Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Technický odbor působí v oblasti správy, údržby a vývoje technických systémů strany a jejích technických zařízení a poskytuje servis ostatním orgánům strany.

Moderátor: Technický odbor

Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Hele, já nemám chuť se tu hádat, nemyslím, že by to vedlo k čemukoli dobrému, pouze pro dějiny zaznamenávám, že ze spolupráce vedoucího technického odboru s mediálním odborem jsem byl dlouhodobě nešťastný a nikdy se nám nepodařilo nalézt rozumný způsob vzájemné komunikace a spolupráce. Proto jsem osobně rád, že to Martin Rejman zabalil. Respektuji jiné pohledy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Jiri.Hoskovec, Dalibor.Zahora

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Martin.Kucera »

Mikulas.Ferjencik píše: 10 zář 2019, 12:17pouze pro dějiny zaznamenávám, že ze spolupráce vedoucího technického odboru s mediálním odborem jsem byl dlouhodobě nešťastný a nikdy se nám nepodařilo nalézt rozumný způsob vzájemné komunikace a spolupráce
Hele, tak já to otočím - co vím, tak ze spolupráce s mediálním odborem byli dlouhodobě nešťastní vedoucí několika dalších odborů, takže jsi ochoten připustit, že aspoň částečně by za ty problémy v komunikaci mohl být odpovědný i MO?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Pavel.Knezik, Vojtech.Pikal, Petr.Tkadlec, Martin.Rejman, Dalibor.Zahora, Petr.Vileta, Janka.Michailidu

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Vaclav.Zidek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1721
Registrován: 06 dub 2018, 18:25
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1702 poděkování
Dostal poděkování: 2519 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Vaclav.Zidek »

Odstoupil vedoucí TO, člověk by čekal, že se bude věcněji řešit co dál. Hlavně protože lidí z TO i MO si vážím, pro svůj odbor dělají skvělou práci, tak mne strašně trápí, jak se komunikace vyhrocuje. Neustále se vracíme k tomu, že je dobře, že to Martin "vzdal", ale moc se neřeší, co s tím - nevzdá to po roce kdokoliv jiný, chceme mít co rok jiného vedoucího odboru a tím naprosto nerušenou práci TO?

Na druhé straně padají zase posty o tom "jak válčíme sami se sebou". Nebo, jak se rychle pozurážet. Skoro jako v nějakém destrukčním derby.

Fakt se na to podívejme věcně, MO vadil styl komunikace a Martinovi taky - tak asi je fakt problém komunikace. A chyba v komunikaci není vždy jen na jedné straně, komunikace neprobíhá bez alespoň dvou stran - tedy ti co naslouchají a mluví, musí být na obou stranách sporu. Nejde říct (ani z jedné strany), on komunikoval špatně - protože dobře komunikující člověk se umí přizpůsobit stylu komunikace druhé strany. Tenhle konflikt už asi přešel za hranici "návratu bez ztrát", ale stejně nechcete spíše vyřešit, jak tohle do budoucna odstranit, místo toho to zafixovat a přenést na další lidi?

Musíte se snažit více druhou stranu pochopit a ne "nachytat". Což jako účastník setkání exekutivy si dovolím mírně posoudit, kdy se často komunikace mezi MO a TO, změnila v souboj argumentů. Sorry, ale to není diskuze. To je hádka. A nějak se mi nechce věřit, že by vše bylo jen osobností jednoho člověka - jak se někdy zde uvádí nebo naznačuje - ačkoliv na tom měl jistě podíl.

A nestraním ani jedné straně, protože mám sen o tom, že budou spolupracovat a výsledek bude posouvat nás všechny rychleji kupředu.

