Tak prý chceme zrušit přechylování

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Roman.Kucera »

Martin.Kucera píše: 05 zář 2019, 13:34 A když se přeneseme na tuzemskou půdu, co bys poznal třeba z věty "po třísetové bitvě nakonec Hořejší vyřadila Kočí"?
Dobrý postřeh, existují i česká nepřechýlená jména, kápls na dvě s nich :) A dost to komplikuje jejich používání v jazyce, jak sám vidíš.
Lukas.Findeis píše: 05 zář 2019, 12:50 To je mi pak líto fanoušků tenisu, protože musí být ze sledování zápasů cizinek velmi zmateni.
Těsně vedle. Komentátoři to samozřejmě, v souladu s češtinou, přechylují. :)
Ty žiješ v hodně odtržené bublině :)
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Kdyby bylo přechylování v češtině nevyhnutelné, náš první prezident se jmenuje Tomáš Garriguová-Masaryk
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Martin.Kucera »

Roman.Kucera píše: 05 zář 2019, 13:52
Martin.Kucera píše: 05 zář 2019, 13:34 A když se přeneseme na tuzemskou půdu, co bys poznal třeba z věty "po třísetové bitvě nakonec Hořejší vyřadila Kočí"?
Dobrý postřeh, existují i česká nepřechýlená jména, kápls na dvě s nich :) A dost to komplikuje jejich používání v jazyce, jak sám vidíš.
No, já tím chci demonstrovat, že určité situace je nutné umět řešit už teď (kdy je přechylování povinné - ale už teď z něj existují výjimky). Takže zrušením povinného přechylování žádné nové (tj. kvalitativně jiné) problémy nevzniknou, pouze ty situace, které už stejně musíme umět řešit, třeba budou častější.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Bara.Soukupova, Zbynek.Janoska, Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3072
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4844 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Jan.Hora »

A já si rýpnu, že v té příkladové větě je sloveso vyřadila takže já tam ten ženský rod zachytil ihned a jen jsem přemýšlel kdo vyřadil koho, protože ta věta je obojaká ;) A když jsem slyšel nedávno z rádia report z tenisu a poslouchal že nějaká tenistka vyřadila tenistku Ósakaovou, tak jsem se málem rozbrečel bolestí.

Navíc si myslím že ženy s českými jmény si budou to přechýlení povětšinou nechávat, nebude to žádný megaboom nepřechýlených jmen.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 5):
Vit.Fux, Ondrej.Profant, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Veronika.Murzynova

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Příspěvky: 443
Registrován: 27 dub 2009, 18:10
Profese: webař
Bydliště: City 17
Dal poděkování: 739 poděkování
Dostal poděkování: 579 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Michal.Lupecka »

Jsem tu jediný, komu je to jedno ?
Co mě na tom ale překvapuje je, kolik lidí má na tohle vyhraněný názor. Chápu věty typu "nikdy nebudu volit piráty protože… " nebo "budu volit jedině piráty protože …" ale přechylování? Že vůbec taková marginálie může spustit takovou větu (a že jsem je na FB viděl) to mě fakt překvapuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Lupecka za příspěvky (celkem 7):
Vit.Fux, Zbynek.Janoska, Anna.Ungerova, Pavel.Moravec, Lenka.Kozlova, Vojtech.Pikal, Veronika.Murzynova
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Vit.Fux »

Michal.Lupecka píše: 06 zář 2019, 09:33 Jsem tu jediný, komu je to jedno ?
Co mě na tom ale překvapuje je, kolik lidí má na tohle vyhraněný názor. Chápu věty typu "nikdy nebudu volit piráty protože… " nebo "budu volit jedině piráty protože …" ale přechylování? Že vůbec taková marginálie může spustit takovou větu (a že jsem je na FB viděl) to mě fakt překvapuje.
Nejsi. Mě je to jedno úplně stejně jako manželství homosexuálů (taky si kvůli tomu, že to bude legální, nevzal chlapa). I když to projde, tak moje žena stále bude -ová a pokud budu mít vnučku, tak nejspíš bude taky -ová, pokud se nepřestěhujeme někam na západ.
A pořád budu komolit cizí jména dle nálady a potřeby, pokud to dotyčnou nebude přímo osobně štvát. Ale to zvládám i s přechýlenými jmény, když jsou hůř vyslovitelná.
TLDR: můj život to vůbec nijak nezmění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 2):
Michal.Lupecka, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Michaela.Kleslova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 171
Registrován: 14 črc 2017, 10:37
Profese: Student
Dal poděkování: 161 poděkování
Dostal poděkování: 445 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Michaela.Kleslova »

Tak já se tu jako první osoba v téhle debatě s ženským příjmením zapojím.:D (řekla bych, že se to žen týká nejvíc)

Přijde mi naprosto legitimní mít možnost volby, ať se každá rozhodne jak chce. Vzhledem i k historicky patriarchální společnosti, ve které žijeme, je to velice svobodný a progresivní a co mi přijde fakt úsměvný, jak návrh přednesla žena a muži to smetli ze stolu a ještě o tom vynáší soudy. Věřím, že se jen střetávají názorové proudy svobodomyslného smýšlení a zachování hodnot, ale přijde mi to ikonický.

