RV 46/2019 Vzorový kodex zastupitele

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Republikovy vybor, Jednatele

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Odpovědět
Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 1567 poděkování
Dostal poděkování: 1318 poděkování

Re: RV 46/2019 Vzorový kodex zastupitele

Příspěvek od Dan.Lestina » 22 zář 2019, 17:43

Jiri.Rezek píše:
22 zář 2019, 16:18
Jenže já chci dojít ke konsensu a přijde mi to jednodušší v real-time komunikaci
Inu, jak myslíš, cca třičtvrtěhodinový pokus tu byl, ale narážel na to, že si lidi (pochopitelně) neprošli tu diskusi předtím.
Svůj návrh postupu tedy stahuji a pouze navrhuji prodloužení rozpravy o týden.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Jiri.Rezek
Republikový výbor
Profese: výzkumný pracovník
Dal poděkování: 1200 poděkování
Dostal poděkování: 2001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Rezek » 22 zář 2019, 17:53

Já to promyslim, mozna to přeci jen zkusím upravit/ vstřebat relevantní poznamky
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 1493 poděkování
Dostal poděkování: 2271 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 22 zář 2019, 21:03

Jiri.Rezek píše:
21 zář 2019, 12:22
Vojtech.Pikal píše: Moc děkuji, dívám se na to...

1) U výčtu voleb v usnesení mi vypadli evropské volby; imho by tam měli být. ("pro komunální, krajské, sněmovní, senátní a evropské volby Všeobecný kodex veřejného zastupitele") - ano, ty tam chybí, souhlas

2) Úvodní text výkladu "Orgán který schvaluje program může pro volby, které organizuje, použít vlastní Kodex, který však s tímto nesmí být v rozporu. Kandidát podepíše svůj souhlas s kodexem, čímž se zavazuje se jím v případě zvolení řídit." prosím upravit na "Orgán který schvaluje volební program může schválit vlastní Kodex, který však s tímto nesmí být v rozporu. Kandidát podepíše svůj souhlas s kodexem, čímž se zavazuje se jím v případě zvolení řídit." -souhlas

Prosím navrhovatele @Jiri.Rezek , jestli takhle souhlasí. Musím se zamyslet jak přeformulovat ty povinnosti co se webové prezentace týče. On to u EP totiž aktuálně řeší vlastně JdŘ. - ano, se současný zněním souhlasím

Jinak, když se částečně osekají některé věci z toho Petrova návrhu, dovedu si představit, že bych pro něj zvedl ruku, za jistých podmínek. -já souhlasím, že bychom mohli mít požadavky na kandidáty (ostatně v Plzni jsme si je už schválili), ale nerad bych to řešil tady, neb je to kvalitivně uplně jiná záležitost.

odsouhlasene navrhovatelem zmeny jsou zapracovane do navrhu
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 2):
Petra.Smutna, Jiri.Rezek

Jiri.Rezek
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Rezek » 22 zář 2019, 21:21

Děkuji Andrejovi za zapracování změn. Uděláme to tedy bez mumble. Já si to zítra projdu a zarpacuju vaše poznámky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Dan.Lestina

Jiri.Rezek
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Rezek » 24 zář 2019, 18:44

Tak, až uspím děti, tak se na to vrhnu. Jinak bych rád, aby jedna zmožností při rozhodujícím hlasování byla "předložení celostátnímu fóru k rozhodnutí v referendu".

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 3354 poděkování
Dostal poděkování: 2928 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 24 zář 2019, 19:04

O "předložení celostátnímu fóru k rozhodnutí v referendu" jsem už žádal, tak by to v hlasování být mělo.

Vzhledem k tomu, že to už více krajů řeší a každý nějak jinak, tak žádám, aby se do hlasování přidala i možnost "předložení celostátnímu fóru k projednání".
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 3354 poděkování
Dostal poděkování: 2928 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 24 zář 2019, 19:07

Rozhodně mi ale nebude stačit, abych měl jeden den k projednání, jestli se teprve zítra předloží nějaká poslední verze. Na mě je to zatím moc živý dokument.

Takže tímto dávám návrh, aby se doba pro projednání prodloužila o další týden do 3.10.2019. Zároveň tímto deklaruji, že jestli bude někdo proti, tak jsem proti návrhu postupu, aby si předkladatel na poslední chvíli vzal změny za své a na veškeré změny si pak sehnal podporu skupiny členů a zařadily se jako alternativní návrhy.

