Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Technický odbor působí v oblasti správy, údržby a vývoje technických systémů strany a jejích technických zařízení a poskytuje servis ostatním orgánům strany.

Moderátor: Odbor - technicky

Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Profese: magician
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 1054 poděkování

Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Martin.Rejman » 08 zář 2019, 12:08

Vážené celostátní fórum,

rád bych popsal důvody, které mě k rezignaci na funkci vedly, dále uvádím poděkování, na závěr pak na žádost předsedajícího popis toho, co je potřeba udělat. Děkuji Martinovi Kučerovi za zahájení jednání o novém vedoucím obratem.

I. Piráti mým pohledem
Domnívám se, že Piráti jsou výjimeční - a to právě tím, že místo manažerů a najatých pracovníků se na činnosti strany podílejí lidé s jinou, lepší než finanční, motivací. Vše, co skutečný Pirát dělá, je činěno z přesvědčení o tom, že tak je to správně. Nikoliv kvůli tomu, že někdo řekl, že to tak má být. Pokud je něco proti přesvědčení někoho, tak to jednoduše nedělá, a je to dobře. Díky tomu vznikají u Pirátů nápady např. do volebních kampaní s tak osobitou kvalitou, skutečné, zábavné - nikoliv pouze marketingově připravené s cílem ulovit voliče. Naší činností ukazujeme, jací jsme.

Jsme strana internetu a elektronických komunikací - prosazujeme je jako hlavní část našeho programu, a v mnohých věcech jsme průkopníky. Rosteme, již nás brzy bude 1000 členů. Abychom mohli i nadále růst, musíme zvládnout informační boom - a mít nástroje na efektivní fungování. Úkolem Technického odboru je právě takové prostředky poskytovat.

Tedy zjistit, co nám svět open-source software nabízí, využít to, případně vytvořit něco dalšího a nového, co může pomoci ostatním. Jakou cestu v konkrétních případech volit, je otázkou zkušeností a názoru vedoucího TO, a je to také jeho odpovědnost. Tam, kde je možné to rozhodnout, se pustíme do činnosti (Piroplacení, nalodeni, lide.pirati.cz), tam , kde to jasné není (např. chat.pirati.cz vs. zulip.pirati.cz vs. možná další věci) potřebuje TO pomoc od ostatních (dva instant messengery paralelně nejsou praktické, ale budeme to pak používat společně, a tak dáváme možnost ozkoušet vše).

II. Důvody rezignace
Summary:
Neodcházím z důvodů náročnosti práce, ale proto, že nejsou vytvářeny a respektovány podmínky, které jsou nutným předpokladem úspěchu. Naopak se objevují aktivity paralelně vedle TO, nebo kritika, která ale není věcná. Navíc, každý má možnost se zapojit, pokud to umí dělat lépe. Ani to jsem nezaznamenal, nebo jsem takovou zprávu nepochopil.

Long story:
Neodcházím z důvodu náročnosti práce samotné. Příkladem budiž projekt Piroplacení - dle mého jsme ho úspěšně zvládli právě díky aktivní spolupráci zúčastněných lidí - pokud bylo co třeba, každý se zapojil dle toho, jak uměl a měl v dané chvíli čas. Bylo to náročné, nikdo tomu ale aktivně nestavěl překážky do cesty. Rovněž se daří nasazovat další aplikace, které zlepšují práci ( Mrak, codimd.pirati.cz, zulip, ... ). Máme vlastní HW, zálohy, některé aplikace dokonce v režimu vysoké dostupnosti ...

Technický odbor jako takový funguje dobře - každý ve straně, kdo řeší určitou agendu, ví, na koho se obrátit. Kdo neví, napíše email nebo dá žádost do Redmine, kde ji může vyřídit kdokoliv z členů TO, případně i dalších lidí.

Pro úspěšné pokračování "našich" projektů je však potřeba právě ten aktivní přístup, a vzájemné pochopení potřeb. Pokud na něco začneme zakládat Google tabulky místo snahy dělat věci správně, systematicky a pokud možno automatizovaně - vytváříme si práci jen sami sobě, know-how daného procesu je nepřenosné, dané osoby jsou nezastupitelné.

