Sektorové daně musíme odmítnout. Alternativou je daň z velikosti.

Moderátor: Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Ekonom, manažer
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 110 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sektorové daně musíme odmítnout. Alternativou je daň z velikosti.

Příspěvek od jirimittner »

Antonino píše:
04 říj 2019, 11:24
To, že je firma velká, jen koreluje s jejich motivací a zdroji na to, jak uniknout zdanění.
Svatá pravda.
Antonino píše:
Problém u danění příjmu přece a priori není velikost firmy, ale možnost exportu zisku.
Tady bych nesouhlasil. Přiznám se, že jsem dosud nepochopil, co mají piráti s "vyváděním zisku do zahraničí". Když tady někdo ze zahraničí riskoval svůj kapitál a do něčeho zainsvestoval, tak jsme mohli očekávat, že to dělal proto, aby si peníze někdy vybral. Zejména se mi moc nezdá, že bychom mu řekli, že se nám to nelíbí, aby si převáděl svůj zisk zpět, až poté, co sem ty svoje peníze už poslal. Myslím, že je OK, že se v průběhu času mení daně firem, to každý investor musí očekávat. Ale když už je zisk jednou zdaněný, tak co s ním pak vlatník udělá, je přece na něm. To bychom jinak prolamovali vlastnické právo.
Antonino píše:
Ohledně EoS. Úspory z rozsahu nejsou hlavní zdroj konkurenční výhody u těch opravdu velkých firem (funguje zde i zákon klesajících jednotkových výnosů a vůbec náklady na složitější strukturu, neproduktivnost a nepružnost), tou jsou spíše monopolistické a lobbistické možnosti korporací.
To máš naprosto pravdu. Ale ty "monopolistické a lobbistické možnosti", manipulace trhem, využití asymetrických informací, transfer negativních externalit, apod., je podle mého názoru společenský problém typu "zloděj-policajt". Jeden usiluje o něco, o co by neměl usilovat, protože to není fér, a ten druhý to hlídá a potírá. (A obvykle je o pár kroků pozadu). Ale ty technologické možnosti stojící za globalizací, to je něco jiného. To je úplně férové, nikoho nediskriminující, nikoho neuplácející a přitom to má potenciál vymazat konkurenty z trhu. To je podle mě něco nového. Větší rozvoj umělé inteligence tohle ještě zesílí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvky (celkem 3):
Jan.Krupka, Milan.Dadourek, Vaclav.Subrt

Milus.Kotisova
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 627 poděkování
Dostal poděkování: 710 poděkování

Příspěvek od Milus.Kotisova »

jirimittner píše:
04 říj 2019, 00:27
Předesílám, že pracuji v bance, ale s názorem níže to nesouvisí.

3. Vítěz bere vše. Tak funguje příroda a volný trh je přírodou. Naše země má dost negativních zkušeností s nahrazováním přírodních zákonů utopiemi. U opravdu velkých firem by ale stálo za to, tyto přírodní zákony alespoň lehce pokřivit daní z velikosti. Tím by se totiž růstu podporovaného globalizací a zákonem "vítěz bere vše" nastavila pozvolná ekonomická bariéra, která by extrémní růstový potenciál brzdila a dala příležitost dalším soutěžícím na trhu. Domnívám se, že by to byl "tržnější" mechanismus, než klasická antimonopolní politika, která umí pouze zasáhnout (rozdělit společnost, nepovolit fůzi, udělit pokutu za manipulaci trhem, apod.), nebo nezasáhnout.
Díky za obsáhlý příspěvek, v zásadě souhlasím s velikostí a poznámkou o nesystematičnosti hlediska liberálů v případě sektorové daně.

