CF 13/2019 Odvolání místopředsedy Jakuba Michálka

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Janek.Wagner
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3824 poděkování
Dostal poděkování: 4151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 13/2019 Odvolání místopředsedy Jakuba Michálka

Příspěvek od Janek.Wagner »

Tohle jsme se měli dozvědět od ctihodného pana místopředsedy Mgr. a Mgr. Jakuba Michálka nebo od jeho ctihodných podporovatelů, kteří se označují za ústavní právníky:
Monika Čírtková: Právním kutilům z Pirátské strany

Po očku sleduji diskusi nad uniklými e-maily ctihodné pražské zastupitelky a měla bych k tomu takto zvenčí drobnou poznámku.

Pokud někdo v mailu, který rozešle nenulovému počtu svých kolegů, napíše o někom konkrétním, že to je "z..... p...", dopouští se přestupku proti občanskému soužití.

Chápu, že některým z nadějných pirátských politiků to uniklo, ale my tady nemáme jen stranické kodexy, ale i nějaké zákony, které v tomto státě platí. A to je třeba zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích, který v ust. § 7 stanoví toto:

Fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí, (...)

A to je bohužel přesně to, čeho se autorka toho mailu dopustila. Adresátka by to mohla nahlásit policii nebo jinému orgánu, a počkat, až se to řádně prošetří a projedná. Pokud by se v zahájeném řízení prokázalo, kdo tu urážku napsal, bude autorka mailu uznána vinnou ze spáchání přestupku a pravděpodobně by jí byla uložena i nějaká sankce, například napomenutí nebo pokuta.

OFFTOPICJe dost velkorysé, pokud to dáma, vůči které urážka směřovala, nechce řešit tímto způsobem, a přejde to mlčením. Není každý tak smířlivý.

A co dělají Piráti?
Místo, aby řešili, že jedna členka otevřeně uráží druhou, když o ní rozesílá nacitutrhačné výroky (nebylo to soukromé, přišlo to několika lidem na pracovní adresy, a je lhostejné, jestli to bylo rozesláno nedopatřením, protože napsáno to bylo zcela záměrně a žádným omylem), nadávají té, vůči které to směřovalo. Plivou na ty, kteří se jí zastali, dehonestují ty, kdo na to poukázali.

Neuvěřitelné.
Piráti si prostě, zaujati přípravou nové legislativy, která zajisté blahodárně zreguluje náš život, nevšimli, že nějaké zákony tu už platí - a možná by bylo vhodné je dodržovat, tím spíš pokud někdo zastává volené funkce. Oni sice existují i lidé, kteří se k sobě chovají slušně a žádné zákony k tomu nepotřebují, ale to zjevně nebude tento případ.

Přeji právním kutilům z Pirátské strany mnoho úspěchů v náročné politické práci a nám ostatním, aby na nás výstupy legislativní činnosti těchto amatérů dopadaly co nejméně
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvky (celkem 4):
Martin.Svadlenka, Jan.Podhajsky, Lenka.Kozlova, Jana.Skopalikova

Viktor.Tichak
Předseda krajského sdružení
Profese: asistent na FF UK
Dal poděkování: 545 poděkování
Dostal poděkování: 644 poděkování

Příspěvek od Viktor.Tichak »

Tomas.Gottwald píše:
25 říj 2019, 14:36
takovéto excesy ve straně musíme vyhubit.
Nemusíme. Musíme se naučit je řešit s chladnou hlavou. Je to mediálně sledované téma a mnoho z nás to ovlivňuje. O to víc je nutno zdůraznit, že si tu mediální pozornost uvědomuje i Jana, ale i Jakub. Proto mi pořád vrtá hlavou, proč se prostě neomluvil či nerezignoval sám (to vše je mediálně únosné a nic by ho to nestálo). Obě mé hypotézy jsou pro mě stejně pravděpodobné: buď uražená hrdost (byl bych pro) nebo má pravdu (byl bych proti).

