Kauza schůzek s JCDecaux

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Po dnešním dni, kdy v různých internetových médiích vyšly články nejdříve o Míše Krausové a následně o Viktorovi Mahrikovi, mám nutkavou potřebu zanechat tu pár slov, s podivem, že se tak ještě nestalo od někoho jiného, neb nepatřím mezi ty, kteří by jindy byli motivovaní babrat se tu v bahnu různých kauz.

Zcela upřímně říkám, že jsem dnes ztratila jakékoliv zbytky růžových brýlí, které jsem ještě měla. Mou motivací vstoupit do strany bylo mimo jiné to, že má nastavené funkční mechanismy, které jí otevírají směrem ven, a z voličů tak dělá voliče informované, ve snaze svou vnitrostranickou politickou kulturu přenést i na další politické strany a subjekty, aby samotný pojem "politika" přestal veřejnosti zapáchat, aby lidé měli zájem participovat na věcech veřejných a aby nežili v přesvědčení, že do jejich správy zasahují jenom ti, kteří z nich chtějí vytěžit osobní profit.
Vím, že není možné procesy nastavit tak dokonale, aby dokázali spolehlivě vyfiltrovat každé jedno selhání jednotlivce, ale v kontextu dnes médii zveřejněných informací a následné reakce některých spolustraníků, kteří naše netransparentní jednání obhajují s dvojím metrem v ruce (protože když se podobná záležitost stane u ANO nebo ODS, křičíme ze všeho nejvíc), mám obavu, že tím vším posouváme limity naší politické kultury do úrovně, kam jsem skromně doufala, že se nikdy nedostanou, a zároveň tak vytváří nebezpečné precedenty pro to, abychom za chvíli byli ochotni přehlížet sebevětší zaškobrtnutí i mimo úroveň komunální politiky.

Piráti pro mě byli nadějí, že se věci dají dělat jinak, ale přese všechny omluvné komentáře, články a gesta, které během včerejška a dneška stihly být vypuštěny do éteru, necháváme za sebou jen hořkou pachuť zklamání u velké spousty veřejnosti a zároveň se pomalu, ale jistě, zařazujeme mezi řadové tradiční strany, jejichž jsme vždy byli kritiky.

Praha se často a ráda nechává slyšet, že je tahounem strany. Bezesporu nemá jednoduché postavení a narozdíl od měst ostatních jsou tamní zastupitelé v nejdrobnějších hledáčcích. Tím spíš jsou ale také těmi, kteří dokážou stranu nejvíce poškodit. V konečném důsledku jsme to pak my, z malých měst a krajů, kteří na denní bázi komunikujeme a vyargumentováváme selhání těch z vyšších a viditelnějších pozic. Mám pocit, že ne vždy si míru své odpovědnosti za ostatní dotčení uvědomují.

Nemohu se ztotožnit s názorem @Viktor.Mahrik, že uvedení skutečnosti o konání schůzky ve veřejném kalendáři stačí. Nestačí. Meritem registru lobbistických kontaktů, tedy alespoň tak, jak ho chápu a vnímám já, není primárně předávat informace o tom, KDY se schůzka stala, ale CO bylo jejím obsahem, s KÝM se konala a jaké během ní byly poskytnuty výhody, stejně tak, jako jaké v jejím rámci byly přijaty. Všechny tyto údaje lze efektivně vkládat pouze do registru lobbistických kontaktů, který mimo jiné slouží také jako centrální "sběrač" zmíněných dat, v němž lze všechny okolnosti najít přehledně na jednom místě.

Nechci znít jako přílišná moralizátorka, vím, že chybovat je lidské, ale přesto doufám, že mezi námi ještě stále existuje racionální většina, která na celý případ nahlíží kriticky a je ochotná si z něj odnést ponaučení, jak lehce nás vlastní nástroje mohou zničit, pokud jejich důležitost budeme bagatelizovat, a nemíní hledat omluvy pro neomluvitelné.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Martin.Kucera »

Už se to dávno probírá v viewtopic.php?f=353&t=49087
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Jiri.Hoskovec, Jan.Hora

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Katerina.Stojanova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 983
Registrován: 29 říj 2017, 11:54
Profese: studentka práv
Dal poděkování: 873 poděkování
Dostal poděkování: 2189 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Katerina.Stojanova »

Martin.Kucera píše: 17 říj 2019, 19:23 Už se to dávno probírá v viewtopic.php?f=353&t=49087
Díky za upozornění, ale v sekci "vnitrostranická diskuze" to myslím má své opodstatnění.