Zároveň poprosím Jiřího, aby ty změny pak zrovna zapracoval do nového návrhu přímo, aby bylo jasné, která verze je poslední = dá nový příspěvek s celkovým novým zněním.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Rezek, Lenka.Kozlova, Vojtech.Pikal
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Jiri.Rezek
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Rezek » 24 zář 2019, 20:09

Petr.Tkadlec píše:
24 zář 2019, 19:07
Rozhodně mi ale nebude stačit, abych měl jeden den k projednání, jestli se teprve zítra předloží nějaká poslední verze. Na mě je to zatím moc živý dokument.

Takže tímto dávám návrh, aby se doba pro projednání prodloužila o další týden do 3.10.2019. Zároveň tímto deklaruji, že jestli bude někdo proti, tak jsem proti návrhu postupu, aby si předkladatel na poslední chvíli vzal změny za své a na veškeré změny si pak sehnal podporu skupiny členů a zařadily se jako alternativní návrhy.

Zároveň poprosím Jiřího, aby ty změny pak zrovna zapracoval do nového návrhu přímo, aby bylo jasné, která verze je poslední = dá nový příspěvek s celkovým novým zněním.
Rozhodně je třeba, aby se prodloužila rozprava. A dnes ještě zpracuji a předložím celé nové znění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Dan.Lestina, Andrej.Ramaseuski

Jiri.Rezek
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Rezek » 24 zář 2019, 21:05

Zde je verze doplněná o relevantní poznámky, především Dana Leštiny, kterému děkuji. Víceméně všechny považuji za prospěšné. K některým ustanovením jsem doplnil komentář v off-topicu. Prosím tedy Andreje, aby to bez těch off-topiců překopíroval do prvního příspěvku,ať tam máme aktuální znění. Nechci se mu do toho rýpat ;)Závěrem ještě doplním, že za ideální stav bych považoval, kdyby o tom mohlo v referendu rozhodnout CF.
Všeobecný kodex veřejného zastupitele

Tento kodex je určen všem kandidátům na kandidátní listině Pirátů pro všechny volby do veřejných funkcí. Orgán, který schvaluje program pro dané volby, může pro tyto volby schválit další, vlastní kodex, který však s tímto nesmí být v rozporu. Kandidát podepíše svůj souhlas s kodexem, čímž se zavazuje se jím v případě zvolení řídit.

Piráti chtějí fungovat jako dobře sehraný tým. Chceme, aby naši kandidáti byli důvěryhodní, posilovali dobré jméno strany a byli čitelnými partnery. sobě i ostatním.

1. Závazek vůči Pirátské straně
Zavazuji se hlasovat v souladu s programem Pirátů a nebudu hlasovat v rozporu s usnesením celostátního či oblastního fóra.
Nebudu „prát špinavé prádlo“​ na veřejnosti a nebudu řešit neshody s kolegy přes média či veřejné výstupy, dokud přiměřeně situaci nevyčerpám možnosti smírného a osobního řešení, a následně řešení prostřednictvím příslušných orgánů strany.
OFFTOPICs touto formulací problém nemám, neb "řešení prostřednictvím příslušných orgánů strany" předpokládá, že žalující osoba to již musí mít sesumírované a oproštěné od zbytečných emocí. V případě řešení před orgány strany pak dojde k automatickému zveřejnění, neb se to objeví v podatelnách,redmine apod a tedy odpadá argumentace s "nasazováním náhubku"
Beru na vědomí, že účast Pirátů ve vedení obce/kraje/státu a souhlas s uzavřením koaliční smlouvy jsou ve výlučné působnosti celostátního fóra (sněmovní a evropské volby) či příslušného oblastního fóra.
Zavazuji se setrvat v zastupitelském (1) klubu Pirátů nebo koaličním klubu po celou dobu trvání svého mandátu.

2. Osobní poctivost
Nebudu přijímat výhody, které určí zastupitelský klub nebo Pirátská strana jako neetické.
Své postavení a privilegovaný přístup k informacím nebudu zneužívat pro osobní prospěch, pro osobní prospěch svých blízkých, pro nekalé zvýhodnění své vlastní strany ani jiných subjektů.

3. Průhlednost osobních poměrů Transparence
Vždy budu jednat maximálně otevřeně a transparentně. Pokud nastane závažný důvod jednak jinak, oznámím tuto skutečnost příslušnému předsednictvu.OFFTOPICtady jsem trochu upravil Danův pozměnovací návrh, který vynucoval oznámení této skutečnosti až po žádosti předsednictva. Z logiky věci, pokud někdo nebude postupovat z nějakého důvodu transparentně, pak se o tom předsednictvo ani nemusí dozvědět a tedy nemůže žádat vysvětlení.
Budu zveřejňovat lobbistické kontakty dle předpisu Pirátské strany a smlouvy týkající se výkonu veřejné funkce.
Pokud se během či po skončení výkonu mandátu objeví podezření z nelegálního či neetického obohacení, které mohlo souviset s výkonem funkce, zavazuji se rozhodčím orgánům strany a příslušnému předsednictvu na jejich výzvu předložit oznámení v rozsahu dle zákona o střetu zájmů (2).