OFFTOPICAutor si nebere na sebe roli mediatora, jen vyslovil své pocity.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 8):
Petr.Tkadlec, Jan.Hora, Milan.Dadourek, Dalibor.Zahora, Vit.Fux, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Marek.Forster

Václav Židek, radní Libereckého kraje pro životní prostředí a zemědělství

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek
Twitter: @VaclavZidek

Uživatelský avatar
Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Příspěvky: 558
Registrován: 29 říj 2013, 15:08
Profese: magician
Bydliště: Jablonec nad Nisou
Dal poděkování: 384 poděkování
Dostal poděkování: 1163 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Martin.Rejman »

Martin.Kucera píše: 10 zář 2019, 12:31
Mikulas.Ferjencik píše: 10 zář 2019, 12:17pouze pro dějiny zaznamenávám, že ze spolupráce vedoucího technického odboru s mediálním odborem jsem byl dlouhodobě nešťastný a nikdy se nám nepodařilo nalézt rozumný způsob vzájemné komunikace a spolupráce
Hele, tak já to otočím - co vím, tak ze spolupráce s mediálním odborem byli dlouhodobě nešťastní vedoucí několika dalších odborů, takže jsi ochoten připustit, že aspoň částečně by za ty problémy v komunikaci mohl být odpovědný i MO?
Komunikace je jedna věc, faktická ignorance stranických zásad, to je z mého pohledu ten problém - propagujeme opensource, ale nakupujeme SaaS ? Propagujeme transparentnost, a vypisujeme výběrka tak, aby měla potřebně pružná pravidla ? Co dalšího se objeví :-D ? A když se toho někdo dožaduje, tak je za toho zlého.

Ano, na politiky musí být člověk zlý, a věcnou kritikou je potřeba ukazovat, že jsou věci, které prostě dělat nebudou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Rejman za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33837 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Martin.Kucera »

Vaclav.Zidek píše: 10 zář 2019, 12:55Odstoupil vedoucí TO, člověk by čekal, že se bude věcněji řešit co dál.
No já bych třeba uvítal nějaké zdůvodnění RP k tomuto vyjádření (konkrétně k té podtržené části):
Vznikne skupina, která bude mít na starosti definovat, co přesně po vedoucím TO chceme/potřebujeme a postará se o zajištění prokázání kompetencí kandidátů na vedoucího TO (v tuto chvíli totiž možná hledáme více krizového manažera, než dlouhodobého vedoucího TO).
Tj. proč bychom měli hledat krátkodobého krizového manažera? Jak se ta krize, o níž mluví RP, projevuje?
Protože já mám naopak pocit - z hlediska uživatele i z hlediska vedoucího AO - že se za poslední rok naše technická infrastruktura posunula obrovsky kupředu a konečně funguje řada věcí, po nichž byla dlouhodobě poptávka (například mrak, kde máme naše data pod vlastní kontrolou a ne pod kontrolou Google).
Martin.Rejman píše: 10 zář 2019, 13:37Co dalšího se objeví :-D ?
Klidně doplním - propagujeme transparentnost a odmítáme dávat své požadavky do podatelen, kde by bylo zdokumentováno, že oprávněná osoba požaduje věc, která je v souladu s principy a předpisy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora, Janka.Michailidu

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jitka.Novotna
Technický odbor
Příspěvky: 321
Registrován: 12 čer 2017, 11:12
Profese: programátorka
Dal poděkování: 450 poděkování
Dostal poděkování: 515 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Jitka.Novotna »

