Kampaň na nábor členů

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Jarmil píše: 22 srp 2019, 11:53 souhlas, imo by pomohly ještě dvě věci:
- snažit se oživit fórum (ve smyslu moderování diskuzí atp), aby trollové nevyháněli slušné diskutující - komunikační minimum
Ahoj, opakovaně tu zmiňuješ, že na foru moc trollení a flejmování. Můžeš mi dát pls linky na pár příkladů? Díky

Protože já tomu moc nerozumím - můj osobní dojem je, že za poslední dva roky má tento druh diskuzí výrazně sestupnou tendenci, a obecně ho stále ubývá - až se po tom začíná stýskat. :) Chápu, že je to relativní...
A sorry, ale nevěřím v nějakou superduper vyňuňanou věcnou diskuzi - jsme jen lidi, každej jinej. A taky by to byla nuda, kdyby sme tu byli jen korektní a nebyli tu úlety. Někdy je to těžký, ale pořád lepší než to nějak svazovat. Konečně debatami o moderacích jsme si taky už prošli a moderátoři nevyhráli. Nemyslím, že by měli šanci vyhrát teď.

Krom toho je myslím dnes již prokazatelným historickým faktem, že Piráti vyrostli i na hejtu a flejmování. Doufám, že to historici a politilogové kvalitně zpracují a vyhodnotí, materiálu jsme ji zanechali požehnaně. :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Nepejchal, Lenka.Kozlova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Petr.Vileta »

Dalibor.Zahora píše: 22 srp 2019, 23:19 Ahoj, opakovaně tu zmiňuješ, že na foru moc trollení a flejmování. Můžeš mi dát pls linky na pár příkladů? Díky
Když sem někdo musí psát přes TOR a pokaždé s jiným nickem, nebo tam nechá přednastavené "Návštěvník", je třeba s tím něco dělat. Anonymní Pospíšily a Prchaly na fóru nechceme. :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Michal.Zachar, Vit.Fux

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Simona.Mikusova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 286
Registrován: 29 dub 2017, 10:38
Dal poděkování: 1047 poděkování
Dostal poděkování: 428 poděkování

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Simona.Mikusova »

Part-time piráti jsou docela silná skupinka.. jen abych se vrátila k tématu náboru nových lidí: nebude to opět kampaň od stolu jako eurovolby, že ne? určitě plánujete brainstormovat s lidmi z terénu, s koordinátory a příznivci? děkuju:)
Uživatelský avatar
Michal.Zachar
Člen KS Praha
Příspěvky: 229
Registrován: 27 říj 2017, 10:24
Profese: lektor soft skills & louč (kouč)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 601 poděkování
Dostal poděkování: 516 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Michal.Zachar »

Velkou práci v náboru a osahání si strany novými lidmi může přinést třebas větší rozvíjení KET. Mnoho lidí by rádo pomáhalo skrze své zájmy. Svou odbornost. A teprve potom se překlopili do "profi" politiky. Na to je třeba udělat dobré formální pomůcky - jednací a organizační řády. Dále výběrem lidí, kteří by Ketky vedli. Tady je třeba pomáhat vedoucím Ket s administrací a taky je přivádět k používání fóra, jakožto naší hlavní platformy pro komunikaci s lidmi. Čili neopomenout v kampani i tyhle atributy. A to o to více, že tady nepotřebujeme bůhvíjaké peněžní zdroje.

