KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: PKS Středočeský kraj, Předsedající, Krajsti predsedajici

Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Otázka pro všechny kandidáty:

Po volbách může nastat situace, kdy budou karty rozdány následujicím způsobem
A) možná koalice ODS/STAN/Trikolora + Piráti
B) možná koalice ANO/ČSSD/KSČM/SPD + Piráti
Jiná koalice nebude realná, jaké by bylo vaše rozhodonutí jako zastupitele. Kterou koalici byste preferovali (třeba i nepřímou podporou) nebo byste volili opozici, bez možnosti ovlivňovat na kraji něco podstatného?

Samozřejmě mohou nastat i jiné varianty, ale jde mi záměrně navodit nějaký model, při kterém nemusí být rozhodování jednoduché.

------------pod čarou------------
Během diskuze v PICE. zazněla od většiny výrazné vymezení s kým ne. Takhle od stolu se to říká celkem snadno, horší je to když vybírate mezi dvěma blbými řešeními.
Druhý postřeh z diskuze - přišlo mi většina kandidátů trpí rozšířeným syndromem "pražské pravicové kavárny", kdy je do politické aktivity probudil až nástup Babiše a Zemana. Předtím je stav politiky tolik neaktivizoval. Přišlo mi, že málo vidím reflexi toho, co vyneslo Babiše se Zemanem k moci, předchozí stav politiky a především sociální problémy téměř poloviny obyvatel (od exekucí po špatně placenou práci). Chápu, že možnosti kraje jsou v těchto oblastech omezéné, ale přehlížení těchto příčin i v naší krajské politice nemůže vést k dobrým výsledkům. Z toho důvodu budu zřejmě silně selektivní při výběru komu dát hlas.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Milan.Krch, Tomas.Zmuda, Lenka.Kozlova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Jan.Korbel
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1800
Registrován: 03 úno 2012, 19:04
Profese: IT
Bydliště: Jílové u Prahy
Dal poděkování: 4184 poděkování
Dostal poděkování: 3068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od Jan.Korbel »

Protože jsem narazil na pochybnosti některých členů ohledně kandidujících příznivců a sám cítím hendikep příznivců v tom, že je členové méně znají, rád bych se těchto příznivců zeptal, zda by mohli odpovědět na naši standardní sadu otázek, které pokládáme zájemcům o členství. Otázek je sice více, ale odpovědi by mohly alespoň zčásti rozptýlit obavy. Aktuální seznam otázek:

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, nad kterými bys uvažoval/a, a proč jsi je zavrhl/a.
2. Máš nějakou politickou nebo aktivistickou minulost? Kandidoval(a)s ve veřejných volbách?
3. Myslíš, že existuje něco z tvé minulosti či současnosti nebo z tvého okolí, co by mohlo po tvém případném přijetí poškodit dobré jméno Pirátské strany? Např. spolupráce s represivními složkami (agent nebo spolupracovník, v minulosti např. u STB), nebo je proti tobě vedeno trestní řízení a nebo to očekáváš?
4. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval/a bys konopí? LSD? Heroin?
5. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
6. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu? Víš jaké sdílení dat je legální a nelegální a že se platí poplatky z prázdných médií?
7. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
8. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
9. Co si myslíš o imigraci?
10. Jaký je tvůj názor na referendum?
11. Co nejvíc pálí Českou republiku?
12. Máš v úmyslu se u Pirátů zapojit do dění v kraji, sledovat fórum a účastnit se hlasování?
13. Je nějaký krajský expertní tým, do kterého by ses mohl(a) a chtěl(a) zapojit?
14. Už jsi v kontaktu s nějakými piráty, třeba ve svém okolí?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Korbel za příspěvky (celkem 6):
Dalibor.Zahora, Milan.Krch, Tomas.Zmuda, Martin.Polak, Simona.Luftova, Dominika.Michailidu
Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů
Uživatelský avatar
Martin.Polak
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1057
Registrován: 09 srp 2010, 20:51
Dal poděkování: 676 poděkování
Dostal poděkování: 1358 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od Martin.Polak »

Dalibor.Zahora píše: 24 zář 2019, 19:41 Otázka pro všechny kandidáty:

Po volbách může nastat situace, kdy budou karty rozdány následujícím způsobem
A) možná koalice ODS/STAN/Trikolora + Piráti
B) možná koalice ANO/ČSSD/KSČM/SPD + Piráti
Jiná koalice nebude reálná, jaké by bylo vaše rozhodnutí jako zastupitele. Kterou koalici byste preferovali (třeba i nepřímou podporou) nebo byste volili opozici, bez možnosti ovlivňovat na kraji něco podstatného?