Jinak jako člen vzdálený centru dění souhlasím s tím, že i když (nebo právě proto, že) jsem četl celá tři vlákna, necítím se mít dost informací ani pro palec nahoru, ani pro palec dolů.
Wenn dir ein Vogel aufs T-Shirt kackt, ärgere dich nicht. Freue dich, dass Kühe nicht fliegen können...

Toho času předseda XOLKu
předseda zastupitelského klubu Piráti a Starostové Olomouc
viktor.tichak(at)pirati.cz, OFFTOPIC777 152 528

Sona.Agnes.Nemeckova
Člen KS Jihočeský kraj
Profese: Sociální pracovník, poradce pro rodiče
Dal poděkování: 35 poděkování
Dostal poděkování: 118 poděkování

Příspěvek od Sona.Agnes.Nemeckova »

Michaela.Skokanova píše:
24 říj 2019, 12:28
Lukas.Lev.Cervinka píše:
24 říj 2019, 12:23
Pevně věřím, že, nehledě na výsledek hlasování, Kontrolní komise sama prošetří, co se skutečně celé ty roky dělo.
Hele, to je moc hezký, taková důvěra v nás, ale vzhledem k tomu, že šikana je strašně těžko řešitelné téma i v případě, že nejsi jen neplacený dobrovolník, kterému nikdo nemá povinnost se zpovídat, tak mi prosím ještě poraď, jak si představuješ takové šetření toho, co se dělo v osobních (nikde nedokumentovaných a nedoložitelných) stycích různých lidí s Jakubem v průběhu let...
Tohle není vůbec špatně položená otázka a díky za ní. Trošku se zamysleme.

1. Proč se Jana nebo někdo další neobrátil na KK?
Nebylo to náhodou proto, že KK k řešení takové situace nemá kompetence, znalosti a potřebné schopnosti (nic proti, to jí ani nelze vyčítat..)
Nebo to bylo proto, že nejsou nastaveny žádné vnitřní mechanismy kam se obrátit na někoho kompetentního kdo by to řešil?

2. Co by vlastně kontrolní komise udělala, kdyby se na ni někdo obrátil? Nedošlo by ke stejné bagatelizaci jako se děje teď? Neslyšela by třeba .. prosím tě neřeš to, bude CF, on nekandiduje, tak co.. nech to být..a jaká by byla zpětná vazba lidem, kterým se něco takového děje? Nebo bude v budoucnu dít?

Odpověď na tvou otázku je dost snadná a já jsem po pročtení všeho co se poslední dny děje absolutně přesvědčená, že:

PIRÁTSKÉ STRANĚ BY NEJVÍCE PROSPĚL VNITŘNÍ AUDIT VZTAHŮ NA PRACOVIŠTI, INTERNÍ KOMUNIKACE, AUDIT MOBBINGU A BOSSINGU, dále nastavení vnitřních mechanismů pro řešení podobných situací, záchytného systému lidí, na které je možné se obrátit, kteří jsou na práci s takovými situacemi školeni a umí je vyhodnotit.
Ágnes Němečková

Nejdřív tě budou ignorovat. Pak se ti budou smát. Pak proti tobě budou bojovat. Potom zvítězíš.

Móhandás Karamčand Gándhí

„Kdo jde pořád rovně, daleko nedojde.“ — Antoine de Saint-Exupéry, kniha Malý princ

Soběslav

Michaela.Skokanova
Kontrolní komise
Profese: studentka a sociální pracovnice
Dal poděkování: 5428 poděkování
Dostal poděkování: 2246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michaela.Skokanova »

Ad 2. To určitě ne, bagatelizovat bychom to nikdo nechtěl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Skokanova za příspěvky (celkem 4):
Martin.Rejman, Vojtech.Pikal, Dan.Lestina, Frantisek.Navrkal
administrativní podpora KK - 770 193 715 -- 6o7 876 737
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Adam.Rut
Člen KS Praha
Profese: asistent radního, analytik
Dal poděkování: 39 poděkování
Dostal poděkování: 74 poděkování