Michal Zdeněk Zachar
koordinátor FUNDRAISINGU 8-)
michal.zachar@pirati.cz / 727 835 825
:roll: Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Vit.Fux »

Dalibor.Zahora píše: 22 srp 2019, 23:19
Jarmil píše: 22 srp 2019, 11:53 souhlas, imo by pomohly ještě dvě věci:
- snažit se oživit fórum (ve smyslu moderování diskuzí atp), aby trollové nevyháněli slušné diskutující - komunikační minimum
Ahoj, opakovaně tu zmiňuješ, že na foru moc trollení a flejmování. Můžeš mi dát pls linky na pár příkladů? Díky

Protože já tomu moc nerozumím - můj osobní dojem je, že za poslední dva roky má tento druh diskuzí výrazně sestupnou tendenci, a obecně ho stále ubývá - až se po tom začíná stýskat. :) Chápu, že je to relativní...
A sorry, ale nevěřím v nějakou superduper vyňuňanou věcnou diskuzi - jsme jen lidi, každej jinej. A taky by to byla nuda, kdyby sme tu byli jen korektní a nebyli tu úlety. Někdy je to těžký, ale pořád lepší než to nějak svazovat. Konečně debatami o moderacích jsme si taky už prošli a moderátoři nevyhráli. Nemyslím, že by měli šanci vyhrát teď.

Krom toho je myslím dnes již prokazatelným historickým faktem, že Piráti vyrostli i na hejtu a flejmování. Doufám, že to historici a politilogové kvalitně zpracují a vyhodnotí, materiálu jsme ji zanechali požehnaně. :twisted:
Můj pocit je, že se tu skoro vůbec nediskutuje. Z vláken, která (by) mě zajímala tak 2/3 umřelo po 10 příspěvcích anonymů nebo nekonstruktivních volů a v 1/3 se hádají blbečci a anonym(ové?). Diskuze mají smysl tak prvních 5 příspěvků, pak se zvrhávají v odpad.
Trochu větší a rozumnější diskuzi vidím v RV části a když se objeví nějaká kauza, kde je spousta emocí, ale nějaká programově konstruktivní diskuzi abych tu pohledal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvky (celkem 6):
Dalibor.Zahora, Jiri.Snizek, Lukas.Dolezal, Ondra.kl, Dan.Lestina, Antonino.Milicia
Uživatelský avatar
Lukas.Findeis
Člen KS Praha
Příspěvky: 4913
Registrován: 04 dub 2010, 15:47
Profese: běžecký trenér
Dal poděkování: 4653 poděkování
Dostal poděkování: 4059 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Lukas.Findeis »

pr83 píše: 22 srp 2019, 20:33O to víc mě mrzí, když zde na fóru vidím, jak je racionální diskuse pošlapávána diskusí ideologicky zaměřenou, někdy diskusí vysloveně primitivní. Rozum pak zůstává stát v těch opravdu extrémních případech: léčba bazénovou desinfekcí, argumentace proti očkování odkazováním na desinformační weby, Dalyn... Občas dojde i na hádky typu pravice vs. levice, kdy se tu popichují Viletové se Shánily OFFTOPICViletovi budiž prominuto, protože bez něj by byla nuda
To jsou z pohledu strany naprosto minoritní názory jednotlivců. I na našem fóru platí pravidlo, že čím víc je člověk nespokojený s fungováním celku, tím je hlasitější a víc vidět. Může generovat desetinu příspěvků na fóru a mít názorovou podporu jednoho procenta členů. Příznivci něčeho mohou vygenerovat polovinu příspěvků k nějakému tématu a při hlasování sebrat jen pár procent hlasů. A to je dost pravděpodobné, že ti nespokojení mají mnohem lepší hlasovací morálku než ti zastávající většinový názor. Pokud vybočující názor jednotlivce nemá vliv na fungování strany v té oblasti, kde má podivné a s většinou strany nekompatibilní názory, tak to je jen výlev jednotlivce bez jakékoliv vypovídající hodnoty při hodnocení Pirátů jako celku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Findeis za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Antonino.Milicia

735 07 66 99, Praha 12

pr83
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 32
Registrován: 19 bře 2018, 19:52
Dal poděkování: 57 poděkování
Dostal poděkování: 64 poděkování

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od pr83 »