Samozřejmě mohou nastat i jiné varianty, ale jde mi záměrně navodit nějaký model, při kterém nemusí být rozhodování jednoduché.

------------pod čarou------------
Během diskuze v PICE. zazněla od většiny výrazné vymezení s kým ne. Takhle od stolu se to říká celkem snadno, horší je to když vybírate mezi dvěma blbými řešeními.
Druhý postřeh z diskuze - přišlo mi většina kandidátů trpí rozšířeným syndromem "pražské pravicové kavárny", kdy je do politické aktivity probudil až nástup Babiše a Zemana. Předtím je stav politiky tolik neaktivizoval. Přišlo mi, že málo vidím reflexi toho, co vyneslo Babiše se Zemanem k moci, předchozí stav politiky a především sociální problémy téměř poloviny obyvatel (od exekucí po špatně placenou práci). Chápu, že možnosti kraje jsou v těchto oblastech omezéné, ale přehlížení těchto příčin i v naší krajské politice nemůže vést k dobrým výsledkům. Z toho důvodu budu zřejmě silně selektivní při výběru komu dát hlas.
Ale třeba debata s kandidáty na senátora byla vyloženě levicová. Tedy jednalo se o "levicová témata" exekuce, ubytovny a nezaměstnatelní lidé.

Koalice: obě koalice jsou poměrně široké a popravdě nevím jak odpovědět.
Trikolora nemá jasně definované krajské osobnosti a program mi není znám.
Čím více je subjektů v koalici, tím je jistější její konec a nebo to, že některý subjekt bude dávat údery pod pás.
Koalice B by byl asi podvod na naše voliče, ale náš program také není znám a záleží na osobě lídra a našich čelních mluvčích, jak budou komunikovat a definovat naše cíle.
Předpokládám, že i tady se bude sestavovat nějak povolební strategie. Nedovedu si představit, že naši voliči budou nadšeni z koalice SPD, Piráti a KSČM.

Koalice A: opozice veřejně říká, že máme nulový koaliční potenciál. Asi je to pravda, ale... opět záleží na vyjednávání. Piráti v Brně jsou sice na magistrátu, ale pomohlo jim to? Jim asi ano, ale pomohlo to nějak straně? Ne.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Polak za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Lenka.Kozlova, michael.neuwirth, Simona.Luftova

Na bojištích v Iráků a Kuvajtu zůstalo po armádě USA 300 tun ochuzeného uranu ve formě prachu. *
Snaha o zákaz zbraní zabíjejících a ohrožujících zdraví ještě dlouho po skončení konfliktu má smysl.
Podpořte snahu, aby se Česko připojilo k 122 členům OSN a řekla ne rozhazování jaderného odpadu.
Když už máme to ministerstvo zahraničí, že jo ;-) **
Vlákno: viewtopic.php?p=588267#p588267

Uživatelský avatar
michael.neuwirth
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 02 zář 2019, 08:58
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od michael.neuwirth »

Vážení, jste jsou mé odpovědi na Milanovy otázky:

Jak se stavíte k legalizaci konopí v ČR?

Jsem pro jeho legalizaci na obdobné úrovni, jako tomu je u ostatních "legálních drog", tj. u alkoholu a tabáku. Tj. s odůvodněným omezením co se týče reklamy, věku konzumentů, užívání v některých veřejných prostorách, při určitých rizikových činnostech (řízení vozidel apod.). Obecně soudím, že jakékoliv zákazy tohoto typu jsou neúčinné, komoditu naopak zatraktivňují, vedou k organizované nelegální činnosti a k šedé ekonomice. A proto, co není nutno, aby bylo zákonem potlačováno (např. tvrdé drogy), mělo by být povoleno.

Jaký máte názor na stejnopohlavní sňatky a celkově na LGBT komunitu?