Martin.Rejman píše: 08 zář 2019, 12:08 III. Poděkování
Je namístě poděkovat:
1) ostatním členům TO, tedy Andrejovi Ramašeuskimu, Standovi Štiplovi a Zdeňkovi Kubalovi za to ... že fungujeme a posouváme se kupředu,
Tady je překná ukázka působení Martina Rejmana. Před jeho začátem by se do TO zařádilo mnohom víc lidí. Mnohé svým způsobem odradit od práce, mnohé prostě odřízl tím že k nim neposílal žádné informace nepořádal žádné vzdálené ani osobní schůzky, které rozhodně nemůže nahradit "vše co se děje je na redmine". Ještě víc lidí odradil z řad nováčků které nijak nelákal a hlavně nebyl inkluzivní (probírat plány, zveřejňovat dokumentaci, pomáhat zapojovat).
Technický odbor jako takový funguje dobře - každý ve straně, kdo řeší určitou agendu, ví, na koho se obrátit. Kdo neví, napíše email nebo dá žádost do Redmine, kde ji může vyřídit kdokoliv z členů TO, případně i dalších lidí.
Říct tohle v současné době chce hodně slepoty nebo ega.
Opakovaně se přesvědčujeme o tom, že Pirátské potřeby jsou natolik živé, že realizovat něco často znamená diskutovat. Napříč obory. Se členy, s RP a RV ... Vznikl například značný tlak na zřízení pozice "Administrátor webových stránek", kdy mě jako vedoucímu nebyl znám objem práce, který pro takového člověka máme. Přes opakované požadavky jsem tuto informaci neobdržel. Dohodli jsme tedy, že požadavky na úpravu se budou dávat do Redmine. Sami můžete spočítat, kolik jich tam je od těch, kteří tu pozici požadovali.
Realita je taková že stručná minutová věc se dá napsat na Redmine a pak se možná stane, pokud chcete něco složitějšího máte smulu, na redmine to sice napíšete ale Martin aktivně nevede diskuzy, bývá utočný a domluvit se na detailech zadání vyžaduje značnou míru otrlosti a k tomu aby se hovor vůbec navázal musíte začít chválením Martina.

Zrovna za požadavkem na administrátora jsem stála já po té co jsem této pozici věnovala stovky hodin dobrovolnické práce (mluvíme o statisících peněz na ušlém platu co jsem věnovala straně) a chtěla se ji vzdát a dělat odbornější práci.

Základem práce koordinátoa (ať už webu nebo obecně TO) je mluvit s lidmi, školit dobrovolníky a pak jim asistovat a reagovat na všech kanálech. Někdo napíše issue na githubu, jiný se ozve přes fb další mailem další osobně. Také je vhodné alespoň na hlavním webu proaktivně měnit věci, které jsou out dated a vyzívat předsednicva či mediální odbory k aktualizaci. Pokud ti vidí, že na druhé straně je ochota bývaji aknitvní. Jen je třeba tuto výzvů / navázání komunikace párkrát do roka opakovat. Dle mých zkušeností bývá výrazně nejlepši domluva je face to face, tedy spiš dvě hlavy před jedním monitorem.

Pro srování MO taky nečeká až mu zastupitelé či poslanci pošlou tiskovou správu do mailu, aby ji rozeslalo, ale aktivně pořádaji skolení, konzultují a vyzívají v k tomu.

Já sama jsem žádný takový požadevek nenaspla, pro blízké okolí (moje MS, moje PKS) jsem drobnosti udělala sama, a všem ostatním jsem psala, že na to kašlu, že musí zkusit napsat Martinovy přes redmine. Kolik jich to udělalo nevím dost možná nikdo.

Nicméně dodám, že si nemyslím, že tuhle práci by měl dělat vedoucí TO, naopak myslím si že je velmi špatně když ji dělá osobně (když se soustředí na detaily nemůže mít nadhled). Vedoucí TO by měl nastavit podmínky, aby se tahle komunikace děla.
Posledním momentem, který dal nyní věci do pohybu, bylo zasedání RV, pro které jsem připravil prezentaci priorit k bodu nazvanému "Priority TO". K samotné prezentaci dotazy na místě nepadly. Následoval ale dotaz od RP (proč se RP ptá vedoucího odboru na zasedání RV?), proč je v čerpání rozpočtu TO pouze výdaj za admina a vedoucího. Jaké výdaje má TO, si může každý najít v piroplácení - máme personální, provozní i investiční výdaje. Navíc, o názoru vedoucího TO na způsob realizace projektů bylo zpraveno RP i RV opakovaně. Opravdu chceme měřit výkonnost odborů podle toho, kolik peněz utrácejí ?
K samotné prezentaci na místě padlo několik dotazů. Hlavně ve smyslu kde je ta priorita, kde jsou ty plány? V prezentaci bylo vyjmenovaných několik projektů, ovšem bez přesnějšího zadání časových plánů. Bez možnosti se k těm věcem konkrétně vyjádřit a bez možnosti jakkoliv měřit jestli se plán naplnůje.