Lukas.Findeis píše: 23 srp 2019, 11:24
pr83 píše: 22 srp 2019, 20:33O to víc mě mrzí, když zde na fóru vidím, jak je racionální diskuse pošlapávána diskusí ideologicky zaměřenou, někdy diskusí vysloveně primitivní. Rozum pak zůstává stát v těch opravdu extrémních případech: léčba bazénovou desinfekcí, argumentace proti očkování odkazováním na desinformační weby, Dalyn... Občas dojde i na hádky typu pravice vs. levice, kdy se tu popichují Viletové se Shánily OFFTOPICViletovi budiž prominuto, protože bez něj by byla nuda
To jsou z pohledu strany naprosto minoritní názory jednotlivců. I na našem fóru platí pravidlo, že čím víc je člověk nespokojený s fungováním celku, tím je hlasitější a víc vidět. Může generovat desetinu příspěvků na fóru a mít názorovou podporu jednoho procenta členů. Příznivci něčeho mohou vygenerovat polovinu příspěvků k nějakému tématu a při hlasování sebrat jen pár procent hlasů. A to je dost pravděpodobné, že ti nespokojení mají mnohem lepší hlasovací morálku než ti zastávající většinový názor. Pokud vybočující názor jednotlivce nemá vliv na fungování strany v té oblasti, kde má podivné a s většinou strany nekompatibilní názory, tak to je jen výlev jednotlivce bez jakékoliv vypovídající hodnoty při hodnocení Pirátů jako celku.
To je do značné míry pravda. Je tu ale několik „ale“:

Mediální obraz Pirátů

Na členech s menšinovými názory si novináři rádi smlsnou. Není zrovna příjemné číst v médiích, že členka Pirátů dostala Bludný balvan. Ani články psané postavičkami typu Jiří X. Doležal se nečtou hezky, protože, jakkoliv jsou subjektivní, zakládají se bohužel na pravdě.

Na mínění veřejnosti to vliv nepochybně má, kvůli availability heuristic. (Teroristů mezi muslimy je ještě o několik řádů méně než exotů mezi Piráty, a jak krásně funguje strašení veřejnosti islámskými teroristy.)

Já osobně jsem z tohoto důvodu „klozetový pirát“. Volím Piráty, ale raději se tím moc nechlubím.

Extrémy o něčem vypovídají

Zní to tvrdě, ale troufám si říct, že členové, kteří nejsou schopni kritického úsudku (tím spíš, pokud si to sami nepřipouštějí), nemají v politice absolutně co dělat. Jak se takoví lidé mohou například podílet na vzniku legislativy? (Ale jo, já vím že prakticky všechny ostatní politické strany jsou na tom ještě hůř, ale i tak...)

Fakt, že tito lidé proklouzli přijímacím procesem, naznačuje, že ten přijímací proces asi nebude tak úplně v pořádku. Proto jsem se taky ve svém příspěvku pokusil o jakýsi brainstorming, jak tento proces vylepšit. (Respektive měl jsem tu drzost se o něco takového pokusit.) Takže jestliže ten přijímací proces není v pořádku, pak jím proklouzla i spousta dalších lidí, jejichž schopnost kritického úsudku je sice lepší, ale zdaleka ne ideální. Myslet si, že pár členů Pirátů jsou exoti, zbytek jsou lidé s vyvinutým analytickým myšlením a mezi tím nic není, je asi naivní. Prostě tyto extrémy, jakkoliv minoritní, o průměrné schopnosti racionálního úsudku mezi Piráty leccos vypovídají.

A co nejvyšší představitelé?

Nevím, nevím... Jak tak sleduji toto fórum, mám občas pocit (subjektivní), že hodně vysoce představených členů strany spíše sympatizuje s tím ideologickým způsobem argumentace než s tím analytickým.

Příklad: Prolomení advokátní mlčenlivosti. Bylo tu vlákno, kde zazněla spousta důvodů (které zněly velmi rozumně, ačkoliv nejsem právník, tak to nedokážu posoudit), proč je ten zákon zneužitelný. Poslanci však diskutující, kteří s nimi nesouhlasili, napadali coby anonymní trolly, členům strany pak nadávali, ale na konkrétní výtky neodpověděli. Jak to komentoval Patrick Zandl: Když tu Jan Bednařík rozjel alespoň expost vnitrostranickou debatu a hlasování, v podstatě byl vyfuckován s tím, že na názor členské základny se nebere zřetel.