Příspěvek od Adam.Rut »

S Jakubem jsem několikrát pracovně jednal a vždy to bylo stejné: Tvrdě formulované požadavky z jeho strany, vysoká očekávání, ale vždy s ohledem na úspěch dané věci. Každý na takové jednání jistě není nastavený. Když mi to přišlo přes čáru (šibeniční termín atd.), dal jsem to najevo. Troufám si říct, že z působení v KS Praha 5, u Adama Z. na magistrátu i různých schůzí, fungování KETu atd. vidím, jak Piráti v poslední době fungují. A nezlobte se na mě, ale chybí především víc osobností jako je J. Michálek, to znamená osob kompetentních, výkonných, schopných nejen donekonečna schůzovat a hlasovat, ale skutečně předkládat materiály a řešení. Na tom musíme zapracovat - vzděláváním členů, přijímáním nových, spoluprací s profesionály atd. Naopak se v tuto chvíli ve jménu "svatého boje" rozjíždí diskuze mimo jiné i na základě publikace soukromého mailu. Asi jako mnozí další si netroufám hodnotit situace údajné "šikany", u kterých jsem osobně nebyl. Vím jenom, že taková věc se nedá a nemá rozhodnout hlasováním, ale skutečným prověřováním. Až na základě závěrů z takového prověřování by bylo férové případně vyvolávat nějaká hlasování. A vím taky, že případné výhrady k výkonu mandátu bylo stejně dobře možné řešit i bez publikace soukromé korespondence. Tato publikace nás výrazně poškodila vzhledem k na ni navazujícím bulvárním článkům (které bylo zcela jasné, že přijdou). Vím, že tyto výhrady bylo možné otevřít o 2-3 měsíce později při nové volbě. Vzhledem k tomu, jak byla celá debata otevřena i kdy má nová volba proběhnout (a také že JM nemá opětovně kandidovat), považuji celé vyvolané hlasování za nadbytečné, zvolený proces nešťastný a nemůžu a nebudu hlasovat pro odvolání. Případná podezření ze šikany se mají řešit jinak než přes internetové fórum a publikace soukromého mailu D. Wagnerem je zase jasným porušením stanov a tuto věc by měla řešit kontrolní komise.

Radek.Holomcik
Republikové předsednictvo
Profese: textař
Dal poděkování: 328 poděkování
Dostal poděkování: 1178 poděkování

Příspěvek od Radek.Holomcik »

Pirátky a Piráti,

byl jsem kolegy z KS JmK vyzván, ať se taky vyjádřím k této situaci.
Doposud jsem se nevyjadřoval (s pár výjimkami reakcí na příspěvky, které pokládám za mimořádně stupidní). Není to proto, že bych se tomu chtěl vyhnout, ale protože nemám jasno v tom, jak k problému přistoupit, ani to, jak budu hlasovat.

O věci jsem hovořil s Jakubem, bohužel se nám tenhle týden nepodařilo zastihnout se s Jančou. Potřebuju se jí na řadu věcí doptat a je to pro mě dost zásadní. O silných a slabých stránkách Jakuba nemá smysl se rozepisovat, to už tady i na jiných místech zaznělo dostatečně. Meritum věci vidím ale jinde - o problematických vztazích Kuby a Janči jsem věděl, nevěděl jsem, že je to tak vážné. A klíčová otázka zní, v čem jsem udělal chybu, že jsem si toho nevšiml. S Jančou jsem prakticky v každodenním pracovním kontaktu, řešili jsme spoustu věcí, myslím si, že máme poměrně upřímný vztah, ale tohle mi uniklo. Přitom tahle otázka je zásadní i pro moje setrvání v RP.

Situace mě o to víc mrzí, protože si vážím práce i nasazení obou.