Sběr požadavků a informací vznikajících u Pirátů ukázal, že máme lidi, kteří se chtějí zapojit a podělí se o to, co je z jejich pohledu potřeba. Další spoustou informací disponujeme v "nesepsané" formě ... máme názor na to, jak kterou danou věc řešit (případně umíme oponovat jiná řešení).

V čem je tedy problém ?

Opakovaně se přesvědčujeme o tom, že Pirátské potřeby jsou natolik živé, že realizovat něco často znamená diskutovat. Napříč obory. Se členy, s RP a RV ... Vznikl například značný tlak na zřízení pozice "Administrátor webových stránek", kdy mě jako vedoucímu nebyl znám objem práce, který pro takového člověka máme. Přes opakované požadavky jsem tuto informaci neobdržel. Dohodli jsme tedy, že požadavky na úpravu se budou dávat do Redmine. Sami můžete spočítat, kolik jich tam je od těch, kteří tu pozici požadovali.

Nyní se situace opakuje, ale pro změnu s redesignem webů. Podmínky výběrka nebyly předem s TO konzultovány, pro nedostatečnost formulace a obsahu poptávky bylo řízení díky neformální intervenci člena kontrolní komise pozastaveno. Právě v tento moment se mají vyhodnotit sesbírané informace a na základě toho sestavit poptávku - nevím o tom, že by se to stalo. Minimálně to mělo být s TO konzultováno ... máme
sice speciální placenou funkci na zajištení komunikace projektů přesahující působnost jednotlivých odborů, přesto k tomu nedošlo. Vždyť přece dává naprostý smysl konzultovat zadání s těmi, kteří doposud realizaci webových stránek prováděli. Opět si připadám jako troll, když se musí něco rušit.

Posledním momentem, který dal nyní věci do pohybu, bylo zasedání RV, pro které jsem připravil prezentaci priorit k bodu nazvanému "Priority TO". K samotné prezentaci dotazy na místě nepadly. Následoval ale dotaz od RP (proč se RP ptá vedoucího odboru na zasedání RV?), proč je v čerpání rozpočtu TO pouze výdaj za admina a vedoucího. Jaké výdaje má TO, si může každý najít v piroplácení - máme personální, provozní i investiční výdaje. Navíc, o názoru vedoucího TO na způsob realizace projektů bylo zpraveno RP i RV opakovaně. Opravdu chceme měřit výkonnost odborů podle toho, kolik peněz utrácejí ?

Ano, realizace projektů by mohla probíhat dříve ... pokud by se do ní někdo zapojil jinak, než vytvářením manažerských plánů, které obsahují popis, termín ... ale jaksi neobsahují to podstatné - tu práci samotnou. Navíc, každý projekt, který provozujeme, potřebujeme i dlouhodobě udržovat ... což znamená i nároky např. na kvalitu programového kódu, čitelnost, auditovatelnost postupů. Pokud ale zjistíte, že se někomu něco nedaří jak by chtěl, jak to vyřešíte ? Prodloužíte termín ... a víc nic.

Nyní tedy vzniká prostor pro zadání realizace projektů, konečně budeme moci utrácet finance z rozpočtu a TO tak nebude vyčnívat v tom, že funguje, ale rozpočtově čerpá méně. Za rok 2018 TO čerpal 825 tis., 2019 zatím 747 tis., tj, celkem 1572 tis. Kč. Což je zhruba cena realizace zrušené zakázky na Piroplácení. Efektivně tedy můžeme i říci, že na poslední dva roky svého provozu si TO vydělal vlastní činností.

Další problém, který vnímám jako poškozující ve výsledku Piráty, je zjištění, že některé věci prostě běží paralelně bez vědomí vedoucího TO. Pravděpodobně kvůli tomu, že se někteří se mnou nedokáží domluvit. Naštěstí existuje důkaz protipříkladem, že chyba komunikace není jen na mém přijímači. Kdo nechce, hledá důvody, kdo chce, hledá způsoby :-)

Celkem tedy vzniká situace, kdy TO realizuje věci, které jsou prioritní, řeší se běžná provozní agenda. Dále se připravuja celkový obraz toho, kam se chceme dostat ... Kam ? Skoro nikdo se neptá ... Jak ? Obtížně, protože lidí, kteří se zapojí sami dobrovolně (narozdíl od počtu diskutujících) je minimum.