Další příklad: Jsem proti Mariánskému sloupu, ale ta argumentace některých politiků: katolický falus, srovnání se Stalinovým pomníkem...

Čest výjimkám - např. z Vojty Pikala mám pocit, že se snaží členům a sympatizantům naslouchat.

Sečteno, podtrženo: Ještě dlouho asi budu jen pirátem klozetovým...
Tito uživatelé poděkovali autorovi pr83 za příspěvky (celkem 8):
Vit.Fux, Antonino.Milicia, B_Pat, Vojtech.Pikal, Michal.Zachar, Dan.Lestina, Bohdana.Hola, klivan
Lidu je třeba / her nebo chleba, / panského léku na závist,
není-li klasů, / národ či rasu, / a ještě lépe: nenávist!
Karel Kryl, Za vozem
Uživatelský avatar
Michal.Macek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 746
Registrován: 31 říj 2018, 12:52
Profese: Tajemník ZK Pirátů SČK
Dal poděkování: 678 poděkování
Dostal poděkování: 1107 poděkování

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Michal.Macek »

Ahoj,
díky za výkop, kampaň je obecně dobrej nápad, ale když už se tu scházej příspěvky "možná jsou i lepší nápady", tak neodolám.
Příspěvek je tudíž offtopic, ale rovnou dodávám, proč ho přesto píšu: protože dokonale souzním s názorem, že odstranění bariér je mnohem nákladově efektivnější a i principiálně lepší cesta než náborová kampaň.

Co se podle mě musí změnit (už tu asi někde zaznělo):

1) "nováčci" musí získat dojem, že i pokud mají málo času a odbornosti, můžou být prospěšní - to ale znamená, že se jich aktivně někdo musí ujmout, ukázat jim, co všechno můžou dělat, kam se zapojit.
-> to je velký úkol pro MSka, ale částečně taky pro (krajská??) PO, aby MSka v tomto jednak školilo a jedna jim šlapalo na paty a chtělo po nich výsledky.

2) zorientování se v systémech a orgánech. Mně třeba při přijímacím procesu přišel nějaký mail, kam kdy kouknout, něco mi to pomohlo, ale jinak je proces nalodění strašně moc DIY a vyžaduje opravdu pevnou vůli chtít svůj přijímací proces dotáhnout.

3) S tím souvisí: po pravdě moc nechápu, proč přijímací proces musí stát žadatele tolik úsilí. Extrémní příklady jsou, kdy ve chvíli, kdy už jste jakž takž zorientovaní a máte všechno vyplněné, se někomu ztratí ta přihláška (protože kdo z nás umí fungovat s A5 papírem v ruce, že?) a vy můžete začít odznova. Je fakt ponižující, když se musíte sami doprošovat toho, aby proces vašeho přijetí vůbec běžel dál. Na tomhle musíme zamakat, musíme mít jasně danej proces a za něj jasně odpovědnýho jednoho člověka v každym MS/KS. A když tenhle člověk nebude fungovat, je jedno kolik bude celostátních náborovejch kampaní.

4) Appka Nalodění mi přijde funkční a přehledná.