Takže tohle se budu snažit před hlasování si srovnat v hlavě, budu informovat. To je asi tak všechno, co k tomuto jednání může nyní říct.

Nicméně, ještě je tady jedna rovina. Jeden z hlavních důvodů, proč jsem hrdý na to, že jsem členem strany, je to, že Piráti nejsou bezchybní, ale to, že se ze svých chyb snaží poučit. A bez ohledu na to, jak budu hlasovat, nebo jak hlasování dopadne, je jasné, že to, co se teď děje, musí být začátek nějakých změn. Pokud se máme z tohoto poučit a pokud nás to nemá zabít, ale posílit, je dle mě nutné:

1. Zlepšit komunikaci, a to nejen na té nedávno intenzivně komunikované vertikální úrovni, ale i na horizontální. Proto proběhl 30. 8. “Krajský den” v Dlabačově a i z tohoto důvodu proběhne 7. 12. 2019 v Praze první Fórum komunálních zastupitelů (pracovní název), kde bude mimo jiné prostor pro networking zastupitelů. Je to čerstvá věc, ofiko pozvánka s více informacemi půjde v příštím týdnu.

2. Dotáhnout návrh transparentních pravidel pro obsazování pozic v městských/krajských/státních firmách. Toto bych rád vykopl k diskuzi právě 7. 12. na Fóru komunálních zastupitelů.

3. Zvážit, zda neoddělíme politickou odpovědnost volených vedoucích odborů od výkonové složky. Tedy, zda by nebyl vhodnější model ten, že volený vedoucí odboru bude “činit rozhodnutí” a reálným výkonem bude pověřený jeho placený podřízený.

4. Posílit/redefinovat kontrolní mechanismů ve straně tak, aby jak volené orgány, tak i všichni členové a veřejnost měli jistotu, že procesy ve straně probíhají v souladu s předpisy.

5. Zvážit zavedení nějakého stranického mediátora/ombudsmana, který by byl přesně pro tento typ případů, kdy haprují mezilidské vztahy a je obtížné je řešit běžnými způsoby.

A v obecnější rovině:

6. Mluvit spolu. Problémy, o kterých si neřekneme, nemůžeme řešit.

7. Vydiskutovat, co vlastně očekáváme od RP - zda to má být orgán, který bude reálná výkonná moc řešící operativně problémy dovnitř i ven a který bude řešit strategické záležitosti a rozvoj strany, nebo "služebníček" CF, který nebude mít žádné silové postavení. Přijde mi, že je tlak na vytvoření nějakého kočkopsa, kombinujícího silnou odpovědnost a slabé kompetence. Což by ideální rozhodně nebylo.

8. Být náročný na své volené zástupce. A to nejen v RP, ale i v dalších orgánech strany. To pomůže, fakt hodně moc.

9. Možná trošku patetická, ale z mého pohledu nejzásadnější věc - vzpomeňte si, co 22. 10. 2017 v Uhelně říkal Ivan - Hlavně nesmíme ztratit pokoru. Zdravé sebevědomí je fajn, ale i to má své hranice. Přijde mi, že tohle nám malinko uniká a přitom to může mít pro stranu i každého jejího člena naprosto fatální následky.

Děkuji za pozornost.
Radek Holomčík
místopředseda Pirátské strany
Poslanec PSP ČR
tel.: 728 034 460, mail: radek.holomcik@pirati.cz

"Politikům se nevěří, politikové se kontrolují." Karel Kryl

Michaela.Skokanova
Kontrolní komise
Profese: studentka a sociální pracovnice
Dal poděkování: 5428 poděkování
Dostal poděkování: 2246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michaela.Skokanova »

