Tak prý chceme zrušit přechylování

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34640
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ondra.kl píše: 07 zář 2019, 20:24
Petr.Vileta píše: 07 zář 2019, 00:11Navíc naše přechylování (Nováková) vůbec neznamená přivlastňování, to mají Rusové (Natalia Koněva).
Hmm pokud by to neznamenalo přivlastnění, tak by se přechylovaly obě příjmení - tedy to když si Novák vezme Starou ... tak by její příjmení bylo Nováková a jeho zase Novákové.
Koho je ta žena: Novákova
Jaká je ta žena: Nováková
Koho je ten muž: Novákové
Jaký je ten muž: Novákový :)

Ergo kladívko: Nováková je adjektivum (přídavné jméno rodu ženského), stejně jako malá, velká, tlustá, tenká. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Lenka.Kozlova, Zbynek.Janoska

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

OFFTOPIC[quote=Ondra.kl post_id=635314 time=1567880662 user_id=721]
[quote=Petr.Vileta post_id=635219 time=1567807883 user_id=924]Navíc naše přechylování (Nováková) vůbec neznamená přivlastňování, to mají Rusové (Natalia Koněva).[/quote]

Hmm pokud by to neznamenalo přivlastnění, tak by se přechylovaly obě příjmení - tedy to když si Novák vezme Starou ... tak by její příjmení bylo Nováková a jeho zase Novákové.
[/quote]
Nikoliv, pokud by šlo o přivlastňování znělo by příjmení manželky pana Nováka - NOVÁKOVA


EDIT: už to tu napsal Petr

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15006 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Ondrej.Profant »

V pátek jsem byl v pořadu 90' na ČT24 (cca 31:30).

Důležitá sdělení:
  • Jde nám o svobodu volby každé ženy
  • Zájem (zvláště v Praze) je. Na druhou stranu na venkově je (pochopitelně) výrazně menší. Na Praze 6 (104 356 obyvatel) je zájem o nepřechylování 22%!
  • Nepředkládáme velký boom nepřechylování
  • Osobně doufám, že například u příjmení z přídavných jmen (Černý) to nebude nadužíváno. Na druhou stranu je spousta příjmení, které se chovají de facto neutrálně. Například přijmení Martinů/Janů je zcela neutrální a nepřechýlitelný.
Docent Karel Oliva má ve své argumentaci zásadní rozpor. Víceméně tam hájí povinnost formálního zápisu, ale zároveň říká, ať si ženy používají, co chtějí. V praxi však není sebemenší problém s formálním zápisem, ale naopak s používáním - běžnou mluvou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Profant za příspěvky (celkem 8):
Lukas.Dolezal, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec, Ondra.kl, Zbynek.Janoska, David.Novak, Veronika.Murzynova, Matej.Sandor

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Ales.Sura »

Jsem pro jakoukékoliv opatření vedoucí k větší svobodě. Možnost výběru je tedy za mě OK.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Ondrej.Profant, Vit.Fux
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26170
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36934 poděkování
Dostal poděkování: 30069 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Petr.Vileta píše: 07 zář 2019, 00:11
Stepan.Strebl píše: 05 zář 2019, 13:24 Vzhledem k tomu, že se to bude týkat mé nastávající, která nechce přechýlit, tak já návrh kvituji! :)
Takže budoucí paní Štréblové přechylování nejde pod frňák? :)

Jenže částečně má pravdu i Roj, protože z věty "Jo a Emma Smetana jedou do Patagonie" fakt nejsem chytrý. Jede tam chlap s manželkou, brácha se sestrou, dva chlapi, dvě ženské? Jo nebo Joe je totiž v USA používáno jak pro Joseph, tak pro Josephine. Navíc naše přechylování (Nováková) vůbec neznamená přivlastňování, to mají Rusové (Natalia Koněva). A nejhorší nejsou trpaslíci, ale Švédové. Tam je Amelia Andersdotter (dcera Andrese, což je v podstatě křestní jméno).
Hele, a co je ti vlastně do toho, kam jedou Jo a Ema Smetana? Znáš je, platíš je? Mě je to úplně jedno i kdyby to bylo Jo-Jo a Emo. (Ve vší úctě.)

Jak se chce kdo jmenovat je věc jeho a jeho nejbližších a státu do toho nic není. (Kromě problémů s nevyslovitelnými hláskami a věcí, která mají potenciál zničit život dítěte kvůli velmi nestandarddnímu spellingu. Všech existujících Denerys a Khalisi je mi samozřejmě líto, ale věřím, že si to vyřeší v ostnácti případně dříve se svými rodiči.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 4):
Jan.Prokop, Ondrej.Profant, Jakub.Nepejchal, Vit.Fux

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Pavel.Moravec »

Ad název vlákna: nikdo zde nechce rušit přechýlení. Prosím, oprosťme se od takových slaměných panáků. I po případném schválení možnosti nepřechylovat by toho využily jen promile žen, očekávám. Žádný Armagedon.