Doplním ale moje velký issue, který teď budu často zvedat: Myslim, že nás hodně pálí Forum.
A teď mluvim o fóru jako o tom, co se před váma otevře, když dáte forum.pirati.cz. Opravdu nejde ani o diskusní platformu ani o nástroj činnosti celostátního orgánu. Je to bezedná jáma Chaosu, Nepřehlednosti, Trollů, Spamerů, Mrtvejch subfór, Přebujelech dementních vláken o ničem.. A pod tím vším jsou pořád ty zásadní věci někde brutálně zahrabaný, takže vzniká paradoxní situace, kdy snáz najdu příslušný vlákno tak, že ho dohledám v příslušný fcb skupině a z ní se prokliknu na fórum. Většina věcí, na který si stěžujem (úroveň diskuse apod.), je imho daná "fyzickou" podobou fóra, která byla trendy tak kolem roku 2000, ale nikdo z nás už v ní neni schopnej přirozeně cokoli podnikat, prostě protože současný rozhraní vypadaj uplně jinak. (Blbej ale návodnej příklad: je to jako byste dali osmnáctiletýmu člověku řidičák, všechny jízdy odjezdil ve fabii, načež ho posadili do šedesátkovýho Cadillacu někde uprostřed Bombaje. Přirozená reakce je utéct.)
Dokud bude rozhraní fóra vypadat tak, jak vypadá, a nebude umožňovat hromadu dnes naprosto běžnejch fíčur (počínaje rozumnym fulltext vyhledáváním a obyčejnejma vláknama uvnitř vláken), tak se v tomto (přehledný zápisy, věcná diskuse, vypovidající zpětná vazba řídícím orgánům) bohužel neposunem. A dál víc to bude jen semeniště prokrastinátorů, který se na tohle příšerný prostředí adaptovali. Ono to možná není tak snadný vidět, protože všichni, co fórum jakž takž používáme, už jsme si prostě zvykli (nebo možná linuxáci obecně maj menší problém číst hromady neuspořádanýho textu? nevim... :-D ). Ale já mám pořád v živý paměti první kontakt s fórem a je to opravdu hodně odrazující zkušenost.
Ten systém je třeba "zabít" (tj. samozřejmě zaarchivovat že...) a postavit znovu tak, aby odpovídal současnejm layoutům a velikosti a fungování strany.

místopředseda KS Praha, zastupitel Prahy 12, místopředseda MS Praha 12, tajemník ZK SČK

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ahoj Michale,
nejprve poklona, protože takhle dlouho už nikdo vtipně forum nevyhejtoval :)
Michal.Macek píše: 23 srp 2019, 14:34
Doplním ale moje velký issue, který teď budu často zvedat: Myslim, že nás hodně pálí Forum.
A teď mluvim o fóru jako o tom, co se před váma otevře, když dáte forum.pirati.cz. Opravdu nejde ani o diskusní platformu ani o nástroj činnosti celostátního orgánu. Je to bezedná jáma Chaosu, Nepřehlednosti, Trollů, Spamerů, Mrtvejch subfór, Přebujelech dementních vláken o ničem.. A pod tím vším jsou pořád ty zásadní věci někde brutálně zahrabaný, takže vzniká paradoxní situace, kdy snáz najdu příslušný vlákno tak, že ho dohledám v příslušný fcb skupině a z ní se prokliknu na fórum. Většina věcí, na který si stěžujem (úroveň diskuse apod.), je imho daná "fyzickou" podobou fóra, která byla trendy tak kolem roku 2000, ale nikdo z nás už v ní neni schopnej přirozeně cokoli podnikat, prostě protože současný rozhraní vypadaj uplně jinak. (Blbej ale návodnej příklad: je to jako byste dali osmnáctiletýmu člověku řidičák, všechny jízdy odjezdil ve fabii, načež ho posadili do šedesátkovýho Cadillacu někde uprostřed Bombaje. Přirozená reakce je utéct.)
Dokud bude rozhraní fóra vypadat tak, jak vypadá, a nebude umožňovat hromadu dnes naprosto běžnejch fíčur (počínaje rozumnym fulltext vyhledáváním a obyčejnejma vláknama uvnitř vláken), tak se v tomto (přehledný zápisy, věcná diskuse, vypovidající zpětná vazba řídícím orgánům) bohužel neposunem. A dál víc to bude jen semeniště prokrastinátorů, který se na tohle příšerný prostředí adaptovali. Ono to možná není tak snadný vidět, protože všichni, co fórum jakž takž používáme, už jsme si prostě zvykli (nebo možná linuxáci obecně maj menší problém číst hromady neuspořádanýho textu? nevim... :-D ). Ale já mám pořád v živý paměti první kontakt s fórem a je to opravdu hodně odrazující zkušenost.
Ten systém je třeba "zabít" (tj. samozřejmě zaarchivovat že...) a postavit znovu tak, aby odpovídal současnejm layoutům a velikosti a fungování strany.
A já to chápu, i když spíš spadám do poddruhu "prokrastinátorů, který se na tohle příšerný prostředí adaptovali." :)