Ale kde nesouhlasím, je poznámka "volný trh je přírodou". Trh byl už v samých počátcích vždy organizovaný, jak popisuje mimo jiné francouzský historik F. Braudel, vznikl na popud panovníků jako regulovaný koncept - trhy se konají v městě M právě v den D a obchoduje se se zbožím Z a za toto privilegium platí město určitou "daň" do panovníkovy truhlice (trh A). Teprve později - porušením!- nastavených pravidel vznikl trh B (protitrh ho nazývá Braudel), který nedodržeováním smluvených pravidel získal obrovské výhody. Přívlastek volný je velmi zavádějící ("vítězové beroucí vše" jsou dnes velmi dobře opevněni ve svých monopolních nebo oligopolních pozicích a chráněni prolobovanou legislativou). Přirovnání s přírodou kulhá ještě víc. V přírodě nic neroste tak exponenciálně jako v lidské ekonomice, nebo pardon - rakovina například.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milus.Kotisova za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Fortik, Milan.Dadourek, Jan.Krupka, Ales.Jakl, Vaclav.Subrt
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@pirati.cz, 778 111 455
zakladatelka, kurátorka Pirátské putovní univerzity

* * *
O PPU: https://drive.google.com/file/d/1q8zyNS ... sp=sharing
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: referent státní správy
Dal poděkování: 136 poděkování
Dostal poděkování: 114 poděkování

Příspěvek od Jan.Krupka »

Pokud by začaly firmy drobit své činnosti, pak z hlediska daňových zákonů je skrze kritérium ekonomicky spřízněných osob problém poměrně snadno uchopitelný a umožňuje zjistit správnou výši daně, pakliže spojené subjekty neobchodují v úrovni cen obvyklých anebo nastavují mezi sebou takový cenový režim, jehož výsledkem je docilování efektivního zdanění u koncového článku řetězce (tedy pokud to pracovníci daňové správy umí). Např. omezování smluvní komplexivity odběratelsko dodavatelských vztahů je dvojsečná zbraň, protože pokud tohle uděláme, budeme muset přikročit k přeformulování pojmu liberálně právního státu. Obávám se, že jediné dobré řešení není tak docela "právní". Nebojím se rovnou říci, že daňová správa by měla mít legální možnost provádět zpravodajsko operativní činnost s nasazením veškerých prostředků technických a zejména lidských pro rozkrývání ekonomických aktivit skupinových hráčů.
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Profese: ITak
Dal poděkování: 724 poděkování
Dostal poděkování: 1051 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop »

jirimittner píše:
05 říj 2019, 01:08
Antonino píše:
Problém u danění příjmu přece a priori není velikost firmy, ale možnost exportu zisku.
Tady bych nesouhlasil. Přiznám se, že jsem dosud nepochopil, co mají piráti s "vyváděním zisku do zahraničí". Když tady někdo ze zahraničí riskoval svůj kapitál a do něčeho zainsvestoval, tak jsme mohli očekávat, že to dělal proto, aby si peníze někdy vybral. Zejména se mi moc nezdá, že bychom mu řekli, že se nám to nelíbí, aby si převáděl svůj zisk zpět, až poté, co sem ty svoje peníze už poslal. Myslím, že je OK, že se v průběhu času mení daně firem, to každý investor musí očekávat. Ale když už je zisk jednou zdaněný, tak co s ním pak vlatník udělá, je přece na něm. To bychom jinak prolamovali vlastnické právo.
podle mě nikdo nemá problém s vyváděním zisku po zdanění, ale s přesunem peněz do zahraničí ještě před zdaněním.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 4):
Milan.Dadourek, Vit.Jurasek, Antonino, jirimittner

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1029 poděkování
Dostal poděkování: 1250 poděkování

Příspěvek od Antonino »

jirimittner píše:
Antonino píše:
Ano, myslel jsem přesně tak, jak napsal můj předřečník. Problém není až tak odvádění zdaněného zisku. Bylo by fajn ho reinvestovat zde, ale k tomu nemůžeme nikoho nutit, snad jen pozitivně motivovat (atraktivitou pro další investice apod.).