Nemám žádné námitky proti sňatkům osob stejného pohlaví a chápu snahu komunity LGBT o jejich plné a skutečné zrovnoprávnění. Považuji to za přirozený vývoj statutu LGBT od pouhé tolerance přes akceptaci až po naprosté respektování většinovou splečností. Obdobným vývojem prošly v naší kultuře v minulosti i jiné minority (náboženské, národnostní) a dnes jsou pro nás (tedy pokud nejsme fanatiky, xenofoby a rasisty) plnohodnotnou a samozřejmou součástí naší civilizace a kultury. A naopak, vztah většinové společnosti k jakýmkoliv menšinám (včetně té LGBT) je spolehlivým měřítkem morálního stavu a vyspělosti dané civilizace.
Mimo to chápu právní problémy partnerů stejného pohlaví, kterým dnešní zákonná registrace neposkytuje takovou právní jistotu, jako je tomu u manželství (dědění ze zákona, opatrovnictví dětí partnera, právo na informace o zdravotním stavu partnera apod.). Proto považuji jejich požadavek legalizace manželství za plně důvodný. A z právního hlediska je třeba usilovat především o zrovnoprávnění v tomto směru, i kdyby se předmětný institut měl třeba kvůli politické průchodnosti jmenovat prozatím nějak jinak, než zrovna "manželství" (aby se vlk nažral...). To ostatní, tedy skutečný respekt ze strany většiny je dlouhodobý proces a nelze nařídit zákonem.

Jak hodnotíte vstup Pirátských euro-poslanců do frakce Zelení/ Evropská svobodná aliance?

Raději bych samozřejmě Piráty viděl v RE (dříve ALDE). Ale chápu, že když se tam za Česko natlačilo ANO, tak GREENS/EFA byla jediná možná alternativa. Samotný vstup do této frakce je strategické rozhodnutí, k jehož posouzení nemám dostatek informací, ale nemám proti němu zásadních námitek.

Závěrem podotýkám, že jsem konopí zatím nezkusil, nejsem LGBT a nemám ambice na úrovni europarlamentu ;)

Srdečně

Michael N.
Naposledy upravil(a) michael.neuwirth dne 25 zář 2019, 20:37, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi michael.neuwirth za příspěvky (celkem 4):
Jan.Prokop, Lenka.Kozlova, Jan.Korbel, Tomas.Zmuda
Uživatelský avatar
michael.neuwirth
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 02 zář 2019, 08:58
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od michael.neuwirth »

Dalibor.Zahora píše: 24 zář 2019, 19:41 Otázka pro všechny kandidáty:

Po volbách může nastat situace, kdy budou karty rozdány následujicím způsobem
A) možná koalice ODS/STAN/Trikolora + Piráti
B) možná koalice ANO/ČSSD/KSČM/SPD + Piráti
Jiná koalice nebude realná, jaké by bylo vaše rozhodonutí jako zastupitele. Kterou koalici byste preferovali (třeba i nepřímou podporou) nebo byste volili opozici, bez možnosti ovlivňovat na kraji něco podstatného?

Samozřejmě mohou nastat i jiné varianty, ale jde mi záměrně navodit nějaký model, při kterém nemusí být rozhodování jednoduché.

------------pod čarou------------
Během diskuze v PICE. zazněla od většiny výrazné vymezení s kým ne. Takhle od stolu se to říká celkem snadno, horší je to když vybírate mezi dvěma blbými řešeními.
Druhý postřeh z diskuze - přišlo mi většina kandidátů trpí rozšířeným syndromem "pražské pravicové kavárny", kdy je do politické aktivity probudil až nástup Babiše a Zemana. Předtím je stav politiky tolik neaktivizoval. Přišlo mi, že málo vidím reflexi toho, co vyneslo Babiše se Zemanem k moci, předchozí stav politiky a především sociální problémy téměř poloviny obyvatel (od exekucí po špatně placenou práci). Chápu, že možnosti kraje jsou v těchto oblastech omezéné, ale přehlížení těchto příčin i v naší krajské politice nemůže vést k dobrým výsledkům. Z toho důvodu budu zřejmě silně selektivní při výběru komu dát hlas.
Katastrofiské scénáře nastíněné (nepochybně správně) Daliborem vidím takto:

Varianta A) členství v koalici by bylo možné, pokud bychom v ní měli dostatečně silné zastoupení, tj. Piráti min. 25 % a spolu se STAN přes 50. Bez toho bych se obával, že bychom dělali jen křoví a užitečné idioty bez možnosti něco podstatného prosadit. Jen bychom do budoucna promarnili náš potenciál. Proto bych v takovém případě volil max. nepřímou podporu.