Přesto díky dobrým minulým rozhodnutím vím, že kurz je nastaven správně, a zbývá ho realizovat. To však není práce pro jednoho člověka, který nemá oporu a osobní zpětnou vazbu těch, kteří ho úkolují. Zpětná vazba od AO (a tím i KoKS a dalších) zabírá týdně třeba i několik hodin diskusí. Kolik času věnuje rozvoji v technické oblasti RV a RP ? Chápu, že vytížení je značné, ale v tom případě musíme něco změnit.

III. Poděkování
Je namístě poděkovat:
1) ostatním členům TO, tedy Andrejovi Ramašeuskimu, Standovi Štiplovi a Zdeňkovi Kubalovi za to ... že fungujeme a posouváme se kupředu,
2) Lucii Spáčilové a Vojtovi Pikalovi (The Heroes), kteří se v průběhu času stali konzultanty TO pro vnitrostranické věci,
3) Martinovi Kučerovi (AO), Janě Koláříkové (PO) a všem KoDo i KoKS za jejich zpětnou vazbu pro činnost TO.

IV. Co je třeba udělat
Kam bychom se mohli vydat je zachyceno v dokumentu Sběr požadavků a informací vznikajících u Pirátů, kde jsou odkázány i další dva dokumenty ohledně stávajících/budoucích aplikací.

Je přiložena prezentace připravená pro poslední zasedání RV.

Zbývá tedy zajistit realizaci ... najít lidi, sepsat zadání, udělat výběrová řízení. Nebo použít mnou navrhované projektové zadávání pomocí pevné ceny a realizačních týmů, které se ustaví podle potřebných znalostí ale i zájmu lidí (což je věc, se kterou jsem na pozici vedoucího kandidovat, a zatím se ji bohužel nepodařilo přivést k životu) - a v optimálním případě poskytneme finance členům strany za to, že vyřeší problém, který bude u externí firmy stát minimálně 2x tolik (navíc, kdo pak bude danou aplikaci udržovat a vylepšovat ?).

V. Co bude nyní dál ?
To záleží na ostatních účastnících dění. Kroky z mojí strany jsou vyčerpány, jsem opět řadovým členem. Nyní musí promluvit hlas především CF a RV.

Budu se chtít ucházet znovu o pozici vedoucího, pokud mě o to CF požádá ?
Nevím, jelikož nezmění-li se okolní prostředí, byl by to pouze návrat zpět do stavu, ze kterého jsem odešel. Upgrade strany znamená především upgrade samotných členů - ke spolupráci a vzdělanosti (co jak ve straně dělat) tak, aby jednodušší úkoly mohl dělat skoro každý, a vznikla tak zástupnost. Vznikne tím i radost ze společné práce namísto debat "proč to není jinak".

VI. Přání
Spojme komunikační síly a začněmě používat Zulip místo facebooku. Oddělí se tím "pracovní" pirátská agenda od soukromých životů a opět uvidíte i příspěvky lidí, které jste již delší dobu neviděli :-) Navíc tam můžeme používat místo lajků "hasičák" a "poníka", což je samo o sobě značná přidaná hodnota.

Vybudujme novou diskusní platformu, nenechme si vzít stávající fórum a dopřejme mu důstojného nástupce, který bude odolný proti trollům (ať je nemusíme mazat a prokecnou se sami svojí aktivitou a nevěčnými příspěvky).

VII. Dovětek *

[+] Uvědomme si cennou příležitost k rozvoji občanské společnosti,
kterou nám Pirátská strana a celosvětové hnutí dává. Stále pouze malá část
lidí zná skutečné pirátské hodnoty, a ještě menší část je aplikuje ve svém
životě.