Problém je vyhýbání se tomu zdanění a (ne)zdanění v úplně v jiných zemích. Je to bohužel legální, ale nesystémové. A na nesystémové A, je legitimní použít nesystémové B. Na hrubý pytel hrubá záplata. Já osobně bych šel ale dlouhodobě raději cestou fixování zdanění na zemi, kde vznikla přidaná hodnota. Z posledních let je zřejmé, že když se chce, tak lze i superkorporace pořádně mlátit přes prsty. Nejde o to někoho šikanovat, ale být schopen vymoci právo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
jirimittner

Jan.Krupka
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: referent státní správy
Dal poděkování: 136 poděkování
Dostal poděkování: 114 poděkování

Příspěvek od Jan.Krupka »

Milus.Kotisova píše:
05 říj 2019, 10:35
jirimittner píše:

3. Vítěz bere vše. Tak funguje příroda a volný trh je přírodou. Naše země má dost negativních zkušeností s nahrazováním přírodních zákonů utopiemi. U opravdu velkých firem by ale stálo za to, tyto přírodní zákony alespoň lehce pokřivit daní z velikosti. Tím by se totiž růstu podporovaného globalizací a zákonem "vítěz bere vše" nastavila pozvolná ekonomická bariéra, která by extrémní růstový potenciál brzdila a dala příležitost dalším soutěžícím na trhu. Domnívám se, že by to byl "tržnější" mechanismus, než klasická antimonopolní politika, která umí pouze zasáhnout (rozdělit společnost, nepovolit fůzi, udělit pokutu za manipulaci trhem, apod.), nebo nezasáhnout.
Díky za obsáhlý příspěvek, v zásadě souhlasím s velikostí a poznámkou o nesystematičnosti hlediska liberálů v případě sektorové daně.

Ale kde nesouhlasím, je poznámka "volný trh je přírodou". Trh byl už v samých počátcích vždy organizovaný, jak popisuje mimo jiné francouzský historik F. Braudel, vznikl na popud panovníků jako regulovaný koncept - trhy se konají v městě M právě v den D a obchoduje se se zbožím Z a za toto privilegium platí město určitou "daň" do panovníkovy truhlice (trh A). Teprve později - porušením!- nastavených pravidel vznikl trh B (protitrh ho nazývá Braudel), který nedodržeováním smluvených pravidel získal obrovské výhody. Přívlastek volný je velmi zavádějící ("vítězové beroucí vše" jsou dnes velmi dobře opevněni ve svých monopolních nebo oligopolních pozicích a chráněni prolobovanou legislativou). Přirovnání s přírodou kulhá ještě víc. V přírodě nic neroste tak exponenciálně jako v lidské ekonomice, nebo pardon - rakovina například.
Tvrzení, že vítěz bere vše je čistý darwinismus dovedený do absurdního tvaru moderní ekonomií, která si dělá nárok na to být "nejobecnější vědou o lidském chování" a k tomu přidává matematizaci ve snaze toto chování formálně strukturalizovat, což je ovšem nikoliv liberální, nýbrž zcela původně marxistický koncept. Problém ale je, že společenský systém je udržitelný na normativní základně, tedy jeho předivem je právo a morálka. Tyto vědy se ovšem svého nároku na primát z ideologických důvodů vzdaly.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Krupka za příspěvek:
Vaclav.Subrt
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.

jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Antonino píše:
05 říj 2019, 18:49
jirimittner píše:
Antonino píše:
Ano, myslel jsem přesně tak, jak napsal můj předřečník. Problém není až tak odvádění zdaněného zisku. Bylo by fajn ho reinvestovat zde, ale k tomu nemůžeme nikoho nutit, snad jen pozitivně motivovat (atraktivitou pro další investice apod.).

