umožňují voličům vyjádřit jak nesouhlas, a vyslat tak signál kandidátovi o jeho šancích. A taky vyjádřit nerozhodnost, pokud třeba o kandidátovi nemají dostatek informací.

Zároveň se nám tu rozmohl takový nešvar hromadných podnětů pro více kandidátů, kde diskuse s nimi se stane nepřehlednou. Zvláště pokud se tam řeší především procedura, což nejvíc poškodí samotné kandidáty.

Je dobrým zvykem mít v nominačních anketách celou škálu možností. A myslím že při volbě celostátních orgánů bychom měli jít příkladem. Proto dávám následující návrh postupu:

Nominace získané v hromadných členských podnětech, a v členských podnětech, kde v anketě chybí možnost vyjádřit se proti a zdržet se, se nepovažují za řádné nominace.
Děkuji za návrh postupu a plně ho podporuji.

Tímto hromadným podnětem se jen demonstruje silová pozice Prahy ... potažmo MO ... prostě si to založíme, a prohlasujeme. na DEMINIMUM kašleme, protože kdo má pořád psát ty kandidátské řeči, že ?

Já osobně v tom hromadném podnětu vnímám opět šikanózní jednání, protože jako člen jsem omezen na právu na informace.

POSLEDNÍ ZHASNE, transparentní loď se začíná potápět :-/
Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Příspěvky: 644
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Úředník
Dal poděkování: 904 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Vaclav.Zidek píše: 08 lis 2019, 11:28

Jirko, aktivně jsi se účastnil diskuze kandidátů do EP. Tam se ukázalo, že je to při aktuálním počtu členů a kandidátů dost nepřehledná věc, pokud to nemá samostatné vlákna, kde je možno pokládat případné dotazy na kandidáty.

Mně osobně nejde o lidi, v samostatných vláknech jsem jim ten hlas dal, mně osobně jde o divnou organizací informací k nominacím.
U EP probíhaly debaty a otázky povětšinou hromadně, na všechny kandidáty při projednávání. V jednotlivých nominačních vláknech se vedla diskuze jen sporadicky, u vyčnívajících kandidátů, jiank byla primárně v nominačním vlákně. V RV je to to samé. A i v mou založené nominaci není problém v nepřehlednosti, spíš v tom že 3/4 diskuze tvoří Dalibor Záhora a jeho lítost nad tím, že nemá ankety popularity. Ale ty nejsou pro nominaci relevantní. Pro tu jsou relevantní nominační řeči a debata k nim, která probíhá standardně a přehledně.
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2789
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7198 poděkování

Re: CF 15/2019 Volba republikového výboru

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Jan.Lipavsky píše: 08 lis 2019, 11:09
Jan.Bednarik píše: 08 lis 2019, 10:59 Pro získání nominace na běžícím jednání se počítají pouze hlasy "pro". Hlas "proti" a "zdržuji se" nejsou z hlediska předpisů nutné, ale z pohledu demokratické volby mají svůj význam. Umožňují voličům vyjádřit jak nesouhlas, a vyslat tak signál kandidátovi o jeho šancích. A taky vyjádřit nerozhodnost, pokud třeba o kandidátovi nemají dostatek informací.

Zároveň se nám tu rozmohl takový nešvar hromadných podnětů pro více kandidátů, kde diskuse s nimi se stane nepřehlednou. Zvláště pokud se tam řeší především procedura, což nejvíc poškodí samotné kandidáty.

Je dobrým zvykem mít v nominačních anketách celou škálu možností. A myslím že při volbě celostátních orgánů bychom měli jít příkladem. Proto dávám následující návrh postupu:

Nominace získané v hromadných členských podnětech, a v členských podnětech, kde v anketě chybí možnost vyjádřit se proti a zdržet se, se nepovažují za řádné nominace.
Tento navrh je proti jednacimu radu a davam proti nemu namitku.
Myslím si, že je to přijatelná úprava chodu jednání v rámci jednacího řádu. Povinnost možnosti hlasovat "proti" a "zdržuji se" není u členského podnětu k zahájenému jednání specifikována, ale ani zakázána. Proto by nemělo ničemu vadit vyjasnit si to návrhem postupu.
Jiri.Hoskovec píše: 08 lis 2019, 11:22 Já se omlouvám, ale v čem je to nešvar? Pro nominaci je potřeba 32 hlasů pro. Proti či zdržel se je zajímavé vědět jako průzkum nálad na fóru, ale žádnou jinou relevanci to nemá. Tento postup se použil i při minulé volbě rv před dvěma lety, opakovaně ho zde vysvětlil i vedoucí AO, já opravdu nechápu, v čem je problém?

Jestli v tom, že jsem ten podnět založil já a nelíbí se ti lidi, které jsem nominoval, tak ten dvojí metr přiznejme a nehrajme si na to, že to je procesně v nepořádku. Cílem nominace je získat podporu definované skupiny členů, ne dělat anketu popularity na fóru. Tu si může zakládat kdo chce, ale není to podmínkou k získání nominace.
Není v tom nic osobního. Jen mi to přijde nepřehledné a raději bych viděl konstruktivní diskuse s kandidáty v samostatných vláknech. A možnost vyjádřit se "proti" a "zdržuji se", i když to není povinné a nemá to na zisk nominace vliv, mi přijde lepší jak bez toho.

To že se to někdy dělalo jinak, není argument. Vzhledem k tomu, že na nižších úrovních oblastních sdružení se v některých případech ani neobtěžují se získáváním nominací pro kandidáty, je dobré jim jít příkladem, a dělat to jak nejlépe umíme, i když to není přesně dané předpisy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvek:
Dalibor.Zahora

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Zamčeno

Zpět na „Procedurální námitky a jednání“