Varainata B) = politická sebevražda. Piráti by se vydali na cestu ke ztrapnění a zániku, po které dnes úspěšně kráčí ČSSD. Dopadnou-li volby takto, pak je naše místo v opozici. A z ní vedení kraje monitorovat, stínovat, učit se z jejich chyb, překážet jim v lumpárnách a připravovat se na další kolo.

Ad "pražská pravicová kavárna": Když tak o tom přemýšlím, tak musím poctivě přiznat, že do ní nejspíš celoživotně patřím. ;) A ani nemám pocit, že bych se za to měl stydět. Zejména od té doby, co tento termín používá Zeman jako nadávku, tak vůbec ne. Pokud to je mezi Piráty tělesná vada, tak se omlouvám, že jsem obtěžoval... :( Ale neprobudil mne jen Babiš a Zeman, ale také Putin, brexit, Čína, Rittig a Topolánková-Nagyová aj. Před tím jsem žil v domnění, že si jen od listopadu 89 procházíme nutným očistným obdobím, jako když Izraelité museli po útěku z egyptského otroctví chodit 40 let po poušti, než se z otroků stali svobodní lidé. Tak jsem se věnoval celkem náročnému povolání, vychovával syna, splácel hypotéku a snažil se trochu si vynahradit, co jsem za komoušů nemohl. Teď se obávám, že nám ani těch 40 let nemusí stačit a že se to může zase celé po... Sice bych měl, kam jít, ale už si připadám na emigraci starý. Tak jsem chtěl trochu pomoci... Děkuji za pochopení :)

M N
Tito uživatelé poděkovali autorovi michael.neuwirth za příspěvky (celkem 4):
Milan.Krch, Lenka.Kozlova, Jan.Korbel, Simona.Luftova
Uživatelský avatar
michael.neuwirth
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 14
Registrován: 02 zář 2019, 08:58
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 40 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od michael.neuwirth »

Předně Honzovi děkuji za trefné a relevantní otázky, které myslím mohou orientaci hlasujících (i samotných kandidátů) hodně pomoci. Takže své odpovědi připojuji k jednotlivým dotazům přímo do textu:
Jan.Korbel píše: 24 zář 2019, 19:53 Protože jsem narazil na pochybnosti některých členů ohledně kandidujících příznivců a sám cítím hendikep příznivců v tom, že je členové méně znají, rád bych se těchto příznivců zeptal, zda by mohli odpovědět na naši standardní sadu otázek, které pokládáme zájemcům o členství. Otázek je sice více, ale odpovědi by mohly alespoň zčásti rozptýlit obavy. Aktuální seznam otázek:

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, nad kterými bys uvažoval/a, a proč jsi je zavrhl/a.
Jak opakovaně uvádím, jsem svým přesvědčením prounijní liberál a společensky patřím do pravého středu. Takže pro mne přichází v úvahu STAN a TOP. Obávám se ale, že u obou platí, že starého psa novým kouskům nenaučíš. ODS je pro mne příliš euroskeptická a nevěřím, že se už zcela oprostila od korupce a klientelizmu, ostatní pro mne nepřicházejí v úvahu.

2. Máš nějakou politickou nebo aktivistickou minulost? Kandidoval(a)s ve veřejných volbách?
Nikdy jsem nebyl členem ani kandidátem žádné politické strany. Jen v listopadu 89 jsem pomáhal na pracovišti zakládat OF (to byly časy ! :P ) a pak jsem se v devadesátých letech trochu angažoval v jednom malém nadšeneckém spolku - Společnosti židovské kultury.

3. Myslíš, že existuje něco z tvé minulosti či současnosti nebo z tvého okolí, co by mohlo po tvém případném přijetí poškodit dobré jméno Pirátské strany? Např. spolupráce s represivními složkami (agent nebo spolupracovník, v minulosti např. u STB), nebo je proti tobě vedeno trestní řízení a nebo to očekáváš?
Nikdy jsem nebyl spolupracovníkem (aj.) StB, SNB, Lidových milicí, ČSLA apod. Mám samozřejmě čistý trestní rejstřík, nevím o ničem, co by pro mne mohlo představovat nějaké reputační riziko.

4. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval/a bys konopí? LSD? Heroin?
Jsem pro legalizaci konopí na stejné úrovni, jako u tabáku a alkoholu. U tvrdých drog rozhdně nikoliv.

5. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
Dotace považuji na místě hlavně v neziskové sféře (ochrana přírody, památek apod.). Dále v drobném zemědělství za podmínky, že přispívá k ochraně krajiny atd. a v drobném podnikání. Tedy všude tam, kde je přirozená solidarita a podpora menších, slabších a znevýhodněných na místě (jako v rodině) a vede k prospěch celku. A samozřejmě bez korupce, zneužívání atd. Jestli to někdo dokáže zařídit, má nárok na Nobelovku.

6. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu? Víš jaké sdílení dat je legální a nelegální a že se platí poplatky z prázdných médií?
Přiznávám, že nejsem odborník na tyto otázky. Takže jen obecně - jsem proti všem zbytečným zákazům, omezením a nespravedlivým poplatkům.

7. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
Nebojím se samotného získávání osobních údajů a legitimního nakládání s nimi, ale jejich zneužití. Neochrání nás, když bude méně kamer nebo dat, potřebujeme ale, aby tu byl skutečně právní stát, aby zabránil zneužívání moci z dat plynoucí.

8. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
Hanobení rasy nebo jiné skupiny a výzvy k jakémukoliv násilí jsou pro mne vždy jednoznačně neakceptovatlné a trestuhodné. Jiná věc je tzv. politická korektnost, která brání sdělit etnickou, nebo názorovou / náboženskou příslušnost pachatele konkrétního trestného činu apod. To je idiocérie, která jen ve výsledku nahrává rasistům.

9. Co si myslíš o imigraci?
Migrace je přirozený jev, existuje po tisíciletí. Migrace lidí ze zaostalejšího prostředí a ve velkých počtech je problém, ale nezbývá nám než ho akceptovat. Humanita a solidárnost je jedním ze základních kamenů naší kultury. Rezignovat však na jakákoliv pravidla a nekontrolovaně pouštět do EU kohokoliv je blbost a bezpečnostní riziko. Každý migrant by měl být před vstupem do EU dostatečně bezpečnostně prověřen, každý by měl být zavázán k dodržování našich zákonů a společenských norem. A při jejich porušení by měl být bez prodlení vyhoštěn. Migrantům pak můžeme poskytovat takvou pomoc, která je přiměřená podpoře našich vlastních občanů, ne více. A nevidím důvod, proč by si většinová společnost měla zakazovat své zvyky, tradice apod. Je v pořádku, když si třeba muslimové mohou ve školní jídelně vybrat jídlo bez vepřového. Ale je blbost rušit na náměstích vánoční stromečky.

10. Jaký je tvůj názor na referendum?
Mělo by se používat jen u otázek, u nichž nehraje roli odborná znalost problému, ale jen emoce. Typicky, jestli se má na Staromák vrátit mariánský sloup, jestli má být v Dejvicích socha Koněva apod. Ale ne, kudy má vést dálnice, nebo jakou má republika uzavřít mezinárodní smlouvu. Od toho tu jsou volby zástupců, kteří by měli mít schopnosti a aparát, aby kvalifikovaně rozhodovali.

11. Co nejvíc pálí Českou republiku?
Korupce, podvádění, očůrávání pravidel, závist, nečestné jednání.

12. Máš v úmyslu se u Pirátů zapojit do dění v kraji, sledovat fórum a účastnit se hlasování?
Ano, proto se ucházím o místo na čele kandidátky.

13. Je nějaký krajský expertní tým, do kterého by ses mohl(a) a chtěl(a) zapojit?
Nedávno jsem se přihlásil k Právnímu týmu (Petr Springisfeld) a už jsem pro Piráty nějakou tu právní službičku udělal.

14. Už jsi v kontaktu s nějakými piráty, třeba ve svém okolí?
Hlásím se k nově založenému MS Jesenice - Jílové. A od jara jsem v kontaktu s Klárou Kocmanovou a s Honzou Korbelem. S jejich pomocí jsem se také na jaře trochu zapojil do eurovoleb.