Problém je vyhýbání se tomu zdanění a (ne)zdanění v úplně v jiných zemích. Je to bohužel legální, ale nesystémové. A na nesystémové A, je legitimní použít nesystémové B. Na hrubý pytel hrubá záplata. Já osobně bych šel ale dlouhodobě raději cestou fixování zdanění na zemi, kde vznikla přidaná hodnota. Z posledních let je zřejmé, že když se chce, tak lze i superkorporace pořádně mlátit přes prsty. Nejde o to někoho šikanovat, ale být schopen vymoci právo.
Aha. Pak OK. Samozřejmě, že vyhýbat se tomu zdanění je zcela špatně a to je třeba tvrdě postihovat. Potírat transfer pricing, penalizovat transakce s daňovými ráji (co všechno jsou daňové ráje, je na separátní vlákno), zkoumat skutečný geografický zdroj příjmů, harmonizovat daňové systémy alespoň uvnitř EU, podporovat daňový whistleblowing (EU DAC6) a všechny ty další opatření, které existují nebo se zavádí a je to dobře.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvek:
Antonino

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10758 poděkování
Dostal poděkování: 17473 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Díky za podnět, jen poznámka k tomu, proč považuju za problém odliv kapitálu (a to i zdaněného). Problém je, že ten odiv nemá žádný limit. Když akceptujeme, že každý rok odplyne do ciziny z části legálně a z části ilegálně cca 8 procent našeho HDP, tak současně akceptujeme, že ten západ nikdy nemůžeme dohnat. Ze zisků Škodovky dnes v Německu staví fabriky na moderní elektromobily a u nás zbydou zastaralé diesly... Mám za to, že kroky, které tento odliv alespoň o něco sníží jsou rozumné (a můžeme se bavit o tom, jestli je sektorová daň nejvhodnější cesta, souhlasím, že má řadu úskalí). Nejdůležitější samozřejmě je vytvořit prostor pro to, aby vznikly české firmy, které budou exportovat do celého světa a těch 8 procent odlivu vyrovnávat, ale trhy už jsou dnes obsazené a šance je prakticky jen v IT oborech. Navíc většinu našich startupů nakonec stejně skoupí zahraniční hráči, naposledy Kiwi.com.

Samozřejmě souhlasím s tím, že investoři sem dali své peníze v dobré víře a přispěli k hospodářskému rozvoji ČR a nemůžeme vůči nim postupovat nespravedlivě, na druhou stranu ale je na místě bavit se o tom, kolik generací má odvádět rentu do ciziny za to, že u nás v devadesátých letech nebyl kapitál. Fatalisticky přijmout že je to holt soukromé vlastnictví a nedá se nic dělat (ani mírné úpravy daňové politiky) mi přijde zbytečně defétistické.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Ales.Jakl, Vit.Jurasek, Vaclav.Subrt
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

jirimittner
Příznivec Pirátů – Praha
Kontaktovat uživatele:

Milus.Kotisova píše:
05 říj 2019, 10:35
jirimittner píše:

1. Možná to v probíhající diskuzi zapadlo, ale já se právě toho principu "vítěz bere vše" obávám, ne naopak. To mě právě vede k podpoře daně z velikosti.
2. Díky za srovnání s genezí organizovaného trhu, to je velmi zajímavé! Já jsem myslel "trh" v širším smyslu jako jakoukoliv dobrovolnou směnu svodobně jednajících aktérů. To, že se takto chová příroda, tím myslím jevy typu souboj o to, kdo bude v tlupě alfa-samcem, nebo rivalitu mezi konkurenčními kmeny, apod. To, o co mi v mém příspěvku šlo, je následující obava: dokud byl princip "vítěz bere vše" u výběru nejlepšího kohouta, který má oplodnit všechny slepičky, uplatněn pouze na jednom dvorku, bylo to OK. Ale pokud se ten kohout díky efektivním technologiím tak globalizoval, že si ho pak objednají všechny slepičky na celém světě, vznikne porucha celého systému. Z mnoha důvodů: rezistence vůči chybě výběru, komunikační vzdálenost-dosažitelnost k vítězovi, diverzita, schopnost reflektovat střídání fází životních cyklů jednotlivých aktérů, atd.