4. Střet zájmů
V případě střetu veřejného a osobního zájmu vždy upřednostním veřejný zájem.
V případě pochybností se budu snažit ověřit možný střet zájmů předem, jak jen to půjde (např. dotazem u svých blízkých, přátel, spřízněných firem apod.).
V případě účasti na projednání věci s možným střetem zájmů to prokazatelně a bez prodlení oznámím zastupitelskému klubu nebo jinému orgánu, který věc projednává.
Nebudu využívat zastírací metody (nepřiznané anonymní akcie, skrytá identita přes advokáta, nebo osobu blízkou apod.).
Odmítám klientelismus, nepotismus a jiná nekalá jednání ovlivňující rozhodování.
Nebudu dosazovat své blízké na místa svých asistentů a jinak nekale využívat svůj vliv k jejich prospěchu.

5. Boj s korupcí
Pokud se věrohodně dozvím o korupčním jednání, celou věc neprodleně oznámím orgánům činným v trestním řízení a budu s nimi spolupracovat na získání důkazů vedoucích ke stíhání pachatele.
V případě obvinění z korupce nebo jiného vážného obvinění se zavazuji bez prodlení poskytnout straně maximální součinnost k prošetření, aby nebylo poškozeno dobré jméno strany.

6. Kumulace funkcí
V případě zvolení za Piráty se zavazuji současně vykonávat jen jednu uvolněnou volenou veřejnou funkci (poslanec, senátor, ministr, prezident, uvolněný zastupitel apod.) a vyhradit si na výkon veřejné funkce potřebný čas.
Zavazuji se vykonávat nejvýše jednu exekutivní veřejnou funkci (funkce prezidenta, ministra, radního).OFFTOPICtohle je opravdu bod, který mi dal hodně zabrat. Přes svou počáteční víru, že má jistou logiku - především měl bránit střetu zájmů a koncentraci exekutivní moci - ho nyní vypouštím. Nechal bych v tomto volnost oblastním sdružením, neb těch kombinací je mnoho a ne všechny jsou automaticky závadné

7. Závěrečná ustanoveníOFFTOPICmě to moc lame nepřipadá. Zkrátka se tím říká, že můžeš hlasovat proti usnesení, pokud to je tvému přesvědčení či zájmu obce/kraje/státu/EU, kam si byl zvolen do nějakého zastupitelského orgánu. Ale pokud to je právně závadné, nechť to poučená osoba opraví. Tato formulace pochází z resortního týmu Spravedlnost

Prohlašuji, že v případech, kde to zákon nevylučuje, považuji veškeré závazky vyplývající z kodexu z právního hlediska za závazky vůči České pirátské straně, s právními účinky plně vynutitelnými žalobou na plnění včetně vydání případného bezdůvodného obohacení, a to do veřejných rozpočtů.

Zákon vynutitelnost vylučuje zejména:
  • při výkonu mandátu; v těchto případech jde o závazek voličům v morální rovině;
  • při obchodním vedení obchodní korporace.
Zákonné omezení vynutitelnosti nebrání posouzení věci u rozhodčí komise Pirátů.

Kandidát svou účastí v primárních volbách vyslovuje předběžný souhlas s tímto kodexem, který formálně potvrdí podpisem před zařazením na kandidátní listinu pro dané volby. Způsob jednání strany uvnitř a navenek včetně postupu prošetření podezření a zveřejnění výsledku prošetření upravují její vnitřní předpisy.

(1) klub zastupitelů obce, kraje, poslanecký, senátorský
(2) § 7 a násl. zákona č. 483/1991 Sb., o střetu zájmů
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvek:
Dan.Lestina

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 1493 poděkování
Dostal poděkování: 2271 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 25 zář 2019, 08:46

Jiri.Rezek píše:
24 zář 2019, 20:09
Petr.Tkadlec píše:
24 zář 2019, 19:07

Rozhodně je třeba, aby se prodloužila rozprava. A dnes ještě zpracuji a předložím celé nové znění.
nechces podporu prodlouzeni rozpravy radsi podporit palcem u petrova prispevku. protoze jinak nejsem si jisty zda navrh o prodlozeni je formalne spravne podporen

Odpovědět

Zpět na „Republikový výbor“