KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Moderátoři: PKS Liberecky kraj, Predsedajici

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Uživatelský avatar
Helena.Vondrakova
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 873
Registrován: 18 dub 2018, 09:50
Profese: Scrum Master
Bydliště: Pulečný
Dal poděkování: 866 poděkování
Dostal poděkování: 813 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od Helena.Vondrakova »

Ukončuji rozpravu a zahajuji čas na rozmyšlenou. Čas na rozmyšlenou bude do 17.10.2019, 21:00.

EDIT: O. Kolek 191015 ve 12:40:
To nedává smysl. Termín jsem chápal tak, že rozprava běží do 15. 10. 21:00.
Neboli toto ukončení si dovoluji zneplatnit.
Doporučuji rovněž příště nechat rozpravu běžet až do hlasování. Dva dny na rozmyšlenou je trochu luxus .-)
"Think big, act small, fail fast, learn rapidly."
Helena Vondráková,
tel.: 6O5 136 828
zastupitelka v Pulečném
Uživatelský avatar
Ondrej.Kolek
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1876
Registrován: 20 pro 2011, 17:05
Profese: chemik (manažer vývoje)
Bydliště: Jesenice (okr. Praha-západ)
Dal poděkování: 1651 poděkování
Dostal poděkování: 1320 poděkování

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od Ondrej.Kolek »

Nazdar přátelé, vážení návštěvníci
Končí nám lhůta pro rozpravu a tak jí za sebe rád okomentuji.
Předseda má říct jasné slovo. Jsem pro maximální otevřenost a tak jsem své stanovisko shrnul na konci včetně toho, jak budu hlasovat. Přečtěte si to ale celé :)


Řada argumentů padla již v dřívějších letech. To je ale minulost a my jí musíme brát jen jako zkušenost a vždy v novém čase a za nových podmínek musíme důležité věci diskutovat znovu.
Po zasedání KF v Jablonci, kde byla debata oproti plánovanému programu velmi dlouhá, je jí i zde věnován potřebný prostor a energie.
A jsem velmi rád, že oproti předchozím letům debatu otvírají řadoví členové. I když je názor PKS důležitý, dávám přednost tomu, když se názory v debatě formují spíše v horizontálním směru.

Argument pěstování značky:
Pěstování značky není samoúčelné a není to náš cíl, pouze nutný prostředek. Několikrát padlo, že nám jde o značku a ne o lidi – pravda je ale jiná. Jde pouze to, že v politice je nutné myslet také na značku. Kultivací vlastní značky totiž můžeme v budoucnu pro stát udělat více, než dnes, dosáhneme-li na větší zastoupení v politice než dnes, respektive nám to pomáhá v politice se vůbec udržet. Ale také můžeme v budoucnu o preference přijít. Je důležité pěstovat si také partnery a spolupráce s J. Šedlbauerem či P. Matkem pro nás bude v budoucnu prospěšná.
Předvolebním koalicím jsem nejvíc nakloněn v rámci komunálních voleb, protože tam je i pro voliče uzavírání koalic pochopitelné. Za celou dobu osmi let, co jsem Pirát, jsem potkal jediného voliče, který by kvitoval kladně koalici se Zelenými. To ale nepovažuji za průzkum. Někdy je ale potřeba udělat něco neoblíbeného a šikovně to obhájit.

Argument dělání věcí pro lidi:
Nikdo doufám nepochybuje, že to děláme proto, abychom zlepšili situaci pro občany ČR.
A musíme jednat tak abychom ty věci vůbec mohli dělat, mohli jich dělat více a déle než jedno volební období. Jsem zastáncem toho, že pro dělání dobrých věcí pro lidi, není bezpodmínečně nutné uzavírat předvolební koalice. Koalice dokonce považuji směrem k voliči za krok zhoršující orientaci v politické nabídce. Ale občas má takový krok své opodstatnění, např. boj s hegemonem, který zemi škodí. Pokračující vláda SLK, nakolik soudíme, že budeme lepší, nebude pro Liberecký kraj katastrofou (doufejme) a situaci si tedy nežádá „dělání kompromisů pro vyšší dobro“ (uvidíme také, co listopadový soud s panem hejtmanem Půtou).

Argument osobností:
Josefa Šedlbauera i Petra Matka jsem potkal vlastně jen v souvislosti s jednáním o koalicích. Přesto na mě působí jako seriózní muži. Takové máme mezi členy také.

Argument programu:
Voda je klíčové téma, už jsme jí v programu měli a bude tam zas. Zelení to téma jistě zpracují velmi dobře. Ale není to jediné hlavní téma pro krajské volby.
Postavit dobrý program jistě zvládneme i sami. Ale víc hlav víc ví.