O té Martinově snaze o projektové finacování vývoje (6x50tis) se skutečně mluvilo a byl za ni kritizován a nic si z toho nevzal. Kolik znáte programátorů, kteří v dnešní době podají výpověď, aby šel bez konkrétní výzvy a konkrétního zadání pracovat pod extra nespolehlivého Martina, dělat práci za pár šupu s nejestotou, že je skutečně dostane a pokud ano co bude dělat za měsíc? Nicméně zustalo jen u řeči. Možná, proto byl i opakovany dostaz na to kam se tedy utrácí peníze.
Další problém, který vnímám jako poškozující ve výsledku Piráty, je zjištění, že některé věci prostě běží paralelně bez vědomí vedoucího TO. Pravděpodobně kvůli tomu, že se někteří se mnou nedokáží domluvit. Naštěstí existuje důkaz protipříkladem, že chyba komunikace není jen na mém přijímači. Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby :-)
Kdo nechce nadává a říká všechno mi pište do redmine, pak to odbude jedním komentářem a nechá vyhnít. Kdo chce tak si domluví schůzku a probere co lidmi o co jde sepíše zadání a nechá si ho okomentovat.

Jednohuchý test jak zjistit jestli problém v komunikaci je ve mě nebo v jiných.
a) mám problém komunikovat s 0-15% lidí ve svém okolí - problém je pravděpodobně v nich
b) mám problém komunikovat s 50-100% lidí ve svém okolí - problém je pravděpodobně ve mě
VI. Přání
Spojme komunikační síly a začněmě používat Zulip místo facebooku. Oddělí se tím "pracovní" pirátská agenda od soukromých životů a opět uvidíte i příspěvky lidí, které jste již delší dobu neviděli :-) Navíc tam můžeme používat místo lajků "hasičák" a "poníka", což je samo o sobě značná přidaná hodnota.
Zulip je extrémě nepřehledný, zvlášť pro začátečníka nebo na mobilu. Díky tomu, že ne všichni správně využívaji službu předmětů, tak je ješťe nepřehlednější.
Hlavně tady neproběhla diskuze jestli Zulip, Matrix nebo Rocket Chat, či dokonce Rocket v mraku. Nasadilo se spousta systému, prohlásilo se, že probíhá 'testování', ale nijak se systematicky nesbírala zpětná vazba od uživatelů. Není jasné kdy test skončí ani jak ho vyhodnotit. Tohle ani "hasičák" to nevyváží.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jitka.Novotna za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Pavel.Knezik, Jiri.Hoskovec, Marek.Forster
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Jitka píše:Jednohuchý test jak zjistit jestli problém v komunikaci je ve mě nebo v jiných.
a) mám problém komunikovat s 0-15% lidí ve svém okolí - problém je pravděpodobně v nich
b) mám problém komunikovat s 50-100% lidí ve svém okolí - problém je pravděpodobně ve mě
Jsem rád tady za tuto Jitčinu vysokou míru sebereflexe.

K Martinovi pak, osobně jsem s ním komunikoval několikrát a vždy mě velmi dobře vysvětlil nějakou aktuální situaci a tak jisto měl taky problém s tím, že je třeba nějakým politickým směrem určit priority a případní zadavatelé (např. MO) pak musí komunikovat, jestli něco chtějí. Teď narážím na to, co nám Martin říkal během RV, že mu lidi z MO nebyli schopni dodat požadavky na Redmine a byli ochotni vše řešit pouze v soukromí přes nějaký shitstorming skrz mail. Beru i tu kritiku směrem k Martinovi, že sice měl obrovský přehled, co kde je potřeba, ale nedokázal udělat nějaký harmonogram s prioritami, co bude dřív a kdy to zhruba bude, byť o to byl několikrát RP žádán (to vím se zápisů RP).

TO obecně potřebuje víc peněz a to buď na samotné techniky či na koordinátora IT odborníků, což je už nějaké politické rozhodnutí. TO za této poslední Martinovi "vlády" pokročil hodně kupředu a za mě prostě tato brutální kritika skrz RP/MO/Jitka není úplně na místě.