[+] Važme si věcí, které pro nás ostatní členové nebo příznivci dělají.
Každý jeden se může svobodně rozhodnout, čemu se bude věnovat, stejně jako
se může rozhodnout, čemu se věnovat nebude.

[+] Je pouze na nás, členech, jaká bude Pirátské strana. Slupku může někdo
nahryznout, ale jablko musí být zdravé. I drobné skutky mohou být pro někoho
dalšího velkou inspirací. Drobná pomoc těm, kteří jsou trvale vytíženi,
může pomoci více než týdenní dovolená.

[+] Vězme, že je potřeba na sobě pracovat, a na této cestě si vzájemně
pomáhat. Neboť Pirátem se člověk nerodí, ale stává.

* Volně přeformulováno dle knihy.

Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Profese: magician
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 1054 poděkování

Re: Proč a co dál - vyjádření k rezignaci

Příspěvek od Martin.Rejman » 08 zář 2019, 12:15

( tento příspěvek je zařazen i do jednání CF 9/2019 )

Adam.Vyplel
Profese: student FAST VUT, projektant VH staveb
Dal poděkování: 169 poděkování
Dostal poděkování: 298 poděkování

Příspěvek od Adam.Vyplel » 08 zář 2019, 19:53

Ahoj,

pokud tomu dobře rozumím, tak tě k rezignaci vedou spíše personální důvody nebo vidíš v systému nějaké chyby, které by bylo třeba odstranit? Chápu, že je super a ideál, když si všechno budeme dělat sami víceméně bez nároku na fin. ohodnocení, ale to je podle mě do budoucna neudržitelný stav a cesta je opravdu asi jenom zpracovávat výběrka pro externisty nebo ne? Kolik toho má TO v gesci (v souladu s OŘ) a kolik toho dělá navíc? Nenaložil si toho moc? Trpí odbor personální nouzí? Očekává se od něj více, než lze reálně provést? Čím se vlastně konkrétně TO nyní zabývá? Ptám se jako nezúčastněný pozorovatel.

S tím zulipem máš pravdu, ostatně to se tady hádáme taky a myslím že bychom měli dojít k nějaké sebereflexi a prosadit konečně platformu na míru.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 21214 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 08 zář 2019, 20:36

Adam.Vyplel píše:
08 zář 2019, 19:53
Chápu, že je super a ideál, když si všechno budeme dělat sami víceméně bez nároku na fin. ohodnocení, ale to je podle mě do budoucna neudržitelný stav a cesta je opravdu asi jenom zpracovávat výběrka pro externisty nebo ne?
Vždyť to tam Martin píše (včetně toho že i když si to budeme dělat sami tak to neznamená zadarmo):
Zbývá tedy zajistit realizaci ... najít lidi, sepsat zadání, udělat výběrová řízení. Nebo použít mnou navrhované projektové zadávání pomocí pevné ceny a realizačních týmů, které se ustaví podle potřebných znalostí ale i zájmu lidí (což je věc, se kterou jsem na pozici vedoucího kandidovat, a zatím se ji bohužel nepodařilo přivést k životu) - a v optimálním případě poskytneme finance členům strany za to, že vyřeší problém, který bude u externí firmy stát minimálně 2x tolik (navíc, kdo pak bude danou aplikaci udržovat a vylepšovat ?).
Adam.Vyplel píše:
Čím se vlastně konkrétně TO nyní zabývá?
Je to v té prezentaci kterou předkládal na RV.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Radek.Simkanic
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Josef.Spak
Předseda krajského sdružení
Profese: Programátor
Dal poděkování: 1400 poděkování
Dostal poděkování: 825 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Josef.Spak » 08 zář 2019, 20:55

Martin.Kucera píše:
08 zář 2019, 20:36
Adam.Vyplel píše:
Chápu, že je super a ideál, když si všechno budeme dělat sami víceméně bez nároku na fin. ohodnocení, ale to je podle mě do budoucna neudržitelný stav a cesta je opravdu asi jenom zpracovávat výběrka pro externisty nebo ne?
Vždyť to tam Martin píše (včetně toho že i když si to budeme dělat sami tak to neznamená zadarmo):
Adam.Vyplel píše:
Čím se vlastně konkrétně TO nyní zabývá?
Je to v té prezentaci kterou předkládal na RV.
Je na ní nějaký odkaz? Omlouvám se za lenost, jsem po jednání KF a ještě mě dnes čeká nějaká byrokracie.