Argument naplnění kandidátky:
Je bezpředmětný. Může se stát, že to někdo odmítne, ale s naší členskou základnou nebude problém postavit plnou kandidátku (45) případně doplněnou zajímavými nečleny avšak příznivci Pirátů. Zvládli jsme to i v r. 2016 a dnes jsme mnohem dál. Máme lidi v komunále a právě ti nám pomůžou, ač mají práci v místním zastupitelstvu, s krajem to jde skloubit.
Pokud během kampaně a doby po ní narazíme na personální problémy, musí nás to vést ke zlepšení naší práce včetně náboru členů, ne k hledání řešení u jiných stran.

Argument nezkušenosti:
Koalicí předpokládáme lepší možnost proniknout do krajské politiky TEĎ.
Samostatnou kandidátkou máme možnost naučit se krajskou politiku, kdy hozením se do vody a vlastními chybami POSTUPNĚ POROSTEME.

Je rok 2019 a nemáme se zač stydět. V krajském zastupitelstvu ještě nejsme, ale budeme tam. Můžeme sdílet zkušenosti z jiných krajů. Nikdo neříká, že to bude pro naše zvolené krajské zastupitele lehké, ale jinak ty vlastní zkušenosti nezískáme.
Naopak ze zkušeností jinde víme, že to v koalici pro Piráty nemusí končit dobře.
Pokud by byl argument s nezkušeností platný, nevznikaly by a nemělo by smysl zakládat nové strany a po smrti stávajících politiků by už žádní noví nepřišli.

Argument preferencí:
Nebuďme si tak sebejistí. Krajské preference mohou dopadnout jinak mj. I kvůli síle SLK (Starostové) a jejich masivnímu asfaltování po kraji. I naše celostátní preference mohou významně klesnout. Je dobré myslet i na tento scénář. Zároveň si buďme ale vědomi své síly. A současné preference nám říkají, že jsme o řád jinde než navrhovatelé koalice.
Současně platí, že pokud budeme všichni kandidovat samostatně a i když se tam všechny 3 zmíněné strany (tj. Piráti, Zelení, KDU-ČSL) dostanou, tak kvůli přepočtu dostanou tyto 3 strany dohromady méně křesel, než kdyby šly společně. To ovšem předpokládá, že výsledek bude součtem teoretického zisku jednotlivých stran, což nebude.

Povolební spolupráce:
Partnery pro povolební koalici je třeba vybírat s rozmyslem. Oba navrhovatelé působí tak, že povolební koalice s nimi bude žádoucí. Po zkušenostech odjinud nejsem zastáncem koalice s ANO na krajské úrovni. KSČM nepřipadá v úvahu, ODS a ČSSD se v kraji neočistily. Na dobré věci lze spolupracovat s kdekým i mimo koalici.

Jak to celé vidím a shrnuji:
I když je nabídka seriózní a oba pány velice respektuji, budu po pečlivém zvážení nabídky hlasovat pro samostatnou kandidátku České pirátské strany, máme na to. Ačkoliv si myslím, že ta koalice by nebyla špatná, samostatný postup bude z dlouhodobého hlediska pro Piráty lepší.

Pokud nastane předvolební koalice, udělejme to tak, aby nezapadlo jméno Piráti a abychom sami sebe neodsoudili do role mladšího bráchy a podržtašky.

Pokud nastane samostatná kandidátka Pirátů, vyzývám členy a příznivce, aby významným způsobem pomohli kandidaturou a prací v kampani a podporou budoucího lídra/lídryně a to i v době po volbách! K úspěchu potřebujeme ze sebe vydat skutečně obětavou práci a dobře živenou sounáležitost.
Vidím kvalitní pirátskou kandidátku s charizmatickým lídrem a solidním čelem kandidátky, kde budou Piráti, ti nejlepší z nás, co se týká schopnosti provádět krajskou politiku. Díky volebním přípravám a získaným mandátům vyroste a zesílí u nás řada dalších politických osobností. Doufám, že získáme alespoň 10 %, ideálně 15 % a více. Díky nově získaným příznivcům a nečlenům na kandidátce získáme nové schopné členy. Díky úspěchu ve volbách budeme vyjednávat o povolební koalici se stranami s volebním průnikem a solidním kreditem.
Zvolení zastupitelé budou komunikovat se spolupracující členskou základnou a budou se držet pirátských zásad definujících náš přístup k politice.

Krajské fórum a PKS bude situaci před a po volbách sledovat podrobně a po zvolených zastupitelích budeme vyžadovat informace, práci a dodržování pirátských zásad. Ostatní poskytnou nezbytnou pracovní a morální podporu a to konstruktivním způsobem.

"Podle ovoce poznáte dobrý či špatný strom"

sedlbauer
Návštěvník – není člen Pirátů

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od sedlbauer »

Pro vyjasnění o čem hlasovat: společně se Štěpánem jsme dali návrh na jednání o koalici Pirátů, Zelených a KDU-ČSL. To je předmětem hlasování. K jiné koalici, např. dvoučlenné, nemám pověření. Samostatný postup je pak automatický výsledek, pokud koalice nezíská podporu.