Vezměte příklad ČR: ani jedna z našich nejlepších firem - Škoda auto - by možná neosbstála v konkurenci s těmi nejlepšími automobilkami na světě - třeba Volkswagen, Ford, Toyota. (To je jen příklad! Všechny fanoušky Škody prosím o shovívavost ;-) ) Je správné, aby pak zanikla firma Škoda auto jenom proto, že hodnota, kterou může zákazníkovi přinést např. firma Volkswagen je jen nepatrně větší? Rozhodně ne. Dříve by se to ale nestalo už jen proto, že Volkswagen nemůže organizačně zvládnout dodávat pro celý svět. Dnes to nemožné není. Díky kombinaci globalizace + technologie + "vítěz bere vše", hrozí, že pak všichni ostatní soutěžící, i ti kteří jsou stále extrémně dobří, budou odstraněni z trhu. Firmě Škoda auto se to zrovna nestalo díky spojení s vítězem. To byla ale do značné míry náhoda a šťastná ruka Ivana Kočárníka v roce 1990. Myslím si proto, že systém se globalizací a ICT pokrokem kvalitativně změnil. Vznikla podstatná porucha a měla by se kompenzovat daní z velikosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jirimittner za příspěvky (celkem 2):
Antonino, Jan.Krupka

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1029 poděkování
Dostal poděkování: 1250 poděkování

Příspěvek od Antonino »

Mikulas.Ferjencik píše:
05 říj 2019, 23:08
Díky za podnět, jen poznámka k tomu, proč považuju za problém odliv kapitálu (a to i zdaněného). Problém je, že ten odiv nemá žádný limit. Když akceptujeme, že každý rok odplyne do ciziny z části legálně a z části ilegálně cca 8 procent našeho HDP, tak současně akceptujeme, že ten západ nikdy nemůžeme dohnat. Ze zisků Škodovky dnes v Německu staví fabriky na moderní elektromobily a u nás zbydou zastaralé diesly... Mám za to, že kroky, které tento odliv alespoň o něco sníží jsou rozumné (a můžeme se bavit o tom, jestli je sektorová daň nejvhodnější cesta, souhlasím, že má řadu úskalí). Nejdůležitější samozřejmě je vytvořit prostor pro to, aby vznikly české firmy, které budou exportovat do celého světa a těch 8 procent odlivu vyrovnávat, ale trhy už jsou dnes obsazené a šance je prakticky jen v IT oborech. Navíc většinu našich startupů nakonec stejně skoupí zahraniční hráči, naposledy Kiwi.com.

Samozřejmě souhlasím s tím, že investoři sem dali své peníze v dobré víře a přispěli k hospodářskému rozvoji ČR a nemůžeme vůči nim postupovat nespravedlivě, na druhou stranu ale je na místě bavit se o tom, kolik generací má odvádět rentu do ciziny za to, že v devadesátých letech nebyl kapitál. Fatalisticky přijmout že je to holt soukromé vlastnictví a nedá se nic dělat (ani mírné úpravy daňové politiky) mi přijde zbytečně defétistické.
Ale ono je to složitější. Ze zisku VW zase před cca 25 lety postavili moderní továrny pro ty Škodovky. Kapitál asi má volně cirkulovat, jako určitý potenciál mezi přebytkem a nedostatkem. Jak jsem napsal, měli bych umět motivovat investory, aby tu u nás u nás sami rádi otevírali zajímavé projekty, to je ovšem jiné téma.

I ty "české" firmy mohou v ČR nedanit, není to tedy o patriotismu, ale o schopnosti vymoci právo. Business a korporace se nám utrhly z řetězu a čím dál více ovládají společnost a stát, často i globálně. Signifikantní je privatizace státu oligarchou Babišem. To je ale opět jiné téma.

Bavme se o tom, jak danit firmy, které se tomu v ČR brání. Jestli to jde i jinak než sektorovou daní, která je opravdu nesystémová. Zda jsme schopni reálně zamezit emigraci zdanění do zahraničí. Tohle není můj obor. Pokud by byla vůle, je to vůbec reálně změnitelné?

Odpovědět

Zpět na „Finance“