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 27891 poděkování
Dostal poděkování: 21194 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 08 zář 2019, 21:44

Oznámení moderátora:
Problémy Mikuláše se Zulipem jsem oddělil sem: viewtopic.php?f=183&t=48504
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Petr.Tkadlec
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10687 poděkování
Dostal poděkování: 17295 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 08 zář 2019, 21:50

Vojtech.Pikal píše:
08 zář 2019, 21:44
Oznámení moderátora:
Problémy Mikuláše se Zulipem jsem oddělil sem: viewtopic.php?f=183&t=48504

Já se snažil ilustrovat situaci, kdy je ze strany našeho TO uživatelská přívětivost našich systémů příliš daleko v pořadí priorit. Spustíme stranický chat, ale nedotáhneme pohodlné přihlašování... Proto mne nemrzí, že Martin skončil. Současně děkuju za odvedenou práci především na piroplácení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jitka.Novotna
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Adam.Vyplel
Profese: student FAST VUT, projektant VH staveb
Dal poděkování: 169 poděkování
Dostal poděkování: 298 poděkování

Příspěvek od Adam.Vyplel » 08 zář 2019, 21:55

Josef.Spak píše:
08 zář 2019, 20:55
Je na ní nějaký odkaz? Omlouvám se za lenost, jsem po jednání KF a ještě mě dnes čeká nějaká byrokracie.
Řekl bych, že tato? viewtopic.php?p=635193#p635193

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 21214 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 08 zář 2019, 22:09

Mikulas.Ferjencik píše:
08 zář 2019, 21:50
Já se snažil ilustrovat situaci, kdy je ze strany našeho TO uživatelská přívětivost našich systémů příliš daleko v pořadí priorit. Spustíme stranický chat, ale nedotáhneme pohodlné přihlašování...
Miki, kdyby se všechny naše systémy měly nasazovat až ve chvíli, kdy budou báječně uživatelsky přívětivé, tak jsme ještě furt ve stavu před několika lety (a rozhodně nikoli vinou Martina Rejmana).
Mimochodem, teď sice použiju argument "a vy zase bijete černochy", ale třeba s uživatelskou přívětivostí našeho hlavního webu, za jehož obsah je odpovědný MO, to taky není zrovna valné. Místa, kam se nedá proklikat, chybějící informace, stanovy zkopírované s vypadlými pasážemi ...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Petr.Tkadlec, Dalibor.Zahora, Radek.Simkanic, Jaroslav.Nemec
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 23935 poděkování
Dostal poděkování: 20102 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 08 zář 2019, 22:17

Martin.Kucera píše:
08 zář 2019, 22:09
Mimochodem, teď sice použiju argument "a vy zase bijete černochy", ale třeba s uživatelskou přívětivostí našeho hlavního webu, za jehož obsah je odpovědný MO, to taky není zrovna valné. Místa, kam se nedá proklikat, chybějící informace, stanovy zkopírované s vypadlými pasážemi ...
<irony>A především mezi uživateli nejrozšířenější, velice uživatelsky přátelský až přítulný Jekyll.</irony> Chápu jeho technické výhody, ale pro správce nižší úrovně, v redakčních systémech té nazývané "redaktor" je to peklo. Chci změnit barvu písma, nemohu, je to v celostátní šabloně. Chci přidat položku menu, nemohu, protože je to kdesi zahrabané v šílené struktuře česko anglických adresářů a když to konečně objevím, stejně k tomu nemám dostatečná práva. Peklo. Přitom user friendly backend k tomu existuje, jen ho nikdo nenasadí, protože ... proč vlastně? A ne, nemůže za to @Martin.Rejman ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Odpovědět

Zpět na „Technický odbor“