K tomu článku, kde Oliva popisuje historický vývoj přechylování: Novák, Nováková, Novákova - Za mě šílenost, vyvolává to ve mě pocit ponížení. Že pan Novák je hlava a od něj jsou dvě malé koule na nohou, který mají stejné jméno a aby všichni věděli, že ony patří k němu. Samozřejmě to jsou mé pocity, a logicky mi proto přijde legit to posouvat dál a dát tak možnost se necítit, ale myslím, že v 21. století už bychom mohli upustit od tradičních srand ze středověku, které narušují komfortní zónu a vyvolávají pocit ponížení. ;)

Takže za mě jo. ;)

jinak - https://www.novinky.cz/domaci/clanek/ze ... _kHygXmX-4 a https://denikn.cz/191736/prechylovani-j ... JIhTf7EAA
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Kleslova za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Profant, Pavel.Moravec, Lukas.Dolezal, Vojtech.Pikal, Jana.Leitnerova
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Petr.Vileta »

Stepan.Strebl píše: 05 zář 2019, 13:24 Vzhledem k tomu, že se to bude týkat mé nastávající, která nechce přechýlit, tak já návrh kvituji! :)
Takže budoucí paní Štréblové přechylování nejde pod frňák? :)

Jenže částečně má pravdu i Roj, protože z věty "Jo a Emma Smetana jedou do Patagonie" fakt nejsem chytrý. Jede tam chlap s manželkou, brácha se sestrou, dva chlapi, dvě ženské? Jo nebo Joe je totiž v USA používáno jak pro Joseph, tak pro Josephine. Navíc naše přechylování (Nováková) vůbec neznamená přivlastňování, to mají Rusové (Natalia Koněva). A nejhorší nejsou trpaslíci, ale Švédové. Tam je Amelia Andersdotter (dcera Andrese, což je v podstatě křestní jméno).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Zbynek.Janoska

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Linda.Matuskova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 295
Registrován: 04 úno 2018, 10:49
Profese: fotografka, máma
Dal poděkování: 432 poděkování
Dostal poděkování: 291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Linda.Matuskova »

Tak třeba u mě. Nedávno (vlastně je to už rok a půl) jsem řešila změnu příjmení a dost jsem váhala. Matušková/Matuška - profesně používám Linda Matuška (vyšlo to z loga, které mám stejné jako náš pantáta Filip Matuška), stejně tak webovky mám lindamatuska.cz , ale naše děti - obě holky, jsou Matušková. Mě bylo divné být jako máma Matuška, když děti mám Matušková. Takže bych dle svého musela přejmenovat i je - a ty by za pár let ve škole narážely na dost velkou míru nepochopení (aspoň si to tak myslím). Stále je pro Čechy přijatelnější, když nepřechýlená žena má příjmení manžela cizince než příjmení české. Jsem určitě PRO možnost volby, nicméně bude to ještě běh na dlouhou trať - i z hlediska toho společenského předsudku. (podívejte se třeba do diskusí pod Emmou Smetana, kolik lidí to stále dokola považuje za nutné řešit)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Matuskova za příspěvky (celkem 4):
Zbynek.Janoska, Lenka.Kozlova, Vojtech.Pikal, Jan.Hora
MS Kroměříž, za Piráty předsedkyně Komise pro školství, výchovu a vzdělávání (Kroměříž)
kontakt www.lindamatuska.cz, www.go-ed.cz, fb: https://www.facebook.com/linda.matuskova.pirati, tel.: 774410116
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Tak prý chceme zrušit přechylování

Příspěvek od Ondra.kl »

Petr.Vileta píše: 07 zář 2019, 00:11Navíc naše přechylování (Nováková) vůbec neznamená přivlastňování, to mají Rusové (Natalia Koněva).
Hmm pokud by to neznamenalo přivlastnění, tak by se přechylovaly obě příjmení - tedy to když si Novák vezme Starou ... tak by její příjmení bylo Nováková a jeho zase Novákové.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“