CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Uživatelský avatar
Josef.Spak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1053
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1719 poděkování
Dostal poděkování: 1043 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Josef.Spak »

Asi už začínám chápat, proč je lobbying a leštění klik tak důležité. "Není nad osobní jednání" už jsem poslední dobou slyšel od leckoho, až mě to překvapilo.

Nicméně fakt, že kvůli 1-2 hodinám nějakého jednání v Praze spálím dalších 6 hodin času na cestě s pochybným připojením k netu, mi na radosti nepřidává. Asi mi fakt nezbyde než jezdit první třídou :?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 5):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, Marek.Necada, Vit.Jurasek, Michaela.Nepejchalova

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 29869
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 26249 poděkování
Dostal poděkování: 21817 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Josef.Spak píše:
28 zář 2019, 17:55
Asi mi fakt nezbyde než jezdit první třídou :?
Jára Cimrman: A zkoušeli jste létat, bratři Wrightové? :D
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Jan.Hamal.Dvorak
Vedoucí technického odboru
Příspěvky: 111
Registrován: 29 dub 2009, 22:38
Profese: Informatik
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 550 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Jan.Hamal.Dvorak »

Rozhodl jsem se ucházet o tuto funkci.
Vlákno s žádostí o podporu mé nominace: viewtopic.php?f=350&t=48836
Opakuji obsah zde pro snadnější citace.

Volební program
 1. Profesionalizace
 2. Zapojení dobrovolníků
 3. Transparentní řízení
 4. Vztah s uživateli
 5. Robustní systémy
Profesionalizace

Pod profesionalizací si představuji především schopnost TO podávat stabilní výkony a dodržovat závazky. Zkrátka tu pro uživatele být, když nás potřebují. To má však také personální dimenzi.

Ze současného stavu, kdy TO tvoří vedoucí na 1/2 úvazku, správce systémů na 1/2 úvazku a o všechno ostatní se starají dobrovolníci se Standou v čele, bych se rád dostal do stavu, kdy platíme alespoň následující:
 • 1/2 úvazku - vedoucí
 • 1/2 úvazku - správce systémů 1
 • 1/2 úvazku - správce systémů 2, pro zastupitelnost a rychlejší konsolidaci infrastruktury, přípravu testovacího prostředí a pomoc dobrovolníkům
 • 1/2 úvazku - vývojář, pro údržbu a nudné opravy interních aplikací, ale také pro pomoc dobrovolníkům s integrací do našeho prostředí
 • dle potřeby - UX specialista, aby se neopakovala situace s Naloděním, nebo Lidé a všechny weby výhledově vypadaly a fungovaly obdobně
 • dle potřeby - bezpečnostní specialista, abychom již nemuseli oddalovat zveřejnění vlastních zdrojových kódů kvůli obavám z napadení
Zapojení dobrovolníků

Několik zapojených dobrovolníků - srdcařů - už máme :-). Jedná se minimálně o Standu, Zdeňka, Filipa, Jitku a Ondru. Někteří by rádi pomohli, ale úplně nemohou. Jedná se například o Jarmila s Ivorem.

Myslím, že péči o infrastrukturu dokážeme pokrýt dobře, ale vždy zde bude prostor pro vývoj. PSP generuje různé jednorázové demo projekty, které dokáže i zaplatit. Jarmil připravil centrální vyhledávání. Snad vznikne nový systém na práci s mapou. Úlohou TO je zde poskytnout jasný rámec, do kterého bude takové projekty možné nasadit a maximálně to autorům ulehčit. S nadsázkou by mělo v době vývoje stačit pushnout kód do repozitáře, aby se rozběhl na testovací doméně.

Transparentní řízení

Občas mi přijde, že si lidé mimo obor myslí, že IT projekty jsou stejné, jako stavba domu a že když se řekne, že musí být hotové než začne sněžit, tak se tak prostě naplánují. Realita je však taková, že se jedná vždy do jisté míry o výzkumný projekt.

Za zásadní považuji to, aby TO jasně komunikoval o tom, v jakém jsou běžící projekty stavu a to formou, kterou dokáží pochopit i uživatelé a ne jen vývojáři s přístupem do repozitáře.

Jsem si vědom toho, že TO je distribuovaný tým a že fyzické setkávání na pracovišti není možné. Rád bych místo stávající ad-hoc komunikace emailem (případně na Zulipu) posílil roli skupinového chatu a Jitsi. Osobně budu k zastižení především v Pražském PiCe, případně dle potřeby ve Sněmovně.

Vztah s uživateli

Za klíčové partnery TO považuji AO, kancelář, krajská předsednictva, MO, PO a PSP (v pořadí dle abecedy). V první řadě je potřeba se věnovat povinným agendám, které nám ukládá zákon a stanovy, poté poskytnout servis vnitřním voleným orgánům, aby mohly dosahovat požadovaných výsledků a až poté je možné řešit nový chatovací systém.