Kateřina Stojanová
-
Předsedkyně Mladého Pirátstva, místopředsedkyně MS Litoměřicko
Zastupitelka Ústeckého kraje

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jenže nedává smysl probírat to na dvou místech, protože ti, kdo k tomu mají co říct, to prostě napíšou na jednom a na druhé už nepůjdou.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Petr.Rysler
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 267
Registrován: 02 srp 2018, 13:38
Profese: Restaurater
Bydliště: Terezín
Dal poděkování: 726 poděkování
Dostal poděkování: 425 poděkování

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Petr.Rysler »

Plně se ztotožňuji s tím, co zde píše Kateřina.Brzo mi bude 60 let a jsem tedy z těch starších členů ve straně, před deseti lety jsem odešel z ODS právě kvůli takovým událostem,kterých jsme nyní svědky i zde u nás.Atmosféra houstne a myslím, že bude ještě hůř.Pirátem jsem se stal kvůli našim ideálům a rád bych, aby to tak zůstalo. Jestli s tím naše vedení rychle něco neudělá, brzo budou o nás hovořit jako o další straně typu ODS a ,TOP a pod.Tady vespod už to slyšíme.
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Martin.Kucera píše: 17 říj 2019, 20:20 Jenže nedává smysl probírat to na dvou místech, protože ti, kdo k tomu mají co říct, to prostě napíšou na jednom a na druhé už nepůjdou.
Tak on je celkem běžný jev, že se diskuze různě větví a dubluje. Pokud budu chápat tuhle část debaty primárně o polemice "veřejný kalendář vs. evidence kontaktů" tak proč ne.

A k tomu bych rád dodat, že jsem jaksi nucen se Viktora částečně zastat, protože podobný problém jsme kdysi řešil v Sčk s @Lenka.Kozlova , která argumentoval jako Viktor - veřejným kalendářem a tímto skončilo.
To jen aby v tom nebyl sám.

Osobně si myslím, že je vhodnější směovat k povinnosti psát do evidence - protože 1) jedno místo + 2)podrobnější zápis než jen v kalendáři. Tak snad k tomu dospějeme.

Možná by se hodila ANKETA! :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Jiri.Snizek

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Petr.Vileta »

Já bych navrhoval použít Hanlonovu břitvu. :D
Nehledejte zlý úmysl tam, kde je dostatečným vysvětlením hloupost.
Nechci o nikom tvrdit, že je hloupý, jen značná část zejména mladších Pirátů je trochu naivní a přinejmenším nezkušená. Aby člověk dokázal rozpoznat podvodníka, musí jich napřed mnoho potkat a mnohým naletět a ani pak nemá stoprocentní jistotu, že toho dalšího bezpečně pozná. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Frantisek.Navrkal

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Dan.Lestina
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2674
Registrován: 01 zář 2013, 22:18
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 3686 poděkování
Dostal poděkování: 3788 poděkování

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Dan.Lestina »

Katerina.Stojanova píše: 17 říj 2019, 19:16
Já se ve straně děsím, kam šlápnu. Máme miliardu problémů, tak je potřeba je postupně řešit, a nemít, jak řikáš, růžový brejle.
Dost mě štvou všeobecný tlaky, abychom radši nepsali nic kontroverzního veřejně (třeba sem, že), protože to vede k bratříčkování a nemožnosti si cokoliv vyříkat otevřeně a napřímo, a pak se spustí až zbytečnej shitstorm.
Ale: pokud je to všechno tak, jak říká Míša s Viktorem, je to podle mě jen další díl do seriálu "jestli je tohle to nejhorší, co na nás mají, tak je všechno v nejlepším možném pořádku a můžeme si gratulovat".

Nerad se hlásím k nějakým proudům, ale i proto rozhodně podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Dalibor.Zahora píše: 17 říj 2019, 21:01
Martin.Kucera píše: 17 říj 2019, 20:20 Jenže nedává smysl probírat to na dvou místech, protože ti, kdo k tomu mají co říct, to prostě napíšou na jednom a na druhé už nepůjdou.
Tak on je celkem běžný jev, že se diskuze různě větví a dubluje. Pokud budu chápat tuhle část debaty primárně o polemice "veřejný kalendář vs. evidence kontaktů" tak proč ne.

A k tomu bych rád dodat, že jsem jaksi nucen se Viktora částečně zastat, protože podobný problém jsme kdysi řešil v Sčk s @Lenka.Kozlova , která argumentoval jako Viktor - veřejným kalendářem a tímto skončilo.
To jen aby v tom nebyl sám.

Osobně si myslím, že je vhodnější směovat k povinnosti psát do evidence - protože 1) jedno místo + 2)podrobnější zápis než jen v kalendáři. Tak snad k tomu dospějeme.

Možná by se hodila ANKETA! :twisted:
Fakt? a s kterým mafiánem jsem se to sešla, bylo jich už tolik, že se to nedá pamatovat.
Ty jsi fakt taková dobrá duše, že jo Dalibore ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Příspěvky: 644
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Úředník
Dal poděkování: 904 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: Kauza schůzek s JCDecaux

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

Martin.Kucera píše: 17 říj 2019, 19:23 Už se to dávno probírá v viewtopic.php?f=353&t=49087
Ano, pojedme to prosím spojit. Řeší se nějaká forma best practice? Jak jsou zavedené otevřené kalendáře? A kde mít hranici co psát..
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“