Změna § 3 Úhrada cestovních výdajů v Prováděcí vyhlášce k hospodaření a rozpočtům

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Souhlasím se změnou úhrady cestovních výdajů

PRO
21
54%
PROTI
14
36%
zdržuji se
4
10%

Celkem hlasujících: 39 - Celkem hlasů: 39

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18742 poděkování

Re: Změna § 3 Úhrada cestovních výdajů v Prováděcí vyhlášce k hospodaření a rozpočtům

Příspěvek od Martin.Kucera » 29 srp 2019, 13:24

Jan.Prokop píše:
29 srp 2019, 13:07
navíc v drtivý většině spojů pokud clověk nejede z výchozí stanice, nebo nemá místenku, tak si nesedne.
Už i České dráhy umožňují koupit si lístek přes internet včetně místenky (do rychlíku) zdarma (a kdyby člověk náhodou ten vlak nestíhal, tak to relativně krátce před odjezdem bez poplatku stornovat).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1726 poděkování
Dostal poděkování: 2050 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna § 3 Úhrada cestovních výdajů v Prováděcí vyhlášce k hospodaření a rozpočtům

Příspěvek od Jan.Hora » 29 srp 2019, 13:56

Myslete na to, že ne všude jede přímý spoj. Jezdíval jsem trasu - Praha-Černuc, byly to dva přestupy na jiný vlak a pak ještě jeden na bus. Cesta na 2,5 hodiny a neudělal jsem skoro nic, pracovat se dalo jen ve vlaku Praha-Kralupy a to ještě ne vždycky (občas byl rušivý spolucestující).

Někdy fakt vychází líp to auto i když alternativní spoj existuje, bylo by dobré ponechat pravidla dostatečně flexibilní, aby to šlo individuálně zohlednit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Vaclav.Zidek
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22642 poděkování
Dostal poděkování: 19238 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 29 srp 2019, 14:12

Marek.Rebicek píše:
29 srp 2019, 10:46
Možná bych doplnil. že to není jen o externistech, ten předpis se vztahuje na členy, zaměstnance, dodavatele a je v rozporu s platnou právní úpravou v ČR. Fakticky předpokládá, že při použití soukromého auta na pracovní cestě pro stranické účely je jediným oprávněným nákladem PHM. To je samozřejmě nesmysl a nutí nás k dotaci aktivit strany.
Jedna věc je dobrovolnickost a druhá zneužívání nákladů, které člověk vydá ve prospěch strany.
Vím, že zaměstnance moc nemáme, ale sami tušíme, že třeba Koks by jimi být rozhodně měli. Pak jim nemůžeme v rozporu se zákony omezovat plnění cestovních či jiných náhrad.
Revize dokumentu a jeho napojení na Zákoník práce je nutná. Honzu bych poprosil o přesnější formulaci, pokud to jde např.:
4) Při použití soukromého automobilu se použijí obecné předpisy o náhradě jízdních výdajů dle §157 a následujících zákoníku práce č. 262/2006 Sb.
Já si dovolím k tomu něco připsat, protože jsem to byl já, kdo to zavedl ve vyhlášce Finančního odboru.

Bylo to v době, kdy se cesta autem neproplácela vůbec, protože jsme měli na všech účtech asi tak 300 tisíc celkem a většina byla z darů a členských příspěvků. Původně se proplácela jen cesta vlakem a autobusem, dokonce ani tramvaj se neproplácela, ačkoliv ježděním venkovana po Praze bylo možné utratit několik stokorun. Tehdy to nebylo myšleno jako klasický cesťák, ale jako příspěvek na benzín/naftu, aby člověk nejel autem úplně zadarmo.

Pokud se zavede klasický cesťák podle zákoníku práce, pak se také musí zavést byrokracie kolem, tj. vyplnění cestovního příkazu předem, jeho doplnění po skončení cesty, přiložení dokladů (jízdenky, kopie techničáku kvůli spotřebě) a podpis nadřízeného.

Dnes mohu sednout do staré popelnice se spotřebou benzínu 10 l/100 km, naložit 2 lidi a jet rozvážet plakáty po vesnicích. Pak si zažádám o proplacení, přiložím zakreslenou trasu z Google map a dostanu alespoň 500 Kč, ačkoliv jsem fakticky projel 700 Kč (neustálé zastavování a startování) a ještě si opotřeboval auto (amortizace). No a stejně tak někdo sedne na vlak a jede z Kladna na schůzi do Prahy a nedostane to proplacené, protože to je jen schůze.

Už jsme mnohem bohatší, ale nejsme firma a napřed bychom si měli ujasnit, co všechno chceme proplácet. Účast na schůzích je v podstatě "pracovní povinnost", že. ;) Budeme tedy proplácet i lístky na tramvaj? Já šalinkartu nemám, nepotřebuju ji, tak často MHD nejezdím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 8):
Jana.Skopalikova, sery.pavel, Vojtech.Pikal, Jan.Bednarik, Lenka.Kozlova, Lucie.Spacilova, Tereza.Hubackova, Pavel.Kamenik
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 29 srp 2019, 15:06

Petr.Vileta píše:
29 srp 2019, 14:12
Už jsme mnohem bohatší, ale nejsme firma a napřed bychom si měli ujasnit, co všechno chceme proplácet.
Pokud máme s někým pracovněprávní vztah a dle zákoníku práce něco proplácet přímo musíme, pak by i proplácené částky měly být v souladu se zákoníkem práce.
Jan.Hora píše:
29 srp 2019, 13:56
Myslete na to, že ne všude jede přímý spoj. Jezdíval jsem trasu - Praha-Černuc, byly to dva přestupy na jiný vlak a pak ještě jeden na bus. ...