Z návrhů usnesení v úvodním příspěvku tedy považuji za hlasovatelné to první.

To usnesení znamená dát vedení kraje mandát k jednání o konkrétní podobě koaliční spolupráce, tedy vůbec se pustit do práce. Připravený návrh koaliční smlouvy pak bude muset projít dalším hlasováním u všech zúčastněných stran. To teprve bude klíčové hlasování, protože bude podloženo konkrétními informacemi.

Zdravím J.Šedlbauer
Daniela.Weissova
Republikový výbor
Příspěvky: 1093
Registrován: 19 čer 2014, 11:48
Profese: dramaturg
Bydliště: Turnov, 5.května 26
Dal poděkování: 2299 poděkování
Dostal poděkování: 728 poděkování

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od Daniela.Weissova »

Děkuji Ondrovi za shrnutí. Nenapsala bych to lépe. Při vší úctě a s respektem k obou pánům, hovořit teoreticky můžeme pouze o povolební koalici, pokud se nám všem zadaří. Jsem pro čistě Pirátskou kandidátku a děj se vůle poníkova :)
Dáda

Daniela Weissová
místopředsedkyně PKS Liberecký kraj, krajská zastupitelka LB a předsedkyně sociálního výboru Lb kraje, členka RV

Uživatelský avatar
Jan.Tempel
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 793
Registrován: 15 říj 2016, 08:53
Profese: IT specialista
Dal poděkování: 426 poděkování
Dostal poděkování: 920 poděkování

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od Jan.Tempel »

Omlouvám se za zdržení, dříve jsem se k tomu nedostal, ale ti, se kterými jsem mluvil osobně, už můj pohled na věc znají.
Nemáme sice takové osobnosti, jaké jsou nám nabízeny, ale opravdu chceme zodpovídat za kroky nejen našich politiků, které navíc máme pod kontrolou, ale i politiků dalších stran? Já sám za sebe tedy musím říct, že děkuji, nechci.
Známe osobnosti sice nemáme teď, ale máme kvalitní osobnosti a je na nás, abychom z kvalitní osobností udělali osobnosti známé, toho ale rozhodně nedosáhneme tak, že pomůžeme několika jiným dostat se do kraje. Musíme si budovat vlastní zkušenosti, vlastní praxi a de facto i vlastní značku. A že třeba nedokážeme na první čtyři roky hrát významnou roli v zastupitelstvu? To nelze říct předem a tak či tak, jakákoli zkušenost pro nás bude důležitá. Někdy je možná i lepší, začít v opozici a sbírat zkušenosti, než se do toho vrhnout po hlavě a zároveň po ní dostat.
Liberecký kraj - zastupitel
Uživatelský avatar
Helena.Vondrakova
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 873
Registrován: 18 dub 2018, 09:50
Profese: Scrum Master
Bydliště: Pulečný
Dal poděkování: 866 poděkování
Dostal poděkování: 813 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od Helena.Vondrakova »

EDIT: Na popud J. Šedlbauera jsem z možných usnesení vyškrtla koalici Piráti - Zelení. Hlasování začne dnes, ve 12:00 (± 0,5h). Link na hlasování je zde.
"Think big, act small, fail fast, learn rapidly."
Helena Vondráková,
tel.: 6O5 136 828
zastupitelka v Pulečném
Uživatelský avatar
Petr.Vyhnal
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 1111
Registrován: 08 kvě 2009, 20:57
Profese: ajťák
Bydliště: Smržovka
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 773 poděkování

Re: KF LBK 11/2019 Koalice pro volby do krajského zastupitelstva 2020 - ROZPRAVA

Příspěvek od Petr.Vyhnal »

Dovolím si (sice pozdě ale přece) přidat i pár slov z mé strany. Historicky jsem byl vžydky skeptický ke skládání předvolebních koalicí a při hlasováních jsem byl vždy proti. Na rovinu musím říct, že v tuto chvíli jsem přecijenom zvažoval tuhle možnost o poznání déle. Situace na Kraji je trochu odlišná od ostatních voleb. Byť můžu mít a mám řadu výhrad k jeho vedení, musím uznat, že se dlouhodobě celkem daří Krajský úřad otevírat, což je i jeden z našich cílů. To nás přirozeně bude nutit klást větší důraz na další témeta. Avšak ani to mi nepříjde jako dostatečný stimul pro uzavření předvolební koalice se SZ a KDU, jakkoli jsem schopen si případně představit nějakou povolební spolupráci. Moje pozice tedy zůstává stejná. Měli jsme na to složit kandidátku v roce 2012 i v roce 2016. Teď mámě v našich řadách výrazně více osobností, které mají reálné zkušenosti z komunálu a mají voličům co nabídnout. To v kombinaci se současným trendem Pirátů celorepublikově jednoznačně hovoří pro samostatnou kandidaturu.
Pirát se Smžovky
Odpovědět

Zpět na „Liberecký kraj“