TO však není ve vleku svých klíčových partnerů. Garantuje CF možnost bezpečného užití technických prostředků k vedení vnitrostranické diskuze a hlasování a rozvoj těchto prostředků neignoruje. Jako člen bych si moc přál, abych mohl jednat a hlasovat také pohodlně z telefonu a jako vedoucí TO budu usilovat o to, aby se to stalo skutečností.

Vím, jak složité je pro některé členy plnohodnotně ovládnout stranické systémy. Rád bych s pomocí PO našel řešení, jak poskytovat běžnou technickou podporu všem uživatelům v takové míře, aby už nemuseli sami tápat na fóru, v Redminu, v Nalodění, na Lidé, v Piroplácení, na Githubu, na wiki atd.. Doufám, že se za tímto účelem ve stranické pokladně naleznou nějaké finance. Ostatně, není dobře, když musí telefony zvedat programátoři se správci namísto toho, aby se věnovali své odborné činnosti.

Robustní systémy

Závěrem - nebyl bych informatik, kdybych neměl také technické záměry - bych chtěl zmínit, co bych rád podnikal s našimi systémy.
 • Chtěl bych přejít z režimu individuální vysoké dostupnosti databází / aplikací k řešení založeném na virtualizačním clusteru, kde by byly v režimu vysoké dostupnosti provozovány celé virtuální servery. Mám představu o možném levném řešení, které aktuálně validuji ve spolupráci s odborníky na storage systémy.
 • Je potřeba dokončit migraci na Keycloak a dořešit obecně správu identit. Změny v rolích uživatelů (například v důsledku volby PMS) se mají projevit okamžitě ve všech systémech, nikoliv až po přihlášení všech dotčených (odvolaných i jmenovaných) a podobně. Fórum nemá být klíčovým nástrojem pro řízení oprávnění uživatelů - musí vzniknout jeden nástroj pro správu stranické struktury, jmenování funkcionářů a řízení pomocných rolí, který dokáže používat AO, ale i předsednictva.
 • Testovací prostředí musí mít také testovací uživatele, role a stranickou strukturu.

Osobní profil

Je mi 32 let (20 v šestnáctkové soustavě) a Linux používám letos už polovinu svého života. V listopadu 2017 jsem se vdal za svou ženu, Alici Hamalovou po které mám moc pěkné příjmení a kterou jste v Pirátech jistě již potkali.

Posledních téměř 7 let pracuji v Národní technické knihovně. Účastnil jsem se akce NTK: Chceme odstranit vendor lock-in a přejít na Linux a open source a s kolegy jsem také nasazoval opendata.praha.eu.

Letos jsme se s kolegy pokusili začít pracovat pro Prahu ve společnosti Operátor ICT, což se nepodařilo z důvodů, které nepatří diskutovat v tomto vlákně. Faktem je, že díky tomu mám od října prostor si reorganizovat svůj profesní život.

Díky NTK mám zkušenosti s vnitropodnikovou informatikou a vedením menších projektů. Také jsem již nějakou dobu jednatelem menší společnosti a zvládám udržet fungující štábní kulturu.
Ve volném čase vedu kroužek programování v DDM.

Pokud budu zvolen, bude struktura mých úvazků vypadat následovně:
 • 0.5 úvazku - vedoucí TO
 • 0.1 úvazku - odborný asistent poslance Ondřeje Profanta
 • 0.4 úvazku - správce v Národní technické knihovně
S pondělním AC počítám a ochotně zde zodpovím vaše další dotazy.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 15218
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2160 poděkování
Dostal poděkování: 25765 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Protože do 28. 9. 24.00 nebyla doručena žádná nominace kandidáta, prodlužuji dle § 20 (2) JdŘ CF lhůtu pro navrhování o dalších 7 dní, tedy do 5. 10. Jelikož dle § 21 (2) v prodloužené rozpravě již pro kandidáta není třeba, aby získal nominaci (což samozřejmě kandidátům nebrání se o nominaci ucházet a posílit tak svoje šance v rozhodujícím hlasování), registruji tímto kandidaturu Jana Hamala Dvořáka.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Jan.Hamal.Dvorak, Ondrej.Profant, Dalibor.Zahora, Petr.Tkadlec, Vojtech.Pikal, Petra.Smutna, Jan.Hora
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Stanislav.Stipl
Republikový výbor
Příspěvky: 2054
Registrován: 04 úno 2012, 23:32
Profese: programátor
Dal poděkování: 1544 poděkování
Dostal poděkování: 3108 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Stanislav.Stipl »

Ahoj,

kandidaturu na funkci vedoucího TO jsem zvažoval a následně nechával otevřenou zejména pro "nejhorší případ". Mám však v současné době jiné plány, jak u Pirátů, tak v osobním a pracovním životě. V této volbě kandidovat nebudu. Honza má pro funkci nepochybně skvělé předpoklady. A třeba se objeví ještě další kandidáti. V TO však chci nadále působit, například bych se chtěl věnovat upgrade tohoto fóra.