M N
Tito uživatelé poděkovali autorovi michael.neuwirth za příspěvky (celkem 4):
Lenka.Kozlova, Jan.Korbel, Tomas.Zmuda, Jana.Skopalikova
Uživatelský avatar
Pavel.Kamenik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 34
Registrován: 12 kvě 2019, 12:33
Profese: Ekonom, Pracovní právo
Bydliště: Senec 106
Dal poděkování: 47 poděkování
Dostal poděkování: 71 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od Pavel.Kamenik »

Dalibor.Zahora píše: 24 zář 2019, 19:41 Otázka pro všechny kandidáty:

Po volbách může nastat situace, kdy budou karty rozdány následujicím způsobem
A) možná koalice ODS/STAN/Trikolora + Piráti
B) možná koalice ANO/ČSSD/KSČM/SPD + Piráti
Jiná koalice nebude realná, jaké by bylo vaše rozhodonutí jako zastupitele. Kterou koalici byste preferovali (třeba i nepřímou podporou) nebo byste volili opozici, bez možnosti ovlivňovat na kraji něco podstatného?

Samozřejmě mohou nastat i jiné varianty, ale jde mi záměrně navodit nějaký model, při kterém nemusí být rozhodování jednoduché.

------------pod čarou------------
Během diskuze v PICE. zazněla od většiny výrazné vymezení s kým ne. Takhle od stolu se to říká celkem snadno, horší je to když vybírate mezi dvěma blbými řešeními.
Druhý postřeh z diskuze - přišlo mi většina kandidátů trpí rozšířeným syndromem "pražské pravicové kavárny", kdy je do politické aktivity probudil až nástup Babiše a Zemana. Předtím je stav politiky tolik neaktivizoval. Přišlo mi, že málo vidím reflexi toho, co vyneslo Babiše se Zemanem k moci, předchozí stav politiky a především sociální problémy téměř poloviny obyvatel (od exekucí po špatně placenou práci). Chápu, že možnosti kraje jsou v těchto oblastech omezéné, ale přehlížení těchto příčin i v naší krajské politice nemůže vést k dobrým výsledkům. Z toho důvodu budu zřejmě silně selektivní při výběru komu dát hlas.
Pro mě by byla akceptovatelná koalice popsaná v bodu A), vadila by mi tam asi nejvíce Trikolora a částečně i ODS, nejmenší problém bych měl se STAN, ale hodně by to záleželo na personálním složení a také na ochotě, podporovat pirátský program. Politika je o kompromisech a o ty se politik musí snažit. Představa, že Piráti budou vládnout sami, nebo že budou mít výraznou většinu je spíše iluzorní, musíme být realisté. Co se týče možnosti B), neumím si představit, že bych byl v takovéto koalici, volil bych radši konstruktivní opozici, ale nic nelze vyloučit, a pokud by Piráti do takové koalice chtěli, např. proto, že by byla vyjednána podpora našeho programu, podřídil bych se a i do této koalice bych vdtoupil, ale je to spíše hypotetická možnost, reálně o tom pochybuji.

K druhé části dotazu pod čarou, nemyslím si, že by mě politicky probudil až nástup Zemana a Babiše k moci. O politiku jsem se od "Sametové revoluce" zajímal, i když jsem do ní díky svému povolání nemohl vstoupit. Pro mě byly problémové zejména kupónová privatizace za vlády ODS, dále opoziční smlouva mezi ODS a ČSSD, což dodnes vidím jako podvod na voliče a během této doby se Zemanovi s Klausem podařilo prosadit mnoho kontroverzních věcí. Myslím si, že málo kdo si uvědomuje, že Babiš nebyl první, kdo se snažil prosadit do politiky zejména své ekonomické zájmy. Vzpomeňte na Věci veřejné a Bártu OFFTOPIC(to byla také strana jednoho muže), ten se s tím ani moc netajil (prosazoval průnik ekonomických zájmů do politiky s cílem zbohatnout). Jeho politický vliv měl krátké trvání, ale to bylo zejména proto, že neměl Babišovu inteligenci a finanční prostředky. Babiš to jen dotáhl k dokonalosti.