Adam.Rut píše:
25 říj 2019, 17:16
Případná podezření ze šikany se mají řešit jinak než přes internetové fórum a publikace soukromého mailu D. Wagnerem je zase jasným porušením stanov a tuto věc by měla řešit kontrolní komise.
Bylo by super, kdyby bylo všechno tak jasný, jak jasno v tom někteří mají. 100 lidí, 101 názorů, podle me je to treba whistleblowing a nepochybuji, že jen uvnitř samotné KK by se našel někdo, kdo by nesouhlasil, takže prohlásit, že je to jasné porušení stanov mi přijde dost odvážné. Kdyžtak prosím, ať mi tedy hodíte na redmine, který článek stanov DFW porušil, protože já takový nenašla. Ale to už si sem tahame věci z jiných vláken... OFFTOPICNaopak co se MK týče, teoriticky bychom mohli říct, že porušila článek stanov, který nařizuje dodržování vnitřních předpisů, protože v Komin máme něco o domýšlení důsledků... Ale to už dost přeháním jen pro ilustraci, jak "jasné" to je ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Skokanova za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Kubaljak, Vojtech.Tatra, Vojtech.Pikal
administrativní podpora KK - 770 193 715 -- 6o7 876 737
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence. - Charles Bukowski
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing. - Edmund Burke

Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 28738 poděkování
Dostal poděkování: 22241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Oznámení moderátora:
Tak, po hodinách jsem se opět dočetl na konec.
Rozdal jsem pár napomenutí.

Všechny bych vyzval, aby věnovali pozornost pravidlu nahoře "Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí."

Padli zde věci, na které musím reagovat jako předsedající:

1) @Pavel.Bosak Návrh abychom věc přerušili do prošetření jiným orgánem (viewtopic.php?p=646348#p646348)

Je někdo PROTI tomuto návrhu?
Pokud nikdo nebude proti, věc přeruším a nasypu podnět do podatelny KK s tím, že CF si přeje, aby se to prošetřilo.
Pokud kdokoliv bude proti, možnost nebude zařazena do závěrečného hlasování, ale ti co by si takový postup přáli mohou hlasovat pro odročení na řádné jednání - Možnost C - khe to pak lze navrhnout a do závěrečného hlasování zařadit, pokud pro tuto možnost získají podporu skupiny členů (poloviční)

2) @Tomas.Gottwald - viewtopic.php?p=646785#p646785
Následné hlasování celostátního fóra o vyloučení člena není možné, celostátní fórum tuto pravomoc nemá. Má ji pouze Rozhodčí komise na návrh kontrolní komise. Celostátní fórum pak může takové rozhodnutí o vyloučení maximálně mimořádně přezkoumat.
Pokud potřebujete pomoc moderátora, existuje možnost nahlášení příspěvku. Prosím používejte ji.
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7048 poděkování
Dostal poděkování: 9630 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Dovolím si doplnit jednu informaci, která je možná důležitá pro pochopení situace. @Radek.Holomcik na posledním RP, podobně jako na mnoha dalších, nebyl fyzicky. Byl připojen přes telefon. Nemohl vidět mimiku jednotlivých aktérů a už vůbec nemohl jít na chodbu (narozdíl ode mě), zjišťovat, co se s @Jana.Kolarikova děje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 3):
Michaela.Skokanova, Jana.Schlegelova, Dan.Lestina
When you play game of trolls you flame or you die. #ByrokratickaFerovka
Prosadí-li se Leninova myšlenka, že všechno souvisí se vším, přestane být whataboutismus logickým faulem.

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru a Instagramu.

Petr.Springinsfeld
Předseda rozhodčí komise
Profese: Student práva
Dal poděkování: 1279 poděkování
Dostal poděkování: 1193 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Jsem PROTI návrhu Pavla Bosáka. OFFTOPICPokud vezmu v potaz rychlost, s jakou by podnět u KK/RK byl vypořádán, a to, že Jakub nebude znovu kandidovat, nebylo by po prošetření koho odvolávat.
Petr Springinsfeld
předseda Rozhodčí komise a 1. místopředseda KS JmK
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“