Ad hádky o tenistkách: to je 1) opět trochu slaměný panák (zákon se má týkat možnosti českých žen nepřechylovat, ne přechylování jmen cizinek), 2) ty ženy se jmenují Mertens či Andreescu. Ne Mertensová či Andreescová. Já bych také nebyl rád, kdyby mi říkali jánevím Moravychcat. Respektujme jak se ty ženy jmenují, možnosti jak o nich referovat v jednoznačné větě existují.

Ad možnost volby: jsme snad Piráti, liberální strana, ne? Proč někoho nutit přijmout tak osobní věc jako je jméno/příjmení, jen "protože historicky čeština"? Proč někomu zakazovat, jak se chce pojmenovat? Např. u křestních jmen také matrikáři povolují nazvat děti skoro jakkoliv (dokud to není hanlivé apod.). Konzervativisticky llpět na tradičním českém ponížení ženyOFFTOPICnejde o to jestli -ová znamená "vlastněná mužem", ale o to že to řada žen tak cítí, to mi nepřijde správné

Dále, co za problémy možnost nepřechýlení přinese? Někdy trochu nepochopení o kom je řeč - ale jestliže s tímto nemají problém v cizině, tak to my Češi snad také zvládneme, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 5):
Ondra.kl, Vojtech.Pikal, Jakub.Nepejchal, Dan.Lestina, Veronika.Murzynova
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Proboha, prosím, ať se každý jmenuje jak chce. Kdo chce přechylovat, ať přechyluje, kdo nechce, ať nemusí. Kdo je to ten Oliva, aby lidem diktoval, jak se mají představovat?

Díky @Ondrej.Profant za tento návrh. Já doufám, že si kvůli němu lidi konečně uvědomí, jak bizarní to je. Nedávno mě nějaký dobrák na FB poučoval, že mám po vzoru ČT říkat "von der Leyenová". "von der Leyen" je šlechtický predikát, podobně jako například české "z Trocnova". Umíte si představit, že byste manželce Jana Žižky podle této logiky říkali "paní z Trocnovová"? Taky vám to trhá uši? Bohužel tam přesně vede obsese těmi formálními pravidly, které vytvářeli národně-obrozenečtí jazykovědci v 19. století.

Zrušte to, ať je od toho pokoj.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 10):
Ladislav.Dvorak, Vojtech.Pikal, Jan.Prokop, Pavel.Moravec, Ondrej.Profant, Bara.Soukupova, Vit.Fux, Jan.Hora, David.Novak, Lukas.Findeis
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Já bych Olivu úplně neobviňoval z toho, že chce lidem něco diktovat. Spíše se mi zdá, že to bere z čistě ligvistického hlediska. Jeho argument, že abychom bez přechylování do věty zahrnuli informaci o pohlaví, musíme větu udělat složitější, jazykově méně ekonomickou apod. jsou podle mě fér. Ona nějaká pravidla v jazyce platit musí, kdybych začal liberálně říkat kameni balón a odmítl používat pátý pád (protože angličtina ho též nemá, tak proč my?), asi bych neuspěl.

Spíš je to ideologický spor o to, jestli kvůli otázce identity budeme měnit jazyková pravidla? Na jednu stranu by každý měl mít možnost zvolit si takové jméno, se kterým se vnitřně ztotožňuje, na druhou stranu je "Homer Maxiobr" ok?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Dan.Lestina
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2909
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3751 poděkování
Dostal poděkování: 5970 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Petr.Vileta píše: 07 zář 2019, 21:25
Ondra.kl píše: 07 zář 2019, 20:24
Petr.Vileta píše: 07 zář 2019, 00:11Navíc naše přechylování (Nováková) vůbec neznamená přivlastňování, to mají Rusové (Natalia Koněva).
Hmm pokud by to neznamenalo přivlastnění, tak by se přechylovaly obě příjmení - tedy to když si Novák vezme Starou ... tak by její příjmení bylo Nováková a jeho zase Novákové.
Koho je ta žena: Novákova
Jaká je ta žena: Nováková
Koho je ten muž: Novákové
Jaký je ten muž: Novákový :)

Ergo kladívko: Nováková je adjektivum (přídavné jméno rodu ženského), stejně jako malá, velká, tlustá, tenká. ;)
nope. tohle by fungovalo jenom v případě, že by byla dvojice Novákový Nováková (z těch přirozeně existujících jde např. o Malý Malá).. v současném stavu se jedná v určitém smyslu o adjektivum s přivlastňujícím charakterem (vyjadřuje příslušnost k danému subjektu), což je právě ten "problém"
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Ondrej.Profant

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34640
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Petr.Vileta »

No hele, zrovna ty, jako přivlastněná Michaildu, bys měla mlčet a šoupat nohama. :) Bude se to v řečtině také rušit? Co na to řecké feministky a hlavně řečtí feministé? :o

I když jsi mě přivedla na myšlenku, že když má být rovnoprávnost a manželka pana rady je "paní radová", pana ministra "paní ministrová", tak že by někdo měl v pravopise ukotvit manžela paní ministryně jako "pana ministryňového" (???) ... nebo jak vlastně? :?

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“