Zároveň bych rád připomenul, co je napsáno v úvodním příspěvku tohoto vlákna. Technický odbor má své výlučné a další pravomoci. Existují velmi dobré důvody, proč jsou tyto pravomoci odděleny od ostatních složek moci ve straně (a to platí i pro další odbory). Nenechme si toto oddělení mocí vzít.

Uživatelský avatar
Jan.Hamal.Dvorak
Vedoucí technického odboru
Příspěvky: 111
Registrován: 29 dub 2009, 22:38
Profese: Informatik
Bydliště: Praha 8 - Kobylisy
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 550 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Jan.Hamal.Dvorak »

Jana.Kolarikova píše:
25 zář 2019, 19:41
V pondělí 30.9. by mělo probíhat sestavování medailonků.
Bude se konat od 14:00 v PiCe.
Kandidáti by si měli připravit 15minutovou prezentaci o budoucím fungování TO.
Dále budeme společně pracovat na jednom technickém a jednom organizačním úkolu (notebook s sebou).

Pokud by se někdo rozhodl kandidovat, měl by tyto informace mít, aby se mohl připravit.
Tyto informace mě rozhodně nedokázaly připravit na to, co jsem dnes zažil. :-)
Každopádně děkuji za velmi zajímavý zážitek, který budu rozhodně ještě nějakou dobu vstřebávat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hamal.Dvorak za příspěvky (celkem 2):
Jana.Kolarikova, Ondrej.Profant

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 29869
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 26249 poděkování
Dostal poděkování: 21817 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jan.Hamal.Dvorak píše:
01 říj 2019, 00:48
Tyto informace mě rozhodně nedokázaly připravit na to, co jsem dnes zažil. :-)
Každopádně děkuji za velmi zajímavý zážitek, který budu rozhodně ještě nějakou dobu vstřebávat.
@Jan.Hamal.Dvorak Povídej, přeháněj, ulev si. :lol:
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 7811
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Poslanec
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 14211 poděkování
Dostal poděkování: 7657 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Petr.Vileta píše:
01 říj 2019, 14:52
Jan.Hamal.Dvorak píše:
01 říj 2019, 00:48
Tyto informace mě rozhodně nedokázaly připravit na to, co jsem dnes zažil. :-)
Každopádně děkuji za velmi zajímavý zážitek, který budu rozhodně ještě nějakou dobu vstřebávat.
@Jan.Hamal.Dvorak Povídej, přeháněj, ulev si. :lol:
To by bylo velmi nevhodné. Je možné, že se bude chtít přihlásit další uchazeč a ten by neměl znát podrobnosti dopředu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvek:
Michaela.Nepejchalova
profant.eu, poslanec

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 29869
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 26249 poděkování
Dostal poděkování: 21817 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondrej.Profant píše:
01 říj 2019, 17:01
Petr.Vileta píše:
01 říj 2019, 14:52
@Jan.Hamal.Dvorak Povídej, přeháněj, ulev si. :lol:
To by bylo velmi nevhodné. Je možné, že se bude chtít přihlásit další uchazeč a ten by neměl znát podrobnosti dopředu.
Dobrá, dobrá, já počkám až po volbě. Ale rozhodně jsem velice zvědavý, co ho tak rozhodilo. :D
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Republikový výbor
Příspěvky: 1505
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1428 poděkování
Dostal poděkování: 2029 poděkování

Re: CF 9/2019 Volba vedoucího Technického odboru

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Ondrej.Profant píše:
01 říj 2019, 17:01
Petr.Vileta píše:
01 říj 2019, 14:52
Jan.Hamal.Dvorak píše:
01 říj 2019, 00:48
Tyto informace mě rozhodně nedokázaly připravit na to, co jsem dnes zažil. :-)
Každopádně děkuji za velmi zajímavý zážitek, který budu rozhodně ještě nějakou dobu vstřebávat.
@Jan.Hamal.Dvorak Povídej, přeháněj, ulev si. :lol:
To by bylo velmi nevhodné. Je možné, že se bude chtít přihlásit další uchazeč a ten by neměl znát podrobnosti dopředu.
Tak pak bylo nevhodné to zde jakkoliv komentovat. Takové to "naznačování" jistě nezaručuje rovné podmínky.
Václav Židek

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů