Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 4

Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Návštěvník »

A proč musí mít každá prdel světa (MS) svůj vlastní extra předpis? :mrgreen: To to neumíte mezi sebou sdílet a mít to jednotné? :lol:
Oznámení moderátora:
Co se takhle na fóru zaregistrovat abychom věděli, s kým se tu bavíme? Na anonymní trolly tu nikdo reagovat nebude
JH
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Matej.Sandor »

Nejdřív připomínky:

Článek 7 odst. 5 může nebo uvědomí (věta nedává smysl, asi bych tam dal, „uvědomí, pokud nehrozí zásadní časová prodleva“)?

Č. 11 odst. 4 (možná i někde jinde) mluvíš tam o jednacím radu i když je to organizační řád.

§ 5 místní předsednictví – ty pravomoci má v tom co píšeš taxativně určené, což je značně omezující a pokud nějaká činnost do toho nezapadne, tak se bude muset čekat na MF. Doplnil bych tam proto něco ve smyslu, provádí další úkony v souvislosti s řízením místního sdružení nepatří-li tyto činnosti do kompetence jiného orgánu, nebo pokud si je nevyhradí místní fórum.
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Matej.Sandor »

Viktore díky za přípravu tohoto dokumentu. Myslím, že může klidně sloužit jako vzorový dokument i pro jiná MS. Jinak abychom vyslyšeli část připomínek, které namítají, že budeme mít mnoho dokumentů, tak bych možná navrhoval vytvořit jeden dokument, který bude zároveň organizační i jednací řád. Myslím, že by to bylo pro členy pak přehlednější, kdy by pracovali jenom s jedním dokumentem. Třeba za tím článkem 10 by mohla pokračovat ta druhá část vztahující se k jednání MS....co ty na to?
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2232 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Návštěvník píše: 18 srp 2019, 19:50 A proč musí mít každá prdel světa (MS) svůj vlastní extra předpis? :mrgreen: To to neumíte mezi sebou sdílet a mít to jednotné? :lol:
Tomu se holt říká subsidiarita, že nikomu centrum nediktuje, jaké předpisy si má přijmout, a je naopak dovoleno každému si to upravit jak chce (dokud se pohybuje v rámci stanov). V našem případě je to trochu modifikováno tím, že já mám dost rád ve věcech pořádek.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2232 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Matej.Sandor píše: 19 srp 2019, 15:29 Nejdřív připomínky:

Článek 7 odst. 5 může nebo uvědomí (věta nedává smysl, asi bych tam dal, „uvědomí, pokud nehrozí zásadní časová prodleva“)?

Č. 11 odst. 4 (možná i někde jinde) mluvíš tam o jednacím radu i když je to organizační řád.

§ 5 místní předsednictví – ty pravomoci má v tom co píšeš taxativně určené, což je značně omezující a pokud nějaká činnost do toho nezapadne, tak se bude muset čekat na MF. Doplnil bych tam proto něco ve smyslu, provádí další úkony v souvislosti s řízením místního sdružení nepatří-li tyto činnosti do kompetence jiného orgánu, nebo pokud si je nevyhradí místní fórum.
§ 7 odst. 5 jsem trochu pozměnil.

§ 11 odst. 4 byla pozornostní chyba.

§ 5 - jako z mého pohledu je ta zbytková klauzule schovaná v § 5 odst. 3 písm. a). Atrakci jsem tam nedával, protože když může MF úkolovat předsednictvo, je to v zásadě nadbytečné (resp. pokud bude MF chtít nějakou působnost, tak holt změní organizační řád, ale pro to není dvakrát moc prostor, protože v plsobnosti předsednictva i MF jsem víceméně vycházel ze stanov a stranického organizačního řádu).

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2232 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Jan.Hora píše: 18 srp 2019, 14:13 Mě to přijde jako dobrej nápad (konkrétně to vymezení mediálního odboru a volebního výboru je imho užitečný).

Přijde mi to ale že některý části JŘ už jsou upraveny v jiných nadřízených dokumentech a měli bychom je jen odkazovat, abychom JŘ nemuseli furt dokola kontrolovat když RV šáhne na ten nadřízenej dokument (příklad - funkční období PMS, působnost hospodáře nebo některé pravomoci místního fóra).

IMHO je přehlednější a udržitelnější to mít formou "volbu a funkční období PMS upravuje ten a ten předpis a kromě toho má naše PMS navíc tyhle povinnosti/zodpovědnost, které mu ukládáme nad rámec nadřízeného dokumentu"

Snad jsem se vyjádřil srozumitelně.

Jinak za Michálkovinu to nepokládám, velký počet členů napříč prahou funguje prakticky výhradně v rámci svého MS - a potřebujou se naučit fungovat v nějakém rámci pravidel. Je to v podstatě i výuka potřebná k volené funkci.
Dík za podporu. Jako snažil jsem se dávat odkazy, ale zase na dosti místech už by toho bylo moc, kdyby vše bylo na základě odkazů. Jinak odkazy taky nejsou samospásné, protože kdyby se náhodou změnil výchozí předpis, že se předělaly čl., popř. odst., nemuselo by to beztak sedět.

Teoreticky mě napadá, že by šlo dát k takovým těm klíčovým ustanovením požnámku pod čarou, aby se vědělo, na co to navazuje.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2232 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Matej.Sandor píše: 19 srp 2019, 15:32 Viktore díky za přípravu tohoto dokumentu. Myslím, že může klidně sloužit jako vzorový dokument i pro jiná MS. Jinak abychom vyslyšeli část připomínek, které namítají, že budeme mít mnoho dokumentů, tak bych možná navrhoval vytvořit jeden dokument, který bude zároveň organizační i jednací řád. Myslím, že by to bylo pro členy pak přehlednější, kdy by pracovali jenom s jedním dokumentem. Třeba za tím článkem 10 by mohla pokračovat ta druhá část vztahující se k jednání MS....co ty na to?
Hmm, no jako ne že by to nešlo, ale obecně nemám moc rád, když jsou organizační i procesní normy v jednom předpisu - nemluvě o tom, že by jej to docela prodloužilo.

Každopádně jednací řád zatím ještě není na pořadu dne - napřed bych rád prodiskutoval organizační řád, že jsou všichni v pohodě s rozvržením působnosti a k jednacím zásadám se dostal až ve druhém kroku. Už tak to nejspíš na dané schůzi bude trochu hukot, když tohle budeme probírat.

Ale probereme to tam na místě. Asi není problém, že bych připravil jednací řád jako novelizaci organizačního řádu, že by se to nalepilo jako druhá část, která by byla nějak přehledně oddělena.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Jan.Hora »

Každopádně je potřeba ty nadřízené předpisy odkázat, protože každej není zběhlej v byrokratické férovce - a pokud budeme jednat podle předpisu, který je v rozporu s nadřízeným předpisem, tak to může znamenat různé problémy.

Jo a nereaguj na trolly, přiděláváš mi práci s odstraňováním toho spamu.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Návštěvník
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Návštěvník »

Viktor.Derka píše: 19 srp 2019, 21:54Tomu se holt říká subsidiarita, že nikomu centrum nediktuje, jaké předpisy si má přijmout, a je naopak dovoleno každému si to upravit jak chce (dokud se pohybuje v rámci stanov). V našem případě je to trochu modifikováno tím, že já mám dost rád ve věcech pořádek.
Nicméně to je v rozporu už i s pirátským programem:
Dnešní přebujelá byrokracie je výsledkem tlaku zájmových skupin, kterým vyhovuje lobbing a právní nejistota.
Každý předpis musí být nepostradatelný, vynutitelný a přiměřený.


O nepostradatelnosti jde úspěšně pochybovat. Vnitřní byrokracií se zabíjí čas, který pak chybí na řešení skutečně potřebných věcí.
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1388
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2232 poděkování

Re: Návrh organizačního řádu MS Praha 4

Příspěvek od Viktor.Derka »

Jan.Hora píše: 20 srp 2019, 09:46 Každopádně je potřeba ty nadřízené předpisy odkázat, protože každej není zběhlej v byrokratické férovce - a pokud budeme jednat podle předpisu, který je v rozporu s nadřízeným předpisem, tak to může znamenat různé problémy.

Jo a nereaguj na trolly, přiděláváš mi práci s odstraňováním toho spamu.
Jasně, tak tam lze uvádět pod tím odkazy, to bude asi nejlepší cesta.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Odpovědět

Zpět na „Praha 4“