Souhlasím s tím, že velkým problémem jsou neřešené problémy zejména v sociální oblasti (sociální bydlení, vyloučené lokality, apod.), zde si myslím, že prioritou je dostupné bydlení pro všechny občany, zejména mladé rodiny a samoživitelky. Velký problém je i na trhu práce, kde se neřízeně staví nové skladovací prostory a výrobní haly - většinou montovny (což má další negativní dopady, zejména devastace krajiny a zhoršení čistoty ovzduší a zátěž pro i tak špatné silniční komunikace), a to i přesto, že trh práce je nasycený a zaměstnance do těchto objektů shání jejich majitelé v cizině, zejména na Ukrajině, ale i v Bulharsku a Rumunsku, případně mnoha dalších zení, které sem není potřeba všechny uvádět. Důsledkem přílivu levné pracovní síly z ciziny je tlak na zastavení růstu platů a mezd našich občanů a snižuje to i produktivitu práce, což je z hlediska ekonomiky a hospodářského růstu zásadní problém, který se dotýká nás všech (např. jen v režimu Ukrajina, nově nazvaném "Kvalifikovaný zaměstnanec" se jedná o 40 000 Ukrajinců ročně, plus cizinci z dalších zemí, kterých ale již v porovnání s Ukrajinci není tolik - a to je legální ekonomická migrace, nelegální je mnohem vyšší, v jednání je nyní i mimořádné pracovní vízum pro občany Ukrajiny pracující v zemědělství, potravinářství nebo lesnictví - týká se 1500 Ukrajinců ročně, což je levná pracovní síla pro Babišovy lesy, pole a potravinářské firmyOFFTOPIC neplatí zde totiž mimo jiné i podmínka platit 1,2 násobek zaručené mzdy pro cizince, jako u programu Kvalifikovaný zaměstnanec). O tomto jsem již na fóru psal a mluvil jsem o tom i na grilování v Praze. S tímto samozřejmě úzce souvisí bezpečnost, zejména pocit bezpečnosti lidí v okolí vyloučených lokalit a ubytoven cizinců. Velkým problémem jsou i exekuce, ale to si myslím není problém kraje a jako krajský zastupitel bych tento problém asi nemohl přímo ovlivnit.
petr.tomas
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2012, 11:25
Profese: Zdravotnický specialista - záchranář
Bydliště: Říčany
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 41 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od petr.tomas »

Jan.Caha píše: 21 zář 2019, 13:21 Chtěl bych se zeptat @Milan.Zeleny a @pedrot (Petr Tomáš):

1) Byli byste pro obnovení/zavedení systému IZIP (elektronická zdravotní knížka) pro všechny pacienty? A Jaké vnímáte výhody/nevýhody tohoto systému?

Elektronizace zdravotnictví je nezbytná.Bohužel v České republice většina pokusů nebyla o funkčnosti a přátelskosti systému, ale o tom jak podojit státní kasu a přitom vypadat jako novátor a tvůrce moderního zdravotnictví. Podstatná je také ochrana citlivých dat pacientů. Kvalitní platforma pro informace a jejich sdílení mezi praktikem, ambulantním specialistou,nemocnicí, lékárnou, záchrankou,pohotovostí a pojišťovnou by přinesla benefity medicínské i ekonomické.

2) Podpořili by jste vznik porodních domů přidružených k porodnicím v celé ČR?
Rozhodně ano. Navázání na konkrétní porodnici v dosahu a se zajištěním medicínských i právních vztahů včetně odborné urgentní pomoci odborníky v krátkém čase. Tedy ne,že se zavolá záchranka aby problém v porodním domě řešila.

3) Co vnímáte jako největší problémy zdravotnictví u nás v kraji, a jak byste je řešili?
Dlouhodobě se neinvestovalo do lidí. Pro personál není práce v krajském zdravotnictví atraktivní. Je potřeba nabídnout nejen slušné peníze ale celý propracovaný systém benefitů. Počínaje firemními školkami a konče služebními byty. Žijeme v konkurenčním prostředí s Prahou a tak bez atraktivity "pracuj tam kde žiješ" bude problém stále větší. Pokud ale také nebudou mladí lidé vidět ve zdravotnictví celoživotní perspektivu a nepůjdou tento obor studovat, tak se systém zhroutí. To je dlouhodobý proces, který byl totálně zanedbán.

Petr Tomáš
Naposledy upravil(a) petr.tomas dne 26 zář 2019, 10:15, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi petr.tomas za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Snizek, Jan.Korbel
petr.tomas
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2012, 11:25
Profese: Zdravotnický specialista - záchranář
Bydliště: Říčany
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 41 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od petr.tomas »

Aktuální seznam otázek:

1. Proč my a ne někdo jiný? Popiš strany, nad kterými bys uvažoval/a, a proč jsi je zavrhl/a.
Ve své kandidatuře jsem popsal, že jsem v minulosti oslovil zelené a piráty. Zelenou zkušenost jsem již udělal :-)
2. Máš nějakou politickou nebo aktivistickou minulost? Kandidoval(a)s ve veřejných volbách?
v roce 2002 jako nestraník na chvostu komunální kandidátky na Zbraslavi za ODS a pak v době svého členství za zelené. Jsem předseda spolku Pastelkov a člen spolku Incitatus (s V.Láskou) - více v kandidatuře
3. Myslíš, že existuje něco z tvé minulosti či současnosti nebo z tvého okolí, co by mohlo po tvém případném přijetí poškodit dobré jméno Pirátské strany? Např. spolupráce s represivními složkami (agent nebo spolupracovník, v minulosti např. u STB), nebo je proti tobě vedeno trestní řízení a nebo to očekáváš?
Vzhledem k tomu, že si umím vyrobit nepřátele, tak nelze nic vyloučit. Někdo může napadat, že mám živnosťák a loni jsem si založil firmu TOMED medical s.r.o
4. Jaký máš názor na legalizaci drog? Legalizoval/a bys konopí? LSD? Heroin?
jsem opatrný- dělám na záchrance. Konopí jsem už omilostnil, u tvrdých drog zásadní NE
5. Co si myslíš o státních dotacích? V zemědělství? V průmyslu? V ohledu na rozvoj podnikání?
dotace jsou dobrá myšlenka s šíleně špatným provedením. Hajzlíci je čerpat umí............
6. Co si myslíš o OSA, Intergramu a autorském zákonu? Víš jaké sdílení dat je legální a nelegální a že se platí poplatky z prázdných médií?
moc si o tom nemyslím, protože tomu moc nerozumím. Každý by se měl věnovat tomu čemu rozumí - u mě to je zdravotnictví, krizové řízení,částečně bezpečnost
7. Kde vidíš největší díru/nebezpečí v ochraně soukromí a svých osobních údajů?
v elektronické negramotnosti a malé ochraně zranitelných skupin uživatelů internetu (např. senioři)
8. Kde si myslíš, že je hranice mezi svobodou projevu a rozumným omezením kvůli hanobení rasy a vyzývání k násilí?
obtížné specifikovat a stanovit. Každopádně činnost hrdinů klávesnice je obecně problém. Tohle je na delší odbornou diskuzi. Pravidla zde ale potřebná jsou.
9. Co si myslíš o imigraci?
byla je a bude. Bohužel s ní je spojený kšeft,zneužívání,populismus a politikaření. Regulace je nutná, stejně tak jako pomoc lidem v nouzi.
10. Jaký je tvůj názor na referendum?
hezký ale občas nebezpečný institut
11. Co nejvíc pálí Českou republiku?
součet blbců,zaslepenců,vyčůránků,kariéristů je vyšší než 50% obyvatel ................
12. Máš v úmyslu se u Pirátů zapojit do dění v kraji, sledovat fórum a účastnit se hlasování?
ano rád
13. Je nějaký krajský expertní tým, do kterého by ses mohl(a) a chtěl(a) zapojit?
zdravotnictví jednoznačně
14. Už jsi v kontaktu s nějakými piráty, třeba ve svém okolí?
[/quote]
v okolí Říčan nic moc
Naposledy upravil(a) petr.tomas dne 26 zář 2019, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi petr.tomas za příspěvky (celkem 2):
Jan.Korbel, michael.neuwirth
petr.tomas
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 10
Registrován: 14 říj 2012, 11:25
Profese: Zdravotnický specialista - záchranář
Bydliště: Říčany
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 41 poděkování

Re: KF SčK 14/2019 Primární volby (lídr a čelo) kandidátní listiny pro krajské volby 2020 - rozprava

Příspěvek od petr.tomas »

Dalibor.Zahora píše: 24 zář 2019, 19:41 Otázka pro všechny kandidáty:

Po volbách může nastat situace, kdy budou karty rozdány následujicím způsobem
A) možná koalice ODS/STAN/Trikolora + Piráti
bohužel gravitace by mi neumožnila zvednout pro tuhle sestavu ruku. U ODS by to bylo o tom kdo by tam byl (takže moooožná) u Bočního větru bych to opravdu nedal, protože V.Klause ml. považuji za velkou hrozbu demokracii.
B) možná koalice ANO/ČSSD/KSČM/SPD + Piráti
to je dobrý vtip. Radši bych složil mandát pokud by se ostatní rozhodli do tohohle jít!
Tito uživatelé poděkovali autorovi petr.tomas za příspěvky (celkem 2):
Jan.Korbel, michael.neuwirth
Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Středočeský kraj“