Někdy fakt vychází líp to auto i když alternativní spoj existuje, bylo by dobré ponechat pravidla dostatečně flexibilní, aby to šlo individuálně zohlednit.
Tak pokud musíš cestovat celkem čtyřmi spoji bůhvíjakou oklikou a trvá to třeba třikrát déle než autem, už to za alternativu nepovažuji. (Navíc tam by asi ten cenový rozdíl už byl menší než když jedeš autem v podstatě tutéž trasu co vlakem.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Marek.Rebicek, Jan.Hora
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22642 poděkování
Dostal poděkování: 19238 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 29 srp 2019, 15:21

Martin.Kucera píše:
29 srp 2019, 15:06
Petr.Vileta píše:
29 srp 2019, 14:12
Už jsme mnohem bohatší, ale nejsme firma a napřed bychom si měli ujasnit, co všechno chceme proplácet.
Pokud máme s někým pracovněprávní vztah a dle zákoníku práce něco proplácet přímo musíme, pak by i proplácené částky měly být v souladu se zákoníkem práce.
U zaměstnanců jednoznačně, tam se budeme muset naučit být "firmou". ;) Jenže on je HoRo psán tak nějak "pro všechny", což je nadále neudržitelné. Budeme to muset rozdělit zvlášť pro zaměstnance a zvlášť pro členy a příznivce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Vaclav.Kubaljak, Jiri.Snizek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 26559 poděkování
Dostal poděkování: 19558 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 29 srp 2019, 15:29

Hlasuju PROTI, protože tohle je věc pro monokratické rozhodnutí kancléře, k čemuž stačí dát podnět do Redmine, případně pro probrání na setkání exekutivy, případně pokud skutečný kanón, tak pro nějaká přezkum/veto RV (které k tomu má jasnou pravomoc).

Takže tohle je jednoznačně s kanónem na vrabce a já vyzývám navrhovatele, aby nejdřív použil normální kanály.

Jinak návrh je taky nehlasovatelný bo bude pravděpodobně bez řádné rekodifikace zcela mimo rozhodovací pravomoc CF.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 6):
Vaclav.Kubaljak, Jana.Skopalikova, Jan.Bednarik, Jakub.Nepejchal, Lenka.Kozlova, Lucie.Spacilova
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Profese: ITak
Dal poděkování: 504 poděkování
Dostal poděkování: 758 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop » 29 srp 2019, 18:39

Vojtech.Pikal píše:
29 srp 2019, 15:29
Hlasuju PROTI, protože tohle je věc pro monokratické rozhodnutí kancléře, k čemuž stačí dát podnět do Redmine, případně pro probrání na setkání exekutivy, případně pokud skutečný kanón, tak pro nějaká přezkum/veto RV (které k tomu má jasnou pravomoc).

Takže tohle je jednoznačně s kanónem na vrabce a já vyzývám navrhovatele, aby nejdřív použil normální kanály.

Jinak návrh je taky nehlasovatelný bo bude pravděpodobně bez řádné rekodifikace zcela mimo rozhodovací pravomoc CF.
Ty normální kanály jsou pro mě totálně nesrozumitelné, případně nepružné, takže používám formu a kanál kterému rozumím, navíc jsem to hlavně založil, aby se o tom začlo diskutovat. Pokud někdo cíle, proč jsem to zakládal, docílí jinou metodou, tak to stáhnu.

BTW, ten poslední odstavec jsem nepochopil, CF je imho nejvyšší orgán strany, pokud nemá pravomoc změnit jeden bod ve vnitřním předpisu, tak bych rád věděl proč a případně odkaz na nějaký jiný předpis, který to posvěcuje.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 29 srp 2019, 18:53

Jan.Prokop píše:
29 srp 2019, 18:39
BTW, ten poslední odstavec jsem nepochopil, CF je imho nejvyšší orgán strany, pokud nemá pravomoc změnit jeden bod ve vnitřním předpisu, tak bych rád věděl proč a případně odkaz na nějaký jiný předpis, který to posvěcuje.
Nemůžeš jen tak přímo hrabat do předpisu vydaného jiným orgánem. Mj. proto, že příslušný orgán za ten předpis nese odpovědnost a pokud by CF hráblo tu tam, tu onde, bylo by naprosto šílené evidovat, kdo nese odpovědnost za kterou pasáž. A kdyby tím hrábnutím měla přejít odpovědnost za celý předpis na CF, znamenalo by to, že ho může nadále měnit už jen CF, a to není žádoucí. (Nemluvě o předpisech vzešlých z výlučné působnosti nějakého odboru.)
A PraH dle stanov spadají do působnosti RV (byť ne výlučně), prováděcí vyhláška pak pod Kancelář.

Edit: Pokud jsi o tom chtěl diskutovat, měl jsi to dát do členských anket, nikoli podnětů. Podnět má obsahovat hlasovatelný návrh usnesení, tady žádný není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Lenka.Kozlova, Lucie.Spacilova

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 26559 poděkování
Dostal poděkování: 19558 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 29 srp 2019, 19:04

(Nejvyšším představitelem státu je prezident, a taky nemůže všechno. Republika, vláda práva, nejen demokracie.)
Oznámení moderátora:
Takže já bych to přesunul do členských anket.
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Profese: ITak
Dal poděkování: 504 poděkování
Dostal poděkování: 758 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop » 29 srp 2019, 19:19

Ok tak to hoďte do členských anket a bude se to dělat po staru, prostě se cestovní náklady rozpustí v odměnách, předpisům bude učiněno zadost, zato transparence dostane nap**el. Blbá byrokracie.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvky (celkem 2):
Stepan.Drtina, Jiri.Snizek

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“