Jinak nevím kdo spravuje https://snemovna.pirati.cz , ale věci, které mě tam nejvíc zajímají (výdělky dodavatelů klubu), tak už dlouho nefungují, takže si tímto stěžuji dočasnému vedoucímu @Ondrej.Profant.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Marek.Forster
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Jitka.Novotna
Technický odbor
Příspěvky: 321
Registrován: 12 čer 2017, 11:12
Profese: programátorka
Dal poděkování: 450 poděkování
Dostal poděkování: 515 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Jitka.Novotna »

Petr.Tkadlec píše: 10 zář 2019, 14:44 Jinak nevím kdo spravuje https://snemovna.pirati.cz , ale věci, které mě tam nejvíc zajímají (výdělky dodavatelů klubu), tak už dlouho nefungují, takže si tímto stěžuji dočasnému vedoucímu @Ondrej.Profant.
Odpovím ti: nikdo. Ten web jsem vytvořila já, v momentě kdy jsem se s managerkou volební kampaně dohodla na tom že převedeme pirati.cz na nové thema, aby bylo snadněji spravovatelné. V souvislosti s tím by se část pirati.cz/snemovna
by se přěvedla na snemovna.pirati.cz Vše bylo ready, ale z této akce sešlo - vedoucí MO rozhodl akci odložit tesně po volbách na základě toho že grafika (fonty, mezery atd) by potřebovala vylepšit.
Po volbách jsem chtěla s MO řešit změny ale Martin Reiman rozhodl že místo konkrétních realizovatelných vylepšení udělá opět vzdušny zámek a začne řešit všechny problémy zároveň. Začal zběr požadovků na úplně vše, který nikdy neukončil, nikdy nepředal MO k vytríbení a proto nikdo na tento web už nešáhl.

Na tento web nevede odkaz z žádného významného místa, při náhodných hledáních není ve vyhledávačích vysoko. Podobných problému jsou tisíce. Přesto jsem požádala a jeho vypnutí, jelikož šlo o součást projektu ze kterého sešlo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jitka.Novotna za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Jan.Hamal.Dvorak, Dalibor.Zahora, Ondrej.Profant
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4747
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4369 poděkování
Dostal poděkování: 3706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Hele, to byla jinak fakt náhoda na ten dotaz, kdo to spravuje... Já z tama trošičku vycházel kvůli tomu poptávkovému systému, tak jen vím, že to nejede, ale opravdu jsem neměl tušení, kdo to dělal. :-) Na webech jsem jinak chodil buď na program a nebo tam, tak mě docela mrzí, že z toho schází...
Naposledy upravil(a) Petr.Tkadlec dne 10 zář 2019, 18:21, celkem upraveno 1 x.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Mikulas.Ferjencik
Kontrolní komise
Příspěvky: 14653
Registrován: 24 dub 2009, 00:25
Profese: lektor kroužků zábavné logiky
Bydliště: Choltice, okres Pardubice
Dal poděkování: 12026 poděkování
Dostal poděkování: 20479 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik »

Martin.Kucera píše: 10 zář 2019, 12:31
Mikulas.Ferjencik píše: 10 zář 2019, 12:17pouze pro dějiny zaznamenávám, že ze spolupráce vedoucího technického odboru s mediálním odborem jsem byl dlouhodobě nešťastný a nikdy se nám nepodařilo nalézt rozumný způsob vzájemné komunikace a spolupráce
Hele, tak já to otočím - co vím, tak ze spolupráce s mediálním odborem byli dlouhodobě nešťastní vedoucí několika dalších odborů, takže jsi ochoten připustit, že aspoň částečně by za ty problémy v komunikaci mohl být odpovědný i MO?
Určitě neseme svůj díl odpovědnosti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 6):
Petr.Tkadlec, Dalibor.Zahora, Jitka.Novotna, Vaclav.Zidek, Ondrej.Profant, Jan.Hora

Garant pro oblast veřejných rozpočtů, mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Odpovědět

Zpět na „Technický odbor“