Nicméně k věci.
1) Asi nerozumím tomuhle - "obyčejnejma vláknama uvnitř vláken
2) jaká byla/je tvá oblíbená diskuzní platforma?
3) jestli tě dobře chápu, přijde ti FB přehlednější, strukturovanější, na vyhledávání lepší prostředí než forum?

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Antonino.Milicia
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 2445
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: Strategie, projekty, rozvoj
Dal poděkování: 3178 poděkování
Dostal poděkování: 3488 poděkování

Re: Kampaň na nábor členů

Příspěvek od Antonino.Milicia »

Co se týče fóra, je to v tomto vlákně poněkud OT. Ale pokud si uvědomíme, že fórum je to první, co nováček uvidí, tak je to i trochu relevantní.

Předně je imho třeba oddělit technologii, obsah a systém.

Ohledně technologie, do toho moc mluvit nechci, nejsem v tomto expert a neznám současné možnosti, ale zjevně jsou veliké. Pokud si někdo myslí, že se svět nevyvíjí, potřeby nemění, tak se imho velmi mýlí. Minimálně se mění ty technologické možnosti. Já osobně ale po 3/4 roce patřím k těm "adaptovaným", tzn. naučil jsem se zde fungovat. Jako interní pracovní nástroj (možnost přednášet myšlenky a diskutovat o nich) Fórum funguje a vyhovuje mi více než FB. Ale já jsem byl po technologické stránce vždy spíše konzervativní.

Problémy obsahu nelze moc technologii vyčítat. To je věc těch přispěvatelů a je to velmi subjektivní. Pro někoho je troll (vůl, blbeček ad. označení viz výše) ten, který je pro jiného super. Asi se najdou i případy, kdy oním pro někoho demagogem či trollem je zasloužilý straník. Někde je antipatie v podstatě systémová (polarizovamý názor levý/pravý, proamerický/antiamerický, ekologie/antiekologie,...) a shoda možná není, tedy pokud někdo neumí diskutovat, předkládat argumenty, čelit argumentům, být trpělivý, tolerantní atd.). Někdo nesnáší kritické myšlení, někdo miluje. Nutně se zde musí potkávat lidé s odlišným vzděláním, odborností, intelektem, argumentačními schopnost a disciplínou). Co hůře, potkávají se zde lidé s odlišným vnímaní racionality, emocí. A pak je to ten záludný demokratický aspekt, že stejné právo a možnost mluvit má člověk bez ohledu na jmenované či jiné "kvalifikační" parametry a rozhodující je jen jeho potřeba, chuť a čas.
Jak tohle řešit? Moderátor, který bude poučovat spolustraníky o logických faulech? Pro někoho je řešením (jeho slovy) útěk z Fóra na FB s jeho uzavřenými skupinami atd. Je to v lidech.

Systém jsou pravidla podle jakých je technologie využívána a uživatelé tvoří obsah. Systém je i skutečnost, že mohou Fórum ničit anonymové z vnějšku. Zde jsou možnosti jak s danou technologií a lidmi zlepšit obsah.

Otázka fóra (resp. obecně komunikační platformy) samotné by si zasloužila vlastní prostor, analýzu, diskusi, řešení. Jen pamatujme, že jiná technologie se starým systémem a uživateli nejspíš bude generovat stejné problémy a třeba i nějaké jiné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino.Milicia za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vojtech.Pikal, klivan

"Tatínek je pirát, ale ten hodný pirát." (Mikeš, 4yo)

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“